Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

Forum

12552. 
OTO CAŁA PRAWDA O SUSKICH WŁADZACH

Po zamieszaniu z Panem Zenonem K. i historią jego finansowych podbojów oraz pijaństwa (pomimo tego ciągle znajdujący uznanie jako "manager sportu" w oczach Burmistrza Susza Jana Sadowskiego), przyszedł czas na Pana Andrzeja D.
Oburzony i nieskazitelny, były Burmistrz Zalewa, rości pretensje jak można obwiniać i czynić jakiekolwiek zarzuty wybawcy Zalewian, a obecnie Susza.
Pomimo tego to tylko wierzchołek góry lodowej tego co dzieje się w Suszu, w którym prywata jest chlebem powszednim... Szkoda tylko mieszkańców, którym serwuje sie marazm i zamyka okno na świat...
 Susz`s observer
 http://www.interwencja.interia.pl/archiwum/news?inf=11619...
 Piątek 22-08-2008

12551. 
Dlaczego tak szybko zostal zakonczony temat Czarnych Ogierow, dzialajacych na terenie ilawy i okolic?
 Stachu
 Piątek 22-08-2008

12550. 
Odnośnie wpisu numer: 12549

Nie jest tajemnicą, że w Olsztynie nas nie lubią. Szczególnie w TVP3. Dla nich Warmia i Mazury to Giżycko i Mikołajki. Z zazdrości robi się różne dziwne rzeczy.
 Adam
 Piątek 22-08-2008

12549. 
Niech kule biją taką promocję!
W czasie festiwalu jazzowego oglądałem se w telewizji TVP1 wrzutkę z Iławy. Materiał przygotowywała ekipa ośrodka regionalnego w Olsztynie. Oto główne wydanie „Wiadomości” wieczornych o godzinie 19:30. Lektor smętnym głosem: „Iława, senne przez cały rok miasteczko, ożywa na jeden weekend latem podczas festiwalu jazzowego Złota Tarka” (cytat
z pamięci).
Dzięki za taką „promocję”... Co na to Wydział Promocji Miasta Iławy???
 Stanisław Sierko
 Iława, Piątek 22-08-2008

12548. 
Odnośnie wpisu numer: 12547

Nikt nam tam stołować się nie każe. My tylko rozwijamy nowy wątek, rozmowę. My nie, ale np. Warszawiacy, którym żal wydac dużo kasy na SPA Dr Ireny Eris na Wzgórzach Dylewskich, którzy wolą przyjechac nad nasz piękny Jeziorak, do Siemian naprzykład, mogą się wtedy tam raz chciec najeść. Wchodzą panowie i panie z Mercedesa do knajpy, zamawiają kiełbase i... odkrywają w nim dźdźownice... Hmm, i nasz powiat stracił już w jakiej częsci klienta. Teraz ten Mercedes nie stanie już przy pensjonacie w Siemianach, tylko w oddalonym o prawie 60 kilometrów pensjonacie w konkurujacej z nami Ostródzie. A tam ku jego zdziwieniu dostanie posiłek taki jaki chciał, i jeszcze schludnie podany... Dlatego drogi Panie rozwijamy taki wątek.
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Czwartek 21-08-2008

12547. 
Odnośnie wpisu numer: 12546

A kto wam każe, mieszkańcy powiatowej Iławy, stołować się w tym wioskowym "Łasuchu"? Siedźcie sobie w tej waszej stolycy powiatu i wspominajcie jak to fajnie było kiedyś najeść się w "Czapli", "Trampie",
"Jeziorance", "Pod Rybitwą", "Hotelowej", nazywanej Stodołą, "Barze Parkowym", "Pod Piżamą" czy "Pod Setką" na ostatek.
 Gastronom
 Czwartek 21-08-2008

12546. 
Odnośnie wpisu numer: 12537

Odnośnie lokalu "ŁASUCH" w Szałkowie [Iława]. Pani nazywajaca siebie dumnie "kucharką" nie ma pojecia o gotowaniu i organizowaniu przyjęć jakichkolwiek.
Jedzenie jest BARDZO NIESMACZNE, a także nieestetycznie podane.
W wiekszosci są to (!) gotowe produkty zakupione za marne grosze w pobliskich marketach i odgrzewane np. krokiety lub zalewane wrzątkiem
np. flaczki, żurek. Z domową kuchnią to nie ma nic wspolnego. Obsługa
niesympatyczna. Uważajcie na ten bar.
 abc
 Czwartek 21-08-2008

12544. 
Odnośnie wpisu numer: 12539

Źle siem dzieje w państwie duńskim. Dzisiejszego dnia, jak zresztą codziennie, chciałem warszawiakom rombankę - wiecie - w świeżą gazetę zawinąć. No i co? Ano to, że rombanka poleciała na ziemię, bo siem szanowna moja letniczka, pani warszawianka, wystraszyła do bladości i zwróciła na się (całkowicie na się) wszystek obiadokolację, śniadanie i całom resztę szweckiego stoła. Cholera by was!!! Nie moglibyście tej czaszki z pierwszej strony Kuriera tak zakratkować komputerowo, co by tak ponuro nie było? Tak, jak to te z telewizii robiom, jak pokazujom gościa przed wyrokiem prawomocnym i na przykład piszom, że to Ryszard eM? No bo jak nie król i nie żaden inny prezydent, to tak właśnie w telewizii robiom, co nie?
Penumeruje mnie siem "Odkrywcę" i inne, jeszcze poważniejsze gazety, ale takich hecyi, tom jeszcze nie widział.
A tera jeszcze zasunęliście o tych robakach, że to niby w kiełbasie... A ja w tej materii całkownie delikatny jestem i spać nie będę mógł, że już o moich terapiach nie wspomnę. Czacha normalnie sama dymi.
 Tomasz Konieczko
 Środa 20-08-2008

12543. 
Odnośnie wpisu numer: 12537

To prawda! Też tam byłam. Nam zabrakło ziemniaków. Co za lokal...!!!
 inka
 Środa 20-08-2008

12542. 
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praca", zaprasza na miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych! Powstają one wciąż na ulicy Baczyńskiego (dziś przybyło jedno), na parkingu pod blokiem, na przeciw boiska Gimnazjum nr 2. Są położone atrakcyjnie, od ulicy Wiejskiej. Jest to duża akcja.
Na 26 miejc parkingowych jest już ich 4 (ustawa przewiduje minimum jedno na 20). Każdy uprawniony może po złożeniu "prośby" otrzymać własne, w wybranym miejscu, pod swoim balkonem. Emeryci mogą z dumą pilnować swoich maszyn. Niestety zdrowi, pracujący na nich muszą se poszukać, jak wracają po pracy do domu.
Następnym razem zaproszę na wyrżnięte i ogolone krzaki, jaśminy, jarzębiny - również na zlecenie emerytów... Bo im zasłaniaja na Baczyńskiego maszyny, rzecz jasna...
 mieszkaniec tej, przykro nazwać, ulicy...
 Środa 20-08-2008
Odp. 
Redakcja sprawdzi ten sygnał. Dziękujemy.
 moderator
 Czwartek 21-08-2008

12541. 
Odnośnie wpisu numer: 12537

Na temat Szałkowa nie mogę się wypowiedziec, ponieważ nie bywam i nie jadam, ale co do Iławy wszystkie budki są na pierwszy rzut oka czyste. Ta budka przy Kauflandzie - bardzo dobre jedzenie i nie znalazłem jeszcze tam żadnego ustrojstwa typu robal. Dalej. "Żyd" przy postoju taksówkarskim w parku, też znakomity fast-food, ale jak się patrzy na tą kuchnie to tak... już gorzej od konkurenta w zupełnie innej części miasta. Zaś największy syf (z tego co słyszałem), nie dobre jedzenie to bar za ZUSem przy Wiejskiej, tuż obok 4,90. Schodzi się schodami w dół, obok zawsze pijaki pod parasolami z "Żywca". Nie zaciekawe w tej iławie naprzykład z fast-foodem, ale na Stary Tartak, wykwintną restauracje jak na małą Iławę nie można narzekac!
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Środa 20-08-2008

12539. 
Odnośnie wpisu numer: 12537

To prawda. Byłam tam na weselu. Szynka z robakami!!!
"Młoda" była załamana.
 niki
 Środa 20-08-2008

12537. 
Odnośnie wpisu numer: 12536

Coś w tym jest. Miałam ostatnio do czynienia. Nie zajadajcie sie niczym w Szałkowie w "Łasuchu" u K.[...]
 Ania
 Środa 20-08-2008

12536. 
Podyskutujmy o stanie higienicznym, sanitarnym barów karmiących turystów i nas niejednokrotnie także.
 ktosik
 Środa 20-08-2008

12535. 
Odnośnie wpisu numer: 12534

Otwarty market w Suszu, żadnych rewelacji, ładna wystawa, ceny
nie konkurencyjne, nawet wyższe, bez rewelacji, tak jak w Prabutach,
nie będzie konkurencją dla małych sklepów.
 klient
 Środa 20-08-2008

12534. 
KURIER PRZEDSTAWIA:

KLIMEK NA RATUNEK. Czy Arkadiusz Klimek znów zagra na boisku „Jezioraka Iława”? Wiele wskazuje na to, że tak! Zobaczymy go w „napadzie” być może już podczas najbliższego meczu – w sobotę.

