Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

Forum

41464. 
KATARZYNA „KAPER” NIEZŁOMNA

Miało być bez ideologii i polityki, a jednak podczas zaprzysiężenia nowej radnej Katarzyny Dzik (Wiosna Biedronia) na sali obrad wyreżyserowano demonstrację polityczną w postaci dużego szyldu partyjnego Lewicy i tęczowego pomponika w ręku.
Relację z sesji Rady Miejskiej w Iławie zobaczcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 9.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 26-02-2020

41463. 
Odnośnie wpisu numer: 41455

Tulwiński powiedział co wiedział. Wielki patriota, zasraniec-narodowiec w szeregach Konfederacji Targowickiej, idącej ramię w ramię z Januszem Korwinem-Mikke i Krzysztofem Bosakiem, ruskimi lokajami, którzy pięknie przenoszą do PL rosyjską narrację.
Grzmi, że radni odrzucili świętość, a sam stawia na rosyjskiego lokaja.
Z drugiej strony idzie w jednym szeregu z człowiekiem niekryjącym swej sympatii do Kremla i Moskwy.
To jest dopiero level hipokryzji. Ruska onuca - nic dodać, nic ująć.
 turkuć podjadek
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41462. 
Odnośnie wpisu numer: 41447

Już za chłopaka będąc, a później jako uczeń budowlanych, miałem okazję poznać walory tego parku, terenu ze stawem, zwanego bagienkiem.

Służył wszystkim, a przede wszystkim naszej szkole w różnych sprawach. Tu wybiegaliśmy na zajęcia szkolne wychowania fizycznego. Dla nas oprócz pięknej w tamtych czasach hali sportowej, tereny te służyły nam do zajęć terenowych i z przysposobienia obronnego, ale przede wszystkim do różnych zawodów, biegów przełajowych organizowanych dla nas uczniów z budowlanki. Tutaj również trenowaliśmy zimą biegi narciarskie.

Tam psy wypuszczane dziś zostawiają za sobą ślady. A walka pewnych osób o wybiegi dla psów jest jakaś dziwna. Oczko należy pogłębić, by wody przybyło, a dookoła jego wybudować ścieżkę do spacerów i dla rowerzystów oddzielną, by szło się pościgać a kiedy śnieg spadnie utworzyć trasę biegową narciarską. Oczywiście poustawiać w wielu ładnych punktach przy starych pięknych wierzbach ławeczki.

Zainstalować można na tym rozległym terenie ze dwa boiska do siatkówki plażowej i proste urządzenia do gimnastykowania jak podciąganie na drążkach czy do wspinania po linach albo kratach.
 trener
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41461. 
Gala Sportu owszem, ale nie może być takiej masy młodzieży, często o bardzo miernych wynikach, a tylko dlatego, że się ruszają w sekcji.
Gala powinna być dla medalistów i z wynikami rangi mistrzostw kraju, a sekcje zrzeszone w Polskim Związku Sportowym.
Dlaczego dajecie stypendia dla osób, które zmieniły już klub, bo u nas pokończyły szkoły maturalne, a trenują w innych klubach poza Iławą? Owszem tacy zawodnicy, o ile zdobyli w tym roku medale, mogą być poproszeni na uroczystość w celu wyróżniania, jako przykład. Ale bez nagradzania stypendiami.
Zastanówcie się nad sprawą. Mamy bowiem dewaluację prawdziwego sportu. Proszę zapytać się organizatorów czy trenerów z innych miast, to powiedzą wam jacy zawodnicy nagradzani są stypendiami.
 trener
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41460. 
ZAPCHANE ODPŁYWY

[skrzynka]: „Czy urzędnicy ratusza monitorują po zimie pracę studzienek burzowych przynajmniej przy najważniejszych ulicach w mieście Iławie? Oto sytuacja na ulicy Ostródzkiej przy zjeździe na Osiedle Księżnej Dobrawy. Deszcz padał rano [wtorek], a woda nie schodzi nawet po południu”.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 25-02-2020

41459. 
Odnośnie wpisu numer: 41455

Co za przebiegła sztuczka! Zaproponujmy papieża-Polaka, a jak kto się sprzeciwi to mu prosto mi oczy wygarniemy, że jest wrogiem ludu! Rozumiem, że kolega Tulwiński doskonale odczytał intencje radnego Rykaczewskiego i użył tego prymitywnego oręża wobec mnie. Pozwolę go sobie jednak rozbroić.

Wycieranie sobie gęby Janem Pawłem II, czy kardynałem Wyszyńskim w imię politycznego PR-u jest zwyczajnie niegodziwe. Jeśli ktoś nie czuje rażącego dysonansu pomiędzy samą głupawą i pozbawioną jakiejkolwiek sensu i treści akcją "Patron roku" (technicznie rzecz biorąc to będzie już co najwyżej patron 10 miesięcy), a dwiema postaciami, które są dla Polaków kimś bardzo ważnym, to co ja mam więcej napisać? Jak mam wyjaśniać różnicę pomiędzy podmiotem, a przedmiotem sprawy?

Instrumentalizacja dobrego imienia dwóch najważniejszych duchownych w historii Polski budzi moje głębokie oburzenie. Przecież to było oczywiste, że taki pomysł wzbudzi sprzeciw. Zatem radnemu Rykaczewskiemu dokładnie o to chodziło. Z braku sensownych propozycji dla swoich wyborców i mieszkańców Iławy szachuje nas papieżem Polakiem i prymasem Tysiąclecia. Co za żenada! Na tym polega cały dowcip, że ja się nie dam wciągnąć w te bzdury. Jako wolnościowca interesują mnie sprawy praktyczne i przyziemne. Szkoda każdej złotówki i każdej sekundy sesji na tego typu głupstwa.

I jeszcze coś. Uwielbiam historię i mam wobec niej wiele pokory. Uważam, że trzeba ją uprawiać poza salą sesyjną ratusza. Nie ośmieliłbym się nazwać kogoś "komunistyczną gnidą" nie poznając dogłębnie kontekstu i drogi życiowej jakiegoś człowieka. Nie interesują mnie uproszczenia w stylu: Polacy po II wojnie dzielili się na dwie grupy: Ci dobrzy z bronią w lasach i Ci źli, którzy się podporządkowali władzy komunistycznej. Historia nigdy nie jest taka prosta, a już ta sprzed siedemdziesięciu paru lat była wyjątkowo pogmatwana, a ludzie uwikłani byli w tak skomplikowane i dramatyczne losy, że trudno to sobie nawet dzisiaj wyobrazić.

Uważam za ciekawe i ważne zarówno takie wydarzenia jak "Historia jednej ulicy", jak i "Marsz Wyklętych" z towarzyszącymi mu prelekcjami. Można się dzięki temu przekonać, że nawet spojrzenie na historię lokalną nie jest jednoznaczne i budzi wiele gorących sporów. Trzeba do tego podchodzić jako pola do otwartej dyskusji. Może organizatorzy obu tych wydarzeń przełamią się kiedyś i spróbują na żywo posłuchać narracji tej drugiej strony?

Organicznie brzydzę się wszelką propagandą i młócką. Wiem co napisałem i nie dam sobie wmawiać, że miałem co innego na myśli niż rzeczywiście miałem. Temat dla mnie już jest zamknięty. Został przegłosowany i tyle. Nie opuszcza mnie przy tym nadzieja, że radni i burmistrz zaczną się zajmować w końcu sprawami, które mają dla mieszkańców znaczenie daleko bardziej praktyczne na dziś i jutro.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41458. 
Przedwczoraj żerowali na nieszczęściu chorych na raka (sami blokowali).
Wczoraj żerowali na chorych psychiczne.
Dziś żerują na zagrożeniu koronawirusem i niecierpliwe czekają na ofiary.

Do tego jeszcze ten rechot z kobiety, która broniła swego dziecka przed napastnikiem, okraszony chamskimi porównaniami do gryzącego psa.

Co będzie użyte jutro w walce politycznej postkomuny PO-SLD-PSL?
To nie jest żadna opozycja. To niebezpieczni socjopaci!
 Ola Mała
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41457. 
IŁAWSKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
zaprasza!

