Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Pedofile są wśród nas
Cukierek albo bajzel
Biorą się za szpital
Nie żyje Malgorzata Miszczak-Szołucha
ZHP. Przygoda życia
600 tys. zł dla ofiary księdza pedofila
Gdzie ta ryba?
Odeszedł miły Pan z okienka w aptece
Systematyczne wykradanie kasy z kasy
Płód dziecka znaleziony w lesie
Zjawa czy wabik na kierowców?
Porwali i katowali
Podpalił się z miłości...?
Wioskowa strzelanina
PKO Bank Polski w nowej wersji
Więcej...

Forum

39577. 
Odnośnie wpisu numer: 39571

Porównajmy pewne fakty Iława-Ostróda.
Znam osobiście kolegę byłego burmistrza Czesława Najmowicza i wiem ile dobra poczynił dla Ostródy. [...]
W Iławie nie zdołano wiaduktu postawić przy białym kościele, jak również na wylocie DK-16 w lesie na Kisielice, włos z głowy nie spadł nikomu z dawnych rządzących w Ratuszu, czyli burmistrz Włodzimierz Ptasznik i zastępca Bernadeta Hordejuk.
Gdy Żyliński wrócił do Ratusza w roku 2014, to program modernizacji trasy kolejowej E-65 Warszawa-Gdynia został już zakończony. Sprawa przepadła. Dobrze, że z marszu załatwił dla ludzi przy ul. Nowomiejskiej ekrany przeźroczyste.
Najmowicz z Ostródy natomiast [...] m.in. załatwił budowę "stadionu wielofunkcyjnego" oraz potrzebnego od lat wiaduktu drogowego w centrum miasta na szlabanach kolejowych (oddanie już 30 grudnia br.) oraz wiele pomniejszych ale ważnych inwestycji dla miasta, a mimo to ludzie tam również nie patrzyli na dokonania, tylko chcieli zmian. [...]
Co wy ludzie macie w tych swoich głowach?
Pomieszanie z poplątaniem.
Następnemu burmistrzowi też tak "podziękujecie"?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39576. 
Odnośnie wpisu numer: 39562

Odnoszę wrażenie, że Pan Łukasz Tulwiński z Ruchu Narodowego, którego różni dosłownie wszystko od nowego burmistrza, cieszy się z wygranej Dawida Kopaczewskiego niczym karp ze zbliżającej się wigilii...
 mistrz patelni
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39575. 
LIST OTWARTY
do Burmistrza Miasta Iławy oraz wszystkich mieszkańców Iławy

W związku z planowanym w dniu 11 listopada odsłonięciem tablicy pamiątkowej „Wdzięczna Iława” na pomniku przy stadionie miejskim w Iławie (z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości) wyrażamy kategoryczny sprzeciw.

Pomnik był wybudowany w Deutsch Eylau przez ludność niemiecką dla uczczenia ofiar I wojny światowej. Po dojściu Hitlera do władzy, symbolika i znaczenie pomnika się zmieniło. Stadion miejski, jak i sam pomnik, stały się miejscem najważniejszych zgromadzeń, manifestacji nazistowskich, uroczystości NSDAP, Hitlerjugend w Deutsch Eylau, czyli ówczesnej Iławy, co jednoznacznie określa charakter pomnika.

Po roku 1945, kiedy Polska przeszła pod okupację sowiecką, stalinowscy komuniści Iławy i Susza (z PPR i PPS) umieścili na pomniku własną tablicę upamiętniającą dokonania komunizmu, w tym marionetkowy manifest PKWN z 22 lipca 1944 roku. Do dziś, do bieżącego roku 2018, przez całe lata członkowie iławskiej PZPR i SLD składali i nadal składają pod tym pomnikiem kwiaty i palą znicze, gloryfikując tym samy zbrodniczy system komunistyczny.

Warto dodać, że na iławskim stadionie miejskim przez lata komunizmu partia PZPR organizowała cyklicznie święta 1 Maja oraz masowe wiece przeciwko strajkującym robotnikom "Solidarności".

Komunistyczny terror, który doprowadził w Polsce do wymordowania ponad 100 tysięcy ludzi i zniszczył życie wielu innym, jest prawnie uznany w Polsce za zbrodniczy, a jego propagowanie zakazane. Szczególnie warto podkreślić, że punktem centralnym iławskiego pomnika, jego zwieńczeniem jest niemiecka „gapa”, która w żaden sposób nie przypomina polskiego, piastowskiego orła, a odnosi się tylko i wyłącznie do symboliki niemieckiego nazizmu.

Umieszczenie na takim pomniku tablicy pamiątkowej z okazji wielkiego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - jest haniebne, skandaliczne i jest profanacją narodowego święta. Naraża to nas na śmieszność i kompromitację w oczach Polski i całego świata. Czy Iława to aż tak dziadowskie miasto, że nie stać nas na prawdziwy pomnik? Czy musimy korzystać z pozostałości po nazistach i komunistach?

Opisywany pomnik symbolizuje dwa zbrodnicze systemy, które okupowały i mordowały Polaków. Czy teraz w 2018 roku ma symbolizować polską niepodległość?

Prosimy wszystkich mieszkańców Iławy o zbojkotowanie tej tablicy i aktywny protest w dniu odsłonięcia 11 listopada. Władzom miasta sugerujemy doraźnie umieszczenie tablicy pamiątkowej na terenie czerwonego kościoła na Starym Mieście lub ratusza miejskiego w Iławie.
 Leszek Nowak, lat 64
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39573. 
Odnośnie wpisu numer: 39568

Babo, masz rację.
Jednak obawiam się, by nowy Burmistrz swoich prywatnych poglądów LGBT nie lansował wśród dzieci i młodzieży, bo zrobi się gorąco, a tego Iława nie potrzebuje.
Zobaczymy, co się wydarzy.
Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum.
Mylić się jest rzeczą ludzką, jednak obstawanie przy błędzie jest pomyłką diabelską.
 Marszałek
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39571. 
Wystarczyło, że ćwierć wyborców baaaardzo chciała zmian z powodu zawiedzionych oczekiwań co do poprzednika.
Zobaczcie równie sensacyjne wyniki w wielu innych miastach regionu.
Ostróda, Kętrzyn, Mrągowo, Szczytno, Olecko...
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39570. 
Odnośnie wpisu numer: 39566

Co wy ludzie macie w tych swoich głowach?
Pomieszanie z poplątaniem.
W jedną niedzielę głosować na PiS, a za dwa tygodnie głosować na ateistę wojującego z PiS-em, z chrześcijaństwem, z prawicą konserwatywną, popierającego środowiska LGBT i odloty "róbta co chceta". [...]
Was się trzeba bać...
 Marszałek
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39568. 
Odnośnie wpisu numer: 39563

Drogi Marszałku!
Z tą młodością to jest tak, że szybko przemija i nie zawsze jest czasem sukcesu. Tenże Mickiewicz za młodu "nad poziomy wylatywał", by po latach w Lozannie wylewać łzy nad "młodością górną i durną"... I póki błędy za młodu popełnia poeta, to wszystkim per saldo wyjść to może na dobre. Lecz jeśli staną się udziałem młodego burmistrza, to miej nas, Panie,w swej opiece!
Dlatego pan Dawid wykazałby się wielką mądrością, gdyby powołać chciał wokół siebie szerszą koalicję działaczy społecznych, urzędników, duchownych, polityków i radnych. Ciało doradcze, radę starszych, czy jakkolwiek by to zwał.
Wygląda mi na człowieka, który potrafi zapanować nad złymi doradcami i manipulantami, więc z taką grupą z pewnością by sobie poradził. Dałby też dowód, że deklarowana w kampanii skromność to jego prawdziwa cecha. Ale jak będzie, czas pokaże.
Obyśmy tylko po latach nie musieli parafrazować Konrada, że stał się burmistrz w Iławie "nie królem, lecz carem"...
 baba iławska
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39567. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

Wybory w Iławie potwierdziły w sposób jednoznaczny tezę naukowców która stanowi, że:
"Nasze płaty czołowe zajmują się wyszukiwaniem zachowanych plików w miarę potrzeby. A chociaż naukowcy uważali, że pamięć długo- i krótko-trwała są zlokalizowane w różnych częściach mózgu, odkryli, że tym, co naprawdę odróżnia pamięć trwałą od tymczasowej jest to, jak mocno wspomnienie jest zapisane w mózgu oraz ilość i stopień skomplikowania połączeń pomiędzy wielkimi populacjami komórek mózgowych. Im głębsze wspomnienie, tym chętniej i silniej reaguje grupa związanych z nim neuronów".
Ten proces tworzenia się wspomnień dzięki ładowaniu ich do neuronów pomaga wyjaśnić, dlaczego część tego, co przynosi nam życie łatwo zapamiętujemy.
Na przykład tzw. obiecanki-cacanki. Obiecywał były Pan Burmistrz wiele, cztery lata przespał, licząc na to, że ludzie zapomną - przeliczył się, niestety! Smuty słychać...

