Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

Forum

43362. 
Co na taką sytuację czynią władze miasta Iławy w ratuszu oraz powiatu iławskiego w starostwie? [tu i tu rządzi koalicja liberalno-lewicowa KO].
Mamy w regionie niesamowity atak grypy, na który nakłada się na atak zmutowanego wirusa Covid-19.
Tymczasem ludzie kpią sobie z tego, nie noszą masek w lokalach sklepowych itd. Młodzież zaraża się grypą w szkołach, nauczyciele również. [...]
Niezaszczepieni bardzo podatni na zarażanie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Sobota 16-10-2021

43361. 
Oto jest prawdziwe oblicze "praworządności europejskiej".
Nie przecierajcie ekranu.
Niemieckie organizacje biznesowe wymownie biją na alarm i otwartym tekstem ostrzegają Komisję Europejską na łamach niemieckiej prasy (np. najbardziej poczytny "Der Spiegel"):
"Opóźnienia w wypłacie środków unijnych dla Polski znacząco uszczuplą portfele zamówieniowe niemieckich firm działających w Polsce i Europie. Polska to ogromny, chłonny i coraz szybciej rozwijający się rynek".
 anty-bolszewik
 Iława, Środa 13-10-2021

43360. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Paniusia najpierw idzie sobie środkiem ulicy, wzdłuż jezdni, i rozmawia przez telefon. Chyba wracała z zakupów. Gdy zatrąbiłem lekko żeby się ocknęła, to była taaaaka oburzona, bo przecież mogła wpaść pod samochód, ojeny-ojeny. Właśnie! Mogła! A następnie patrzę, jak pięknie zaparkowała na strefie wyłączonej, ale bezczelnie twierdzi krzykiem, że jest inwalidką i może. Bzdura!”

#Iława, ul. Jagiellończyka, zjazd z ronda Poczta Główna.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 12-10-2021

43359. 
Odnośnie wpisu numer: 43355

Uważam, że schroniska i przytuliska to ważna sprawa. Człowiek bierze zwierzę do domu, po czym wymarzony pupil nagle przeszkadza. To nie wina psa lub kota. Co innego wybieg dla psów. Ów wywalczony obiekt świeci pustkami, a właściciele nadal wyprowadzają psy pod bloki i nawet nie sprzątają. A tyle pieniędzy podatników...
Miasto powinno nakładać solidne kary za takie zachowanie, póki co właściciele czworonogów obrażają tego, co zwraca uwagę. Pod posesją znajomego, przemądrzały "miłośnik" psa po zwróconej uwadze wysypał śmieci. Podłość ludzka nie zna granic.
 Maryśka
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43358. 
Nie jestem za tym, by w mieście Iławie co skrzyżowanie było rondo z imieniem. Owszem, ale ronda przy ważnych krzyżówkach i miejscach.

Mam propozycję odważną, by rondo przed Ratuszem nazwać imieniem zasłużonego burmistrza przedwojennego, ale jeszcze niemieckiej Iławy (Deutsch Eylau), którym był szanowny Friedrich Giese.

Jako Polak, z szacunkiem do patriotycznego wątku, pragnę przypomnieć, że należymy do wspólnoty narodów europejskich. Przeto czyż grzechem będzie sięgnąć do przeszłych czasów Iławy i dla szacunku pamięci o ważnej osobistości, nadać jej imieniem rondo przed ratuszem?

Tym bardziej, że Friedrich Giese był burmistrzem Iławy przez 23 lata (od 1910 aż do 1933 roku), ale narażając się hitlerowcom został pozbawiony rządów w Iławie.

Burmistrz Giese został zapamiętany jako dobry zarządca i budowniczy oraz znakomity, odważny polityk, doskonale prowadzący miasto. Czyż nie racja w tym względzie? Czy imię Fryderyka Giese nadane jednemu z rond może nas boleć?
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43357. 
Na policję zgłosił się kluczowy świadek tragicznej szarpaniny na DK-16 koło #Laseczno (w piątek 8.10).

Po zatrzymaniu pojazdów doszło do gwałtownej kłótni, aż 22-latek z ciężarówki popchnął 69-letniego kierowcę osobówki, a ten wpadł pod koła akurat nadjeżdżającego renaulta i zginął na miejscu.

Sprawca z ciężarówki był pod wpływem narkotyków. Prokuratura #Iława przedstawiła mu zarzut zabójstwa, a sąd osadził go w areszcie.

Kluczowy świadek – mężczyzna, który próbował udzielać ofierze pierwszej pomocy, a poruszał się mercedesem z #Grudziądz (CG), złożył zeznania. Na policję zgłaszają się też inni świadkowie.

O szczegółach przeczytacie w gazecie #KurierIławski (od środy).
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 12-10-2021

43356. 
Odnośnie wpisu numer: 43355

Ot i całe lewaki i neoliberały.
Wolą bardziej dbać o zwierzęta niż o drugiego człowieka...... :-(
 Bishop 341B
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43355. 
Przymroziło.
Ba! Kolejne lewicowo-liberalne władze samorządowe Iławy od 1990 roku doprowadziły miasto przez 31 lat do takiego stanu socjalno-opiekuńczego, że nie mamy dziś już ANI JEDNEGO przytuliska nawet dla rzeczywiście pokrzywdzonych przez los.
Przybywa więc dramatycznie bezdomnych LUDZI pod gołym niebem i rośnie liczba wstydliwych zgonów pod schodami.
Jest coraz gorzej.
Za to schronisk, przytulisk, hoteli i wybiegów dla psów lub kotów – to dopiero ci dostatek! Zbiorowy obłęd rozregulowanych resztek uzwojenia mózgowego.
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 11-10-2021

43354. 
Robert Bąkiewicz na głośnej kontrmanifestacji patriotów pytał zwolenników Donalda Tuska, czy mają odwagę krzyknąć "Polska", bo alternatywą jest, że za chwilę będą krzyczeć "Deutschland", dlatego że prowadzą ich folksdojcze. Odzewu nie było słychać...

Bardzo zwięzła analiza programu opozycji i jego prawdopodobnych skutków. Donald Tusk koniecznie chciał w roku 2005 wygrać wybory prezydenckie i zostać zwierzchnikiem sil zbrojnych. Dzisiaj został zwierzchnikiem komediantów "Homo Komando". Co za upadek... :-D)

Szymon Hołownia zorganizował konkurencyjny wobec Donalda Tuska protest przeciw rządowi prawicy. Jakiś program? Znowu płacz? A może jakieś oryginalne treści? Nie ma treści. On musi szybko zasygnalizować Berlinowi swoją jeszcze większą gotowość do kolaboracji.

W poniedziałek wstałem wcześnie rano i patrzę, wytężam wzrok, ale Rudy znowu kłamał. Nie ma żadnego polexitu.
 Jan
 Zalewo, Poniedziałek 11-10-2021

43353. 
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 10-10-2021

43352. 
Chciałem przez stronę internetową zamówić nową receptę od naszego Ośrodka Zdrowia "Rodzina" w Iławie, ale dostałem taki komunikat:

"Przepraszamy, Twoja placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej obecnie nie realizuje usługi zamawiania recept z IKP".

Nie wytrzymam... Coś jest chorego w tej Pana prywatnej firmie podobno leczącej i pomagającej, Panie Romanie Żuralski, doktorze kochany...
 Piotr
 Iława, Niedziela 10-10-2021

43351. 
Trybunał Konstytucyjny RP potwierdził nadrzędność polskiej Konstytucji nad prawem UE i tym samym skutecznie unieważnił (zresztą zgodnie z art. 4 i 5 TUE) wyroki TSUE w dziedzinach wykraczających poza zakres kompetencji UE (ultra vires).
 bezprawnik
 Lubawa, Sobota 09-10-2021

43350. 
Sędziowie z partii politycznej "Justitia Wolne Sądy", za pośrednictwem NSA orzekli, że wszystkie wybory po 2018 roku są nieważne.
Wynika z tego ogłoszenia Nadzwyczajnej Kasty, że nie mamy parlamentu, prezydenta ani rządu. Pozostaje tylko jeden krok: NSA mianuje Donalda Tuska oczywiście bezapelacyjnym Królem Polski. Zapanuje powszechna sprawiedliwość dziejowa, bo "niezawiśli sędziowie" będą mogli wszystko, oczywiście przez roztargnienie...
 Zbigniew
 Iława-Bydgoszcz, Sobota 09-10-2021

43349. 
Po pijaku szarżował na parkingu Galerii Jeziorak #Iława. Świadkowie chcieli zabrać mu kluczyk, ale zrobił się agresywny i wulgarnie zaatakował nawet kobiety. Gonitwa przeniosła się na ulice miasta. Doskoczyli policjanci. Delikwent gnał na zabój i próbował się ukryć na parkingu aż Osiedla Podleśnego. Proboszcz ks. Marian Florek chyba podziękował Panu Bogu, że o centymetry uchronił kościół św. Brata Alberta.

A sprawcę skandalu, wyjątkowego pajaca (bandytę drogowego), zobaczycie w gazecie #KurierIławski na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 08-10-2021

43348. 
Frontex UE przyjechał na wizytację granicy i natychmiast polskojęzycznej GazoWni oraz WSI-24 zawiesiły się serwery. Ani słowa w eter. Dlaczego? Frontex pochwalił polski rząd, płot będzie wzmacniany i rozbudowywany.

Dzieci z Michałowa się znalazły (foto-idioci...).

Opieka medyczna zapewniona wszystkim.

Rosyjskiej Murzynce zapewniono udany poród.

Kolejne konwoje humanitarne PL pojechały na legalne przejście graniczne.

