Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Internetowy dział INFORMACYJNY tymczasowo zawieszony
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Więcej...

Forum

31224. 
Odnośnie wpisu numer: 31207

Możliwy przebieg wydarzeń po 16 listopada, przedstawiony przez internautę "nowego" pokazuje, że sprawiedliwość jeszcze jest na tym świecie. Adam Żyliński burmistrzem Iławy, Jerzy Małek wójtem gminy, Krzysztof Harmaciński posłem na Sejm... Każdy z nich otrzymałby to, do czego od kilku lat dążył.
Małek kandydował na wójta już w poprzednich wyborach. Żyliński oficjalnie zapowiedział swój udział wiele miesięcy temu, a Harmaciński dwa miesiące po wyborach samorządowych w 2010 roku rozpychał się w środowisku PO, by spełnić swe marzenie życia i zostać posłem. Ten jego wielki sen o Warszawie zakończył się totalną klapą, ale teraz może się nieoczekiwanie urzeczywistnić. Wyborcy z gminy wiejskiej, jeśli mają dobre serce i potrafią okazać swą szlachetność i wspaniałomyślność, powinni Panu Harmacińskiemu pomóc w realizacji jego marzeń i głosować na... Pana Małka.
A sympatyczny i bardzo przez wszystkich lubiany Pan Krzysio nie powinien protestować z tego powodu, bo w ten sposób musiałby się przyznać, że 3 lata temu w wyborach parlamentarnych wcale nie myślał o mandacie poselskim. Chciał jedynie - powiadają, że z polecenia Rygielskiego i Hordejukowej - zaszkodzić Żylińskiemu...
Wsi wesoła, wsi straszna...
 belfer z przypadku
 Iława, Niedziela 19-10-2014

31223. 
Odnośnie wpisu numer: 31207

Na miejscu Harmacińskiego modliłbym się, aby Burmistrzem Iławy został nasz Adam Żyliński i zrzekł się poselstwa (może być dalej, ale na pewno zrezygnuje, zapowiedział publicznie).
Pan Harmaciński mógłby być i Wójtem, i Posłem, szlifując się do wygranej za rok w posłowaniu RP.
No co...?... Salony z koniakiem, rakami i langustą na podsmyczkę przy Wiejskiej, to nie wystawka przy wiejskiej remizie z golonką w kapuście i białą wyborową. No nie!?
No ale... onże idzie na udry i w zaparte, lecz - moim zdaniem - w cuglach weźmie kolejną kadencję Pana na włościach gminy iławskiej. Dlatego, że taki ktoś, mentalnie i zachowaniem bliski duchem plebejskiej społeczności jest im potrzebny jak maślanka lub ukwaszone mleko do podsmażonych ziemniaków z koperkiem.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 19-10-2014

31220. 
No i mamy komplet kandydatów na burmistrza Susza. Marian Górny, Jan Sadowski, Krzysztof Pietrzykowski - będą nas uszczęśliwiać. Czekamy na ich programy wyborcze.
Problemy są większe niż się wydaje. Dziś nie wiemy, że trzeba również zbudować kanalizację podziemną, której ułomności dziś jeszcze nie widać. Ileż takich problemów mamy jeszcze, bo na razie nie tylko ich widać, ale nie wiemy o ich istnieniu. Czas na zmiany!
 suszak
 Susz, Sobota 18-10-2014

31219. 
Odnośnie wpisu numer: 31192

Szanowny Panie "scott", dziękuję Panu za życzliwość i cenne uwagi. Pozwolę sobie wyrazić swój pogląd do, w mojej skromnej ocenie, mocno już zdartego pomysłu na wystawienie przez lokalną PO dwóch list do Rady Powiatu Iławskiego. W moim odczuci ten manewr ani jest sprytny, ani skuteczny. To raczej przejaw skłonności do publicznie dokonywanego politycznego samobójstwa.

Obowiązująca w wyborach ordynacja do rad powiatowych potrafi być bezlitosna. Ma charakter proporcjonalny i liczona jest metodą DHondta - faworyzującą duże (zwycięskie) ugrupowania. W wyborach do iławskiego powiatu jest bardzo ciasno. Kandydatów na radnych zgłosiły komitety PO-1, PO-2, SLD, PSL, PiS, Nowa Prawica Korwina-Mikke i mój cichutki, skromniutki Komitet. W samej Iławie to blisko sto nazwisk!

W takiej stawce uzyskanie kilkuset głosów na konkretnego kandydata to nie lada wyczyn. Tym bardziej, że - jak nauczyło mnie moje wieloletnie wyborcze doświadczenie - wynik uzyskany na danego kandydata na burmistrza dość wiernie przekłada się na całą powiatową listę tego samego komitetu. Taka jest wyborcza logika, przypominająca sprawnie działającą kosiarkę - równo ścinającą trawę w przydomowym ogrodzie. Dlatego tak ważne są rozstrzygnięcia w rywalizacji kandydatów na burmistrza.

W świetle tych uwag, proszę odpowiedzieć sobie samemu na pytanie: jaką szansę w takiej stawce ma komitet, który wystawił reprezentację tylko do rady powiatu i na dodatek obciążony jest piętnem PeOwskiego satelity? Jedynym osiągnięciem tej, tylko na czas wyborów skleconej formacji, okaże się bratobójcza walka z iławskim PO-1 o głosy tych samych wyborców.

