Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

Forum

44480. 
Mam 16 lat, moim hobby jest piłka nożna. Niestety od długiego czasu możliwość uprawiania mojego ulubionego sportu jest mi odbierana. Powodem jest klub Jeziorak Iława.

Juniorskie sekcje Jezioraka codziennie zajmują iławskie Orliki przez prawie cały dzień. Dla przykładu treningi na Orliku na Lipowym Dworze odbywają się od 14:00 do 20:00, a Orlik jest otwarty od 14:00 do 22:00 (w rzeczywistości pan, który zajmuje się boiskiem zamyka go dużo wcześniej).

Wielokrotnie chciałem porozmawiać na ten temat z panem, który zajmuje się tym Orlikiem, lecz odnosił się on do mnie w bardzo agresywny i grubiański sposób, nie dało się z nim normalnie porozmawiać.

Ta sytuacja ciągnie się już od wielu lat, ale tym razem miarka się przebrała. Zawsze w weekendy na Orliku nie było treningów, od tego roku dochodzi do sytuacji, że w weekend na Orliku jest trening. Do takich sytuacji dochodzi praktycznie na każdym Orliku w Iławie.

Przykro mi, że w moim rodzinnym mieście nie można zagrać w piłkę. Proszę redakcję Kuriera o nagłośnienie sprawy. To chyba jedyny możliwy sposób na ukrócenie tego paskudnego monopolu Jezioraka na iławskie Orliki.
 Miłosz
 Iława, Środa 26-04-2023

44478. 
Odnośnie wpisu numer: 44475

Jeśli chodzi o Spółdzielnię Mieszkaniową "Praca" w Iławie, to dodać trzeba jeszcze bloki przy ul. Królowej Jadwigi 7 oraz 9.
Takie same klucze wejściowe są zachętą nawet do kradzieży w piwnicach. Zgłaszane odpowiednim pracownikom owej wymienionej instytucji.
I co? I nic.
 mieszkaniec
 Iława, Środa 26-04-2023

44477. 
#MistrzKierownicy

„Skandalicznie niebezpieczne wyprzedzanie najpierw na jednym przejściu dla pieszych, znowu ten sam rozbój na kolejnym przejściu dla pieszych i jeszcze raz wariacka gangsterka na skrzyżowaniu. Tak jeździ iławska taksówka na tablicach rejestracyjnych z Ostródy: NOS 26348”.

Iława, ulica 1 Maja.

Zobacz nagranie video:
https://fb.watch/k7UdJwDoQP
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 25-04-2023

44476. 
Niemiecki market Lidl zmniejszył kostkę masła Pilos z 200 do 170 g.
Unikam tego sklepu, odkąd wprowadzili specjalne bramki za kasami, które przepuszczają ludzi po zeskanowaniu paragonu. Jak w jakimś obozie.
Bezmyślny niemiecki porządek. I ludzie traktowani jak bydło.
 anty-bolszewik
 Iława, Wtorek 25-04-2023

44475. 
Szanowna redakcjo!

Piszę do Was w sprawie tematu bezdomnych przesiadujących na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych i niestety zostawiających po sobie "prezenty" w postaci odchodów, butelek po alkoholu oraz niedopałków po papierosach - o straszliwym smrodzie już nawet nie wspomnę.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praca" wymieniała nam domofony, które może otworzyć w zasadzie każdy, po mimo nadanych kodów dla każdego mieszkania. Nie stanowią one żadnego zabezpieczenia. Temat ten był zgłaszany kilka razy do spółdzielni, ale nic z tym nie robią. Tracimy jedynie my, jako mieszkańcy i Panie, które muszą sprzątać po tych...

Jak bezdomnym udaje się ominąć zabezpieczenie w postaci domofonu? Domofon jest niczym zabawka dziecięca i wystarczy wbić kombinacje cyfr. Losowo zawsze coś wyskoczy. Domofon nie jest praktycznie zabezpieczony kluczem jak w innych. Spółdzielnia praca kupiła taki, że klika się przypadkowe 4 cyfry i można wejść.

Chodzi o bloki przy Kościuszki 3a, Kościuszki 18a i 18 b, Kościuszki 12, Grunwaldzka 7a w Iławie.

Bardzo proszę o nagłośnienie tego tematu, bo jesteśmy już bezradni. Jesteście naszą nadzieją, że może dzięki nagłośnieniu tej wstydliwej sprawy władze Spółdzielni "Praca" wreszcie naprawią sytuację.
 sygnalista
 Iława, Poniedziałek 24-04-2023

44474. 
Szkolimy młodzież do pracy w służbach mundurowych:
#Wojsko
#Policja
#StrażGraniczna
#StrażPożarna

DZIEŃ OTWARTY: piątek 28 kwietnia.
Iława, galeria jazzowa ratusz.
Zaczynamy od godz. 11:00

Zobacz jak działamy. Poznaj nas!
LICEUM MUNDUROWE FENIKS

Czuj duch! Wstąp w nasze szeregi!
Pytania? Dzwoń: 797-415-453.
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 24-04-2023

44473. 
Szkoda, że po raz kolejny muszę do Kuriera pisać w tej samej sprawie a mianowicie iławskiego szpitala powiatowego.

Synek półtoraroczny wstaje z drzemki i zaczyna kasłać oraz ciężko oddychać, zaalarmowana przez babcie dzwonie z pracy do przychodni Rodzina. Od pani z rejestracji otrzymuje informacje, że u nich niestety już dziś pediatry nie ma i najlepiej jak bym udała się po godzinie 19 do ambulatorium. I tak też zrobiłam, ponieważ wszyscy wiemy jak szybko coś takiego u dziecka może przerodzić się w zapalenie płuc.

I tu zaczyna się cała historia. Wita nas pani pielęgniarka tekstem: "Ale u nas pediatry nie ma proszę jechać dalej", więc tłumacze jej, że przecież w ośrodku "Rodzina" kazali mi tu przyjechać, bo u nich już nie było pediatry i słyszę kolejny tekst: "Nikt od nich do nas nie dzwonił i nie konsultował czy pediatra będzie na dyżurze". Ręce mi opadły.

Zabrałam dziecko i pojechałam do Ostródy. Tam Panie bardzo zdziwione co ja z Iławy robię u nich z małym dzieckiem. Jak wysłuchały mojej historii, zrobiły duże oczy na to wszystko. Pani doktor, której bardzo chcę podziękować za fachową i szybką pomoc, sama zadzwoniła do lekarza dyżurującego w Iławie i opierdzieliła go niesamowicie. Okazało się, że ona jest takim samym lekarzem jak on, a w ostródzkim ambulatorium nigdy nie przyjmował pediatra. I tak naprawdę lekarz w Iławie powinien nas już przebadać.

Każdy rodzic wie co znaczy wyjazd z chorym dzieckiem i to, że straciliśmy tyle czasu i umęczyliśmy biedne dziecko, bo nikt w Iławie nie był w stanie nam pomóc. Czy ktoś w końcu zrobi z tym porządek i nasz szpital iławski zacznie w końcu normalnie funkcjonować? Bo chyba zmiana dyrektora nic niestety nie zmieniła.
 Małgorzata
 Iława, Poniedziałek 24-04-2023

44471. 
Bardzo proszę o interwencję. W sali narad Urzędu Gminy Grodziczno odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej Rady Społecznej Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzicznie.

Skład Rady Społecznej: Przewodniczący Wójt Gminy Grodziczno Tomasz Szczepański; Łukasz Dziukowski członek; Mirosława Kamińska członek; Józef Zieliński członek; Szymon Sargalski członek. W posiedzeniu nie brał udziału Szymon Sargalski.

Podczas obrad przyznano nagrodę dla pani Marzeny Soroko-Czaplińskiej Kierownik Ośrodka Zdrowia w Grodzicznie w kwocie aż 25 tys zł. Kwota ta jest dla mieszkańców zatrważająca i nie wiemy czym było to motywowane. Kto głosował za tą nagrodą? Czy to było jednogłośnie?! Bardzo dużo ludzi zarabia najniższą krajową, a tu taki wybryk władz. Bardzo trudno się dostać do lekarza i czasami trzeba czekać na poradę lekarską np. tydzień. I za co ta nagroda?