CZASZKA TO NIE ZABAWKA. W środku Iławy kobieta znalazła ludzką czaszkę. Szczątki ukrył tam 12-letni chłopiec, który wcześniej przez
kilka dni… bawił się nimi.

WOJNA GIGANTÓW. Zmagania najsilniejszych w Iławie. Wielotonowego TIR-a ciągnął m.in. Adam Domazer z Lubawy.

ZAUFAŁ INNEMU KIEROWCY. Pewien kierowca zbytnio uwierzył
w ponaglający gest ręką innego kierowcy: „jedź”. Skończyło się
zderzeniem i wywrotką widocznego auta.

BUNT MIESZKAŃCA. Lokator zakładowego mieszkania we Frednowych kontra zarządca nieruchomości.

LUBAWA. Maciej Olszewski stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej! Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Festyn w Prątnicy.

ZALEWO. Polsat pokazał materiał o domniemanych przekrętach byłego burmistrza Andrzeja D.

KISIELICE. Ludzie z Wałdowa i Gorynie nie mają dostępu do bieżącej wody – wracamy do tematu.

PRABUTY. W „sanatorium” pracę straci nie 80, a 40 osób. Prabuty ze starej pocztówki. Maraton wędkarski.

SUSZ. Odwiedzamy malarkę Juliannę Rolicz, której życie artystyczne rozkwitło na nowo 10 lat po przejściu na emeryturę! Otwarcie PoloMarketu, Polsat wyemitował program o przeszłości
oskarżonego wiceburmistrza Andrzeja D.
 KURIERZY
 Wtorek 19-08-2008

12533. 
Odnośnie wpisu numer: 12532

Tak, Panie Kozaku: naszło mnie...
 Tomasz Konieczko
 Wtorek 19-08-2008

12532. 
Odnośnie wpisu numer: 12509

Panie Tomaszu Konieczko, proszę o odpowiedź.
 Kozak
 Wtorek 19-08-2008

12531. 
Dziś Telewizja Polska program 1 o godz. 20:00 nada orędzia do narodu
w kolejności:
1. Prezydent RP Lech Kaczyński
2. Premier Rządu RP Donald Tusk
3. Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński
4. Kierownik Kółka Rolniczego w Rudzienicach Roman Jaskulski
 Plewa 2008
 Wtorek 19-08-2008

12530. 
Odnośnie wpisu numer: 12511

O duszpasterzu z "białego" pan Leszek Olszewski. już kiedyś pisał.
Tyle, że coś pozytywnego. Więc może dlatego ten proboszcz został
pominięty w artykule.
 Grzesiek W.
 Wtorek 19-08-2008

12529. 
Odnośnie wpisu numer: 12527

Podpisujący się jako "**" i pragnący karać pijanych użytkowników dróg publicznych, musisz wiedzieć, że do 0,19 promila alkoholu we krwi prawo polskie zezwala prowadzić wszelkie "konie mechaniczne"!
 1499 zł
 Poniedziałek 18-08-2008

12527. 
Odnośnie wpisu numer: 12526

A ilu nie zatrzymali? 10, 20 razy tylu!
1). Powyżej jednego promila karę proponuję taką: zabór pojazdu;
2). 0,1 prom... - 1000 zł; 0,2 prom... - 1500zł; 0,3 prom... - 2000 zł;
3). Poniesienie kosztów własnych za leczenie własne i poszkodowanych.
 **
 Poniedziałek 18-08-2008

12526. 
KRONIKA POLICYJNA (PIJACKA)

Policjanci z Susza w miejscowości Kamieniec, gmina Susz zatrzymali Mieczysława R. 51-letniego mieszkańca tamtejszej gminy, który kierował rowerem mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Również w Kamieńcu policjanci zatrzymali Krystiana S. 22-latka z gminy Susz, który kierował rowerem mając 1 promila alkoholu w organizmie. Suscy Policjanci w Różnowie zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Zbigniew J. 37-latek z gminy Susz kierował Fiatem 126 p. mając 3,5 promila alkoholu w organizmie.

W Ulnowie natomiast policjanci z Susza zatrzymali Mariusza F. 34-latka z gminy Susz, który kierował motorowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Iławscy policjanci na ul. 1 Maja zatrzymali Czesława R. 30-latka z Iławy, który kierował rowerem mając 1 promila alkoholu w organizmie. Jego rower został zabezpieczony w policyjnym depozycie.

Kolejny nietrzeźwy kierujący „wpadł” w ręce policjantów z iławskiej drogówki. Grzegorz M. 21-latek z gminy Iława kierował hondą civic mając 1 promil alkoholu w organizmie. Jego auto zabezpieczone zostało na parkingu strzeżonym w Iławie.

Następny kierujący „na podwójnym gazie” został zatrzymany przez iławskich policjantów na drodze Iława – Rodzone. Jerzy N. 53-letni mieszkaniec Kielc kierował renaultem espace mając 2,5 promila alkoholu
w organizmie. Pojazd, którym kierował mężczyzna policjanci zabezpieczyli
na parkingu strzeżonym w Iławie.

Na ul. Królowej Jadwigi policjanci zatrzymali natomiast kierującego
mazdą 323 Zbigniewa K. 51-letniego mieszkańca Iławy, który w chwili
zatrzymania miał 0,60 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kolejny zatrzymany kierujący również mazdą 323 Adam N. 26-letni mieszkaniec Iławy miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a auto zabezpieczyli na parkingu strzeżonym w Iławie.

Ostatni z zatrzymanych nietrzeźwych kierujących minionego weekendu „wpadł w ręce” policjantów z Lubawy. Andrzej W. 38-latek z gminy Lubawa kierował rowerem na ul. Dworcowej mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwym kierującym za jazdę po pijanemu grozi do 2 lat więzienia.
 notatnik
 Poniedziałek 18-08-2008

12525. 
Zbliżający się rok szkolny powinien zwrócić uwagę na sprawy edukacji.
Na początek może nasza lokalna prasa przedstawiłaby sytuację w naszych szkołach (szczególnie podstawowych i gimnazjach) w zakresie nauki języków obcych. I tak np.:
- stan kadry, jej wykształcenie, staż pracy
- od której klasy wprowadzany jest język obcy i jaki
- ile godzin języka obcego przewiduję się w poszczególnych klasach
- jaki udział mają języki obce w tzw.godzinach dyrektorskich (często są one przeznaczane na wydumane, prowadzone na prymitywnym poziomie przedmioty - vide: edukacja europejska, by zapewnić godziny dla ludzi bez odpowiedmich, przydatnych szkole kwalifikacji) itp.

Może warto dokonać oceny poszczególnych szkół - tak pod względem wyników nauczania, jak i stopnia doinwestowania i wyposażenia. Rodzice orientowaliby się do jakiej szkoły wysyłają dzieci i jak operatywny jest dyrektor danej szkoły, nie mówiąc o kwalifikacjach zawodowych kadry. Jakie w danej szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne, przez kogo finansowane i czy jest odpłatność, i w jakiej wysokości (jeśli jest).
Nie mówię już o opiece medycznej, czy stomatologicznej, która odbywa się na dziwnych zasadach. Pani dentystka ma pod opieką trzy szkoły. Na początku roku dokonuje przeglądu stanu ząbków dzieci i na tym koniec, bo Pani jest obciążona dużą liczbą dzieci. Przynajmniej każdy z rodziców powinien być na piśmie lub na wywiadówce powiadomiony o wynikach tego przeglądu, bo tak ta praca mija się z celem.

Jest wiele więcej problemów związanych z początkiem roku. Myślę, że inni rodzice dorzucą swoje spostrzeżenia. Sprawa jest chyba dość pilna i poważna i może spowoduje, wymusi, działania władz samorządowych. To nieprawda, że bez pieniędzy nie można nic zrobić, trzeba tylko chcieć i kochać dzieci.
 matula
 Poniedziałek 18-08-2008

12524. 
KTO NIE WIERZY NIECH SIE PRZEBIERZE ZA NEDZARZA ZOBACZY CO DOSTANIE OD KOSCIÓŁA "ZAMNIJ DRZWI NEDZARZU ZNIKAJ MI Z PARAFII MASZ PIENIADZE TO CI MSZE ODPRAWIE A NAWET DWIE NIE MASZ SPADAJ" POPATRZCIE NA TEGO Z BIAŁEGO KOŚCIOŁA ON JEST ZYWYM PRZYKŁADEM GŁOSZENIA UBUSTWA KAZDY Z NICH MA GABLOTE A JAK NIE MA TO SOBIE KUPII BO KOSCIÓŁ NIE PŁACI PODATKÓW ROBI ZA BÓG ZAPŁAC A SAMOCHODY TO W PREZECIE OD PARAFIAN MOŻE JA TEZ DOSTANE W PREZENCIE OD SPOŁECZEŃSTWA A SEKTE ZAŁOŻE BRWO SREDNIOWIECZE W XXI WIEKU PARANOJA
 BENEK
 Poniedziałek 18-08-2008

12523. 
Odnośnie wpisu numer: 12521

Benek tak jak Ty uwaza 99% ludnosci.
Niech mi ktos wytlumaczy dlaczego za tych kawalerow w sukienkach
nie bieze sie Urzad Finansowy. Oni normalnie okradaja w sposob jawny Panstwo Polskie. To co wyprawiaja Ci Panowie to nie ma nic wspolnego
z Bogiem. Dla nich Bog to jest Kasa.
 chlopek
 Poniedziałek 18-08-2008