Teza o gromadnych siłach lokalnego establishmentu, jest, tak na mój gust, zbyt karkołomna. Iławą nie da się zarządzać metodą rozdawania synekur i tworzenia gęstej sieci zależności i powiązań. To zbyt duże miasto. Paradoksalnie - to jest całe nasze szczęście...
 Adam Żyliński
 Iława, Sobota 18-10-2014

31218. 
Odnośnie wpisu numer: 31111

Nie wiem czy miałeś na myśli "pomoc" właścicieli iławskich hoteli, której udzielają Panu kandydatowi Piotrowi Ambroziakowi.
Osobiście odczuwam niepokój, bo gdyby ta persona została Burmistrzem Miasta, to właściciele mieliby "swojego człowieka" i wiadomo kto by stawiał budynki na wyspie Wielka Żuława.
Mieszkańcy powinni o tym wiedzieć, jeśli to jest oczywiście prawdą.
 podmiot
 Iława, Sobota 18-10-2014

31217. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Szanowni komentatorzy (choć na takie tytuły nie zasługujecie), czy nie zrozumiecie zasady wygrany-wygrany. Ta biznesowa zasada powinna przyświecać samorządowi i kandydatom do władzy. Władza ma służyć.
 HK007
 Iława, Sobota 18-10-2014

31216. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Mości Teodorze, kwestia sejmiku.
Co 4 lata uwaga mieszkańców koncentruje się na elekcji burmistrza lub wójta. Jeszcze w miarę widocznym tle wybieramy radnych gminnych, miejskich oraz powiatowych.
Najbardziej mechaniczny charakter, pozbawiony prawdziwych emocji, ma wybór radnych do sejmiku. W lokalu wyborczym wyborca dostaje cztery kartki. Oddaje głos na burmistrza, na kandydatów do rady miasta oraz rady powiatu. Czwarta kartka, właśnie ta z kandydatami do sejmiku, budzi jego najmniejsze zainteresowanie. Statystyki dowodzą, że w każdych wyborach kilkanaście procent sejmikowych kart do głosowania jest nieważnych, bo nie został zaznaczony żaden kandydat. To wielkie marnotrawstwo wyborców! Sejmik województwa jest potężnym organem o wielkim wpływie na nasze codzienne sprawy. Jak tu rozumieć taki brak zainteresowania wyborców?
W Iławie do sejmiku kandyduje kilka osób, z których większa część to tzw. wyborcze słupy, czyli Obywatele, którzy dali się wystawić, by taktyczne uzupełnić listę. Faktycznych bojowników o wojewódzki mandat jest tylko troje. Tylko te kandydatury wypada rozpatrywać poważnie i wokół nich koncentrować lokalną uwagę.
Na czoło wyścigu do Olsztyna wybija się osóbka niestety niegrzesząca nadmiarem skromności, powszechnie znana ze swej władczości oraz [...] usposobienia. To oczywiście Pani Bernadeta Hordejuk (PO). Niedoszła Eurodeputowana, w tych wyborach równoczesny kandydat na burmistrza Iławy, dodatkowo poobwieszana jak choinka licznymi dobrze opłacanymi funkcjami.
Twardo z nią rywalizować będą dwaj Panowie - Piotr Żuchowski (PSL) i Marcin Woźniak (SLD). Pierwszy to uznana w całym regionie firma. Drugi kozie spod ogona też nie wypadł.
Mieszkańcy Iławy mają zatem interesującą możliwość wyboru i niech nie przegapią okazji [...], aby w olsztyńskim urzędzie marszałkowskim reprezentował nas ktoś godny!
 belfer z przypadku
 Iława, Sobota 18-10-2014

31215. 
Pytania do Pana Piotra Ambroziaka:
1. Jakie filmy fabularne i dokumentalne tworzył [...] Pan Rafał Musiński?
2. Pani Magdalena Bromberg gdzie jest (może była) menadżerem branży hotelarsko-gastronomicznej? [...]
To jest dla mnie ważne gdyż interesuję się tymi kandydatami, a nic na ten temat nigdzie konkretnego nie znalazłem. [...]
 iławski wyborca
 Iława, Sobota 18-10-2014

31214. 
Rafał Ryszczuk, kandydat na burmistrza w Kisielicach, ruszył z kampanią na całego - festyny z [...], kiełbaską, ciastem. [...] Orkiestra przygrywa, baloniki rozdają, no kampania jak w wielkim świecie.
W Łęgowie było ponad 100 osób. Kandydat Ryszczuk przemówił, trochę go ludzie wypytali. Trafił się nawet jeden nasłany przez ludzi burmistrza Koprowiaka, który próbował smrodzić, jednak poległ niestety i w końcu kiełbasę Ryszczuka zjadł.
Niech demokracja zadziała w naszym mieście i rozsądzi tych dwóch.
 miłośnik ziemi tutejszej
 Kisielice, Sobota 18-10-2014

