Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Więcej...

Forum

34958. 
Odnośnie wpisu numer: 34943

Całkiem interesujący wpis. Ciekawe tylko która z stron tej rozmowy ma problem z przyjmowaniem krytyki ;)
Wracając zaś do meritum, to myślę, że byłoby miło gdyby burmistrz przedstawił sprawozdanie dotyczące działalności tego szumnie nazwanego Wydziału Promocji, albowiem faktycznie są problemy z ocena tego, czy są jakieś efekty działania osób tam zatrudnionych czy też nie. Ja jakoś ich nie widzę, ale mogę się przecież mylić.
Co zaś do spotu reklamowego o Iławie, to jest on taki płytki - ot kilka nijakich przebitek: dworzec - hotel - woda plus atrakcja - rzeźbiarz i kawałek festiwalu :) Czyli wniosek jest chyba taki, iż Iława jest atrakcyjna (i tak jest to na wyrost) jedynie w okresie letnim.
A co z resztą roku? Czy Iława i okolice nie mają nic do zaoferowania w pozostałym czasie? Błąd, bo mają, ale jak ktoś tego nie widzi to sorry.
Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego nie ujęto reklamy Iławy w szerszym kontekście - jako pokazanie nie tylko miasta, lecz całego regionu wraz z odniesieniem do bliskości takich aglomeracji jak Trójmiasto, Elbląg, Olsztyn, Toruń-Bydgoszcz.
Ehhh szkoda więcej gadać.
Hmm ciekawy jestem czy można byłoby poznać koszt wyprodukowania tego spota, jego autora, jak i producenta?
 bobbi
 world, Czwartek 31-03-2016

34957. 
Odnośnie wpisu numer: 34892

Pan policjant Tomasz P. - mimo zatrzymania go przez drogówkę za prowadzenie prywatnego samochodu po pijaku - nadal jeździ sobie swoim samochodem po miejscowości zamieszkania.
 Stefan Antypies
 Tasama, Środa 30-03-2016

34956. 
OGRABILI SALON GIER I STRÓŻA

Napad w środku osiedla Podleśnego w Iławie. Nieznani sprawcy weszli w nocy do salonu gier i zniszczyli wszystkie automaty. Powalili na ziemię dozorcę i zabrali mu saszetkę z pieniędzmi. Pech chciał, że pobity miał przy sobie prywatne 7 tys. zł na kupno samochodu…
O tej i innych niecodziennych akcjach czytaj w bieżącym wydaniu Kuriera!
 KURIERZY
 Iława, Środa 30-03-2016

34955. 
Odnośnie wpisu numer: 34954

Były komendant policji (turysta) razem z Pumbą sprowadzili jednostkę powiatową w Iławie do poziomu dewastacji i zdeprawowania niektórych funkcjonariuszy; do obsady niektórych ważnych stanowisk ludźmi miernymi, tzw. cipami z nadania Pumpy.
Kolejnym na oficerskie stanowisko szykował Szeryf Pumpa degenerata, który wpadł we własne sidła, nachlany za kierownicą i pochwycony przez młodych kolegów ze służby.
Tylko nowy i rozsądny komendant z umocowaniem "u góry" na zmiany; tylko autorytet mógłby ogarnąć sytuację w jednostce iławskiej. Inaczej ciąg dalszy degrengolady w Iławie na policji trwa. Ze szkodą dla młodzieży policyjnej i ze szkodą dla porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Wasz...
 ORMO-wiec
 Iława, Środa 30-03-2016

34954. 
Odnośnie wpisu numer: 34951

Nie rozumiem bulwersacji.
Ta pomylka miala swoj cel a mianowicie wyploszenie mlodziezy tuz przed interwencja patrolu by sie nie narazac na skargi i niepotrzebna robote.
Juz mieli nauczke za czasow Szeryfa Pumby, wiec nikt sie nie wychyla tym bardziej ze w prewencji doswiadczonych zostalo 2 moze 3, ktorym chce sie robic albo juz nie i wcale nie ma co sie im dziwic.
To byla taka fajna komenda dopoty, dopoki nie bylo Konerta i wtedy tak naprawde Pumba rzadzil.
 pesso
 Ilawa, Środa 30-03-2016

