Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
Wyrwać palaczy ze szponów nałogu!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Więcej...

Forum

39816. 
Przez całe święta ktoś codziennie chamsko plądrował piwnice w blokach.
Bezczelne włamy odnotowano w całym mieście.
Poginęły rowery.
Święty Mikołaj na pewno to nie był.
 Jimmy
 Iława, Czwartek 27-12-2018

39815. 
Odnośnie wpisu numer: 39775

Jak to celnie ująłeś - "wycieranie gęby Żylińskim" przez spuszczone ze smyczy (starych wyjadaczy) młode wilczki polityczne PO i SLD - dopiero się zacznie.
Po fazie pierwszego upojenia powyborczego, [...] a następnie odtrąbienia hymnu "otwórzcie się wrota kosmosu" - przyjdzie po Nowym Roku faza zmierzenia się z realnymi problemami miasta i powiatu oraz nowymi wyzwaniami.
I zobaczymy jacy są mocni.
A oczekiwania społeczeństwa zostały rozbudzone i apetyty zaostrzone do granic wytrzymałości - i to lokalnie, i również centralnie.
 Żołnierz Burmistrza Adama Żylińskiego
 Iława, Czwartek 27-12-2018

39814. 
Gdyby piesi i rowerzyści byli tak rozważni na przejściach jak te tutaj kaczki [ul. Sobieskiego], to nie byłoby w Iławie wypadków.
 Piotr
 Iława, Czwartek 27-12-2018

39813. 
DZIĘKUJĘ ZA POMOC!

Do niedawna jedynym ratunkiem dla Gabrieli Jamroży wydawała się terapia w Izraelu. Na szczęście okazało się, że przyjęta wcześniej chemia jednak zaczęła działać i możliwe jest leczenie w Polsce. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać środki na specjalistyczny, drogi lek. Znalazł się też dawca szpiku, dzięki któremu iławianka przeszła przeszczep.

Przejmująca historia w sylwestrowym wydaniu gazety „Kurier Iławski” wyjątkowo od czwartku do kupienia w kioskach i sklepach.
https://www.kurier-ilawski.pl/jedynka
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 27-12-2018

39812. 
Co będzie z iławskim targowiskiem? Plotki wśród iławskich taksówkarzy krążą o jego likwidacji i przeznaczeniu terenu pod deweloperkę.
Czy ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat?
 Grzesiek
 Iława, Środa 26-12-2018

39811. 
Odnośnie wpisu numer: 39809

W Iławie rządzi ta sama paczka PO, co w warsiawce. [Rafał Trzaskowski] już pokazał wyborcom co znaczą jego obietnice i gdzie ma ludzi, którzy zdecydowali się oddać swój głos.
Czy wyborców lokalnych czeka podobny los od włodarzy PO w powiecie oraz mieście? Czas pokaże.
 użytkownik wieczysty
 Iława, Wtorek 25-12-2018

39810. 
WESOŁYCH ŚWIĄT!
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 24-12-2018

39809. 
Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się z mocy ustawy w prawo własności tych gruntów (od 1 stycznia 2019 r.).
Zmiana statusu będzie odpłatna - osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do płacenia należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat.
Możliwe też będzie wniesienie opłaty jednorazowo z bonifikatą.
Od lokalnych radnych zależy ile będzie ona wynosiła.
 księgowy
 Iława, Niedziela 23-12-2018

39808. 
ZAKRĘCONY PIOTREK, UCZCIWA BEATA

W roztargnieniu Piotr Gołkowski pozostawił na chwilę reklamówkę z dopiero co kupionymi butami i się oddalił.
Dobrze, że w pobliżu była Beata Józefowicz. Uczciwa kobietka przyniosła znalezisko z galerii handlowej do siedziby „Kuriera” na Stare Miasto. Czytelnicy migiem roznieśli poszukiwania po internecie. Buty za 240 zł wróciły do właściciela.
Święta będą jednak wesołe!
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 23-12-2018

39807. 
„Kler” powiatu niegdyś suskiego w aktach Komitetu Powiatowego Polskiej Partii Robotniczej w Iławie.

W dniu 2 lipca 1948 roku odbyło się posiedzenie egzekutywy KP PPR w Iławie, któremu przewodniczył tow. J. Krzesiński. Na posiedzeniu mówiono m.in. o sytuacji politycznej w Jugosławii, o czystkach w PPR, zaś w dalszej części „tow. Krzesiński omówił sprawę kleru i kościoła, po czym nastąpiła ożywiona dyskusja, potępiająca członków Partii chodzących do kościoła”.

Ze sprawozdania J. Krzesińskiego, sekretarza KP PPR, przedstawionego na konferencji powiatowej w Iławie w listopadzie 1948 roku: „We wszystkiej wrogiej robocie przeciwko Polsce Ludowej dopomaga również kler w naszym powiecie”. Krzesiński wymienia trzech duszpasterzy z Iławy:
1. Werpechowski Ludwik, proboszcz
2. Ledziszewski Bogdan, prefekt
3. Niepiekło Mieczysław, proboszcz, zakonnik.
„Największą aktywność w pracy przeciw nowemu ustrojowi Polski Ludowej przejawia 1-szy, Werpechowski Ludwik, który to obrady parlamentu amerykańskiego czci mszą świętą ze swoimi wiernymi, stara się wpływać na młodzież zrzeszoną w organizacjach młodzieżowych poprzez odczytywanie listów pasterskich (...) Dwaj pozostali również szerzą podobne wiadomości, aby odstraszyć Naród, a w pierwszym rzędzie młodzież od słusznej linii politycznej, jaką kieruje się nasza Partia.”

Poniższy fragment sprawozdania od słów „między innymi” ma styl typowego donosu, który mógł być spisany przez tajniaka z UB zaraz po wysłuchaniu kazania:
„Prabuty – ksiądz Klimuszko Andrzej, proboszcz parafii i Piechowiak Zygmunt, prefekt, pomocnik proboszcza, którzy obydwaj uskuteczniają się wzajemnie we wrogiej, antyrządowej, antypartyjnej działalności. Wyżej wspomniany Klimuszko, wróżbita, do którego zjeżdżają się ludzie z dalekich stron, wróży z fotografii o zaginionych i twierdzi każdemu bodajże jedno, że każdy z tych kopie węgiel na Uralu w Związku Radzieckim, między innymi na kazaniu w ubiegłym tygodniu powiedział, gdy biskup mi powierzył parafię Prabuty, namaszczając mi palce sakramentem świętym, a ja się na to zgodziłem, to pamiętajcie drodzy parafianie, że Polska za dawnych czasów była lepsza, chrześcijańska i katolicka, a obecnie została opętana przez szatana, którego musimy zniszczyć, by nie ogarnął całej Polski swym nieczystym duchem. Wy starzy nie zdołacie utrzymać obecnej nawały szatana, który namawia wasze dzieci, by nie chodziły do kościoła, ale wy młodzi musicie stać zdecydowani, by utrzymać ojczyznę w naszej wierze (…) My, drodzy parafianie stając na tym świętym miejscu, powinniśmy nabrać otuchy w wierze chrystusowej i niszczyć szatana na każdym kroku, ponieważ szatan zebrał się tam ( wskazał ręką na wschód ) i radzi jak nas wiernych zniszczyć i rozpędzić. My wierni nie damy się.
Susz – Baranowski Stanisław, proboszcz, zdecydowany wróg demokracji i klasy robotniczej (...)
Kisielice – Przybylski Jan, nie lepszy jak i pierwsi.
Laseczno – Jaskiel Antoni, proboszcz, zdecydowany wróg Partii”.

Znamienny jest ostatni fragment sprawozdania sekretarza KP PPR w Iławie: „Kler na terenie naszego powiatu ma jednak poważne wpływy wśród miejscowego społeczeństwa, jak i na niektórych członków naszej Partii, którzy ulegają wpływom kleru, dowodem tego były misje w Prabutach, gdzie sala kościelna była wypełniona po brzegi, a wśród tych i członkowie naszej Partii.”

* * *

28 lipca 1948 roku. Piaszczysta ścieżka pośród pól. Łany zbóż nakrapiane makami i chabrami. Żniwiarze. Miedze. Ktoś idzie ścieżką…
„Jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół (...) A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii (...), uklęknąłem i ucałowałem ziemię”.
Ten „ktoś” to ks. Karol Wojtyła, który tak wspominał swój przyjazd do parafii w Niegowici. Jego wybór na papieża 30 lat później przepowiedział właśnie o. Andrzej Klimuszko.