Kombinujcie dalej, totalni szmaciarze. Więcej, mocniej...
 Zbigniew
 Iława-Bydgoszcz, Środa 06-10-2021

43347. 
NIE CHCĄ KASY ZA „MANDAT”...?

„Dostałem mandat na płatnym parkingu pod Starym Spichlerzem przy ul. Sobieskiego w Iławie, ale kwitek był włożony za wycieraczkę (po prawej stronie), więc na trasie wyleciał. Czy orientujecie się jak nawiązać kontakt z zarządcą? Numer telefonu na parkometrze jest wyłączony. Na adres e-mail też nikt nie odpowiada. Chcę zakończyć temat, ale jak?”

Czy również mieliście coś takiego? Co w takiej sytuacji począć? Co można poradzić temu kierowcy?
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Środa 06-10-2021

43346. 
Odnośnie wpisu numer: 43341

To żadna nowość na tej ulicy. Powiedziałbym raczej "standard".
Kiedyś to jeszcze Policja reagowała, teraz już nie.
 Clipper
 Iława, Środa 06-10-2021

43345. 
Odnośnie wpisu numer: 43340

Awaria globalna portalu Facebook uświadomiła wielu ludziom, jak bardzo są uzależnieni od sztucznego świata.
Jak marionetki...
Co gorsza, wielu ludzi poczuło dyskomfort, zaniepokojenie, pragnienie zanurzenia się, oderwania od rzeczywistości. Jak żyć? Dramat.
Marionetki...
 Jan
 Zalewo, Wtorek 05-10-2021

43344. 
To mówicie, że wszystkie świnie utaplane w antypolskim błocie głosowały w sejmie przeciw obniżeniu podatków? Nawet konfederacja targowicka? No to pięknie.
KOD-omicka banda czworga w całej krasie.
Dajcie im władzę. Oni już nawet nie kryją co by zrobili, gdyby dobrali się do finansów. Nawet złoto z największych w historii rezerw budżetowych wyparowałoby jak to z afery Amber Gold.
 Jan
 Zalewo, Wtorek 05-10-2021

43342. 
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Wtorek 05-10-2021
Odp. 
– Tekstów pisanych uporczywie wersalikami (dużymi literami) nie publikujemy.
– Brak wpisania numeru odnośnika. Nie wiadomo do którego tekstu się odnosi.
 [moderator dyżurny]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 05-10-2021

43341. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Iława, ulica Królowej Jadwigi. Czy kierowcy tego pięknego audi wolno wszystko? Piękne auto i piękny umysł?”

Od redakcji: Czy parkowanie na ścieżce rowerowej to jedyne wykroczenie na tym zdjęciu? Kto wskaże i opisze kolejne?
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 05-10-2021

43340. 
Spekulacja...
Mamy rok 2050. Nowoczesne miasta sterowane za pomocą apki w smartfonie. Padają serwery - pada całe miasto. Z nowoczesnego SmartCity w sekundę robi się obrzydliwe ShitCity.
Ergo. My jeszcze sobie sprawy nie zdajemy z tego, jakie problemy nam stworzy postępująca cyfryzacja...
Dom zamknięty, lodówka pusta, samochód zablokowany, zero kontaktu z pozostałymi członkami rodziny... Psychiatrzy bezradni...
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 05-10-2021

43339. 
Odnośnie wpisu numer: 43337

Jestem za!!! Ale co tam się ograniczać!
Kto wpadnie pod samochód, ten sam pokrywa koszt leczenia, bo mógł lepiej się rozglądać, albo mógł odskoczyć.
Kto ma raka płuc, sam płaci za leczenie. Mógł nie palić lub nie przebywać wśród palących, unikać toksycznego otoczenia.
Kto złamie nogę, płaci za leczenie sam. Mógł przecież nie wychodzić z domu, stąpać uważniej, lepiej rozglądać się przy przechodzeniu przez ulicę...

Jestem ogólnie za tym, by ludzie byli odpowiedzialni za swoje zdrowie i życie. Może czas skończyć z socjalizmem i o tym im przypomnieć?
 nemo
 Iława, Wtorek 05-10-2021

43338. 
Burmistrz Ryszczuk obiecywał przed wyborami złote góry.

Od 1 lipca 2021 roku zaczęła funkcjonować w Kisielicach nowa przychodnia zdrowia "MediPunkt". Obietnice obietnicami a jednak tak nie jest, jak zapewniano. To, co tam się wyrabia jest tragedią i niedługo to nikt nam nawet nie będzie miał udzielić pomocy specjalistycznej.

Minęło już trochę miesięcy kiedy pożegnaliśmy po 20 latach pracy doktora Mandacha. Był bardzo dobrym lekarzem, w porządku dla każdego bez wyjątku. Każdego traktował jednakowo.

Dzwonię w poniedziałek do ośrodka ponieważ moja starsza mama potrzebowała lekarza, ale w przychodni lekarza w tym dniu nie było i księżniczki z okienka mówią "proszę dzwonić do pogotowia, bo prawdopodobnie lekarza w tym dniu nie będzie, a będzie przyjmować pediatra". Po prostu tragedia.

Burmistrz Ryszczuk obiecywał w sierpniu, że od 1 września wszystko będzie działać jak w szwajcarskim zegarku, ale nadal jest tragedia:
- wizytę do lekarza rodzinnego trzeba planować z 5-dniowym wyprzedzeniem, bo z dnia na dzień nikt nie udzieli nam pomocy
- pielęgniarki zapracowane piciem kawki i wprowadzaniem ludzi w błąd
- lekarzy ciągle brak

Plusem jest tylko to, że mamy bardzo dobrego pediatrę. Przynajmniej dzieci mają pomoc.
 Marek
 Kisielice, Poniedziałek 04-10-2021

43337. 
Ponad 75% durnych ludzi kpi sobie z maseczek i kpi ze szczepienia, a wirus podnosi łeb i szaleje.
Wprowadziłbym restrykcję taką oto: kto zachoruje na wirusa, a nie był zaszczepiony, ten płaci z kieszeni za leczenie oraz, przede wszystkim, za pobyt w szpitalu.
Koniec będzie żartów z respiratorów itp.
Proste? Porządek nastanie wzorcowy, zobaczycie.
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Poniedziałek 04-10-2021

43336. 
TVN rozmawia z Markiem Borowskim, starym komunistą. Czerwony kacyk narzeka i utyskuje jak to niedobry prawicowy "rząd PiS ukrywa na granicy tragedię uchodźców". Stara, moskiewska szkoła narracji. I ani słowa o cukierkach rzucanych dzieciom w Michałowie na potrzeby wykonania fotografii i filmików propagandowych. Coś jak banany rzucane małpom w ZOO przy aplauzie wycieczki szkolnej z intelektem na poziomie trzeciej klasy podstawówki. "Cała prawda całą dobę".

TVN krytykuje prawicowy rząd za wszystko: "Czy minister Kamiński musiał pokazywać, że ci uchodźcy to zoofile i pedofile?" TVN ma pretensje, że szef MSW, pokazując prawdę, przedstawia w złym świetle preferencje nachodźców i co robi? Odwołuje się do "zdrowego rozsądku Polaków". Typowa propaganda lewackiej ideologii gender. Marks i Engels to byli pikusie.

Według TVN oraz polityków Platformy i Lewicy, rzucenie propagandowego zdjęcia dziecka na podłogę jest "niesłychanym bestialstwem", ale wyrzucenie nienarodzonego, abortowanego dziecka do kibla lub kosza (nie zdjęcia, ale żywego dziecka) jest "prawem do wolności i dobrodziejstwem". Wszystko odwrotnie.
 Jan
 Zalewo, Poniedziałek 04-10-2021

43335. 
Ratusz miejski #Iława, najważniejszy budynek dumnej stolicy powiatu, coraz bardziej przypomina latrynę. Czy miasto nad #Jeziorakiem już nie zasługuje na godną reprezentację – coś więcej i bardziej solidnego niż tylko jakże symboliczne, rozpadające się dziadostwo...?

Po roku znowu pytamy o remont magistratu. Burmistrz Dawid Kopaczewski ponownie w swoim stylu wykonuje unik i znowu ceduje odpowiedź na pracownika. Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 6.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 04-10-2021

43334. 
Burmistrz Dawidek "Rower" Trzaskowski chciałby w miejskich szkołach podstawowych i nawet przedszkolach uczyć deprawacji Wasze nawet najmłodsze roczniki dzieci. [...] Oto fragment szkolenia dla terapeutów:

"Dzieci sięgają w stronę narządów intymnych i spotykają tam w sposób naturalny przyjemność (...) ja bardzo zachęcam do tego (…) aby rodzic eksponował ciało dziecka na możliwość dotykania tego ciała przez dziecko (...). Jeśli dziecko samo się nie dotyka, to bierze się jego łapki i się dotyka i się nazywa poszczególne części (...)"

[...]
Reszty nie da się nawet cytować.
Czy tego chcecie w przedszkolach i podstawówkach Iławy?
 Archanioł Gabriel
 Warszawa-Iława, Niedziela 03-10-2021

43333. 
CZY ROLNIK WYBIERZE JANINĘ...?

Janina Wiecierzycka (55 l.) z #Lubawa zawodowo jest kucharzem, więc uważa, że idealnie odnalazłaby się na gospodarstwie rolnym. Uwielbia wstawać skoro świt, cieszyć się porankiem i śpiewem ptaków. W jej życiu wiara odgrywa istotną rolę. Jest wulkanem energii, kobietą pewną siebie. Rozwiodła się, ale wie, czego chce od życia. Czy nasza krajanka oczaruje rolnika Krzysztofa? Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 14.

Oglądajcie program telewizyjny „Rolnik szuka żony TVP1”
(niedziela, godz. 21:15).
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 03-10-2021

43332. 
Codziennie, stojąc w korku samochodów, oglądam stary spichlerz przy ulicy Sienkiewicza [w Nowym Mieście], sąsiadujący z Ogrodem Róż, z wejściem od ul. 3 Maja, naprzeciw marketu Netto.