34952. 
Odnośnie wpisu numer: 34951

Mafia ma swych ludzi w [...].
Generalnie można usłyszeć takie powiedzenie: to nasz człowiek. Ten "nasz człowiek" jest [...] ws. małych szmugli, rzadko narkotyków, w zamian za fory na policji i jest informowany w razie donosu-telefonu, jak wyżej w sprawie "pomylonego" ataku policji na lokal 48b.
Policja należy do formacji zatrutej i toksycznej dla policjantów będących prawymi ludźmi służb.
Ostatnie, i nie tylko, bulwersujące zdarzenia w iławskiej formacji policji są jedynie czubkiem góry lodowej [...], o czym świadczą niezrozumiałe interwencje na telefon, jakby komuś należało na wypłoszeniu złodzieja tak, by go nie złapać.
Być możne głosy z forum dotrą do naczelnego komendanta, który baczniej zerknie na sprawę. Czy tak się stanie w sytuacji, gdy funkcjonariusz pełni tylko obowiązki komendanta powiatowego i dojeżdża do jednostki prawie 100 km...?
Natomiast nie jest tajemnicą w jednostce Policji iławskiej, że niebawem p.o. komendanta zostanie przeniesiony do Elbląga na lepsze stanowisko.
 ORMO-wiec
 Iława, Wtorek 29-03-2016

34951. 
W poniedziałek wielkanocny telefonowałem na Policję naszą iławską aby wreszcie zainterweniowali i coś zrobili konkretnego w sprawie pijaństwa, wulgaryzmów i nielegalnych automatów na ulicy Dąbrowskiego 48b (jestem sąsiadem).
Panowie policjanci owszem przyjechali z interwencją ale do bloku OBOK, przy Dąbrowskiego 48. Kilka razy powtarzałem przez telefon, że chodzi o zajścia przy budynku 48b.
Dziwnym jakimś trafem po moim telefonie do policji, momentalnie całe zbiorowisko pijanej i naćpanej "młodzieży" w wieku 20-30 lat się rozeszło, momentalnie po wezwaniu policji.
Musiałem się niestety narazić ww. osobom i podejść do "inteligentnych" policjantów z informacją, że telefon był w sprawie zajść przy budynku Dąbrowskiego 48b a nie bloku nr 48.
Dziwna sprawa krótko mówiąc...
Dodam jeszcze, że w lokalu 48b, formalnie należącym do Państwa Marchlewskich, dzieją się naprawdę przykre rzeczy typu: burdy, hałasy, spożywanie alkoholu w okolicy budynku, zaśmiecanie okolicy oraz prawdopodobnie nielegalne automaty do gier i "miejsce", gdzie można nabyć "prochy".
Mam małe dziecko i nie chcę, by miało za sąsiadów taką patologię.
 L2000
 Iława, Wtorek 29-03-2016