12522. 
Odnośnie wpisu numer: 12521

Czytanie Benka to jak rwanie zębów trzonowych...
 van Basten
 Poniedziałek 18-08-2008

12521. 
DAWAJCIE KLECHOM WIECEJ ONI ROBIA WSZYSTKO ZA BÓG ZAPŁAC
A O WIERZE TO NIE MAJA POJECIA ICH WIARA TO DAWAJ KASE I POTRZEBA BIEDNEGO TO PARANOJA DLA NICH TYLKO KASA MAM NADZIEJE ZE ZACZNA PŁACIC PODATKI JAK WSZYSCY W TYM KRAJU I SKOŃCZA Z TYM SREDNIOWIECZEM BO PRZYPOMINAM ZE MAMY WIEK XXI JA MA ICH W NOSIE DOSTAJA JEDNA ZŁOTÓWKE NA TACE I NIE ZAMIERZAM DAC WIĘCEJ NIE MAM ZAMIARU ZASUWAC NA ICH WYGODY JAK SAMOCHODZIKI DUPECZKI CZY INNE LUSUSY JA ZE SREDNOIOWIECZA NIE JESTEM I MOJEJ KASY NIE DOSTANA SAM DAM BIEDNYM ALE NIE IM
 BENEK
 Niedziela 17-08-2008

12520. 
Odnośnie wpisu numer: 12518

Każda forma życia konsekrowanego w Kościele opiera się na profesji
rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Ślub ubóstwa dotyczy więc przede wszystkich zakonników, a nie księży diecezjalnych.
 T.
 Niedziela 17-08-2008

12519. 
Odnośnie wpisu numer: 12518

Dlaczego nie podglądacie tych, którzy uwłaszczyli się z majatku narodowego i obecnie krocie tam zarabiają. Tacy u nas w Iławie są, że za grosze państwowe zakłady przejęli, porobili się udziałowcami, dyrektorami na spółkach i mają się lepiej niż za komuny, gdyż wtedy tylko pensyjke dostawali od państwa, może 3 razy większą od robola. Obecnie ich pensje i zarobki ukryte są, ale my wiemy, że dochody niektórych sięgają 10-20 razy więcej niż ich pracowników w firmie. Jednak ta bezkarność, prawem stanowiona, gdyż durny przewodniczący "Solidarności" powiedział, żeby "Polske w swoje ręce zabrać", i zabrali.
Ja uważam, żeby strajk zorganizować, powołać Gwiazdę albo Benka z Iławy na przewodniczącego i z powrotem odebrać to, co nasze było.
A więc idziemy na Kaczora i Tuska do Warszawki? Idziemy!!!
 Męczennik z Polski
 Niedziela 17-08-2008

12518. 
Odnośnie wpisu numer: 12514

Podglądactwo księży ktoś zarzuca...Małomiasteczkowe przywary... Ale oni przecież ślubują ubóstwo (!) a nas rozliczają z naszych postępków i grożą palcem przy spowiedzi. Dlatego ja się pytam:"Jak Wam nie wstyd?" Bo gdybym był plicjantem, to wstydziłbym sie być złodziejem, gdybym pracował w Monarze wstydziłbym się zażywać narkotyki, działając w AA wstyd by mi było człapać przez Iławę będąc pijanym. Etc.
 Eskulapski
 Niedziela 17-08-2008

12517. 
Odnośnie wpisu numer: 12512

Ubóstwo chrześcijanina - czy naprawdę nędza materialna jest szlachetniejsza od zamożności:

Zinterpretujcie taki fragment Pisma: "...wzięli szaty jego i podzielili na cztery części, każdemu żołnierzowi część, i zwierzchnią suknie. A ta suknia nie była szyta, ale od góry cała tkana. Tedy rzekli jedni do drugich: Nie krajmy jej, rzućmy losy o nią, czyja ma być."

Suknia była "cała tkana". Dlaczego Pan miał taką wspaniałą suknię? W ten sposób bowiem podkreślona została Jego wyjątkowa godność.
 Czesnik Parnawski
 Niedziela 17-08-2008

12516. 
Odnośnie wpisu numer: 12510

Odnośnie samochodów.
A czym śmigają nasze dochtory?
 nie lekarz
 Niedziela 17-08-2008

12515. 
Odnośnie wpisu numer: 12485 12201

Ciąg dalszy był już dawno - jak zwykle dla takich sytuacji - w wydaniu papierowym Kuriera, bodajże jeszcze w lipcu. Archiwum naszego tygodnika może Pani przejrzeć w Bibliotece Miejskiej w Iławie.
 Radosław Safianowski, redaktor naczelny

naczelny@kurier-ilawski.pl
 Sobota 16-08-2008

12514. 
Odnośnie wpisu numer: 12511

Żałosna i typowo małomiasteczkowa przywara to namiętne podglądactwo garażowe. Weście się jeden z drugim do roboty to zarobicie na lepsze fury...
 nie-proboszcz
 Sobota 16-08-2008

12513. 
Coś się nieprzyjemnie robi z tą pogodą. Słyszałem, że te wszystkie nawałnice przemieszczają się ku północy, na województwa Warmińsko-Mazurskie oraz Pomorskie. Oby nie nawiedziła nas trąba powietrzna tak jak na południ kraju... A w razie czego to jest kilka pod Iławą bunkrów :D
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Sobota 16-08-2008

12512. 
Odnośnie wpisu numer: 12511

Łaskawie Państwa proszę o wpisy dotyczące waszej opinii na temat dotyczący współczesnego kapłana, może szerzej mówiąc, kapłaństwa. Można podać przykłady wg waszego spojrzenia, z opisem ich osobowości, postaw i zaangażowania. Byłoby bardzo ciekawa anliza poglądów.
To, co czytam na portalu jest podane z pewnym poślizgiem, pod publiczkę może, chociaz sam jak patrzę na obejście wokół plebani na Lipowym, przypomina mi ogród zoologiczny. Swego czasu byłem świadkiem, jak przy kościele na Lipowym w Dniu 11 Listopada, święta narodowego Polaków, nie dość że nie było żadnej polskiej flagi, to na dodatek złego pracowali w tym świątecznym dniu zatrudnieni robotnicy. Hańba!!!
 Męczennik z Radyja
 Sobota 16-08-2008

12511. 
Odnośnie wpisu numer: 12499 12501

Drodzy Państwo, z tego co ja zrozumiałam, pan Leszek w swoim felietonie mianem "króla polowania" określił wielebnego sługę bożego, ks. Jarosława Hossę z Lipowego Dworu, jest tam wyraźnie napisane "z parafii bliżej dzikiej plaży"...
A może o statusie duszpasterza z "białego" kościoła nie wiedział! Pełny podziw dla panów w komżach, rzeczywiście - miał rację w swoim tekście
- płaćcie im więcej. Dziękuję Kurierowi za takie teksty i takiego autora!
 Aramisska
 Sobota 16-08-2008

12510. 
Odnośnie wpisu numer: 12507

Jezus Chrystus Nazareński już za chłopaka śmigał Osłem-Superior. Musiał to być chyży pojazd, ponieważ zdążył czmychnąć z całą rodzinką przed pościgiem służb specjalnych Nerona, którzy mieli do dyspozycji najnowsze ze Stajni Audiasza, wozy typu Słoneczny Rumak. Żródła nie podają, czym Jezus podrużował w wieku statecznym.
 Męczennik z Radyja
 Sobota 16-08-2008

12509. 
Odnośnie wpisu numer: 12496

Panie Tomaszu Konieczko, a coś Pan tak ostro najechał na Kozaków?
Sienkiewicza brulionu się Pan naczytał? Kozak równa się rozbyszaka?
Naszło Pana pod wpływem rosyjskiego zamordyzmu na Zakaukaziu?
 Kozak
 Piątek 15-08-2008

12508. 
Odnośnie wpisu numer: 12506

Za 1000 zł są wydawane tzw. tablice indywidualne, czyli właściciel sam ustala jaki napis chce mieć na swojej tablicy rejestracyjnej. Może mieć
"Proboszcz", "Doda", "Pies", "Kot" - wszystko, co chce.
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Piątek 15-08-2008

12507. 
Odnośnie wpisu numer: 12504

Ciekawe, czym podróżowałby Jezus w czasach współczesnych?
 ciemniak
 Piątek 15-08-2008

12506. 
Odnośnie wpisu numer: 12504

Pięknie pięknie...
Czyli lekko licząc powinienem na taki samochodzik, jaki ma ubogi Sługa Boży z białego kościoła, zarabiać lat kilkanaście, niemal dwadzieścia... Pięknie... To, zdaje się rekordzista iławski w gronie naszych pasterzy? Chętnie poznam inne dane na temat kolejnych księży.
A ta rejestracja za 1000 zł jak wygląda? Jakoś nie zwróciłem uwagi - wstydzę się, przyznaję.
 Eskulapski
 Piątek 15-08-2008

12505. 
Odnośnie wpisu numer: 12504

A więc ksiądz Piotr Żuchowski jednak śmiga 7-ką... Myślałem, że może tańszą serią 5.
Ks. Marian Florek kilka lat temu (2 lata chyba) śmigał starą Audicą 80 (kombi), ale sytuacja mogła ulec już zmianie. Trzeba się poprzyglądać trochę parafii, a ksiądz proboszcz pewno wyruszy swoim wozidełkiem
w miasto.
Wiem czym jeżdżą pozostali księża wikariusze parafii św. Brata Alberta:
- ks. Tomasz - Ford Escort hatchback (stary)
- ks. Piotr - Opel Corsa (w najnowszej budzie)
- ks. Jacek - Mazda 323 (kiedyś Ford Mondeo)
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Piątek 15-08-2008

12504. 
Odnośnie wpisu numer: 12501

+ Luksusowy "Volkswagen Passat TDI" - ksiądz Jarosław Hossa
z osiedla Lipowy Dwór w Iławie, 175 tys. złotych.