Bardzo mi żal, że budynek niszczeje, od frontu na części zachodniej widać poważne uszkodzenia dachu. Czy moglibyście się dowiedzieć, czyją własnością jest ten budynek? Czy właściciel ma wobec niego jakieś plany?

Uważam, że lokalizacja i sam budynek mają dużo walorów. Jest to zabytek, jego odnowienie i adaptacja na pewno pociągnęłyby ogromne koszty. Jednak teraz można pozyskać środki z różnych źródeł. W NML nie ma muzeum a, patrząc na ten budynek, zawsze myślałam o muzeum...

Jeszcze mam inne "zmartwienie". Czy jest Wam wiadome, co stanie się budynkiem poczty przy ul.Działyńskich? To również jest zabytek. Może Zarząd Poczty Polskiej rozważyłby powstanie muzeum poczty z salą interaktywną dla przedszkolaków, przecież kto nie bawił się w pocztę...
 Anita
 NML, Sobota 02-10-2021

43331. 
REUMATOLOG: NOWY ADRES

Specjaliści reumatologii diagnozują i leczą choroby często mylone przez innych lekarzy z chorobą zwyrodnieniową stawów lub schorzeniami ortopedycznymi. Nieleczone mogą prowadzić do degradacji funkcji ruchowych, co w konsekwencji znacząco ogranicza lub eliminuje chorego z aktywności zawodowej, społecznej i rodzinnej.
Ale zaufaj specjaliście! Nie musisz żyć dłużej z bólem! Zbadaj się.

dr Anna Bazela-Ostromecka
#Iława, ul. Andersa 2c, gabinet na parterze bloku koło prokuratury (naprzeciwko szpitala). Rejestracja codziennie pod numerem telefonu:
kom. 608-202-021
kom. 602-466-155
tel. (55) 649-10-10
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 02-10-2021

43330. 
Polskojęzyczni politycy, którzy żarliwie klaskali towarzyszowi Leszkowi Balcerowiczowi, gdy jego „reforma” w pierwszych latach 90-tych głodziła całe miasta i wsie, wyją dziś nad głodem i losem dzieci podrzuconych do Polski przez reżim Łukaszenki i Putina.
Ohyda.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 01-10-2021

43329. 
Skandal w komisjach wyborczych w Niemczech.
W niektórych dzielnicach Berlina w wyborach parlamentarnych oddano cudownie aż 150% głosów. Ale demokracja jest zagrożona nie tam, ale oczywiście w Polsce i na Węgrzech, oczywiście... oczywiście... A żeby było jeszcze zabawniej, to wyniki w 22 komisjach wyborczych jak robiono? Uwaga: szacowano, a nie liczono (wszędzie były identyczne wyniki). To po prostu wyższy poziom demokracji, którego takie dzikusy jak my na wschód od Odry nie rozumieją...
Innych wyborów już nigdy nie będzie.
Bezkarne fałszerstwa komunistów na amerykańską skalę dały zielone światło dla wszystkich nieśmiałych do tej pory. Nasz koalicyjny z liberalnymi komunistami PSL z 25-procentowym poparciem to było bardzo ostrożne badanie rynku.
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 30-09-2021

43328. 
INWAZJA GRYZONI

Plaga małych szkodników w #Iława trwa. Włażą dosłownie wszędzie. Mieszkańcy czują się już naprawdę zmęczeni. Co najbardziej zastanawia, to fakt, że problem dotyczy głównie mieszkań miejskich (komunalnych). Jak tę sytuację tłumaczą urzędnicy ratusza? Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 4.

Napiszcie jak wygląda sytuacja u Was.
 KURIERZY

redakcja@kurier-ilawski.pl
 redakcja, Czwartek 30-09-2021

43327. 
Odnośnie wpisu numer: 43317

Nie przypuszczałem, że nazywanie rond w Iławie drążone będzie przez co najmniej dwie kadencje, a może i trzecią. Rada nie rada, musiała z nimi mierzyć się ponownie.

Umęczone iławskie kobietki, w imieniu wszystkich „źle traktowanych” w Polsce pań, mają chęć, by najważniejsze rondo iławskie przybrało ich nazwę "Rondo Praw Kobiet". One tak chcą i basta! Bowiem czują się umęczone przez obecny rząd, mimo że prawica nigdy w Iławie nie rządziła w samorządzie - ani miasta, ani gminy, ani powiatu, ani województwa.

Gdy radni długo obradowali nad nazwą ronda przy poczcie głównej, wpadłem na szatański pomysł, by sprawę załatwić polubownie: rada godzi się na Pań nazewnictwo, ale w zamian, by drugie po najważniejszym iławskim rondzie nazwać "Rondem Danuty Siedzikówny Inki" i ciekawy jestem, co powiedzą na to radni rządzącej większości z PO i LEWICY.

Zastanawiałem się nie raz, że nazywając ronda po imieniu potwierdzamy naszą więź z miastem, z jego osiągnięciami. Osobiście mam specjalne względy do nazw od nazwisk iławian. Mamy wielu obywateli z nie lada karierami i takich, którzy wiele dla miasta i nawet dalej uczynili.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 29-09-2021

43326. 
W powiatowym "PORCIE IŁAWA" przy plaży "prawdziwej" konkurs na dyrektora rozstrzygają w sztabie PO-PSL-SLD, a Kurier co tak cicho?
Ciekawe jaka ustawka tam pójdzie...?
 rybak
 Szałkowo, Wtorek 28-09-2021

43325. 
Odnośnie wpisu numer: 43324

Panie Komendancie Powiatowy Policji - ruszcie się z porządkowaniem takich codziennych problemów [...].
To samo Osiedle Piastowskie. Na parkingu przy ul. Zielonej stawiają rupiecie jak np. przyczepki dwukołowe. Co ciekawe, że Policja kontroluje ten teren w swoim służbowym samochodzie, ale nic nie widzi. A może nie chce widzieć, bo sporo tutaj po cywilnemu mieszka właśnie... policjantów.
 radny osiedlowy
 Iława, Wtorek 28-09-2021

43324. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Bezczelność sięga zenitu. Nie dość, że parkują gdzie i jak popadnie bez żadnej kultury, to teraz jeszcze dochodzi coraz częstsze zastawianie dojazdu lub wprost stawanie na miejscach dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Zobaczcie: takiemu merolowi, oczywiście bez uprawnień, nawet na niebieskiej kopercie mało miejsca, bo jeszcze musiał przodem wjechać aż na chodnik”.

#Iława, Osiedle Piastowskie.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 27-09-2021

43323. 
Odnośnie wpisu numer: 43315

W iławskim ratuszu „nowoczesny powiew młodości” nie ma czasu na infrastrukturalne „pierdoły”, które decydują o jakości życia podatników.

Od początku tej kadencji (2018) ważniejsze są np. leżaki przed ratuszem, dwa rowery, hejnał-trąbka-live, usychające drzewo-chwast na Wyspie Młyńskiej, a naprawienie kilkudziesięciu metrów chodnika ogłaszane jest w opłacanych szczekaczkach szumnie z fanfarami jako... „INWESTYCJA”.

Burmistrz Dawid Kopaczewski oraz jego kierownicy jak np. Lidia Miłosz, najbardziej zajęci są malowaniem kredkami i pędzelkami chodników i tunelików (celebra przy suto zastawionym stole, aj!). Żeby było „fajnie”. Taka nowoczesna, współczesna piaskownica. Na koszt podatników.

Tymczasem Iławę i Kisielice czeka w przyszłym roku istna katastrofa transportowa. Zostaniemy rozjechani przez ciężarówki z transportu międzynarodowego. Jak do tego dojdzie? Jak to możliwe?

Proszę spojrzeć na mapę. Dotąd główny potok TIR-ów pędzących od Bałtów na Niemcy (i odwrotnie) kierował się do centrum kraju przez A2 oraz S8 i S61 (Poznań, Łódź, Warszawa, Białystok). Na nasze szczęście! Ale każdy fart ma swój koniec.

Niebawem, po dokończeniu S5 na odcinku Bydgoszcz-Grudziądz (to już jesienią przyszłego roku) ten potok TIR-ów szlaku nadbałtyckiego ruszy nowym, wygodnym i krótszym korytarzem, bo od Poznania na Bydgoszcz i Grudziądz oczywiście skieruje się w naszą stronę na Iławę i Ostródę, i po starym śladzie DK-16 dosłownie rozjedzie Iławę i Kisielice – na miazgę.

Spróbujcie się dowiedzieć w urzędach Iławy oraz Kisielic, jakie działania Kopaczewski i Ryszczuk podjęli w sprawie trasy „szesnastki” pomiędzy Grudziądzem a Ostródą – nieprzygotowanej na aż taką eskalację ruchu ciężarowego.
 Jarosław Synowiec
 Iława, Niedziela 26-09-2021

43322. 
ZARĄBAŁ BRATA SIEKIERĄ

Ten mord wstrząsnął całym krajem. Podczas domowej libacji doszło do kłótni, w której starszy brat zabił młodszego uderzając siekierą w głowę.
Co było powodem zatargu?
Gdzie sprawca ukrył siekierę?
Co teraz grozi mordercy?
Jak monitoring uliczny #Susz pomógł śledczym?
Jak zamordowanego Marka wspominają koledzy strażacy?
Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 25-09-2021

43321. 
Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że dochody budżetowe 2021 będą aż o 80 miliardów zł wyższe niż planowane i wystąpił do sejmu o nowelizację budżetu. Tego jeszcze nigdy nie było. To ogromna kwota wynikająca z dobrego zarządzania gospodarką. Kwota nie do wyobrażenia w czasach rządów PO/PSL, kiedy pieniędzy chronicznie brakowało, a złodziej siedział na złodzieju.