Ps. Mój komentarz sprzed 2 lat: "(...) Jesteśmy w połowie drugiego roku obecnej kadencji. Burmistrz nareszcie, tak jak obiecywał, zaczyna dyskutować, informować co i dlaczego. Wyłania się z tego obraz, że 3 rok zacznie obfitować w różnego rodzaju inwestycje, na które oczywiście czekają wyborcy. A rok 4, to już, jak wiemy z autopsji - ręce w górę w triumfalnym geście. Nie wiem ilu potencjalnych kandydatów chce się zmierzyć z "miszczem" w następnych wyborach. Wiem tylko, że jak nie zaczną już trenować, nie pomyślą nad przyszłą taktyką, to przepadną z kretesem. Oczywiście nic nie piszę o taktycznych faulach, bo preferuję "fair play" :) Chodzą za mną cały czas "ramy kształtowania przestrzeni publicznej naszej Iławy". Co będzie z przestrzenią niepubliczną? Czy ona może obyć się bez ram i kto ją kształtuje? Bardzo mnie się spodobała deklaracja, że czcigodny Burmistrz nie ma w zwyczaju odrzucania dorobku innych, jaki by on nie był."
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Wtorek 06-11-2018

39566. 
Odnośnie wpisu numer: 39563

Odpowiadając Marszałkowi na jego złote myśli, powiem krótko.
Ja należę do elektoratu PiS. W niedzielę po mszy w kościele nie spałem, czarniny z kaczki nie jadłem. Byłem na wyborach i głosowałem na Dawida Kopaczewskiego.
Najmłodszy już nie jestem, więc teoria z "Odą do młodości" i kaczką w tym przypadku kompletnie upada.
 wyborca [301]
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39565. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

Teraz u Dawida Kopaczewskiego zastępcą ma być sam Robert Biedroń.
Drugim wice będzie "Anna Grodzka".
Szefem promocji zostanie "Rafalala" vel "Nina Kukawska".
Codziennie rano dzieci w naszych szkołach będą zwoływane na tęczowe inspiracje (malowanie chodnika kredkami).
MOPS zostanie przemianowany na centrum pomocy nachodźcom. Pierwsze rodziny z Afryki już płyną, maszerują, biegną do Polski na wieść o nowym burmistrzu w Iławie.
Mieszkańcy gremialnie z otwartością oddadzą wolne pokoje islamistom. Nastoletnie córeczki będą zachwycone.
Nasze kościoły zostaną pozamieniane na centra intelektualne i hostele dla zuchwałych najeźdźców z Afryki.
Pierwszą decyzją nowego burmistrza ma być powieszenie tęczowej flagi przed ratuszem...
No co...? Na to przecież głosowaliście!
 Guniak Czerwczyk
 Iława, Wtorek 06-11-2018

39564. 
Gratulacje dla nowo wybranego młodego Burmistrza Miasta Iławy Pana Dawida Kopaczewskiego.
Wraz z objęciem urzędu przez nowego włodarza liczę na stanowcze i konkretne podejście do tematu podległych mu Ochotniczych Straży Pożarnych w Iławie.
Lokalni druhowie z remizy zrobili klubik w którym w każdy niemal piątek wóda leje się litrami do późnych godzin nocnych. Pijackie libacje w obiekcie należącym do miasta. Miejscówka jak najbardziej super, z dala od zabudowań, nikt nic nie widzi i nie słyszy.
Na tą patologię zezwalał i patrzył ustępujący burmistrz. Liczę, że Pan Kopaczewski zrobi tam porządek i postawi do pionu naszych strażaków ochotników kończąc tym samym przywilej picia wódy w obiekcie należącym do miasta.
Wstyd i hańba Panowie strażacy!
 Strażak Sam
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39563. 
Niech mnie kule biją, ale wtrącę się do dyskursu niezrozumiałego.
[...]
Adam Żyliński wybory wygrałby w cuglach, ale młody, dopiero co wykluty elekcik miał opanowaną socjotechnikę łowienia młodych z wielkimi myślami "świeżego powiewu". Wedle słów Mickiewicza: Młodości! ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przeniknij z końca do końca.
I przeniknęli, i wygrali.
Gdyby elektorat PiS – uszczęśliwiony wprowadzeniem swoich 6 osób do Rady Miasta – zamiast spać, pomaszerował na Żylińskiego w niedzielę głosować, to dziś byłoby po strawie. Ale spał, bo po Sumie w kościele udał się generalnie do chałupy na czerninę z kaczki domowej, białej.
[...]
Jednak Żyliński [...] nawet z krzesła radnego może mieć nie lada wpływ, a radni jego klubu – opiekuna i wodza przedniego. Mickiewiczem zakończę:
Hej! ramię do ramienia! Wspólnymi łańcuch opaszmy ziemskie kolisko! Zestrzelmy myśli w jedno ognisko. I w jedno ognisko duchy!
 Marszalek
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39562. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

[...] Burmistrz Adam Żyliński przegrał, bo prowadził tak zwaną kampanię "kanapową", zachowawczą.
Wygrana Pana Dawida Kopaczewskiego pokazuje, że iławianie chcieli zmiany i ją dostali... Czy na lepsze? Czas pokaże.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39560. 
Wielka moc każdego głosu każdego Obywatela!
Bo w Nowym Mieście Lubawskim druga tura na stanowisko Burmistrza zakończyła się wygraną Józefa Blanka zaledwie o... 164 głosy!
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39559. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

Gratulacje dla nowego Burmistrza Iławy!
Obyś dał radę Dawid.
Adam Żyliński, gdy został po raz pierwszy Burmistrzem, był chyba nawet ciut młodszy od Dawida Kopaczewskiego. I dał radę. Liczę na to, że dziś nowy Burmistrz też sobie poradzi.
Twoja wielka szansa. Iława czeka, my czekamy.
 wyborca [301]
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39557. 
Odnośnie wpisu numer: 39554

Wyborcy Iławy w II turze zagłosowali nie tyle za Dawidem Kopaczewskim, lecz przeciwko Adamowi Żylińskiemu.
Ale jaka za tym przemawiała ocena merytoryczna dokonań/predyspozycji?
Na podstawie czego? Młodości...?
 wyborca [254]
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39555. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

Druga tura wyborów na burmistrza Iławy przekształciła się w plebiscyt.
Górę wzięły emocje: Żyliński kontra reszta niezadowolonych.
Nowy skład radnych Rady Miejskiej jest patowy.
Nie rokuje to dobrze na przyszłość.
Ale trzeba próbować.
 urzędnik z ratusza
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39554. 
Odnośnie wpisu numer: 39548

Iławo, jak mogłaś tak się dać zwieźć? Ten wybór zapamiętasz na długo i jeszcze gorzko zapłaczesz...
Panie Burmistrzu Żyliński, dziękuję za wszystko, za nowe inwestycje w mieście, za nową jakość wprowadzoną w ciągu tych 4 lat, za spokój, za tchnienie ducha ładu i porządku w mieście, za nowe imprezy.
Dziękuję za wszystko.
Niech Pan nie zapomina, że tylu ludzi oddało na Pana głos, bo docenili to, co Pan zrobił dla naszego miasta.
 Maurycy
 Iława, Poniedziałek 05-11-2018

39552. 
Odnośnie wpisu numer: 39520

Iława ma nowego burmistrza!
Dawid Kopaczewski bezlitośnie wypunktował zachowawczego Adama Żylińskiego. Czy to dobrze? Czy to źle? Okaże się. Wyzwania są ogromne, a do tego żeby im sprostać trzeba ludzi którzy idą do tej roboty z pasji, a nie dla załatania domowego budżetu.
Życzę nowemu gospodarzowi iławskiego ratusza intuicji oraz odwagi do podejmowania niepopularnych decyzji.
Praca w samorządzie to z jednej strony orka na ugorze niewdzięczności, szarpanie się z grupami interesów, ale także i przede wszystkim ogromna satysfakcja. By mieć tę satysfakcję trzeba obrać sobie cel, taki który zainspiruje mieszkańców i samego burmistrza. Te cele już od dawna są w głowach mieszkańców. Wystarczy po nie sięgnąć... I nie bać się!
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Olsztyn, Poniedziałek 05-11-2018

39548. 
DAWID KOPACZEWSKI NOWYM BURMISTRZEM IŁAWY!

Wielka sensacja stała się faktem. Dotychczasowy burmistrz Adam Żyliński zachował stan posiadania sprzed 2 tygodni (5093 gł), ale to okazało się za mało. Młodszy pretendent przejął głosy wszystkich odrzuconych rywali z pierwszej tury i z dotychczas drugiego miejsca (2852 gł.) wskoczył na pierwsze (6055 gł.). Oficjalne wyniki II tury: 54% do 46%.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 04-11-2018

39547. 
Odnośnie wpisu numer: 39546

Z tych ciekawostek, co Pan Ambroziak napisał, nasuwa się jedna myśl: demokracja w Holandii stanowczo jest zagrożona! :-D)
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Sobota 03-11-2018

39546. 
W ramach odskoczni od lokalnej polityki, opowiem Wam jak wygląda władza samorządowa w Holandii.

Czemu akurat tam? Od prawie ćwierćwiecza Iława i holenderska gmina Tholen, z którą umowę partnerska podpisał burmistrz Adam Żyliński, prowadzą wymianę kulturalną, sportową, wymianę w zakresie opieki zdrowotnej jak też myśli samorządowej.

Po pierwsze burmistrza w Holandii nie wybierają obywatele w głosowaniu bezpośrednim. Osoba ubiegająca się o to ważne stanowisko musi najpierw wykazać się doświadczeniem, kompetencjami i umiejętnością zarządzania gminą. Swoją ofertę kandydaci przedstawiają radzie gminy i to rada będąca głównym organem gminy wybiera najlepszego kandydata. Ale to nie koniec wyboru.

Kandydata na lokalnego burmistrza musi zaakceptować centralny rząd, by w końcu nominacja trafiła na biurko króla. I dopiero król mianuje burmistrza danej gminy. I tak, pani Ger van de Velde-de Wilde, nieurodzona w Tholen, ani nawet nie mieszkająca tam wcześniej została w 2014 roku wybrana spośród 25 kandydatów i mianowana na burmistrza naszej gminy partnerskiej.

Burmistrz w Holandii jest głową zarządu gminy (miasta), składającego się dodatkowo z wethouder-ów (odpowiednika ministrów na szczeblu lokalnym, każdy z nich ma swój zakres odpowiedzialności). Kadencja burmistrza trwa 6 lat i nie pokrywa się z kadencją rady gminy (miasta), a wybierany jest na maksymalnie dwie kadencje. Mimo że ma mniej władzy niż polski burmistrz czy wójt i oficjalnie nie jest "głową gminy", to pełni w gminie ważne funkcje. Jest najwyższym urzędnikiem w gminie i ma pod sobą całą lokalną administrację. Szczególnie w kwestiach porządku publicznego i bezpieczeństwa jego rola jest olbrzymia. W wielu holenderskich miastach: Amsterdamie, Hadze czy Utrechcie to właśnie burmistrz jest szefem policji. I dlatego też pewnie w oczach mieszkańców i mediów to właśnie burmistrz jest szefem i twarzą miasta a nie rada gminy.

Burmistrz holenderski nie może być związany z żadną partią i ta apolityczność ułatwia z pewnością prowadzenie sesji rady gminy, której burmistrz jest przewodniczącym nie będąc jej członkiem.