31213. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Panie Waldemarze szanowny!
Powód, dla którego nie zgłosiłem swojej kandydatury na radnego miasta, powiatu czy sejmiku, jest bardzo prosty.
Od ponad roku, bez krygowania się, w jasny sposób deklaruję, że chcę zostać Iławy burmistrzem z odpowiednim do tych aspiracji personalnym zapleczem. Tylko takim pełnym rozstrzygnięciem jestem zainteresowany. Każde inne rozwiązanie nie może być przedmiotem uwagi, bo eliminuje to, co dla mnie jest najistotniejsze.
Pod własnym imieniem i nazwiskiem chcę wziąć pełną odpowiedzialność za przyszłość miasta Iławy. Dlatego kalkulowanie - jak nie burmistrz, to może chociaż radny - w moim przypadku uznałbym za niedorzeczne.
 Adam Żyliński
 Iława, Sobota 18-10-2014

31212. 
Odnośnie wpisu numer: 31149

Wyłącznie we własnym, tylko prywatnym imieniu niech się wypowiadają panowie maszyniści Iliński i Kopański, a nie maszynistów czy związków zawodowych na PKP albo szerokiego gremium braci kolejarskiej, bo nikt ich nie upoważniał do wygłaszania deklaracji politycznych w wyborach samorządowych.
Mój rozsądny Ojciec wrócił z tego zebrania bardzo zdenerwowany. Najbardziej zabolało go to, że panowie związkowcy przez tyle lat niczego konkretnego nie zrobili dla kolejarzy, a dziś znowu próbują wchodzić w jakieś dziwne relacje z politycznym trupem PO. Przecież to ta sama PO odpowiada politycznie za rozmontowanie pociągów w całej Polsce przez ostatnie 8 lat!
Kolejna sprawa. Dlaczego u licha farbowani związkowcy PKP wchodzą w politykę nawet na poziomie wyborów samorządowych w Iławie?! Przecież taki burmistrz czy wójt nie ma wspływu na decyzje w zarządach spółek kolejowych. Takie tematy można rozwiązywać jedynie w ministerstwie transportu. Dlaczego więc panowie Iliński i Kopański nigdy nie wystąpili z prośbą o wsparcie problemów załóg kolejowych do naszego posła Adama Żylińskiego, żeby ten uderzył w Warszawie w drzwi ministerialne, cholera dlaczego?
Ja wiem dlaczego. Bo trzymali sztamę z Rygielskim i Hordejukową, a ci od zawsze kopali dołki pod posłem Żylińskim, więc gdy trzeba było wysłać Żylińskiego w konkretnej sprawie do ministra z jakąkolwiek interpelacją poselską, to było im zwyczajnie głupio odezwać się do Żylińskiego. Takie są skandaliczne efekty, panowie i panie, waszych małych podwórkowych gierek.
Wszystko to odbija się na interesie społeczeństwa Iławy. Sądzę, że nie tylko kolejarzy, ale wielu grup zawodowych. Tak nie może dalej być!
Apel do Pana posła.
Szanowny Panie Adamie, proszę posprzątać z Iławy te towarzystwo!
 Ola Mała
 Iława, Piątek 17-10-2014

31211. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Teodorze, manewry Bernadety Hordejuk i całej reszty tego PO-wskiego towarzystwa świadczą o upadku. Już teraz wyraźnie widać jak bardzo Pani Hordejuk przekombinowała.
W Iławie będzie musiała Hordejuk prowadzić jednostronną kampanię na burmistrza, bo gdy zacznie coś tam przebąkiwać o sejmiku województwa - stanie się niewiarygodna. Szanujący się wyborca nie lubi takich dwuznacznych sytuacji. Oznacza to tyle, że głosy, jakie uzyska Pani Hordejuk w naszym mieście do sejmiku będą bardzo przypadkowe. Wobec takiego rozwoju sytuacji, nasza wybitna kandydatka (która jeszcze w maju br. nieudanie kandydowała do Europarlamentu) będzie zmuszona szukać wsparcia dla swych wojewódzkich ambicji poza Iławą, a to już będzie bardzo trudne.
Sądzę, że w ostatecznym rozrachunku, będąc teoretycznie lokomotywą listy Platformy w naszym okręgu, Bernadeta Hordejuk radną sejmiku minimalnie, ale zostanie. Jednak bardzo osłabi wynik całej listy, co może PO kosztować utratę drugiego mandatu.
Jak na ironię, Pani Hordejuk na objęcie funkcji burmistrza Iławy nie ma żadnych szans. Może wejść najwyżej do II tury, w której jednak swego dorobku już nie powiększy. I wiedziałaby o tym, gdyby wytknęła swój nos na iławską ulicę. Ona jednak woli karmić się podszeptami pochlebców.
Ale... zacny Teodorze, to już nie jest nasze zmartwienie.
 Waldemar
 Iława, Piątek 17-10-2014