* * *

A jeden ze starców odezwał się do mnie tymi słowami:
„Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli?”
I powiedziałem do niego: „Panie, ty wiesz”.
I rzekł do mnie: „To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili” (Apokalipsa św. Jana, 7, 13-14)
 Andrzej
 Kałduny, Niedziela 23-12-2018

39806. 
Odnośnie wpisu numer: 39804

Pełna zgoda.
Jednak dobrze prowadzone miasto, które sprzedaje grunty deweloperom pod rozbudowę - zakłada wzrost liczby mieszkańców. Dobry gospodarz już przy tych planach rozbudowy terenu powinien przewidzieć, że potrzeba będzie publicznych placówek oświaty.
Niestety przez wiele lat w Iławie nie było wizji dalekosiężnej... czyli takiej, która będzie dłuższa niż na okres dwóch kadencji samorządu. Oto efekt.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Niedziela 23-12-2018

39805. 
Radość i zawód. Jest nadzieja?
Spore kontrowersje wokół planu inwestycji władz iławskiego ratusza w modernizację schroniska dla zwierząt. Co na to poprzedni i nowi radni? Co na to poprzedni i nowy burmistrz?
Czytaj w bieżącym wydaniu gazety „Kurier Iławski” na stronie 8.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 22-12-2018

39804. 
Odnośnie wpisu numer: 39799

Jeśli kupuję lub wynajmuję mieszkanie, to - gdy mam dzieci - sprawdzam czy w pobliżu jest szkoła lub przedszkole. Nie oczekuję od miasta, że mi wybuduje szkołę dla mojej wygody pod moim domem. Trzeba było myśleć o tym zanim kupiliście sobie mieszkania na "zadupiu". Iława jako miasto nie udźwignie takiego wydatku.
 Robert
 Iława, Sobota 22-12-2018

39803. 
Odnośnie wpisu numer: 39799

Wielka szkoła, wielkie wizje. [...]
Jeżeli za petycję i zbieranie głosów bierze się radny Dariusz Rozborski, to nasuwa się pytanie: czy w szkole będą platformy dla inwalidów, bo bez tego nie ma NOWOCZESNEJ SZKOŁY.
Panie radny Rozborski, słyszał Pan coś o nowoczesności? O myśleniu?
O tym, jakie są konsekwencje podejmowanych decyzji?
 buła
 Iława, Sobota 22-12-2018

39802. 
Nowy rozkład jazdy autobusów miejskich w Iławie znajdziesz w bieżącym wydaniu gazety „Kurier Iławski”.
Jest dużo zmian na wszystkich liniach (wymuszone remontem placu przed dworcem kolejowym). Obowiązuje od 14 grudnia.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 21-12-2018

39801. 
Odnośnie wpisu numer: 39799

Kto temu winien i pozwolił na taki ścisk? Budynki jeden w drugi wchodzą, że z okien widać co w naprzeciwnym bloku sąsiad na śniadanie szykuje. Wedle mnie skandal nad skandale.
A tymczasem w sytuacji ścisku i osiedlania się tutaj młodego pokolenia, można przecież przewidzieć było, że nowe się dzieci urodzą nam. Pewno deweloperska banda nie przewidziała, że w kraju władzę obejmie rząd dbający o rozwój demograficzny Polaków. Nie przewidziała żeby budować tu zaplecze szkół i przedszkoli. Ich należało zobligować by na własny koszt choćby stan podstawowy postawić. Przy takim założeniu, że to deweloper pozostawia szkoły w jednym projekcie, koszt o 50% mniejszy byłby dla budżetu miasta.
 Marszałek
 Iława, Piątek 21-12-2018

39799. 
Szkoła jest konieczna na Osiedlu Piastowskim, jest konieczna na wczoraj.
Ilość bloków mieszkalnych rośnie w szybkim tempie, rośnie więc liczba mieszkańców, młodzieży i dzieci.
Prosimy władze miasta Iławy o poważne potraktowanie naszej sytuacji.
 Tańcząca z Krzakami
 Iława, Czwartek 20-12-2018

39798. 
„KURIER” & „TELEWIDZ” NA ŚWIĘTA!

W świątecznej gazecie mamy dla was poręczny, zgrabny i zszyty dodatek telewizyjny formatu A4.
Można go wyjąć ze środka gazety Kurier Iławski, no i wygodnie korzystać z tej ściągi przed telewizorem.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 20-12-2018

39797. 
Odnośnie wpisu numer: 39764

A jak w sprawie podwyżki opłat za śmieci zagłosował na Związku Gmin przedstawiciel Iławy wyznaczony przez Burmistrza i Przewodniczącego?
Zrozumiałeś??!! Doczytałeś??!! [...]
 urzędnik z ratusza
 Iława, Czwartek 20-12-2018

39796. 
Odnośnie wpisu numer: 39783

Piękne są nasze polskie jarmarki lokalne na Boże Narodzenie, oj piękne. Szykujemy się do Świąt, pięknie się szykujemy.
A ja z prośbą się zgłaszam organizacyjną taką, nieśmiałą deko, do Ratusza i Wydziału Kultury. Żeby jednak zmienić miejsce jarmarku, bo amfiteatr to kompletna pomyłka - ani tam warunków nie ma, ani klimatu, ani smaku... Kompletne nieporozumienie.
Proponuję na przyszły rok na przykład plac Starego Miasta. Niech ożyje! Może wyczekiwany Jezusek pomoże!
Choinka marzeń wyrosła. Do szopy hej pasterze! Do szopy, bo tam cud!
 sąsiadka
 Iława, Czwartek 20-12-2018

39795. 
ZAPOMNIAŁ O HAMULCU RĘCZNYM!

Z niecodziennym zdarzeniem mieli do czynienia strażacy w Nowym Mieście. Do rzeki Drwęcy stoczył się samochód dostawczy. Kierowca nie zaciągnął ręcznego hamulca. Do wyciągnięcia pojazdu wezwano grupę wodno-nurkową z Ostródy.
Czytaj więcej w bieżącym wydaniu gazety „Kurier Iławski”.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 20-12-2018

39794. 
Odnośnie wpisu numer: 39791 39792

Panowie!
My jesteśmy Ruchem Narodowym i skupiamy się na budowie naszej partii. Otrzymaliśmy bardzo dobry wynik podwajając elektorat i zdobywając w powiecie iławskim około 4%. Polityka to konsekwentna wieloletnia praca, która zaowocuje.
A co do drugiego zarzutu, to gdzie i kiedy ja cieszyłem się z przegranej Adama Żylińskiego? Owszem uważam, że Pan Adam nagrabił sobie jako Burmistrz przez te wszystkie lata, ale konsekwentnie od ogłoszenia wyników II tury mówię też, że z nowym Kopaczewskim jest to zmiana przypadkowa i na gorsze.
Cóż, chciałbym się mylić... Naprawdę chciałbym się mylić.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Czwartek 20-12-2018

39793. 
Odnośnie wpisu numer: 39792

Jeśli Dawid Kopaczewski ma zamiar spokojnie porządzić do końca 5-latkię, to powinien iść swoją drogą, bo jeśli będzie służył politycznym bonzom PO ze starostwa, to już po nim [...]
Jeśli Dawid ma być mądry chłop, to Mariolę Zdrojewską zostawi, choćby troszku na jakiś czas, jako tę kobitkę, która pociągnie rozpoczęte przez Żylińskiego ogromne projekty inwestycyjne dla Iławy. [...]
 Marszałek
 Iława, Czwartek 20-12-2018

39792. 
Odnośnie wpisu numer: 39788

No nie mogę przestać się śmiać jak czytam opinie Pana Tulwińskiego. Najpierw zachwycony był pozbyciem się Żylińskiego, a teraz rwie włosy z powodu wyboru nowego Burmistrza.
[...]
Macie Państwo nowego, młodego "super Burmistrza".
Wice Mariola Zdrojewska dalej siedzi bez [...]. Nawet nie zrezygnowała, brak przyzwoitości. Ale spokojnie, sztab PO w starostwie już zdecydował, Rysio Kabat zastąpi Cię. Idź na chorobowe, Mariolka.
[...] Takie są głosy ludzi, np. podczas czekania w ambulatorium jak się z nimi pogada. Taka jest "zmiana" w Iławie.
Teraz powstała jakaś bzdurna Rada Kobiet, może będą zapraszane jako "dekoracja" na uroczystości miejskie. Proponuję także Radę Młodzieży, Radę Elektryków, Radę Hydraulików, Radę Kominiarzy, Radę Zwierząt itd.
Ojjjj Dawidku, dziecko moje, Ty się [...].
 Emerytowany Nauczyciel
 Ilawa, Czwartek 20-12-2018

39791. 
Odnośnie wpisu numer: 39788

Panie Tulwiński, dlaczego nie wkręcił się Pan jako wolny strzelec na listy wyborcze np. PiS, i radnym Iławy nie został?
Zagrałby Pan rolę Konrada Wallenroda. Ludzie wybrali by Pana w cuglach, bo radykałów u nas dostatek, tylko nie mają na kogo głosować, więc albo zostają w domu albo oddają puste głosy.
A tak to teraz Pan gęgasz tylko, co o kant pupy się roztrzaskuje i nic nie daje, bo - jak to mówią - "psie głosy nie idą pod niebiosy". [...]
 Marszałek
 Iława, Środa 19-12-2018

39790. 
ZUCHWAŁA UCIECZKA WIĘŹNIA

Więzień o ksywie „Hiszpan”, pracujący w zakładzie meblarskim BRW przy ulicy Lubawskiej w Iławie, zwiał ze stanowiska pracy. Wysłano za nim grupy pościgowe.
Zakład Karny zapewnia, że zbieg nie jest niebezpieczny. Ale ktoś mu pomagał. Bulwersujące szczegóły tej sprawy znajdziesz w najnowszym wydaniu gazety „Kurier Iławski” od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 19-12-2018