Pesa Bydgoszcz zaprezentowała, tak tak, drugą na świecie, po Chinach, i pierwszą w Europie lokomotywę wodorową. Napęd przyszłości. W ofercie wkrótce pojawi się cała rodzina takich lokomotyw. W nisko-emisyjnym transporcie stajemy się znaczącym graczem, nie tylko montownią Niemiec. A jeszcze niedawno spółka była na skraju bankructwa, bo rząd PO/PSL nie interesował się takimi firmami.

Z raportu profesorów Krysiaka i Grosse wynika, że w latach 2004-20 do Polski z UE trafiło 593 mld zł, ale z Polski wytransferowano 1129 mld zł. Polska straciła 535 mld zł, czyli 33.4 mld rocznie. Oto prawdziwy i jedyny powód, dlaczego bogate kraje UE chcą zatrzymać polskie reformy i rozwój. Kasa. Czy kogoś to jeszcze dziwi?

A jeśli którykolwiek urzędnik TSUE zdecyduje, że Polska musi np. zasypać przekop Mierzei Wiślanej, albo zaprzestać poszukiwań gazu na szelfie norweskim, albo zrezygnować z budowy elektrowni atomowych? Czy mamy stać się terytorium zależnym Berlina i Moskwy rękoma Brukseli? Czy naprawdę mamy pozostać „tenKrajem”?

Pytanie nieco niżej matury. W sytuacji kiedy Białoruś/Rosja wprowadza ruch bezwizowy z Iranem, Pakistanem, Egiptem i Jordanią przez swoje zachodnie lotniska i zwiększa presję nielegalnej emigracji na granicy z UE, lecz UE nie podejmuje adekwatnych działań tylko walczy z Polską, to czym jest taka Unia Europejska?
 Jan
 Zalewo, Sobota 25-09-2021

43320. 
Jest fajna praca na stanowisku:
INSTRUKTOR KULTURY

Forma: umowa o pracę (pełny etat).
Dopytaj o szczegóły: tel. (89) 648-44-23.
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 23-09-2021

43319. 
Ok, zgoda nawet na te 300% podwyżki dla medyków pod warunkiem, że jak pracuje w publicznej służbie zdrowia to nie może prowadzić prywatnej praktyki i wykorzystywać sprzętów szpitalnych. W wielu zawodach nie można łączyć pracy w publicznej i prywatnej firmie i jednocześnie prowadzić działalności.

GazoWnia twierdzi, że stawianie pomników Romanowi Dmowskiemu jest niewłaściwe, podobnie jakby Włosi czcili Mussoliniego, a Niemcy Hitlera.
Tak twierdzi gazeta, której redaktor naczelny pochodzi z rodziny stalinowskich zbrodniarzy narodowości żydowskiej.

Antypolskie "Europejskie Centrum Solidarności" w Gdańsku użyczyło miejsca na zjazd przedstawicieli sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia. Przybyli: Bolesław Elektryk, Owsik, Dulczessa. Zabrakło tylko Dudasza. Efektem zatrzymania reformy sądów jest konsolidacja antypaństwowej kasty. Rozkład wszelaki.

Polityka UE w pigułce. Aż 22% młodych Hiszpanów w wieku 18-24 lat nie uczy się, nie pracuje i nie szuka pracy. Rośnie pokolenie tamtejszych Ferdków Kiepskich, czyli ofiar socjalizmu, wyprania szkół i rodzin z wartości, epoki demotywacji i braku perspektyw. I pomyśleć, że za generała Franco kraj ten doświadczył cudu gospodarczego.

W USA tysiące policjantów odchodzi z pracy. Braki kadrowe paraliżują służbę. Efekt kampanii "policjant=morderca" został wprowadzony przez lewicę po sukcesie akcji "ksiądz=pedofil". Starannie przemyślane działania inżynierii społecznej. Pełzająca rewolucja marksistowska.
 Jan
 Zalewo, Środa 22-09-2021

43318. 
Odnośnie wpisu numer: 43314

No sami widzicie...
Jak byliśmy potulni, jak zamykaliśmy stocznie i oddawaliśmy cukrownie Niemcom, to wtedy TSUE się nami nie zajmowało!
Wtedy było fajnie, klepali nas, to znaczy Donalda Tuska, po plecach, zrobili go potem za zasługi szatniarzem Europy i mówili, że jesteśmy fajowymi Europejczykami...
 Jimmy
 Iława, Środa 22-09-2021

43317. 
Odnośnie wpisu numer: 43316

Wielkie brawa dla radnej Ewy Jackowskiej i radnego Ryszarda Forysia za publiczny i oczywisty sprzeciw na posiedzeniu komisji wobec próby siania w Ratuszu propagandy lewackiej ideologii gender pod przykrywką "walki o prawa kobiet".
[...] Na propozycję skierowaną do inicjatorki Dominiki Kasprowicz żeby wymieniła konkretnie jakie prawa kobiet są niby naruszane w Iławie [...], wulgarna kierownica-macica od czarnych marszów za mordowaniem dzieci, znowu się wściekła i próbowała porozstawiać radnych. Następnym razem zapewne przywiezie na głosowanie podczas sesji swoją wybitną szefową Martę Lempart i razem wykrzyczą wszystkim "wypierdalać". [...]
 radny skrzydłowy
 Iława, Wtorek 21-09-2021

43316. 
Odnośnie wpisu numer: 43307

Naprawdę nie chcę być niemiły dla młodego Burmistrza Iławy, ale muszę, bo dłużej utrzymać irytacji nie zdołam.
Na jaki grom wpakował on do porządku obrad na nadchodzącą sesję na poniedziałek 27.09, by na wniosek znowu Dominiki Wściekłej głosować nazwę ronda w głównym punkcie Iławy "Rondem Praw Kobiet"...? Cholera jasna! Jakież prawa obywatelskie są odbierane kobietom w Iławie...?
Panie Przewodniczący Michale Młotek!
Panu też odbija?
To są wasze, młodych, słowa. Pamiętacie? Samorząd lokalny miał się nie mieszać do polityki i ideologii. No i co teraz? Jak wyglądacie znowu?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 21-09-2021

43315. 
NOWE MIASTO BUDUJE, A IŁAWA CO ROBI...?

Tylko pozazdrościć! #NoweMiastoLubawskie zbliża się do finału budowy upragnionej obwodnicy (3/4 zaawansowania z 18 km). Do historii odchodzi totalnie zakorkowane centrum, niebezpieczny tranzyt TIR-ów, czy uciążliwe problemy z przejściem nawet po pasach. A Iława co robi?

Burmistrz #DawidKopaczewski na radnych miejskich, zadających trudne pytania o działania w sprawie marzeń o iławskiej obwodnicy, nasyła prawników i straszy sądami. Czego się boi? To oczywiste: porównań i katastrofalnej oceny. Gdzie nie spojrzeć dookoła regionu Iławy, wszędzie powstają ogromne inwestycje za pieniądze z budżetu centralnego, tylko #Iława pozostaje „białą plamą”, a kolejne miliardy przejeżdżają nam przed nosem.

Niedawna próba załatwienia kasy na wiadukt przy białym kościele, czy też na drugi, wylotowy wiadukt „leśny” (razem z burmistrzem Kisielic, Rafałem Ryszczukiem) skończyła się całościową kompromitacją, bo obydwa wnioski nie dostały się nawet do II fazy oceny merytorycznej, gdyż odpadły już na samym wstępie, i to ze względów... formalnych! Blamaż.

Obejrzyj materiał filmowy:
https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/4821899421177111
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43314. 
Już następnego dnia po nałożeniu na Polskę przez jedną lewacką wariatkę z "Trybunału Sprawiedliwości UE" bezprawnych, skandalicznych, wręcz bandyckich kar finansowych w związku z działalnością niegroźnej kopalni w Turowie (oczywiście w porównaniu do czeskich lub niemieckich kopalni tego typu), komunistyczna Komisja Europejska informuje z pełną powagą, że dla np. zablokowania antyeuropejskiej budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu "Nord Stream 2" ona nie ma... żadnych uprawnień.

Powtórka z historii dzieje się na naszych oczach.
Lewacka bolszewia niemiecko-rosyjska w natarciu.
IV Rzesza Europejska.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43313. 
Ależ to jest wstyd! Schody do marketu BricoMarche od strony ulicy Dąbrowskiego - znowu pełne śmieci. Straszny wygląd. Wstyd, wstyd!
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43312. 
Miłe zaskoczenie. Niedziela rano, godzina 10, a tu samochód zbiera worki śmieciowe z małych śmietników zlokalizowanych przy ścieżce nad Małym Jeziorakiem.
Mam tylko pytanie: dlaczego nie zbiera pół-pełnych koszy? Może to robota dla innej ekipy?
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43311. 
SIEKIEREZADA

Sobota, #Susz. W jednym z domów przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Prabuckiej znaleziono martwe ciało z poważną raną głowy 55-letniego Marka Nowickiego. Pierwsze oględziny wskazują, że denat mógł zostać zamordowany np. siekierą. Trwają poszukiwania sprawcy, który długo nie pochodzi na wolności, gdyż w pobliżu miejsca zbrodni był sprawny monitoring. Szybko wytypowano i pod nadzorem prokuratora zatrzymano dwie osoby. Szybko też znaleziono narzędzie zbrodni. Wstępne ustalenia są szokujące.
Ciąg dalszy: w gazecie #KurierIławski od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 18-09-2021

43310. 
Odnośnie wpisu numer: 43305

Co ty za głupoty wypisujesz? Dla jakich wybrańców? Każdy mógł przyjść i posłuchać, zobaczyć co się dzieje. [...] Najwięcej narzekają ci, którzy z niczego nie skorzystali.
Praktycznie co tydzień w SOK-u coś się działo, informacje były w internecie, w mieście - nawet zrobili specjalne słupy ogłoszeniowe z informacją co, gdzie i kiedy. Wystarczy przeczytać.
 Żwirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43309. 
Odnośnie wpisu numer: 43292