Drugi wątek tej niemiłej sprawy to udział w tych obradach Józefa Zielińskiego, Radnego Gminy Grodziczno ze wsi Zajączkowo, który w owym czasie przebywał na zwolnieniu lekarskim i obecnie również. Wcześniej nie brał udziału w żadnych obradach sesji Rady Gminy jak również w obradach komisji resortowych, a na tym spotkaniu był. O co chodzi i czy tak można? Co na to ZUS?! Czy powiadomił pozostałych uczestników Rady Społecznej, że jest na zwolnieniu L4. A może ktoś wiedział?

Bardzo proszę o interwencję, gdyż ta sprawa zamiatana jest pod dywan i ukrywana jest kwota nagrody przed mieszkańcami gminy Grodziczno.
 sygnalista
 Grodziczno, Niedziela 23-04-2023

44470. 
Odnośnie wpisu numer: 44427

Szanowny urzędniku zarządzający porządkiem w Wielkim Mieście Iława.
W poniedziałek rano wsiądź na rower zakupiony dawno temu i zaplanuj dodatkowe kosze śmietnikowe na ścieżkach.
Naród stara się wrzucać porządnie, ale w pewnych punktach ścieżek brak jest koszy albo są przepełnione i powstaje bajzel wokół.
Niedziela, godz. 11, pełno śmieci.
Rano ekipy sprzątające zbierają śmieci z koszy i jest fajnie, ale z tego wynika, że nie w każdy świąteczny dzień.
 Wojtek
 Iława, Niedziela 23-04-2023

44469. 
Odnośnie wpisu numer: 44464

Niemcy chcą blokować polski atom, a nasz rodzimy „ekonom-reformator” Leszek Balcerowicz na spędach zwanych Campusami - miejsca zbiórek lewackich lemingów - krzyczy, że Orlen trzeba sprzedać! Rozumiecie to?! Te chamy już się nawet z tym nie kryją. Polska niezależna energetycznie - liberalne i lewicowe kurwy nie mogą tego faktu znieść.

Rudy Donaldihnio powiedział publicznie kilka dni temu, ze jeśli Partia Obłudy wygra nadchodzące wybory parlamentarne to zadaniem na pierwsze 100 dni nowego rządu będzie rozliczenie PiS-u. Rozumiecie to?! Te całe bydło nie ma nic do zaoferowania Polakom poza rozliczaniem PiSu i rozpieprzeniem tego, czego nie zdążyli rozpieprzyć jeszcze przed rządami PiS-u. Widziałem ostatnio świetny T-shirt z takim oto napisem: „Donald Tusk zastał Polskę murowaną a zostawił rozjebaną”. Nic dodać, nic ująć…

Jeszcze jeden kwiatek, tym razem z obozu komika-beksalali Szymona Hołowni. Jego najbliższy doradca, emerytowany czerwony generał LWP Mirosław Różański powiedział publicznie wprost: „Kontrakty militarne na dozbrajanie polskiej armii trzeba pozrywać, gdyż zbrojenie się na taką skalę jak dziś jest bez sensu”. Rozumiecie?! Polska silna, militarna potęga nie pasuje na brukselskich i kremlowskich salonach, więc mamy być nadzy i bezbronni - takiej Polski chce „hujownia 2050” do spółki z „platfusami”.

Sejmowa opozycja nie ma nic Polsce do zaoferowania. NIC! Nie wolno tej bandy nieudaczników dopuścić do władzy! PO, KO, PSL, Lewica to zdrajcy Polski i narodu polskiego. Każdy kto oddaje głos na te politycznie bandyckie organizacje jest takim samym zdrajcą jak oni.

Mam propozycję dla tych, którzy już nie mogą wytrzymać w pisowskim „Ten Kraju”: WYPIERDALAĆ DO NIEMIEC NA OGÓRKI albo na szparagi!
 Janek Kos, Rudy 102
 Iława, Sobota 22-04-2023

44468. 
Odnośnie wpisu numer: 44463

Ci oszuści i naciągacze wcale nie zniknęli.
Nadal mieszkają w Iławie na [...] Osiedlu Piastowskim.
Nadal jeżdżą drogimi samochodami m.in. [...].
I nadal pokazują się na ulicach miasta.
 sąsiad
 Iława, Sobota 22-04-2023

44467. 
Niemcy planują do czerwca br. wycofać z Polski - przysłane niedawno z wielkim hukiem medialnym - systemy obrony powietrznej "Patriot".
Akcja ocieplania wizerunku „niezawodnego sojusznika” osiągnęła swój cel i jest po cichu zwijana.
Tak wygląda narodowy populizm Berlina.
Dobry przyczynek do oceny „niezawodnego sojusznika” w NATO.
 Gucio
 PL, Sobota 22-04-2023

44466. 
Odnośnie wpisu numer: 44365

"Załgana gęba pełna frazesów..."
Wydawanie pozytywnych decyzji dla deweloperów o wycinaniu bezcennych zdrowych drzew na terenie miasta to nie wszystko.

Zobaczcie co dzidziuś wyprawia z betonowaniem otoczenia. Pamiętacie jak podczas wyborów ujadał na betonowanie miasta przez poprzednika? Przyjrzyjcie się uważnie co sam dziś wyprawia.
Wymieńmy ledwo kilka.
Pozytywna decyzja o warunkach zabudowy dla niemieckiego marketu LIDL wytworzyła koszmar betonowy tuż na brzegu przy ujściu rzeki Iławki do zbiornika Dużego Jezioraka.
Przyjrzyjcie się także na budynek małej galerii handlowej przy McDonalds. Od strony rzeki Iławki wylano w ziemię tysiące litrów betonu żeby stworzyć ogromny mur oporowy z betonu, którego nie widać, bo jest w większości przysypany i zakryty ziemią.
To nikt inny jak właśnie urzędujący Burmistrz Miasta Iławy wydał właśnie takie warunki zabudowy.
 Agent J-23
 Iława, Piątek 21-04-2023

44465. 
Jaki orzeł zarządza znakami drogowymi w mieście Iławie?

Najpierw przy McDonald od roku jest znak, który ktoś założył o rok za wcześnie, zafoliowano go, ale po 3 dniach folia się rozwinęła i znak obowiązujący zgodnie z polskim prawem zakazywał skrętu w lewo, przez rok w miejscu, w którym nie można było pojechać do Maca. Codziennie ten znak zakazu łamały seki ludzi, policja udawała, że nie widzi i tak to przyzwyczajono ludzi do znaku, który obowiązywał, ale został ŹLE (za wcześnie) postawiony. ZA WCZEŚNIE O CAŁY ROK.

Teraz będzie obowiązywał. Za chwilę otworzą możliwość wjazdu z innej strony [od strony cmentarza], tylko kto będzie o tym pamiętał, skoro jakiś mało myślący urzędnik w Ratuszu zaplanował postawienie go na rok wcześniej niż powinien?

Pracownicy w Macu mówią, że dzwonili do urzędu i co? Przez rok mieliśmy udawać, że go nie widzimy. Ale znaki nawet nieprawidłowo postawione obowiązują. A ja widzę, że za chwilę policja będzie podnosić sobie wskaźniki i zarabiać kasę, jak tylko otworzą wjazd od strony cmentarza.

Czy urzędnicy z wydziału... (no właśnie jakiego, jaki jest wydział od planowania znaków?) w ogóle nie myślą? [...]
 spacerowicz
 Iława, Piątek 21-04-2023

44464. 
Niemiecki dziennik “Berliner Zeitung” wezwał organizację "Bałtyckie SOS" do blokowania projektu polskiego atomu, strasząc odpadami.

Niemiecka gazeta deklaruje troskę o obszar "Natura 2000", na którego terenie powstanie elektrownia jądrowa.

Organizacja "Bałtyckie SOS" zrzesza m.in. część właścicieli nieruchomości w Kopalinie-Lubiatowo nad brzegiem Morza Bałtyckiego (woj. pomorskie).