Jesteś młodym przedsiębiorcą, działającym nie dłużej niż 3 lata? A może zamierzasz otworzyć własną firmę? Skorzystaj z oferty biura oraz bezpłatnych usług: księgowych, prawnych. Umów się na spotkanie, przyjdź i porozmawiaj o ofercie.
Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur w Iławie, ul. Gdańska 10/8,
tel. (89) 648-76-69.

https://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Uwaga-poczatkujacy-przedsiebiorcy/5658
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 25-02-2020

41456. 
Odnośnie wpisu numer: 41442

Obwodnica średnicowa Iławy i zjazd do planowanego Parku Handlowego.
Zastanówmy się.
Chyba po to wybudowaną ją w standardzie wysokim aby było na niej mało zjazdów lub wjazdów, żeby było bezpiecznie. To ma być droga przelotowa a nie osiedlowa.
Skoro jest tam zjazd od strony Ziemowita to po co jeszcze tworzyć kolejny od strony obwodnicy?
Przepisy drogowe podają odległości pomiędzy zjazdami/wjazdami i tego się trzymać. Zwłaszcza, że w pobliżu jest rondo [Ostródzka-Zajazd].
 Wojtek
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41455. 
Odnośnie wpisu numer: 41452

Tomasz Kiejstut Dąbrowski, [...] pisze: "Zaiste można się wzruszyć. Serce roście widząc zaangażowanie radnych w gorącej debacie na temat tej urzekająco nieistotnej sprawy. Na wykresie priorytetowych zadań z setką podziałek umieściłbym ten problem gdzieś pomiędzy 97 a 100. Dla porównania posprzątaniu psiej kupy z chodnika dałbym co najmniej pozycję 25".

Czytam i oczom nie wierzę. Wielkie nazwiska porównane do psiej kupy. Dosłownie te same słowa mogłaby napisać lewicowa poseł Monika Falej i to bez zmiany przecinka. Myślę, że będąca na trybunie lewica byłaby dumna z takiej wypowiedzi. A ja wyjątkowo będę bronił radnego Andrzeja Rykaczewskiego i klubu radnych PiS.

Zachowanie WSZYSTKICH RADNYCH było bardzo nieuczciwe przy wyborze patrona roku w Iławie. [...] Wybrano Maksymiliana Grabowskiego, a więc człowieka, którego stalinowski rząd wysłał z kongresówki na północne "Ziemie Odzyskane" i w ramach dyktatury komunistycznej nadał mu do sprawowania urząd Burmistrza Miasta Iławy.

Jak sami radni pomysłodawcy z klubu PO podkreślali, nie wiedzą za wiele o patronie i jego historię będą dopiero odkrywać... Tak... będą odkrywać. A jak się okaże, że był winien (nie daj Boże) czynów przestępczych to powie się "trudno". Taki mamy klimat w iławskim ratuszu. Proponuję go przemalować podczas remontu z różowego na czerwony.

Dopiero na tej sesji rady usłyszałem od radnych klubu PO, że patronem roku musi być "człowiek związany z Iławą". Pamiętam doskonale dyskusję rok temu, gdy burmistrz Kopaczewski mówił zupełnie coś innego, że NIE muszą być to ludzie związani z naszym miastem. [...]

[...] Była obiecana również możliwość zgłaszania propozycji przez samych mieszkańców. I co? Nie dano obywatelom tej możliwości. Pozostały puste obiecanki.

Dziś mamy taką sytuację. Można było wybrać człowieka świętego lub jakąś komunistyczną gnidę. Wybrano komunistyczną gnidę. I to na tydzień przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Hańba wam!
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41454. 
Odnośnie wpisu numer: 41452

Dobry rzetelny, merytoryczny wpis. [...] Bardzo słuszna uwaga na temat prędkości pociągów w obszarze Iławy.
Brak wiaduktów czy tuneli to grzechy niewybaczalne po wieki. Winni tego stanu rzeczy piastują nadal ważne funkcje publiczne (np. w starostwie powiatu oraz w ratuszu, a nawet w sejmiku województwa). Co ciekawe: zostali wybrani przez demokratyczny myślący elektorat PO-PSL. Nic mnie już nie zdziwi w Iławie.
W lipcu br. rządowa GDDKiA przedstawi Studium Korytarzowe na temat wybranego jednego z trzech wariantów dokańczanej drogi ekspresowej S5 na odcinku Ostróda-Grudziądz.
Nie spodziewam się tu niczego dobrego dla naszego miasta Iławy. Nasi urzędujący fachowcy od w-fu, historii, rolnictwa - będą z pełnym zaangażowaniem rozgrzebywać tematy zastępcze, a droga szerokim łukiem ominie nas...
 Kasiek
 Iława, Wtorek 25-02-2020

41453. 
DZIURAWA SALA ZABAW

Jak to możliwe, że tak blisko zjeżdżalni pozostawiono w podłodze źle zabezpieczony duży otwór, przez który 4-letnie dziecko wpadło do remontowanej piwnicy? (spadając aż kilka metrów, ale szczęśliwie).
Kto zawinił: budowlańcy czy jednak właściciele? Dlaczego mimo remontu sala zabaw „Bam Bam” nie została zamknięta? (na rogu Sobieskiego i Andersa w Iławie). Co na to nadzór budowlany i prokuratura? Czytajcie w gazecie Kurier Iławski od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 24-02-2020

41452. 
Co to był za dzień w ratuszu iławskim. Lewica nie tylko namaściła nową radną Katarzynę Dzik, ale zainteresowała się drogownictwem a nawet przejazdami, a radny Andrzej Rykaczewski nie ustawał w wysiłkach żeby wcisnąć - uciekając się do szantażu emocjonalnego - swoich duchowych patronów, czemu burmistrz Dawid Kopaczewski z wtórującym mu radnym Dariuszem Paczkowskim przeciwstawili Maksymilian Grabowski, swego patrona samorządowego (z pierwszych lat stalinowskich po II wojnie).

Zaiste można się wzruszyć. Serce roście widząc zaangażowanie radnych w gorącej debacie na temat tej urzekająco nieistotnej sprawy. Na wykresie priorytetowych zadań z setką podziałek umieściłbym ten problem gdzieś pomiędzy 97 a 100. Dla porównania posprzątaniu psiej kupy z chodnika dałbym co najmniej pozycję 25.

Można by wręcz pomyśleć, że chociaż ta Lewica się zatroskała czymś poważniejszym i nam tu posłankę Monike Falej przywiozła z Olsztyna, to równie urzekająco wykazała się całkowitym dyletanctwem, czym tylko ośmiesza kwestię lobbingu w sprawie przejazdów przed PKP PLK.

Otóż śpieszę poinformować lokalnych działaczy lewicowych, że na linii Warszawa-Gdynia nie ma żadnych "niezabezpieczonych przejazdów", w istocie wszystkie są uzbrojone po zęby (incydent sprzed kilku miesięcy na przejeździe obok białego kościoła dowiódł, że są tam wdrożone systemy bezpieczeństwa na kilku poziomach i działają) i głównym problemem nie jest bezpieczeństwo na nich, co beztrosko i niezgodnie z prawdą głosi posłanka Falej, a sam fakt, że istnieją i tamują ruch. Warto rozróżnić te dwie sprawy zamiast publicznie pleść trzy po trzy.

Ponadto na wysokości Iławy pociągi nigdy nie osiągną prędkości 200 km/h po pierwsze: z przyczyn czysto technicznych (za ostre łuki), po drugie: z mocy prawa przejazdy nie mają prawa istnieć wszędzie tam gdzie prędkość pociągów przekracza 160 km/h.

Jak widać temat przejazdów i obwodnicy porusza coraz liczniejszych lokalnych polityków. Z jednej strony dobrze, z drugiej możemy się przekonać, że to działania chaotyczne, pozorne, często bez zadania sobie choćby minimum trudu, żeby dowiedzieć się czego tak naprawdę i od PKP PLK i GDDKiA chcemy. Jakie mamy argumenty na stole, co możemy realnie uzyskać, jak prowadzić negocjacje żeby nie wyjść przed ekspertami na głupków.

Póki każdy będzie w tej sprawie coś tam rzeźbił bez ładu i składu na własną rękę - nic się nie zmieni. Zamiast dzisiejszej całkowicie bezsensownej debaty w ratuszu na temat patrona roku, chciałbym widzieć równie emocjonującą dyskusję o wspólnym, silnym, jednogłośnym stanowisku iławskiego samorządu na temat zarówno przejazdów jak i spodziewanych działań osłonowych wymaganych od GDDKiA do 2023 roku kiedy w związku z postępem budowy ekspresowych S5 i S16 przewiduję lawinowy wzrost natężenia tranzytu przez nasze miasto (odsyłam do mojego obszernego felietonu w tej sprawie w ostatnim "Kurierze").
W takich konsultacjach z chęcią wziąłbym udział. Może się jeszcze doczekam. Kto wie...?