34950. 
Odnośnie wpisu numer: 34936

Ten mieszkaniec Podleśnego to ma dobrze...
Ja wstaję o 3:30. O godz. 4:20 startuję jeszcze zanim ruszy pociąg do Olsztyna. Też pracuję na wygnaniu.
No różnię się tym od mieszkańca Podleśnego, że w centrum mieszkam. Wspomniany hałas, nie czekając na sezon turystyczny, mam zapewniony między innymi przez niektórych mieszkańców osiedla Podleśnego, którzy zwłaszcza w weekendy ruszają ochoczo w miasto aby się zabawić. Akcja "powrót" trwa od północy do 5-6 rano, a czasem, mimo niedospanych nocy, o godz. 3:30 wstać trzeba.
Turyści mając do dyspozycji 5* wyruszą do miasta poszwendać się po sklepach, może coś zjeść czy kupić pamiątki.
No właśnie, gdzie kupić pamiątki? Może zajrzeć do galerii czy jakiegoś sklepu kupić coś taniej niż np. w stolicy. Wiadomo, gdyby w sezonie pojawiło się więcej jak to się kiedyś mówiło stonki (turyści), byłyby pewne perturbacje w funkcjonowaniu miasta - np. problemy ze znalezieniem wolnego stolika w restauracji, zatłoczone jeszcze bardziej ulice, może nawet wzrost cen, lecz "Pecunia non olet". A pieniądze zostawiane przez turystów sprawiają, że zostaje ich więcej w postaci zarobków dla zatrudnionych w branżach związanych z turystyką i pokrewnych. A więc poprawa sytuacji tych osób.
Oczywiście podatki. To, co napisałem nie znaczy jednak, że nie chcę aby powstawały miejsca pracy w innych branżach, sam wolałbym pracować w Iławie.
Dużo w Pańskich, Panie Bartoszu, tekstach jest kontekstu politycznego - zresztą nie tylko u Pana.
Zacytuję Pańską koleżankę po piórze: "Polityka jest bardzo brudną grą, w którą bawią się nierzadko dobrze wychowani i eleganccy panowie. Zamiast białych rękawiczek, by nie pobrudzić sobie rąk, używają dziennikarzy".
 Zgred
 Iława, Poniedziałek 28-03-2016

34949. 
Z okazji świąt wielkanocnych życzę użytkownikom Kuriera; osobom, które regularnie czytają, ale nigdy się nie udzielają, jak i administracji forum - aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, abyśmy przez całe życie kroczyli w ludzkiej godności; i karmy, aby wszystko to, co robimy do nas wróciło.
 Aleksander Krygier, lat 39
 Iława, Niedziela 27-03-2016

34948. 
Odnośnie wpisu numer: 34943

Nic do Panów nie mam, nie interesują mnie Wasze personalne rozgrywki, a tylko dobro Nas, mieszkańców Iławy! Iława tonie, a Panowie rozgrywają swoją partie szachów :(
Skupianie uwagi wyłącznie na własnym wyglądzie widzianym w lustrze, to jest potworna strata czasu.
Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary naszego mózgu. On naprawdę jest predysponowany do wielkich prac, a nie do banalnych, jak Wasze, przytyków!
Ciekawa jestem czy w niedługim czasie nie zobaczę Panów na pogawędce przy kieliszeczku "chlebka".
Pewne prawo sprowadza się do tego, że logika nie może tolerować sprzeczności, ponieważ ze sprzeczności można wnioskować wszystko.

Ps. Jeden z Rothschildów powiedział:
"Kiedy kupujecie lub sprzedajecie renty, starajcie się nie patrzeć na zysk, powinno wam raczej chodzić o to, żeby maklerzy przywykli do myśli, że muszą do was przychodzić [...]. Na początku musicie się trochę poświęcić, aby ludzie przywykli do myśli, że muszą do was przychodzić, drodzy bratankowie, dlatego że najpierw trzeba rozsypać cukier, żeby później złapać ptaszki."
 natasza_pegeerówka
 droczyn, Sobota 26-03-2016

34944. 
Przypominamy o zakazie ruchu dla ciężarówek powyżej 12 ton (DMC):

- w sobotę 26 marca w godzinach 18:00-22:00
- w niedzielę 27 marca w godzinach 08:00-22:00
- w poniedziałek 28 marca w godzinach 08:00-22:00
 Kolega Skaner
 Iława, Piątek 25-03-2016

34943. 
Odnośnie wpisu numer: 34937

Coraz bardziej frapujący obrót przybiera moja dyskusja internetowa z Piotrem Ambroziakiem. Szkoda tylko, że jej treść nie była dostępna dla szerokiego forum publicznego. Szef promocji Iławy nie chciał poddać się otwartej ocenie mieszkańców i podatników miasta. Ta ucieczka w cień jest znamienna.
Pozwalam sobie zatem, jako gospodarz konta na Facebooku, na którego ścianie Piotr Ambroziak z własnej i nieprzymuszonej woli publikuje, zacytować dla mieszkańców Iławy wybrane fragmenty tamtej dyskusji.