31210. 
Odnośnie wpisu numer: 31201

Iława nie jest miastem na prawach powiatu, jest tylko siedzibą powiatu iławskiego.
Miastem na prawach powiatu jest np. Olsztyn i twój paragraf odnosi się właśnie do takiego miasta. W Olsztynie wybiera się radnych do miasta według ordynacji sejmowej (proporcjonalnej).
Dlatego też w Iławie przez kandydatów asekurantów może teoretycznie dojść w poszczególnych okręgach do ponownych wyborów rady miasta.
Nie może być inaczej. Przecież na liście każdego komitetu jest w okręgu tylko JEDNA kandydatura (nie ma tu więc mowy o automatyźmie wejścia
następnej osoby, bo takiej... nie ma).
Takie są uroki dość głupawej, w pewnych fragmentach, naszej ordynacji wyborczej.
 wyborowy
 Ziemia Iławska, Piątek 17-10-2014

31208. 
Chciałbym pochwalić niezależne medium lokalne, które w obecnej PO-lsce stanowi niestety ZJAWISKO. Do takich zaliczamy niewątpliwie i tygodnik "Kurier Iławski".
Kurier jest solą w oku rządzącej Iławą ekipy. Ogromna poczytność tej niezależnej gazety, i to w regionie rządzonym przez monopartię PO, jest niewątpliwe ogromnie dla władzy nie na rękę. Bo do pełni szczęścia dyktatorskiego zabarkowało im już tylko kontroli nad niezależnymi mediami, czytaj: Kurierem.
I gdzie tu się w takiej bidnej Iławie teraz lansować przed wyborami...? (zostały słupy i gałęzie, w sam raz na powieszenie).
[...]
W POlsce nastały takie czasy, że wiadomości telewizyjnych zwyczajnie nie oglądam. Są to bowiem, rodem z PRL, dzienniki telewizyjne ze starannie ocenzurowanymi newsami, a główny nurt medialny to biuletyn rządowy. Poziom komunikatów można śmiało porównać do propagandy w "Russia Tooday". Niestety, ale lemingi podawane codziennemu praniu mózgów nie widzą innej rzeczywistości niż ta kreowana przez zakłamany reżim. Dlatego nie tracę czasu na "dzienniki telewizyjne", w które nasz rząd pompuje ogromne miliony, co jak pokazują sondaże się im opłaca.
[...]
Chciałbym Was uczulić na to co czytacie i oglądacie. Jeśli korzystacie tylko z mediów głównego nurtu (ścieku) to przekaz jaki odbieracie jest ściśle wyreżyserowany tak oderwany od rzeczywistości, że można go określić mianem science fiction.
Są jednak tacy, którzy mówią nam jak jest, ale mają ograniczone możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców. Ale próbują to robić. Dostęp do takich treści jest w zasięgu ręki praktycznie każdego z nas dzięki internetowi. Kochani zapoznajcie się z ukrywaną przed nami prawdą. Nabierzcie obiektywizmu. Zwłaszcza przed wyborami. Zobaczcie jak jesteśmy okłamywani i manipulowani. [...]
 emigrant
 Iława, Piątek 17-10-2014

31207. 
Odnośnie wpisu numer: 31163

Jeśli chodzi o brak startu Pana Harmacińskiego do rady powiatu, to raczej nie akt odwagi, a czysta kalkulacja i strach.
Zakładając porażkę w gminie wiejskiej na stołek wójta oraz zwycięstwo Pana Żylińskiego w Iławie, ewentualny mandat radnego powiatu jest dla Harmacińskiego przeszkodą do uzyskania mandatu poselskiego po Panu Żylińskim. I to chyba jest już cały plan Pana Wójta na wybory. Sprytnie?
 nowy
 Iława, Piątek 17-10-2014

31205. 
Odnośnie wpisu numer: 31201

Uwaga, błąd formalny i dezinformacja!
Przywołany przez Pana przepis dotyczy reguł dotyczących obejmowania mandatu według ordynacji PROPORCJONALNEJ, natomiast wybory do rady miejskiej w Iławie odbywać się będą w okręgach 1-mandatowych, czyli według ordynacji WIĘKSZOŚCIOWEJ.
Dlatego w Iławie rezygnacja np. z mandatu radnego z powodu wyboru jednoczesnego na burmistrza skutkuje rozpisaniem ponownych wyborów (tylko w tym okręgu). Innej opcji nie ma.
Pamiętam, jak kiedyś pisał o tym wyczerpująco mój najlepszy kandydat na burmistrza, Adam Żyliński. Zresztą pracował nad zmianami ordynacji.
Wielka chwała mu za to, bo pracując w komisji sejmowej przyczynił się do przełamania oporu i wprowadzenia po raz pierwszy metody wyboru bezpośredniego na radnych. To będzie zupełnie nowa jakość! Wszystko jest teraz w rękach głosujących.
 Waldemar
 Iława, Piątek 17-10-2014