Jednak aż 88% ankietowanych mieszkańców popiera inwestycję.
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 21-04-2023

44463. 
Zniknęła ogromna zaliczka 117 tys. zł na budowę wymarzonego domu. Zniknęła firma budowlana, która... tak naprawdę istniała tylko na papierze.

Zniknęła wyrachowana para „prezesów”: Piotr J. i Patrycja M. z Iławy, którzy – zdaniem poszkodowanych – kolejnych naiwnych ludzi wabią przez internet kolorowymi inscenizacjami i ogołacają ich na ogromne kwoty.

Pozostał tylko stres i poczucie krzywdy. Najbardziej bulwersuje, że można śmiało podejrzewać, iż nie jest to ich pierwszy raz. Czy znowu im się upiecze?

Znacie ich? Czekamy na Wasze komentarze (public i priv).
Czytajcie dokrętkę na łamach gazety „Kurier Iławski”.

Obejrzyj reportaż TVN UWAGA:
https://fb.watch/k1W-W9QUwb
 Kurierzy
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 20-04-2023

44462. 
Odnośnie wpisu numer: 44454

Panie Feliksie, zgodzę się z Panem, iż w Iławie brak jest zarządzania sportem na plus, i faktycznie pewne środki są źle lokowane, jednakże zamiast wspierać dorosłych, to niech budżetowe środki idą na rozwój oraz propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.
To, że jakiś dorosły mniej lub bardziej bawi się w sport to jego indywidualna fantazja, nie szuka prywatnych sponsorów. Jedyne ułatwienie jakie być powinno dla dorosłych, to możliwość korzystania z publicznych obiektów sportowych, czyli zapewnienie stadionu (boiska) czy też bieżni.
Kasa publiczna niech idzie na dzieci i młodzież.
 Endrju
 PL, Czwartek 20-04-2023

44459. 
Skończyła się zima, czas sprzątanie zacząć.
Drogi wojewódzkie są ładnie zamiecione, ale drogi miejskie w Iławie to jakaś kpina. Przy krawężnikach jest pełno piachu, zostało zamiecione tylko z powierzchni płaskich, a i to niedokładnie.
Jeszcze w zeszłym roku zamiatał ulice duży samochód, który robił to dokładnie ponieważ kierowca siedział od strony krawężników i wszystko widział.
W tym roku zamiatają ciągniki ciągnące zamiatarki za sobą i robią to bardzo niedokładnie ponieważ kierowca nie ma możliwości jechać przy krawężniku.
Jak w zimę jest komu sypać na ulice piach, to teraz niech sprzątną.
 Piotr
 Iława, Poniedziałek 17-04-2023

44458. 
Portal „Business Insider” wytypował 10 zawodów, które w niedalekiej przyszłości mogą całkowicie lub częściowo zniknąć ze względu na rozwój sztucznej inteligencji (SI), takich jak ChatGPT:

- media (dziennikarze, redaktorzy itd.)
- programiści (przynajmniej na poziomie junior), analitycy danych
- asystenci prawni
- konsultanci i analitycy finansowi
- handlowcy
- nauczyciele
- księgowi
- graficy
- specjaliści serwisu wsparcia
- marketerzy

Jednocześnie eksperci są przekonani, że innowacja może tylko pomóc w pracy, ale nie może zastąpić człowieka. Ludzie będą musieli ją kontrolować, aby uniknąć błędów.
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 17-04-2023

44457. 
Hallo absolwenci liceum w Iławie!
Hallo emerytowani pracownicy iławskiego żeromka!

Przeczytałam artykuł pt. "Po absolwentach poznacie szkoły" autorstwa Wiesława Niesiobędzkiego datowany w 2004 roku.

Na niesamowitym zdjęciu archiwalnym, pochodzącym z roku 1949, przedstawiającym grono nauczycielskie Liceum Ogólnokształcącego w Iławie, jest m.in. Stanisław Borowiecki i państwo Głowaccy, przy których niestety autor nie podał imion. Z tymi osobami jestem związana rodzinnie.

Czy imiona Państwa Głowackich to Krystyna i Witold? Jeśli to oni, to czy jest możliwe skontaktowanie się z ich dziećmi lub wnukami?

Ktokolwiek wie...

https://www.kurier-ilawski.pl/informacje/Po-absolwentach-poznacie-szkoly/591
 Anna Bobrowicz
 PL, Poniedziałek 17-04-2023

44456. 
Odnośnie wpisu numer: 44455

Wygląda na to, że ta niejaka Bernadeta Hordejuk dużą rodzinę ma.
W suskim magistracie też podobno ktoś jej bliski pracuje.
Bodajże siostra właśnie.
 suszak
 Susz, Poniedziałek 17-04-2023

44455. 
Odnośnie wpisu numer: 44445

Uffffff...
A już myślałam, że ta od nas z Susza siostra pójdzie sobie tam do Lubawy, ale mi uświadomiono, że Bernadeta Hordejuk ma dwie siostry.
"Naszej" chyba nikt nie chce...
 obserwatorka
 Susz, Niedziela 16-04-2023

44454. 
Adrian Przybyła z Iławy wygrywa w Dębnie maraton wynikiem 02:22:01.
Nieźle.

Owszem, chłopak ma uzdolnienia do wytrzymałości długiej, ale ale, to nie żarty. Np. olimpiada. Zakładając, że jego obecny wynik jest na obiecującym poziomie, to ma szanse zakwalifikować się na igrzyska.

Wsparcie Adrianowi by się przydało nawet z Ratusza miejskiego Iławy. Tymczasem poważne kwoty wydane stamtąd będą na wątpliwej klasy "sportowczyków" trenowanych przez wątpliwych "trenereczyków". Oczywiście nie wszystkich, by się zaraz ktoś nie obraził.

Iława również w sporcie nie ma żadnej strategii zarządzania plusami.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Niedziela 16-04-2023

44453. 
Czy nie moglibyście ustalić dlaczego przed dworcem kolejowym IŁAWA GŁÓWNA obok zabytkowej lokomotywy na "Placu Iławskich Kolejarzy" z masztów zniknęły flagi?
Sądzę, że zniknęły przed przylotem do Polski prezydenta Bidena i do tej pory nie wróciły na maszty.
Zgłaszałam tę sprawę emerytowanemu kolejarzowi i radnemu powiatu Eugeniuszowi Dembkowi, ale bez reakcji.
 czytelniczka
 Iława, Niedziela 16-04-2023

44452. 
W nowej iławskiej Przychodni Zdrowia KEMED odbierane są telefony, jest miła, kompleksowa obsługa. Lekarze zaś traktują pacjenta poważnie, całościowo i chcą mu pomóc. Nie robią mu łaski, jak to jest przyjęte w Iławie w innych przychodniach.
Zawdzięczamy to naszej władzy iławskiej, która - zamiast knuć i układać się po kątach - zadbała wreszcie o podstawowe zdrowie mieszkańców.
 Agaton
 Iława, Niedziela 16-04-2023

44451. 
Odnośnie wpisu numer: 44446

[...] Szpital, drogi, edukacja, budżety obywatelskie - na to wszystko są ogromne pieniądze unijne w KPO, a nie u burmistrza i rady miejskiej.
Pora się douczyć.
 Agaton
 Iława, Niedziela 16-04-2023

44449. 
Dlaczego płacę tylko gotówką i polecam to innym? To proste.

Mam w kieszeni banknot 50 zł. Idę do restauracji i płacę banknotem za obiad. Właściciel restauracji następnie wykorzystuje banknot do zapłaty za pranie. Właściciel pralni następnie wykorzystuje banknot, aby zapłacić fryzjerowi. Fryzjer wykorzysta banknot na swoje zakupy.

Po nieograniczonej liczbie płatności banknot 50 zł nadal pozostanie tym samym banknotem 50 zł, który spełnił swoje zadanie dla każdego, kto użył go do płatności. Bank i jego karta cyfrowa jest całkowicie zbędny.