+ Mega luksusowe "BMW 7" - ksiądz Jerzy Żochowski
z białego kościoła przy torach w Iławie, 345 tys. złotych.

Kto z forumowiczów ma kolejne dane?
Ksiądz Marian Florek z Osiedla Podleśnego. Czym jeździ i za ile?

A jak wygląda ten temat w terenie?
Lubawa, Biskupiec, Kisielice, Susz, Prabuty, Zalewo.
 katolik
 Piątek 15-08-2008

12503. 
Odnośnie wpisu numer: 12502

Trąba to pikuś w porównaniu do wydarzeń, które miały dzisiaj w świecie miejsce. Według mnie ta amerykańska "Tarcza AntyRakietowa" wcale nam nie pomoże, a zaszkodzi. Moskwa grozi - pewnie jak ta tarcza powstanie puszczą jakąś bombkę i będzie po nas...
Co do burzy - jeśli nadejdzia trąba powietrzna, najlepiej schować się do piwnicy i wziąć ze sobą zapasy prowiantu, wody oraz latarkę i telefon komórkowy, by w razie czego móc powiadomić służby ratunkowe. Ale miejmy nadzieje, że z Iławą się nic nie stanie... Daj Boże...
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Piątek 15-08-2008

12502. 
Trąba powietrzna idzie ze Śląska w kierunku Łodzi i pewnie dalej pójdzie na Warszawę. Co będzie jak w nocy skręci z kursu i pójdzie na północ?
Cholera, nie ma jeszcze jankeskich Baterii Patriotów! Kto nas obroni...?
 synoptyk wróżbita
 Piątek 15-08-2008

12501. 
Odnośnie wpisu numer: 12499 12500

O jakim proboszczuniu mowa? Rydzyka i tak żaden z nich nie przebije.
 menda społeczna
 Piątek 15-08-2008

12500. 
Odnośnie wpisu numer: 12499

Nie wiem ile pan zarabia i nie wiem również dokładnie jaką BMKą jeździ Pan Proboszcz (na pewno BMW), ale:
- BMW serii 5 za wersję podstawową kosztuje:
od 176 000 zł do 215 000 zł.
- BMW serii 7 za wersję podstawową kosztuje:
od 297 000 zł do 555 000 zł.
Kasa niemała...
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Piątek 15-08-2008

12499. 
Odnośnie ostatniego numeru Kuriera. Kwestia włamania do pustostanu za
rzeką Iławką, na ul. Dąbrowskiego. Z przykrością zauważyłem, że miasto przymierza się do wyburzenia tego budynku. Wielka szkoda, tak mało mamy w Iławie starych, ciekawych budowli (jak mantra pojawia się nazwa STARE MIASTO), doprawdy ciężko czasami na czymś oko zawiesić a ten budynek jest w swojej istocie całkiem fajny, do tego elegancko położony. Może redakcja tygodnika wyjaśniła by nam, co tam ma powstać po wyburzeniu? Sklep? Parking? Miasto straci cenną pamiątkę
a my część swojej tożsamości. Nie niszczmy starości, starość to nasza przeszłość.
Przy okazji - felieton Leszka O. mógłby jeszcze dobitniej pokazać temat finansowego rozbisurmanienia naszych księży. Choć i tak dobrze dowalił. Widzę, że posiłkował się wywiadem z "Gazety Wyborczej" na temat parafii we Francji - podejrzewam, że do nas jako Kościoła nie dotrze to jednak do takiego stanu, byśmy zechcieli wprowadzic coś takiego jak tam. Księża nie są z innej planety, ich słowo nie jest niepodważalne, ich decyzja nigdy nie powinna być jedynie słuszną - tymczasem my jak te barany ofiarne schylamy głowę i godzimy się na wszystko, co nasi kapłani zaproponują. Nie jestem ateistą, z felietonami Leszka O. wyjątkowo często się nie zgadzam, ale teraz ładnie ruszył naszym spojrzeniem w kierunku nas samych. Do mnie po kilku bezowocnych wizytach przestała przychodzić wysłanniczka jednego z naszych księży z prośbą o datki. Gość jeżdżący samochodem, który kosztuje równowartośc moich kilku lat pracy (czy więcej? ekspertem nie jestem...) ma czelnośc wysyłać podstarzałą kobiecinę po pieniądze dla siebie. O nie! A pomyślał jeden z drugim, że kiedyś jeszcze tę babcię ktoś napadnie? Księża to materiał na niejeden materiał i chce sie tylko głośno krzyknąć w ich stronę: JAK WAM NIE WSTYD?! Bo mnie jest wstyd jak słyszę od ateistów, że moi kapłani robią ze mnie durnia, niszczą swoją postawą wiarę i wypaczają nauki Chrystusa. JAK WAM DO CHOLERY NIE WSTYD?!
 Eskulapski
 Piątek 15-08-2008

12498. 
Odnośnie wpisu numer: 12494

Jest tarcza! Jeeeeest! Kamień spadł mi z seca, teraz już nie boję się Iranu, jest bezpiecznie!
Po co były te boje? Od początku było wiadomo, że nie odpyskujemy Amerykanom, że zawsze zgodzimy sie na to co oni zaproponują, choćby nie bardzo było to nam na rękę - vide przetarg na F16, wojna w Iraku... Tylko po co chodzimy na tej amerykańskiej smyczy? Jeśli mają nam pomóc w przypadku zadrażnień z Rosją to ok, ale czy po zmianie rządu w USA, Stany nadal będa stawały okoniem w kontaktach z Rosją? Ciekawe. Zaś politolodzy amerykańscy mówią, że wprost przeciwnie - nastąpi zbliżenie obu krajów.
Jesteśmy mali, słabi i co najgorsze - bez wizji swojej roli w tym świecie, bez pomysłu, bez konceptu, bez sensu...
 Eskulapski
 Piątek 15-08-2008

12497. 
Odnośnie wpisu numer: 12495

To jest Polak właśnie.
Tak trzymać Obserwatorze.
 ADMIRAŁ
 Czwartek 14-08-2008

12496. 
Ludzie wojny?

Są wśród nas.

Uśpieni.

Czekający na okazję...

Niczym nie da się przekonać tych, którzy twierdzą, że zawsze dobrze śpią w nocy.

Bez względu na to, co robili w dzień.

Nie widzą żadnego powodu, by nie gonić za innymi dobrami kosztem dobra, moralności.

Ludzie wojny...

Kozacy.
 Tomasz Konieczko
 Czwartek 14-08-2008

12495. 
Jestem dumny, że jestem Polakiem...

Tak, jestem dumny, dumny z aktualnego prezydenta Polski, za to, że
nie stchórzył tak jak politycy (przywódcy), możni Europy i świata przed agresją Rosji na Gruzję. Brawo Panie Prezydencie!.

Państwa "zachodnie" nigdy nie pomagały tak naprawdę innym krajom - słabszym. W roku 1938 przywódcy zachodni ulegli Hitlerowi i nie pomogli Czechom. W 1939 r. żaden kraj nie chciał umierać za Gdańsk... Jestem dumny, dumny z Wojska Polskiego, które walczyło na wszystkich frontach II wojny światowej "za Waszą i Naszą wolność"...

Jestem dumny, dumny z żołnierzy polskich, którzy w roku 1920 nie zlękli się i uchronili nasz kraj i resztę Europy przed bolszewicką nawałnicą...

Dumny jestem z Powstańców, listopadowych, styczniowych, i innych,
kościuszkowskich - za ducha i wiarę... "Bóg, Honor i Ojczyzna".

Szczycę się tym, że polska Husaria pod wodzą Jana III Sobieskiego pod Wiedniem zatrzymała Turków...

Jednocześnie cieszę się, że jestem katolikiem i dziękuję Bogu, i Maryi, i Księdzu Kordeckiemu za obronę Jasnej Góry przed szwedzkim potopem.

Jestem dumny i wdzięczny innym narodom za pomoc w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Podobnych przykładów jest wiele więcej, ale nie o to chodzi, aby się chełpić, ale oto aby brać przykład... Historia oceni nas za nasze czyny. Bierzmy przykład z naszych najlepszych i sprawdzonych wzorców...