Problem iławskiego schroniska dla zwierząt jest o wiele głębszy i o wiele poważniejszy.
Jestem ciekawy, jak wypadła kontrola finansowa?
O odmowach przyjęcia zwierząt słychać jak Iława długa i szeroka. Pamiętam jak Kurier kiedyś pisał o kocie Uszko. Co dalej w tej sprawie? Zdjęcia były makabryczne.
 pytacz
 Iława, Piątek 17-09-2021

43308. 
Odnośnie wpisu numer: 43306

Te reklamowane Liceum Wojskowe jest o niebo wyżej niż różne klasy mundurowe pozakładane po kątach powiatu iławskiego. Nareszcie mamy doskonałe przedsięwzięcie.
Chętnych można rozpoznać po zachowaniu i podejściu do nauki w liceum. Widać czy chętni nadają się czy nie do przyszłej służby na całe życie w policji, wojsku, straży.
Jednak nie mam przekonania, czy na naszym wciąż jeszcze czerwonym i liberalnym terenie znajdzie się kadra typowo przygotowana do pracy z młodymi kandydatami na wojskowych, bo i sama nigdy koszar nie widziała, grochówki nie smakowała, a prochu nie wąchała. Nie mówiąc żeby była na przeszkoleniu żołnierskim.
Ale niech się dzieje! Niechże! Niechże! Bo od czegoś trzeba zacząć!
Bóg, Honor i Ojczyzna!
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-09-2021

43307. 
I ZNÓW KOGOŚ NAWIEDZIŁO... z nazewnictwem rond w Iławie. Nawiedzonej babie od czarnych marszy wściekłych macic znowu zachciało się w centrum Iławy przy poczcie "Rondo Praw Kobiet".
A cóż to?! Od kiedy kobiety w Polsce lub Iławie nie mają praw?!
TU MA BYĆ RONDO, ALE CENTRALNE. [...]
Precz z ideologią komunistów!
Dlaczego radni w ogóle dyskutują nad tym projektem?! Kto rządzi Radą Miejską w Iławie?! Znowu komuniści?! Ich dzieci?! [...]
 woźny z ratuszowej baszty
 Iława, Piątek 17-09-2021

43306. 
Wspaniały pomysł na szkołę mundurową w Iławie. Ciekawy artykuł na ten temat ukazał się w "Kurierze Iławskim" [str. 18].
A może warto znowu wrócić do wychowywania młodych pokoleń według przedwojennych wzorców: "Bóg. Honor. Ojczyzna"? Nie tylko w szkołach profilowanych na wojsko. Co złego przynosi całemu społeczeństwu takie wychowanie?
 Anna
 Iława, Piątek 17-09-2021

43305. 
Suski Ośrodek Kultury Susz z dotacja 420 tys. zł... Czujecie to? Blisko pół miliona zł na jakieś imprezy na leżaku o których nic nie było wiadomo. Na których były garstki, wybrańcy.
[...] Ja o "Dniach Susza" nic nie słyszałem. Masakra, pralnia pieniędzy...
Może warto przyjrzeć się budżetowi ile jeszcze pójdzie kasy na niewypały.
 Mirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43304. 
Muszę się poskarżyć się na bardzo kiepskie nagłośnienie na iławskim stadionie. Podczas ostatniego meczu praktycznie nic nie było słychać. Chętnie bym poruszył ten temat na łamach gazety.
 Tadeusz
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43303. 
Doniesienie do Policji na... wywóz ziemi z budowy Parku Handlowego na rogu Alei Jana Pawła II z ulicą Ziemowita.
Wielkie ciężarówki, zjeżdżając w prawo w ulicę Ziemowita wręcz zsypują ziemią tę jezdnię aż do Alei JP II. Jest mokro i o poślizg nietrudno. Takie numery są niedozwolone. Zabrudzania błotem surowo zakazują przepisy ruchu drogowego.
Proszę Kurierów o interwencję.
Panowie Policja - do roboty i gonić dziadostwo. Porządek musi być!
 radny skrzydłowy
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43302. 
Ten "właściciel" sklepu przy ulicy Królowej Jadwigi myśli, że cały Świat należy do niego!
Wokół sklepu od rana syf jakich w mieście mało, a on sam parkuje na środku chodnika.
Proszę zająć się delikwentem ;)
 Za Lando
 Iława, Środa 15-09-2021

43301. 
Odnośnie wpisu numer: 43290

O drzewach ciąg dalszy (część 4). Brzoza.

Brzoza to gatunek przedziwny pod wieloma względami. Występuje tylko na półkuli północnej, gdzie surowy klimat i ciężkie warunki. Brzozie nic się nie stanie po największych mrozach – da sobie radę. Brzoza wytrzyma wszystko, największe mrozy; to ona pierwsza wiosną wystrzeli zielonymi listeczkami na swych cieniutkich gałązeczkach. Kora brzozy zawiera ciekawy związek – betulinę, która nie przepuszcza wody. Jej kryształki także odbijają, rozpraszają światło. Stąd ta piękna, rozpoznawalna nawet na pierwszy rzut oka biel pnia brzozy. Dzięki białej korze brzoza jest odporna i, na mocne nasłonecznienie (słońce nie odbiera wewnętrznej wilgoci) i, na silne mrozy.

Prawdziwa matka założycielka lasu – powiadają leśnicy. Tworzy warunki dla innych drzew, a potem po prostu ustępuje im miejsca. Usuwa się w ich cień, pozostaje na obrzeżach lasu, w którym dominują już inne gatunki. Altruistka, jakiej ze świecą nie uświadczysz w przyrodzie. Brzoza taka była zawsze – i wiele tysięcy lat temu, kiedy po przejściu lodowca na pustym po horyzont, przeoranym poligonie zaczęła tworzyć LAS, i taka jest teraz. Wierna swojej naturze i Naturze.

Pierwsza pojawia się na najgorszych terenach: „sieje się sama”, rośnie szybko i zaraz nawadnia szczere piaski (byle złapała choć trochę wilgoci), osusza bagna, użyźnia najbardziej kamieniste gleby, bo długimi korzeniami kruszy spoiste warstwy i dostarcza tam tlen, a potem przyciąga mnóstwo gatunków, które kolonizują nowe środowisko.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 14-09-2021

43300. 
Czy Gmina Susz chce aby śmieci lądowały w lasach?
Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Stanisław Blonkowski, znany leśnik, przedstawił program sesji na czwartek 16 września. Wśród uchwał znajduje się zmiana sposobu odbierania śmieci od mieszkańców. Uchwała wprowadza limit odbioru śmieci budowlanych i poremontowych na... 1 tonę rocznie.
Czy ktoś tam zwariował?
Zwykły remont łazienki generuje minimum tonę śmieci. Uchwałodawca w żaden sposób nie wyjaśnia co się stanie po przekroczeniu limitu. Można założyć, że odpady nie zostaną przyjęte albo za kosmiczną opłatą. Gdzie więc trafią? Czy znowu do lasu?
Co ma zrobić mieszkaniec remontujący łazienkę? Czy to taki duży problem dla Gminy żeby takie limity ustalać?
Ilu mieszkańców w ciągu ostatnich 3 lat przekraczało 1 tonę? Jaki to był koszt dla Gminy, że zdecydowała się na wprowadzenie limitów?
 Mikołaj
 Susz, Wtorek 14-09-2021

43299. 
„Na wieczną wachtę odszedł nagle MATEUSZ PROJS – pasjonat żeglarstwa, świetny organizator, dobry Człowiek. Cześć Jego pamięci” – piszą kompani spod żagli.
Tragicznie zmarły iławianin osierocił 3-letniego synka Filipa oraz zrozpaczoną żonę Martę.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 13-09-2021

43298. 
Odnośnie wpisu numer: 43295

Skończyły się 100-procentowe dodatki covidowe [w czerwcu 2021 roku], więc teraz tysiące pielęgniarek i ratowników medycznych - z narażeniem własnego zdrowia i życia, oczywiście dla dobra nas, pacjentów - wyszli na ulice protestować o pieniądze.
Bez maseczek.
Bez nawet dystansu.
Bez żadnych zasad separacji.
Proponuję ustawić im po staremu uliczne budki telefoniczne, niech załatwiają swoje pretensje przez telefon.
 Ola Mała
 Iława, Poniedziałek 13-09-2021

43297. 
Bardzo dziwna sytuacja.
Naciągana internetowa Gala Sportowa "Gazety Olsztyńskiej" [...].

1). Pośród kategorii "trener" zauważyłem wyróżnionego na 3. pozycji Andrzeja Szyslera z lekkiej atletyki, sekcja LA przy CSiR w Suszu.

2). Natomiast w kategorii "sportowcy" w wyróżnionej dziesiątce nikogo nie znajdziesz z lekkoatletów.

Przecież, to nielogiczne, aby trener - nie mając żadnego z zawodników nawet na 10 pozycji - był trzeci. Czyżby sam się wystawił? Czy gazeta z Olsztyna manipuluje? Może chodzi tylko o nabijanie kasy sms-ami od nawiedzonych ludzi...?
 pomocnik trenera
 Susz, Poniedziałek 13-09-2021

43296. 
Uwaga! Pigułka transportowa dla dojeżdżających lokalnie oraz dalej! W środku bieżącego wydania gazety #KurierIławski znajdziecie nowe od 1 września, połączone rozkłady jazdy – pociągów PKP, autobusów ZKM oraz autobusów PKS.