Ale! Jeśli przyjdę do restauracji i zapłacę cyfrowo - kartą, to opłaty bankowe za moją transakcję płatniczą pobierane od sprzedawcy wynoszą 3%, czyli około 1,50 zł, podobnie jak opłata 1,50 zł za każdą kolejną transakcję płatniczą lub ponowne pranie właściciela lub płatności właściciela pralni, płatności fryzjera itp. Dlatego po np. 30 transakcjach z początkowego 50 zł pozostanie tylko 5 zł, a pozostałe 45 zł stanie się własnością banku dzięki wszystkim cyfrowym transakcjom i opłatom.

Dlatego płacę tylko gotówką i polecam to innym.
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 15-04-2023

44446. 
Odnośnie wpisu numer: 44432

Znowu to samo.
Dym z palonych dziwnych rzeczy. Nie dało się przejść od godz. 6:00 rano na deptaku przy rzece Iławce między placem zabaw a siłownią.
Dzieci mają się podusić?
Spacerując z psem - pies dostanie udaru a właściciel cholery patrząc na brak działań ze strony urzędu miasta.
Przechodząc przez ulicę Barlickiego też można się udusić.
 spacerowicz
 Iława, Piątek 14-04-2023

44445. 
Odnośnie wpisu numer: 44440

Kolejnym dyrektorem powiatowej szkoły średniej w Lubawie w miejsce Anny Empel ma zostać swoja kolejna figurantka, czyli tym razem SIOSTRA Bernadety Hordejuk [PO].
Macie jeszcze jakieś pytania? Macie jeszcze jakieś wątpliwości dla kogo lukratywne stołki powiatowe?
 Janek Kos, Rudy 102
 Iława, Piątek 14-04-2023

44444. 
Po falowych, wściekłych rosyjskich bombardowaniach na infrastrukturę krytyczną Ukraina zdołała nie tylko się obronić, ale szybko odbudowała swój system energetyczny i nawet zdołała wznowić eksport prądu - w pierwszej mierze do Polski (80 MW).
Potencjał handlu z Polską ma wzrosnąć dzięki uruchomieniu tzw. mostu energetycznego Polska-Ukraina (Rzeszów-Chmielnicki). Strony rozmawiają już o drugim moście energetycznym: Chełm-Równe.
 Jarosław
 Iława, Piątek 14-04-2023

44440. 
Odnośnie wpisu numer: 44434

A czego się spodziewać po ludziach KO?
Przecież to stara szkoła młodzieżówki komunistycznej ZSMP z czasów PZPR, czyli Macieja Rygielskiego, etatowego członka z ramienia PO, że "wszelkie formy niesubordynacji trzeba wypalać żelazem".
Na własne uszy słyszałem ten tekst z ust „Rygla”.
 Janek Kos, Rudy 102
 Iława, Czwartek 13-04-2023

44439. 
Odnośnie wpisu numer: 44432

A gdzie jest opozycja w Radzie Miejskiej Iławy?

Gdzie jesteście? Weszliście do rady spod szyldu PiS i co dalej? Andrzej Rykaczewski i Ryszard Foryś jeszcze jakoś wyglądają. A pozostali co?

Dariusz Rozborski mocny w gębie, ale za plecami w toalecie, byleby tylko nie oficjalnie do mikrofonu i nie publicznie, bo się boi hejterskich ataków. Chodzić i pieprzyć bez sensu po ratuszowych pokojach to każdy potrafi. Gdyby głupota mogła latać to radny Rozborski szybowałby jak gołębica, do spółki z Hatałą.

Radny Hatała to już w ogóle tragedia. Warto prześledzić publiczne wypowiedzi tego radnego i może się okazać, że kadencja ma się ku końcowi a pan radny publicznie wypowiedział się tyle razy, że na paluszkach jednej ręki policzymy. Aby znaleźć jakikolwiek sens tych wypowiedzi to już jest nie lada wyzwanie i trzeba się troszkę nagłowić o co jemu chodziło. A czy cokolwiek konkretnego zdziałał? Wie ktoś? Prawdziwy, malowany "mąż stanu". Dodam, że od dawna "kupiony" przez [...] i spółkę, koń trojański w prawicy. Człowiek z ZOMO wyjdzie, ale ZOMO z człowieka nigdy.

Piotr Rykaczewski - radny, którego nie ma...

Martynę Wyżlic z oczywistych względów zostawiam w spokoju. Na razie.

Panie Andrzeju Rykaczewski i Panie Piotrze Jackowski! [...] W przyszłym roku 2024 na wiosnę zbudujcie listy wyborcze z ludzi młodych i sensownych, którym się chce działać [...], na których będzie można najzwyczajniej w świecie liczyć i którzy będą prawdziwymi reprezentantami swoich wyborców w iławskiej radzie. [...]
 Janek Kos, Rudy 102
 Iława, Środa 12-04-2023

44438. 
Odnośnie wpisu numer: 44428

Nie. Przede wszystkim należy podać jak się rozumie stan społeczeństwa, a to bardzo trudne i szerokie. Stan sportu zależy na pierwszym miejscu o od stanu zdrowia społeczeństwa, ale danego środowiska.

My tymczasem nie możemy oceniać naszego sportu po stanie zdrowia z prostej przyczyny: poziom sportu rozumiany jako wyczyn, osiąganie dobrych wyników w danym środowisku, a to przecież zależy najczęściej od zawodników ściąganych z innych miejscowości. Gdyby oni wszyscy byli nasi, to inna byłaby rozmowa o stanie naszego sportu iławskiego.

Tymczasem każda aktywność fizyczna może być nazywana sportowaniem, czyli sportem - proszę o tym pamiętać.
 Feliks
 Iława, Wtorek 11-04-2023

44437. 
Odnośnie wpisu numer: 44427

Trzeba chyba się przyjrzeć też kto tam zaśmieca teren [parking za pływalnią pomiędzy lodowiskiem a boiskiem, teren miasta zarządzany przez służby burmistrza].
Może policja czasem przespacerowałaby się tam w robocze dni tygodnia?
 Wiktor
 Iława, Wtorek 11-04-2023

44436. 
Odnośnie wpisu numer: 44422

"Tak słabego starosty ten powiat jeszcze nie doświadczał."

Ten powiat [iławski] sam w sobie jest słaby.
Słaba stolica, słabe miasta i gminy.
Przykre, ale prawdziwe...
 Krzysztof [...]
 Iława, Wtorek 11-04-2023

44434. 
Odnośnie wpisu numer: 44419

Czy są Państwo zainteresowani działaniami pani Anny Empel, która jest [była] dyrektorem Zespołu Szkół w Lubawie?
Jestem poszkodowanym pracownikiem, którego zwolniła mocno dziwnymi metodami. Wygrałem sprawę w sądzie, wiem o jej kontaktach sądowych. Mam informacje o tym jak niszczyła nauczycieli i nadal ma zamiar niszczyć kolejnych.
Doszły do mnie informacje, że już na kolejnego nauczyciela [...][...] "zbiera dokumentacje", by go usunąć.
Wyrzuca uczniów ze szkoły i wiem jakimi metodami wpływa na rodziców "budując sobie zaufanie w środowisku".
Jedna z uczennic w prywatnej rozmowie przyznała, że depresję ma od działań tej kobiety i do szkoły już nigdy nie wróci. Inna została zmuszona do zabrania dokumentów ze szkoły, nie ma zaufania do nauczycieli.
[...]
[...]
Sprawa może być rozwojowa.
 Sławomir
 Lubawa, Poniedziałek 10-04-2023

44433. 
Odnośnie wpisu numer: 44421

Znów wybory ustawione?
Kto teraz będzie nowym dyrektorem w [Zespole Szkół Lubawa]?
 uczeń
 Lubawa, Niedziela 09-04-2023