39788. 
Odnośnie wpisu numer: 39784

No już widać, że owo stowarzyszenie pachnie lewicowym i destrukcyjnym feminizmem obecnych czasów. Zwłaszcza, że postulaty, jakie sobie Panie zapisały to potwierdzają... Wystarczy spojrzeć na obecne tam osoby i w jakich sprawach do tej pory się udzielały.
Moim zdaniem jest nadzwyczajnym skandalem taka sytuacja, że obecna była w tej "radzie" żona Pana Burmistrza Kopaczewskiego. [...] Czyli co? Na platformie organów publicznych żona będzie doradzać mężowi? Tak właśnie wygląda lewicowa "demokracja".
Martwią mnie postulaty tych pań... Miało nie być ideologii... Ciekawe czy gdyby powstała w Iławie np. patriotyczna Narodowa Organizacja Kobiet, to nowy Burmistrz również by uznawał te kobiety jako "ciało doradcze"? No przecież znamy wszyscy odpowiedź, że nie.
Taką teraz mamy w Iławie "demokrację" ideologiczną. Lewiznę.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Środa 19-12-2018

39785. 
Odnośnie wpisu numer: 39783

Panie i Panowie kulturalni z pomysłami Wenecji! Za sztukę należy płacić, bo wtedy wiemy czy jest odbiorca, inaczej wiocha i tyle. Wypowiem brutalne słowa, ale proszę nie winić nikogo.
Latem śpiewała artystka Grażyna Brodzińska - za darmo i na otwartym powietrzu. Zatem wiocha. Pod gołym niebem, na ławach, jak w wiejskiej remizie strażackiej za czasów komuny. Kibic podkłada pod tyłek gazety i po nos odziany, bo ziąb. Tak ma odbywać się odbiór sztuki operetkowej z najwyższej półki?
Jednak spełniono postulat "sztuka do ludu, lud do sztuki" (znowu: jak za komuny). Boże broń bym kogokolwiek winił. Chciano upowszechnienia sztuki, zatem pod gołym niebem w kurtkach i za "darmochę" (z naszych podatków, a jakże).
Gdyby to kosztowało np. 50 od łepka, a może nawet więcej złociszy, to żądam w teatrze i na siedząco, ale strój elegancki, ludzie wypachnieni, intelekt widoczny.
Pavarotti miewał koncerty również dla ludu na trawce pod gwiazdami, ale za pieniążki. I wiadomo było co jest co!
 Marszałek
 Iława, Wtorek 18-12-2018

39784. 
Odnośnie wpisu numer: 39777

Ligę Kobiet Polskich założono w 1913 roku. Naszą iławską z restauracji Kaper na wzór tamtej popieram.
Ten szlachetny związek zajmował się będzie prawymi czynami. I niech tak z naszymi paniami jest. Będą zbierały dary dla biednych, będą szyły, cerowały, gotowały, sprzątały, zaś wieczorem szukać będą szczęścia na zebraniach, oczywiście współpracując-konsultując z nowym Burmistrzem Kopaczewskim (on też baba?). Niech wiecują przed Ratuszem, piszą odezwy do rządu z powodu "braku wolności i demokracji".
 Marszałek
 Iława, Wtorek 18-12-2018

39783. 
Piękny teatr pokazali artyści podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Iławie. Nie jakieś tam gnioty szkolno-przedszkolne, które - choć cieszą dzieci i rodziców - to co roku są takie same. Ten spektakl zachwycał scenografią i grą aktorów.
Tylko jedno zastanawia. Amfiteatr świecił pustkami. Dlaczego? A ilu fanów ma muzyka klasyczna?
Powiedzmy sobie brutalnie: przeciętny człowiek interesuje się parówkami i tym ile mają procent mięsa. Na kabanosy stać tylko bogatych lekarzy albo biednych rencistów, którzy lubią raz w miesiącu poczuć, że żyją. Cała reszta je parówki. Tak jest z kulturą...
Parówkożercy nie byli zachwyceni teatrem w amfiteatrze, bo nie było mikołaja i śnieżynek, czyli sezonowej popeliny. Teatralne disco-polo dla parówkożerców wypełniłoby amfiteatr w Iławie po brzegi. No więc jak to jest z ICK...? Jak robi biesiadę i jest tłum to źle, a jak robi ambitny teatr i jest pusto to też źle?
Jaka kultura ma być w Iławie? Dla wszystkich czy dla wybranych? Czego chcą iławianie? Parówki czy kabanosów?
 majster-miotełka
 Iława, Wtorek 18-12-2018

39782. 
Panie Burmistrzu Kopaczewski! Tak Pan w kampanii wyborczej krzyczał o transparentności Ratusza.
Ile z tych obietnic dziś mamy?
Na przykład radni zdejmują uchwałę w sprawie dzierżawy nieruchomości oraz użyczenia nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Iława, bo chcieliby się dowiedzieć komu i za ile miasto użycza bądź dzierżawi nieruchomości, a Pan jak lew broni dostępu przed radnymi. Taka to transparentność urzędu.
Nawet radni z Pańskiego komitetu, Pani Pogodowska oraz Pan Kamiński głosowali przeciw Panu.
Znów sprawdza się stare powiedzenie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Oszukał Pan wyborców, wstyd!
 Edek z Fabryki Kredek
 Iława, Wtorek 18-12-2018

39781. 
Odnośnie wpisu numer: 39772

Obecnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT korzystają przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza w złotych równowartości 40 000 EUR. Kwotę tą należy przeliczyć po średnim kursie NBP z dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co daje umownie 200 000 złotych.

 Robert
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39777. 
Odnośnie wpisu numer: 39711

Miało nie być ideologii w samorządzie kadencji nowego Burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego.
Tymczasem mamy początek w Iławie działalności tzw. Rady Kobiet, czyli grupki 10 pań, łącznie z żoną burmistrza, które dały się poznać ze ścisłej współpracy z feministkami maszerującymi w "czarnych marszach", na których promowano m.in. walkę z Kościołem oraz mordowanie niewinnych nienarodzonych dzieci.
Niech Pan Bóg ma w opiece miasto Iławę i iławian!
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39776. 
Przed wejściem do ambulatorium szpitala ŚLISKO jak cholera [w Iławie]. Nieposypane! Szkło!
Poniedziałek, już minęła godzina 8:00. Wszyscy gospodarze dawno już odśnieżyli i posypali swoje chodniki. Wszyscy, ale nie szpital powiatowy.
Ale na dekoracje, bombki, choinki, prezenty, nagrody - to są pieniądze.
Tak się dba o pacjentów. MASAKRA!
 pacjent
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39775. 
Odnośnie wpisu numer: 39774

...a weźcie wy się w końcu odpieprzcie (przepraszam, ale inne słowo za tę nagonkę mi tu nie pasuje) od Adama Żylińskiego!
Ileż można? Święta za chwilę.
Śmiało można Go nazwać Wielkim Budowniczym Iławy i chyba czas na docenienie. Chcieliście zmiany, to macie. Mało jeszcze? Po jaką cholerę wciąż jeździcie po Nim...? Czemu i komu to ma służyć? Niska, wstrętna dziecinada. Internetową ciekawostkę, puszczającą "buźki" na wszystkie komentarze na Facebooku, grzecznie pilnującą by żaden wpis mu nie uciekł. To się nazywa "kontakt ze społeczeństwem".
Mierzi mnie ta maskarada!
Brak wiedzy, przygotowania, predyspozycji, intuicji, zdolności - wszystko to chcecie zasłonić rzekomym "osaczeniem przez ludzi Żylińskiego"?
To było wiadomo przed wyborami a nie teraz po wyborach krztusić się "świeżym powiewem". Przestańcie sobie, najlepszym burmistrzem jakiego Iława miała, gębę wycierać! Mimo iż to solidna firma, to nie napis na dropsie, aby byle ciul wciąż się Go czepiał.
Facet pozostawił po sobie takie inwestycje, że dzisiaj nic tylko kupony odcinać i będą je odcinać przez kilka lat, ale nie wystarczy im - wciąż Go gryzą. Marne i mierne to! Pokolenie Facebooka... Hejt, złość, napaść.
 Maurycy
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39774. 
Odnośnie wpisu numer: 39761

Urzędniku, czego ty chcesz?
Czepiasz się gościa, a On niczemu winien. Przecież ludzie po Adamie Żylińskim osaczyli i postawili Dawida Kopaczewskiego do kąta i nadal rządzą Ratuszem.
Zagubiony nowy burmistrz zamiast się ogarnąć, tupnąć nogą i biczem trzasnąć - bawi się w celebrytę, a po godzinach uczy się regułek jakie mu vice Zdrojewska każe wykuć na pamięć. [...] Farsa.
 wyborca [303]
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39772. 
Odnośnie wpisu numer: 39760

Kiedy wreszcie taryfiarze i inni drobni usługodawcy będą wydawać kwity z opłatą podatku VAT...?
Należy ich wyłapywać tak samo jak potężnych bonzów z biznesu. Przecież w ten sposób wszyscy mamy miliardy w plecy. Ale po podwyżki od rządu to do kolejki ustawiają się wszyscy. Taką postawą rozwalimy Ten Kraj.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 17-12-2018

39770. 
Odnośnie wpisu numer: 38457

Są takie myśli, plany, marzenia ludzkie zapisane gdzieś na pożółkłych już kartkach; przemijają sekretarze partii, pięciolatki, ustroje, pokolenia ludzkie, aż w końcu nikną z ludzkiej pamięci jak ślady na piasku. Wydawać się może, że to już nieodwracalny wyrok historii, że na zawsze pozostaną tylko na papierze.

