Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Więcej...

Forum

35253. 
Odnośnie wpisu numer: 35245

Jedni nazwą to rują wyborczą, inni zainteresowaniem lokalnymi sprawami w okresie również międzywyborczym. Nie wyskoczyłem z obwodnicą Iławy jak ten przysłowiowy filip z konopi. Temat jest na czasie bo, jak już wspominałem, rząd właśnie ogłosił korektę w planie budowy ekspresówek i dotyczy ona właśnie nas!

Możemy w niezbyt długiej perspektywie cieszyć się trasą S5 omijającą nasze miasto, wyprowadzającą z naszych ulic konwoje biedronkowych tirów, transporty specjalne dewastujące nasze ronda i wszelkich innych zmotoryzowanych, tranzytowych intruzów niewiozących nam nic poza hałasem i spalinami.

To, że korytarz pod tę inwestycję jest zarezerwowany od ponad 30 lat, to rzecz powszechnie wiadoma. Tyle że te piękne plany spokojnie zalegają sobie czwartą dekadę w szufladach Urzędu Miasta i Urzędu Gminy.
Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie są regularnie publikowane i weryfikowane, bo przecież życie dynamicznie się zmienia i bez wątpienia trzeba z upływem lat aktualizować różnego rodzaju założenia planów.

Można szydzić, że to jest stara i z założenia "niezałatwialna" sprawa, albo też zastanowić się czy część winy za ten marazm nie leży też po naszej stronie. Znacznie większe od nas ośrodki czekały na swoje obwodnice przez całe dziesięciolecia, ale prawidłowość jest prosta: wszędzie tam gdzie jest determinacja, żeby dopiąć temat do końca obwodnice powstają wcześniej niż tam gdzie samorząd brutalnie pisząc olewa temat.

Z natury rzeczy ten temat jest bliższy Wójtowi K. Harmacińskiemu, bo obwodnica w niemal całości będzie biec poza obszarem miasta Iławy.
I od postawy Wójta wiele tutaj zależy. Trzeba jednak zauważyć, że o ile gospodarz gminy wiejskiej ma już na koncie kilka wymiernych sukcesów w zakresie infrastruktury drogowej, to Burmistrzowi Żylińskiemu wyraźnie z asfaltem i ruchem kołowym nie po drodze [...]

Ja traktuję temat infrastruktury drogowej jako strategiczny, którym samorząd ma zakichany obowiązek zajmować się w pierwszej kolejności choćby dlatego, że najczęściej sam nie jest w stanie udźwignąć kosztów budowy. Musimy być zabójczo konsekwentni i nieustępliwi w lobbingu w ośrodkach decyzyjnych w tej sprawie, a przy tym wypracować lokalny konsensus. Kiedy przyjdzie do konkretów, będą spory, protesty o przebieg dróg serwisowych, lokalizację węzłów, zjazdów etc.

Kochani samorządowcy. To jest robota na teraz! Już! Na wczoraj. [...]
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35251. 
Tak więc czekamy dalej na naprawdę wielką tragedię.
[stare drzewa łamały się od porywistego wiatru jak zapałki]
Moje dziecko w ostatniej chwili uciekło przed spadającym konarem.
Jakość zdjęcia słaba, ale jeszcze trzęsą mi się ręce.
 matka
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016
Odp. 
Prosimy o pilny kontakt e-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl
Albo najlepiej telefonicznie: kom. 608-177-158.
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 30-05-2016

35250. 
Odnośnie wpisu numer: 35249

Panie kochany!
Na temat pustynnienia iławskiego środowiska przyrodniczego gęgałem od wielu lat i nic po moim biadoleniu.
Weź Pan popatrz na przykład na wyrąbanie tylu dorodnych drzew przy ul. Kopernika (przed internatem szkoły budowlanki). Oni tam w starostwie jak nasadzą drzew doniczkowych w okowach stalowych, to myślą sobie na pocieszenie, że wszystko jest wspaniale.
A nie jest! Dyletanci!
Czy gość za biurkiem, nazywający siebie urzędnikiem lub inżynierem lub planistą, nigdy nietrzymający łopaty i niemający pojęcia o sadzeniu drzew może podjąć trafną decyzję co do zielonej architektury...? Ech, napisałbym dosadniej, ale znowu mnie ocenzurują. Może i dobrze.
Bez żartów proszę, bądźmy poważni.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35249. 
Odnośnie wpisu numer: 35248

Pani Beato, nigdy w życiu bym nie pozwolił na zabetonowanie nam lasu.
Mnie już serducho boli jak widzę częstą wycinkę drzew w Iławie. Proszę mi uwierzyć, że kocham lasy i uważam je za nasze dobro narodowe. Chodzi tylko i wyłącznie o ścieżkę tuż przed.
Poza tym lasy należą do skarbu Państwa więc samorządy nie mają za wiele do powiedzenia. [...]
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35248. 
Odnośnie wpisu numer: 35237

Ścianę lasu za Osiedlem Podleśnym proponuję zostawić w spokoju i obecnym kształcie. "Człowiek z betonu" jeszcze tam nie zawitał na stałe? Miasto zostało wystarczająco ogołocone z dających tlen i cień latem drzew. A teraz pora na "cały las"?!
Ławeczki, kosze na śmieci, żwir - to na dobry początek, tak? Następny krok to betonowe parkingi i wycinka drzew, bo przecież "człowiekowi z betonu" będą liście opadały, albo będzie miał alergię na naturę, która zawsze z nim przegra.
 Beata
 Iława, Sobota 28-05-2016

35247. 
Odnośnie wpisu numer: 35238

Z Iławy do Ostródy, zamiast jechać "szesnastką", można pojechać na Sampławę, i "piętnatką" koło Lubawy dojechać do obwodnicy Ostródy. Czasowo i kilometrażowo wychodzi prawie to samo.
 TL
 Den Bosch, Sobota 28-05-2016

35246. 
Odnośnie wpisu numer: 35241

Gdyby piszący te słowa o umorzeniach podatkowych znał choć trochę przepisy, a znać powinien z racji pełnionej funkcji, to nie siałby fermentu i nie nastawiał negatywnie mieszkańców do pracodawców prowadzących działalność gospodarczą.
Umorzenia tak, ale takie, które pomogą w dalszym rozwoju, a nie dla bankrutów - i to jest logiczne.
 podatnik
 Iława, Piątek 27-05-2016

35245. 
Odnośnie wpisu numer: 35228

Od kilku tygodni na forum pojawiają się wpisy, które sygnalizują nadejście rui wyborczej, a ta dopiero w 2018 roku. Dobitnym tego przykładem jest wpis Pana Tomasza Dąbrowskiego w sprawie sławetnej obwodnicy Iławy (Rudzienice-Karłowo, Dziarny, Wikielec).
Obwodnica ta obrosła już własną historią. Wiele pokoleń roślin, kwiatów śródpolnych, sekretarzy partii komunistycznej, komitetów niezliczonych przeminęło. Jest w „budowie” dłużej niż elektrownia atomowa w Żarnowcu, a tą zaczęto budować w 1982.
Pan Dąbrowski planuje tą obwodnicą wjechać do ratusza iławskiego prosto na fotel burmistrza. Ale burmistrzem Iławy będzie Adam Żyliński wiele jeszcze długich lat.
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 27-05-2016

35244. 
Już nie wiem, czy płakać czy też śmiać się. [...]
"Koncepcja zagospodarowania terenów miejskich – plac przy ul. Stare Miasto" [w Suszu].
Dookoła brud smród i ubóstwo, a tutaj ma być - no właśnie! Czy ludziom już naprawdę odbiło? W jednym mieście szklane gabloty, w drugim placyk, drzewa, itd.
Kilka dni temu na miejskiej plaży w Suszu wycięto 19 drzew, odrapane ławeczki, budynek brudny, okna przeżarte kornikiem, chodnik wołający o pomstę do nieba. O co tutaj chodzi?
 Kamil 28
 Susz, Piątek 27-05-2016

35243. 
Odnośnie wpisu numer: 35231

Prowadzone są już prace przygotowawcze koło miejscowości Wirwajdy, Samborowo i Stanowo, żeby spiąć obwodnicą Ostródy drogi krajowe "16" oraz "15". [...]
 sonar
 tu, Piątek 27-05-2016

35241. 
Umorzenia podatków [strona 5].
Zawsze z utęsknieniem czekam na coroczną listę umorzeń podatkowych w naszym mieście Iławie. Można by pomyśleć, że są na tej liście osoby słabo uposażone, nieradzące sobie finansowo, rodziny wielodzietne czy firmy w upadłości. Nic bardziej mylnego - to swoista lista [...] 10 najbogatszych w mieście...
I te zapewnienia, że każdy przypadek jest dogłębnie analizowany... [...]. Polecam lekturę i własną analizę przypadków.
Trzeba tu dodać, że umorzenia są na wniosek zainteresowanych. Co tam wstyd gdy można zaoszczędzić parę lub kilkaset tysiączków.
 obserwer
 Iława, Czwartek 26-05-2016

35238. 
Odnośnie wpisu numer: 35231

Zatem dla nas z Iławy do Olsztyna przez Ostródę jadącym, i z powrotem - mimo, jak mówisz, powstania nowej obwodnicy Ostródy za setki milionów, trzeba będzie jak dawniej przecinać całą Ostródę, albo dojechać do jej rogatek i cofać się kilka kilometrów DK 15 do Ornowa żeby wjechać na nową obwodnicę. To przecież debilizm i tyle w temacie.
 podróżny
 Iława, Środa 25-05-2016