44432. 
Od kilku tygodni z powodu wyziewów z kominów nie da się spokojnie przejść w okolicach obwodnicy w pobliżu restauracji Mcdonalda w kierunku aż do ronda Dąbrowskiego koło nowego Lidla.
Kłęby śmierdzącego dymu z kominów, spływającego z okolicznych domów na górkach. Nie da się normalnie oddychać.
A co robi ekipa w Ratuszu?
Jest tam jakiś Burmistrz? Podobno mamy aż trzech. Kto za to odpowiada? Dlaczego znowu nikogo odpowiedzialnego nie ma? Nikt nie zauważył? Przecież urząd stoi niedaleko!
A może, gdy sytuacja się powtórzy, w momencie powołania kontroli kłęby dymu i smród cudownie znikną na dwie-trzy godziny po to, aby za chwilę znów się pojawić...?
W sumie, kto za to w mieście Iławie odpowiada? Nikt?
 spacerowicz
 Iława, Niedziela 09-04-2023

44431. 
Odnośnie wpisu numer: 44425

Powiedzcie im, że:
„Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić” i powiatem [iławskim] kierować.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 09-04-2023

44430. 
W akcję głosowania sms-owego za światełkiem na przejściu dla pieszych [koło więzienia] Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski włożył więcej zachodu i wysiłku niż w lobbowanie za przebiegiem planowanej drogi ekspresowej S5 w okolicy Iławy...
Znamienne.
 Agent J-23
 Iława, Sobota 08-04-2023

44428. 
Powiadają, że stan społeczeństwa można oceniać po stanie sportu.
Piłkarze Iławy na własnym terenie zostali znokautowani przez Lubawę.
Wszystko się w Iławie sypie...
Tak rządzi miastem "nowoczesna", "europejska" młodzież.
 kibic
 Iława, Sobota 08-04-2023

44427. 
Stadion miejski w Iławie. Parking za pływalnią pomiędzy lodowiskiem a boiskiem [teren miasta zarządzany przez burmistrza i podległe centrum sportu].
Pełno śmieci. Pełno petów.
Czy ktoś to wreszcie kiedyś sprzątnie? Zamiatać i zbierać też nie umiecie?
 Wojtek
 Iława, Piątek 07-04-2023

44426. 
Odnośnie wpisu numer: 44396

Czym różni się samochód spalinowy od elektrycznego?
O spalinowy pytasz: ile pali?
O elektryczny: ile się pali?
 strażak
 Iława, Piątek 07-04-2023

44425. 
Odnośnie wpisu numer: 44419

Lepiej tego ująć się nie da.
Skurwiała do szpiku kości pato-elita PO-PSL-SLD. Pomioty esbeków, ubeków, tęczowe łajno bez żadnych zasad i wartości, byleby utrzymać koryto i taplać w nim swoje zakłamane, fałszywe mordy. Ludzie chorzy na władzę. Kiedy wreszcie Iława powie dość i postawi na ludzi, którzy władzę traktują jako służbę?
Pracownicy starostwa coraz częściej mówią w kuluarach: tak źle jeszcze nie było. Już nie jest tajemnicą, że Bielawski jest marionetką Rygielskiego. [...] pyszny człowiek zachłyśnięty władzą.
Radni prawicy w powiecie! Czy starczy Wam odwagi aby rozliczyć pracę rządzącej koalicji? [PO, PSL, SLD].
A może rozliczycie pracę i suto nagradzane stanowisko etatowego członka zarządu powiatu iławskiego? Jako podatnik tego właśnie oczekuję. Niech opinia publiczna Iławy zobaczy ile zarabia Rygielski i czym na co dzień się zajmuje w pracy.
 Janek
 Iława, Piątek 07-04-2023

44424. 
Odnośnie wpisu numer: 44402

Nasi dziadkowie, którzy nie bez powodu wymyślili słowo „oszwabić”, doskonale znali życie.
 Ola Mała
 Iława, Piątek 07-04-2023

44423. 
Odnośnie wpisu numer: 44414

Twe podłe słowa o jakiejkolwiek partii dyskwalifikują cię, "człowieku".
[...]
Ty popatrz na siebie kim ty jesteś. Pomódl się za siebie, byś się stał dobrym człowiekiem.
A że głosujesz za lewakami PO, SLD, PSL - to jest tylko twoja rzecz.
 Marszałek
 Iława, Piątek 07-04-2023

44422. 
Odnośnie wpisu numer: 44413

I kto odpowiada bezpośrednio za tak katastrofalną sytuację w iławskim szpitalu powiatowym? Bielawski z Rygielskim, dwóch ojców nowego dyrektora w szpitalu.

Pediatria wciąż nieczynna, a co z liczbą łóżek na oddziale wewnętrznym? Pamiętamy jak starosta Bielawski w połowie ubiegłego roku publicznie poinformował o zmniejszeniu liczby łóżek na internie do „szesnastu”. Tak drodzy Państwo, do szesnastu... Duży powiatowy szpital i ledwo 16 łóżek na oddziale wewnętrznym. Wstyd i hańba... [...]

Nadchodzi najwyższy czas kiedy trzeba poinformować ludzi władzy i media ogólnopolskie o tym, co się tutaj wyprawia. Tak słabego starosty ten powiat jeszcze nie doświadczał. Panie Bielawski, wracaj pan do Kisielic krowy badać, bo do rządzenia się nie nadajesz. Plastikowy starosto...
 Jan
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44420. 
Odnośnie wpisu numer: 44421

Hmm... Jak może być "znów normalnie" w tym Zespole Szkół w Lubawie, skoro ciągle ta sama patologiczna elita z iławskiego bunkra PO-PSL-SLD w starostwie powiatowym już dawno ma wyznaczonego kolejnego wiernego i tępawego niewolnika na stanowisko tamtejszego dyrektora szkoły...?
 Agent J-23
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44421. 
Odnośnie wpisu numer: 44418

Wszyscy już od dawna wiedzieli dokładnie kto będzie sekretarzem powiatu iławskiego.
Wiedzieli to w iławskim ratuszu, wiedzieli to w starostwie.
Wiedzieli to także w Lubawie, a dokładniej w Zespole Szkół, gdzie już świętują, że znów będzie normalnie.
 Porucznik Zubek
 Iława-Lubawa, Czwartek 06-04-2023

44419. 
Odnośnie wpisu numer: 44417

Wojtuś... Tylko taki jak ty "czerwony głupek" mógł wypluć z siebie taką gnojowicę umysłową.
[...]
Którego prokuratora należy powiadomić? Czerwonego i rozgrzanego dokładnie jak ty, idioto?
Powiedz gdzie i w jaki sposób wystartować na opisywane przykładowe stanowisko sekretarza powiatu?
Toż o tym była właśnie mowa, że wynik jest z góry ustalony pod stolikiem, bo lukratywne stanowiska publiczne w samorządach lokalnych są zabetonowane przez czerwonych skurwysynów z PO, PSL, SLD, a następnie ich dzieci, bękarty, utrzymanki, niby-żony, kochanki, kurwiszony i całą tą postsowiecką, SB-ecką, skurwiałą do szpiku kości pato-elitę...
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44418. 
Odnośnie wpisu numer: 44412

Już po konkursie.
Nową sekretarz powiatu iławskiego została zaufana PO Anna Empel...
 Wiktor
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44417. 
Odnośnie wpisu numer: 44412

Jak widzisz same przekręty to zgłoś do prokuratora lub sam zastartuj na sekretarza powiatu. Życzę powodzenia.
 Wojtek
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44416. 
Odnośnie wpisu numer: 44411

Fajny żyrandol.
 Stefan
 Iława, Czwartek 06-04-2023

44415. 
Odnośnie wpisu numer: 44393

Michałek z Dawidkiem podobno poróżnili się na amen.
Straszna wojna teraz w rodzinie.
Wiadomo o co poszło. Wybory się zbliżają na wiosnę przyszłego roku, a fotelik tronowy z dostępem do kranu jest tylko jeden.
 radny prawicowy
 Iława, Środa 05-04-2023

44414. 
Odnośnie wpisu numer: 44403

Czemu na Forum największego i chyba jedynego poważnego medium prasowego w Iławie czytam tylko dosłownie jazdę bez trzymanki po politykach PO, PSL, SLD...?
Ciągle tylko "Rygielski, Młotek, Hordejukowa, Bielawski, Kopaczewski".
A miejscowych PiS-owców już nie ma za co krytykować?
No jak to jest do cholery?
[...]
Nienawidzę cholernej partii Kaczyńskiego tak szczerze i do głębi serca, że aż pisać na klawiaturze nie mogę z nerwów!
 lewicowy Człowiek
 Iława, Środa 05-04-2023

44413. 
Odnośnie wpisu numer: 44403

Byłem pewien, że już nie będę musiał Państwa zainteresować sprawami wewnętrznymi Powiatowego Szpitala w Iławie, ale to co wyprawia nowy dyrektor to już skandal.