Właśnie 29 listopada 2018 roku Gminna Spółdzielnia (GS) w Iławie otworzyła nowy sklep w Rudzienicach. Gdy przekroczyłem pierwszy raz próg tego sklepu, po dawnemu spółdzielni (jak kiedyś za PRL nazywano sklepy wiejskie) natychmiast skierowałem się do działu MASARSKIEGO. Tam już z daleka witała mnie z uśmiechem i radością ekspedientka, która nigdy by się nie domyśliła celu mojej wizyty na jej dziale. Mięsiwa tam bowiem nie szukałem...

„Z sesji Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudzienicach z dnia 19 kwietnia 1972 roku odbytej w lokalu agronomówki w Rudzienicach. (…)
Rad. Świniarski [Konstanty, radny z Kałdun] przedstawił konieczność zorganizowania masarni przy GS, ponieważ inne GS mają masarnie, a w Iławie nie ma (…)
Rad. Brocka [Zofia, radna z Mątyk] potwierdza, że chociaż powinien być sklep masarski i to byłoby już dużą pomocą dla miejscowej ludności. Na temat zaopatrzenia ludności w mięso dyskutowało jeszcze 4 radnych. Gromadzka Rada Narodowa po przeanalizowaniu powyższego podjęła uchwałę Nr XXXII/65/72”

Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej składa więc do tegoż GS Iława dnia 25 kwietnia 1972 roku wniosek w sprawie zorganizowania w Rudzienicach sklepu masarskiego.
Dnia 17 lipca 1972 roku władze GS Iława ślą do Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudzienicach pismo zwrotne:

„W odpowiedzi na złożony wniosek (…) w sprawie zorganizowania we wsi Rudzienice sklepu masarskiego, uprzejmie informujemy, że w przedmiotowej sprawie Zarząd GS podjął następujące wnioski: (…)
2/. Odnośnie uruchomienia sklepu masarskiego Gminna Spółdzielnia nie planuje w obecnej pięciolatce uruchomienia punktu masarskiego z uwagi na brak limitów na budowę takiego obiektu”.
V-ce Prezes ds. Zaopatrzenia Ludności
Kazimierz Jędrzejewski

Musiało upłynąć 46 lat, 7 miesięcy oraz 10 dni (od 19 kwietnia 1972 do 29 listopada 2018), czyli dwa ludzkie pokolenia, dziewięć „pięciolatek” według kalendarza ekonomicznego PRL, aby postulaty Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudzienicach, a w szczególności radnej Zofii Brockiej z Mątyk, zostały zrealizowane.
 Andrzej
 Kałduny, Niedziela 16-12-2018

39769. 
Odnośnie wpisu numer: 39757

Miałem kiedyś sukę, którą dostawała obłędu ze strachu gdy tylko zaczynało grzmieć. Cóż było robić. Widok psa ziejącego ciężko i miotającego się z kąta w kąt wzbudzał poczucie winy nawet u takiego kociego fanatyka jak ja. Wpuszczałem ją do pomieszczenia, gdzie przebywałem i pozwalałem ułożyć się gdzieś blisko. Mimo upływu lat i cykliczności zjawisk atmosferycznych, to durne bydlątko nigdy się nie nauczyło, że te efektowne i pozornie groźne pomruki z niebios są w istocie nieszkodliwe. Wręcz jej reakcje na ten sam, docierający do niej enty raz bodziec, z czasem wręcz się wzmagały.

To zaczęło budzić we mnie wątpliwości, czy ten strach jest taki na 100% spontaniczny, czy też Tarka (imię suki) nie zbystrzyła się, że odgrywanie przerażonej wzbudza litość moją, albo mojej mamy i byle mały wiosenny czy letni grzmocik, to przepustka do dodatkowych porcji czułości, wejścia do domu i załapania się na ekstra smakołyk. Nie wpadłem wtedy na koncept złożenia zażalenia do Peruna i wysłania petycji ze stanowczym żądaniem zaprzestania tych godzących w psi dobrostan praktyk. I już pewnie domyślacie się do czego piję.

No to teraz kilka brutalnych prawd dla posiadaczy psów, zwłaszcza tych z miast.

Jesteście w pełni odpowiedzialni za stworzenia, które przygarnęliście pod swoje dachy i między innych ludzi. Obecność Waszych psów w blokach, czy na ciasnych osiedlach domków jednorodzinnych nie stwarzają dla społeczności lokalnej żadnej wartości dodanej. Zauważam tylko mankamenty, wyraźne zwłaszcza dla tych, którzy fascynacji gatunkiem canis lupus familiaris nie podzielają.

Psy szczekają, wyją, obsikują koła aut, defekują gdzie popadnie, ślinią się, śmierdzą, rozkopują trawniki, zostawiają po sobie kłęby mało estetycznych kłaków. Robią to przez 365 dni w roku. Uważam za szczyt bezczelności, żeby wymagać od ludzi, którzy ponoszą w mniejszym lub większym stopniu konsekwencje Waszej fanaberii jaką jest posiadanie psa w mieście, powstrzymywania się od radosnego pier...cia petardą raz do roku. I nieważne dlaczego tak robią. Pewnie dla odreagowania, z dziecięcej przekory, tak po prostu. Mają do tego pełne prawo i ja tego prawa będę bronił.

Te sylwestrowe spotkania na mieście, często pod wpływem upojenia, to jedne z najpiękniejszych chwil, bo są w pełni spontaniczne. Wszyscy mieszkańcy, bez względu na jakiekolwiek różnice, mogą spotykać się w centralnym punkcie miasta czy osiedla i po prostu sobie powiedzieć "Szczęśliwego Nowego Roku!" w strugach szampana, huku sztucznych ogni, dymie i przy rozbłyskach na niebie.

Sylwester to święto ludyczne, może i naiwne, ale pełne nadziei na lepsze jutro. Huk petard, rozbłyski fajerwerków, smród palonego prochu mają banalnie prostą symbolikę. Przegnanie demonów starego roku i oświetlenie drogi dla aniołów mających czuwać nad nowym. Wybaczcie nieczułość, że w tak podniosłych chwilach trwających mniej niż godzinę raz na 8760 godzin, kompletnie nie myślę o stresie Waszego wychuchanego pieseczka. Gwoli szczerości mam to głęboko w nosie.

Jeśli ta kretyńska akcja hejtowania strzelania fajerwerkami będzie się nasilać to pamiętajcie drodzy psofani, że reszta społeczeństwa też może przywołać Was do porządku i sprawić, że posiadanie psa w mieście będzie coraz droższe i bardziej kłopotliwe. Oprócz obowiązkowych czipów, obowiązkowe badania DNA psich kup, które pozwolą skutecznie namierzać właścicieli kudłatych zasrańców i wymierzać im bajońskie mandaty od 1000 zł w górę. Jak to się mówi, każdy kij ma dwa końce. Szanuj siebie, szanuj innych i szanuj tradycję. I to wystarczy.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Olsztyn, Niedziela 16-12-2018

39768. 
Odnośnie wpisu numer: 39711

Chciałbym Państwu wyjaśnić, że Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski [w głosowaniu radnych] otrzymał, wbrew wnioskowi klubu PiS, maksymalną dla siebie stawkę. Jego wynagrodzenie będzie rosło co rocznie jedynie o „stażowe”.
Poprzednik, Adam Żyliński, miał nieco więcej z powodu naliczonej większej ilości przepracowanych lat.
 Andrzej Rykaczewski
 Iława, Sobota 15-12-2018

39765. 
ZAPALIŁO SIĘ W KOŚCIELE!

Sobota, południe. Zaczęło się od „smażenia” instalacji elektrycznej (szafki rozdzielczej) i swądu od zakrystii kościoła św. Rozalii w Suszu. Przyjechało sporo jednostek straży pożarnej (Susz, Iława).
Uffffffffffff...! Sytuacja opanowana dzięki szybkiej reakcji duchowieństwa i wiernych. Większych strat nie będzie. Na koniec jeszcze inspekcja kamerą termowizyjną czy nie ma ukrytych zarzewi. Amen.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 15-12-2018

39764. 
Odnośnie wpisu numer: 39761

...przecież to nie iławski Ratusz ustalił podwyżkę za śmieci, lecz Związek Gmin "Czyste Środowisko" w Ostródzie.
Wszystkie zrzeszone tam miejscowości będą płacić więcej.
Zrozumiano??!! Doczytano??!!
 Anty.urzędas
 Iława, Sobota 15-12-2018

39761. 
Już podwyżki opłat lokalnych, Panie Burmistrzu Kopaczewski...?!
Nie minął nawet jeden miesiąc po zagrzaniu fotela w Ratuszu, a już Pana pracownicy z ITBS rozwieszają po mieście ogłoszenia w sprawie podwyżki opłaty za wywóz śmieci...?!
Czyli będzie powtórka jak z Warszawy u Rafała Trzaskowskiego...?! [PO]
[...]
 urzędnik z ratusza
 Iława, Piątek 14-12-2018

39760. 
Opowieść taksówkarza.
Przyjąłem kurs z kobietą wieku średniego. Na koniec, po wysiadce, patrzę kątem oka, że na siedzeniu pasażera zostało 5 złotych.
O nie, pomyślałem.
Dogoniłem tę kobietę, powaliłem ją na ziemię i obezwładniłem chwytem wprawnym i bezlitosnym. Następnie te pozostawione 5 złotych precyzyjnie wcisnąłem jej z powrotem do kieszeni.
O nie! Nie ze mną te numery, panie kontrolerki z Urzędu Skarbowego!