Tymczasem dla przeciwwagi zaproponuję rozemocjonowanym radnym na patrona wybranej ławki w parku AD 2020 Misia Yogi. Zapytacie po co ten miś? Odpowiem pytaniem na pytanie: A na co komu ten Wasz patron?
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Poniedziałek 24-02-2020

41450. 
TAK NAS ROSJANIE WYZWALALI

Rok 1945. Żołnierze Armii Czerwonej albo zastrzelili 16-letnią dziewczynę po gwałcie, albo dlatego, że zaciekle się przed nim broniła...
W 75. rocznicę bestialskiego zabójstwa wspominamy IRENĘ OSTROWSKĄ. Jak do tego doszło i co było potem? Wstrząsającą historię czytajcie w gazecie Kurier Iławski (strona 15).
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 23-02-2020

41449. 
Odnośnie wpisu numer: 41442

Na wokandzie Rady Miejskiej w Iławie obraca się skarga na Burmistrza Kopaczewskiego, że opieszale działa w sprawie wniosku przedsiębiorcy Wojciecha Lewińskiego o wyznaczenie zjazdu/wyjazdu [...] na teren planowanej budowy parku handlowego [przy obwodnicy średnicowej] przez co tamten traci setki tysięcy złotych.
Rozchodzi się o to, przy jakiej ulicy jego pole inwestycyjne ma być określone, ale szkopuł w tym, że działka leży na winklu ulic Ziemowita i obwodnicy średnicowej [wschodniej].
Lewiński wnioskuje by wjazd był nie tylko z Ziemowita, jak obecnie, ale również bezpośrednio z obwodnicy, przez co wartość nieruchomości bardzo ale to bardzo wzrośnie.
Sprawa ciągnie się już od lat.
Ciekawe co o tym myślą sami mieszkańcy Iławy? Czy burmistrz ma dać zgodę na budowę wjazdu od strony obwodnicy czy nie?
 Marszałek
 Iława, Sobota 22-02-2020

41448. 
Odnośnie wpisu numer: 41445

Jako osoba powołana do Zespołu IBO, chętnie dowiem się w której grupie zostałam zaklasyfikowana przez Pana "Agenta J-23"?
Wydawało mi się, że sama znam siebie najlepiej i nie należę do żadnej ze wspomnianych grup, ale widocznie żyłam w błędzie ;)
Widocznie to, co do powiedzenia na czyjś temat mają osoby, nieznające tej osoby kompletnie, jest dla "Agenta J-23" ważniejszym wyznacznikiem, niż moja wiedza na temat mnie samej :)
 Marta
 Iława, Sobota 22-02-2020

41447. 
SPOKOJNIE JAK NA WOJNIE

Burza na temat niekonsultowanej z mieszkańcami budowy wybiegu dla psów przy bagienku nie przynosi rozstrzygnięcia. Burmistrz Kopaczewski próbuje przekonać zapraszając ich do ratusza w węższym gronie. Jakie padają argumenty? Czytajcie relację w gazecie Kurier Iławski na stronie 8
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 21-02-2020

41446. 
Czemu iławski Ratusz nie pilnuje sprzątania ścieżek pieszo-rowerowych na przykład nad rzeką Iławką?
Ścieżki wcale nie są zamiatane z porozbijanego nagminnie drobnego szkła po butelkach wyskokowych.
Proszę wykonać wizję lokalną na odcinku np. od mostu Dąbrowskiego w kierunku do starego młyna przy Kościuszki. To jakaś makabra co się tutaj wyprawia.
Pytanie czy Ratusz w ogóle monitoruje sytuację na "swoim" terenie?
 Anna Dziewanna
 Iława, Piątek 21-02-2020

41445. 
Odnośnie wpisu numer: 41442

Popatrzyłem na powołany przez Burmistrza Miasta Iławy skład zespołu oceniającego Iławski Budżet Obywatelski (IBO).
Ponad połowa 16-osobowego składu to urzędnicy wprost lub pośrednio podlegli burmistrzowi. Dalej: radni kojarzeni z PO. Dalej: politycy lewicy.
Dalej: samorodni działacze i sympatycy lewicy.
Dalej: lewacy i libertyni.
I teraz uwaga! Ja nie żartuję. Tylko jedna osoba! Tylko jedna osoba!
Jedna osoba nie pasuje do matrycy ideologicznej Dawida Kopaczewskiego.
Tak, że tak...
Rozumienie i stosowanie mechanizmów OBYWATELSKICH zależy od miejsca siedzenia.
 Agent J-23
 Iława, Piątek 21-02-2020

41444. 
ZABLOKOWANI NA SWOICH POSESJACH

Remont jednej z dróg przy ul. Wyszyńskiego wygląda w taki sposób, że sąsiedzi zostali zablokowani na swoich posesjach. Co tam się dzieje? Jak tłumaczą sytuację urzędnicy iławskiego ratusza? Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 4.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 21-02-2020

41443. 
Posiedzenie podwójnej komisji - oświatowej i budżetowej - ciągnęło się w Ratuszu jak flaki z olejem blisko 5 godzin. Niektórzy z referentów całkiem "przegięli pałę" w długości czasu niezrozumiałych wystąpień nawet do 40 minut. Tym bardziej, że każdy z radnych miał możliwość przeczytania materiałów w domu i nie musiał wysłuchać popisówki urzędników [...]. Jest coś takiego jak kultura narracji referatu. Ale gdzie tam, aby było dużo i pokrętnie aż do znudzenia.

Tak bywa również z wieloma z radnych, których występy są podobne do mamrotu [...]. Każdy ma prawo do wypowiedzi, ale składnej i logicznej, nie bezsensownej. [...] Katusze przeżywa zawsze pani prawnik, której tłumaczenie dla radnych są czasem bez końca.

W poprzedniej kadencji inaczej to wszystko wyglądało, sprawniej. [...]
Szło jak z płatka i po sznurku. [...]

[...] Tyle schadzek dodatkowych, czy rad nad radami po cichu katem, wspólnych komisji i kto słyszał, żeby ktoś się na coś poskarżył? Obecnie skarga po skardze idzie i wchodzi na sądową wokandę [...] Kiepsko to wszystko wygląda.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 20-02-2020

41442. 
Odnośnie wpisu numer: 41430

Widać wyraźnie, że Marcin Woźniak [SLD] jako zausznik powiatowego PO właśnie po to dostał etat od Napoleona i Bernadetki w powiatowym Porcie żeby robić za trefnisia i hejtera na posyłki.
Bo Czerwony Marcinek od dawna kumpluje się z inwestorem Wojciechem Lewińskim, którego nakręca do ataków na burmistrza Kopaczewskiego w temacie drogi do planowanej budowy "Parku Handlowego" przy obwodnicy wschodniej. [...]
[...] W Starostwie plotkujemy sobie po cichu o tych sprawach, bo głośno nie wolno rozmawiać.
Nawet u nas nikt nie mógł zrozumieć dlaczego ten "Dawid Rowery Dwa" blokuje akurat tę inwestycję.
Podobno chodzi o wspieranie właściciela sąsiedniej działki i dojazdu dla niego, Bartosza Ulatowskiego, który po sąsiedzku postawił przedszkole "Zielona Żyrafa". [...]
Mówi się, że za tą całą akcją publicznej walki z ratuszem stoi właśnie ten na posyłki [...] "portowy marketingowiec" Marcinek, któremu marzy się referendum, potem fotel burmistrza miasta.
Bo kierownictwo PO z gabinetu Maciusia Napoleona i Bernadetki udzieliło Kopaczowi wsparcia [po słynnym przesileniu w maju ubiegłego 2019 r.] głosowaniami ekipy Michała Młotka w Radzie Miasta, jednak "gówniarz", jak o Rowerze mówią w swoim gronie, jest za mało wdzięczny i nie chce słuchać. No to będzie miał problemy.
 woźny ze starostwa
 Iława, Czwartek 20-02-2020

41441. 
Kolejny - nie pamiętam już który - zespół do spraw wsparcia wizerunku lewackiego burmistrza Dawida Rowera Kopaczewskiego.
I kogo tu widzimy w składzie?
Wow!
Lider iławskich narodowców, Łukasz Tulwiński. Urrrrrrrrrrraaaaaaaaaaa!
Naprzód narodowcy z bożej łaski, wespół-zespół z tęczowymi rowerami!
Choćby nawet na Boso!
W towarzystwie urzędników i nieźle szajbniętych szturmowców PO/SLD, a nawet fanatyków czarnych marszów i KOD-omitów.
A siodełka są? A może jednak przysiądziecie tzn. zatańczycie na rurce...?
Buuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaa!
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 20-02-2020

41440. 
ALARMOWY SMRÓD

Lokator wymyślił sobie, że wezwie strażaków, bo mu... śmierdziało z rury kanalizacyjnej w łazience. Ratownicy po przyjeździe co stwierdzili? Co zrobili? (tylko dla czytelników o mocnych nerwach). Ło matko! Co tam się wyprawia w bloku mieszkalnym naprzeciwko starego młyna przy ul. Kościuszki w Iławie? Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 10.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 20-02-2020

41439. 
Przypomnijcie, proszę!
A "nasze" mocarne starostwo iławskie, czyli sztab wyborczy PO-PSL-SLD ile zamierza w tym roku wyremontować kilometrów dróg powiatowych?
Więcej niż 4 kilometry z rogu ubiegłego?
Mocarze!
 Andrzej Wiśniewski vel Antonio
 Iława, Środa 19-02-2020