I być może dzięki właśnie takim regulacjom w kraju, gdzie demokracja ma dłuższą historię niż u nas, mieszkańcy Tholen nie podróżują "statkiem", którego "kurs" jest określany głosowaniem załogi, w której kucharz i chłopiec okrętowy mają takie samo prawo głosu jak kapitan i sternik. Płyną zatem jasno określonym kursem wytyczonym w strategicznym dokumencie opracowanym przez radę gminy na 25 lat.
 Piotr Ambroziak, niderlandysta
 Iława, Piątek 02-11-2018

39545. 
Odnośnie wpisu numer: 39543

Gadają ludzie, że Adam Żyliński lepiej kuty na 4 łapy. Tamten młodziaszek Kopaczewski to cwaniaczek, wywijas, zwinny też w gadce i robi wrażenie jakby chciał przehandlować pół miasta. Nie ufam takiemu. Szybkomówni nie mają nic do powiedzenia konkretnego. [...]
 Swój
 Iława, Piątek 02-11-2018

39544. 
Odnośnie wpisu numer: 39543

Wysłuchałem i obejrzałem debatę.
Adam Żyliński jak zawsze - merytorycznie i na temat. Konkrety i realia budżetu nie pozwalają mu składać obietnic bez pokrycia nawet za cenę przegranej w wyborach. To było mocne i szczere, bez względu na efekt. Po tym zdaniu widać komu naprawdę zależy na dobru tego miasta. Podobało mi się też podsumowanie, w którym w piękny sposób podsumował kampanię Kopaczewskiego, że to dopina kokardki do programów, które są już realizowane.
Dawid Kopaczewski słabo merytorycznie - żadnych konkretów, dużo obietnic, jakby nie miał świadomości co to jest budżet i jakie ma realne ograniczenia.
Jak dziecko, radośnie obiecuje - za 100 wyciętych drzew, posadzę 200! Żyliński spokojnie odpowiada: za każde wycięte drzewo, sadzę tyle ile nakazuje ustawa. Kopaczewski mówi: przywrócę IBO, na co Żyliński odpowiada, że zawiesił go na rok tylko i wyłącznie po to, by zrealizować projekt Kopaczewskiego z 2016 roku. Kopaczewski mówi o programie dla osób starszych, Żyliński odpowiada, że te programy są już realizowane. Kopaczewski mówi o szkolnictwie średnim, na co Żyliński odpowiada, że miasto nie ma kompetencji w tym zakresie.
Itd. Itp.
No zapomniałbym o przechwałkach Kopaczewskiego, że ze starostwem będzie miał dobre układy - no oczywiście, że tak, przecież nie będą kąsali swojego człowieka.
Na koniec "zabłysnął" wręczając Burmistrzowi obrazek galerii jazzowej przy ratuszu, co było niesmaczne i nieeleganckie. Nadal do niego nie dotarło, że bije w pomysł odpalony przez swojego kolegę Włodzimierza Ptasznika. Ale mimo wszystko "stary wyga" Żyliński przyjął to na klatę i z właściwą sobie kulturą odpowiedział. Brawo!
"Świeża krew" w tym przypadku to jedynie szkody dla miasta, bo nie stać nas na danie 5 lat żółtodziobowi na naukę, a ma co nadrabiać. Poważna polityka to nie błyszczenie i działalność społeczna. To ciężka codzienna praca, to podejmowanie czasem niepopularnych decyzji, to smak gorzkiego chleba niewdzięczności i mam nieodparte wrażenie, że nasz "chłopaczek" by go nie przełknął. Zbyt ciężkostrawny.
Adam Żyliński wygra i dokończy to, co rozpoczął.
 Maurycy
 Iława, Piątek 02-11-2018

39543. 
DEBATA WYBORCZA 2018

Pełny zapis debaty wyborczej przed II turą pomiędzy dwoma czołowymi kandydatami na stanowisko Burmistrza Miasta Iławy: Adamem Żylińskim (5093 gł.) oraz Dawidem Kopaczewskim (2852 gł.).
Czas trwania: 1:24.
Piątek 2 listopada od godz. 18:00 w hotelu „Port 110”.

https://www.facebook.com/kurier.ilawski/videos/2380736215276369
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 02-11-2018

39541. 
Odnośnie wpisu numer: 39522

Czy można zadać pierwsze pytanie do kandydata komitetu czarnych marszy Dawida Kopaczewskiego:
1). Co Pana uprawnia, by zostać Burmistrzem Miasta Iławy? Jakie posiada Pan doświadczenie?
2). Proszę dokonać prezentacji swojej przeszłości rodowej, skrupulatnie, wielopokoleniowej dziedziczności, po ojcach, dziadkach, pradziadkach, czyli o zaprezentowane drzewa genealogicznego.
3). Oficjalnie przyznał się Pan do ateistycznej tożsamości. Rzeczywiście popiera Pan aberrację homoseksualną i inne względem płci odniesienia?
 Swój
 Iława, Piątek 02-11-2018

39540. 
Odnośnie wpisu numer: 39528

Dziękuję Marszałkowi za poruszenie bardzo ważnej sprawy jaką są oszustwa podatkowe, bo tak trzeba nazwać proceder niewydawania klientom paragonów czy faktur.
Moi znajomi kiedy poruszają temat wysokości zarobków czy niskich rent zadaję pytanie: czy domagasz się od fryzjera czy lekarza po prywatnej wizycie, czy nawet sprzedawcy na targowisku, paragonu? Bo nie biorąc paragonu (dowód odprowadzenia podatku) przyzwalasz na oszukiwanie budżetu i jednocześnie pozbawiasz się możliwości reklamacji. Przez wiele lat było przymykanie oczu przez rządzących na ten proceder, jak i wiele innych.
Podam przykład pewnego doktora specjalisty w dziedzinie [...]. Otóż jeździłem do niego 6 razy i ani razu nie dostałem dowodu zapłaty za wizytę, a było to za każdym razem 150 zł. Ten pan przyjmuje 2x w tygodniu po ok. 20 osób w jednym mieście i 2x w tygodniu w innym. Poza tym pracuje w szpitalu jako [...]. Jeżeli zarabiałby uczciwie to w porządku. Ale sposób w jaki się bogaci ów pan zasługuje nie tylko na potępienie, ale na wizytę kontroli skarbowej. To są ogromne pieniądze które przez lata swojej działalności oszukał wszystkich.
Często zadaję sobie pytanie: czy nikt o tym nie wie, a może nie chce wiedzieć? Gdzie są ci urzędnicy skarbówki i innych organów kontroli? Za co biorą pieniądze?
 Krzysztof Zięba, lat 67
 Iława, Piątek 02-11-2018

39537. 
Odnośnie wpisu numer: 39529

Uważam, że Dawid Kopaczewski dotarł do II tury przez przypadek...
W myśl zasady "Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta".

Natomiast jeśli chodzi o zlekceważenie przez pana Kopaczewskiego debaty w Radiu Olsztyn, określę to słowami: ignorancja i nieodpowiedzialność...
Czy takiego chcemy burmistrza?!
 wyborca [285]
 Iława, Piątek 02-11-2018

39536. 
Sprawa posadowienia krzyża na cmentarzu komunalnym w Iławie przy ulicy Piaskowej.
Krzyż powstał po 18. latach istnienia cmentarza, został poświęcony i chyba większość iławian jest z tego tytułu zadowolona!
 Jan, lat 66
 Iława, Piątek 02-11-2018

39535. 
Odnośnie wpisu numer: 39520

Panie Dąbrowski, demokracja to taki ustrój, że każdemu nawet hmmm Dąbrowskiemu daje prawo głosu. Czasem aż chciałoby się powiedzieć "niestety".

Pierwszą bzdurą, oderwaną od rzeczywistości, jest zarzucanie Panu Żylińskiemu, że jest "ciepłą kluchą", która stawia na "święty spokój".
Haha, dawno nie czytałem tekstu, który obnażałby głupotę autora, bo umiejętność i chęć współpracy z każdym, kto chce działać dla dobra miasta, nie wdawanie się w polityczne spory, działanie ponad partyjnymi interesami jest przez Dąbrowskiego nazwana stagnacją. Tylko ktoś taki jak Dąbrowski może wymyślać podobne głupoty. Pycha i mania wielkości przesłoniła Dąbrowskiemu zdolność myślenia. Jak się czyta takie "kwiatki", że "ogromna większość moich wyborców bez wahania dała szansę hasłu "Wielki Powrót Adama", a powszechnie wiadomo, że Dąbrowski zdobył zaledwie 358 głosów, to nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać.

Facet, który mówił "Jestem przeciwnikiem zadłużaniu się na poczet inwestycji z UE. Kłamliwie wmawia się ludziom, że to prezent z Brukseli, a bez niego nic byśmy sami nie zbudowali. Dotacje niszczą wolną konkurencję i prowadzą do rozrostu biurokracji, wprowadzają szkodliwe wyobrażenie, że można stymulować rozwój w oderwaniu od realiów ekonomicznych" dziś sugeruje, że Żyliński za mało korzystał z dotacji "ogromnych wyzwań, funduszy z UE, które lada rok zaczną wysychać" i nie dokonał niczego spektakularnego, a tymczasem zaledwie 4 lata kadencji Żylińskiego zaowocowały pozyskaniem niemal 50 milionów!

"W upływającej kadencji samorządowej w 12 wnioskach o dotacje udało się uzyskać niecałe 50 mln zł na realizację inwestycji oraz ok 530 tys zł na tzw. działania miękkie. Oto lista projektów, które już zostały zrealizowane, są w trakcie lub niedługo się rozpoczną.
1. Kompleksowa rewitalizacja rejonu ul. Jasielskiej – trzy wnioski:
- skomunikowanie ul. Jasielskiej z ul. Wiejską – dofinansowanie 2,4 mln zł - przebudowa hali poprzemysłowej na cele społeczne – dof. 3,4 mln zł
- wyposażenie przebudowanej hali oraz remont dachu Ośrodka Psychoedukacji – dof. 0,6 mln zł.
2. Zagospodarowanie turystyczne brzegów rz. Iławki i j. Iławskiego oraz Wyspy Młyńskiej - dwa projekty, łączna kwota dof. 6,4 mln zł.
3. Lasek miejski przy ul. Sienkiewicza – dof. 3,5 mln zł.
4. Fontanna przy ul. Królowej Jadwigi i skwer przy ratuszu – dwa projekty, łączne dofinansowanie to 2,1 mln zł.
5. Modernizacja terenu przy dworcu PKP – dof. 19 mln zł.
6. Termomodernizacja budynków Szkół Podstawowych nr 2 i nr 4 – dof. 2,7 mln zł
7. Dotacja na poprawę gospodarki wodno-ściekowej – wspólny projekt z Iławskimi Wodociągami – dof. 7,1 mln zł
8. Rozbudowa Ekomariny w Iławie – dof. 2,1 mln zł
9. Ścieżki rowerowe łączące miasto Iława i gminę Iława – dof. 0,5 mln zł

Ja rozumiem, że ktoś, kto chciał Wielką Żuławę dzielić na działki i sprzedawać inwestorom, budować knajpy na palach w okół Małego Jezioraka jak Pan, nie rozumie poważnych inwestycji i nie umie docenić wagi zrealizowanych projektów ale chyba nie jest aż tak ograniczony, by nie dostrzec kompletnego braku pomysłu na przyszłość Iławy w wykonaniu Dawida Kopaczewskiego!