* * *

Zarzucił mnie Piotr Ambroziak zrzutami podając przykłady kilku filmów reklamowych wyprodukowanych "przez niego". Był tak zdeterminowany, że sięgnął bardzo głęboko w przeszłość, bo aż do roku 2007, kiedy to nakręcił spot promujący Iławę jako "miejsce do inwestowania".

Tomasz Kiejstut Dąbrowski:
– Pokazujesz mi spot sprzed 9 lat, który ma 3500 wyświetleń? Jak to się ma do teraźniejszości i obecnych potrzeb iławian? Gdzie jest aktualna oferta?

Piotr Ambroziak:
– Ty zgrywasz się na takiego czy naprawdę tak masz? Jednak w Ostródzie nie kłamali :-)

Tomasz Kiejstut Dąbrowski:
– Masz okazję na forum publicznym pokazać efekty swojej pracy, obronić się przed zarzutami, które wydaje mi się są bardzo konkretne. Nie mam pojęcia kim mogą być owi mityczni "oni z Ostródy" i niewiele mnie to obchodzi. Tym bardziej, że nigdy żadnej publicznej funkcji u naszego sąsiada nad Drwęcą nie piastowałem. Nic do Ciebie osobiście nie mam, po prostu odczuwam dyskomfort, że przegrałem w wyścigu na stanowisko szefa promocji z kimś kto odwala taką padakę. Iława jest bliska mojemu sercu i zasługuje na znacznie lepszą promocję. To żadna poza tylko wewnętrzna potrzeba.

Piotr Ambroziak:
– To zrozumiałe, że nie radzisz sobie z porażką. Znam dobrego psychologa, który mógłby Ci pomóc wyjść z depresji i dyskomfort, który Ci doskwiera może szybko zniknąć. Po co Tomaszu dusisz to tyle czasu w sobie. Spokojnych świąt Ci życzę i staraj się tyle nie myśleć o przegranej w wyścigu. A już na pewno nie oglądaj tyle spotów ze skąpo ubranymi modelkami. Nagłe skoki ciśnienia nie są wskazane w depresji. Bardziej kubeł zimnej wody w lany poniedziałek by się przydał.

Tomasz Kiejstut Dąbrowski:
– Nie masz innych argumentów poza tymi ad personam. I nie sil się na pseudopsychologię, jesteś w tym równie niewiarygodny jak robiąc te swoje motywacyjne sztuczki. Mam się świetnie za to wielu iławian może poczuć się oszukanymi. To raczej Ty masz powody martwić się o swoją przyszłość, bo wygląda na to, że ten nieszczęsny spot to zaledwie czubek góry lodowej szeregu zaniechań i niekompetencji w Twoim wydziale. Musisz wziąć na klatę to, że Twoja publiczna działalność będzie poddawana surowej ocenie. Głupkowate przytyki pod moim adresem w niczym Ci już nie pomogą. Rozpaczliwie brak Ci amunicji do obrony. Sorry stary. To nie ja roztrwoniłem ostatnie kilkanaście miesięcy na maskotki, dęty optymizm i inne pierdoły. O mnie się nie martw. Martw się o reakcję burmistrza i opinii publicznej.

Piotr Ambroziak:
– Naprawdę Tomku, obetrzyj łzy i głowa do góry. Będzie dobrze. Jak kiedyś zostaniesz burmistrzem będziesz mógł wypowiadać się w imieniu wielu iławian. A na razie... no cóż. Nie poddawaj się. Walcz chłopie, chociażby rzucając puste słowa na wiatr, jeśli inne metody zawiodły.

* * *

Gdy forum Kuriera wybuchnęło śmiechem politowania (bo okazało się, że nawet ten pomysł ze zwiedzaniem wieży ratuszowej nie jest autorstwa Ambroziaka), wtedy szef promocji nie wytrzymał, odpalił do mnie taki oto list z bardzo wymownym ostrzeżeniem obliczonym na zamknięcie mi ust.