41438. 
Podatków od nieruchomości podwyżki po iławsku.
"Brawo" Panie Burmistrzu Kopaczewski!
 zielony
 Iława, Środa 19-02-2020

41437. 
Odnośnie wpisu numer: 41428

[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 Andrzej Oracki
 Iława, Środa 19-02-2020

41436. 
Nie rozumiem zachwytu polityków w kampanii wyborczej nad tym, że sami robią zakupy, korzystają z komunikacji miejskiej, jeżdżą pociągami - słowem: że są jak zwykli ludzie.
Czyli bez tych czynności nie byli zwykłymi ludźmi? Tudzież nie uważają się za zwykłych ludzi?
 Ola Mała
 Iława, Wtorek 18-02-2020

41435. 
Odnośnie wpisu numer: 41431

I coś na rzeczy w tej firmie budowlanej jest.
W ostatnim czasie dało się zaobserwować nawet pośród pracowników biurowych przy ulicy Lubawskiej dziwny niepokój w oczach. [...]
 operator koparki
 Iława, Wtorek 18-02-2020

41434. 
MISTRZOWIE URZĘDOWANIA

[skrzynka]: „Tłum z całego regionu okupuje Wydział Komunikacji, który nie radzi sobie z obsługą. Kolejka ustawia się już grubo przed godz. 7, a urzędnicy zaczynają przyjmować dopiero od 8 i tylko do 14. Czy nie mogą do 15, albo i dłużej jak skarbówka? W głowie się nie mieści, że taki bałagan jest możliwy. Muszę brać urlop, by załatwić sprawę. Co zrobiono by rozładować kolejki? Nie wszystkie okienka pracują. Indolencja! Brakuje dobrego zarządzania kierownictwa powiatu [w Iławie].”
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 18-02-2020

41432. 
Od dziś każdy może sobie założyć i upowszechniać inicjatywę pt.
"Ruch wypierdolenia ........................................ w kosmos".
W miejsce kropek wstaw sobie kogo nie lubisz.
Tak swoimi wyrokami kasta sędziowska podnosi poziom debaty publicznej.
Wolne Sądy!
Acha...
 Zbigniew
 Iława - Lubawa, Wtorek 18-02-2020

41431. 
Czemu nie pisaliście w Kurierze, że na budowie bloku mieszkalnego nad rzeką przy ulicy Kościuszki w Iławie straż graniczna [...] zatrzymała i wyprowadziła aż 10 zatrudnionych "na czarno" pracowników z Mołdawii?
Czemu nigdzie nie ma informacji, że ten proceder uprawia firma IPB...?
Ładnie to tak oszukiwać budżet nie płacąc podatków?
 ochroniarz
 Iława, Poniedziałek 17-02-2020

41430. 
Odnośnie wpisu numer: 41385

SĄD: „RAŻĄCE NARUSZENIE PRAWA”

Mimo że radni Iławy zbadali skargę inwestora Wojciecha Lewińskiego na opieszałość burmistrza jako częściowo zasadną w 2/3 („Park Handlowy”), zrobią to jeszcze raz, bo w dniu komisji wpłynął do ratusza druzgocący wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Dlaczego Dawid Kopaczewski nie ujawnił tego radnym? Kto zapłaci koszty sądowe? Miastu grożą kolejne procesy o drakońskie odszkodowania. Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 6.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 17-02-2020

41428. 
Odnośnie wpisu numer: 41418

Panie! Do kurnika, na grzędę!
Rada Miejska jest organem uchwalającym, zatwierdzającym i kontrolnym pracę burmistrza z jego całym aparatem wykonawczym w Urzędzie Miasta i sztabem ludzi w jednostkach miejskich.
Rada patrzy na ręce, koryguje i strzela z bata, gdy organ wykonawczy cokolwiek psuje.
Podobnie jak rada nadzorcza w firmie, np. Spółce Akcyjnej i w podobnych biznesach pomniejszego kalibru.
Ale to burmistrz jest rządem i obraca budżetem, ma ludzi oraz narzędzia do wykonywania rządzenia lokalnego.
Odróbcie tam najpierw pracę domową z podziału kompetencji organów samorządowych.
Panie! A może najpierw do kurnika, hop na grzędę! Gda-gda-gda-gda!
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 17-02-2020

41427. 
Odnośnie wpisu numer: 41348

Ostróda, Olsztyn, Elbląg, Kętrzyn - będą miały referendum w sprawie odwołania szefa samorządu. Dołączają następni: Pieniężno.

Ps. Już raz, w roku 2012, Ostróda odwołała w skutecznym referendum ówczesnego burmistrza Olgierda Dąbrowskiego.
 suweren
 Iława, Niedziela 16-02-2020

41426. 
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 Jolka
 Iława, Niedziela 16-02-2020
Odp. 
Prosimy o kontakt na adres e-mail:
redakcja@kurier-ilawski.pl
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 17-02-2020

41425. 
Ręce opadają.
Burmistrz Kopaczewski ma czas na angażowanie swojego stanowiska w turniej gry komputerowej FIFA (PlayStation) a miasto idzie ku upadkowi!
Nie ma poważniejszych problemów?
Czytałem, że NIK oraz inne służby specjalne są na kontroli w ratuszu. (ciekawe czemu tylko Kurier o tym pisze?).
Ludzie, już czas się ogarnąć. Czas na odwołanie takiego burmistrza!
 mieszkaniec osiedla xxx-lecia
 Iława, Niedziela 16-02-2020

41424. 
Kampania "Andrzej Duda" kontra "Puste Wiadra" rozpoczęta.
[...]
 Zbigniew
 Iława, Sobota 15-02-2020

41422. 
Na łamach Kuriera prowadzona jest kolejna edycja plebiscytu na Człowieka Roku. I bardzo dobrze. [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
A może to przejaw jakiegoś seksizmu?
 facet
 Iława, Sobota 15-02-2020
Odp. 
Bełkot. Formularze były publikowane na łamach gazety, więc każdy mógł nominować według własnego uznania. Ba, ale w nominacji trzeba się podpisać. I już mamy odpowiedź skąd te torsje.
„Czemu nie nominowano żadnej kobiety?” Może dlatego, że taka była rzeczywistość w minionym 2019 roku. Czy mamy więc manipulować w ramach odgórnego lewackiego założenia, że „kobiety nie są gorsze od facetów”? A kto u licha powiedział, że są gorsze? Absurd.
Jeśli nie zrozumiałaś, facecie w spódnicy, co się do ciebie mówi, to znaczy, że Forum KI nie jest dla ciebie. Odejdź w pokoju.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Niedziela 16-02-2020

41421. 
IŁAWIE POTRZEBNA STRZELNICA?

Członkowie iławskiego klubu strzeleckiego twierdzą, że zdecydowanie tak, bo miejsca muszą szukać aż w sąsiednim Suszu albo słono płacić za najem od LOK. Burmistrz Iławy i starosta powiatu zbywają problem. Więcej: w bieżącym wydaniu gazety Kurier Iławski.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 14-02-2020

41420. 
Zwracam uwagę na oszukiwanie klientów w niemieckim kauflaku.
Na przykładzie ziemniaków, które przy cenie oznaczone są jako kraj pochodzenia "Polska", a tak naprawdę na skrzynkach są małe metki z pochodzeniem. I co? "Wielka Brytania".
To już nowe przestępstwo na skalę krajową czyli tzw umyślna pomyłka.
 Wojtas
 Iława, Piątek 14-02-2020

41419. 
CZŁOWIEK ROKU 2019

Widzieliście finałową dziesiątkę nominowanych w plebiscycie czytelników gazety Kurier Iławski? Wspaniałe, zacne kandydatury (strona 7).
Głosujemy na kuponach z gazety oraz telefonicznie (sms).
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 14-02-2020

41418. 
Odnośnie wpisu numer: 41412

Tendencyjnie zawęża Pan kwestię odpowiedzialności za stan miasta.
Idąc tym tokiem rozumowania: czy radni miejscy są potrzebni?
Czy ich miejsce też jest w kurniku?
 Andrzej Oracki
 Iława, Czwartek 13-02-2020

41417. 
Czy będzie powtórka z wycinki ul. Kopernika przy internacie budowlanki?
Przy ul. Andersa na odcinku od szpitala do skarbówki rosną drzewa.
Każde z nich jest opisane spreyem a9, b9, c9...
Czy one są przeznaczone do wycinki?
 Piotr
 Iława, Czwartek 13-02-2020

41416. 
ŻYCZENIA NA WALENTYNKI

Oto z głębi duszy życzenia gorące (wraz ze zdjęciami) dla bliskich sercu osób, nadesłane przez naszych czytelników. Zobaczcie piękną i wzruszającą galerię w gazecie „Kurier Iławski” na stronach 12-13.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 13-02-2020