31202. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Szanowny Waldemarze.
Czy nie uważasz, że Pani Hordejuk startując do sejmiku wojewódzkiego z wielkim niepokojem podchodzi do równoczesnego startu na burmistrza Iławy? Na co może być obliczona ta gierka?
Sprawa prosta: jeśli nie zostanie burmistrzem, to kolesie z PO załatwią jej w Olsztynie fuchę w sejmiku (jeżeli się dostanie). Taka spryt budzi we mnie konwulsje, bo ile strachu trzeba mieć, żeby tak dwulicowo się zabezpieczać? Mam nadzieję, że mieszkańcy Iławy nie dadzą się zrobić w konia [...]
Zauważyłem że Pan Ambroziak zaczyna kąsać Pana Żylińskiego. Czyżby był tak pewny swego? (a może to już rozpacz?). Każdy kij ma zawsze dwa końce, acz jestem przekonany, że Adam Żyliński wzniesie się ponad taki styl wyborczy!
Mam jeszcze tylko jedną uwagę natury moralnej do Pana Ambroziaka. Ciekawy jestem jak bardzo uczciwie będzie w dalszej części kampanii wyborczej prezentował swoje morale. Są tacy, co mogą więcej w tej sprawie powiedzieć, ja znam to z drugiej ręki. Może oni zabiorą głos.
 Teodor
 jeszcze z Iławy, Piątek 17-10-2014

31201. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Waldemarze, nie doczytał Pan dokładnie [ordynacji wyborczej]:

Art. 387.
§ 1. W przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu wyborczym dla wyboru rady w mieście na prawach powiatu oraz mandatu radnego powiatu lub województwa komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Przy równej liczbie głosów stosuje się odpowiednio art. 233. Przepisy art. 383 § 2a zdanie drugie oraz art. 386 § 1 i 5 stosuje się odpowiednio.

W skrócie: wybory nie są powtarzane, a radną/radnym zostaje kolejna osoba pod względem ilości otrzymanych głosów...
 Ja
 Iława, Piątek 17-10-2014

31199. 
Odnośnie wpisu numer: 31186

Nie jestem stronnikiem Pana Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego, lecz w jego wpisie jest dużo prawdy.
Każdy z nas wszak był młody, uczył się - i cały czas uczy nowych rzeczy. Nikt od razu nie urodził się samorządowcem. Genialna będzie mieszanka młodości z doświadczeniem, a - co najważniejsze - zmiana mentalności w kierowaniu miastem.
Jak to mój dziadek mówi: jak człowiek ma podejście na "nie", to i działać też będzie w taki sposób.
 Kamil
 iława, Piątek 17-10-2014

31198. 
Odnośnie wpisu numer: 31186

Nie do mnie ten tekst, Kiejstucie Dąbrowski, nie do mnie...
Bo ja przypomnę ci, jakich "przedsiębiorców" miałeś dawniej w radach:

Andrzej U. - producent mebli ogrodowych, a dziś zbieracz uliczny złomu.
Jerzy H. - też producent drewnianych klamotów, a dziś pyskaty bankrut.
Zygmunt D. - kombinator drewniny, dwukrotnie kasowany przez CBŚ.

Kiejstucie Dąbrowski! Czy tacy się tobie śnią w iławskiej radzie? Gdzie oni kiedyś wielcy dzisiaj są, no gdzie...?!
Ty stawiasz na zbyt młodych, a inne ugrupowania stawiają na starszych. Wyjdzie średnia około 50 lat.
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-10-2014

31196. 
Odnośnie wpisu numer: 31171

Marszałku, masz Pan rację!
Listy kandydatów na radnych w niektórych komitetach to jakiś absurd!
Pan Kiejstut Dąbrowski chyba oszalał! [...] Armagedon! (nie uwłaczając żadnemu kandydatowi). Panie, nie wiem czy żeś się Pan zastanowił nad swoim tworem? Bo jak dla mnie to żenujące zachowanie gówniarzy z piaskownicy, którym zabrano piasek [...] i idą z wiaderkiem i łopatką na zarządcę podwórka.
A rozeznanie mam zrobione i to, co czasami plotą Pana kandydaci jest przerażające. Mogę sobie jedynie wyobrazić jakiego bałaganu słownego i wykwitu o utopii iławskiej Pan im nakładł do głów. Zrujnowalibyście te miasto do końca.
[...] Do jakiego upadku zmierza Iława? Jest bardzo źle, cyrk za cyrkiem w wydaniu POpularnych inaczej. [...]
 MRJ
 Iława, Piątek 17-10-2014

31193. 
Stało się coś pięknego!
Ktoś wydał polecenie skoszenia brzegów rzeki Iławki za starym młynem i za jazem wodnym [przy ul. Kościuszki]. Jest tak ładnie, że nie poznałem tego miejsca. Jestem tam codziennie od pięciu lat i nigdy nie było koszone.
A może to tak tylko na wybory...

Ps. Jak już skosili, to niech też zagrabią to, co jest skoszone i wszystkie śmieci, które wyszły z trawy.
 Piotr, lat 54
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31192. 
Odnośnie wpisu numer: 31177

Szanowny Panie Adamie.
Wg mnie, iławska PO całkiem sprytnie kalkuluje. Wystawiając tak wielu kandydatów z dwóch list, PO liczy na stawienie się przy urnie ich rodzin, przyjaciół, znajomych i interesariuszy obecnego "układu". Taka liczba głosów - wg nich - powinna wystarczyć, aby "załapać" się do jednej lub drugiej Rady.
Patrząc na wyniki ostatnich wyborów samorządowych, aby osiągnąć ten cel, wystarczy kilkaset głosów oddanych na konkretnego kandydata. A układ rodzinno-towarzysko-urzędniczy w przypadku obecnego lokalnego establishmentu jest dość rozległy.
Dużo zależy od aktywności w dniu wyborów iławian spoza układu - od ludzi bezinteresownych. PO prawdopodobnie liczy, że ci ludzie w tym dniu zostaną w domu.
Życzę Panu powodzenia. Chciałbym się cieszyć z Pańskiego zwycięstwa - dla dobra naszego Miasta.
 scott
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31191. 
Odnośnie wpisu numer: 31171