Piotr Ambroziak:
– Zastanów się 3 razy zanim jeszcze coś napiszesz. "Pomówienie innej osoby, grupy osób, osoby prawnej (na przykład jakiejś firmy) czy instytucji o postępowanie lub przymioty, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej albo narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, jest przestępstwem wymienionym w art. 212 Kodeksu karnego". (...)

Oczywiście jestem gotów ponieść odpowiedzialność prawną w momencie, gdy szef promocji miasta raczy uzmysłowić mi, w którym dokładnie momencie dopuściłem się względem niego zniesławienia lub pomówienia.

Ocenę zachowania szefa promocji pozostawiam Wam, obywatele Iławy.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Gibraltar - Iława, Piątek 25-03-2016

34942. 
Odnośnie wpisu numer: 34939

Panie Bartku, jest taki pomysł!
Kiedyś byłem na wieży kościoła czerwonego na Starym Mieście.
Prawie dwa razy wyższa od ratuszowej! Zostałem zauroczony dalekimi przepięknymi widokami.
Może by tak więc do zakonników Oblatów udać się po promocję miasta, by udostępnili zwiedzanie "co łaska" od łebka, hę...?
 Marszałek
 Iława, Piątek 25-03-2016

34941. 
LUZAK I RÓWNIACHA PRZYCIĄGA DO WIARY

Ksiądz KAROL WAGA (29 l.) z parafii św. Brata Alberta w Iławie przyciąga młodych do Kościoła bezpośrednim i szczerym podejściem. Aż nie chce się wierzyć, że kiedyś chciał być kierowcą rajdowym…

Rozmowa z Człowiekiem Roku 2015 – w bieżącym wydaniu świątecznym Kuriera!
 KURIERZY
 Iława, Piątek 25-03-2016

34940. 
Odnośnie wpisu numer: 34937

Malkontenci, malkontenci, wszędzie malkontenci. Spot im się nie podoba. Tymczasem z filmiku każdy turysta może się dowiedzieć, że w Iławie są hotele i ładne dziewczyny, bo bez tego mógłby pomyśleć, że mamy tylko pola namiotowe i czające się krzakach mniejszości LGTB... A tak jest konserwatywnie i zachęcająco. Takie reklamowe disco-patrzę-wszysco.

Ale zdziwiło mnie, że w spocie nie chwalimy się naszymi największymi atrakcjami. Na przykład Parkiem Tematycznym pn. „Zrozumieć Świat”, o którym przed wyborami mówił kolorystycznie Burmistrz Żyliński. Długo mnie tu nie było, więc nie wiem gdzie go zbudowali, ale jutro kogoś się spytam i w te pędy biegnę oglądać. Obejrzę też obiecane Technikum Mechatroniczne, choć raczej tylko z zewnątrz, bo to wielki weekend.

Malkontentom, tak, malkontentom, którzy wciąż tylko narzekają polecam poczytanie niemieckiej gazety z Olsztyna wydrukowanej dla mieszkańców pt. "Życie Powiatu Iławskiego". Dostępna jest za darmo np. w niemieckim markecie "Kaufland", na którego drzwiach dumnie wita nas wieeeeeeelka biało-czerwona "POLSKA". Darmowe pismo pełne jest przechwałek urzędników i opowiadań o ich sukcesach. Czyż może być piękniej...?

A w Kurierze przeczytałem felieton Kamili Kosobuckiej jak oszczędzać [strona 36]. Rozumiem, że można i nawet z typowej w Iławie wypłaty w kwocie 1200 zł biznes rozkręcić, tylko musi być innowacyjny. Nauczyciel w mojej szkole, 20 lat temu, pytał uczniów czy mają na zbyciu jakieś stare metki z markowych ubrań. Zdaje się, że podmieniał je na jakichś tańszych wyrobach i huzia z towarem na targ. Był innowacyjny zanim Unia wpisała to do Dyrektywy. Wnoszę po tym, biznes z głową to i za pół darmo można zrobić. No bo dotacje to są, ale wiadomo, że nie dla jakichś burków z ulicy, tylko dla szacownych rodzin.