41415. 
Nie dla wszystkich Walentynki będą radosne.
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
Cóż...
 obserwator [822]
 Nowe Miasto Lubawskie, Czwartek 13-02-2020
Odp. 
Zapraszamy do lektury gazety w najbliższą środę.
Temat będzie szeroko opisany.
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 14-02-2020

41414. 
Odnośnie wpisu numer: 41413

Burmistrz Kopaczewski na siłę uszczęśliwia mieszkańców Nowomiejskiej i Gdańskiej nowym wybiegiem dla psów za 200 tysięcy złotych, tymczasem po całym mieście nadal brak pakietów w stojakach, czyli woreczków foliowych na psie kupy.
Pojemniki stoją puste i straszą brudem.
Może z tych 200 tysięcy zł odłożyć kapkę parę groszy na woreczki...?
 Wojtek
 Iława, Środa 12-02-2020

41413. 
Odnośnie wpisu numer: 41408

„KONSULTACJE” PO FAKCIE

Zaognia się konflikt pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami lokalizacji wybiegu dla psów przy bagienku ulic Gdańskiej i Nowomiejskiej w Iławie. Mieszkańcy są rozgoryczeni: „Czemu chcecie bez pytania uszczęśliwiać nas na siłę?”.
Obszerna relacja w gazecie Kurier Iławski na stronach 10-11.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 12-02-2020

41412. 
Krótkie posłanie w sprawie pracy Ratusza.
Naród iławski to wspaniali ludzie, ale urzędnicy Ratusza niech idą do kurnika co najwyżej jaja kurom macać.
Jak się słyszy ten rwetes, który wnoszą mieszkańcy w każdych sprawach różnych, to nawet kury płaczą ze wstydu.
Iława czeka na rozwiązywanie miliona różnych poważnych codziennych spraw ludzkich. A nasze ratuszowe mądrale czas pracy poświęcają na rozstrzyganie popłuczyn czy "plac zabaw" pod psów sikanie jest słuszny czy niesłuszny z lokalizacją tam lub tam.
Zastanawiam się czy w ogóle ratuszowi urzędnicy na czele z burmistrzem i zastępcami są potrzebni naszemu miastu...
 Marszałek
 Iława, Środa 12-02-2020

41411. 
Maskarada nowości.
Nowa Platforma, Nowe PSL, Nowa Lewica, tylko "zdradzieckie mordy" wciąż te same.
Zgrywają inteligentów, a tak po prawdzie jest to grupka samozwańczych łże-elit, prymitywny posowiecki lumpen-establiszment, resortowe dzieci, pospolita patointeligencja.
Znowu zorganizowali objazdową pieniacką hordę nawiedzonych bojówek KOD-mitów, których zadaniem jest wszczynanie zadym, jak na przykład ganianie za Prezydentem RP i na uroczystości państwowej wyzywanie go od - cytuję: chujów (przepraszam).
A potem Kidawa-Błońska (PO) biegnie przytulić i wycałować tę prostacką hołotę... Ten ostatni sort...
Taki mamy poziom opozycji. Zero debaty, zero twórczego wysiłku, tylko ordynarna, żenująca dyktatura chamów wyperfumowanych od Diora.
 anty-bolszewik
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41410. 
Odnośnie wpisu numer: 41408

A cóż to się zmrowił nasz Kiejstut Dąbrowski ostatnio?
Nie tak dawno całym sercem popierający miłościwie nam urzędującego nowego burmistrza miasta. Czyżby wyczuł niezadowolenie z działalności obecnego włodarza, zwąchał podszepty o referendum i już ostrzył pazurki? [...]
Bawi mnie Pan niezmiennie...
 Mały Jaś
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41409. 
ŚMIERĆ POD PENDOLINO

Dramat. Pociąg Pendolino potrącił śmiertelnie 43-letniego mężczyznę przechodzącego przez tory w miejscu niedozwolonym na stacji kolejowej Prabuty (godz. 11:25). Jeszcze nie wiadomo czy był trzeźwy. Podróżnych pociągu relacji Gdynia-Kraków przesadzono sprawnie do innego pociągu. Trwa śledztwo pod nadzorem prokuratora.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 11-02-2020

41408. 
Odnośnie wpisu numer: 41395

Pani Anno, nie mam nic przeciwko wybiegowi dla psów. Sam byłem świadkiem zakładania takiego parku w hiszpańskim La Linea de la Concepcion w 2015 roku, kiedy dzięki połączeniu inicjatywy samorządu i lokalnych "psiarzy" zorganizowano ogrodzony wybieg. Wspominam je jako pozytywne miejsce przyciągające pozytywnych ludzi. W Iławie problemem okazała się nieprzemyślana lokalizacja i wygórowane koszty przedsięwzięcia.

Uważam, że tego typu działania przynajmniej częściowo powinny być finansowane z kieszeni zainteresowanych jako, że realizują tylko i wyłącznie potrzeby tej grupy (czyli tutaj właścicieli psów). Niechby to było tylko 10% czy nawet 5% i zaraz by się okazało, że nawet zebranie 10-20tyś zł pośród wszystkich tych tak aktywnie i buńczucznie komentujących w Internecie to mission impossible. Tego typu zabieg zmusiłby inicjatorów różnych pomysłów do urealniania kosztów.

Dla porównania takie inicjatywy jak butelkomat czy eko-ławka, które nie dość, że 4-krotnie tańsze to miały charakter powszechny dla praktycznie wszystkich mieszkańców. Łatwo się sięga po pieniądze z podatków. Znacznie rozważniej je się wydaje gdy trzeba sięgnąć i do własnej kieszeni.

Wygląda na to, że burmistrz Kopaczewski wyciągnął już wnioski z tej sytuacji i w następnej edycji IBO zamierza spytać mieszkańców nie tylko o same pomysły, ale i kryteria oceny i rozdzielania środków. Brawo! Bo nie grzechem błądzić. Grzechem zatwardziale w błędzie trwać.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41407. 
Odnośnie wpisu numer: 41396

Marszałku, niestety moje ratuszowe "znajomości" mają czysto fasadowy charakter i póki co pozbawione są siły sprawczej. Ze swojej strony robię co mogę, uświadamiam i apeluję za pośrednictwem mediów, jako że nie piastuję żadnej funkcji publicznej.

Mam pomysły na to co można poprawić krótko, średnio i długoterminowo. Rzecz w tym, żeby znaleźć partnera w samorządzie, z którym będzie można o tym serio porozmawiać. Do twardych negocjacji z wielkimi inwestorami, którzy zjedli zęby na rozgrywaniu małych samorządów trzeba się świetnie przygotować. Trzeba czuć temat i zrozumieć logikę drogowców, którym musimy przeciwstawić twardo i nieustępliwie własne postulaty. Kto w ratuszu się tego podejmie? Kto gotowy jest wziąć odpowiedzialność?

Jako osoba prywatna wymieniałem, jeszcze w roku 2016, korespondencję zarówno z PKP PLK, jak i GDDKiA. Z treści tych pism wynikało jasno, że ani Starostwo ani Urząd Miasta nie podjęły samorzutnie najmniejszej aktywności ani w temacie wiaduktów ani przebiegu DK16 przez miasto (że już o obwodnicy nie wspominając). I dziś trzeci z rzędu burmistrz robi dokładnie to samo: pozostawia inicjatywę w cudzych rękach. Czym to się kończy, doskonale wiemy.

I masz absolutną rację, że Iława powinna była zgłosić swój akces do programu 100 obwodnic, choćby dla zasygnalizowania, że ten temat u nas lokalnie ma odpowiedni ciężar gatunkowy.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41405. 
BĘDZIE TU PORZĄDEK...?