35237. 
Odnośnie wpisu numer: 35234

Co do do ściany lasu za Osiedlem Podleśnym, jeżeli taki pomysł był, to się cieszę, tylko jestem ciekaw kiedy, bo nigdy o nim nie słyszałem. Czas go odkurzyć i pomyśleć co dalej.
Moja propozycja/wizja została przedstawiona i liczę, że poza ścieżką zagospodaruje się zaznaczone pola.
Ja ze swojej strony mogę poprosić kolegów z mojego środowiska o pracę nad wyceną i projektem. Może coś nam się uda stworzyć konkretnego, wtedy złożymy pomysł do Ratusza.
Panie Burmistrzu, o mój lokalny patriotyzm nie musi być Pan zatroskany.
Od dawna uważam, że Polska zaczyna się od małych miejscowości. Mój lokalny patriotyzm był tak silny, że nawet gdy mieszkałem w Warszawie stworzyłem pierwsze zrzeszenie patriotyczne w Iławie, by działać dla Iławy i mieszkańców. Czasami ten lokalny patriotyzm jest ślepy, bo wróciłem tutaj kierując się sercem niż rozsądkiem.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35236. 
WRESZCIE NOWY ZAKŁAD PRACY

Za rok przy ulicy Ziemowita ma być gotowy nowy zakład poligraficzny, który stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Ciężki sprzęt już pracuje. Rozpoczęło się przygotowanie drogi dojazdowej, a teren budowy jest utwardzany pod kontenery i pozostałe zaplecze specjalistyczne.

Zadowoleni? Będzie dobrze?
http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Ruszyla-budowa-nowej-fabryki-POL-MAK/4753
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35235. 
Odnośnie wpisu numer: 35233

Mieszkańcy mają całkiem prozaiczne, acz przyjemne dla ciała i ducha potrzeby - place zabaw dla najmłodszych, gdzie nasza dziatwa mogłaby się wyszaleć (fajnie gdyby jeden był większy), jak większej ilości ścieżek/traktów rowerowo/pieszych.
I nie muszą być one w asfaltowe, wystarczy dobre oznakowanie i wśród naturalnej przyrody również można z przyjemnością spacerować czy też śmigać.
Jest coraz więcej osób, które aktywnie i rodzinnie spędzają czas, a zapewnienie takich miejsc na pewno przyczyni się do tego, aby jeszcze więcej osób wyrwać sprzed telewizora.
Brakuje większej ilości znaczonych szlaków rowerowych w okolicach Iławy - miasto lub gmina mogłaby wejść w porozumienie z bike-maniakami, którzy znają te okolice na wylot i stworzyć mapę szlaków całego naszego powiatu o rożnych stopniach trudności, co byłoby fajnym magnesem przyciągającym turystów do nas (na pewno o niebo lepszym niż filmik reklamowy sławetnego działu promocji).
Świetną rzeczą byłoby opracowanie ścieżki rowerowej umożliwiającej swobodną komunikację na trasie Iława-Ostróda. Przecież dzieli nas tak niewiele kilometrów, a jedyną droga jest krajówka nr 16 gdzie uprawianie turystyki rowerowej nie jest miłe pomiędzy ciągnącymi tirami czy też innego ciężarowego transportu.
Chciałbym również, aby gmina wiejska bardziej przyłożyła się do poprawy stanu dróg, bo ich poziom jak i sposób łatania jest śmieszny, ale pewnie jest to marzenie ściętej głowy.
Tak, tak... Proszę się przejechać drogą Tynwałd-Sąpy, Mątyki-Ławice aby zobaczyć jak piękne wyboje i podlane dziury powodują dzwonienie zębów w czasie jazdy rowerem.
 bobbi
 world, Wtorek 24-05-2016

35234. 
Odnośnie wpisu numer: 35233

Panie Łukaszu, nawet Pan nie może się domyślać ile sprawił mi Pan przyjemności, iż na chwilę oderwał się od tej (tylko i wyłącznie!) narracji patriotycznej, która tak bardzo Pana charakteryzuje. Tu w żadnym razie nie kontestuję Pańskiej potrzeby artykułowania dumy narodowej. Jedynie akcentuję, że czasami warto zejść kilka pięter niżej i pogawędzić o innym patriotyżmie... tym lokalnym. Chociażby po to, by złapać moment oddechu i oddać się marzeniom: co by było gdyby... zadziało się tutaj, w wspólnocie nas wszystkich, tych z iławskim rodowodem.

Rzucił Pan nienowy pomysł, by zagospodarować ścianę lasu stanowiącą tło Osiedla Podleśne. Zapewniam więc Pana, że obok kilku innych projektów, analizowaliśmy taką możliwość. Na razie ograniczyliśmy działanie do dwóch elementów:

1. Rozpoczęliśmy prace koncepcyjno-dokumentacyjne nad projektem zagospodarowania terenu "Za wieżą" (w końcowej części ulicy 1 Maja).

2. Rozpoczęliśmy poważną współpracę z Wójtem Gminy Iława oraz Starostwem Powiatowym, by doprowadzić do wyprowadzenia ścieżek rowerowych z rejonu "końcówki" ogrodów działkowych (okolice ul. Kwidzyńskiej) na Wikielec. Brakujące ogniwo to posadowiony nad ogrodami las, będący własnością Skarbu Państwa i znajdujacy się we władaniu Nadleśnictwa Iława. W nieodległym czasie planuję rozmowy na temat zagospodarowania tej przestrzeni z Panią Nadleśniczy, która jest osobą otwartą i mam nadzieję, że uda się nam wspólnie przełamać niemoc związaną ze skomplikowaną materią stosunków własnościowych przypisanych do terenu, który był Pan uprzejmy wskazać.

Dodam również, Panie Łukaszu, że obok Lasku Miejskiego za stadionem przy ulicy Sienkiewicza przedstawimy rajcom miejskim i iławskiej opinii publicznej za kilka tygodni gotową dokumentację zagospodarowania brzegów rzeki Iławki i Jeziora Iławskiego. To będzie prawdziwy skok cywilizacyjny fragmentu miasta rozciągającego się od ulicy Kościuszki (rejon starego młyna) aż po pola filtracyjne na terenie za Ekodrobem.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi iławian na temat tego przedsięwzięcia, jak najbardziej również Pańskie...
 Adam Żyliński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35233. 
Odnośnie wpisu numer: 35229

[...] Czy był taki pomysł kiedyś? Nie wiem, nigdy o niem nie słyszałem.
A jeżeli był, to warto nad nim się zastanowić.
Skąd wziąć kasę? Nie wiem, dałem tylko swój luźny pomysł, który uważam lepiej by się przyjął w Iławie niż ta galeria jazzowa obok ratusza.
Powtarzam.
To tylko mój luźny pomysł. Może komuś z rady się spodoba, może będzie miał inną wizję, kto wie, ale uważam, że warto zagospodarować tamten teren.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35231. 
Odnośnie wpisu numer: 35228

Temat obwodnicy Iławy powinien być na forum publicznym już dawno. Przygotowania do jej budowy to długotrwały proces i wymaga dużej determinacji nie tylko ze strony władz samorządowych, ale i zwykłych mieszkańców, organizacji społecznych. Tego, że warto walczyć i wydeptywać ścieżki w ministerstwach dowiódł choćby Prezydent Grzymowicz, który swojego czasu sprawę obwodnicy Olsztyna postawił wręcz na ostrzu noża. Opłaciło się. Jak wiemy prace przy budowie obejścia stolicy naszego regionu idą już pełną parą.

Co do obwodnicy Ostródy to dotyczy ona także wielu mieszkańców naszego powiatu, dlatego chcę zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół. Otóż obwodnica ta połączy na razie tylko DK16 w kierunku Olsztyna z DK15 w kierunku Torunia. Obecnie toczące się prace nie obejmują łącznika DK15 z DK16 w kierunku Iławy (wystarczyłoby raptem 3 km przez pola) ze wsi Ornowo za Wirwajdy obok Samborowa. To mogłoby być nawet rozwiązanie tymczasowe zanim nie znajdą się pieniądze na docelową obwodnicę Samborowa kończąca się już na terenie naszego powiatu w Stanowie. Jednak na próżno szukać w GDDKiA jakiejkolwiek informacji na ten temat.

Szykuje się tam kompletne drogowe kuriozum, bo mimo powstania nowej obwodnicy za setki milionów, jadąc z Iławy do Olsztyna trzeba będzie, jak dawniej przecinać całą Ostródę, albo dojechać do jej rogatek i cofać się kilka kilometrów DK 15 do Ornowa żeby wjechać na nową obwodnicę. Oczywiście można będzie ścinać przez Morliny, albo wręcz z Wirwajd przez Nastajki, ale wpychanie zmasowanego ruchu na wąskie, lokalne drogi nie wróży zbyt dobrze. Na naszym podwórku doświadczają tego codziennie mieszkańcy Wikielca, w których uderza rykoszetem brak wiaduktu na "szesnastce".

Te inwestycje dzieją się na naszych oczach i bardzo mnie dziwi, że problem dostrzega jak na razie tylko garstka pasjonatów. Ten temat powinni podnieść wspólnie i ostródzcy i iławscy samorządowcy, bo przecież wygodna i bezpieczna droga do Olsztyna leży w naszym wspólnym interesie.