Jego poprzedniczka, mimo wielu miażdżących krytyk pod jej adresem, zostawiła w kasie znaczne zapasy finansowe (oddzielny temat jak i na kim to zrobiła, ale zrobiła). To już przeszłość, bo kasa rozchodzi się między palcami, albo w dziwnych kierunkach. [...]

Przykład. Powołuje niepotrzebną nikomu ochronę a ochrona w nocy śpi na całego. Ciekawa relacja czemu wybrano akurat tę firmę. Zwróćcie uwagę na [...]. Przed kim lub przed czym mają ochraniać w szpitalu? Co to za naciągane wymysły?

Teraz dyrektor planuje powołać firmę zewnętrzną do prosektorium. Tylko po co, skoro wszystko dobrze działa i jeden człowiek się tym zajmuje. Może tylko po to, żeby wydawać kasę w zaprzyjaźnionym kierunku i piętrzyć koszty?

Z konserwatorów zrobił załogę malarską i prywatnego kierowcę, a ludzi nie przybyło. Konserwatorzy medyczni muszą prowadzić spisy kilku tysięcy sprzętów i dodatkowo przygotowywać przetargi, a mają zaledwie zawodowe wykształcenie. Do tej pory robiły to osoby wykształcone z biura, a konserwatorzy zajmowali się merytoryczną naprawą i przeglądami tych sprzętów.

Zwolnienie całkowite byłego kierownika Leszka Błaszkowskiego też nie zmienia wiele w pracy działu technicznego. Był odsunięty na inne stanowisko, ale to nie wystarczyło dyrektorowi. Pewnie sprawa skończy się w sądzie. [...]

[...] Wszyscy tu myśleli, że po odejściu Iwony Orkiszewskiej zajdą duże zmiany organizacyjne w pracy szpitala, ale na lepsze, a nie na gorsze.

Głośno się mówiło o otwarciu Poradni Rodzinnej przez nowego dyrektora, ale tak się nie stało. Poradnia otworzyła się w innym miejscu w Iławie.

Sprawa oddziału pediatrycznego. Nic tam się nie dzieje, a nowy dyrektor Jacek Zachariasz jest już pół roku szefem.
 sygnalista
 Iława, Środa 05-04-2023

44412. 
Starostwo Powiatowe w Iławie ogłosiło „nabór na stanowisko sekretarza” po ustępującej Annie Rabczyńskiej.

Kolejna ustawka na urzędniczy stołek, tak jak w przypadku dyrektora powiatowego szpitala.

Konkursy w powiecie to jedna wielka ściema, wakaty obsadzane są „swoimi” posłusznymi ludźmi. Rygielski z Bielawskim nie wpuszczą nikogo solidnego z zewnątrz.

Dyrektor szpitala okazało się, że to stary kumpel starosty jeszcze z czasów studenckich. Razem w jednym akademiku niejedną ogarniali imprezę.

Taka to władza samorządowa… Stanowiska wyłącznie dla „swoich”. Typowe działanie polityków PO-PSL-SLD.
 Janek
 Iława, Wtorek 04-04-2023

44411. 
#Zagadka:

„Czy autorowi fotografii udało się złapać przelatujące UFO? Czy jednak jest to tylko przypadkowy refleks świetlny w nietypową pogodę? [...] Zaręczam, że nie było tutaj żadnej ingerencji ani manipulacji programami graficznymi. Co sądzą na ten temat czytelnicy Kurier Iławski? Przyjrzyjcie się fotografii i skomentujcie!”

#SkrzynkaCzytelników
#Iława
#OsiedlePiastowskie
#OsiedleOstródzkie
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 03-04-2023

44410. 
Nigdy dotąd nie było aż takiej dynamiki (przyrostu).

Obcokrajowcy kupili w Polsce aż 9900 mieszkań (w okresie od stycznia do listopada ubiegłego 2022 roku).

Najwięcej 4275 kupili Ukraińcy, dalej: Niemcy 1118, Białorusini 889, a Rosjanie 276. Na 5. miejscu Szwedzi z 239.

Cudzoziemiec spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego musi mieć zgodę na zakup od MSWiA. Na przykład Rosjanie mogą kupić tylko jeśli „nie spowoduje to zagrożenia dla państwa”.
 piguła
 PL, Poniedziałek 03-04-2023

44409. 
Odnośnie wpisu numer: 44406

A czym jest owa samorządność? - oto jest pytanie.

„Praworządność”, jako słowo, określenie, wartość - jest względna, szeroko i głęboko rozumiana, a dyskusja nad nim nieskończona.

Można „praworządność” porównać do idei, ale to też rozumiane mętnie. Czym są zatem idee – zapytajmy.

Odpowiedź: idee są jak gwiazdy na niebie. Nawet, jeśli nie możemy ich osiągnąć, należy się nimi kierować. Tak bywa też z praworządnością.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 02-04-2023

44408. 
Kolejny dramat dla Brukseli, czytaj Berlina i Moskwy.
Finlandia ucieka do wolności. Według sondaży i mediów niedzielne wybory wygra zdecydowanie eurosceptyczna prawica.
To samo dzieje się w Bułgarii.
Piękna niedziela!
 anty-bolszewik
 Iława, Niedziela 02-04-2023

44406. 
Słowo „praworządność” odmieniane jest przez wszystkie przypadki i podawane jako argument dla kolejnych interwencji Komisji Europejskiej i innych międzynarodowych gremiów w nasze sprawy krajowe. Nie tylko reforma wymiaru sprawiedliwości, ale także obrona granicy przed falami migrantów sprowadzanych przez Putina i Łukaszenkę, eksploatacja kopalni Turów... a nawet plany urządzania lasów – wszystko okazuje się naruszać „zasadę praworządności”.

W imię „praworządności” potrącono już Polsce niemal 2 mld zł z należnych nam środków unijnych. Dostęp do kolejnych 160 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jest wstrzymany. Ku radości części krajowych polityków, międzynarodowa agencja prasowa Bloomberg zapowiada zablokowanie następnych 70 mld zł z Funduszu Spójności.

Zbyt często polska odpowiedź na te problemy ogranicza się do stwierdzenia: „nikt nie wie, co to jest praworządność”. Tymczasem pojęcie praworządności rozwijane jest w Unii Europejskiej od co najmniej 50 lat. Tyle, że dopiero niedawno stało się ono orężem do zwalczania państw narodowych, które chcą podjąć suwerenną politykę poza radykalnie liberalnym nurtem. Ofiarą tej „militaryzacji praworządności” padła jako pierwsza Austria, następnie Węgry, a dzisiaj instrumentalnie traktowana „praworządność” ma pomóc w podporządkowaniu polskiej sceny politycznej.

Bez jasnego zrozumienia, czym jest, a czym nie jest "praworządność”, nigdy nie będziemy mogli skutecznie bronić się przed szantażem międzynarodowych komitetów, komisji i trybunałów. Od kilku lat wszyscy poddawani jesteśmy kampanii dezinformacji ze strony niektórych lewicowo-liberalnych mediów i polityków, liczących na „finansowe zagłodzenie” Polski, o czym otwarcie mówiła niemiecka poseł do Parlamentu Europejskiego i niedawna minister sprawiedliwości Niemiec Katarina Barley.

Celowe gmatwanie „zasady praworządności” i włączanie w nią kolejnych zagadnień prowadzi do absurdów, takich jak wywodzenie z praworządności dostępu do aborcji, przywilejów dla jednopłciowych związków, ograniczeń wolności słowa i sumienia. Z czasem praworządność staje się pretekstem dla arbitralnych decyzji, podwójnych standardów i dyskryminacji politycznej. Tym samym staje się swoim własnym zaprzeczeniem.