:-D)
 podróżny
 Iława, Piątek 14-12-2018

39759. 
POŻAR W PIWNICY. EWAKUACJA BLOKU!

Iława, czwartek (wieczorem). Ogień z materaca w piwnicy bloku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego spowodował duże zadymienie i jeszcze większe nerwy. Strażacy z całego budynku ewakuowali 23 osoby. Dwójkę poszkodowanych zabrano do szpitala.
Strażacy ugasili pomieszczenia piwniczne, oddymili budynek, a ratownicy medyczni i policjanci okrywali w koce termiczne mieszkańców, którzy wybiegli z mieszkań tak, jak stali.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 13-12-2018

39758. 
Odnośnie wpisu numer: 39754

Hej ormowcu!
Przejdź się ścieżką nad rzeką Iławką od starego młyna przy Kościuszki do mostu na Dąbrowskiego (przy Kuźni Talentów) i przyjrzyj się jaki tam jest brud i zarost zmęczonej latem, zapomnianej, niepielęgnowanej zieleni.
Wstyd! Wstyd!
Po stokroć - wstyd! Wstyd! Wstyd!
Iława dotąd była znana jako miasto zieleni i czystości. To przeszłość.
 siąsiadeczka
 Iława, Czwartek 13-12-2018

39757. 
[ OPINIE ]

Europejski obłęd sekowania tradycyjnych zwyczajów rozlewa się również po Polsce i dotarł do Iławy. Kolejny etap lewackiego negowania symboliki chrześcijańskich świąt uderza nawet w huczny sposób witania Nowego Roku. „Fajerwerki nie służą zwierzętom”. Czyżby miało być odwrotnie? Czyżby człowiek za chwilę miał się stać służącym zwierząt?
Czytajcie „Kurier Iławski” na stronie 10.
Jakie są wasze opinie?
Głosujcie! Zakazać fajerwerków? Pozostawić fajerwerki?
https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/2254418687925210
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 13-12-2018

39756. 
Odnośnie wpisu numer: 39730

Właśnie wróciłem z sanatorium i przeglądam prasę odnośnie naszej kochanej Iławy.
No Panie Burmistrzu Kopaczewski, proszę podać dlaczego nie będzie dofinansowania na zwierzaki w naszym schronisku? Tak wiem, znowu ten Żyliński i ta Junkier... Byli, obiecali dla blondyneczki 850.000 i nagle po wyborach zniknęło z budżetu i nie ma. Pani ze schroniska tak się cieszyła, bo i tęczowy Robercik Biedroń był u niej.
No o co? Tak jak mówiłem, jak PiS w wyborach coś obiecał, to kasę by znaleźli, bo mają rząd, budżet, świetne wyniki finansowo-gospodarcze, no i coraz lepsze notowania.
Widzę, że nowy SuperŚwietny Burmistrz nie ma kasy na pomoc dla schroniska. To dopiero początek. Spokojnie.
[...] Jak widzę działania Kopaczewskiego, to tak jakby nauczył się [...].
Nie wiem co mam sądzić o tym. Trochę odpocząłem a teraz będę się przyglądał tej farsie.
Jeśli Burmistrz Kopaczewski, wzorem swojego tęczowego guru Biedronia, chce lasery, to niech u siebie w ogródku zrobi, a ludziom pozwoli raz w roku na sylwestra uczcić hucznie przywitanie Nowego Roku. Ja rozumiem, że zwierzęta się boją, ale skoro nie ma kasy na schronisko to nie bądźmy próżni i nie udawajmy zatroskanych.
A jak nowe inwestycje w Iławie? Też tak będzie jak ze schroniskiem? Bo po Żylińskim nic się nie zmienia.... i nie zmieni, a szkoda.
 Emerytowany Nauczyciel
 Iława, Czwartek 13-12-2018

39755. 
Odnośnie wpisu numer: 39752

„Czy samorząd lokalny nie może tak zastrzec warunków tego zdania, żeby wygrała nasza lokalna pod nosem firma?”

Brawo Ty.
Czyli przetarg-ustawka.
 Duża Ola
 EU, Środa 12-12-2018

39754. 
Odnośnie wpisu numer: 39752

Jedna taka szantrapa z Osiedla Piastów, powiadała, że z fabryki POL-MAK takie dymy idą, że oczu nie może otworzyć, bo szczypie, a hałas, że spać ludzie nie mogą (nie ona).
Wystarczy, że takie babsko wredne o mentalności tych szajbusów KOD-u polezie do mediów i mamy kolejną gówno-burzę.
[...] Podobnie mamy znowu skargę na "brudne ścieżki nad rzeką Iławką".
Taka małpa z wszystkiego zrobi aferę teraz burmistrzowi nowemu. [...]
Najpierw robiła szarpaninę Żylińskiemu, a teraz Kopaczewskiemu zaczyna.
[...]
Ale my, ORMO-wcy, mamy na was sposób. Zadzwonimy do Kaczyńskiego żeby dał zielone światło i posprzątamy was w mig. [...] Tego chcecie?
 ORMO-wiec
 Iława, Środa 12-12-2018

39753. 
KTO POWODUJE NAJWIĘCEJ WYPADKÓW?

Według naszych subiektywnych obserwacji, mężczyźni do 20. roku życia (brak doświadczenia) oraz ci powyżej 60-tki (zwolniona percepcja). Widzicie?! Jednak coś Was łączy...
Ku przestrodze dla reszty.
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania gazety „Kurier Iławski”.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 12-12-2018

39752. 
Odnośnie wpisu numer: 39743

Ścieżka piesza i rowerowa nad rzeką Iławką - okropny brud i smród.
Od co najmniej dwóch lat monity do Ratusza pozostają bez reakcji lub na odczepnego.
Czytałam w Kurierze, że firma sprzątająca jest z... Prabut (!). Raz skosili łaskawie trawę i koniec.
Tak się nie da dalej sprawnie pracować nad utrzymaniem porządku. Czemu miotła aż stamtąd? Czy dobry gospodarz obejścia zawoła ogrodnika aż z Kwidzyna lub może jeszcze dalej, z Gdańska? Absurd.
O co tu chodzi...?
Oj brzydko pachnie ten temat...
Czytałam stękanie urzędników, że to przetarg i "przepisy prawa", ble-ble. Czy samorząd lokalny nie może tak zastrzec warunków tego zdania, żeby wygrała nasza lokalna pod nosem firma? Mamy przecież dwie sprawdzone załogi - Eko lub Spomer. Jakiś problem? Nie odpalają łapówki za decyzję?
 Ola Mała
 Iława, Środa 12-12-2018

39751. 
Odnośnie wpisu numer: 39750

A kto dotychczas miał tę spokojną fuchę?
Bez apanaży żadnych, za to raz do roku spotkanie w Skiroławkach.
Czyżby Janusz Więcek z Kisielic?
 Swój
 Iława, Środa 12-12-2018

39750. 
Czy jest to prawda, że radna Ewa Jackowska ma zostać w "nagrodę"
przewodniczącą Związku Gmin Jeziorak? [...]
Dzieje się, oj dzieje...
 taxi driver
 Iława, Środa 12-12-2018

39749. 
Odnośnie wpisu numer: 39605

Byliśmy, widzieliśmy, oniemieliśmy.
Parking przy drodze wojewódzkiej 536 na odcinku Iława-Sampława.
 Kolega Skaner
 Iława, Wtorek 11-12-2018

39748. 
Szanowny Panie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie!
Gdyby nie ordynarna zdrada w grupie radnych Adama Żylińskiego, to nie byłoby o włos zwycięstwa.
Słusznie mówi Pan o zaskoczeniu na plus. Tak to bywa w tej demokracji, najdurniejszym systemie politycznym, kiedy nawet prostak i motłoch zmienić mogą losy świata.
W przypadku naszej Rady Miejskiej nie było nic przypadkowego. Ludzie rozumni, choć zdradliwi, no i decydowali. Tak miało być.