Zadałem sobie trochę trudu i też przeczytałem od dechy do dechy Kodeks Wyborczy. Szkoda, że kilku iławskim kandydatom na burmistrza nie przyszło do głowy, by zrobić podobnie. Trochę więcej wiedzy o niuansach ordynacji wyborczej na pewno nie zaboli, a pozwoli uniknąć kompromitującej pułapki.

Czterech z siedmiu kandydatów do funkcji Burmistrza Miasta Iławy postanowiło zachować się tak trochę na krawędzi nawet schizofrenii. Piotr Ambroziak, Irena Wąs, Bartosz Kluba i Jerzy Ewertowski zarejestrowali się na listach kandydatów na radnych miasta i równocześnie zgłosili swe aspiracje do funkcji burmistrza. Prawo zabrania łączenia mandatu radnego z wykonywaniem obowiązków burmistrza. To wie prawie każdy wyborca. Jaki będą skutki? Opłakane.

W przypadku dwójki innych naszych kandydatów sprawa jest prosta - Tomasz Kiejstut Dąbrowski kandyduje równocześnie do Rady Powiatu, Bernadeta Hordejuk do Sejmiku. Jeśli, któreś z nich zostanie burmistrzem, musi zrezygnować z mandatu i na jego (jej) miejsce wchodzi następna osoba z najlepszym wynikiem na liście.

Jak ktoś już tutaj zauważył, tylko rozważny Adam Żyliński, kandydat na burmistrza, nie wyraził zainteresowania kandydowaniem jednocześnie na radnego - na żadnym poziomie samorządu. Warto by było zapytać Pana Adama o własną argumentację.

A jakie będą skutki podwójnego startu? Jeśli mandat radnego wygrałby Ambroziak, Wąs, Kluba lub Ewertowski, to wybory w jednomandatowym okręgu trzeba będzie powtórzyć! Rozkręcając machinę wyborczą w tym okręgu od nowa! Na koszt podatnika!

Jakim mianem należy określić tę czwórkę kandydatów? Nazwać ich niedouczonymi, bezmyślnymi, beztroskimi? A może takimi, co perfidnie sobie kalkulują, że na zostanie włodarzem Iławy szans nie mają, ale w nagrodę za sam udział w burmistrzowskim boju mandat radnego miejskiego się im przypląta? Oj, byłaby to bardzo brzydka kalkulacja! Niestety wygląda na to, że ktoś tutaj pieniądze publiczne i wyborców może mieć głęboko w... ... Fe!
 Waldemar, badacz wyborczego talmudu
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31187. 
Odnośnie wpisu numer: 31177

Panie Adamie, jeszcze 4 lata temu rzeczywiście mogło iławskie PO liczyć na drugą listę, że kogoś pociągnie.
Ale wtedy też nie było za wesoło, bo tamta lista Zbigniewa Rychlika (PO2) wprowadziła radnych tylko do Starostwa. Reszta tych, co nie weszli z potężnymi ilościami głosów, mieli pretensje do PSL, szczególnie do ministra Piotra Żuchowskiego, który zawojował około 1000 głosów i zabrał im setki głosów.
Obecnie to już nie wiem na co liczy druga lista PO.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31186. 
Odnośnie wpisu numer: 31165

Drogi marszałku. Czyżby strach Cię obleciał? Czyżbyś bał się, że te młode chłopaki mają potencjał zasiąść w Radzie Miasta bo zmobilizują wreszcie do masowego udziału w wyborach swoich rówieśników? Ustawodawca dopuścił możliwość startu w wyborach młodych ludzi, nawet 18latków. To są pełnoletni obywatele, mogą głosować i wedle obowiązujących przepisów są wystarczająco dojrzali, żeby objąć stanowisko Radnego.

Czy ja postuluję, żeby w Radzie zasiadali sami 18-latkowie? W żadnym razie. Jesteśmy jedynym komitetem, który ma kandydatów z każdej dekady pokoleniowej od 18 po 63. Wychodzę z założenia, że każda grupa społeczna i wiekowa ma prawo do swojej reprezentacji w naszym miejskim parlamencie. Dlaczego odmawiasz tego prawa młodym mieszkańcom Iławy?

Ci "doświadczeni" 60-latkowie w obecnej Radzie jaką robotę wykonali dla młodych? Jak im się przysłużyli? Jak zadbali o dobre warunki dla nich i ich dzieci? Jak zabiegali o nowe miejsca pracy dla absolwentów? Jak skutecznie ich zachęcali do tej pory do udziału w głosowaniach? Znasz doskonale odpowiedzi na te pytania.