Gdyby z uwagą śledził Dąbrowski to co się dzieje w Iławie, to wiedziałby, że już są aktywne działania dla seniorów, dzieci w szkołach są pod opieką psychologa,a edukacja z zakresu cyberprzemocy to stały punkt każdej szkoły, no chyba, że zachwycił się odwiedzinami u pierwszej iławianki i iławianina urodzonych w danym roku czy tez odwiedzinami w przedszkolach. Nie zapominajmy, że będzie też robił konkurencję MOPSowi w organizowaniu wigilii miejskiej. W tym programiku jest wiele takich "niespodzianek" jak jeszcze np. szkolenia z pierwszej pomocy w szkołach, gdzie takie zajęcia odbywają się rokrocznie. Tak krytykowana galeria przy ratuszu już znalazła swoje miejsce w programie Kopaczewskiego, ponieważ chce on umieszczać w stałych miejscach w gablotach fotografię starej Iławy. Serio - to znajduje się w programie na burmistrza Pana Dawida! Nie dosyć, że krytykował, to teraz chętnie miejsce wykorzysta, a przy tym nie widzi nic złego w umieszczeniu takiej bzdury w swoim programie. Dużo by pisać o absurdach pomysłów na "rozwój" Iławy. Przeczytałem ten program w przeciwieństwie do Pana i stwierdzam, że oprócz trzech rzeczy godnych uwagi, reszta już funkcjonuje a inne to bzdury, nie warte poświęcenia czasu.

Przeglądam Facebook. Ze zdziwieniem zauważam, że nawet zwolennicy Kopaczewskiego, nie potrafią powiedzieć za co go popierają. Chyba tylko za wiek. Jakie świeże spojrzenie? Jaki powiew? Chyba przyczajony oddech starostwa, bo Kopaczewski to pracownik struktur powiatowych. Jak te "rewelacje" mają się do zadań, które przed sobą postawił Żyliński?

Gdyby znowu miał Pan problemy z odnalezieniem, wrzucam podpowiedź:
1- Kontynuacja rozpoczętych programów strategicznych dla Iławy.
2 - Przebudowa Domu Weterana wraz z kompleksowym urządzeniem przyległego terenu.
3 - Uporządkowanie systemu odpływu wód opadowych.
4 - Realizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na ścianie lasu za os. Podleśnym.
5 - Adaptacja budynku przy ul. Obrońców Westerplatte pod żłobek.
6 - Budowa szkoły i przedszkola na os. Piastowskim.
7 - Budynek gabinetem weterynaryjnym i zapleczem socjalnym na terenie schroniska.
8 - Kompleksowe rozwiązanie problemu mieszkań socjalnych i komunalnych.
9 - Place zabaw w różnych częściach miasta oraz jeden główny przy ul. Szeptyckiego (projekt budowlany w opracowaniu w oparciu o IBO).
10 - Zagospodarowanie oczka wodnego przy ul. Ostródzkiej.
11 - Kompleksowe połączenie istniejących ścieżek rowerowych na terenie miasta.
12 - Budowa bezkolizyjnych ciągów rowerowych we wszystkich kierunkach otaczającej miasto Gminy Wiejskiej Iława.
13 - Zwiększenie nakładów finansowych na stowarzyszenia sportowe.
14 - Postępująca - rozłożona na etapy - modernizacja stadionu miejskiego.
15 - Szczepienia przeciw grypie 70+, oraz pilotażowe zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów.
16 - Wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego.
17 - Budowa kolejnych dróg osiedlowych.
18 - Systemowe rozwiązanie problemów śmieciowych.
19 - Przeciwdziałanie dewastacji mienia publicznego.

Żyliński to facet, który wie co robi i jak ma to zrobić, poza typ proponuje strategiczne KONKRETY, a nie gierki i tym się od siebie różnią. Kopaczewski nie dosyć, że nie ma żadnego doświadczenia, to i dobrego pomysłu. Iławianie to wiedzą i nie musi Pan zaklinać rzeczywistości.

Jeśli chodzi o dokonania w mijającej kadencji, to zachęcam do lektury, zanim następnym razem napisze Pan jakieś głupoty:
http://www.ilawa.pl/page/261,Realizacje-inwestycji-miejskich.html?id=484&fbclid=IwAR2cCR37ocQDGcHGHegtT_4Q2ilq9vAMu_VAJ3YCdJP1VrlyTYAXd8HeeAI
 Maurycy
 Iława, Piątek 02-11-2018

39534. 
Odnośnie wpisu numer: 39529

[...] Kopaczewski zlekceważył wyborczego konkurenta oraz wszystkich nas mieszkańców Iławy.
Tłumaczenie się, że przygotowuje się do piątkowej debaty w Iławie jest wymówką świadczącą o słabości kandydata. Debata to nie lekcja w szkole, której się trzeba nauczyć, bo albo ma się wiedzę na temat miasta albo się jej nie ma. Buta i pyszałkowatość, z której znany jest Kopaczewski wyszła jeszcze przed wyborczą niedzielą.
Burmistrz Adam Żyliński słusznie powiedział na antenie Radia Olsztyn, że zarządzanie miastem to ogromna odpowiedzialność i ciężar. To nie jest gra komputerowa. Iława to nie rower miejski i karta mieszkańca. To wiele problemów, dylematów i przeciwności, z którymi - w mojej ocenie - młody kandydat nie da sobie rady.
Nie chciałbym w nadchodzącej kadencji wstydu na całą Polskę w postaci załamania budżetu miasta i wkroczenia komisarza do ratusza. Dlatego swój głos oddam na sprawdzonego Adama Żylińskiego - nie z sympatii, ale z rozsądku.
 Edek z Fabryki Kredek
 Iława, Czwartek 01-11-2018

39533. 
Odnośnie wpisu numer: 39528

Jako motto: "Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga" (Mt 22, 15-21).

XXI wiek to apogeum chciejstwa ludzkiego! Chcieć jak najwięcej, nawet kosztem drugiego, taka idea przyświeca większości ludzi! Społeczeństwo nie może dorosnąć, niestety.
Swoim znajomym, najbliższej rodzinie próbuję wytłumaczyć, że z "pustego, to i Salomon nie naleje" - nie dociera :(
Dają przykłady Norwegii, Danii, Szwecji zapominając, że tam podatki, to rzecz święta. Nie dochodzi do nich, że za unikanie podatków, na Zachodzie, idzie się do więzienia!
Proszę pamiętać, że takie będą rządy, jakie społeczeństwa!
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Czwartek 01-11-2018

39532. 
Odnośnie wpisu numer: 39529

[...] Kabaret robią z poważnej sprawy wyboru gospodarza Iławy. [...]
Dawid Kopaczewski na razie nadaje się na "Anioła" na Starym Mieście.
 dawno zdecydowany
 Iława, Czwartek 01-11-2018

39531. 
Odnośnie wpisu numer: 39529

Dotąd "chcący" tak bardzo "dyskutować" o przyszłości Iławy kandydat Dawid Kopaczewski, nie wziął udziału w debacie Radia Olsztyn.
To się dopiero nazywa TCHÓRZOSTWO!
 Maurycy
 Iława, Czwartek 01-11-2018

39530. 
Odnośnie wpisu numer: 39529

Nie no... to jakaś paranoja Kopaczewskiego.
Burmistrz Adam Żyliński jedzie na debatę do Radia Olsztyn, tam redaktor odczytuje maila od Dawida Kopaczewskiegp, że jakieś ważne sprawy nie pozwoliły mu się stawić na debacie.
A w tym samym czasie, gdy Adam Żyliński w Olsztynie odpowiada na pytania słuchaczy i dziennikarzy o przyszłość Iławy, Dawidek biega sobie po markecie w Iławie. Kpiny jakieś...
 oburzona [30]
 Iława, Środa 31-10-2018

39529. 
KOPACZEWSKI ZREZYGNOWAŁ Z DYSKUSJI

Środa. Niestety w prestiżowej debacie publicznego Radio Olsztyn zabrakło młodszego pretendenta. Dawid Kopaczewski nie znalazł czasu dla słuchaczy regionu Warmii i Mazur, niejako stawiając Iławę w niezbyt chwalebnym świetle. Dotychczasowy burmistrz Adam Żyliński został zmuszony do monologu tylko z dziennikarzami stacji.
Jak oceniacie tę sytuację?
 KURIERZY
 redakcja, Środa 31-10-2018

39528. 
Do was, obywateli, stawiam parę pytań.
Kiedy ostatni raz za kurs taxi po zapłaceniu wydał wam kierowca paragon?
Kiedy wydano wam paragon za strzyżenie u fryzjerki?
I podobnych setek drobnych usług?
Dziś nawet za usługi naprawczy samochodów, wymianę opon albo miliony drobnych czynności nie wydaje się paragonów. Ile z ZUS-u oraz KRUS-u wyłudzonych milionów? A ile zwolnień lekarskich L-4?
To są miliardy rocznie. [...] Przecież są to miliardy nie mniejsze od słynnej ściągalności z VAT.
I macie czelność jedni i drudzy obywatele-patrioci żądać i wyższych pensji, rent i emerytur?
Zastanówcie się nad tym, jak długo jeszcze ten Kraj będzie się dźwigał by wyrównać z najlepszymi. Przecież mamy jedyną szansę obecnie. Mamy niepowtarzalną szansę bycia wielką Polską. [...]
 Marszałek
 Iława, Środa 31-10-2018

39525. 
Odnośnie wpisu numer: 39497

Nie było w Iławie i okolicach wokół ani jednego "Tęczowego Piątku" w żadnej z naszych szkół.
Jednak wojewódzkie kuratoria oświaty wszczęły służbowe postępowania dyscyplinarne wobec dyrektorów w kilku w większych miastach kraju.
 Kolega Skaner
 Iława, Wtorek 30-10-2018

39523. 
Prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz: "Na poziomie sejmików nie będzie koalicji PSL-PiS. Ale nie będziemy wprowadzać polityki do poziomu powiatowego, gminnego - tam będą różne koalicje".