Wracając do Iławy, zastanawia mnie czy to w GDDKiA nas nie lubią czy też po prostu nie ma komu zadbać o nasze interesy. Brak wiaduktu nad torami, czy uparta niechęć do przekierowania przebiegu DK16 z centrum na Obwodnicę Średnicową, wreszcie jakikolwiek brak zainteresowania tematem Dużej Obwodnicy - są znamienne. Kiedy wokół Iławy kipi wręcz od spektakularnych inwestycji drogowych, my nie mamy nawet projektu ani żadnego horyzontu czasowego na realizację naszej drogi życia.
Pora to zmienić!
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35230. 
WALNIESZ W STÓŁ A NOŻYCE SAME SIE ODEZWĄ!

Ha ha! Podobno jeden z radnych opozycji PO zaatakował na sesji radnego Tadeusza Lotza o "podważanie autorytetu" w felietonie pt. "Prywata".
Swój nieudolny atak wyartykułował z kartki zmiętego papieru, jakby... sam nie wiedział o czym ma mówić.
Tymczasem autor felietonu nie zaatakował radnego personalnie z imienia i nazwiska, tylko anonimowo odniósł się do jego postawy ambiwalentności i niekonsekwencji pomiędzy czynami a w głosowaniach na sesji Rady Miasta Iławy.
No i o co ci gościu chodzi? Jak to jest być wtyką w ratuszu? Nie dotrwasz na ciepłym etacie w zapchlonym starostwie do smutnej emerytury. Za dwa lata [po wyborach] pójdzie taka miotła, że wam - towarzysze - czapki pospadają z pustych głów.

http://www.kurier-ilawski.pl/opinie/Lotz-Prywata/4745
 ORMO-wiec z ratusza
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35229. 
Odnośnie wpisu numer: 35227

Żaden problem w prześciganiu się na pomysły, żaden.
Ten jest jednak zabawny.
Pomysł o ścieżce południowej za Osiedlem Podleśnym wzdłuż skraju lasu, biegnącej prostopadle od drogi Biskupskiej aż po drogę na cegielnię, to bardzo stary pomysł.
Takich pomysłów, własnych i pożyczonych, mogę zebrać i zasypać forum.
Ale podaj [...] jak sfinansować te pomysły.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35228. 
Odnośnie wpisu numer: 35226

Jeśli to jednak Pan, zamiast Pani Ewy Jackowskiej, ma wygrać następne wybory na Burmistrza Iławy, to startuj Pan z obwodnicą jako obywatel iławski.
Ostróda faktycznie będzie mieć fantastyczną obwodnicę od południa w kierunku na Morliny.
Natomiast ta Brodnica nie jest akuratnym przykładem cudownego rozwiązania jej obejścia. Mają już obwodnicę od południa, a teraz od wschodu, która jest najważniejszą obwodnicą, lecz mimo wszystko spełnia funkcję wewnętrzną miasta. Podobnie jak ta nasza iławska obwodnica, która przestała być obwodnicą a stała się raczej raczej śródmiejską Trasą Średnicową.
Tymczasem w Iławie czeka na realizację trasa obwodowa z Rudzienic w okolice Kałdun, dalej na Dół, Dziarny, przecinając ulicę Lubawską w lesie i poleci dalej w okolice za lokomotywownią, przez Wikielec i wróci do DK-16 za Stradomnem. Obwodnica marzenie.
Jednak przy zwyrodnieniu rządów, trwonieniu środków, bez szacunku do podwykonawców, mamy niedokończoną dekadę. I, gdyby PO rządziło to zanosiło się, że każdy Polak miałby skrzydła z lotkami.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35227. 
Z radością przyjąłem wiadomość z iławskiego ratusza. A, jak dobrze wiecie rzadko mi się to zdarza. Lasek miejski, który jest za stadionem ma być zaadaptowany i przywrócony do życia dla mieszkańców Iławy. Jako że Ja osobiście bardzo sobie cenię nasze iławskie lasy i dość często po nich spaceruję pomysł ten jak najbardziej mi się podoba i kibicuję aby został czym prędzej zrealizowany.

Od dawna też myślę nad ścieżką przy lesie od strony os. Podleśnego. Tam spotkać mnie na spacerze nie jest problemem ale także wiem, że wiele iławian spaceruje ze swoimi czworonogami, partnerami czy przyjaciółmi. Teren fajny bo przy lesie, przy działkach no i widok na Iławę w miarę fajny. Wyobrażam sobie jednak, że tę ścieżkę można nieco poprawić. Myślę, że można poprawić nawierzchnię i wyłożyć ścieżkę żwirem (dróżka zaznaczona na czerwono). Ścieżka jest równa, przyjemna i teren nie będzie zabetonowany więc utrzyma w pewnym stopniu naturalność ;)
Dla przykładu daję link http://tnijurl.com/8415a936d356 na długości tej ścieżki postawić kilka ławeczek, śmietniczków i myślę, że będzie to przyjemne miejsce dla spacerowiczów, biegaczy, kolarzy itp.

Na obu końcach tej ścieżki są dwa fajne tereny. O ile one nie są w prywatnych rękach bo takiej wiedzy nie mam, można zrobić coś w stylu miejsca spotkań. Gdzie w wyznaczonych miejscach (mini grillach) można rozpalić ognisko i wypić piwko pod chmurką. Takiego miejsca w Iławie niestety brak a z mojego doświadczenia wiem, że takie miejsca są chętnie uczęszczane (np w Warszawie nad Wisłą od strony Pragi), można postawić nawet mini scenę do małych koncertów, może znajdzie się jakieś miejsce na małą gastronomię ?

Na drugim końcu też jest ciekawa górka i mały placyk (zaznaczone na żółto) tam myślę, że można zrobić miejsce do wybiegu dla naszych czworonogów. Niech te kochane zwierzęta też mają swoje miejsce gdzie zabierze ich swój opiekun, spuści ze smyczy, rzuci patyk itp. O takie miejsce w Iławie też jest niezmiernie ciężko, a za spuszczenie psa ze smyczy może grozić nam mandat. Mało tego, uważam, ze gdyby powstało takie właśnie miejsce możliwe byłby masowe szkolenia psów, pokazy itp.

Czy byłby to drogi interes dla miasta? Nie mam pojęcia ale myślę, że najdroższe w tym wszystkim byłoby wyłożenie nawierzchni spacerowej.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35226. 
Jest zadanie dla iławskich samorządowców wszystkich szczebli. Nazywa się ono "OBWODNICA IŁAWY". Temat, który po latach zaniedbań ma szansę wrócić na pierwszy plan - zwłaszcza, że obwodnice zostały wywalczone tuż za miedzą: w Ostródzie, Nowym Mieście, Brodnicy...

Rząd ogłosił właśnie korektę do planu rozbudowy dróg ekspresowych. Iława ma wreszcie szansę zyskać nowoczesne drogowe połączenie o standardzie "S". Ta nowa "eska" będzie przedłużeniem drogi "S5" łączącej Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz z Olsztynem (i dalej jako S16). Fantastyczna wiadomość, ale żeby z niej wynikły dla nas konkrety musimy wziąć się do roboty i zacząć robić szum medialny poprzez konsultacje społeczne i negocjacje w zakresie szczegółowego przebiegu trasy.

Rodzi się znakomita okazja, żeby zacząć silny lobbing, by jako pierwszy odcinek na odcinku Grudziądz-Olsztyn powstała właśnie obwodnica Iławy.
Droga, której naprawdę potrzebujemy. Już dzisiaj, kiedy kolumny tirów mkną przez centrum miasta pod oknami ratusza, kiedy każdy transport specjalny wiąże się z rozbiórkami rond i niszczeniem elementów miejskiej infrastruktury; kiedy na przejeździe kolejowym na DK16 stoi ogromny korek - dotkliwie odczuwamy, że jesteśmy w drogowej czarnej dziurze.

Chyba pora zawalczyć o swoje. Dotąd kolejne ekipy samorządowe udawały, że problemu nie ma. Wystarczy poszperać w Internecie, żeby się przekonać, że pod hasłem "obwodnica Iławy" nie można znaleźć nic. Nawet skromnego szkicu, planu, czegokolwiek. Dzieje się tak ponieważ Iława cierpi na chroniczną krótkowzroczność swoich samorządowców. [...]

Pora zewrzeć szeregi i łomotać do drzwi Ministerstwa Infrastruktury i wszelkich innych decydentów, i przekonywać, że to jest inwestycja strategiczna nie tylko dla nas, ale i dla całej Polski północno-wschodniej.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Niedziela 22-05-2016

35225. 
Odnośnie wpisu numer: 35213

Zbliza sie juz III Zjazd Internowanych w Stanie Wojennym w latach 1981-82 w ilawskim Zakladzie Karnym.
Przygotowania do zjazdu (w grudniu 2016) juz ruszyly. Byli internowani wystapili z prosba do Prezydenta Andrzeja Dudy o objecie honorowym patronatem zjazdu.
Jestem przekonany, ze jedynie Burmistrz Zylinski i Przewodniczacy Rady
Szymanski potrafia zademonstrowac niezlomna wole i determinacje, by Ilawa godnie uczcila kolejna rocznice stanu wojennego, oddajac hold historii, i podziekowanie ilawianom za Solidarnosc z internowanymi, za kwiaty rzucane na druty murow wieziennych...
 kanclerz
 Ilawa, Sobota 21-05-2016

35224. 
Uroczyście melduję miastu, że w piątek 20 maja Roku Pańskiego 2016
skończyła się w Polsce zafajdana Platforma Obłudy.
Publicznie - w najważniejszym miejscu Polskii, czyli z mównicy parlamentu - drąc uchwałę w sprawie suerenności Polski, strzeliła sobie w pusty łeb.
Niech jej gleba lekką będzie.
No i gdzie się teraz podzieją jej uczniowie butni - Bernadeta Hordejuk, Maciej Rygielski, Marek Polański...?