#Iława #Lubawa #NoweMiasto #Susz #Kisielice #Zalewo
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 11-09-2021

43295. 
Po studiach z ratownictwa zarabiałam 999 złotych. Serio, tak to wyglądało za czasów PO i słynnego dorobkiewicza Donalda Tuska. Pamiętam to do dziś, bo to numer pogotowia. Zaczynałam w roku 2008. Klepałam biedę i rozglądałam się żeby wiać na Zachód.
Tak było... Tak było... Kto jest w temacie, ten wie jak wtedy pokrętnie była skonstruowana ustawa.
Nie pasowało mi wtedy, więc się przekwalifikowałam. Tylko dzięki mojemu facetowi i rodzicom zostałam w Polsce.
Po latach, gdy w roku 2015 do steru władzy w PL doszła wzgardzana "socjalistyczna prawica" Kaczyńskiego, szybko wróciłam do ratownictwa.
Mam 45 zł na godzinę.
Podstawa na etacie 5000 zł.
Z nadgodzinami, bez pandemii, wyciągam naprawdę przyzwoicie. Jest co roku realizowana zapowiedź rządu, że co roku mamy podwyżkę. Obietnice są dotrzymywane.
Nikt mi nie wmówi, że zarobki ratowników są tragiczne.
Bzdury...
W czasie wysokiego covid-u, czyli jesienią 2020 roku wyciągałam nawet chwilami ponad 25 tysięcy, ale modlę się żeby to nigdy nie wróciło. Za żadne pieniądze.
 piguła
 Nowe Miasto, Sobota 11-09-2021

43294. 
Ale jaja!
Malutki Susz otwiera całkiem fajne muzeum regionalne.
Tymczasem w Wielkiej Iławie opary absurdu wymazują wszystkie dyski twarde niepamięci zardzewiałych obietnic wyborczych z samorządowej kampanii wyborczej 2018 roku.
Dawidzie Kopaczewski i Michale Młotku! Duecie powiewu młodości!
Co poszło nie tak...?!...
 powiatowy radny skrzydłowy
 Iława-Susz, Sobota 11-09-2021

43293. 
Mamy piękne kobiety w naszym regionie.
Zuzanna Tęgowska mimo młodego wieku ma już spore doświadczenie w wojskowości, pożarnictwie, gastronomii, kosmetologii i modelingu. Tym razem próbuje sił w konkursie piękności. Właśnie zakwalifikowała się do półfinału Miss Polonia.
Poznajcie się! Tekst oraz świetne zdjęcia sesyjne zobaczcie w gazecie #KurierIławski na stronie 10.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 10-09-2021

43292. 
Przybłąkał się się do mnie kotek, więc zadzwoniłam do schroniska ze zgłoszeniem, by zwierzakowi pomóc.
Pracownik schroniska przyjechał, kota zabrał i byłoby wszystko ok, gdyby nie to, że po pewnym czasie wyleczonego i wykastrowanego kota pracownicy schroniska z powrotem przywieźli do mnie. Mówię, że nie mogę kota przyjąć, bo mam już 3 własne, a do tego boję się, że zostanę obciążona kosztami zabiegu i leczenia.
Ja naprawdę nie mogę przyjąć kolejnego zwierzęcia i nie wiem co zrobiłam nie tak? Czy miałam schroniska w tej sytuacji o pomoc nie prosić?
 Stanisława
 Iława, Czwartek 09-09-2021

43291. 
Muszę zwrócić Waszą uwagę na skandaliczne zachowanie na pracownika iławskiego Ratusza, mianowicie starszego pana w niebieskim roboczym kombinezonie, który przez większość dnia siedzi z papierosem na jednej z ławeczek Ratusza.
Zwróciłem na niego uwagę gdyż spaceruję często tędy z małym dzieckiem i ten obrazek notorycznie się powtarza.
Kilka razy przechodziłem dosłownie o metr-dwa obok niego i zawsze to samo. Strasznie od niego śmierdzi. Ale okropnie!
[...]
Pytanie kieruję do Burmistrza [Kopaczewskiego]. Czy Pan nie widzi co się dzieje pod oknem na dziedzińcu Ratusza? Czy tak powinna wyglądać praca podwładnego opłacanego z podatków społeczeństwa? [...] Nie mówiąc już o kreowaniu wizerunku Ratusza i całej Iławy.
 podatnik
 Iława, Czwartek 09-09-2021

43290. 
Odnośnie wpisu numer: 43286

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 3

Rozszumiały się wierzby płaczące,
Rozpłakała się dziewczyna w głos;
Oczy od łez podniosła błyszczące,
Na żołnierski, na twardy, życia los.

Pieśń wojskowa "Rozszumiały się wierzby płaczące" powstała w czasie II wojny światowej pod pierwotnym tytułem "Rozszumiały się brzozy płaczące". Autorem pieśni był Roman Ślęzak. Pieśń zyskała ogromną popularność szczególnie wśród partyzantów. Nasze poczciwe wierzby należą do wyjątkowych drzew, skoro tak wiele o nich ciekawych rzeczy dowiadujemy się i zajmują się nimi poeci. Niejeden Janko muzykant, kiedy nadeszła wiosna wystrugał z kory wierzbiny fujareczkę-piszczałeczkę małą.

W polskich przysłowiach utrwaliło się przekonanie o tym, że to wiotkie drzewo jest siedzibą złych mocy. Można zastanawiać się nad tym, dlaczego siedzibą diabła jest sucha wierzba? Suche konary wierzb w tradycji ludowej były siedzibą wielu diabłów, m.in. słynnego Boruty. Suchość diabelskiej wierzby może także wynikać z wypalenia skutkiem uderzenia przez pioruny. Powszechnie wierzono, że podczas burz w wierzby uderzają błyskawice i wtenczas nie należało się pod nimi chować.

W kulturze ludowej sądzono, iż wierzba jako drzewo magiczne, daje szczęście, płodność, zdrowie i siły witalne. Kiełkujące wczesną wiosną wierzbowe pędy są do dziś uznawanym symbolem świąt wiosennych. Nic w tym dziwnego, że w marcu zbieramy baziowe gałązki. W tym momencie warto przypomnieć o śmigusowo-dyngusowym zwyczaju smagania się wzajemnie wierzbowymi gałązkami. W słowiańskiej tradycji ludowej uderzanie się wierzbowymi witkami składało się z dwóch etapów: w poniedziałek wielkanocny przez mężczyzn smagane były niewiasty, zaś kobiety panów okładały ficiami tydzień wcześniej – w Niedzielę Palmową.

Stare ludowe powiedzenie mówi: „Wiklina gonna, dziewczyna skłonna”. Nie ma zatem dziwić się temu, że na wsi, tradycyjnie w smaganiu się przykładano wielką wagę. Kościół zaadaptował ten zwyczaj, traktując wierzbowe miotełki jak palmy, którymi witany był Jezus Chrystus przy wjeździe do Jerozolimy. Ich pierwotna symbolika wiązała się jednak z zaklinaniem płodności i zdrowia. Zapewne też z tego powodu wierzbowymi witkami okładały się w łaźniach słowiańskie kobiety. W celu szybszego zajścia w ciążę kobiety zjadały nawet wierzbowe bazie, wierząc w to, że „krzak wikliny ciążę przyczyni”. Co ciekawe, dla zdrowotności i płodności smagano nie tylko ludzi, ale też zwierzęta.

Baśniowy motyw zaklęcia w drzewo wykorzystał Juliusz Słowacki w „Balladynie”. „Niechaj wrośnie wszystek w płaczącą wierzbę” – tymi słowami Goplana zaczarowała Grabca. Motywacją wróżki była zazdrość, a drzewo zatem utożsamiane jest tutaj z karą za nieodwzajemnione uczucie i obelgi wobec zakochanej kobiety. Zsyła także na niego słowika, by nauczył niewiernego mężczyznę kochać i płakać. Podkreśla jednocześnie, że wierzba ta wciąż żyje. Można to więc interpretować w sposób, iż zamiana w drzewo jest szansą na naprawienie swych błędów. Ileż to ciekawych z wierzbą mamy zwyczajów, które warto czasem odsłonić.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 07-09-2021

43289. 
"Unia Europejska musi teraz albo nałożyć dzienne kary finansowe, albo wstrzymywać finansowanie" - powiedziała Elżbieta Bieńkowska z PO podczas olszyńskiego "Lager Campus" Rafaella Belmondo, znana również z okrzyków ekstazy "ale jaja, ale jaja".

Te sprzedawczyki już dawno napuściły, naszczuły i wszystko wiedziały.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 06-09-2021

43288. 
Awantura o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym była tak żenująca, że aż brakuje słów żeby oddać skalę degrengolady. [...]
 Marszałek
 Iława, Niedziela 05-09-2021

43287. 
Wszyscy myślący ludzie rozumieją, że obecne elity nadają się jedynie do wymiany z racji magdalenkowatego pochodzenia. Problem podstawowy polega na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak nową merytokratyczną elitę, zwaną „inteligencją”, wyłonić.

Droga odgórna jest wykluczona, gdyż złodzieje, kłamcy, niedojdy i tchórze mogliby wynajdywać i ułatwiać karierę jeszcze większym geszefciarzom, oszustom, patałachom i tchórzom, ponieważ inaczej nowi stanowiliby konkurencję dla starych. Na tym polega zasada selekcji negatywnej powszechnie u nas obowiązująca.

Autentyczne elity wyłaniają się oddolnie w wyniku wstrząsu, który pcha ludzi do działania. Tak było, gdy powstawała „Solidarność”. Tworząca się wówczas elita została zniszczona przez bezpiekę i socjalistyczną inteligencję.

Co mogłoby być takim wstrząsem uruchamiającym w wyniku buntu proces elitotwórczy? Czyżby dopiero likwidacja państwa polskiego, kiedy Niemcy działając jako Unia, zlikwidują resztki suwerenności i przekształcą Polskę w krainę geograficzną, spowoduje masowy protest?

Można odnieść wrażenie, że likwidacja Polski zostanie, podobnie jak w 1795 roku, przyjęta z ulgą i zadowoleniem przez mieszkańców, jak kiedyś przez większość szlachty. Jedni będą cieszyli się, że wreszcie Polski nie ma, a inni będą się łudzili, że wraz z nią znikną patologie. Nielicznych buntowników internuje się na kwarantannie, aż zmądrzeją. Nie widać obecnie żadnego powodu, który wywołałby elitotwórczy bunt.