Jaka będzie na to odpowiedź iławskich działaczy oraz przyszłych radnych powiatowych oraz gminnych z PSL?
To samo pytanie oczywiście kieruję również do radnych i liderów PiS.
 Andrzej
 Kałduny, Wtorek 30-10-2018

39522. 
DEBATA

Do wyborczej debaty pod hasłem „Wizja dla Iławy” staną przed II turą dwaj kandydaci na Burmistrza Miasta Iławy – Dawid Kopaczewski oraz Adam Żyliński.

Organizatorami debaty są: redakcja portalu infoilawa.pl, redakcja tygodnika „Kurier Iławski” oraz Młodzieżowa Rada Miasta Iławy. Obaj kandydaci przyjęli zaproszenie do udziału w debacie i zaakceptowali jej najważniejsze warunki.

Najważniejsze informacje:
– debata odbędzie się w PIĄTEK 2 listopada w sali konferencyjnej „Hotelu Port 110” w Iławie (początek o godzinie 18:00).
– wydarzenie będzie w całości transmitowane na żywo na profilach INFO IŁAWA oraz KURIER IŁAWSKI na facebooku.
– debata odbędzie się z udziałem publiczności. ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA. Sala pomieści do 100 osób, z czego po 25 osób zaproszą sztaby; a także po 25 osób zaprosi portal infoilawa.pl oraz redakcja „Kuriera Iławskiego”. Wejście tylko z pisemnym zaproszeniem!

ZGŁASZAJCIE SWOJE PYTANIA! Zachęcamy wszystkich do wpisywania (na ścianie wydarzenia na portalu Facebook) swoich propozycji pytań do obydwu kandydatów. Najciekawsze z nich pojawią się na debacie. Pytań zakwalifikowanych na debatę nie udostępnimy wcześniej kandydatom.

https://www.facebook.com/events/486885041807726
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 29-10-2018

39521. 
Odnośnie wpisu numer: 39520

Pffffffffffffffffffffff...... Buuuuuuuuhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaa............!
Nawet kontrowersyjna radna Ewa Jackowska się poznała dokładnie na charakterku rzekomo grzecznego i ułożonego Dawida Kopaczewskiego.
[...]
 Jimmy
 Iława, Poniedziałek 29-10-2018

39520. 
Odnośnie wpisu numer: 39511

Burmistrz Adam Żyliński to "marka". Z pewnością jego nazwisko po latach politycznej kariery jest rozpoznawalne. Pytanie brzmi, co z tego ma niby wynikać? Co takiego Żyliński ważnego "wychodził" dla Iławy w Warszawie czy Olsztynie w ciągu ostatnich 4 lat?

Niemal wszyscy naszego burmistrza lubią i poważają? No cóż. Powszechnie uwielbiani włodarze miast wygrywają w I turze.

Nie wchodzi w polityczne zwarcia? Ważnych i trudnych spraw nie załatwia się tak po prostu, trzeba o nie walczyć, a nie stawiać ponad wszystko święty spokój. Stagnacja z początku słodki ma zapach, a potem zaczyna coraz dotkliwiej cuchnąć.

Rada Miejska będzie trudna? Jak każda poprzednia. Trzeba się dogadywać, najlepiej w imię wyrazistych i pobudzających wyobraźnię projektów, takich w które mieszkańcy uwierzą, a opozycja nie będzie miała sumienia sekować. Daruję sobie kolejne przypominanie obietnic sprzed 4 lat, ale też uczciwie przyznam, że brzmiały one dla mnie motywująco, oryginalnie, żeby nie powiedzieć intrygująco. Dość powiedzieć, że wedle mojej najlepszej wiedzy, w 2014 roku w II turze ogromna większość moich wyborców bez wahania dała szansę hasłu "Wielki Powrót Adama".

Dziś towarzyszy nam rozczarowanie, bo w Iławie na przestrzeni ostatnich 1400 dni, w obliczu tak szybko zmieniającego się świata, ogromnych wyzwań, funduszy z UE, które lada rok zaczną wysychać, nie wydarzyło się nic choć po ćwierci spektakularnego. Pełen dobrej woli rozglądam się na boki i szukam jakiejkolwiek namacalnej zmiany, zainicjowanej w iławskim ratuszu, co by w pozytywny sposób wskazywała, że miasto chce się dynamicznie zmieniać. Te zmiany, które widać gołym okiem niestety trudno uznać za służące dalekosiężnemu dobru miasta.

Młodość sama w sobie to żaden atut. Święta racja. Liczy się energia i pomysł, umiejętność dobierania ludzi, delegowania zadań, intuicja. Ze swoją drużyną burmistrz Żyliński osiągnął tyle, ile osiągnął. Uważam, że bardzo niewiele. Tym samym oczywiste jest, że wobec pilnej potrzeby nowej twarzy, nie będzie się jej stawiać zbyt wygórowanych warunków wstępnych. Każdy musi kiedyś zacząć.

Zna doskonale miasto? Nie wątpię. Tylko skąd przekonanie, że Dawid Kopaczewski nie zna go wystarczająco? Z perspektywy ratusza wręcz mniej wyraźnie widać. Burmistrz nie jest po to, by kadzić, mamić mieszkańców wizją powszechnej zgody i błogości. Burmistrz to taki ktoś, kto ma wręcz obowiązek patrzeć dalej i odważniej niż zwykły obywatel, a jeśli sam w sobie nie ma tej iskry bożej, to winien przytulić pod swoje skrzydła kogoś kto da jemu i mieszkańcom natchnienie.

Tu nie ma znaczenia czy młody ze starymi, czy stary z młodymi. Znaczenie ma drużyna i jej potencjał, wiara w możliwości swojego miasta i w jego wyjątkowość. Jeśli dotychczasowa ekipa wpadła w koleiny niemożności, szukania konsensusu dla konsensusu, to marnuje szanse jakie dał jej los na pozostawienie po sobie choć cząstki lepszego świata.

Martwi Panią, że burmistrz Żyliński jest narażony na wściekłe ataki. Samorząd to nie pieszczoty, a gra strategiczna. Trzeba po prostu kochać tę robotę, mieć cel inny niż próbowanie dogodzenia każdemu i go realizować bez względu na wszystko. Bez twardej dupy lepiej sobie od razu dać spokój.

Dawid Kopaczewski wskoczył do tej gry niby to przypadkiem, ale ja w tym przypadku nie widzę. Z jakiegoś powodu spora rzesza wyborców dała kredyt zaufania młodzikowi bez doświadczenia. Może i nie ma dziś wystarczających kompetencji, ani porywającego programu, ale nikt nie rodzi się burmistrzem.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Olsztyn, Poniedziałek 29-10-2018

39518. 
Odnośnie wpisu numer: 39506

W całym kraju mamy podobnie skrajne szaleństwa marszu po władzę przez idiotów ideologii "powiewu świeżego wiatru".

Czy znacie wy, pogromcy tego co stare, Lenina z Rosji carskiej? To Lenin powiał nowymi myślami i pokazał na czym polega ideologia bolszewicka zamieniona w krwawą rewoltę o nowy świat, o lepsze życie. To Lenin uwolnił kobiety od mężczyzn, pokazał co to jest feminizm. To on uwolnił pragnienia wolnego człowieka od płci. Tak... od płci. To on ustanowił partnerstwo bez granic i bez miłości, bez rodziny. To szaleństwo miało pójść na całą Europę i świat, ale to my Polacy ich zatrzymaliśmy, choć tylko na chwilę. Liberalizm uwolnił się, wszedł w niekontrolowaną drogę, totalne rozprzężenie idei człowieczeństwa. A człowieczeństwo zawsze związane było z chrześcijaństwem.

Paskudne idee sodomitów w sposób bezpardonowy transformują do kraju nad Wisłą od ponad tysiąca lat zbożnego. Dziś mamy przykład inwazji ideologiczno-seksualnych fekaliów w Iławie. Aby tylko załapali przyczółek.
A ten przyczółek mają blisko, coraz bliżej. Większościowy, twardy nurt społeczeństwa iławskiego musi zrozumieć i obronić swoją tożsamość.

Pojedynczy człowiek ulega transformacji osobowości przez pracę nad sobą i umysł, nie przez powiew czy przewiew. Powiewy lub przewiewy wymiatają umysł. Wyłącznie użyciem rozumu własnego pójdziesz dobrą drogą, więc korzystaj z rozumu. Zbierz rodzinę i porozmawiajcie, przedumajcie, sięgnijcie do głębi polskiego serca, posłuchajcie ojców swoich, matule, dziadków, babcie… i kochajcie tę Iławę.
 Republikanin
 Iława, Poniedziałek 29-10-2018

39517. 
Odnośnie wpisu numer: 39502

Pani Ewo, świeży powiew w Ratuszu?
[...] pojawiła się kolejna szansa na to żeby coś ugrać dla swojego zespołu oferując w zamian swoje poparcie dla Pana Dawida Kopaczewskiego? [...]
 Zbyszek
 Iława, Poniedziałek 29-10-2018

39516. 
Odnośnie wpisu numer: 39500

Także w Polsce B czy C mamy ludzi - prawdziwe perły! [...]
"Dobra Zmiana" w całej Polsce musi się udać! Nie ma innej alternatywy!
[...] Potrwa to jeszcze trochę, ale już leci z górki.
 Kanclerz
 Iława, Niedziela 28-10-2018

39511. 
Odnośnie wpisu numer: 39504

Ludzie! Mieszkańcy Iławy! Opamiętajcie się! Nie róbcie sobie z wyborów samorządowych zabawy, bo stąd już tylko krok, by z naszej Iławy zrobić pośmiewisko na całą Polskę.

Burmistrz Adam Żyliński to nasza lokalna marka znana we wszystkich sferach rządzących - od Olsztyna po Warszawę. Wszyscy go znają jako człowieka wysokiej kultury i taktu. Cenią go zarówno w strukturach SLD, PO, PSL i nawet PiS - wszędzie! Powód jest prosty: nasz burmistrz nie wchodzi w żadne polityczne zwarcia, bo dla niego najważniejsza jest Iława. I tylko on jest w stanie poukładać Radę Miejską Iławy kadencji 2018-2023 i namówić większość radnych do współpracy ponad partyjnymi podziałami, dla dobra naszego miasta.

Piszecie, że czas na młody powiew w ratuszu. To głupawka! Większość pracowników ratusza to pokolenie 30-40-latków, a Żyliński jest dla nich zawodowym drogowskazem jak kierować zespołem ludzkim - bez zastraszania, wywyższania się, po partnersku, z ogromnym wyczuciem jeśli chodzi o szacunek do drugiego człowieka. Podobnie odbierają naszego Adama w podległych jednostkach i spółkach miejskich. Aż dziw bierze, że temu facetowi nigdy nie odbiło. Przez lata pozostał człowiekiem skromnym, z dystansem traktującym swoją publiczną pracę.