 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 20-05-2016

35223. 
Mam prośbę, a nawet żądanie do komisji rewizyjnej Rady Gminy Iława, żeby sprawdziła bilingi wójta Harmacińskiego i jego pracowników w urzędzie.
Chciałbym wiedzieć czy ze służbowych komórek nie oddaje się płatnych głosów sms-owych (w internetowych zabawach).
 Jurek
 Iława, Piątek 20-05-2016

35222. 
Odnośnie wpisu numer: 35218

Co prawda to prawda.
Susz, a może "stolica" polskiego triathlonu, to miejsce w którym medale, statuetki, podziękowania i gadżety, zastąpiły merytoryczną pracę na rzecz mieszkańców i wizerunek samego miasteczka, co w połączeniu z biedą, brakiem pracy, bądź wyzyskiem za grosze, kiepską infrastrukturą na terenie gminy, nepotyzmem czy innymi koleżeńsko-patologicznymi układzikami - wygląda co najmniej groteskowo.
No cóż... Ci, co wybrali nie wymagają, bo tak jest dobrze. Smutne to.
 mieszkaniec
 Susz, Piątek 20-05-2016

35221. 
Odnośnie wpisu numer: 35220

Najgorsze jest to, że Pan prezes spółdzielni rzekomo decyduje o naszych "oszczędnościach". W ciągu tygodniu na leki dla trzech osób wydane około 130 złotych z antybiotykami włącznie!
Rachunku za prąd aż się boję z powodu używania farelki (zalecanej przez Pana prezesa).
Nie każdy ma pensję prezesa więc to spore koszty. Dziękuję za takie "oszczędności"!
Niech Pan prezes nie zapomina z czyjego namaszczenia ma swoją pensję.
 ktosik
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35220. 
Odnośnie wpisu numer: 35219

Jestem oburzona wypowiedzią Pana prezesa Spółdzielni "Praca" Zbigniewa Stachurskiego w bieżącym wydaniu Kuriera.
Uważam, że zdrowie lokatorów jest znacznie cenniejsze niż opłaty związane z włączeniem odpowiednich systemów grzewczych. Tym bardziej, że za ogrzewanie płacimy cały rok.
Myślałam, że czas farelek i innych tego typu urządzeń dawno się skończył. Proszę wziąć pod uwagę, że w mieszkaniach nie może być tak zimno jak w piwnicach nawet wiosną i latem, gdy znacznie spada temperatura powietrza.
 lokatorka
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35219. 
Odnośnie wpisu numer: 35197

MODLITWA O OGIEŃ

Mieszkańcy blokowisk w Iławie masowo skarżą się do Kuriera na kierownictwo swoich spółdzielni, że te nie chcą uruchomić ogrzewania. Ludzie są wściekli na dokuczliwe zimno. Od dwóch tygodni temperatura spadła poniżej średniej majowej, zwłaszcza w nocy.

Co na to prezesi i zarządcy? Czytaj na stronie 6.
 KURIERZY
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35218. 
Odnośnie wpisu numer: 35188

W Suszu dawno tak nie było. Cicho sza. Co robią najwyżej opłacani? Ostatnio około 3 miesięcy temu widziałem wzmiankę [...] jak to burmistrz Pietrzykowski wręczał medale z okazji długiego pożycia małżeńskiego. Chwała tym, którym je wręczał, ale jaka w tym jest Jego zasługa? [...] Nieważne, fotka była.
Tymczasem czekają dziurawe drogi, krzywe chodniki. Niestety one muszą jeszcze poczekać, bo rok po wyborach przeznacza się na relaks, potem przez rok planuje się czym zadowolić przyszłych wyborców, a dopiero tuż przed kolejnymi wyborami następuje przecinanie wstążeczek miernych przedsięwzięć. Niestety, taka jest prawda.
Dokąd to prowadzi? Jak widać w Suszu - na szczyt. Żal mi tego niegdyś tętniącego życiem i rozwijającego się uroczego miasteczka.
 dudek
 Jawty, Czwartek 19-05-2016

35217. 
Odnośnie wpisu numer: 35216

Skoro o oświetleniu w Iławie mowa, to dlaczego na ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Lubawskiej do skrzyżowania na Dziarny oświetlenie pracuje raptem co 40 metrów. Za mało! Za ciemno!
Tam nawet, gdyby co metr postawili lampy, to nocą nie pójdę obok lasu.
 pieszy
 Iława - Osiedle Podleśne, Czwartek 19-05-2016

35216. 
Proszę ratusz o przyjrzenie się oświetleniu miasteczka rowerowego za rondem Grunwaldzka.
Dwie latarnie w głębi, na końcu, stojące tuż przy budynku mieszkalnym, dosłownie szaleją włączaniem i wyłączaniem. To musi dużo kosztować, bo taka lampa pobiera dużo prądu na "rozbiegu".
Już nie wspomnę o mieszkających tam obywatelach, którzy mają świecące niestety również męczące kino w oknach.
 spacerowicz
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35214. 
Bieg Nocny IPB

Prawie 600 uczestników wzięło udział w nocnym bieganiu po Iławie na dystansie 5 kilometrów. Wielki sukces organizatorów! To największa w województwie warmińsko-mazurskim impreza biegowa z certyfikatem PZLA.
Wyniki zawodników z naszego regionu – czytaj na stronie 38.
 KURIERZY
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35213. 
Odnośnie wpisu numer: 35211

W następnych wyborach samorządowych PiS przy obecnych perturbacjach lokalnych wprowadzi do miasta nie więcej niż dwóch radnych, zaś do powiatu obliże się niczym.
Niech tutejszym możnowładcom partyjnym nie zdaje się, że "branie na przynętę" PiS w Iławie, nawet przy rządach PiS na górze, wzrośnie.
NIE!
Pan Szymański zarejestruje się jako Komitet Wybiorczy SZYMAŃSKI i będzie po was, pany.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 19-05-2016

35212. 
Odnośnie wpisu numer: 35211

Jedynie prawda jest ciekawa. Dla jasności sprawy: należę do żelaznego elektoratu PiS.
Panowie z iławskiej partii PiS! Panu Przewodniczącemu Rady Miejskiej Wojciechowi Szymańskiemu to możecie skoczyć, nawet razem z posłem Krasulskim, szefem regionu z Elbląga.
Przecież każda Rada Miejska jest wybierana w ordynacji 1-mandatowej.
Nikt tutaj nie układa list wyborczych, nie ma dyskusji kto pierwszy a kto ostatni na liście.
Pan Szymański w roku 2018 może z powodzeniem wystartować do Rady Miejskiej jako partia prywatna pn. "Szymański".
Dlatego radzę Waszmościom działać spokojnie w Radzie Miasta, a swoją energię skierujcie raczej na rzeczywisty i narastający bardzo POważny problem z PiS-em/nie-PiSem w Radzie Powiatu.
 bazalt
 skorupa ziemska, Środa 18-05-2016

35211. 
Odnośnie wpisu numer: 35210

Proszę rozmówcy szanownego, pozbycie się Pana Szymańskiego z partii PiS, to zrujnowanie iławskiego filaru tej partii.
Na poziomie miejskim i powiatowym nikt z wyborców nie przywiązuje wagi do powiązań samorządowych i personalnych we władzach. Inaczej ma się sprawa w sejmie, ale nie tu na dole.
Swoją drogą, na Pana Szymańskiego wyborcy oddadzą głos nawet gdyby Go w PiS nie było. A już szczególnie przy obecnej jednomandatowej ordynacji wyborczej.
Odwrotnie niż w przypadku Pana Jerzego Ewertowskiego z Solidarności nauczycielskiej. Nie pomogła Mu nawet etykieta PiS w ostatnich wyborach wedle nowej ordynacji 1-mandatowej.
 Marszałek
 Iława, Środa 18-05-2016

35210. 
PiS iławski zamierza pokazać tę twarz, której tak w PiS-ie nie lubię, czyli bezceremonialny radykalizm.
Pan Wojciech Szymański od wielu lat pracował na swoje dobre nazwisko.
Dla mnie zwyczajnie przyzwoity facet, trzeźwo stąpający po ziemii, będący twarzą prawicy bez zbędnego fanatyzmu.
Dziś okazuje się być wrogiem publicznym numer jeden tylko dlatego, że sprzeciwił się grającym we własne znaczone karty Brzozowskiemu oraz Płuciennikowi z PiS.
Mam nadzieję, że Pan Henryk Witkowski jako szef struktur partyjnych jest świadom ile iławski PiS straci jeśli wyrzuci ze swoich szeregów radnego Szymańskiego?
Usunięcie Polańskiego było koniecznością (bo w starostwie przesiadł się do PO). Usunięcie Szymańskiego będzie błędem. Nie zastąpią go Brzozowski i Płuciennik nawet razem wzięci, chyba że chce się PiS o tym przekonać.