Policja hurtowo dosłownie wszystkim kierowcom przez kilka godzin „sypała” mandatami i wnioskami do sądu za parkowanie na zakazie zatrzymywania wzdłuż ulicy Dworcowej (w Iławie).
Zmiana organizacji ruchu jest tymczasowa i ma związek z trwającą przebudową placu przed dworcem PKP.
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41404. 
Odnośnie wpisu numer: 41398

Szaleńcy z psiej łąki chcą najechać na Ratusz. [...]
Tymczasem co na to psy powiedzą?
Psom wszystko jedno, nie wybierają pola, że to ich, tylko wszystkie, bez podziału na prawych i lewych; młodych i starych - razem po trawie latają. Pies nie patrzy a sika gdzie mu pasuje na szczerym polu, natomiast pan szuka miejsca na ustroniu i dla niego należałoby w ustronnym miejscu coś zamontować. [...]
 radny prawicowy
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41403. 
Odnośnie wpisu numer: 41402

To chyba niestety ostatnia kadencja burmistrza.
[...]
Ale, cytując Billa Clintona: "Ekonomia, głupcze!".
Racjonalizacja wydatków - tak, maksymalizacja podatków - nie.
 nemo
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41402. 
Panie Burmistrzu Iławy!
Podatek od nieruchomości podniesiony bardzo znacząco, bo w skali roku aż o 81 zł w moim przypadku (z 254 do kwoty 335), a inni na pewno mają więcej. Niestety jest to bardzo duża podwyżka.
Nowy Burmistrz chyba się zapędził. Do tego szokująca podwyżka śmieci, czynszów i mediów. [...]
Jak na Iławę z tak niskimi w skali kraju zarobkami to są wielkie podwyżki w budżetach domowych mieszkańców, a szczególnie emerytów.
 zawiedziona
 Iława, Wtorek 11-02-2020

41401. 
SZPITAL, ŻE CHIN NIE TRZEBA

[skrzynka]: „Panie z budynku szpitala tak sobie oto biegają po dworze do pobliskiego spożywczaka. A potem w tym samym zapewne obuwiu i ubraniu chodzą po przychodni i szpitalu roznosząc bakterie i wirusy? Pogratulować przestrzegania podstawowych zasad sterylności i czystości personelu”.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 10-02-2020

41400. 
Odnośnie wpisu numer: 41398

Trąbiono o tym wszędzie. Obowiązkiem obywatela jest się interesować co się dzieje w mieście i na co ma wpływ.
[...]
Głosować można było papierowo.
[...]
Zarzut o możliwości przegłosowania przez młodzież, bo jest opcja przez internet jest bezzasadny, gdyż można było głosować pisemnie. Prędzej, czy później, będzie można głosować we wszystkich wyborach przez internet. Historyjka o młodzieży przegłosowującej co chce jest mocno naciągana, nie mówiąc już o tym, że sprawę wybiegu popierają osoby o szerokim przekroju wieku.
"Wydać 200 tysięcy", tak. A nawet i 500 tysięcy, jeśli taka będzie wola większości.
Masz obiekcje? Stwórz własny projekt, przekonaj ludzi, pokaż ile wart jesteś. Narzekać potrafi każdy.
 nemo
 Iława, Poniedziałek 10-02-2020

41399. 
STOP CHAM

[skrzynka]: „Tak parkują na chodniku codziennie różne auta przy ośrodku szkolno-wychowawczym, uniemożliwiając niepełnosprawnym dzieciom i opiekunom korzystanie z chodnika oraz utrudniając wyjazd z posesji. Wnioskuję do ratusza o postawienie tu znaku zakazu zatrzymywania”.

Iława, ul. Kościuszki 23A.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 10-02-2020

41398. 
Odnośnie wpisu numer: 41392

[...] Ratusz przypomniał sobie o bagienku jako terenie psiegu wybiegu. Dziwię się, że Burmistrz broni tej lokalizacji jak niepodległości, a w żaden sposób nie uzasadnia, że to "najlepsza lokalizacja".
Pomysłodawcy wybiegu, skoro tak kochają pieski, powinni zorganizować takie atrakcje w miejscu swojego zamieszkania.
Obecnie w czasach internetu młodzi mogą przegłosować każdy projekt np. że 2+2=5. No i co wtedy? Tak ma być? Bo większość z internetu chciała? Piszę o tym dlatego, że starsze pokolenie niekorzystające z internetu nie dowiedziało się odpowiednio wcześniej [...] ani o szczegółach IBO ani o miejscach głosowania.
Wydać 200 tysięcy z podatków??? Na psie podwórko? Ratusz ma gest.
 Janek
 Iława, Poniedziałek 10-02-2020

41397. 
[...] Policja stosuje prawo podobnie jak zbuntowani sędziowie, czyli jak im się podoba w zależności od sytuacji i człowieka. A sprawa jest bardzo prosta:
1 - przyjmuję lub nie mandat za wykroczenie drogowe;
2 - wskazuję osobę kierującą autem;
3 - oddaję sprawę do sądu; [...]
 Piotr
 Iława, Poniedziałek 10-02-2020

41396. 
Szanowny Panie Dąbrowski!
Odnośnie rozwiązań komunikacyjnych proszę nie czekać tylko cała naprzód. Nie gadać, że obwodnica południowa za 10 lat. Wtedy już nie będzie kasy, a ktoś powie: przecież da się miastem przejechać. Podobnie jak cwaniacy z PO kpią o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, że na co to, przecież w Berlinie jest.
Jeśli chodzi o iławską obwodnicę, sprawę należy już ruszać z kopyta, póki jeszcze rządzi prawica w rządzie.
Tymczasem na DK-15 powstaje piękna obwodnica Nowego Miasta i budowa zbliża się do finału.
Oto ruszył nowy program duetu Kaczyński/Morawiecki pt. "100 obwodnic na 100-lecie odzyskania niepodległości". Masz Pan tam znajomych, więc zapytaj "powiewu młodości w ratuszu", czy Kopaczewski lub Młotek złożyli chociaż jeden wniosek do tego projektu...?! Przeliteruję: J-E-D-E-N.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 10-02-2020

41395. 
Odnośnie wpisu numer: 41389

Panie Tomaszu! Na przykład w Olsztynie na Osiedlu Jaroty jest wybieg dla psów. Przeczytajcie opinie o tym miejscu. Ma ono swoje plusy, ale też i wady w myśl zasady, że nie ma rzeczy doskonałych. Jednak generalnie mieszkańcy są zadowoleni i żałują, że nie ma więcej takich wybiegów.
 Anna
 Iława, Poniedziałek 10-02-2020

41394. 
„KRÓLEWSKI ORSZAK ŚLUBNY”

Pamiętacie? Mężczyzna w kamizelce „ochrona” zablokował autem rondo na drodze krajowej, wysiadł i na długo zaczął sterować ruchem, umożliwiając przejazd tylko kolumnie weselników syna znanego biznesmena meblowego (przy zajeździe Wielka Żuława w Iławie). Nie reagował na trąbienie innych kierowców. Chcecie wiedzieć co w tej sprawie ostatecznie zrobiła policja? Zajrzyjcie do gazety Kurier Iławski na stronę 9.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 09-02-2020

41393. 
Odnośnie wpisu numer: 41391

Trzeba mieć naprawdę nieźle poprzestawiane klocki emocjonalne pod sufitowym odwróconym nocnikiem żeby się aż tak kompromitować żenującym bełkotem i słabizną intelektualną.
Jedyny konkret z tej sraczki słownej to pogarda dla osób starszych i jednocześnie duma pawiana, aby się jeszcze pod tym podpisać.
Demokrata z bożej łaski.
 Agent J-23
 Iława, Niedziela 09-02-2020

41392. 
Odnośnie wpisu numer: 41389

Serio? Grupa kilkunastu starszych osób, kontra demokratyczny wybór mieszkańców? Taka wielka wojna? Nie mówiąc już o tym, że te paręnaście osób dzielnie walczyło (ubliżając przy tym i atakując osoby broniące projektu - o szerokim przekroju wiekowym, nie tylko młodzież) walczyło w imię nie ich terenu.
Teren bagna zaniedbany totalnie. Jak ponad 40 lat żyje to nikt się nim nie interesował, poza zgrają pijaków. Wreszcie można tam zrobić porządek, zainwestować środki, UCYWILIZOWAĆ, to nie, bo kilkanaście osób chce decydować o nie swojej ziemi.
A gdy usłyszałem te argumenty to myślałem, że się zaraz przewrócę.
O tym, że komuś spadnie wartość ziemi. Człowieku, jeśli powstanie na miejscu tego zaśmieconego bagna porządna infrastruktura to wzrośnie wartość okolicznych zabudowań (nie mówiąc już o tym, że obok masz więzienie i to ono obniża Ci wartość ziemi). Albo o tym, żeby zamiast wybiegu zrobić tu siłownie im. Dzieci Wojny (kolejni którzy chcą być uprzywilejowani).
A na koniec banda sfrustrowanych dzieciaków w necie wylewająca na tych emerytów pomyje (przy okazji rodzice powinni im za to przetrzepać skórę, szacunek starszym się jednak należy).
[...]
Najbliższy wybiegowi dom będzie pewnie z 200 metrów od niego. Posadzić parę drzew, krzaków i wytłumi to szczekanie. A jak nie, to zawsze można zadzwonić po policję za zakłócanie porządku. Wlepi mandat niesfornemu właścicielowi psiaka, nad szczekaniem którego nie potrafi zapanować.
 nemo
 Iława, Sobota 08-02-2020

41391. 
Odnośnie wpisu numer: 41389

Ta garstka to ma być większość osiedla?
W moim bloku na Gdańskiej mieszka więcej ludzi niż tam przyszło.
Od dziecka mieszkam na Gajerku i byli tam sami pieniacze (w dużej mniejszości).
 Krzysztof Ruczyński
 Iława, Sobota 08-02-2020

41390. 
ŚMIERĆ W LODOWATEJ WODZIE

Sobota, poranek. Ciało 35-letniego mężczyzny wyłowiono z wody przy brzegu Małego Jezioraka na wysokości połowy ulicy Mickiewicza. Szybko zidentyfikowano denata. Trwa ustalanie okoliczności dramatu. Na razie wygląda to na nieszczęśliwy wypadek, ale sekcja zwłok może wykazać, czy mężczyzna zmarł w wodzie czy trafił do niej już martwy lub ranny.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 08-02-2020

41389. 
Odnośnie wpisu numer: 41356

Znowu odnotować trzeba wielki "sukces" pr-owy ratuszowej ekipy burmistrza Dawida Kopaczewskiego. Oto budżet obywatelski, który miał za zadanie zachęcić mieszkańców do aktywności przez partycypację w decyzjach na co wydawać pieniądze z ich podatków, okazał się wielką klapą i zarzewiem konfliktu zanim jeszcze zaczęła się jego realizacja.