Jego znajomość rzeczy pozostaje niepodważalna: topografia miasta, problemy osiedli, dążenia poszczególnych środowisk, możliwości budżetu, meandry ubiegania się o europejskie środki, zręczne poruszanie się pośród ścierających się poglądów ideologicznych iławian. On sam powtarza ciągle, że jest burmistrzem dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich preferencji politycznych, społecznych, gospodarczych.

Najbardziej haniebne jest to, że znajdują się tacy co wypominają Mu wiek (60 lat). To jakaś kpina! Czy my wybieramy członka ekipy pływackiej na Igrzyska Olimpijskie, czy sprawdzonego, profesjonalnego gospodarza miasta w centrum powiatu? Zastanówcie się, ludzie!

Usłyszałam ostatnio, że "przecież Adam Żyliński został pierwszy raz burmistrzem gdy miał 32 lata, czyli był bardzo młody". Tak było, tylko trzeba pamiętać, że to był czas wielkich przemian ustrojowych całej Polski, odrodził się samorząd i wszyscy uczyli się samorządowych mechanizmów od zera, obojętnie czy ktoś miał lat trzydzieści czy sześćdziesiąt. Dzisiaj mamy VIII kadencję samorządu - obowiązuje pełny profesjonalizm w ostrej konkurencji gminnych ośrodków. Stawianie w wyborach na burmistrza na młodego kandydata, który jest szeregowym pracownikiem Urzędu Pracy, jest absurdem do kwadratu!

Iława miastem emerytów i rencistów? Kolejna bzdura. Nasz ośrodek niczym nie różni się w procesach starzenia się społeczeństwa od wszystkich miast i miasteczek nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ten proces jest nieuchronny i żaden geniusz go nie odwróci. Obrażacie przy każdej okazji człowieka, który odnosi się do swojej pracy z pasją i niespotykanym zaangażowaniem. Dla mnie to niepojęte, jak Adam Żyliński to wszystko potrafi znosić. Z takim spokojem! Mnie ludzka niewdzięczność i podłość przyprawiłyby każdego dnia o wymioty.

Żyliński, na szczęście, wygra te wybory. Wątpię jednak czy za 5 lat będzie chciał stawać do kolejnych wyborów w atmosferze narastających ordynarnych chamskich ataków. Może się mylę, ale tak podpowiada mi moja wyobraźnia... I wówczas to dopiero poczujemy w Iławie prawdziwy "powiew młodości"! Staną naprzeciw siebie Dawid Kopaczewski, Tomasz Kiejstut Dąbrowski, Marcin Woźniak, Michał Młotek, Ewa Jackowska, może po raz kolejny Maciej Mikołajczyk i wielu innych "młodych". I tak powstanie prawdziwe arcydzieło sztuki w sferze zarządzania miastem. Zapanuje idylla. Iława już nie będzie miastem emerytów i rencistów, a całe pokolenia młodych iławian pozostaną tu na zawsze, bo ratusz ukoi ich wszystkie lęki i frustracje. O ludzka naiwności!
 obiektywna [91]
 Iława, Niedziela 28-10-2018

39510. 
Odnośnie wpisu numer: 39502

Jak można pisać takie bzdury?
Wysil się kobieto i pomyśl odrobinę. Jakie "miasto emerytów"? Sytuacja wskazuje, że w Iławie natychmiast potrzebna jest nowa kolejna szkoła, nowe kolejne przedszkole, nowy kolejny żłobek, place zabaw, a ty bredzisz o "mieście emerytów"...?!
Ja odrobiłem lekcje i mogę ci powiedzieć, że osób powyżej 65 roku życia jest w naszym mieście Iławie około 6 tysięcy. A w Iławie zameldowanych jest około 33 tysięcy mieszkańców.
Prosty rachunek.
Jeśli chodzi o Pana Kopaczewskiego to nie przekonuje mnie jego "program wyborczy". Jego pojęcie o rządzeniu miastem pojmuje On z perspektywy przedszkola i placu zabaw. Odnoszę wrażenie, że tylko to Go interesuje.
 obiektywny obserwator [50]
 Iława, Niedziela 28-10-2018

39508. 
Odnośnie wpisu numer: 39502

Pani Ewo, proszę wyjaśnić nam wsteczniakom co to jest "świeży powiew". Jeśli idzie o wiatr to zdaje mi się, że wiem.
Wedle was, jeśli pojawia się młoda postać, to już wieje świeżymi myślami?
Jeśli ta postać należy do osób ekstremalnie liberalnych [...] to ma być ten "świeży powiew"? Czy może rewolta?
Grozi nam nie powiew, a tajfun, który zmiecie to, co w kulturze Polaków pieczołowicie czczone i przekazywane było od pokoleń. [...] Jeśli macie inny pogląd to głosujcie na ultra-lewaka.
 Republikanin
 Iława, Niedziela 28-10-2018

39506. 
Odnośnie wpisu numer: 39476

Dwulicowość kampanii wyborczej sięgnęła zenitu.
Oto ludzie Kopaczewskiego, który chce finansowania in vitro ze środków publicznych, czyli metody sprzecznej z nauką katolicką, zapraszającego Roberta Biedronia do Iławy, popierającego "Czarne Parasolki" - agitują dziś przed iławskimi kościołami i ulotki ze swoim kandydatem wciskają ludziom nieświadomym poglądów tego pana.
Wstrętne!
 Krzysztof
 Iława, Niedziela 28-10-2018

39504. 
Odnośnie wpisu numer: 39502

Oddam głos na Kopaczewskiego, ale może za 5 lat.
Teraz zdecydowanie Adam Żyliński otrzyma mój głos i całej mojej rodziny. Ani jeden argument nie przemawia za Panem Dawidem, bo młodość to jeszcze nie argument.
 rozsądny wyborca
 Iława, Sobota 27-10-2018

39503. 
Ludzie! Uważajcie i zastanówcie się co robić w dogrywce 4 listopada.
Dawid Kopaczewski to człowiek "Maciusia I Napoleona" ze starostwa opanowanego znowu przez PO i PSL.
A przy okazji - chodzą słuchy wśród ludzi, że chcą im zlikwidować działki ogrodnicze na Lipowym i odsprzedać teren deweloperom pod budowę.
Prawda to, Kurierzy?!
 oko
 Iława, Sobota 27-10-2018

39502. 
Życzę Panu Dawidowi Kopaczewskiemu, aby wygrał II turę wyborów na Burmistrza Miasta Iławy.
Myślę, że młody człowiek wniesie świeży powiew do ratusza. Myślę, że inaczej popatrzy na nasze miasto, na potrzeby jego mieszkańców. Może uda mu się zatrzymać tu średnie pokolenie... Przecież Iława to miasto emerytów.
 Ewa
 Iława, Sobota 27-10-2018

39500. 
Odnośnie wpisu numer: 39409

Panie Bartoszu!

1. „W SLD są ludzie, którzy (…) podnieśli kraj z ruin wojennych i dali szansę awansu społecznego milionom chłopów oraz robotników. Ci ludzie przed II wojną byli deptani. Nie mieli dostępu do edukacji, lekarzy, kultury. Po 1945 PRL dał szansę na wykształcenie i stabilizację.”

To jak to jest? W takim społeczeństwie, gdzie żyło 82,5% „deptanych” ludzi (chłopi i robotnicy), nie mających dostępu do edukacji i innych dóbr, frekwencja w pierwszych wolnych wyborach wolnej Polski w 1919 roku wynosiła aż 70–90%. O takiej frekwencji możemy sobie teraz pomarzyć. W roku w 1921 żyło w Polsce.... 33,1% analfabetów. A w 1931 ta liczba spadła do 23,1%.
Średnia frekwencja w wyborach parlamentarnych w latach 1919–1938 wynosiła aż 66,9% !!! Średnia frekwencja w wyborach parlamentarnych dziś (1989–2015) wynosiła ledwo 47,0% !!! Czyli prawie tyle, co najniższa frekwencja (46,6%) z roku 1935. Była tak niska, bo głosowanie zostało zbojkotowane przez partie nastawione opozycyjnie wobec rządzącej wtedy sanacji.
Wychowankowie czasu PRL i już nowe pokolenie III RP, urodzone po 1990 roku, wyedukowane, gdzie pełno magistrów, a i doktorów niemało, może się uczyć postaw obywatelskich od tych „deptanych” ludzi przez II RP, analfabetów w dużej mierze. Tak wysoka frekwencja wyborcza w II RP pokazuje stopień utożsamienia się obywateli z państwem. Jeśli średnia frekwencja w wyborach w III RP jest prawie równa najniższej frekwencji z 1935 roku ( bojkot), to można powiedzieć, że wybory w III RP są od 29 lat... bojkotowane.
Wychodzenie Polski z systemu komunistycznego potrwa mniej więcej tak długo, jak długo system ten istniał w Polsce, czyli około 45 lat.

2. „ Smutne, że słuszna rewolucja socjalistyczna została ukradziona przez zdemoralizowanych funkcjonariuszy UB i SB oraz działaczy PZPR, którzy zwrócili się przeciwko robotnikom i chłopom.”