[„Wyrywanie chwastów”, strona 5]
 ktosik
 Iława, Środa 18-05-2016

35206. 
Czy prawdą jest, że [...].
[...]
[...]
[...]
 garażowy
 Iława, Wtorek 17-05-2016
Odp. 
Nie. Nie jest prawdą, że (ble-ble-ble).
Słowo do niziołków, pajaców i cwaniaków.
Jak chcesz pobełkotać, to przynajmniej zrób to pod własnymi
niezmyślonymi personaliami, żeby czytelnicy znali autora tych
„mądrości”.
Powtórzymy: nie publikujemy bełkotu, trollowania, ani gierek.
Zwłaszcza anonimowych.
Nie dajemy pola przypadkom wymagającym natychmiastowej
interwencji lekarza lub terapeuty.
To nie ten adres.
Lubimy dyskusje krytyczne, a nawet emocjonalne rajdy, lecz
pod jednym warunkiem zasadniczym – ich cel musi być jasny,
społeczny, wspólnotowy.
Ignoranci, którzy wpisują nazwę swojego miasta z małej litery
również mają tutaj szlaban. Tak samo jak lebiody plujące na
pisownię języka ojczystego.
Czyżby więc cenzura?! Owszem, maksymalna, bezwzględna.
I jeszcze jedno.
Jeśli ktokolwiek nie zrozumiał któregokolwiek zdania, to znaczy
że absolutnie nie powinien tu zaglądać. Nigdy.

Pozdrawiam was czule.
 Modero Kuriero
 Iława, Środa 18-05-2016

35205. 
WSTYDLIWA WPADKA KSIĘDZA

Ksiądz Jarosław (53. l) z Iławy został przyłapany na złamaniu siódmego przykazania – w sklepie Rossmann miał ukraść wkład do odświeżacza powietrza warty... kilka złotych! Skończyło się na mandacie od policji. Duchowny tłumaczy, że całe zajście było nieporozumieniem, a mandat przyjął dla… świętego spokoju.

Szczegóły znajdziecie w bieżącym wydaniu KURIERA na stronie 5.
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 17-05-2016

35204. 
PROTEST

Pod Warmińsko-Mazurskim Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie
odbędzie się już czwarta manifestacja firm domagających się zapłaty należnego wynagrodzenia za budowę sieci szerokopasmowej w całym województwie (światłowody oraz internet).
Miejsce zbiórki: parking przed urzędem marszałkowskim w Olsztynie.
Środa 18 maja, godz. 10:30.
Organizator: Paweł Tkaczyk, kom. 604-175-125.
 Dorota Tryba
 Olsztyn, Wtorek 17-05-2016

35202. 
Odnośnie wpisu numer: 35183

Panie Bartoszu, cenię sobie Pana wypowiedzi, ale chwilami popada Pana w omnipotencję.
Stare Miasto jest jak najbardziej właściwym obszarem dla rewitalizacji. Potrzeba do tego trochę kompetencji i znajomości rzeczy. Rewitalizacja nie polega na odpicowaniu elewacji budynków i przełożeniu posadzek, tudzież zmianie wyglądu fontann. Rewitalizacja to wielowątkowy proces służący zmianie społecznej, a jej głównymi motorami jest partycypacja społeczna (nie mylić z budżetem obywatelskim) i partnerstwo publiczno-prywatne.
Eksponuje to w sposób szczególny obecna perspektywa finansowania unijnego 2014-2020. I nie chodzi tu o zmianę społeczną polegającą na dotowaniu MOPS-ów, tylko na udziale wszystkich użytkowników obszaru rewitalizacji.
Inna rzecz, że Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Iławy jest wyjątkowo słabym dokumentem, opartym na szczątkowych danych, niepoprzedzonym diagnozą dynamiczną.
To, co robi Pani radna Ewa Jackowska, to jest właśnie jedna z procedur przewidzianych w aktywnościach rewitalizacji. Aktywizowanie mieszkańców, integrowanie ich. Potrzebne są do tego jeszcze inne, bardziej zaawansowane działania i coś, co powinno być bazą wyjściową rewitalizacji - konsekwentna, a przede wszystkim kompetentna interwencja publiczna.
Opowieści typu, jakie to ogromne kwoty są potrzebne do opracowania i wdrożenia procesu rewitalizacji na Starym Mieście to dyrdymały. Wszystko spokojnie można zmieścić w preliminarzach i wnioskach do RPO.
 sonar
 Iława, Wtorek 17-05-2016

35201. 
Odnośnie wpisu numer: 35200

"Głupotę należy zwalczać, bo jest jak chwasty – powszechna i szkodliwa.
Dla normalnego chrześcijanina, to bardzo ważny imperatyw! Św. Tomasz z Akwinu prawił, że rozum został nam dany nie po to, żebyśmy się nim pysznili, ale żebyśmy go używali. Głupota jest jedną z twarzy pychy!"
Jakie to proste, eh. [...]
 natasza_pegeerówka
 droczyn, Wtorek 17-05-2016

35200. 
Odnośnie wpisu numer: 35183

Panie Bartoszu, skąd bierze się zjawisko cielęcego pędu...? Od krowy.
Skąd grupka nawiedzonych oszołomów i radosnych dyletantów bierze paliwo do ciągłego bajdurzenia o wskrzeszaniu Starego Miasta?
Oto jest pytanie.
Spróbuję ekspresowo opisać współczesny stan nieważkości.
Oto medycyna deficytu mózgu.
Na 38 milionów wszystkich Polaków tylko 16 mln pracuje.
Wie Pan ilu dyszy na kredytach?
Aż 7 milionów.
Czyli prawie połowa to niewolnicy.
Kropka.
 Agent J-23
 Iława, Poniedziałek 16-05-2016

35197. 
Szlag mnie trafia na zimno w mieszkaniach.
Spółdzielnia "Praca" na czele ze swoim prezesem [...] ma w nosie swoich mieszkańców! Nad ranem było ledwie 5 stopni za oknem, a w domu tylko 15, ale co tam, mamy oszczędności! Niech im dupska marzną!
Nie ma mocnych na ignorancję prezesa!
A spróbujcie zadzwonić do półdzielni, to powiedzą Wam, że spokojnie, to dopiero "pierwszy telefon w tej sprawie"! Przetestowane dzisiaj przy trzech osobach dzwoniących z tą samą sprawą!
 ktosik
 Iława, Poniedziałek 16-05-2016

35196. 
Odnośnie wpisu numer: 35194

Popieram burmistrza Żylińskiego w sprawie zbierania śmieci, szczególnie worków plastykowych za własne pieniądze kupionych. Bynajmniej naród nauczy się zgniatać plastyki, gdyż każdy będzie chciał jak najmniej woreczków zużyć.
Przy ulicy Zielonej (Osiedle Piastowskie) przy naszych dwóch potężnych blokach obok Parafii Chrystusa mieszkańcy potrafią zapełnić mini-koszyk nawet w 2-3 dni, a dalej można sobie wyobrazić stan zaśmiecenia przy wywózce raz na 2 tygodnie.
Jeszcze ze szkiełkami był spokój (zbieracze), ale też zaczyna się problem.

* * *

Zastanawiało mnie nieraz, dlaczego nikt jeszcze nie wpadł na pomysł taki, żeby skupować szkło. Po prostu szkło po butelkach.
Oto po piwie butelek nie uświadczysz, sklepy skupują a resztę wyzbierają nasi kochani śmieciowi zbieracze szczęścia. Oni też wymiotą wszystko co z blaszane. Reszta butelek po wódce i winie zbierana jest w pojemnikach, przy pojemnikach (jak pełen), wyrzucana po zieleni gdziekolwiek, pod płot, pozostawiana pod sklepami, wrzucana sąsiadom do ogródków i gdzie tylko rzucają po mieście.
Wystarczyłoby, by w mieście był skup butelek w dwóch punktach i mamy miasteczko nasze jak ta lala czyściuchne. A z jednego miejsca samochody wywoziły by ich na przemiał dalej. Z jednego miejsca, tzn kilkakrotnie byłoby taniej, niż zbieranie ich z koszy po całym mieście.
Co Pan na taki pomysł, Panie burmistrzu...?!
 Mieszkaniec Osiedla Piastowskiego
 Iława, Poniedziałek 16-05-2016

35194. 
Odnośnie wpisu numer: 35181

Czytając Pana ostatni wpis zastanawiam się czy kontynuowanie z Panem rozmowy na forum ma jakikolwiek sens...
Kilka dni temu opisałem Panu obszernie w jakim kierunku idą działania Związku "Czyste Środowisko", mające na celu zapobieżenie bałaganowi ludzką ręką powodowanemu wokół tzw. gniazd. Mimo wszystko w bardzo nonszalanckim stylu skwitował Pan moją informację i brnie Pan uparcie dalej.
Powtórzę uprzejmie, tym razem jednym zdaniem, sens zmian jakie mają nastąpić już od 1 lipca bieżącego roku w procesie segregacji odpadów w naszym mieście.
WE WSZYSTKICH SKUPISKACH DOMKÓW JEDNORODZINNYCH DO KOŃCA CZERWCA ZLIKWIDOWANE ZOSTANĄ "GNIAZDA", A MIESZKAŃCY OTRZYMAJĄ WORKI W RÓŻNYCH KOLORACH I BĘDĄ SEGREGOWAĆ ODPADY WE WŁASNYM ZAKRESIE.
Ta zmiana dotyczy również ulic, które był Pan uprzejmy wskazać.
W sprawie, którą Pan wywołał nic więcej dodać nie można.
 Adam Żyliński
 Iława, Niedziela 15-05-2016