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Michal-Mlotek-Wyborcy-postawili-na-mlodych/5368
 Feliks
 Iława, Wtorek 11-12-2018

39747. 
Odnośnie wpisu numer: 39746

Brunetki, blondynki - ja wszystkie was dziewczynki całować chcę,
lecz przyznam się o jednej tylko śnię.
Tę kochać chcę, bo ta jedyna, słodkousta ma dziecina. Jej czar znam
i dlatego tylko jej jedynej serce dam!
Ale ach, kiedy strach........................... (Burmistrza pierwszą jest).
 Marszałek
 Iława, Wtorek 11-12-2018

39746. 
Odnośnie wpisu numer: 39730

W okresie przejściowym trzeba pilnować starego towarzystwa w Ratuszu, żeby nowego burmistrza znowu nie wyprowadziło na minę, zwłaszcza wokół delikatnych tematów budżetu.
Mariolka, Ewunia, Bożenka, Beatka... Całuję was, dziewczynki.
 taki 1
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39745. 
UWAGA KIEROWCY! W związku z przebudową placu przed dworcem kolejowym Iława Główna, zmienia się organizacja ruchu dla pojazdów i pieszych (od piątku 14 grudnia). Np. po ulicach jednokierunkowych pojedziemy teraz dokładnie odwrotnie.
O szczegółach zmian piszemy w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 14.
Powiadom znajomych.
https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Uwaga-kierowcy-Uwaga-piesi/5373
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 10-12-2018

39744. 
Odnośnie wpisu numer: 39736

Kobieto, opamiętaj się...
Wielu ludzi widziało Twoją fotkę Twojej karty do głosowania, którą sama się chwaliłaś. Nie zaprzeczaj, nie kłam.
Zmieniłaś guzik i głosowałaś na Adama Żylińskiego, no dobra, ale trzecia wolta to już kompromitacja będzie. [...]
 Matka Joanna od Aniołów
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39743. 
Odnośnie wpisu numer: 39605

Iława ma nowego Burmistrza.
Pora zabrać się za mieliznę, na której poległ poprzedni Burmistrz Żyliński, czyli gospodarka śmieciowa oraz bieżące sprzątanie miasta. Mam rację?
 urzędnik ze starostwa
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39742. 
Cmentarz w Iławie przy ul. Piaskowej.
Kiedyś były tabliczki z numerami kwater i łatwo było zapamiętać położenie grobu. Teraz tabliczki zniknęły. Dlaczego?
 Wojtek
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39741. 
Pomówmy o skończonym projekcie za Starym Młynem. Dwukrotnie już byłem na oglądzie dzieła – ścieżek, terenu zabawowo-wypoczynkowego nad rzeką Iławką, i dla dzieci, i starszyzny. Ścieżki kończą się na filarach wiaduktu kolejowego, gdzie na 100 m przed mamy kładkę z możliwością dojścia do ulicy Jagieły. Obiekty na zwiedzających pozostawiają wrażenie i budzą zachwyt, lecz nie u wszystkich, są bowiem tacy, którzy powiadają: "A po co to?" (np. nowi radni).
W niedzielę około południa spora grupa dzieci i rodziców szalała z uciechy po dynamicznych odskoczniach. Niech nam żyje Adam Żyliński, a wszyscy go wspominają.
Nowego burmistrza, Dawida Kopaczewskiego, którego nie wybierałem, nazywam „Młody”, a wobec jego osoby przyjmuję postawę tolerancyjną. Co znaczy być tolerancyjnym, to wiem z języka łacińskiego. Tolerancja to znoszenie i wytrzymywanie, a w kontekście głębszym bycie cierpliwym i wyrozumiałym – w tym wypadku – wobec osoby nowego burmistrza. Jednak od drugiej strony, od nowego Burmistrza wielu z nas, radnych, którzy Go nie wybierali, oczekuje też szczególnej postawy zrozumienia.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39740. 
Odnośnie wpisu numer: 39736

Pani Ewo!
Jeśli za tę fuszerkę zapłacił inspektor nadzoru Grzegorz Drzycimski, no to nie miała Pani racji przed wyborami obwiniając o wpadkę z odbiorem urzędników burmistrza Żylińskiego!?
Z drugiej strony. Skoro winny jest Pan inspektor Drzycimski, to dlaczego przed wyborami nie ujawniono tego, tylko cały atak poszedł na Adama Żylińskiego!? Co tu się dzieje?
A na marginesie, widok Ewy Jackowskiej z Tomaszem Woźniakiem u boku w jednej koalicji to nawet Nostradamusowi się nie śnił. Czy przeprosiła go Pani za oszczerstwa, z których nic nie wynikło?

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Kontrola-szokujacych-finansow-ICK-/4416
 skołowany
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39739. 
Odnośnie wpisu numer: 39736

Może z Norwida wam coś przytoczę:

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala?
Czy ten, co mówić o tym nie pozwala?
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39738. 
Odnośnie wpisu numer: 39736

Dokładnie Pani Ewo Jackowska, dziarska kobieto! Pokażcie pełen audyt z wąchania papierów w ICK poprzedniej kadencji, obejmujący dyrektora Tomasza Woźniaka.
Co stoi na przeszkodzie? Prawda czy stary/nowy układ kolesiowski...?
Mieszkańcy żądają tego już od jakiegoś czasu, więc miej kobieto honor i pokaż co tam zwąchałaś w tych kwitkach, dokumentach, fakturach itp.
 pociąg do władzy
 Iława, Poniedziałek 10-12-2018

39737. 
RZUCIŁ KUBKIEM W NIEMOWLAKA

Zdenerwowany „tatuś” (28 lat) nie wytrzymał podczas kłótni rodziców. Spowodował u 7-miesięcznego malca poważne obrażenia głowy. Wydało się przez przypadek po czasie.
Po szczegóły zapraszamy do gazety „Kurier Iławski” na stronę 2.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 09-12-2018

39736. 
Odnośnie wpisu numer: 39732

Pani Michalino, nie zamierzam bawić się w kurtuazję i udawać, że nie obchodzi mnie zjawisko powielania nieprawdy.
Na hasła "podobno", "plotka niesie" - nie zamierzam odpowiadać. Szkoda czasu i zdrowia na ustosunkowanie się do wszystkich rzekomo poczytnych rewelacji na mój temat. Swoje wiem. Ci, co powinni wiedzieć też znają prawdę, a pozostali... No cóż, to zależy czym się karmią - ploteczką czy prawdą.
Jednak jedna informacja musi zostać sprostowana.
Karę 25 tysięcy za ewidentne naruszenie przepisów prawa w związku z odbiorem powykonawczym Galerii Jazzowej poniosła firma, która wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Miejski w Iławie na prowadzenie nadzoru inwestorskiego (postępowanie przetargowe ZP.271.24.2017)
["Pracownia Drogowa Grzegorz Drzycimski", Iława].

Na resztę Pani rewelacyjnych ploteczek pozwolę sobie odpowiedzieć takim cytatem: "Zły to ptak, co własne gniazdo kala".
Pozdrawiam.
 Ewa Jackowska
 Iława, Niedziela 09-12-2018

39735. 
Proszę zbadać i poruszyć temat baru na pływalni.
Po wejściu na obiekt, zamiast zapachu chloru czuć smród starego oleju. Czy ten bar ma jakąkolwiek wentylację?
Pozostawione w szatni kurtki przenikają "zapachem", który później czuć po wyjściu przez kilka godzin.
Poza tym asortyment składający się z samych słodyczy, fast-foodów i napojów słodzonych - masakra!
I to ma być miejsce, które wspiera zdrowy tryb życia? Karygodne!
 alternator
 Iława, Sobota 08-12-2018

39734. 
Aż miotła się... przepaliła.
Dotychczasowy szlaban (kilka dni) zostaje podniesiony.
Miejmy nadzieję, że szturmowcom przeciwległych obozów politycznych przynajmniej trochę już opadły emocje wyborcze oraz powyborcze (ha, jeszcze gorsze), więc ulubione i szalone FORUM KURIERA będzie mogło dalej działać jako-tako „normalnie”.
 MODERO KURIERO
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 07-12-2018

39732. 
Odnośnie wpisu numer: 39680

Jak miło Panią Ewę Jackowską i Pana Tomasza Woźniaka widzieć razem siedzących ramię w ramię przy stole, mówiących niemal jednym głosem o "transparentności w wydatkach miasta".
Jak dobrze, że Pani Ewa jest spostrzegawcza i zauważyła, że w budżecie na 2019 rok nie ma mowy o budowie pawilonu weterynaryjnego przy schronisku, podczas gdy przez swoje donosiki do Nadzoru Budowlanego budżet miasta uszczupliła o 20 tys. [...]
Nasza ofiarna, zawsze bezinteresowna kobitka z parciem na szkło udziela się wszędzie. Plotka głosi, że nie wszędzie jej chcą. Podobno z hukiem za swoje zachowanie wyleciała z OSP. Nigdy bym nie przypuszczała, że da się z stamtąd kogoś wyrzucić.
Co do zachowania podczas wyborów, na temat rozsyłania sms-ów z kartą do głosowania kandydatów na Burmistrza, brakuje mi słów [...]