Rozumiem, że szokuje Cię i wielu innych ludzi w Iławie ten niespodziewany atak młodości na iławski samorząd. Wahadło wychyla się w drugą stronę. Przecież nie jesteśmy jedynym "młodym" komitetem w tych wyborach. Przesadziliście z tym celebrowaniem Waszego "doświadczenia", z upychaniem na listy wyborcze niemal samych 50- i 60-latków. Jak młodsze pokolenie miałoby się z takimi kandydatami identyfikować?

Widziałem na niektórych listach 70-parolatków. I świetnie. Mają prawo startować, nie wysyłam ich na emeryturę z samego faktu takiej a nie innej metryki, tak jak Ty marszałku zarzucasz z góry naszym 18-letnim kandydatom kiełbie we łbie tylko dlatego, że mają 18 lat. Bardzo to niesprawiedliwa i nieuprawniona ocena. Starsi czy młodsi, jeśli mają energię i chęć działania, jakiś pomysł dla społeczności lokalnej powinni walczyć o Radę. Starsi są po to, żeby dzielić się doświadczeniem i czerpać z zapału młodszych, młodsi żeby doświadczenia nabywać i inspirować nowymi pomysłami.

Obecna Rada jest reprezentacją praktycznie jednego pokolenia i praktycznie tylko sfery budżetowej. Efekty widać gołym okiem. Miasto jest w stagnacji bo w Radzie zamiast twórczego fermentu jest gnuśność. Wierzę, że nowy samorząd będzie twórczą mieszanką ludzi bardzo młodych, w wieku produkcyjnym i starszych. Szanujmy się. Największe "duractwo" to wypinanie się na potencjał młodości stawiając wiek i doświadczenie w opozycji do niej. Nie stoimy w opozycji tylko w cudowny sposób możemy się uzupełniać.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31183. 
Odnośnie wpisu numer: 31168

A czy zauważyliście, że Pan Tomasz Kiejstut Dąbrowski odpowiada tylko wybiórczo na posty? I na dodatek tylko na te, do których można dorobić swoją pokrętną ideologię... No i strasznie się zmrowił na forum.
 iławianka53
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31182. 
Odnośnie wpisu numer: 31171

Najlepiej gdyby była to mieszanka rutyny z młodością.
Marszałku, a czy ty naprawdę wierzysz, że ci młodzi wejdą do ratusza?
W większości twierdzę, że nie. Zatem nie obawiaj się, na pewno ujrzysz parę starych-nowych twarzy.
Jeszcze w wielu ludziach nie zmieniła się mentalność i głosować będą na tych, których znają. [...]
Bo ja wierzę, że nowy burmistrz z nowo wybranymi radnymi na tyle się dogada i poukłada relacje, że wszyscy ruszą z kopyta i będziemy mogli za jakiś czas zaśpiewać:
"Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... druga Tuluza".
 Kamil
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31179. 
Odnośnie wpisu numer: 31167

Marszałku [...]. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby idąc na głosowanie wybierało się człowieka, a nie partię w której on jest.
Polityka naznaczona jest nieczystą grą... W tej grze przeważnie zwykli ludzie, mamieni obietnicami wszelakiej maści, robieni są w balona. I gdy już ludzie z wielkim zapałem do pracy, kiedy zostaną wybrani, po czasie jakimś dopada ich polityczne odrętwienie i zapominają po co właściwie są.
I koło się zamyka.
Aby nie popadać w zbytni pesymizm - mam nadzieję, że po 16 listopada ten trend zostanie obalony i będzie więcej pracy u podstaw dla lepszego jutra miasta Iławy i regionu. Z takim przekonaniem pójdę głosować.
 Kamil
 Iława, Czwartek 16-10-2014

31177. 
Odnośnie wpisu numer: 31167

Panie Marszałku! Pracując w sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw Kodeksu Wyborczego, próbowałem (niestety bez powodzenia) położyć kres tym fatalnym, wyborczym praktykom - nazwijmy to zjawisko metodą wzajemności:
WY BĘDZIECIE KANDYDOWAĆ DO NASZEJ RADY, MY DO WASZEJ.
Niestety.
Główną osią sprzeciwu wobec zakazu, takiej wymyślnej konstrukcji na wybory, był taki pogląd, że to wyborcy oceniają etyczną motywację wszystkich kandydatów - również tych wytypowanych z magistratu, starostwa czy z kierownictwa podległych jednostek (miejskich oraz powiatowych). Niech i tak będzie. Niech nasz iławski wyborca w tej kwestii swoje zdanie wyrazi. Z rozgrzeszaniem takich kandydatów, że musieli, że bali się odmówić - byłbym jednak bardzo ostrożny. Żyjemy w wolnym kraju, więc z tego powodu nikt o szóstej rano kolbami od karabinu w drzwi nie załomocze.
Ale! Obserwując iławską Platformę, zadziwia mnie jeszcze coś innego. Zastanawiam się, jak bardzo Maciej Rygielski i Bernadeta Hordejuk utracili kontakt z rzeczywistością. Manewr z dodatkową powiatową listą PO2 (Zbigniewa Rychlika) miał sens 4 lata temu, kiedy PO była na topie (bezkonkurencyjnym). Dziś celowanie dwóch list w ten sam, mocno już przetrzebiony elektorat, to wyborcze szaleństwo.
Sami odpowiedzcie sobie, szanowni forumowicze, na pytanie: czy to jest brak politycznego wyczucia, czy jednak przejaw pychy?
 Adam Żyliński
 Iława, Środa 15-10-2014

31176. 
Odnośnie wpisu numer: 31163

Szanowny Panie "wyborowy"! Słusznie Pan zauważył, że do tych wyborów podchodzę w myśl zasady: wszystko albo nic. Jednakże skąd Panu przyszło do głowy, że idę na całość...? Nic z tych rzeczy!