35191. 
Odnośnie wpisu numer: 35188

Takie zakupy (podarunki) przez samorządowców dla policji - samochodów, komputerów, psów węszących, papieru do drukarki i długopisów - odbiją się w przyszłości skorumpowanym powiązaniem pomiędzy policją a osobiście wręczającymi te podarki.
W obecnej dobie skumania na poziomie salonowo-gabinetowym obfitują działania ręka za rękę.
Przecież, skoro samorząd stać na fundowanie dla policji materialnych przedmiotów, to należy mu odebrać te pieniądze. Tylko państwo powinno finansować służby.
Czy w samorządach przelewa się od nadmiaru pieniążków...?
 Marszałek
 Iława, Piątek 13-05-2016

35188. 
Hahahahaha! Normalnie mistrz!
Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski kupił za nasze pieniądze alkomat dla policji i od razu fotka.
Ach ten nasz drogi celebryta, nie wie co tu jeszcze wymyślić żeby zaistnieć w tej suskiej nicości.
Proponuję jeszcze kupić każdemu nauczycielowi laskę kredy i wręczyć w błysku fleszy. Oho! Ile to by było zdjęć...
 ciuciuś
 Susz, Czwartek 12-05-2016

35187. 
Sprawa drogi prowadzącej z iławskiego Osiedla Podleśnego w stronę lasu do Wikielca po płytach betonowych.
Zaczął się tam jakiś remont, droga jest całkowicie rozkopana, ale żadnej informacji o braku przejazdu. Jedyny znak stoi przy zakładzie stolarskim "Stybowski", znak informuje o zakazie wyprzedzania, ograniczeniu prędkości do 30 km/h i zwężeniu dróg.
Po tych głębokich wykopach ta droga jest całkowicie wyłączona z ruchu. Dlaczego my mieszkańcy wsi Wikielec nie dostaliśmy żadnej informacji o takim remoncie i zablokowanej drodze...
Prosiłbym abyście Kurierzy poruszyli ten temat. Brak organizacji.
 Piotr
 Iława - Wikielec, Czwartek 12-05-2016

35185. 
Odnośnie wpisu numer: 35184

Jak podłym człowiekiem trzeba być, by nie reagować na takie sytuacje chore i śmiać się w twarz.
Ale i jak nisko upadło nasze państwo dziadowskie przez 25 lat ostatnich, jak słabiutkie jest i niewydolne, że nie potrafi obronić swego obywatela przed bandytą i jego sforą zwierzęcą.
Aż przyjdzie czas, kiedy narodzi się organizacja ludzi, poświęcając się jak w okresie II wojny, by wymierzać sprawiedliwość.
Marzę o tym, żeby tamte czasy wróciły i dyscyplinarnie za pysk złapał wszystkie łajzy Marszałek Józef Piłsudski.

Dziś znamienna data:
12 maja 1926 - Przewrót Majowy
12 maja 1935 - śmierć Marszałka Piłsudskiego
12 maja 1970 - śmierć Generała Andersa
12 maja 1990 - śmierć profesora Gierszewskiego

Profesor był zdecydowanym zwolennikiem Przewrotu Majowego, jak i Piłsudskiego oraz Andersa.

 Marszałek
 Iława, Czwartek 12-05-2016

35184. 
Odnośnie wpisu numer: 35153

Panie Estkowski!
Czy nie obawia się Pan, że ktoś w desperacji - ratując swoje życie - dokona wreszcie "ostatecznego rozwiązania" kwestii z Pana psiarnią...?
 kanclerz
 Ilawa, Czwartek 12-05-2016

35183. 
Odnośnie wpisu numer: 35175

...i znowu najlepsza jest w tej sytuacji perspektywa Osiedla Podleśnego. Czy mieszkańcy tej części Iławy nie potrzebują rewitalizacji? Potrzebują jej o niebo bardziej niż Stare Miasto! Potrzebują rewitalizacji ciągu handlowego tzw. dawnego Manhattanu. Nowe latarnie, ławki, chodniki i zieleń może nadać temu miejscu miejski charakter.

Jest to tym bardziej konieczne, że tam po prostu jest pełno ludzi a na Starym Mieście nie ma. Centrum Iławy jest dopieszczone, jest kino, galeria handlowa, galerie sztuki, restauracje, jezioro, ścieżki rowerowe i piesze. Na Podleśnym nie ma nic. Po latach inwestowania w centrum czas na inne części miasta.

Co do Starego Miasta, to działa tzw. niewidzialna ręka rynku. Są wolne lokale do wynajęcia i stoją puste. Bo? Bo nie ma ruchu. Jeśli upada nawet sklep spożywczy to nie utrzyma się restauracja. Pompowanie pieniędzy w martwą tkankę nie ma sensu. Centrum się przeniosło na zawsze w okolice Galerii Jeziorak i Sobieskiego.

Trzeba też pamiętać, że Stare Miasto to przede wszystkim osiedle mieszkaniowe. Nikt nie chce mieszkać nad restauracją otwartą całą noc. Już mieszkanie obok sklepu nocnego jest ciężkie. Jeśli mają powstać restauracje i ma być ruch, co zrobić z mieszkańcami? Na osiedlu mieszkaniowym nie mogą działać w blokach restauracje, to naprawdę się nie sprawdza. Bloki nie są od tego. Restauracja wymaga odpowiedniej wentylacji, osobnego lokalu najlepiej. Zresztą jak miasto ma zmusić kogoś do otwarcia restauracji w bloku, który należy do spółdzielni?

W Toruniu jest ul. Mickiewicza, która jest tętnica Osiedla Bydgoskiego.
Po rewitalizacji ulica umarła. Położono drogie chodniki, ograniczono ruch samochodów. Nadano ulicy klimat i nic. Po prostu agonia. Dziś do restauracji musi się dać dojechać samochodem.

Na iławskie Stare Miasto się nie da. Skończmy te nonsensy, centrum jest gdzie indziej, a Stare Miasto to po prostu osiedle mieszkalne i niech tak zostanie.
 Bartek Gonzalez
 http://ulicamickiewicza.blogspot.com/
 Iława, Czwartek 12-05-2016

35182. 
REZONANS WRESZCIE W IŁAWIE

Rozpoczęła działalność prywatna pracownia rezonansu magnetycznego – bez kolejek! Dzięki temu Iława dołączyła do grona elitarnych miast z tego typu usługą medyczną, pozwalającą lokalizować nie tylko nowotwory, ale też inne źródła bólu. Już przybywają pacjenci z północnej, wschodniej i zachodniej Polski.
Szczegóły przeczytasz w najnowszym wydaniu Kuriera na stronie 7.
 KURIERZY
 Iława, Środa 11-05-2016

35181. 
Odnośnie wpisu numer: 35136

Panie Burmistrzu, podobno Pan mieszka na Lipowym Dworze. Proszę więc na próbę przenieść te "piękne" gniazdo bałaganu na teren miejski przed Pana posesją.
Wątpię czy Panu będzie fajno z tym syfem.
Mieszkańcy nie są idealni ale obowiązkiem gminy jest tak ustawić odwóz, aby porządnie wyglądało.
Proszę odwiedzić ulice Matejki, Mrągowiusza.
Redakcjo zrób piękne fotki naszego bałaganu na gniazdach.
 Wojtek
 Ilawa, Środa 11-05-2016

35180. 
Odnośnie wpisu numer: 35162

Panie Aleksandrze Krygier, żeby wypowiadać się na temat wychowywania dzieci (mądrych rodziców i kloszy...) i tego, czy PLAC BUDOWY jest do użytkowania dla użytkowników (czytaj wnikliwie), trzeba mieć dzieci!
W tym miejscu zwrócę uwagę na troskę i bezpieczeństwo co jest NAJWAŻNIEJSZE.
Miłego wychowywania dzieci cudzych.
 nurek ogórek
 Iława, Środa 11-05-2016

35178. 
Odnośnie wpisu numer: 35172

Trzeba zabrać się za upamiętnienie Szlaku Napoleońskiego i restytucję do ludzkiego użytku, szczególnie trasę od Kamionki do Ząbrowa z zaniedbaną Aleją Dębów.
Byłaby wspaniała również perełka turystyczna. To jest zdanie wspólne dla wójta gminy i burmistrza miasta.
 Marszałek
 Iława, Środa 11-05-2016

35176. 
Odnośnie wpisu numer: 35166

"Lubawa. Nowo wybrukowany, jak spod igły, rynek robi niesamowite wrażenie. Przemyślana zieleń i piękne latarnie dopełniają wrażenia."