Bądźmy Polakami, wierni Bogu i Ojczyźnie... Tak nam dopomóż Bóg!
 Jaśko
 Czwartek 14-08-2008

12494. 
Odnośnie wpisu numer: 12493

Bardzo się cieszę z tego, że Amerykanie zgodzili się na warunki stawiane przez Polski Rząd na temat Tarczy Antyrakietowej. Dzięki temu, że będą w Polsce wyrzutnie rakiet typu "Patriot", będziemy czuli się bezpiecznie
w przypadku ataku innych państw. Kiedy odbywały się wstępne rozmowy na temat Tarczy, i Rosja usłyszała, że na terenie Polski ma takie coś powstać, grozili (nie dosłownie), że coś z tą sprawą zrobią. Jak wiemy
ten typ rakiet działa na mniejsze dystanse.
Co do "rakietowego Alcatraz" - nawet dobry pomysł. Osobna wyspa, zalesiona ze wzgórzami... Tylko pytanie: czy władze miasta by się na
to zgodziły? Przez umieszczenie tam bazy zostałyby zniszczone piękne tereny turystyczne i ośrodki, mające tam swoje siedziby, zmuszone by były do wyniesienia, a przez to do bankructwa.
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Czwartek 14-08-2008

12493. 
Do mieszkańców wsi Redzikowo (to taka miejscowość pod Słupskiem jak
Nowa Wieś pod Iławą):
Jak wam śmierdzi amerykańska instalacja rakietowa i budowa garnizonu
to my - iławianie - chętnie weźmiemy te cudeńka do siebie i szybciutko
zainstalujemy na wyspie Wielka Żuława. Będzie takie rakietowe Alcatraz.
Z wyspy na Jezioraku odpalimy Moskalom w samo serce Kremla :-)))))
 J-23
 Czwartek 14-08-2008

12492. 
Rada Sportu Miasta Iława przyznała 30 sportowcom stypendia sportowe.
Od 1 sierpnia do 31 grudnia otrzymywać będą miesięczne gratyfikacje
w wysokości... 215 złotych.

KS Jeziorak Iława (piłka nożna):
1. Tomasz Staniszewski
2. Dawid Kowalski
3. Tomasz Sedlewski
4. Sławomir Święcki
5. Wojciech Figurski
6. Bartosz Dobroński
7. Jakub Drzystek
8. Cezary Ruczyński
9. Bartłomiej Pietrasik
10. Daniel Jędrychowski

KS Jeziorak Iława (lekkaatletyka):
1. Iwona Górska
2. Michalina Kwaśniewska
3. Bartosz Frączkowski

KS Jeziorak Iława (sztuki walki):
1. Adrian Kamiński

WIR Iława (wioślarstwo):
1. Miłosz Jankowski
2. Sylwia Kontowska
3. Łukasz Mierzejewski

ITR Iława (tenis stołowy):
1. Piotr Garbino

MKS Zryw-Voley Iława (siatkówka):
1. Marta Żmudzińska
2. Rita Łapacz
3. Paulina Agnieszka Eska
4. Sylwia Wenus Pilarek

MOS Iława (żeglarstwo):
1. Katarzyna Stachewicz
2. Paulina Barwińska
3. Antonina Marciniak
4. Aleksandra Dzik
5. Damian Pietruszewski
6. Agata Maria Barwińska
7. Sebastian Kalafarski

TTZ Iława (tenis ziemny):
1. Hanna Karczewska
 obserwator
 Czwartek 14-08-2008

12491. 
Szanowni Państwo!
Rosja jest krajem, którego celem jest podbicie całej Europy. Ich polityka jest taka sama od Katarzyny II i przynosi efekty. Czy Państwo nie zdają sobie sprawy z tego, że obecną Rosją rzadzi szef KGB Putin, były szef wywiadu na Europe Zachodnią, stacjonujący dawniej w NRD. W 1999 roku dokonał Putin ze swoimi ludźmi puczu w białych rękawiczkach i przejął władzę po Jelcynie, który ułatwił mu sprawę ze względu na swoje ciągoty do gorkiej. Obecnie służby specjalne Rosji z Putinem na czele rządzą Rosją i konsekwentnie naprawiają błędy Jelcyna - rozwiązanie ZSRR. Tymczasem co robi Polska? Polacy przy pomocy Macierewicza, w imię zerwania z przeszlością rozwiązuja Wywiad i Kontrwywiad wojskowy, odsuwają od zadań nawet młodych oficerów, powołuja ludzi laików w temacie. Tego nawet Lenin nie wykonał, gdyż speców pozostawił na służbie dalej.
Niestetety, głupi politycy zachodni, nie są w stanie pojąć jej zamiarów. Tylko Ameryka wie, co w trawie piszczy i robi wszystko, by uchronić siebie od zagłady i ekspansji Rosji. Politycy zachodnioeuropejscy będą zawsze szli na ugodę z Rosją do granicy utraty własnej poczytalności. Na ugodę w imię uratowania rozpasanego dobrobytu. Na ugodę poza granicę przepaści. Ta granicą bedzie pętla energetyczna, jaką Rosja założy Europie. Rosja wyczeka odpowiedniej chwili, kiedy przykręci kurki lub podniesie cenę surowca do granic niemozności spełnienia przez kraje zachodnie.
 ADMIRAŁ
 Czwartek 14-08-2008

12489. 
Odnośnie wpisu numer: 12488

Oby ta wojna się jak najszybciej skończyła. Rosja i Francja podpisały porozumienie a to już jakiś znak - może agresor weźmie sobie coś do serca i skończy walczyc z biedniejszym państwem. Ale tak samo było
z ostatnim "zawieszeniem broni", Kreml ogłosił ten stan, a nadal bombardował.
Może teraz ugoda poskutuje? Oby...
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Czwartek 14-08-2008

12488. 
Kolejna noc wojny...

Niech będzie przeklęte miasto Stalissimusa, niech spłonie do cna, niech dosięgnie dna piekieł...

Skoro tak musi być...

Bardzo dobrze się stało - podpisaliśmy porozumienie stron, Francja
z Rosją podały sobie ręce w imieniu reszty świata. Pięciopunktowe porozumienie stron na dwuwymiarowej powierzchni pojedynczej kartki; niczym mapa manewrów kłamstwa z przebiegłością...

A jednak tyle wystarczy, żebyśmy mogli stać się ślepi i głusi, żebyśmy mogli z ufnością przyłożyć głowy do poduszek z nadzieją na lepsze jutro...

Kolejna noc wojny, krwawa i barbarzyńska. Bezlitosna...

I kartka papieru...
 Tomasz Konieczko
 Czwartek 14-08-2008

12487. 
Odnośnie wpisu numer: 12472

Ruscy już niczym nie zaskoczą. Nienawidzą innych i siebie nawzajem. Zakompleksiony naród z manią wielkości... Są jak nieustępliwe badziewie, które nachłepta się krwi, a potem znów nadrabia zapasy. Niedogłaskany potwór znów chce pokazać jaki jest ważny...
No cóż, wielu z takich dziś i w Polsce rządzi... Może zsyłka do Moskwy i założyć im obóz pracy? Tam znajdą swoich...
 Gerda
 Czwartek 14-08-2008

12486. 
Odnośnie wpisu numer: 12484

Ormowiec, owszem, bluzgał wszystko co mu podeszło. Zmienia się Polska, to zmieniaja się nawet ormowiecy. Kto bluzgał wtedy, teraz ma zabronione.
 Hrabia z Poniatowa
 Środa 13-08-2008

12485. 
Odnośnie wpisu numer: 12201

Szanowny Panie Radosławie Safianowski - redaktorze naczelny.
Co się stało, że moja informacja nie ma dalszego ciągu? :-)
 Grażyna z mężem
 Środa 13-08-2008

12484. 
Odnośnie wpisu numer: 12471

Pamiętam takie chwile szalone jakiś czas temu, gdy ORMOWIEC - wtedy jeszcze znany jako alias ŻAGIEL - bluzgał na Synowca i Kleinę, no gdzie? Nawet na... forum Kuriera. A ci idioci - ha!!! - publicznie nakazali swoim moderatorom puszczać to jak leci, wyprowadzając studium przypadku
z potoku konfidentalnego ORMOWSKIEGO łajna.
 J-23
 Środa 13-08-2008

12483. 
Odnośnie wpisu numer: 12472 12482

Eeee taaam. Tusku jest zazdrosny o sukces Kaczyńskiego jaki odniósł
w Gruzji i w Polsce (52% poparcia).
 obserwatar znad Jezioraka
 Środa 13-08-2008

12482. 
Odnośnie wpisu numer: 12472

Wielka polityka to nic innego jak dokonywanie wyborów takich jak w życiu każdego człowieka ,tylko w odniesieniu do milionów ludzi.Co jest ważniejsze , czy być w zgodzie z własnym (zakładam uczciwym) sumieniem i mieć często pustą miskę czy zapomnieć o tzw. etyce dla pełnego koryta. To jest problem wielu polityków i nie tylko,że kiedyś dla zwykłych korzyści materialnych (np.lukratywnej posadki i talonu na Fiata)akceptowali milcząco a często wręcz aktywnie budowali i umacniali "kochaną , socjalistyczną " władzunię.To nic ,żeinni wybierali ubóstwo ,poniżenie a często i śmierć , gdyż rzeczywistość nie odpowiadała iwyznawanym przez nich wartościom .To wg. obecnych "elit" polityczno-gospodarczych Ci nieudacznicy , którzy nie odnależli się w nowej rzeczywistości i trzeba rzucić im jakiś ochłap na pocieszenie , a może na oczyszczenie resztek swojego sumienia. Jeśli chodzi o Gruzję ,to wystarczy retrospekcja w naszą polską historię -pod warunkiem ,że się ją zna.Nas też opuścili wszyscy w krytycznej sytuacji, ajeśli znalazł się ktoś kto stanął w obronie Polski i Polaków nawet tylko werbalnie to mamy do Niego dozgonną sympatię np.do Turcji ,która jako jedydy kraj nie uznała rozbiorów Polski. Ja jestem dumna z postawy naszego Prezydenta bo to by być po stronie słabszego , krzywdzonego jest etyczne i potwierdza nasze człowieczeństwo.
 nadzieja
 Środa 13-08-2008