Zawiódł zarówno sam sposób rozdzielania środków (bo brak limitów dla poszczególnych projektów sprawił, że zwycięzca wziął niemal wszystko), jak i niejasna, sprzeczna i zmieniana informacja kierowana do obywateli.
Został rozpętany społeczny spór, w którym poleciało w eter mnóstwo inwektyw: "millenialsi" kontra "mohery".

Ci pierwsi nijak nie pojmują jak można żyć nie mając konta na fejsbuczku i nie śledząc internetowych mediów po kilka godzin dziennie. Otóż okazało się, że bardzo pokaźna grupa mieszkańców Osiedla Gajerek nie nadążyła za nowoczesnym do szpiku kości burmistrzem Kopaczewskim i została niemile zaskoczona "demokratyczną" decyzją podjętą ponad ich głowami.

No i dali wyraz swojemu niezadowoleniu, do czego mieli święte prawo i za co spadło na nich odium rozczarowanych takim obrotem spraw miłośników psów. Mamy tu do czynienia z rażącą nieudolnością władzy poprzez spapranie inicjatywy, która z założenia powinna łączyć i motywować ludzi. Zamiast tego mamy wielką awanturę.

Bo tu nie chodzi o sam wybieg dla psów jako taki, który większość ludzi popiera, lecz o sposób załatwiania spraw i traktowania ludzi, którzy żyją obok nas. Zabrakło poszanowania innego zdania. Tu zabrakło klasy.

Najśmieszniejsze jest to, że potencjalnie kroi się za chwilę kolejne takie twarde spięcie na Osiedlu Jagiellońskim w centrum Iławy. Przebudowa dwóch ulic owiana jest mgiełką tajemnicy. Informacja o "konsultacjach" pojawiła się w lokalnych mediach post factum w nader skromnej formie.

Co Wy tam knujecie, mili ratuszowi urzędnicy? Dlaczego tak się boicie opinii większości mieszkańców osiedla? Widać takie pseudokonsultacje stają się już znakiem rozpoznawczym obecnej władzy samorządowej.

A przecież w obu przypadkach wystarczyło wydrukować po maksymalnie kilkadziesiąt kartek i porozwieszać po klatkach czy powrzucać do skrzynek z informacją kierowaną do wszystkich sąsiadów, że w ich najbliższym otoczeniu planuje się to i to, i w takim a takim terminie będzie można o tym podyskutować.

Ewidentnie w ratuszu prosicie się o repetę z piątkowej konfrontacji przy bagienku ulicy Gdańskiej/Nowomiejskiej.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Sobota 08-02-2020

41388. 
Odnośnie wpisu numer: 41380

O proszę, następny zagazowany matoł.
Nie, matole, polskiego Kodeksu Karnego oczywiście nie tworzą sędziowie, lecz parlament. O tym jest właśnie mowa. Bo przecież Kaczory wreszcie tak podkręciły ten Kodeks Karny, że sędzia może zwyrodnialca za tak haniebny czyn na dziecku posadzić nawet na dożywocie. A co zrobił sędzia w fartuszku? Pytam: no co zrobił...?!
Głupie prawo czy głupi sędzia? O nie, on nie jest głupi - on jest zawisły, ustosunkowany, przekupny i - dochodzimy do meritum - bo BEZKARNY.

Podstawowa sprawa: wszyscy czerwoni i różowi sędziowie: won!
Koniec, do jasnej cholery, koniec tej hucpy! Kasta: won!
Kaczory! Ani pół kroku w tył!
Dudasz, ognia!
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 07-02-2020

41387. 
Odnośnie wpisu numer: 41379

👉 Po pierwsze. Jeśli jakiś propagandysta lub partia sprowadza tragizm łagodzenia kary dla zwyrodnialcy do walenia w nielubianego polityka z konkurencyjnej brygady, to też nie odstępuje w zwyrodnieniu. Co, teraz wszystko gra? Strzepałeś z siebie problem?

👉 Po drugie. Sędzia Krzysztof Eichstaedt nie wydawał wyroku w sprawie dyscyplinarnej sędziego, tylko karnej zwykłego cywila. Dostrzegasz kolosalna różnicę? Dostrzegasz? Nie wydawał wyroku jako Pan Ziobro, tylko w imieniu majestatu RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

👉 Po trzecie. Na sędziego mianował go w 2010 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Czyli co? Jest człowiekiem Ziobry czy Bronka? A może Ziobro zaufał człowiekowi Bronka? A może jak się ma w głowie coś więcej niż sekciarska papka z GazoWni, TVN-u i memy SokuZburaka, to dojdzie się do innych wniosków? Że w tym czerwonym bagnie nie ma w kim przebierać?

👉 Po czwarte. Przecież to Ziobro zapowiedział wniesienie kasacji tego popieprzonego wyroku i sam określił go jako "szokujący" dodając, że nawet gdyby w sprawie chodziło o sam gwałt, to sprawca-zwyrol nie powinien nigdy wyjść na wolność.

👉 Po piąte. W tym samym momencie zapytana o wyrok pani kandydatka PO na prezydencinię Kidawa-Błońska odparła: "Ja nie komentuję wyroków sądów". Oczywiście tylko prawicowe media wyłapały, że w przeszłości komentowała wyroki nie jeden raz. Widocznie teraz bardzo ciężko wypowiedzieć się czy człowiek, który przez 10 dni gwałcił 3-latka, a następnie maltretował go na śmierć i zmasakrował ciało, powinien odsiedzieć dożywocie czy mieć wyrok zmniejszony do 15 lat...

Ależ wy jesteście zagazowane matoły, że nawet tak elementarne sprawy trzeba wam tłumaczyć.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 07-02-2020

41386. 
Odnośnie wpisu numer: 41365

Mnie też zbiera na [...] kiedy widzę tego gościa w tych lokalnych gazetach jak prze na szkło. Wszystko powinno mieć swój umiar, bo inaczej staje się niesmaczne. [...]
 Krzysztof Zięba, lat 66
 Iława, Piątek 07-02-2020

41385. 
Odnośnie wpisu numer: 41310

ZBADANO SKARGĘ NA BURMISTRZA

Radni rozpatrzyli skargę przedsiębiorcy Wojciecha Lewińskiego, który zarzucił Dawidowi Kopaczewskiemu opieszałość urzędniczą przy wskazaniu wjazdu na działkę planowanego „parku handlowego” przy średnicowej obwodnicy. Inwestor oskarżył burmistrza nawet o... korupcję! Co tam się porobiło? Jakie są ustalenia radnych? Wnioski są bardzo nieciekawe.
Relacja z komisji: czytaj w gazecie Kurier Iławski na stronie 4.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 07-02-2020

41384. 
Odnośnie wpisu numer: 41361

Panie Tomaszu, ta wizja Osiedla Jagiellońskiego to jakiś wyimaginowany film, który przyśnił się Panu. Proporcje na ul. Konopnickiej i zielona oaza? Niech Pan spojrzy na krawężniki wzdłuż tej ulicy. Toć to żelbetowe bloki a nie obrzeża. Trawniki po obu stronach ulicy niczym nieodróżniające się od reszty dziadowskiej.
Znany jest Pan z dziwnych i kosmicznych teorii, których niestety nikt w życie nie wprowadza gdyż Pańskie pomysły to jakiś matrix. Jakoś dziwnie się Pan uaktywnił [...]. Czyżby kolejny kandydat na Burmistrza Iławy, któremu się coś wydaje...?
Temu obecnemu też się wydawało, że burmistrzowanie to ten sam kaliber co pisanie ciągłych petycji. Problem w tym, że gdy do władzy dochodzą takie Dawidy czy inne Tomasze, to Iława na tym okrutnie traci.
 turkuć podjadek
 Iława, Piątek 07-02-2020