Nie jesteśmy już dawnym Narodem, ale tworem zupełnie nowym.
Komuniści nowej ery daleko przesunęli granicę w umysłach Polaków.
 Jerzy
 Polska, Sobota 04-09-2021

43286. 
Odnośnie wpisu numer: 43283

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 2.

Polską literaturę związaną z motywem drzewa otwiera słynna czarnoleska lipa Jana Kochanowskiego. Poetyckim podmiotem fraszki jest właśnie personifikowana lipa, natomiast adresatem – strudzony gość. Drzewo zwraca się do gościa, by przed promieniami słońca schronił się pod jego liśćmi. Zachwala przy tym swoje zalety – „nie dosięgnie cię tu słońce”, „sprawić umiem snadnie, że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie”. Daje więc ludziom ukojenie, beztroskie bytowanie i szczęście. Jabłek wprawdzie nie daje, jednakże za dobrodziejstwa czynione wszystkim, traktowane jest niczym „szczep najpłodniejszy w hesperyjskim sadzie”. Lipa jest więc tu symbolem dostatku. W całym utworze podkreślona jest harmonia między człowiekiem a przyrodą. Zauważamy tendencję do idealizowania natury.

Innym dziełem, które zawiera motyw drzewa do podkreślenia niezwykłej harmonii między człowiekiem, a naturą jest wiersz Leopolda Staffa „Wysokie drzewa”. To obraz pogodnego zmierzchu, powolnego pogrążania się świata w półmroku. Drzewa „w brązie zachodu kute wieczornym promieniem” są dla autora źródłem inspiracji. Piękno i dostojność drzew skłania do snucia lirycznych refleksji na temat oddziaływania przyrody na człowieka. Obcując z doskonałością i pięknem krajobrazu docieramy do tajemnicy – osiągamy szczęście poprzez wpływający kojąco na psychikę ludzką ład.

Podmiot liryczny podkreśla związek piękna i dobra. Kontemplując rzeczy piękne, stajemy się bogatsi wewnętrznie, wolni i czyści duchowo. Zatem wiersz ten jest wyrazem przekonania Leopolda Staffa o życiodajnym wpływie przyrody na ludzi. Fraza „o, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” zarówno rozpoczynająca, jak i kończąca utwór, jest podkreśleniem uroku tych roślin i całej przyrody.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Piątek 03-09-2021

43285. 
Wojciech za Wojciecha na stanowisko trenera piłkarzy Jezioraka Iława.
Po irytującej porażce przed swoimi kibicami z niżej notowanym Barczewem, zarząd klubu za porozumieniem stron rozmówił się z Figurskim i „przeprosił się” z Tarnowskim. Czy tym razem obrońca będzie miał lepszą od napastnika rękę do potencjalnie mocnej drużyny? Bo z tak nieskuteczną grą można tylko pomarzyć o zapowiadanym awansie do III ligi.
Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 32.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 02-09-2021

43284. 
Szkoła musi pozostać wolna od nauczania lewackiego obłędu – szalejącej seksualizacji, pomylenia i wymieszania tożsamości płciowej, dziwnych fundacji-pontonów zalewających dzieci i młodzież indoktrynacją i działających poza wiedzą rodziców.
Szkoła musi pozostać ucząca biologii według naukowych faktów, uczącą historii bez kompleksów i uczącą matematyki zgodnie z matematyką a nie krytyczną teorią ras.
 Agent J-23
 Iława, Środa 01-09-2021

43283. 
Odnośnie wpisu numer: 43270

Słowo w sprawie drzew. Człowiek to jedyna istota, która wytnie drzewo, zrobi z niego papier i napisze na nim "Ratujcie drzewa!"

Część 1.

Ludzka cywilizacja, rozpoczęła się w ogrodzie. Łagodne niebo, blask słońca w oliwnych gajach były natchnieniem poetów czasów najdawniejszych. Cały świat zamykał się wówczas w naturalnym ogrodzie, jaki stanowi Południe Europy, wybrzeże Morza Śródziemnego. Poza jego granicami zaczynało się nieznane – obca, mroczna przyroda Północy. Plątanina drzew, w której drogi torowały armie i ciągnący ich śladami kupcy, a po zakończeniu wędrówek ludów – misjonarze. Stamtąd docierały niezwykłe towary. Stamtąd nadchodzili barbarzyńcy…

Tymczasem dla cywilizacji Północy, las był czynnikiem umożliwiającym życie – dawał ukojenie, żywił i chronił. Poprzez swoją gęstość tworzył pas obronny podczas niejednej z bitew, np. Sobieski pod Wiedniem. Na przestrzeni wieków, coraz bardziej wiązał się więc z historią narodów. Nie dziwi zatem fakt, iż przeniknął w dziedzinę literatury, sztuki i kultury. Motyw drzewa funkcjonuje w wielu religiach jako symbol istot boskich. Często bywał przedmiotem czci jako połączenie sił podziemnych – korzeni i sfer niebiańskich – korony, z życiem ziemskim, jako pniem. W starożytnej Grecji drzewa i gaje uznawane były za własność mieszkalną bóstw i nimf.

Gdy wycinano las, dla uszanowania i uczczenia tego miejsca, pozostawiano drzewo bogini Artemidzie. W religii chrześcijańskiej mamy natomiast do czynienia z drzewem wiadomości dobrego i złego, symbolizującego wszelki grzech, którego owocu ośmielili się spróbować pierwsi rodzice.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 01-09-2021

43282. 
Odnośnie wpisu numer: 43276

Masz dziewczyno talent, ale i widoczną chęć do katorżniczej pracy nad wynikami. Tak jest szczególnie w wioślarstwie. Widać to po Twojej posturze.
Do najbliższej olimpiady w Paryżu zostało 3 lata, co wystarczy byś wywalczyła minimum olimpijskie i awans na start.
Dobrze, że na wiośle jesteś singlem i nie musisz mieć współpartnerki.
A więc ruszaj i walcz...
 trener kibicujący
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43281. 
Odnośnie wpisu numer: 43277

Uważam, że lokatorzy płacą w czynszu tak duże pieniądze spółdzielniom mieszkaniowym, że czas najwyższy zacząć palić w wychłodzonych już mieszkaniach. Wierzę zawsze w pozytywne nastawienie władz iławskiej spółdzielni "Praca" do swoich mieszkańców. I tyle w tym temacie.
 Anna
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43280. 
Co to jet za śmieszna kara raptem 500 złotych za przekroczenie szybkości aż o 50 km, a być powinna 5 tys. zł.
Albo za jazdę po pijaku zabór samochodu lub kara 30 tys. zł.
 Marszałek
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43279. 
Odnośnie wpisu numer: 43277

Należy się trzymać mocno dawnych terminów jeśli idzie o ogrzewanie mieszkań i domów. Ciepło gasić w połowie kwietnia a włączać w połowie października.
Nie ma i nie będzie żadnego globalnego ocieplenia, a idzie - planowe i zgodnie z naturalnymi plamami na słońcu - 5. zlodowacenie.
 Marszałek
 Iława, Wtorek 31-08-2021

43278. 
– Szczepiłeś się?
– Nie.
– Czyli co, jesteś antyszczepionkowcem...?

(cisza)

– A ty byłeś ostatnio w synagodze?
– Nie.
– Czyli co, jesteś antysemitą...?
 Sokrates
 Iława, Poniedziałek 30-08-2021

43277. 
Pamiętacie? Do połowy czerwca trzeba było palić w piecu, bo było zimno.
A tu koniec sierpnia i sezon grzewczy czas zacząć!
Aż 10 miesięcy w roku palenia, a oszalałe lewactwo chce zamykać kopalnie, bo niby "globalne ocieplenie"!
 Antonio vel Wiśniewski
 Iława, Poniedziałek 30-08-2021

43276. 
DZIEWCZYNA Z BICEPSEM

Oto Paulina Józefowicz. Najładniejsze wiosło z Iławy. Ledwo 18 lat, a już spory krajowy i międzynarodowy dorobek tytułów, medali i pucharów. Nadzieja polskiego wioślarstwa. Poznajcie się! Strona 31.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 30-08-2021

43275. 
Artykuł 127 § 1 Kodeksu Karnego:

Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu – podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Teraz się przekonamy, czy rząd pisowski ma cojones.
 Jimmy
 Lubawa, Poniedziałek 30-08-2021

43274. 
Tomasz Grodzki, pseudonim "Koperta", staje się absolutnym hitem eksportowym PO. Nie wiem, która jego wypowiedź bardziej szokuje:

Rok 2017.
Zrobimy wszystko, by zakaz prywatyzacji szpitali przestał obowiązywać.

Rok 2021.
Mamy w Polsce prawie tysiąc szpitali, ale powinno być 130.
 anty-bolszewik
 Iława, Niedziela 29-08-2021

43273. 
Nowy rozkład jazdy pociągów.
Od niedzieli 29 sierpnia 2021.
Iława, Susz, Prabuty, Biskupiec.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 29-08-2021

43272. 
2009. Hiszpania odgrodziła się na granicy z Afryką (Ceuta i Melilla).
Cisza, cichutko w mediach.