12481. 
Odnośnie wpisu numer: 12472

Hmmm...
No Pan widocznie nie przepada za prezydentem, jak i wielu pewnie ludzi
w Polsce. Miej Pan, Panie szanowny, szacunek do ludzi. Jak nie lubisz, to odpuść, ale nie wyzywaj. Jak byś się czuł gdyby Ciebie tak wyzywali??? Może nie wyszło za dobrze te rządzenie, ale daj na luz - może z biegiem czasu będzie lepiej.
 Piecho

mateusz@ilawa.info
 Iława, Środa 13-08-2008

12480. 
Odnośnie wpisu numer: 12479 12472

Nareszcie usłyszałem głos, na jaki czekałem: głos naczelnego redaktora Jarosława Synowca.
Doskonale powiedziane, by bliżej nieokreślony "hominide" nie ważył się
na forum obrażać Prezydenta Rzeczypospolitej, ludzi jakiejkolwiek partii politycznej, Burmistrza Iławy Ptasznika, Posła Żylińskiego, innych osób ze wskazaniem dość czytelnym o kogo chodzi w tekście. Proszę takie teksty wycinać lub kasować. Niepoczytalni internauci, nie wiedzieć czemu, chcą zaistnieć byle paplaniem. Nie wiedzą jednoczęśnie, co wolno, a czego nie. Dlatego na forum Kuriera należy zrobić porządek i nie wpuszczać takich durnowatych wypowiedzi, bynajmniej tych, co obrażaja osoby publiczne
z nazwiska i imienia.
Bo czymże jest powiedzenie: "kaczka pojechała do..." Obrazą konkretnej osoby Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP.
 Męczennik z Polski
 Środa 13-08-2008

12479. 
Odnośnie wpisu numer: 12472

Do szanownego „P.”

Fajnie, że inicjujesz temat, lecz na forum lokalnym jeśli już porywasz się na tematy globalne – w dodatku: wojenne! – to nie odwalaj maniany, tylko najzwyczajniej spręż się. Proszę o minimum wysiłku, bo na razie wszedłeś na scenę teatru niczym aktor bez, choćby jednorazowego, przeczytania scenariusza... (nie mówiąc już o wyuczeniu kwestii na
tzw. blachę).

„Przegięciem pały” nazywasz śmierć setek, a może tysięcy cywilów??? Tylko tyle? Dalej. Że co? Słucham???!!! Ktoś na Kremlu tylko „przegiął”?
Naprawdę tylko „przegiął pałę”???

Kolejna sprawa. Nie lubisz prezydenta swojego Kraju? Masz prawo nie lubić. Jednak nie powinieneś manifestować, zwłaszcza publicznie, braku szacunku dla Głowy Państwa. Czemu nie wypada? Pytaj w domu. Dalej.
Zwierzęce porównania oznaczają dyskwalifikację ciebie z roli dyskutanta.

Wybacz Misiek! Czy z pokoleniem multimediów, popkornu, fast-fudów, gier komputerowych, empe-trójek można porozmawiać o wojnie, która jest tak daleko, że już dawno nie była tak blisko u naszych bram...?

Oczywiście, moje pytanie („pokoleniowe”) to prowokacja, może nazbyt śmiała. Z namysłem używam prostego kodu, zrozumiałego jak konstrukcja śrubokręta. Spróbuj powalić mnie na... nawet nie na łopatki – choćby podstaw mi nogę, choćby obal mnie na ziemię, choćby na kilka sekund. Po prostu wykonaj jakikolwiek wysiłek, jakąkolwiek częścią swego ciała.

PS. W redakcji środa jest niczym niedziela; i kawę jest czas posiorbać;
i poczytać jest czas, pogadać, porozmawiać, pokomentować... Ech laba.
 Jarosław Synowiec

jarek@kurier-ilawski.pl
 Środa 13-08-2008

12478. 
Odnośnie wpisu numer: 12472

Rosja nigdy rozmawiać nie będzie poważnie z krajem, który jest słaby gospodarczo, wisi na nitce ich gazu i ropy, ma zerową armię. Polskim produktem narodowym jest KOŃ, zreszto, RASY ARABSKIEJ, ze stadniny janowskiej. Oni koni nie porzebujĄ i kawalerii nie boją się.
Należy być partnerem, by podejść do rozmowy z Rosją, a oni nas poważnie traktowali. Załatwili Gruzję, załatwią Ukrainę, a stąd kroczek do powrotnego podporządkowania kraików nadbałtyckich. Tylko poczekają na odpowiednią okazję. Nas również przycisną do muru w odpowiedniej sytuacji, gdyż armii, gazu i ropy nie będzieli mieć. Oni cieszą się, że Polska podjęła decyzję o likwidacji przymusowego szkolenia wojskowego, wojskowych służb specjalnych, ważnego przemysłu strategicznego, nawet fabryki rowerów. Dla nich nie istniejemy, nawet w Zjednoczonej Europie Narodów, gdyż są bezdusznie bezwzgledni w separowaniu naszego państwa w stosunkach partnerskich w Europie. Macie przykład z dnia wczorajszego. W sprawie Gruzji rozmawiali [Rosjanie] tylko z Sarkozym, prezydentem Francji, reszta to ptactwo do wypłoszenia z podwórka. Ptactowo leci z powrotem, przestraszone pomrukiem Rosji Putina.
 Męczennik z Polski
 Środa 13-08-2008

12473. 
Spadaj popaprańcu! Gratuluje wyskiego poziomu dyskusji:
"kaczka pojechała pokwakać".
 **
 Środa 13-08-2008

12472. 
Jako że to forum, rozpocznijmy może nową dyskusję, nie powracajmy
do starych tematów - kilka postów niżej o iławskim Szpitalu... To było publikowane 2 miesiące temu :-]

CO MYŚLICIE O WOJNIE ROSJA-GRUZJA?

Wg mnie ci popaprańcy z Kremla przeginają pałe. I nie wiem po co tam kaczka pojechała - pokwakać? Oni się z Bushem i USA, UE nie liczą, takimi mocarstwami - a co Nasz prezydent szanowny zrobi?
D[...]e im wycałuje?
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam :)
 P.
 Iława, Środa 13-08-2008

12471. 
Odnośnie wpisu numer: 12463

ORMOWIEC o godzinie 5:20 nad ranem wracał rozklekotanym rowerem
od swojej trzeciej kochanicy... (świt już witał się z miastem). Zobaczył wtedy na starym przydrożnym słupie ogłoszenie, że młotkowych na
górce rozrządowej szukają do stukania. I poleciał czym prędzej.
 nikt
 Środa 13-08-2008

12467. 
O pęcherzach na bieżni lubawskiego stadionu – ciąg dalszy

INFEKCJA KONTROLOWANA

Na lubawskim stadionie odremontowanym za – bagatela – 5,5 miliona złotych pojawiły się usterki. Tymczasem szef lubawskiego OSiR-u
uparcie twierdzi, że cała sprawa to burza w szklance wody.

W poprzednim numerze „Kuriera” pisaliśmy o pęcherzach powstałych
na bieżni lubawskiego stadionu. Jednak dyrektor OSiR w Lubawie Jacek Różański, który zarządza stadionem, przekonuje, że problem nie jest
tak poważny, jak naświetliliśmy. Z góry żąda też autoryzacji swoich wypowiedzi.

– Zdjęcia, które opublikowano w poprzednim numerze „Kuriera”, mówię
o tym z całą odpowiedzialnością, są manipulacją! – mówi. – Były wykonywane po tygodniu upałów, tuż przed zachodem słońca, kiedy cienie były wyjątkowo długie. Nie mówię, że bąbli nie było, ale w takich warunkach stają się wyjątkowo widoczne. Fotografie zostały zrobione po to, by uwypuklić rzekomy problem, który tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia.

Jakimi rewelacjami Różański jeszcze zaskoczy wszystkich? – czytajcie
w środowym „Kurierze”.
 KURIERZY

redakcja@kurier-ilawski.pl
 Wtorek 12-08-2008

12465. 
Drogi Kurierze, zauważyłem, że za lekarską przychodnią kolejową koło
dworca głównego [PKP] stary komin stanowi śmiertelne zagrożenie dla
ludzi, a zwłaszcza kręcących się dzieci. Komin jest w opłakanym stanie.
Co chwila coś z niego się odłamuje i spada z łoskotem. Jakieś dwa lata
temu spadł z niego jakiś bezdomny i zabił się. Nagłośnijcie ten temat,
trzeba coś z tym zrobić zanim komuś stanie się znowu krzywda.
 czytelnik
 Wtorek 12-08-2008
Odp. 
Redakcja sprawdzi ten sygnał. Dziękujemy.
 moderator

redakcja@kurier-ilawski.pl
 Wtorek 12-08-2008

12464. 
Odnośnie wpisu numer: 12452 12450

Panie Andrzeju, wybaczy Pan ale jest Pan śmieszny, chwilami nawet do bólu. Prawi Pan morały, poucza dookoła, a tymczasem nie odpowiedział Pan na naszą niemal banalną wątpliwość, tylko minął się z odpowiedzią.
 Jacek & Barbara
 Wtorek 12-08-2008

12463. 
Odnośnie wpisu numer: 12443 12455

ORMO-wiec! Nie przekonuj ludzi, że ty masz jakiekolwiek koleżeństwo;
ty masz co najwyżej znajomych, którzy sobie i tak kiepkują z ciebie...
 pogromca ORMO-wców
 Wtorek 12-08-2008