Kiedyś tak nie było. W roku 1958 V Republika Francuska powstała w atmosferze groźby wojskowego puczu i zajęcia Paryża przez wojsko. W tych okolicznościach do władzy dochodzi gen. Charles de Gaulle i zostaje zmieniona konstytucja. Tak czczeni dzisiaj „Ojcowie Założyciele” UE – w tym pierwszy szef Komisji Europejskiej Walter Hallstein, przewodniczący Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego Robert Schuman, kanclerz Niemiec Konrad Adenauer – nie wytknęli Francji naruszenia „zasady praworządności”. Dlaczego?

Twórcy europejskiego projektu dobrze wiedzieli, że jego siła płynie ze wspólnych interesów gospodarczych przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu suwerenności politycznej jej członków. Próby ingerencji w wewnętrzne sprawy dumnych narodów, szczególnie we współpracy z wewnętrzną opozycją, oznaczałby koniec marzenia o wspólnej Europie pokoju i współpracy. Dzisiaj jednak w UE zabrakło ludzi tego formatu co Robert Schuman czy Alcide de Gasperi (obu przysługują zresztą tytuły „sługi Bożego” w związku ze wszczętymi procesami beatyfikacyjnymi).

UE wykorzystuje „praworządność” do poszerzania swoich kompetencji
Wbrew górnolotnym frazesom o wadze praworządności dla Unii Europejskiej, organy wspólnoty arbitralnie traktują to pojęcie, wykorzystując je jako pretekst do poszerzania granic swoich kompetencji i przymuszania suwerennych państw do akceptacji genderowej agendy. Przykładem takich działań jest postępowanie UE wobec polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Choć Polska już płaci odsetki od zaciągniętych na poczet Funduszu Odbudowy kredytów, to Polacy do tej pory nie otrzymali ani złotówki. Urzędnicy unijni blokują należne Polsce fundusze, wymuszając podjęcie kolejnych zmian w leżącym poza sferą kompetencji UE polskim systemie sądownictwa. Co więcej, pomimo kolejnych ustępstw polskich władz, stanowisko Komisji Europejskiej zaostrza się. Przewodnicząca Komisji Europejskiej posunęła się już do wezwania, aby polscy sędziowie mogli bezkarnie podważać status sędziowski innych sędziów. Wszyscy czujemy, że prowadziłoby to do prawnej anarchii, w której nikt nie wiedziałby czy wyroki sądu obowiązują czy może wystarczy zakwestionować sposób powołania sędziego.

Trudno nie dostrzec, że takie postulaty nie służą realnemu umacnianiu „rządów prawa”. Mechanizm KPO został zaprojektowany w sposób umożliwiający stosowanie finansowego szantażu wobec suwerennych państw za pomocą mglistych zarzutów o łamanie niedookreślonych „wartości europejskich”. Organy UE stale oceniają praworządność w Polsce. Przykładem takich działań jest choćby coroczne „Sprawozdanie na temat praworządności”. W dokumencie za 2022 rok Komisja Europejska sformułowała pod adresem Polski bardzo ogólne zarzuty, które zostały oparte o niemierzalne lub nieobiektywne kryteria.

Komisja błędnie zarzuciła Polsce między innymi rzekome promowanie projektu ustawy „wymierzonej w osoby LGBTQ”. W rzeczywistości chodziło o obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – musiała zostać rozpatrzona przez Sejm. Co więcej, postulaty zawarte w obywatelskim projekcie można było bez trudności zrealizować bez naruszania „standardów praworządności”. Zarzuty Komisji były zatem zarówno przedwczesne jak i nieprofesjonalne.

Bardzo selektywnie i stronniczo natomiast Komisja podchodzi do zagadnień związanych z praworządnością w Unii Europejskiej. Unijni komisarze nie kwestionują na przykład sprawowania w niemieckim sądownictwie ważnych funkcji przez polityków partii rządzącej, zarzucając jednocześnie „upolitycznienie sądownictwa” w Polsce, gdzie takie praktyki nie są możliwe.

Praworządność nie jest jedynym narzędziem, za pomocą którego międzynarodowe organizacje usiłują narzucać Polakom niezgodne z ich wartościami rozwiązania prawne. W podobny sposób wykorzystywane jest również pojęcie „praw człowieka”. Radykałowie wielokrotnie zarzucali Polsce ich łamanie. Dowodem ich bezpodstawnych oskarżeń miałaby być ochrona dzieci nienarodzonych przed eugeniczną aborcją. Zdominowane przez radykałów agendy ONZ usiłują wywierać na Polskę i inne suwerenne państwa naciski, by zmusić nas do uznania aborcji za „prawo człowieka”.

Zarzucając Polsce brak praworządności organy UE, podobnie jak agendy ONZ, nie kierują się troską o przestrzeganie prawa w naszym kraju. Chcą przy pomocy nacisków i szantażu zmusić Polaków do przekazania im kolejnych kompetencji. Zależy im także na narzuceniu Polsce rozwiązań prawnych, które Polacy z pewnością odrzuciliby w wyborach lub w referendum.
 Jerzy
 PL, Sobota 01-04-2023

44404. 
Odnośnie wpisu numer: 44390

Ciekawe zjawisko handlowe w Iławie.
Sporo firm rezygnuje z relokacji na rzecz duplikacji.
Dla przykładu MediaExpert początkowo również planował całkowite przenosiny z Królowej Jadwigi do małej galerii handlowej przy McDonalds, a jednak w ostatniej chwili podjęli decyzję o pozostaniu również na starym adresie.
 Bolesław Suchejko
 Iława, Czwartek 30-03-2023

44403. 
Odnośnie wpisu numer: 44393

Lokalna koalicja powiatowa PO, PSL, SLD z Bielawskim, Rygielskim, Hordejuk [...] na czele jest odpowiedzialna za katastrofalny stan iławskiego szpitala powiatowego.
Nowy dyrektor miał być taki „amerykancki” a pediatrii nadal nie ma. Liczba łóżek na internie - pożal się Boże…
Pognać w wyborach hołotę!
 Jan
 Iława, Czwartek 30-03-2023

44402. 
Senatorowie KO znowu stanęli w obronie interesu Niemiec!
To się dzieje naprawdę!

Głosami polityków Koalicji Obywatelskiej, senat odrzucił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały m.in. potępiającej tzw. dekret Göringa. Za czasów nazistów hitlerowskich zabraniał on działalności polskim organizacjom w Niemczech i pozwalał na konfiskowanie ich majątku przez władze III Rzeszy.

Na mocy przyjętego w 1940 roku dekretu Göringa wszystkie organizacje polonijne w III Rzeszy zostały zlikwidowane, a majątki – ruchome i nieruchome – przejęte. Do dziś dekret ten nie został unieważniony.

Do dzisiaj w Niemczech faktycznie obowiązuje to rasistowskie, antypolskie prawo. Tak radykalne restrykcje Niemcy narzucali tylko wobec Żydów i... Polaków.
 Jarosław
 Iława, Czwartek 30-03-2023

44399. 
Problem kosztów i opieszałości wykonawcy nowego ronda w Iławie na skrzyżowaniu obwodnicy JP II (przy Orlenie) z ulicą Ziemowita dał się we znaki radnym na sesji Rady Miasta Iławy. Czy pamiętacie, że ronda przysparzały różnych zmartwień już za czasów burmistrza Adama Żylińskiego, szło wtenczas, na przykład, o ich nazwy i symbolikę.

Burmistrz Żyliński optował z różnych powodów, by zostały one bez nazw, ale wtedy byli oczywiście zwolennicy nadawania rondom imion bohaterów i innych zasłużonych postaci.

Osobiście popieram szeroki zakres imion osób z iławskiej społeczności, również literatów, uczonych, odkrywców, ale nie tylko. Dodałbym także nazwy rzeczowe, tudzież od miejscowości, czyli geograficzne. W Polsce przyjęło się, że rondo to architektoniczna budowla, na środku z kwiatami, albo pomnik, nie wykluczone, że np. Sybiraków. Ważne, by łączyło nas pamięcią z postaciami ważnymi w kraju czy w naszym mieście.