To słowa zachwytu felietonisty Leszka Olszewskiego nad urokiem lubawskiej starówki napisane 17 lutego br.
"Przemyślana zieleń" - jaki przemyślany frazes! Rzeczywiście trzeba skończyć kilka licencjatów, żeby "zbudować" taki ogród. Kilka wazonów z wiechciami w które mogą lubawskie psy nasikać. A ten, który tak wysławia te ogrody lubawskiej Semiramidy, dowodzi tym pisaniem swojego kompletnego nierozumienia piękna przyrody.

http://www.kurier-ilawski.pl/opinie/Olszewski-Lubawa-spoglada-ci-w-twarz/4674
 Leon Kłonica von Kuraś
 Ziemia Iławska, Środa 11-05-2016

35175. 
Odnośnie wpisu numer: 35164

Na iławskim Starym Mieście jeszcze nic się nie dzieje, a już mieszkańcom przeszkadzają obie jadłodajnie i to nie ze względu na hałas, ale ze względu na... zapach!
Biznes nie pójdzie na starówkę, bo już by tam był... Starówka nie będzie imprezowym centrum miasta. Zawsze będzie między Parkiem Miejskim, a Tiffi, Portem 110 i Starym Tartakiem.
 iławianin 1977, lat 43
 Iława, Środa 11-05-2016

35174. 
Tak władze naszej gminy wiejskiej Iława naprawiają drogi.
Przykład: Ławice.
W centrum wsi zrobiono wysypisko śmieci, zeszpecono centrum Ławic i stworzono zagrożenie dla ludzi i samochodów. Gruz z jakiejś budowy leży z kawałkami terakoty, dosłownie gwoździami i innymi śmieciami.
Panie wójcie Harmaciński! Dyscyplinarka dla Pana.
By nam w Platformie żyło się lepiej.
 ławiczanin
 Iława, Środa 11-05-2016

35172. 
Odnośnie wpisu numer: 35164

Panie Michale, ma Pan absolutną rację. Nasz cypel po dawnej restauracji "Czapla" to skarb Iławy i jego zagospodarowanie powinno być oczkiem w głowie każdej władzy samorządowej.

Zapoznałem się już z wstępnymi projektami zagospodarowania tego terenu i przyznam szczerze, że budzą one u mnie wielkie wątpliwości. Szykuje się kolejna martwa i zamknięta dla mieszkańców przestrzeń. Grupka banalnych apartamentowców, które nie tworzą żadnej spójnej struktury i są odcięte od reszty Iławy. Super atrakcyjna lokalizacja bez usług, handlu i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Nie możemy się na to zgadzać.

Zanim ten teren sprzedano, był to naturalny rezerwuar zieleni dla Starego Miasta. Miejsce wymarzone na miejski park, którego tak rozpaczliwie w Iławie brakuje. Tak się jednak nie stało, bo Iławą zarządzali tacy ludzie a nie inni. Teraz pozostaje nam tylko negocjować z Panem Szostakiem by zagospodarował ten teren w taki sposób by przysporzyć nie tylko sobie, ale i całej Iławie wartości dodanej. To miejsce powinno być miastotwórcze. Zielone i otwarte.

Wierzę, że jest to możliwe, bo Hotel Port 110 to atrakcyjny i dobrze wkomponowany w miasto obiekt. To, co się stanie na cyplu będzie miało znaczący wpływ na losy rynku Starego Miasta i okolic - nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Dlatego musimy bacznie obserwować co tam się dzieje i lobbować, by zaszły tam korzystne dla miasta, a nie tylko dla dewelopera, zmiany.

Co do samego Starego Miasta to bardzo mi się podoba ta wizualizacja.
To bliski mi sposób myślenia o rewitalizacji tego kawałka Iławy. Lekki lifting budynków plus uporządkowanie rynku. Wpuśćmy tam więcej powietrza, uporządkujmy zieleń. Reszty dokonają iławscy przedsiębiorcy, którzy ulokują tam swoje biznesy. Nie trzeba do tego żadnej UE ani wielkiej biurokracji. Trzeba tylko pomysłu i energii, których dziś w ratuszu tak bardzo brakuje.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława - Hiszpania, Środa 11-05-2016

35171. 
Odnośnie wpisu numer: 35159

Budowa plaży przy Kajki.
Chodziłem w sobotę i niedzielę. Teren jest ogrodzony i są tabliczki zakaz wstępu. Rodzice bezmózgowcy wysyłają swoje pociech na niedokończone zabawki, patrzą i podziwiają jak któreś dziecko spadnie.
Czy ogrodzenie musi być pod napięciem? Dać druty kolczaste i wypuścić psy agresywne aby pogoniło ogłupiałych rodziców?
Potrzeba straży miejskiej i paru mandatów.
Za dzieci odpowiadają rodzice.
 Wojtek
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35170. 
Odnośnie wpisu numer: 35163

Szanowna Pani radna Jackowska bardzo nieładnym tonem odpowiada w istocie na błahostkę, ale proszę bardzo - podejmuję tę częstotliwość i odpowiem następująco.

1. Jest Pani radnym wybranym ze Starego Miasta, ale działać Pani winna w interesie całego miasta. To tak gwoli wstępu na poczet merytorycznego wzmocnienia soczewek myślowych.

2. Nie nudzi mi się w pracy, nie mam czasu "pisać głupot" i przeważnie czytam Pani chamskie wyskoki w czasie prywatnym z domu, ale gdyby nawet, to nie Pani będzie mi zakreślać obszar obowiązków do wykonania. Niedoczekanie.

3. Wystawia Pani sobie sama świadectwo pisząc: "Nie jestem ani lewicą ani prawicą. Jestem sobą" - czyli nikim. Stąd logiczny, oczywisty wniosek, że nie ma Pani żadnych poglądów, lecz schlebia Pani wszystkim. Mają rację złośliwcy, którzy określają to jako żebranie popularności i głosów wyborczych u wszystkich od sasa do lasa, na wodzie i pod wodą. [...]

Dotąd było niegroźnie, bo śmieszno. Gdziekolwiek się Pani pojawiła, cokolwiek Pani powiedziała publicznie, większość ludzi uśmiechała się wymownie, nierzadko z politowaniem - sam nie wiem dlaczego, bo misja dziejowa pomalowania fontanny (pod swoim oknem) czy żarówka w latarni ulicznej nie jest aż taka śmieszna.
Teraz zrobiło się straszno, bo zaczyna Pani atakować licząc na to, że będzie rozstawiać wszystkich jak załogantów u wioseł. Niedoczekanie.
Mam propozycję.
Proszę pozostać na poziomie kabaretu, bo śmiech jest ożywczy dla wszystkich. Natomiast rozpychanie się i, jak widać coraz bardziej, wymachiwanie rękoma z wyskokami do oczu, to już nie przejdzie.
 urzędnik
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35166. 
Odnośnie wpisu numer: 35164

Plac starówki musi się ożywić przyrodą, zazielenić, a my... tak nie lubimy normalnych drzew i pięknych krzewów, by można w ich cieniu posiedzieć w upały.
To, do czego doprowadzili np. w Lubawie z rynkiem, to masakra i bezsens. To pustynia Sahara i tyle.
Natomiast iławski półwysep po Czapli to brak głębszej rozwagi. Niby miało nie być bloków, lecz stylowe domki apartamentowe. Prawda jest taka, że będą jednak bloki. Koszmar.
Czy będzie przystań żaglówek, motorówek, rowerów wodnych, kajaków?
Czy będzie przystań z miejscami noclegowymi, tanimi małymi motelikami, kawiarenkami i jadalniami; parkingami dla rowerów, motocykli, skuterów i samochodów?
Póki co najpiękniejsze miejsce w Iławie przez 25 lat straszy.
A jakie Państwo mają zdanie w tym temacie?
 konserwator
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35165. 
Czy ktoś ma kontrolę nad kaplicą w szpitalu?
Dotarcie do niej dla ludzi chorych jest bardzo trudne. Ludzie starsi pragną zajść do kaplicy, się pomodlić, jednak napotykają spore trudności w postaci schodów itp. W samej kaplicy brak odpowiednich ławek.
 Michał, lat 32
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35164. 
Odnośnie wpisu numer: 35147

Panie Tomaszu, z jednej strony walczymy o starówkę w przyzwoitej formie, a z drugiej gotujemy taki sam los dla następnego pokolenia planując budowę osiedla bloków na jednym z najlepszych terenów w mieście, czyli cyplu przy Hotelu Port 110. Tą przestrzeń trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo następne pokolenia będą to samo mówiły o nas, co my teraz na temat twórców obecnej starówki. Dziwi mnie, że taki plan przechodzi bez większego sprzeciwu.
Co do samej starówki, jakiś czas temu poprosiłem osobę, która ma pewne doświadczenie w takich tematach, o przygotowanie choćby ogólnie co można zrobić z tymi szkaradnymi blokami.
Porobiłem zdjęcia, udostępniłem mu i oto efekt (bardzo prosty i ogólny) zamieszczam na zdjęciu poniżej. Po odświeżeniu bloków w dobrym guście, dodaniu trochę zieleni i wody na placu, restauracje, ludzie i życie wróci tam samo.
 Michał
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35163. 
Odnośnie wpisu numer: 35161

Panie urzędniku, zajmij się Pan pracą, bo z nudów piszesz Pan głupoty.
Nie jestem ani lewicą ani prawicą.
Jestem sobą.
Czy to Pana mierzi, mało mnie obchodzi. Zgłaszam problemy przyziemne, ale od mieszkańców, którzy opłacają Pana pensję i w niedługim czasie podwyżkę. Zatem do pracy, rzetelnej oczywiście. Pozdrawiam.
 Ewa Jackowska
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35162. 
Odnośnie wpisu numer: 35159

Nurek ogórek.
Też widziałem te dzieci bawiące się - i z miłą nutą wspominam jak się za dzieciaka biegało po budowach na Lipowym Dworze, a potem tylko fiolet na obtarcia i dalej w ganianego ze stróżem. Mądrzy rodzice nie chowają dzieci pod kloszem.
A co do placu zabaw, to poza zewnętrznymi mocowaniami lin, które nie były jakoś skrajnie niebezpiecznie, nie było niebezpiecznych miejsc na placu zabaw.
 Aleksander Krygier, lat 36
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35161. 
Odnośnie wpisu numer: 35146