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Kontrola-szokujacych-finansow-ICK-/4416
 Michalina
 Iława, Środa 05-12-2018

39731. 
ILE ZAROBI NOWY STAROSTA

Większością głosów starej koalicji PO-PSL, Rada Powiatu Iławskiego przegłosowała wysokość pensji dla nowego starosty Bartosza Bielawskiego (45 l.). Dyskusja radnych była chwilami gorąca.
Czytaj relację w tygodniku „Kurier Iławski” na stronie 4.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 04-12-2018

39730. 
Przed wyborami samorządowymi wszyscy nisko się pochylali nad losem bezdomnych zwierząt w Iławie.
Mamy już po wyborach, więc wracamy do rzeczywistości. I co się stało? Schronisko nagle wypadło z budżetu miasta, a przecież burmistrzem został lewicowy aktywista Dawid Kopaczewski! Niepojęte! Niepojęte! Niesłychane! Cóż za skala hipokryzji. Wysokie „C”... Szast-prast i znika ponad 30 tysięcy złotych.
Panie Burmistrzu, na co zostały przesunięte te pieniądze?! [...]
 PiS & Love
 Iława, Poniedziałek 03-12-2018

39729. 
ZACZĘŁO SIĘ OD DYSKUSJI

Krzysztof Zdrojewski twierdzi, że w czasie wypisywania mandatu przez iławskich policjantów kazano mu bez powodu leżeć na ziemi, a kiedy chciał wstać, jeden z funkcjonariuszy kopnął go w żebra. O szczegółach czytaj w tygodniku „Kurier Iławski” na stronie 5.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 02-12-2018

39728. 
Odnośnie wpisu numer: 39727

Pamiętam tę tragedię.
Dwie niewinne 15-latki jechały sobie przez wieś spokojnie na rolkach.
Całe życie przed nimi, a tu jeden taki [...] wyskoczył samochodem jak pirat i doprowadził do horroru.
Bandzior odebrał dwa młodziutkie życia.
No i co teraz? Pójdzie siedzieć za nasze podatki na więziennym wikcie i opierunku? To ma być sprawiedliwość...?
 Ola Mała
 Iława, Niedziela 02-12-2018

39727. 
RUSZYŁ PROCES W SPRAWIE PODWÓJNEJ TRAGEDII

Pod wpływem narkotyków śmiertelnie potrącił samochodem 2 nastolatki w Łąkorzu koło Biskupca Pomorskiego. Przed sądem w Nowym Mieście Lub. rozpoczął się proces Radosława G. (28 lat).
Sędzia wyłączył jawność procesu ze względu na możliwość naruszenia interesu prywatnego rodzin poszkodowanych.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 02-12-2018

39726. 
Odnośnie wpisu numer: 39714

Ech Marszałku! I po cóż te Twoje przytyki pod moim adresem? Nie jestem tu ani byłym, ani przyszłym kandydatem na cokolwiek, tylko zwyczajnym komentatorem.
Rzadko kiedy ekscytuję się dyżurnymi tematami podrzucanymi przez media, ale tym razem problem gryzącego dymu wdzierającego się w spojówki, płuca, duszącego i drażniącego każdego nie bacząc na jego wiek i wyznawane partyjne poglądy, trafił - sądząc po forumowym odzewie - na podatny grunt.
Burmistrz Dawid Kopaczewski okazał się proroczy względem tendencji ogólnopolskich, bo dość wyraźnie ten temat zaakcentował w swojej kampanii u progu sezonu grzewczego. Obok innych komentatorów zachęcam go, żeby o tym nie zapomniał kiedy dopadnie go szara rzeczywistość na urzędzie.
Drony z czujnikami, latające nad prywatnymi posesjami mogą kojarzyć się źle i budzić opór, jednak nie widzę innej możliwości, żeby jednoznacznie badać jakość spalin i na tej podstawie karać tych co ładują w piece każdy odpad, który im się nawinie pod rękę.
Zakup dronów powinien towarzyszyć uchwaleniu nowych lokalnych przepisów. Temat trudny i politycznie wrażliwy, ale kiedy rzecz tyczy dostępności tlenu w powietrzu to wszyscy jesteśmy tak równi jak w żadnym innym zakresie.
[...] Akcje edukacyjne i informacyjne o możliwościach dofinansowania z różnych programów termomodernizacji czy wymiany pieców, spoczywają na barkach władz samorządowych.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Kaszuby, Sobota 01-12-2018

39725. 
Odnośnie wpisu numer: 39724

[...] Problemem są stare osiedla, jak Gajerek, Jagiellońskie (w centrum), Czerwone, Lipowy Dwór, Lubawskie, za Podleśnym.
Tam spala się najwięcej świństwa, bo tam mieszkają ludzie starsi, często bez środków na zakup dobrego opału, ale także nieuświadomieni we właściwym ogrzewaniu domu. Całe życie tak robili i ciężko takie osoby przekonać do zmian.
W nowych osiedlach stosuje palenie gazem, drzewem lub pompami ciepła. Sporadycznie ktoś pali węglem, a jak już to filtrowanym miałem. Piece w tych domach nie są przystosowane do palenia czymkolwiek. Niepotrzebne są drony, wystarczy przejść się wieczorem po osiedlach mieszkaniowych. Bo problemem jest centrum miasta, a nie jego obrzeża. Może faktycznie należałoby wprowadzić udogodnienia kredytowe lub bezzwrotne pożyczki na przyłączenie domów z tych osiedli do miejskiego ogrzewania...? Warte zastanowienia.
Jest to niezły zgryz dla Burmistrza, warty rozważenia i przedyskutowania.
 iławianin [381]
 Iława, Sobota 01-12-2018

39724. 
Odnośnie wpisu numer: 39718

Jaka nagonka? Ludzie mają już po prostu serdecznie dość i nie chcą się nadal zachowywać jak stado potulnych, bezwolnych i trutych baranów, gdyż czują, że to ostatnia chwila na zdecydowaną reakcję. Ale masz, szanowny iławianinie, na pewno wiele racji twierdząc, że nie tylko właściciele domków są odpowiedzialni za katastrofę smogową wiszącą grubą, śmierdzącą i duszącą warstwą dymu tak nad Iławą jak i nad całym naszym krajem.
I całkowicie się zgadzam, że wszystkie obiekty emitujące dym winny być skrupulatnie kontrolowane i surowo karane w razie nie przestrzegania norm. Tyle tylko, że tych norm w ogóle nie ma. Podobnie jak nie ma kontrolerów i panuje w tym względzie w całym kraju kompletne bezhołowie i anarchia. I oczywiście prawdą jest, że liczne w Iławie mniejsze czy większe przedsiębiorstwa także walą do swych pieców wszystko co im pod szuflę podpadnie.
I to jest karygodne.
Oczywiście także ciepłownia miejska dokłada swoje. Tyle tylko, że jej spaliny są usuwane z komina w tzw. systemie wysokoemisyjnym. Czyli dym uchodzi wysoko i nie wpada grubą, niską chmurą na podwórka, chodniki, ulice czy też wprost w nasze okna. Oczywiście, że gdzieś w końcu opada i też ma działanie szkodliwe, tyle tylko, że rozrzedzone na dużym obszarze. Poza tym, jak słusznie zauważyłeś, na kominie ciepłowni założone są elektrofiltry wyłapujące z dymu choć grubsze cząsteczki.
A jeśli chodzi o gęsty dym emitowany w systemie niskoemisyjnym z prymitywnych kopciuchów używanych w domkach jednorodzinnych, to on też oczywiście przechodzi przez swoiste filtry. Są nimi jednak płuca nas wszystkich. Jednak w przeciwieństwie do sztucznych z filtrów z ciepłowni, naszych naturalnych filtrów, czyli płuc, raczej nie daje się naprawić lub wręcz wymienić na nowe. "Odpoczywają" one dopiero wtedy, gdy ich gospodarz spoczywa już 1,5 metra pod powierzchnią gruntu przy ulicy Piaskowej...
Muszę przyznać, że jestem także wręcz zbulwersowany Twymi dokładnymi wyliczeniami kosztów przyczepy lakierowanych odpadów poprodukcyjnych z różnych miejscowych zakładów meblarskich. Przecież sprzedaż takich odpadów w świetle przepisów o ochronie środowiska jest zwykłym przestępstwem. W tym bandyckim procederze biorą udział dwie strony - zakład, który to sprzedaje i ten bezmózgi, tani cwaniaczek, który to kupuje by później tym palić w swym kopciuchu "ku uciesze" płuc swych dzieci, własnych, innych krewnych i wszystkich innych, którzy mają wątpliwą "przyjemność " mieszkać w sąsiedztwie takiego buraka. Niedawno zresztą pisałem na tymże forum o takim właśnie osobniku z ul. Maczka, licząc na to, że odpowiednie służby porządkowe zajmą się kolekcją drewniano-podobnego "opału" leżącego na jego podwórku na widoku publicznym. Nic z tego - "kolekcja" leży nadal przed domem i ma się całkiem "dobrze".
I tu przechodzimy do meritum sprawy. Czyli do tego, że nie potrafiliśmy jako społeczeństwo wytworzyć u właścicieli domków jakiegokolwiek innego oglądu otaczającego ich świata poza egoistycznym spojrzeniem tylko na długość własnego nosa. Przecież dla oszczędzenia nawet przysłowiowej złotówki są oni skłonni poświęcić zdrowie i życie bliskich, własne i sąsiadów bliższych i dalszych. Już wręcz nie mogę słuchać ich wiecznych jęków, że lepszy opał jest przecież taki drogi i dlatego muszą palić szlamem kopalnianym, butelkami plastikowymi, starymi butami, szmatami, porąbanymi meblami czy odpadami lakieru z zakładów meblarskich itp. Chciałbym tym z domków uzmysłowić, że roczne opłaty za ogrzewanie np. 60-metrowego mieszkania w bloku wielorodzinnym są wyższe od kosztów opalania np. domku piętrowego na Gajerku! Kiedyś robiliśmy z kolegą z tego osiedla stosowne wyliczenia i takie właśnie otrzymaliśmy wyniki. Dziwne, prawda? Ale jakoś żaden z moich sąsiadów z bloków nie wymontował jeszcze w swym mieszkaniu kaloryferów i nie pali na balkonie starych porąbanych mebli...
Kolejnym elementem wspomnianego już meritum jest to, że żadna władza w Polsce, tak samorządowa jak i państwowa, nie czuje się za nic odpowiedzialna i nie wykazuje ochoty na wywiązywanie się ze swych podstawowych obowiązków nałożonych na nią przez społeczeństwo. Władze samorządowe chcą nieustannie tylko i jedynie mierzyć to, co jest oczywiste, czyli szczątkowe ilości niezbędnego nam powietrza w zatrutych gazach, którymi tak naprawdę, choć z trudem, jeszcze jakoś oddychamy. Z innych obowiązków w zakresie ochrony lokalnej atmosfery czuje się całkowicie zwolniona lub wobec zupełnie bezradna. [...]
 zadymiony
 Iława, Piątek 30-11-2018