2014. Bułgaria zbudowała ogrodzenie na granicy z Turcją.
Cisza, cichutko.

2015. Węgrzy budują ogrodzenie na granicy z Serbią i Chorwacją.
SKANDAL, ORBAN-FASZYSTA NIE CHCE BIEDNYCH UCHODŹCÓW.

2015. Macedonia zbudowała ogrodzenie na granicy z Grecją.
Cisza.

2016. Austria zbudowała ogrodzenie na granicy ze Słowenią i Włochami.
Cisza.

2016. Słowenia zbudowała ogrodzenie na granicy z Chorwacją.
Cisza.

2016. Norwegia zbudowała ogrodzenie na arktycznej granicy z Rosją.
Cisza.

2017. Litwa zbudowała ogrodzenie na granicy z Rosją.
Cisza.

2019. Dania zbudowała ogrodzenie na granicy z Niemcami.
Cisza.

2020. Estonia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją
Cisza.

2020. Grecja zabudowała ogrodzeniami całą granicę lądową z Turcją.
Cisza.

2021. Litwa i Łotwa rozpoczęły budowę grodzenia granicy z Białorusią.
Cisza.

2021. Polska rozpoczęła budowę ogrodzeń na granicy z Białorusią.
SKANDAL, KACZYŃSKI-FASZYSTA NIE CHCE POMÓC UCHODŹCOM.
 Kolega Skaner
 Iława, Sobota 28-08-2021

43271. 
Nadejdzie wkrótce taki dzień, że zginą wszyscy śmiercią szczura.
Nie topór, nie katowski pień, lecz jęk i zaśpiew sznura.

Nie znajdziesz bowiem w świecie kul,
co pomszczą ich okrutne zbrodnie.
Nieważne, który z nich co czuł,
nie może umrzeć godnie.

Nadejdzie w końcu taki świt, że wszyscy razem staną w rzędzie
I razem się rozwieją w mit ich krew przelana będzie.

A czerwień marmurowych płyt potomnym zalśni ku przestrodze,
By nigdy już czerwony świt nie widniał na ich drodze.

Dla woja jest kamienny mur,
szlachetnym miecza błysk i lśnienie.
Dla łotrów zaś napięty sznur!
Dla łotrów poniżenie!
 Marszałek
 Iława, Piątek 27-08-2021

43270. 
Nie wiadomo po co radni Iławy zabrali się za starą i suchą wierzbę, która jeszcze rośnie przy zgniłej rzeczce Młynówce.
Zawzięli się, by temu siedlisku diabła, wierzbie kształtnej jak stara wytarta drapaka z kilkoma suchymi odnogami, trupowi, nadać status „pomnika przyrody”.
Owszem, to pomnik, ale przyrody byłej.
Jak nie wierzycie, to pójdźcie sami i obaczcie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Czwartek 26-08-2021

43269. 
Dawali po kolei drapaka z komisji…

Rozpoczęła się kolejna wieeeeeelka debata radnych Iławy (we wtorek 24.08) z ratuszowej komisji oświecenia, usportowienia oraz komisji liczenia pieniędzy na różne wydatki.
A wszystko to pod przewodem Ewuni-laluni z miasta starego oraz jej towarzyszki-pliszki, Anetki. Sama rozprawa nad pomysłem Burmistrza tęczowego, czyli "Centrum Usług Wspólnych" ciągnęła się 2 godziny z okładem. Ogólnie po 4,5 godziny gnuśnej nasiadówki zaczął się ruch i rozglądanie się pośród radnych, słusznie myślących, że czas skończyć stan otępienia w dyskusji, co było przyczyną chyłkiem śmigać – część do pracy, inni do chałupy.
Burmistrz Dawid Rower tym razem ciężkie miał życie na komisji, bowiem radny Ptasznik krótko trzymał go w cuglach, ten sam Ptasznik, który razem z kumplami z PO:

1. zapomniał, by w lesie na trasie Iława-Kisielice nad torami na szlaku Warszawa-Gdańsk WIADUKT drogowy przerzucić;

2. ten sam, który z zastępcą i rzekomo specjalistą od funduszy unijnych Benitą Hordejukową zapomnieli WIADUKT drogowy przerzucić nad torami koło białego kościoła;

3. ten sam, co dwie kadencje (8 lat!) przetrwał w Ratuszu i jako władca niczego nie dokonał osobiście nowego, lecz co zostało do dokończenia i przeprowadzone być musiało, to inicjatywa, robota i kasa doklepaną przez poprzedniego Burmistrza Adama Żylińskiego. [...]

A tak ogólnie radny Ptasznik na uroczystą komisję przyodział się prawie jak na wykopki gustownie i ciągle miał do umęczonego Dawidka naszego grymasy o różne kwestie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Środa 25-08-2021

43268. 
W okolicach Lubawy u kilku gospodarzy wykryto ASF, więc w promieniu kilometra wybijają u rolników wszystkie nawet zdrowe świnie.
[...]
Wielu rolników już się nie podniesie z tego zarzynania, bo zamykają swe gospodarstwa, idą do pracy do zakładów meblarskich. Mało tego, muszą zakopywać w ziemię zboże, które dopiero skosili, bo powiatowy weterynarz stwierdził, że zarazki są w zbożu. W ziemię idzie kilka milionów do utylizacji.
Gdyby nie czepiali się zboża i tylko zutylizowanie świnie, to jeszcze rolnik by jakoś przetrwał, bo sprzedałby zboże. Dramat...
 Rafał
 Lubawa, Wtorek 24-08-2021

43267. 
Jessssuuuuu, jak żyć...?

W sprawie zadymy na granicy z Białorusią już nie tylko Donald Tusk, ale nawet Komisja Europejska mówi jak... Jarosław Kaczyński.

Ale najlepsze jest to, że nasza cudowna opozycja mówi dokładnie jak... Aleksander Łukaszenka.
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 24-08-2021

43266. 
Odnośnie wpisu numer: 43265

Tragedia w Kisielicach jest pod kazdym względem...
Upadamy, cofamy się do średniowiecza. Wszystko się zamyka, wszystko się likwiduje. Masakra. Tak pięknie się miasteczko rozwijało. I co, wszystko wniwecz. Osiągnięcia panowania 7 lat Burmistrza Ryszczuka to ławeczka i fontaneczka. Zero inwestycji... Brud, bałagan i ogólnie zaniedbane brudne miasteczko, które po prostu umiera i będzie miało wkrótce zabrane prawa miejskie.
Gdzie słynny inwestor Szkłomal? Dobrze, że poprzedni Burmistrz wytyczył teren inwestycyjny to choć jeden malusi zakład powstał. Bo pewnie i tego by tu nie było.... Z każdej strony wjazdu do Kisielic obskurne domy. Ośrodek Zdrowia bije rekordy w wyglądzie, oblatujące tynki i elewacja. Dawne "Imperium" zarośnięte chaszczami. Wjazd od strony stacji paliw po prostu chwasty chaszcze i oblatujące tynki. Promenada to brud i wysypisko śmieci...
Ot teraz to mamy gospodarza mistrza, który wszystko likwiduje i dzięki któremu wszystko upada i się zamyka...
Totalna ruina brud i beznadzieja....
Serce się kroi tak pięknie się Kisielice rozwijały... Do likwidacji jeszcze pozostał piasek w koło zarośniętego jeziora.... Dramat, jak można szybko wszystko zniszczyć i doprowadzić do ruiny... Kisielice są w ruinie... Koniec i kropka... Serce pęka....
 Józek
 Kisielice, Wtorek 24-08-2021

43265. 
Kurierzy! Chciałbym abyście opisali przychodnię zdrowia w Kisielicach, bo to, co się zaczyna tutaj dziać po zmianach zarządzonych przez tutejszego Burmistrza Ryszczuka to jest tragedia [...]
 Marek
 Kisielice, Poniedziałek 23-08-2021

43264. 
PUSZKA ZNOWU FARBOWANA

Jerzy Owsiak ogłosił, że chętnie udostępni miejsce na „schronienie” dla koczujących „uchodźców” z polsko-białoruskiej granicy. Proponuje centrum szkoleniowe Fundacji WOŚP w niedalekim Szadowie-Młynie, osadzie między Prabutami a Kwidzynem (zaledwie 45 km od Iławy).

„(...) Jest to miejsce przygotowane dla kursantów, którzy jako „Pokojowy Patrol” pomagają nam przy festiwalu i Finałach WOŚP. Uchodźcy znajdą tam spokojne miejsce pobytu (...)” – przekonuje lewacki dziaders stylizowany na nastoletniego hippisa.

Kto zauważył? W przeddzień „migracyjnego” ataku na polską granicę ze strony Białorusi, minister Rosji zaproponował wznowienie małego ruchu granicznego z Polską (Obwód Kaliningradzki).

Oczywiście polski rząd prawidłowo zignorował zagranie Kremla, ale natychmiast odezwały się w kraju wewnętrzne rezonatory Rosji, czyli posłowie opozycji z regionu i organizacje „pozarządowe” (NGO) z histerycznym okrzykiem: „Otwórzcie granice!” i listami do premiera Morawieckiego oraz, a jakże, skargami do Brukseli.

Co musi się jeszcze stać, żeby ludzie otworzyli oczy...?
Pytam: co jeszcze...?
 Jarosław Synowiec
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 23-08-2021

43263. 
Odnośnie wpisu numer: 43259

Straż Graniczna bardzo dziękuje, że na wieść o budowaniu muru na granicy z Białorusią i Rosją, posłowie opozycji przybyli tak licznie. Jednocześnie uściśla, że mur będzie budowany z drutu, nie z pustaków.
 Jimmy
 Iława, Poniedziałek 23-08-2021

43262. 
OSZUSTWO NA „SEKRETARKĘ”

Na twój telefon przychodzi SMS. Z treści wynika, że niby masz wiadomość na skrzynce poczty głosowej („na sekretarce”). To kłamstwo! Oszustom chodzi o sprowokowanie cię do kliknięcia na podany w treści link (odnośnik). Nie rób tego! Ten jeden fałszywy ruch spowoduje, że na telefonie zostanie automatycznie zainstalowane w tle wrogie oprogramowanie, które po cichu przejmie kontrolę nad twoimi danymi, również płatniczymi. 🚨 Ostrzeż znajomych.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 22-08-2021


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 7 8 9 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 198 199 200 ... 381 382 383 następna ] z 383101355705REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.