To komunizmu w Polsce nie było...? Ale mnie oszukali! II RP istniała 21 lat. PRL istniała 45 lat, czyli dwa razy dłużej.
Prof. Jerzy Eisler w swej książce „Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską” pisze w zakończeniu:
„O ile w ostatnim pełnym roku II Rzeczpospolitej, w roku 1938, dochód narodowy na głowę w Polsce wynosił 45% dochodu narodowego ówczesnej Francji, 82% Włoch i 206% Grecji, o tyle w ostatnim pełnym roku PRL, w roku 1988, było to analogicznie 11% dochodu na głowę we Francji, 13% we Włoszech i... 36% w Grecji. Niezależnie od różnych zbrodni i nieprawości, które stały się udziałem władzy komunistycznej w Polsce, może niech te liczby – mówiące same za siebie – zastąpią pełny i wszechstronny bilans rządów komunistycznych w Polsce.”
 Andrzej
 Kałduny, Piątek 26-10-2018

39498. 
Odnośnie wpisu numer: 39474

Zwycięzcy w sejmikach w układzie okręgów 2014 (lewa) i 2018 (prawa).
"Szarańcza" rozłazi się po całej Polsce.
Dotarła już na Odrę i Nysę Łużycką. Idzie jak "osadnicy szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy".
Ten czerwony kolor przydzielony dla PiS może być zaskoczeniem, ale taki kolor jest symbolem partii republikańskiej w USA. Wielu politologów w Polsce takim kolorem oznacza również PiS.
 Andrzej
 Kałduny, Piątek 26-10-2018

39497. 
Odnośnie wpisu numer: 39476

Łapy precz od dzieci!
Niech tylko którykolwiek nauczyciel lub dyrektor spróbuje dziś wpuścić na teren jakiejkolwiek szkoły zboczeńców pod nazwą "Tęczowego Piątku", to będzie miał dojechane po całości. [...]
[...] Łapy precz od dzieci! [...]
 Ultras Gajerek brygada no2
 Iława, Piątek 26-10-2018

39496. 
ZWIERZAK TO NIE RZECZ

Jednego dnia inspektorzy OTOZ Animals przeprowadzili aż trzy interwencje, dzięki którym uratowali życie dwóch psów i jednego kota. Obojętność wobec zwierząt, które są przecież istotami żyjącymi, jest wciąż przerażająca. Na zdjęciu pies przykuty do ściany.
Czytaj i zobacz więcej w tygodniku Kurier Iławski na stronach 8-9.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 26-10-2018

39495. 
Odnośnie wpisu numer: 39467

Pani Ewo.
[...] Zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (często wycinkowe) są robione nierzadko pod nowych inwestorów, wtedy zmieniana jest funkcja i zasady zagospodarowania danego terenu. Dlatego warto się tym interesować.
A co do obecnego iławskiego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego w kwietniu tego roku, to warto powiedzieć, że to taki bubel prawny (m.in. w dziedzinie zabytków), że Wojewoda Warmińsko-Mazurski zaskarżył uchwałę Rady Miejskiej w Iławie uchwalającą ten plan do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie i wniósł o stwierdzenie nieważności jej postanowień w całości. Informacja powyższa ma charakter jak najbardziej publiczny.
 Leon
 Iława, Piątek 26-10-2018

39494. 
Odnośnie wpisu numer: 39485

Ciekawe, co takiego w "Dziewiętnastce Żylińskiego" kryje się pod hasłem: "8. Kompleksowe rozwiązanie problemu mieszkań socjalnych i komunalnych"?
Patrząc na działania w ostatnich latach, to są to głównie rozbiórki zabytkowych kamienic lub wyprzedaż mienia komunalnego. Czyżby kontynuacja polityki?
Od kilku lat słyszy się ciągle o chęci rozbiórki kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 24A (ostatnie piętra są już nawet niezamieszkałe). Wkrótce miasto pozbędzie się dwóch kolejnych "niewygodnych" obiektów zabytkowych: wilii przy Mazurskiej 2 oraz domu przy Ostródzkiej 2, które posiadają duży, niedostrzeżony dotąd potencjał, a przede wszystkim ogromną wartość (historyczną i artystyczną) dla miasta, tak ubogiego w zabytki. Bo to rzekomo nieopłacalne! Jakież to krótkowzroczne i nieeuropejskie myślenie.
A czy opłacalne jest ładowanie ogromnej kasy miejskiej w reanimowanie bezwartościowego i szkaradnego trupa architektonicznego rodem z PRL-u, czyli Domu Weterana - i to w miejscu niereprezentacyjnym dla miasta? Przecież historia miasta nie rozpoczęła od 1945 roku!
Może też [...] lepiej wydać środki publiczne na pilniejsze potrzeby, np. remonty mieszkań komunalnych w zabytkach, albo np. eternit wymienić na dachówkę na niezwykle maleńkim dachu w Kuźni Talentów. Nie demonizujmy kosztów związanych z remontami lokalnych zabytków!
Powyższe polecam pod rozwagę nowej radzie miasta i przyszłemu burmistrzowi.
 K. Rutkowska
 Iława, Piątek 26-10-2018

39491. 
Wybory lokalne za nami (no prawie). Czas na subiektywne resume, kilka refleksji.

Dlaczego ogólnie ludzie boją się zmiany na lepsze? Poczucie, że znane, nawet jeśli jest złe, to jest do przewidzenia, a więc paradoksalnie pod kontrolą. Ludzie nie wierzą, że może być dobrze, a tego, co nieznane, boją się, gdyż nie czują się wystarczająco pewnie. Mniej lub bardziej świadomie dążą do zachowania swojskiego świata z lęku przed destabilizacją, jaka może nastąpić wraz z z nowym. [...] Wymyślają więc sztuczne zagrożenia. Uzasadnione obawy i normalne niepewności potęgują w umyśle do męczących przesadnych skrajności. Konstruują swoje życie w oparciu o poszukiwanie problemów i ciągłe niezadowolenie. Świadomość irracjonalności takiej postawy i własnej wobec niej bezsilności nasila karzące poczucie winy. Przyjęcie czegoś dobrego dla siebie w takich warunkach staje się kłopotliwe, a nawet wzbudza poczucie „bycia szkodnikiem”. Trudno takim osobom się wyrwać z błędnego, niszczycielskiego kręgu. Irracjonalne zacietrzewienie się na przyjmowanie do wiadomości „niewłaściwych” faktów, bądź na ich emocjonalne zaakceptowanie, uruchamia popęd agresji oraz poczucie własnej siły i pychy. Raźniej jest pałać złością i tzw. świętym oburzeniem niż zwyczajnie po ludzku się wstydzić. Taktyka „spalonej ziemi” działa w zewnętrznym i wewnętrznym świecie człowieka. Sporo jest przypadków ludzi, którzy zakochują się w osobach czy ideach, które wiodą do zguby. Trwa żonglerka celebrytami – opiniodawcami. W zależności od doraźnych potrzeb, jedni nagle zapadają się jak pod ziemię, inni wyłaniają się z mroku. Innym podstępnym autorytetem, do którego odwołują się wewnętrzni i zewnętrzni nauczyciele, jest rozsądek. Prawda jest jednak taka, że czasem osiąga się znacznie więcej, postępując pozornie wbrew rozsądkowi. Gdybyśmy wszyscy mieli się kierować wyłącznie rozsądkiem, to ten nasz światek wyglądał był zgoła inaczej.

Kazimierz Dąbrowski, zmarły przed laty psycholog pisał, że człowiek nie rodzi się w gotowej postaci, musi być tworzony przez całe życie. Zasłynął on z teorii tzw. dezintegracji pozytywnej. W skrócie mówiąc, oznacza ona pewien proces przechodzenia od jednego etapu rozwoju do kolejnego. Aby przejść z dzieciństwa do dorosłości musi się w nas rozpaść pewna psychiczna struktura, sposoby reagowania i postępowania. Dorosłość przechodzi podobne fazy.

I tak na koniec. Arystoteles powiadał, że „demokracja to rządy hien nad osłami”.
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Czwartek 25-10-2018

39490. 
Odnośnie wpisu numer: 39487

"MILCZENIE, oto jest odpowiedź, pomyślał.
Nigdy nie należy dać głupkowi
okazji do odpyskowania."

Graham Masterton
 Maurycy
 Iława, Czwartek 25-10-2018

39489. 
Odnośnie wpisu numer: 39484

...no i ja przed wyborami mówiłem, że oddam wyrazy szacunku jeżeli przekroczy te 10%. Przekroczył...
A więc szacunek należny Panu Maciejowi Mikołajczykowi z listy PiS oddaję. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak duża frekwencja.
Z drugiej strony słowa Pana Mikołajczyka po wyborach, który powiedział, że jest zadowolony z 2 tysięcy głosów jakie dostał, to pokazuje, że wcale nie był zainteresowany zwycięstwem.
Niestety...
Przy okazji - chciałbym skorzystać z uprzejmości moderatorów Kuriera i podziękować wszystkim, tym którzy przyczynili się do sukcesu wyborczego mojej ekipy w naszym województwie. Dziękuję za każdy głos oddany na listę nr 7 Ruchu Narodowego! Wynik 2,65% to wielki progres dla nas i zapewne dla Warmii i Mazur.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Czwartek 25-10-2018

39488. 
Odnośnie wpisu numer: 39482

"Wierzę, że 4 listopada to pomarańczowe światło zamieni się w zielone".

No właśnie o to wielu przeciwnikom kontynuacji Żylińskiego i chętnym do wymiany na młodszy model chodzi, Panie Dąbrowski, że niestety teraz ten młodszy model może być koloru - o zgrozo - światła tęczowego, jak na przykład w Słupsku.
Oby w naszej Iławie nigdy do takiej obleśnej sytuacji nie doszło. Dramat.
 Andrzej Oracki
 Iława, Czwartek 25-10-2018

39487. 
Odnośnie wpisu numer: 39484

Spłakałam się Panie Maurycy, oj spłakałam. Burmistrz Żyliński powinien Pana całować po "rencach" za tak fantastyczne opracowanie jego wiekopomnych osiągnięć :-)
Cholercia, przypomniała mi się taka powiastka.
Oto mrówka chcąc sprawić słoniowi przyjemność zaproponowała mu zabawę zwaną "taju". Wlazła do trąby słonia i drepcząc powoli wzdłuż niej, a potem, dalej przez przełyk i wnętrzności doszła po długim czasie do kresu swej drogi. Słoń w tym czasie trząsł się z uciechy i chichotał, wołając: "taju, taju, taju". Bardzo mu się podobało. Mrówka zaś, jak to mrówka, widząc, że słoń jest zadowolony, zgodziła się przeprowadzić operację jeszcze raz. I kiedy tak szła w ciemnościach, słoń wsadził sobie trąbę w tyłek i zawołał chichocząc: "Wieczne taju, wieczne taju..."
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Czwartek 25-10-2018

39486. 
Odnośnie wpisu numer: 39474

Na terenie powiatu iławskiego padł rekord w skali województwa we wzroście poparcia dla PiS, porównując wybory do wyborów. W okręgu nr 3 (obszar gminy wiejskiej Iława) poparcie dla PiS wzrosło aż o 356 % w stosunku do poprzednich wyborów.
Odwrotnie ma PSL. Klapa i zjazd. W poszczególnych okręgach spadki były nawet powyżej 100 procent.
Róbcie tak dalej towarzysze "ludowcy", znowu zaplatajcie klientystyczne koalicje z liberałami PO, tak jak kombinujecie teraz znowu z Rygielskim i Polańskim, a będzie to wasz definitywny koniec.
Tym razem już znikniecie na dobre z parlamentu. Potem znikniecie też z sejmików wojewódzkich. Oj będzie bolało. A następnie będzie wasz koniec w gminach na dole.
Wyśmiewany "Kurdupel z Żoliborza" rozegrał was mimo wielkiego walca wsparcia mediów liberalnych, w większości obcych, niemieckich. Amen.
Wincenty Witos by was wybatożyć kazał.
 Andrzej
 Kałduny, Czwartek 25-10-2018

39485. 
Odnośnie wpisu numer: 39482

Dąbrowski! A ja bez kunktatorstwa i gorąco chciałbym Ci powiedzieć, jak mawiał klasyk: "Spieprzaj dziadu"!
Nie da się Ciebie czytać... Bo ile razy jeszcze będziesz podnosił swoją "ważność" poprzez przypominanie o swoim starcie w wyborach 4 lata temu? (ze śladowym wynikiem).
Przegrałeś wówczas sromotnie i nadal nie możesz darować Żylińskiemu, że wygrał wtedy? Co Twój wpis, to kolejna złośliwość wobec Żylińskiego.
Ileż można?
Przebierasz nóżkami, bo znowu jest okazja do kopnięcia obecnego burmistrza? Byłeś i jesteś mierny, a nawet mizerny w swoich działaniach, a tym bardziej - ocenach.
Żadnych sukcesów nie ma Adam Żyliński? Naprawdę...?!
[...] Lata pracy z rekordową obecnie ilością pozyskanych środków oraz poczynionych inwestycji, remontów dróg, ściągnięcie nowej fabryki itd. Przygotowane kolejne wielkie rewitalizacje sektorów miasta, jak choćby plac przed dworem PKP.
A co chce Żyliński zrobić przez kolejne 5 lat? Jaki proponuje program?