A we wspomnianej Gazecie Olsztyńskiej cóż za niespodzianka...! - oto Wójt Harmaciński, stały bywalec mediów, i to tylko na dwóch fotkach! Kojarzy mi się to z ostatnio przeczytaną biografią Donalda Trumpa pod tytułem "Nie można przesadzić z autopromocją". Rożnica jest taka, że Trump promował się za pieniądze swoje, nie urzędowe. Podsumuję to w podobny sposób jak na temat kandydata w USA ostatnio posłusznie nadają wszelkie establiszmentowe media: "Głupi ten Trump!"

No dobra, przyznaję: dzieci w kuchni jaja malują, a ja jaja robię sobie tu w tekście. Na poważnie - wygląda mi na to, że wszyscy już dziś szykują się do nowych lokalnych wyborów samorządowych w 2018. I te marsze Komitetu Obrony Koryta (KOD) czy ta polskojęzyczna gazetka niemiecka to dość znaczące sygnały obstawiania na takie rozwiązanie na jesieni.

Dla obywateli to dobrze, niech się partyjniacy biorą za łby, nie ma lepszej pralni, będziemy może mieli wtedy więcej do powiedzenia. Niestety w kluczowych kwestiach obecna grupka władzy skupiona wokół starostwa iławskiego to dokładnie to samo co poprzednia, nawet jeśli inaczej gadają. Market Kaufland też może sobie nalepić polskie logo, a nawet takie trzy, a cała kasa idzie jak dawniej do Schwarz-Gruppe.
 Krzysztof Kurpiecki
 Osiedle XXX-lecia PRL, Piątek 25-03-2016

34939. 
Odnośnie wpisu numer: 34927

Chciałbym sprostować swoją wypowiedź w sprawie autorstwa pomysłu udostępnienia wieży ratusza do zwiedzania. Okazuje się, że ten pomysł wcale nie wyszedł od Piotra Ambroziaka.
Skontaktował się ze mną jeden z mieszkańców Iławy, który wyjaśnił, że pomysł wyszedł od niego.
Bardzo proszę autora, ponieważ nie mam upoważnienia, o ujawnienie się.
Pomysł jest bardzo dobry i z przykrością się dowiedziałem, że nie wyszedł z Wydziału Promocji.
Tym bardziej uzasadnione są pytania o efekty pracy ważnego wydziału ratusza. Mam wrażenie, że nasz burmistrz nie kontroluje pracy Piotra Ambroziaka. Szkoda, bo odpowiedzialność spada na Adama Żylińskiego.
 Bartek Gonzalez
 Iława, Piątek 25-03-2016

34938. 
Odnośnie wpisu numer: 34936

Przeczytałam uważnie Pański wpis i... łzy zaczęły płynąć mi z oczu na wspomnienie wpisów [z roku 2014] Pana Żylińskiego, Burmistrza Iławy:

"I stąd próba przeprowadzenia części planowanych w Iławie przedsięwzięć poprzez lokalne wsparcie samych iławian. Kiedy nasze iławskie zamysły zaczną nabierać rumieńców, będę bardzo chciał, Panie Wiktorze, liczyć na Pana. Jeśli nie czynnym wsparciem, to chociaż niejednym cennym pomysłem na forum Kuriera zaaplikowanym. Dopiero wówczas obydwaj odczujemy prawdziwy powiew obywatelskiego społeczeństwa... "

Ratusz wie najlepiej, co jest nam potrzebne!
 natasza_pegeerówka
 droczyn, Piątek 25-03-2016

Fatal error: Call to undefined function autolink() in /guestbook.php on line 1288

34937. 
Odnośnie wpisu numer: 34932

Kolega Bartosz Gonzalez słusznie zauważył, że wydział zajmujący się promocją miasta Iławy winien przede wszystkim skupić się na tworzeniu atrakcyjnej oferty gospodarczej, inwestycyjnej. Tego oczekują iławianie.