12461. 
Jak tam się czujecie panie i panowie bandyci w białych kitlach (sztuk 4-5, czyli prowodyrzy), którzyście odeszli od łóżek chorych pacjentów! Dla pieniędzy zrobicie WSZYSTKO, nawet posuniecie się do najgorszego! Banda zbirów i mafiosów jesteście! I jeszcze upokarzacie, wręcz gnoicie młodszych lekarzy...
 Qba
 http://www.kurier-ilawski.pl/news.php?id=2152&show=czytaj
 Wtorek 12-08-2008

12460. 
Odnośnie wpisu numer: 12394

Po pierwsze, z mojej wypowiedzi nie wynika, że chodziło o jedną pizzę. To było spotkanie w nieco większym gronie i próbowałam zamówić 8 pizz. Po drugie nie mam pojęcia z czego wywnioskowałeś, że nie jestem kobietą. Z treści, czy może z mojego podpisu? A może Ty jesteś "wszystko jedno" i płeć jest Ci zawsze obojętna. :-D
Czytanie ze zrozumieniem "opanowałeś do perfekcji", jak widać.
 Kondoliza
 Poniedziałek 11-08-2008

12457. 
Odnośnie wpisu numer: 12448

[...] Ciekawe dlaczego modero wyciął fragment po ps.
Czyżby to była jakaś tajemnica? Chyba poliszynela... n/c :D [...]
 Grzesiek, lat 49
 Poniedziałek 11-08-2008

12456. 
Odnośnie wpisu numer: 12452

Pisze Kleina Andrzej z dumą, że pod jednym z jego tekstów ślad swój zostawił nie byle kto - sam profesor fizyki. Jak przystało na profesora
a nie chama, ślad ten nie miał postaci wydaliny anusowej, ale raczej erupcji intelektualnej. Niewątpliwie zaskoczylo to Kleinę Andrzeja, bo stanowilo pewne novum na jego blogu.
Profesor fizyki, piszący na blogu o przysłowiowej "dupie Maryni" oraz podpisujacy się "profesor", musi być zapewne równie znamienitym profesorem jak Kleina Andrzej - doktor psychologii - był znamienitym hodowcą trzody chlewnej.
Po prostu uczeni toczyli wyrafinowany (nie mylić z rafinacją bimbru)
dyskurs na wyżynach intelektualnych. Nie ma co...
 Pan Samochodzik
 Poniedziałek 11-08-2008

12455. 
Odnośnie wpisu numer: 12454

Ormowcowi w żłoby dano... W jednym słomę, w drugim siano. Zgadzam się z przedmówcom w stó procętach, albo i nawet więcej, czyli jestem za, a nawet (TFU!!!) przeciw. Bardziej subtelnie i sam Belzebub by tematu nie ujął. Jednym słowem: "Brawo!"
 Tomasz Konieczko
 Poniedziałek 11-08-2008

12454. 
Odnośnie wpisu numer: 12443

Muszę wrócić tu, gdzie Kleina posadowił się, a więc na iławskie forum
raz jeszcze.
Ja "ormowiec" powiadam wam. Siłą, a może siłom Kuriera są teksty,
nie wysublimowane, jakie czasem piszą: Olszewski, Kleina, czy Konieczko. Siłom (siłą) Kuriera są teksty proste, które walą w pysk prosto i bezpardonowo. Ludzie lubią i "rozumiom" takie teksty, które nic nie mają wspólnego z "sublimacją". Według fizyki, ze zjawiskiem sublimacji, czyli przejściem ciała ze stanu stałego w stan lotny z pominięciem stanu ciekłego. Takiemu zjawisku ulega kamfora, czy naftalen na moty w szafie. Lepiej uzyc pojęcia "tekst gornolotny lub wzniosły", niz wysublimowany.
A wszystko to od łaciny sie bierze, gdyż sublimare, znaczy tyle, co wznośić, wywyższać sie. Nawet, teksty wysublimowane
pisząc.
Jako "ormowiec", takim pisaniem wkurwiony, powiadam wam raz jeszcze: dajcie spokój tej sublimacji, bo mózg jak kamfora wam wyparuje.
 ORMOWIEC
 Poniedziałek 11-08-2008

12453. 
Odnośnie wpisu numer: 12452

Wysublimowany, oznacza chociażby: "uwznioślony, podniosły, wyszukany, wymyślny, finezyjny". Jeśli do zagadnienia podjechać
od właściwej strony (a nie od strony psychologii, w której to termin "sublimacja" oznacza coś zgoła odmiennego), to okaże się, że - na przykład - na płaczyźnie obowiązującej obyczajności i kultury języka, wypowiedź, czy może zapytanie zainteresowanej pani, była jak najbardziej wysublimowana. Powtarzam - w sferze postaw komunikatywnych. Nie wyszukana intelektualnie, a właśnie wysublimowana emocjonalnie.
Język polski ma tę nieładną cechę, że bywa bardzo bogaty w sensie znaczeniowym (wieloznaczności) i często okazuje się być bronią obosieczną (jak na przykład niejasna sugestia, dotycząca łacińskiego słówka "anus", mająca zapewne na celu zwrócenie uwagi na czyjąś fiksację analną).
 Tomasz Konieczko
 Poniedziałek 11-08-2008

12452. 
Odnośnie wpisu numer: 12450 12442

Zajmowałem się przez moment sprawą kultury portalowej a właściwie jej braku, między innymi w opiniotwórczym, ogólnopolskim portalu Salon24. Pod jednym z tekstów ślad swój zostawił profesor fizyki i to nie taki z ogólniaka:
"Gdy w rozmowie natrafiam na rażący brak kultury u partnera, ordynarny język, epitety pod adresem osób biorących udział w dyskusji – wycofuję się z niej natychmiast. I dobrze się stało, że Pana tekst został zaakcentowany w salonie. Niepokoi mnie dodatkowo, nikła wartość z punktu widzenia logiki formalnej, wielu postów i polemik. Powiem dosadnie: wchodzące nowe pokolenia moich rodaków nie wynoszą ze szkoły i studiów, umiejętności logicznego myślenia, dowodzenia swoich racji, obalania logicznego wywodów adwersarza. Jednocześnie w mass mediach panuje królestwo pseudo logiki, błędy wnioskowania występują co krok. Ścisłość i rzeczowość jest bardzo rzadkim zjawiskiem na forach. To tylko skromne uzupełnienie do Pana pożytecznego postu".
Nie ma najmniejszych obaw, to był jednorazowy wpis, ten tylko to, ale nie tylko, wyjaśnia... Pozdrawiam...
 Andrzej Kleina
 Poniedziałek 11-08-2008

12451. 
Może ktoś z Państwa wie z czego składa się świecący w ciemności płyn będący w rurkach, którymi bawiły się dzieci na festiwalu? Pewne jest to, że wyciekająca z tej zabawki ciecz rozpuściła plastik (na obudowie telewizora, gdzie pozostawiły ją moje dzieci). Trochę to niepokojące.
 Ryśka
 Poniedziałek 11-08-2008
Odp. 
Redakcja sprawdzi ten sygnał. Prosimy o kontakt mailowy.
 moderator

redakcja@kurier-ilawski.pl
 Wtorek 12-08-2008

12450. 
Odnośnie wpisu numer: 12442 12441 12426

Panie Kleina, wydaje nam się, że gdy Pan Leszek Olszewski podziękował
Pani Ani Dudziak za odpowiedź na - jak się wyraził - "wysublimowanym
poziomie", to miał chyba na myśli to, że jej fajna wypowiedź jawi się w
gąszczu internetowych troli niczym "kulturka wysoka". Tak przynajmniej
to odebraliśmy.
Skąd się Panu od razu wzięły wycieczki z narcyzmem? Czyżby miał Pan jakiś kompleks Olszewskiego?
 Jacek & Barbara
 Poniedziałek 11-08-2008

12449. 
Odnośnie wpisu numer: 12408

W sprawie Aleksandry Skubij:
Nie wiem o co chodzi, ale nie podoba mi się gdy urzędnicy coś kombinują.
 nikt
 Poniedziałek 11-08-2008

12448. 
Odnośnie wpisu numer: 12441

Tiaaaa, czyta się wikipedię co??? :D
Bo ze szkoły to raczej się takiej wiedzy nie wynosi, zwłaszcza gdy się przychodzi do klasy z [...], siada w ławce, zakład nogi na blat i nabija się z nauczyciela... n/c...
ps1. [...]
ps2. To w sumie dobrze, trzeba umieć znaleźć informację gdziekolwiek, internet, biblioteka, to też ważna umiejętność, ale może lepiej sprawdzić u źródeł a potem publikować...??? Można też poprosić kogoś o korektę pod kątem merytorycznym (pod kątem ortografii sprawdzi treść edytor tekstu) lub przeglądarka internetowa.
 Grzesiek, lat 49
 Niedziela 10-08-2008

12447. 
Odnośnie wpisu numer: 12442

Panie Andrzeju i inni "czytacze" forum, a także mieszkańcy Iławy i okolic.
Czyż nie widzicie, że [...] to [...]? Żeruje na respekcie i szacunku [...].
Teraz pracuje jako [...] felietonista w KI, w sumie dobrze że J. Synowiec daje mu pracę, zmniejszając bezrobocie w Iławie, bo nie podejrzewam aby ktokolwiek, nawet [...]. No cóż, każdy kraj, miasto, gazeta, forum internetowe czy cokolwiek innego musi mieć swojego [...], my mamy [...].
ps. Myślę, że ta wypowiedź nie obraża nikogo, po prostu stwierdzam fakty i wyrażam swoje opinie.
 Grzesiek, lat 49
 Niedziela 10-08-2008