"Dziewiętnastka Żylińskiego"
1- Kontynuacja rozpoczętych programów strategicznych dla Iławy.
2 - Przebudowa Domu Weterana wraz z kompleksowym urządzeniem przyległego terenu.
3 - Uporządkowanie systemu odpływu wód opadowych.
4 - Realizacja infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na ścianie lasu za os. Podleśnym.
5 - Adaptacja budynku przy ul. Obrońców Westerplatte pod żłobek.
6 - Budowa szkoły i przedszkola na os. Piastowskim.
7 - Budynek gabinetem weterynaryjnym i zapleczem socjalnym na terenie schroniska.
8 - Kompleksowe rozwiązanie problemu mieszkań socjalnych i komunalnych.
9 - Place zabaw w różnych częściach miasta oraz jeden główny przy ul. Szeptyckiego (projekt budowlany w opracowaniu w oparciu o IBO).
10 - Zagospodarowanie oczka wodnego przy ul. Ostródzkiej.
11 - Kompleksowe połączenie istniejących ścieżek rowerowych na terenie miasta.
12 - Budowa bezkolizyjnych ciągów rowerowych we wszystkich kierunkach otaczającej miasto Gminy Wiejskiej Iława.
13 - Zwiększenie nakładów finansowych na stowarzyszenia sportowe.
14 - Postępująca - rozłożona na etapy - modernizacja stadionu miejskiego.
15 - Szczepienia przeciw grypie 70+, oraz pilotażowe zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów.
16 - Wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego.
17 - Budowa kolejnych dróg osiedlowych.
18 - Systemowe rozwiązanie problemów śmieciowych.
19 - Przeciwdziałanie dewastacji mienia publicznego.

Po raz kolejny pytam się Ciebie: czy Ty zadałeś sobie trud przeczytania programu obydwu kandydatów?
Bo czymże chce Twój Kopaczewski porwać Iławę na najbliższą 5-latkę? Czyżby odwiedzinami w przedszkolu co kwartał? A może u pierwszej iławianki i iławianina urodzonych w danym roku? Kartą mieszkańca Iławy? Remontem starówki? Namawianiem do przesiadki z aut na autobusy ZKM?
Ludzie opamiętajcie się!
Dąbrowski dodatkowo niech się mocno puknie w głowę. Co za truteń...
 Maurycy
 Iława, Czwartek 25-10-2018

39484. 
Odnośnie wpisu numer: 39453

Iławianie! Analizuję wyniki wyborów mojego miasta.
Po pierwsze. Wielki szacunek dla Adama Żylińskiego za dobry wynik w pierwszej turze. Był ostrzeliwany zewsząd.
Po drugie. Tak bardzo krytykowany młody Maciej Mikołajczyk, którego osobiście popierałem i który w dwa miesiące zrobił wynik zbliżony do ministra Żuchowskiego, to ci dopiero "porażka".
Pan Łukasz Tulwiński głosił wszem i wobec, że Maciej Mikołajczyk nie dostanie nawet 10% a otrzymał prawie 18%.
Dawid Kopaczewski. No nie, to nie jest dobry wybór. Osobiście wśród swoich znajomych agituję na rzecz Pana Adama Żylińskiego w II turze. Chcieliście zmiany to i dobrze, ale nie na takiego chłopaka "kolorowego".
Kopaczewskiemu mówię stanowcze nie!
Dlatego wzywam wszystkich do zagłosowania na ADAMA ŻYLIŃSKIEGO. Wzywam również Macieja Mikołajczyka do ogłoszenia swojego poparcia. Oficjalnie chcę znać jego poparcie.
Uważam, że Żyliński powinien zagospodarować tego młodego człowieka w swoich szeregach. Z pewnością nie straci a zyska. Uważam, że PiS dokona właściwego wyboru.
 emerytowany nauczyciel
 Iława, Czwartek 25-10-2018

39483. 
WYBORCZA PIŁKA CIĄGLE W GRZE!

Sporym zaskoczeniem jest wejście Dawida Kopaczewskiego do II tury wyborów na burmistrza Iławy, w której zmierzy się z obecnym włodarzem miasta Adamem Żylińskim.
Ten, który przegra, na otarcie łez dostanie funkcję radnego. Szczegółowe wyniki w naszym regionie oraz komentarze startujących znajdziecie w najnowszym wydaniu tygodnika „Kurier Iławski” na stronach 4-5-6.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 24-10-2018

39482. 
Odnośnie wpisu numer: 39473

Chciałem gorąco pogratulować Dawidowi Kopaczewskiemu. Nie wierzyłem, że taki wynik jest możliwy, że w takim rozkładzie sił może on zająć jakiekolwiek inne miejsce niż ostatnie. Jedyne co przewidziałem prawidłowo, to wyniki procentowe urzędującego burmistrza i kandydata PiS-u. Dawid startował w innych warunkach niż ja, był na miejscu nie tylko w trakcie kampanii, ale mieszka w Iławie od urodzenia, o wiele mądrzej poprowadził kampanię i rozłożył siły, nie musiał też rywalizować o głosy z innymi młodymi i niezależnymi.

Wygląda na to, że najwięcej poparcia Kopaczewski pozyskał kosztem Piotra Żuchowskiego. Iławianie tym samym jasno dali do zrozumienia, że nie ufają już partyjnym szyldom czy obecnym czy przeszłym. Liczy się to co lokalne, namacalne, bliskie i obecne w ich życiu na co dzień. Ten splot okoliczności sprawił, że właśnie on stanie w II turze do walki o urząd burmistrza z Adamem Żylińskim.

Zważywszy na charaktery obu rywali nie spodziewam się brutalnej kampanii z ich strony, ale gra idzie o poważną stawkę, a ta stawka Iława się nazywa. Rosnące emocje zapewne zaktywizują co bardziej krewkich zwolenników obu kandydatów.

Moje poparcie, sympatia i serce są po stronie Dawida. Samorząd to nie miejsce na roztrząsanie sporów ideologicznych, trzeba w relatywnie małym środowisku szukać szerokiego poparcia, a to z kolei wymaga kompromisu. Potrzeba kogoś, kto zbierze drużynę ludzi potrafiących rozwiązywać małe i duże problemy. Wierzę, że młody, skupiony na celu, jeszcze nieuwikłany w lokalne koterie Dawid Kopaczewski temu zadaniu podoła.

W mojej subiektywnej ocenie ostatnie 4 lata są latami dla Iławy i iławian straconymi. Kadencja znaczona kunktatorstwem i brakiem skuteczności działania w najbardziej newralgicznych obszarach (infrastruktura oświatowa czy komunikacyjna). Widocznym symbolem trzeciej kadencji burmistrza Żylińskiego są bloki na cyplu Czapla (stanowiące swoiste memento dla przyszłych losów Wielkiej Żuławy), a także pozbawiony treści i sensu betonowy placyk ze szklanymi gablotami. Obiecywano iławianom coś zupełnie innego. Nie dziwi zatem, że mieszkańcy dają pomarańczowe światło komuś nowemu i świeżemu. Mocno wierzę, że 4 listopada to pomarańczowe światło zamieni się w zielone.

Panu Żylińskiemu już dziękuję i życzę spokojnej emerytury. Udowodnił swoją pracą i postawą, że nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Olsztyn, Środa 24-10-2018

39481. 
Odnośnie wpisu numer: 39476

A to komedia. [...] Jeśli Pan Tulwiński boi się ataków na ulicy ze strony napalonych na niego miłośników "tęczowych piątków", to zawsze może zakładać w miejscach publicznych pas cnoty w postaci majtów z blachy.
I ściśle chronić kluczyk od kłódki, na którą będą one dobrze zamknięte.
[...]
 szczery członek fanklubu
 Iława, Środa 24-10-2018

39479. 
Odnośnie wpisu numer: 39455

Panie Dawidzie Kopaczewski!
Czy jeśli zostanie Pan Burmistrzem Iławy, mogę liczyć na to, że będzie Pan wdrażał rządowy program "Mieszkanie+"?
Bo jak na razie z Pańskich wypowiedzi wynika, że bardziej troszczy się Pan o pochówek piesków i kotków, aniżeli o żywych obywateli naszego miasta.
 Krzysztof Zięba, lat 67
 Iława, Środa 24-10-2018

39477. 
Odnośnie wpisu numer: 39467

Nową inwestycję proekologiczą, czyli węzeł energetyczny w iławskiej fabryce POL-MAK znowu ci sami osobnicy traktują jako argument, że para to były jednak dymy i zapylenie, i że wszystko, co dotąd instalowano w fabryce za 100 milionów złotych to bujda.
Jeśli fabryka się rozwija, to stawia ultranowoczesne urządzenie. Proste.
Tymczasem polityczne żmije widzą już pożywkę przeciw Burmistrzowi, aby tylko podkładać mu świnię. Ale świnia jak to świnia, poryje i pójdzie dalej.
 Ormowiec
 Iława, Środa 24-10-2018


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 21 22 23 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 207 208 209 ... 372 373 374 następna ] z 37494366322REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.