Sezon turystyczny jest bardzo krótki, a mieszkańcy Iławy łakną pracy i perspektyw na rozwój i dobre samopoczucie przez cały rok. Położona na chłodnej północy Iława nie może swojego PKB opierać tylko na turystyce. To jasne jak słońce. Merytoryczna oferta gospodarcza dla inwestorów wymaga rzetelnej pracy, wysiłku intelektualnego i dogłębnych analiz. Promocja turystki to przy tym fraszka. Wystarczy kilka klisz: pokazanie zgrabnej dziewczyny w kostiumie kąpielowym, wyrywkowych sielskich, widoczków i prującej taflę jeziora motorówki.

Krytyka świeżo puszczonego w obieg spotu reklamowego stała się dobrym punktem wyjścia, żeby całościowo przyjrzeć się dokonaniom ostatnich kilkunastu miesięcy w tej komórce organizacyjnej ratusza.
Co zostało zrobione? Za ile? Jaki to przyniosło skutek?

Wdałem się w prywatną dyskusję z Piotrem Ambroziakiem. W polemikę. Zadawałem konkretne pytania oczekując jasnych odpowiedzi. Jako że nadajemy na zupełnie innych falach i nasze rozumienie tego co jest cool jest diametralnie różne, komunikacja przebiegała kiepsko. Wszelako zastanowiło mnie dlaczego kolega Ambroziak poświęcił mi aż tyle uwagi, żeby odpierać moje zarzuty, choć wcześniej byłem ignorowany.

Co ważne, Piotr Ambroziak włożył sporo wysiłku, by odwieść dyskusję od sceny publicznej na forum otwartym Kuriera, a przenieść ją (schować) na prywatny tor internetowy, by uniknąć rozgłosu. Widać moje zarzuty są nie tylko poważne, ale i, jak mniemam, mają solidne umocowanie w faktach. Nie zwykłem formułować poważnych oskarżeń korupcyjnych jeśli nie mam w ręku czy przed oczami poważnych przesłanek, żeby takowe stawiać publicznie. To co zobaczyłem w spocie skłoniło mnie do zdecydowanej reakcji.

W poprzedniej kampanii samorządowej powszechnie na forum Kuriera pojawiały się oskarżenia o powiązania finansowe Piotra Ambroziaka z grupką lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej. Nie przyłączyłem się do tych ataków, bo z mojego punktu widzenia obecny szef promocji był jednym z młodych kandydatów na burmistrza, który miał dać Iławie nadzieję nie tylko na zmianę pokoleniową, ale i jakościową.

Jestem gorącym wyznawcą biblijnej maksymy: "Po owocach ich poznacie". I oto miejska promocja takie owoce wydaje. Wydaje również publiczne pieniądze, a temu warto się uważniej przyjrzeć. Już wcześniej zgłaszałem uwagi na temat bardzo wtórnej i nieciekawej maskotki miasta na co uzyskałem odpowiedź, że skoro mi się nie podoba maskotka "Optymista" to sam jestem pesymistą. Cóż... Zawsze miałem problemy z dyskusją na takim poziomie.

Nie widzę już sensu dalej analizować spotu, który dał początek całej tej dyskusji. Po prostu jako przedstawiciel konstruktywnej opozycji stawiam pytania o celowość działań zarządzanej przez Piotra Ambroziaka komórki Urzędu Miasta i poniesionych przez nią wydatków. W czyim interesie działa? Jakie ma wymierne sukcesy na koncie? Jaka jest strategia na kolejne miesiące i lata? Czy konsultuje swoje plany z mieszkańcami?

Chciałem też zapytać czy takie obiekty jak np. Zajazd "Wielka Żuława", "Stary Tartak", "Stary Spichlerz", "Smocza Jama", "Omega", "Tawerna Kaper", obiekty gastronomiczne w parku, których właściciele też się dokładają do miejskiej kasy - czy zasługują na pokazanie w kolejnym ratuszowym spocie reklamowym czy nie...?