12446. 
Odnośnie wpisu numer: 12442

Protestuję przeciwko publikowaniu tutaj słownego ścierwa autorstwa chorego [...] Andrzeja Kleiny.
Robiło się tu miło i "wysublimowanie", ale opuszczam to forum jeśli ta
kloaka wypłynie na stałe. A jak jest "kanalia" po łacinie, może właśnie
"cleinus"? Czy "cleinus" to może łajno?
 Sony Ericsson
 Niedziela 10-08-2008

12445. 
Ależ słaby nasz Jeziorak, najsłabsze zespoły jak do tej pory mieliśmy i ledwie cztery punkty...
 Eskulapski
 Niedziela 10-08-2008

12444. 
Więc stało się: Triumfalny powrót Kleiny!!!
 **
 Niedziela 10-08-2008

12443. 
Zawiadamiam uprzejmie iławskie koleżeństwo, iż ja "ormowiec",
rezygnuję z forum iławskiego i przenoszę się na forum Andrzeja Kleiny.
Tam bynajmniej, do każdego z nas odnosi sie pozytywnie, nie wyzywa,
komentuje, ironizuje, bawi się z nami, odpowiada na każdy z wpisów.
Tam jest gut!
 ORMOWIEC
 Niedziela 10-08-2008

12442. 
Odnośnie wpisu numer: 12441

Są tłumaczenia które się czyta z zainteresowaniem, są takie, które z zażenowaniem, są też takie, które się czyta z trudem powstrzymując mdłości.

Wyjaśnienie Olszewskiego należy w najlepszym przypadku do tej drugiej kategorii. Skorzystał w całej rozciągłości z podpowiedzi Pani, iż lapsus
(a nawet być może niewiedza), który popełnił, może wytłumaczyć formą krotochwili. No, to wziął i wytłumaczył.

W każdym niemalże tekście Olszewskiego znajduję potknięcia semantyczne, a także niezrozumienie słów, których używa, ot choćby
nie tak dawno napisał, że ktoś tam dokonał introspekcji terenu. Moim skromnym zdaniem, w terenie, to można dokonać inspekcji, introspekcja znaczy ni mniej, ni więcej (już krócej nie można) obserwowanie, badanie, analizowanie własnych procesów psychicznych, inaczej jest to
s a m o o b s e r w a c j a.

Nawet teraz odpowiadając, niewłaściwych słów używa: "(...) oby
więcej wszelkich prób sprostowań na tak wysublimowanym poziomie".
Kategoria wysublimowany oznacza "będący wyrazem wysokiego poziomu artystycznego lub umysłowego". Zwrócenie uwagi Olszewskiemu przez Panią Annę Dudziak jest na przyzwoitym obyczajowo poziomie, napisane poprawnie po polsku, i nic więcej, zbyt mało napisała, by można było oceniać jej poziom umysłowy i artystyczny wypowiedzi.

Ja odpowiedziałbym krótko: dziękuję Pani, rozpędziłem się, pozdrawiając przepraszam. Ale, ja nie jestem narcyzem.

PS. Rzeczywiście, "annus" znaczy rok; ale na przykład "anus" znaczy odbyt.
 Andrzej Kleina
 Niedziela 10-08-2008

12441. 
Odnośnie wpisu numer: 12426

Szanowna Pani Anno!
Dziękuję za zabranie głosu na forum i poruszone meritum sprawy. Naturalnie zrobiłem sobie żart nazywając trzydniową imprezę "triennale" zamiast "triduum", niemniej (mimo sugestii, by zakończyć lekturę skoro żart to żart) z wielką przyjemnością przeczytałem Pani wpis do końca. Podczas pisania felietonów do "KI" raz tylko popełniłem tzw. czeski błąd, przypisując autorstwo opery "Cyrulik Sewilski" Mozartowi, który w rzeczywistości napisał muzykę do innej sztuki Pierre`a-Augustine`a de Beaumarchais`a, mianowicie do "Wesela Figara" - co zresztą świetnie wychwyciła pewna Czytelniczka. Pani jestem równie wdzięczny, oby więcej wszelkich prób sprostowań na tak wysublimowanym poziomie. Pozostaję również z wyrazami szacunku i sympatii!
 Leszek Olszewski

vertam@gmail.com
 Sobota 09-08-2008

12440. 
Na wojnie prawda umiera pierwsza...

Wybucha nowa wojna, w cieniu idei olimpijskiej, przecząc jej przesłaniu. Już od pierwszych minut konfliktu dowiadujemy się, że prawda umarła jako pierwsza, a konflikt niemal natychmiast zaczął żyć życiem bestii żądnej jednego  jak największej ilości niewinnej krwi. Jak do tej pory mamy kilkanaście, czy też kilkadziesiąt ofiar żołnierzy po dwóch stronach rozmytego frontu... Mamy też ofiary cywilne, które już w tej chwili liczone są w tysiącach zabitych i zdecydowanie większą liczbą osób rannych, czy też ciężko rannych. Południowa Osetia, Abchazja i Gruzja... Katolicy żyjący do tej pory jako mniejszość wyznaniowa pośród muzułmanów, wmanipulowani w politykę imperium rosyjskiego, uciekający w tej chwili by ratować zarówno swoje życie, jak też życie starców i niewinnych dzieci.

Paradoks tej wojny, lub też może jego symboliczność, polega na tym, że Gruzja jest miejscem niesamowitych odkryć antropologicznych przeszłości rodzaju ludzkiego. To tam odnaleziono najstarszy dowód na to, że praktycznie od zawsze człowieka charakteryzowała empatia. Odnalezione szczątki hominida, który dożył starczych lat dzięki pomocy innych hominidów, może świadczyć o silnej potrzebie społeczności ludzkich integrowania się w ramach pomocy humanitarnej. Teraz miejsce ludzkiego sacrum zapełniło bezceremonialnie profanum brudnych interesów.

Nie zapominajmy o tym. Nie pozwólmy zmienić Gruzji w drugą Czeczenię. Jeśli sądzimy, że ten konflikt nas nie dotyczy, to muszę z przykrością stwierdzić, że jesteśmy w błędzie. A taka postawa może nas drogo kosztować. Nie uciekniemy przecież na inną planetę... a smród tej wojny, prędzej czy później, przywieje do nas wschodni wiatr Matuszki Rasiji.
I oby nie był on dla nas zbyt lodowaty.
 Tomasz Konieczko
 Sobota 09-08-2008

12439. 
Ciekaw jestem opinii PT Formułowiczów. Czy dzisiejsze miasto nad Jeziorakiem można traktować jako byt tożsamy z Deutsch Eylau - wszak w teorii politycznej istnieje pogląd, że samorządy lokalne, gminy są pierwotne w stosunku do państw, tak więc historia lokalna rozwija się niejako swoim trybem, niezależnie od zawieruchy dziejowej historii przez wielkie H. Co najmniej pewne symbole zostają, a wymowy symboli lekceważyć nie wolno.
Niektóre okoliczności świadczą o tym, że nasza historia lokalna, nawet ta w wersji oficjalnej, nie wyzerowała się w roku 1945 - weźmy chociażby herb miasta, weźmy słynny łańcuch burmistrza Iławy i sporo innych rzeczy. Z drugiej strony mówi się o "osadnikach" i opisuje z dumą ich historię tak, jak gdyby kolonizowali dziki zachód, polowali na bizony i opędzali się od czerwonoskórych.
 Cześnik Parnawski
 Sobota 09-08-2008

12438. 
Od 1 stycznia 2009 roku wszystkie sprzedawane, czy wynajmowane budynki, na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym, winny mieć certyfikat energetyczny - przypomina "Nasz Dziennik".

Certyfikat ma informować, w jakiej klasie energetycznej jest dane mieszkanie czy dom. Wszystko po to, by kupujący czy wynajmujący wiedział, jakie będzie ponosił koszty z tytułu ogrzewania budynku, używania ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji i prądu - wyjaśnia prof. dr. hab. inż. Jacek Zimny z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie .

Brak certyfikatu może uniemożliwić transakcję. A z otrzymaniem dokumentu może być kłopot. Dlaczego? W Polsce, by ustawa mogła być realizowana, potrzebnych jest ok. 30 tys. audytorów. Jeśli chodzi o zawód certyfikatora, to jest to w Polsce rzecz nowa i praktycznie startujemy od zera

Jednym z rozwiązań może być sięgnięcie do firm z Unii Europejskiej.
Tacy specjaliści mają być dopuszczeni do prac na terenie Polski.
 XXXX
 Sobota 09-08-2008

12436. 
Odnośnie wpisu numer: 12435

Jakub, tyś nie dał rady nadążyć za mną, ale nie ma dziwne, nie każdy może być Orłem czy Sokołem, he he...
"[...]" Jakub, po prostu z takim typem nie istnieje etap dyskusji, tylko zdecydowanie dalej - lać od razu w mordę! Na odlew! Kapujesz?
 Orzeł Biały
 Piątek 08-08-2008


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 142 143 144 ... 283 284 285 286 287 288 289 290 291 ... 335 336 337 ... 386 387 388 następna ] z 388



102767561



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.