39723. 
Odnośnie wpisu numer: 39708

WYBORCY POSTAWILI NA MŁODOŚĆ

Michał Młotek (34 lata), nowo wybrany przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie, opowiada w naszej redakcji o zmianach w lokalnej polityce i swoich planach. Przeczytaj ciekawą, obszerną rozmowę w bieżącym wydaniu tygodnika „Kurier Iławski” na stronie 7.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 30-11-2018

39722. 
Odnośnie wpisu numer: 39719

Kolego! Fantastyczne podsumowanie.
Ale wojny prawdziwej o potrzeby miejskie nie wygrywa się wirtualnie, a postawą ludzi w realu, ich zaangażowaniem, relacjami z innymi ludźmi, subtelnością. [...] Internetowym facebookiem nikt na ulicy nie wygra.
 Ziomal
 Iława, Piątek 30-11-2018

39721. 
Odnośnie wpisu numer: 39715

Pomyliłeś się Marszałku.
Dąbrowski nie atakuje Kopaczewskiego, on go nagle miłuje. Wszak nowy wypuści drony i będzie po problemie. Jak? Nie mam pojęcia. Na tym walkę ze smogiem zakończył.
Czekam na bloki komunalne - 1 blok na rok. Czyli w 2019 musi się takowy pojawić i stanąć gotowy do użytku.
Nagranie z debaty nie zniknęło, mówił o tym wyraźnie, również inne ulotki wyborcze. Debatował o budżecie, więc chyba uwzględnił go w planach.
 Maurycy
 Iława, Piątek 30-11-2018

39720. 
Odnośnie wpisu numer: 39718

Widocznie macie zbyt dużo czasu w blokach, nie musicie pracować, żyjecie więc z zasiłków lub preferencyjnych emerytur. Znaleźliście sobie chłopców do bicia właścicieli domków jednorodzinnych, którzy podobno palą wyłącznie śmieciami...
Uważam, że gdyby było ich stać, to spokojnie ogrzewaliby swoje domy gazem, a gdyby ratusz nie sprzedał Energetyki Cieplnej, to mógłby robić swoją politykę ogrzewania osiedli domków.
Rozwiązaniem jest edukacja i pomoc ratusza dla mieszkańców polegająca na zorganizowaniu upowszechnienia np. takiego rozwiązania - zainstalowanie palników do spalania dymu opatentowany przez Mariana Strzelczyka z Kwidzyna.
Możliwe są różne rozwiązania, ale karanie i drony nie rozwiążą problemu smogu. [...]
 HK007
 Iława, Piątek 30-11-2018

39719. 
Odnośnie wpisu numer: 39714

Dla nowego burmistrza Dawida Kopaczewskiego liczy się tylko problem taki, o którym napisze Facebook. W prawdziwym świecie on niczego nie zobaczy. Nawet zadymienia za oknem.
Prawdziwe i realne problemy - np. smog, brak mieszkań socjalnych, niskie zarobki - są niewidoczne. To burmistrz internetowy i dlatego jeśli smog dotrze również na portal Facebook, to on wtedy na pewno zareaguje. [...]
Jak to zrobić? Nie wiem. Może podpalić komputer.
A zresztą radny Włodzimierz Ptasznik swego czasu, podczas wsadzenia go przypadkowo na stołek burmistrza miasta, sprzedał - nieprzypadkowo - iławską ciepłownię prywatnej niemieckiej firmie, która jako monopolista dyktuje teraz warunki całemu miastu, więc pretensje trzeba kierować bezpośrednio do Ptasznika.
Ale jak to zrobić teraz...? Dziś wybraliście go na radnego, który z ekipy Żuchowskiego nagle pokochał Kopaczewskiego, więc pretensje możecie mieć wyłącznie sami do siebie, że wybraliście ludzi, którzy nic nie zmienią.
 piecyk
 Iława, Osiedle Gajerek, Piątek 30-11-2018

39718. 
Odnośnie wpisu numer: 39714

Zastanawia mnie ta nagonka ostatnio na właścicieli domków 1-rodzinnych w temacie smogu. Nagonka zaczęła się w skali krajowej i przeszła na grunt lokalny. [...]
Wiele osób spala w starych piecach wszystko, a przede wszystkim odpady z lokalnych zakładów drzewnych (lakierowane). Przyczyna leży jak zwykle w kasie. Za 1 czubatą przyczepę lakierowanych odpadów płacisz raptem 100 zł, a za 1 metr drzewa pociętego i przywiezionego do domu płacisz nawet do 200 zł. Równanie: 1 metr do 1 przyczepy.
Ale czy tak naprawdę tylko właściciele domków są winni? W latach 70-tych, 80-tych, 90-tych wszyscy palili węglem i smogu nie było. Teraz mało kto już pali węglem i smog jest. Wjeżdżając wieczorem do Iławy od strony ul. Lubawskiej można się udusić od smrodu, ale czy wina leży tylko w domkach jednorodzinnych? Nie. Proszę sprawdzić czym palą zakłady przemysłowe, małe i duże, stolarnie, lakiernie, zakłady samochodowe itp. W komin idzie WSZYSTKO, co jest pod ręką.
A mieszkańcy bloków, którzy krytykują właścicieli domków to ogrzewają się energią słoneczną? Racze na pewno nie. Czym pali miejska energetyka - węglem. Proszę zobaczyć jaki dym wali z komina. Ktoś powie, tam są filtry. I co? Te filtry załatwiają sprawę? Tylko częściowo - filtrują szkodliwe substancje, ale smród pozostaje. Rozpalanie pieca dobrym drzewem powoduje, że dymu praktycznie nie widać, a rozpalanie samym węglem lub śmieciami powoduje, iż w atmosferę bije czarny, smolisty, śmierdzący czad. Później już nie śmierdzi, ale początek jest straszny. Gaz jest drogi. Alternatywne źródła się nie sprawdzają [...].
Moim zdaniem należałoby kontrolować nie tylko właścicieli domków, ale przede wszystkim zakłady pracy i Energetykę Cieplną. Ciepłe kaloryfery w blokach nie biorą się z niczego.
 iławianin [380]
 Iława, Piątek 30-11-2018

39717. 
Odnośnie wpisu numer: 39714

...właśnie, gdyby przepisy byłyby mocniej respektowane to i nie byłoby takiego problemu.
Znam Osiedle Gajerek jak własną kieszeń. Tak źle jak jest teraz kiedyś nie było. Walczcie z problemem z całą zaciekłością. Wygonią drzwiami, oknem wracajcie. Trzeba zdecydowanych działań, drony są potrzebne do badania zanieczyszczeń, ale co dalej? Potrzebny jest skrupulatnie realizowany plan działania ze strony miasta.
Pytam. Nie wiem czy ze strony Ratusza były czynione próby podłączania domków (np. na Gajerku) do miejskiej sieci ciepłowniczej? Czy jest to finansowy matriks dla miasta?
 Kamil
 Iława, Czwartek 29-11-2018

39716. 
Odnośnie wpisu numer: 39714

Arafat Kopaczewski nic z dymem kominów nie wskóra.
Polegnie na tym problemie jak w Biedronce na skórce od banana...
Będzie z tego ogień i burmistrz pójdzie z dymem. Zobaczycie, ludkowie.
 kontrybutor
 Iława, Czwartek 29-11-2018


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 16 17 18 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 197 198 199 ... 363 364 365 następna ] z 365131814084


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.