41382. 
Odnośnie wpisu numer: 41372

Halo, to ty nie odlatuj.
Jeżeli to prywatna działka to fakt, iż parking przylega do drogi publicznej nie oznacza, iż można tam parkować bez ograniczeń. Pomyśl. Na swojej działce stawiasz parking, a każdy przylega do drogi publicznej, to co wolno tam parkować każdemu. Otóż nie. Po to właśnie ktoś wykupił grunt na własność.
Jeżeli chodzi o SP2, problem parkowania tam rodziców przywożących dzieci jest ogromny, ale bądźmy uczciwi - rodzice tak naprawdę chcieliby wjechać na schody samochodem żeby wysadzić dziecko. Masz tam parking przy ul. Smolki, parking z tyłu za sklepami, całą ulicę, parking przy Starostwie. Problemem jest dojście dziecka jakieś 200 metrów do szkoły? Chyba nie.
 iławianin [445]
 Iława, Piątek 07-02-2020

41380. 
Odnośnie wpisu numer: 41374

[...] A od kiedy Kodeks Karny tworzą sędziowie? [...]
Kogo i za co Ty chcesz ganić? Tego, kto jest odpowiedzialny za głupie prawo? Bo kto tworzy prawo? Sędzia czy ustawodawca? (parlament).
 czytelnik [627]
 Susz, Piątek 07-02-2020

41379. 
Odnośnie wpisu numer: 41374

Przewodniczącym składu sędziowskiego był sędzia Krzysztof Eichstaedt.
W roku 2018 był jednym z 130 sędziów nominowanych przez ministra Ziobrę na funkcję sędziego dyscyplinarnego. Jego zadaniem jest rozliczanie przewinień innych sędziów, którym rzecznicy dyscyplinarni zarzucą działanie sprzeczne z godnością sędziego. Tak więc Izba Dyscyplinarna niewiele tu zmieni.
 slawek2024
 Iława, Piątek 07-02-2020

41378. 
Odnośnie wpisu numer: 41365

To szczęście dla gminy mieć takiego wójta.
Wypisując te bzdury w pewnym sensie obrażasz tych wyborców, którzy po raz kolejny wybrali Pana Krzysztofa Harmacińskiego na wójta. Trochę więcej optymizmu.
 Zbigniew Rudnicki
 Iława, Piątek 07-02-2020

41377. 
Ale news! Co za informacja! Ludzie kochani... Absolutny pozytywny odlot! Oto 7-miesięczna JULKA RÓWCZYŃSKA z NML poleci do USA po drugie życie! Udało się zebrać obłędną kwotę 9,7 mln zł na jedyny i najdroższy w świecie lek na SMA1.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 06-02-2020

41376. 
Słowo do Michała Młotka i jego totalnych mecenasów z iławskiej PO.
Hej!
Gdybyście zamiast Kidawy-Błońskiej wystawili Bogdana Borusewicza z Gdańska, zabawa byłaby jeszcze większa. Ten koleś zachowuje się tak, jakby mu zrobiono trepanację czaszki i zostawiono tylko trzy komórki: jedną do oddychania, drugą do jedzenia, a trzecią do wydalania.
 Zbigniew
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41375. 
Po sobotniej imprezie dla 24-latka tragicznie zakończył się powrót do domu w Ząbrowie torowiskiem niedaleko małej stacji w Iławie. Ciało z rozbitą głową znaleziono nad ranem w niedzielę. Są świadkowie, jest monitoring. Co tam się stało?
Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 06-02-2020

41374. 
Za fikcyjną sprzedaż telefonu komórkowego w sieci: 20 lat więzienia.
Za zgwałcenie i zamordowanie 3-letniego dziecka: 15 lat więzienia.
[...]
Czy ktoś jeszcze wątpi w zasadność powołania Izby Dyscyplinarnej dla obłąkanych sędziów?
Nie będzie sprawiedliwości społecznej ani ładu w Polsce, jeśli nie będzie sprawiedliwych wyroków.
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41373. 
Półroczny psiak wpadł pod samochód i był wleczony. Ma okropne rany darte na całym ciele. Okrutnie cierpi. Schronisko prosi o pomoc finansową na leczenie poturbowanego czworonoga. Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 3. Pomożemy?
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 06-02-2020

41372. 
Odnośnie wpisu numer: 41364

Halo, NIE ODLATUJ... Jesteś parkingową? Samochody tam pilnujesz, że piszesz te swoje głupotki?
[...]
Działka może i w części jest prywatna, ale parking zawsze jest publiczny i podlega publicznej organizacji ruchu, bo połączono go z drogą publiczną. Inaczej nie uzyskałby zgody na użytkowanie.
Nawet prywatny parking nie oznacza, że jaśnie państwu biznesmenom wolno łamać zasady i nie dbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieciaków. [...]
 rodzic dziecka
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41371. 
Odnośnie wpisu numer: 41368

[...] Wybiegów dla psów i innego zwierzęcia, jak koty, czy koguty strojne trzeba nam w mieście Iławie ze cztery.
Czy są one potrzebne? Pies niech zrobi kupę tam gdzie musi, którą należy zebrać i do torebki z krokodyla z perfumami Coco Chanel umieścić. Ale wy zaraz chcecie wybiegów zamkniętych jak dla lwów w zoo. [...]
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41370. 
Odnośnie wpisu numer: 41365

Myślę, że mamy do czynienia ze zwykłą, w pełni uzasadnioną zazdrością. Wieś iławska ma w osobie Pana Harmacińskiego rzeczywiście dobrego gospodarza. My w mieście Iławie - niestety nie.
 Andrzej Oracki
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41369. 
Odnośnie wpisu numer: 41295

Akurat!
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Iławie powinni pracować za darmo lub, co najwyżej, za łaskawą jałmużnę najniższą.
A zwłaszcza te lenie, nieroby i szczujnia spiskowców z zarządu powiatu. Brrrrrrr............. Znam ja was, gagatki!
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41368. 
Odnośnie wpisu numer: 41366

Sposób użytkowania wyspy Wielka Żuława pozostawia wiele do życzenia. Źle to świadczy i o radnych, i burmistrzu miasta.
Pomysł z umiejscowieniem tam wybiegu dla psów pewnie nie jest wcale najtrafniejszy, ale przynajmniej jest.
Zamiast nawet publicznie wykpiwać inicjatywy społeczne, najwyższy czas, by osoby w ratuszu odpowiedzialne za ten stan (i sowicie wynagradzane przez wyborców) po prostu zabrały się do roboty. W Iławie dzieje się źle i jest coraz gorzej.
 Andrzej Oracki
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41367. 
POŻEGNANIE: KAROL JACUŃSKI

Wspominamy zasłużonego działacza społecznego i politycznego, duszę kombatantów wojennych oraz spółdzielcę (82 l.).
Mszę pogrzebową zaplanowano na sobotę 8 lutego o godz. 10:00 w kościele Brata Alberta na Osiedlu Podleśnym w Iławie.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 06-02-2020

41366. 
Odnośnie wpisu numer: 41363

Nooo! Fenomenalny pomysł na wybieg dla psów - wyspa Wielka Żuława!
Zorganizować tylko regularny transport drogą wodną tam i z powrotem.
I hulaj dusza psom, i właścicielom też.
Gdyby jeszcze dookoła wyspy ścieżkę rowerową zrobić, to jeszcze lepszy pomysł byłby. Można byłoby z psiakiem ganiać i na rowerku pojeździć.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 06-02-2020

41365. 
Zaglądam do Kuriera jak zwykle w środę. Jednej rzeczy już nie zniosę.
[...]
Już mnie mdli na widok facjaty wójta Krzysztofa Harmacińskiego na wszystkich możliwych zdjęciach w gazecie przy informacjach urzędu.
[...]
Czy w Urzędzie Gminy Iława oraz jednostkach podległych nie ma żadnych innych urzędników? Wszystko robi sam Harmaciński?
[...]
Na terenie gminy wiejskiej mieszka 12 tysięcy ludzi! Czy wszystko za nich robi wójt Harmaciński...? W piłkę też gra wójt? Niedługo zacznie rodzić!
 Antonio
 Iława, Środa 05-02-2020

41364. 
Odnośnie wpisu numer: 41344

To jest parking prywatny.
Znajduje się na prywatnej działce.
 Kika
 Iława, Środa 05-02-2020

41363. 
Odnośnie wpisu numer: 41359

Najlepszą lokalizacją wybiegu dla psów będzie wyspa Wielka Żuława na Jezioraku. Wszyscy właściciele sprawiedliwie będą mieli utrudniony dostęp. Tam jest bardzo dużo terenu zielonego, którego nie trzeba ogradzać, nikt nie będzie natrafiać na "miny przeciwpiechotne", a i nawozu przybędzie pod nowe mirabelki... :-D)
 mieszkaniec [114]
 Iława, Środa 05-02-2020

41362. 
Niestety tzw. chiński wirus mógł zbliżyć się do naszego regionu. Dmuchanie na zimne czy jednak mamy poważny problem? Czytajcie w gazecie Kurier Iławski na stronie 2.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 04-02-2020


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 8 9 10 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 190 191 192 ... 364 365 366 następna ] z 366132199553


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.