Czy obywatele Iławy zauważyli? Najbardziej infantylne propozycje zgłosili opozycyjni dziś radni z grupy PO, która spowodowała w ubiegłych dwóch kadencjach rekordowe zadłużenie Iławy na czele z trójcą przenajświętszą i egzekutywą wykonawczą Hordejukowa-Rygielski-Ptasznik...? Czy ktoś to zauważył?
Dziś towarzystwo przeniosło się do starostwa powiatowego i tam nadal knują szachy personalne.
Pozostawili jednak w ratuszu kilku opozycyjnych dywersantów na czele z Kabatem, Harmacińskim i Lewandowską.
Nie rozumiem po co do tego grona przyłączają się niektórzy PiS-owcy, bo
na lewicową Ewę Jackowską żal mi już porównań tyle robi wokół siebie szumu i zamieszania bez jakiejkolwiek treści.
 urzędnik
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35160. 
Odnośnie wpisu numer: 35149

Tak, właśnie pracownikom ICSTiR i ICK należą się podwyżki.
Pracują świątek, piątek i niedziele, żebyś ty mógł odpoczywać, w weekend np. pójść na basen, do kina czy na imprezę.
Podwyżki dostaną również urzędnicy i bibliotekarze, którzy dla odmiany siedzą z dupami przy biurkach. A poza tym nie ma co "bić piany", bo te szumnie nazwane podwyżki to tylko 100 zł na osobę.
 Marek
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35159. 
UWAGA ICSTiR, UWAGA!
Na waszym niestety niedobrze zabezpieczonym terenie budowy na plaży miejskiej przy Kajki, przez cały weekend, jak i w poniedziałek popołudniu - dzieci wraz z dorosłymi bawią się w najlepsze na placu zabaw, który jest chyba jeszcze w budowie!
Ruszcie tyłki i coś z tym zróbcie zanim dojdzie do TRAGEDII.
 nurek ogórek
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35158. 
Ostatnio chwaliłem władze miasta za piękne obchody Konstytucji 3 Maja. Teraz przyszła pora zganić władze samorządowe za obchody tak zwanego "Dnia Zwycięstwa".
W moim przekonaniu jest to policzek wymierzony w pamięć Żołnierzy Wyklętych. Chciałbym przypomnieć, że my Polacy II wojny światowej nie zakończyliśmy z dniem kapitulacji III Rzeszy. Podczas gdy cały świat świętował, nasi bohaterowie musieli nadal walczyć i ginąć z rąk Sowietów. Polska walczyła zbrojnie do roku aż 1963 a komunistyczny terror trwał do 1989 roku.
Czy naprawdę nie jest wam wstyd świętować 1 marca jako dzień Żołnierzy Wyklętych, by zaledwie dwa miesiące później zakłamywać historię jakobyśmy wygrali II wojnę światową i wyzwolili się od niewoli...?
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 10-05-2016

35156. 
Odnośnie wpisu numer: 35147

"Nie zmienia to jednak tego, że każde miasto powinno mieć swoje serce. Tam gdzie życie tętni ze szczególną intensywnością, gdzie ludzie chętnie się spotykają, rozmawiają ze sobą (...)"

Stare Miasto nigdy dla mnie nie było, nie jest i nie będzie sercem Iławy. Kiedyś, przed wojną pewnie tak. Ale ja takiej Starówki nie znam. Dla mnie było i jest to osiedle i tylko osiedle z placem pośrodku. Owszem, sklepy z używaną odzieżą to gruba przesada, ale cudów też nie będzie, nikt galerii nie kwapi się tam otworzyć.
Tak, zapewne dużo przyjemniej wyglądałyby płaskie fontanny, po których można chodzić, biegać i chłodzić się latem, ale malowaniu trupów mówię stanowcze nie. Remont tego osiedla jest w co prawda dalekich, ale jednak planach. Tłuczenie więc bez przerwy tego tematu od początku tej kadencji samorządu jest zwykłą przesadą.
Dla mnie dzisiejsze centrum miasta to ulica Niepodległości, okolice parku i ratusza.
I jeszcze jedno - myli się Pan, co do wieku "osób ceniących spokój". Bo nie wszyscy, nawet młodzi, żyją na ciągłej adrenalinie. Co innego piknik wiosenny, a co innego ciągły gwar rzekomego "centrum". To też należy wziąć pod uwagę.
 ktosik
 Iława, Poniedziałek 09-05-2016

35155. 
Odnośnie wpisu numer: 35153

Do prokuratury należy złożyć zawiadomienie na bezczynność policji. Komendant i dzielnicowy mają jaja? Jeśli i to nie pomoże, to zwyczajnie na miejscu wykonać egzekucję potwora w akcie samoobrony koniecznej, bo gdy gad taki wyczuje słabość, zagryzie.
Jeden z nich do mnie też doskoczył, ale wykonałem unik i skontrowałem udanym kopem prosto w pysk, więc zwinął się i ledwo pozbierał na łapy.
No ale nie każdy jest przygotowanym do bójki ORMO-wcem, bo co ma powiedzieć na przykład niczemu winna kobieta z dzieckiem na rowerze...
Kto odpowie za tragedię?
 ORMO-wiec
 Iławski, Poniedziałek 09-05-2016

35154. 
Odnośnie wpisu numer: 35151

Oczko wodne przy Osiedlu Ostródzkim to drugie, po oczku wodnym za warsztatami budowlanki, które można w swoisty rekreacyjno-sportowy sposób zagospodarować. Jednak koszty mimo wszystko idą w setki tysięcy. Nie teraz więc, idioci!
Albo rekreacja, albo nowy wizerunek miasta przed Głównym Dworcem, by turysta, kiedy z Pendolino wygramoli się, nie wpakował się w zarośla, a doznał szoku wizerunkowego na tle Iławy.
Skoro jednak nie gospodarka was boli, a rekreacja (przejadanie kasy) w tle oczek wodnych, to widzę takie rozwiązania.
Jedno i drugie oczko ma bagienny drzewostan, jak wierzby płaczące, te stare sprzed dziesiątek lat, oraz osiki i, jak się nie mylę, nawet olchy. Bagienko należałoby nawodnić. Wpuścić raki i karasie oraz cierniki z kijankami, by to przyciągnęło wiosną parę dzikich kaczek. Wokół bagienka widziałbym kilka ławeczek, a za nimi okrężna ścieżkę z porządnego asfaltu do łyżworolek. Dalej od stawu i zieleni, nieco w polu, boisko małe dla dzieciaków do piłki nożnej z brameczkami przenośnymi, montowanym na stałe. Boisko do siatkówki plażowej obowiązkowo drugie. Z gimnastyki: drążki. Konieczna będzie równoważnia, krata do wspinania. Też drabinka pozioma. Nie zapominamy o siłowni pod chmurką. Takie są moje marzenia w temacie rekreacji napowietrznej.
Przejadamy? I udajemy, że nic się nie stało? A po nas choćby potop?
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 09-05-2016

35153. 
Szanowna redakcjo Kuriera!
W miejscowości Wola Kamieńska jest problem agresywnych psów Pana Włodzimierza Estkowskiego. Trzy owczarki niemieckie wieczorami oraz nocami, czasami w ciągu dnia, notorycznie uciekają z posesji i grasują po okolicy wzbudzając strach i przerażenie.
Fakt ten był wielokrotnie zgłaszany na policję, ale nic w tej sprawie się nie dzieje.
W ubiegłym tygodniu te psy zaatakowały i zagryzły na śmierć 4 daniele u Pana Mirosława Kowalskiego w pobliskim Szałkowie. Oczywiście została wezwana policja - i dalej nic.
Kilka dni temu te psy zaatakowały na pastwisku bydło Pana Antoniego Kalbarczyka z Woli Kamieńskiej. Ponownie została zawiadomiona policja, ale sytuacja nie uległa zmianie, bo dzisiejszej nocy psy znowu grasowały po okolicy.
Z tego co mi wiadomo, takich zawiadomień na policję jest dużo więcej. Psy atakują osoby spacerujące lub jeżdżące rowerami, ale ten Pan czuje się nietykalny.
Nie wiem na co czeka policja - aż dojdzie do tragedii...? Przecież tu chodzi o bezbronne dzieci.
Proszę zainteresujcie się tą sprawą zanim będzie za późno.
 Jan
 Iława, Poniedziałek 09-05-2016

35152. 
Przysłuchiwałam się w kolejce do lekarza dyskusji o demonstracji KOD-u.
Wreszcie usłyszałam taki tekst: "Za Tuska to było lepiej".
Nie wytrzymałam.
"Proszę Pani, a co było lepiej? Proszę wymienić tylko jedną rzecz"
"No na przykład przeszłam na emeryturę w wieku 55 lat"
"A wie pani kto ten wiek emerytalny podniósł?"
"No ten idiota Kaczyński! Udało mi się przed nim uciec!"
"Właśnie, że nie! Podniósł właśnie Tusk! Pani się jeszcze udało, innym nie"
"Milcz smarkulo, mama cię nie wychowała"

Durne społeczeństwo mamy, durne do sześcianu.
 Ola Mała
 Iława, Poniedziałek 09-05-2016


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 34 35 36 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 212 213 214 ... 356 357 358 następna ] z 358130280522


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.