Tymczasem ukazało się nam piękne rondo. Rondo swym pięknem przebija dwa – jeśli można je nazwać rondami – jedno przy szkole budowlance, zaś drugie na wjeździe do Kauflandu przy ul. Wyszyńskiego. Jednak tamte ronda to niczym rzucone dwa berety, po których jeżdżą samochody.

Rondo na obwodnicy średnicowej JPII jest architektoniczne piękne i udane. Moim zdaniem, to ono mogłoby otrzymać nazwę, zaś w środku koła obelisk. Jedźcie, sprawdzajcie i oglądajcie. Hej!
 Feliks
 Iława, Środa 29-03-2023

44398. 
Zastanawia mnie w ostatnim czasie znowu wysyp marketów, szczególnie niemieckich marketów na naszym terenie.
Jak to się ma do sytuacji widocznej gołym okiem, że Niemcy ciągle robią nam Polakom cały czas pod górkę?
Robią to perfidnie, niemal w każdej dziedzinie naszego życia i gospodarki. Blokują nam fundusze z UE, straszą zamknięciem Turowa, blokują prace melioracyjne na rzece Odrze itp. itd. etc.
Niech mi to ktoś wyjaśni. Czy nie mamy żadnych argumentów aby się przeciwstawić tej niemieckiej ekspansji?
 Krzysztof Zięba
 Iława, Środa 29-03-2023

44397. 
Mam nadzieję, że Kurierzy odpowiednio naświetlą co się wyprawia na posiedzeniach Rady Miasta Iławy.
[...] Katastrofalny stan parkingu miejskiego przed Galerią Nenufar. [...]
A burmistrz Kopaczewski nadal podniecony tematami zastępczymi jak ścieżka rowerowa, która zabierze miejsca parkingowe przy targowisku, albo światełko nad przejściem dla pieszych.
Żarty jakieś ponure...
Dziecinada...
[...]
Czy nie ma bata na tych ignorantów w Ratuszu?!
 kibic niezrzeszony
 Iława, Wtorek 28-03-2023

44396. 
Zapalił się elektryczny mercedes.
Elektryczny!
ELEKTRYCZNY!

Czy wiecie ile czasu trwało jego gaszenie przez zawodowych strażaków?
21 godzin.
A wiecie ile wozów strażackich przyjechało na ratunek?
16 wozów w pełnej obsadzie, czyli 16 zastępów.

Wreszcie, aby wygrać z ogniem, pojazd wrzucono do specjalnego kontenera napełnionego wodą po brzegi. Ufffffff!

Takie będą globalne skutki obłęd zielonego lewactwa w praktyce...
 anty-bolszewik
 Iława, Wtorek 28-03-2023

44395. 
Kapral KACPER BIAŁEK z Iławy zdobył tytuł wicemistrza Europy w wyciskaniu sztangi leżąc (w kategorii do 23 lat).

Zajął także 1 miejsce w kategorii służb mundurowych. Jest żołnierzem i dowódcą drużyny piechoty w Morągu. Gratulacje!

Czy są chętni do sprawdzianu mocy? Spróbujcie szarpnąć 190 kilogramów. Dacie radę?

#42BLP #Morąg #Iława #siła #honor
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 27-03-2023

44393. 
Dawidek z Michałkiem przerażeni...
Notowania KO lecą na łeb i szyję, nawet swoje sondażownie nie poratują.
Rzeczywistość musi być dla nich straszna...
Zemsto Kidawy przybywaj!
 Agent J-23
 Iława, Sobota 25-03-2023

44392. 
Mówią o tolerancji, a każą wypierdalać.
Mówią o miłości, a nienawidzą.
Mówią o dobru kobiet, a promują wszystko co dla kobiet złe i szkodliwe.
Mówią o szacunku do człowieka, a odbierają prawo do życia najsłabszym. Mówią o wolności, a chcą kolejnych zakazów.
 Sam
 Iława, Sobota 25-03-2023

44390. 
Inwestor tej małej galerii handlowej po sąsiedzku koło restauracji McDonalds to TRAVELAND OLSZTYN, czyli firma juniorska Andrzeja z klanu Dowgiałło.
Patrz najbliżej od Iławy: np. Hotel Anders Stare Jabłonki koło Ostródy
itd. itp.
Lipy nie będzie (raczej).
 Bolesław Suchejko
 Iława, Sobota 25-03-2023

44387. 
Czy będzie „Mietek”? (zmiecenie kolejnych rywali).

Oto "Huragan Żeromek Iława". Po serii 8. wyraźnych zwycięstw z rzędu, uczniowie iławskiego liceum nie zamierzają się zatrzymywać w koszykarskich mistrzostwach szkół średnich województwa.

Oto bohaterowie parkietu: Hubert Czarzasty, Patryk Furmanek, Michał Gonder, Jan Klinicki, Jakub Lubieniecki, Patryk Maliszewski, Jakub Oleksów, Jakub Suski, Alan Szmyciński, Aleksander Szczypski, Olaf Tucholski, Bartosz Zbysiński.

GRATULACJE! Tutaj czuć potencjał!
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 24-03-2023

44386. 
Odnośnie wpisu numer: 44384

Dziękuję bardzo za zamieszczenie.
Jestem wdzięczny do końca świata i jeden dzień dłużej.
[...]
[...]
[...]
 Wojtek
 Iława, Środa 22-03-2023
Odp. 
[1]. Kłamstwo.
[2]. Kłamstwo.
[3]. Bełkot.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 27-03-2023

44385. 
Ciekawe, że "obrońcy praworządności" oraz "wyznawcy demokracji" całkowicie milczą na temat wydarzeń na ulicach w Izraelu albo Francji.
 Radosław
 PL, Środa 22-03-2023

44384. 
Odnośnie wpisu numer: 44372

Okropny paszkwil. Ciekawe czy wydrukujecie.
[...]
A czy to wszystko jest prawdą czy pomówieniem?
[...]
 Wojtek
 Iława, Wtorek 21-03-2023

44381. 
[...]
Czemu cenzurujecie?
[...]
Przekręty przy budowie żłobka [...] polegają na oszustwa w materiałach.
[...]
Musicie to nagłośnić!
[...]
Płacimy za to wszyscy podatnicy!
 [anonim]
 [VPN], Sobota 18-03-2023

44380. 
Bulwersujący proceder wyłudzania pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze podczas „pokazów garnków” trwa w najlepsze. Ofiarami gangsterów w białych kołnierzykach są głównie osoby starsze. Przykłady? Mata masująca warta maksymalnie 500 zł wciśnięta na chama za... 5 tys. złotych. Pokrzywdzeni najczęściej milczą ze wstydu, więc policja jest bezradna. Ostrzegajmy seniorów!

Zobacz materiał video (7 minut):
https://fb.watch/jn7rlNjDWJ
 Mirosław Zieliński
 Iława, Sobota 18-03-2023

44379. 
Odnośnie wpisu numer: 44378

Zapytacie, kto uczył nas języka polskiego i łaciny.

Magister Stanisław Hertel. Gość po Jagiellonce, wielbiciel Żeromskiego, nie przypadkowo zatem wystarał się o pomnik Żeromskiego na skwerze przed liceum. Jego wykłady były tchnieniem w nasze dusze na tyle, że starczyło wysłuchać i zapisać w notatkach co nam przekazuje, a matura z polskiego była w kieszeni.

Oczywiście znał język łaciński biegle, co mi się przydało, bowiem powiadał zawsze, że "łacinnicy wszystko wiedzą", zaś Jego przesłaniem było: Non scholae sed vitae discimus, co po naszemu: nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się.

I TAK SIĘ UCZCIE WY, ŻEROMSZCZACY.
 Marszałek
 Iława, Sobota 18-03-2023


Strona [ poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 188 189 190 ... 376 377 378 następna ] z 37898488164REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.