Do samorządowych wyborów podchodzę z dużym spokojem i z jeszcze większym dystansem. Wyborcom z miasta Iławy oraz z całego naszego powiatu, jak na tacy, kładę swoje nazwisko. Zaprosiłem do wyborów, w moim subiektywnym odczuciu, bardzo interesujących kandydatów. Razem przeprowadzamy pozbawioną fajerwerków wyborczą kampanię. I tylko mieszkańcy rozstrzygną, czy będzie to dla nich ważna oferta.

Jeśli okaże się, że w Iławie – i w całym powiecie – zwycięży koncepcja kontynuacji stylu sprawowania władzy przez Bernadetę Hordejuk i Macieja Rygielskiego, to tak będzie nadal. Jeśli wygra młodość w osobach: Piotra Ambroziaka, albo Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego lub Bartosza Kluby - niech i tak się stanie. Przecież na podorędziu mamy jeszcze kandydatów z Solidarnej Polski, SLD i PiS-u.

Reasumując: chcę wygrać wybory, tak jak i moi sympatyczni kandydaci na radnych miejskich i powiatowych, jednak na pewno nie "za wszelką cenę". Bo żadne z nas nie traktuje swych aspiracji do samorządowego działania miarą "pójścia na całość".
 Adam Żyliński
 Iława, Środa 15-10-2014

31175. 
Odnośnie wpisu numer: 31165

Wybory, stołki, profity - och ciągnie nas do polityki ;) Faktycznie widzę, że w tym roku motywem przewodnim jest walka na wiek, a to za młody, a to za stary, a to nijaki.
Moim zdaniem nieważne ile dany kandydat ma lat, ale jaką ma wiedzę, umiejętności, chęci, doświadczenie w materii, którą chce realizować. Możemy spotkać ludzi młodych, którzy są diamentami w swojej działalności, jak i starych, którzy swoje mądrości i działania życiowe niech lepiej realizują na sobie.
Wszystkie żale jakie pojawiają się na forum wynikają raczej z naszego rozczarowania tym, iż kandydaci na przedstawicieli ludu których widzimy najczęściej i którzy najgłośniej walczą/krzyczą o nasze głosy, to osoby które są już zgrane, powtarzające się i chyba raczej niewiele wnoszące do poprawny naszego życia - jednakże wciąż walczące o ten upragniony fotelik w takiej czy owakiej radzie.
Może jednak czas zmienić nieco składy osobowego tych rad? Dokonując wyborów w tej materii skupmy się na tym, co on ma w sobie i co może nam zaoferować (realnego!).
A kandydaci, którzy w czasie różnych wyborów wędrują po okręgach wyborczych - ich działania można spuentować jednym stwierdzeniem: zapomnieli, iż nikt nie lubi spadochroniarzy bo jak ufać komuś kto nie jest naszym sąsiadem, znajomym? Jak dla mnie to jest to robienie z wyborców idiotów w stylu "jak nie tu, to gdzieś indziej da się wcisnąć".
 bobbi
 world, Środa 15-10-2014

31173. 
Jadąc na cmentarz we wsi Rudzienice znajduje się charakterystyczny opuszczony obiekt. Są to ruiny po dawnym Kółku Rolniczym, gdzie gospodarzył niegdyś Krzysztof Harmaciński, obecny Wójt Gminy Iława. Czyżby, panujący od 20 lat na urzędzie, wójt zapomniał o swej macierzy skąd wyszedł...?
Na zapuszczonym podwórku kwiczał młody baranek, gęgał jeden gąsior, piały kury co nie mają koguta; o wychudzonym psie to już nie wspomnę. Ponad wszystkim rdzewieją graty samochodowe.
Ja, jako obywatel ze wsi rodem, bardzo proszę pana Wójta, by posprzątał ten dziedziniec po swej trupiej siedzibie rolniczej - choćby na okoliczność nadchodzącej 5. kadencji przed wyborami.
Ludzie idący tam na cmentarz, niebawem będzie się działo 1 listopada, jeśli zobaczą ten burdel po wójcie, to się [...] i mogą olać wybory.
 Marszałek
 Rudzienice, Środa 15-10-2014

31171. 
Odnośnie wpisu numer: 31165

Ten, kto wstawia na listach wyborczych 18-tków, temu zaprawdę rozumu brak. Znaczy to tyle, że onże mentalnie jest z nimi, albo "pali głupa", chcąc na lep młodych idiotów życiowych przyciągnąć jeszcze głupszych od siebie do urn wyborczych.
A zatem - obywatele! Na powyższym przykładzie doświadczacie dna obywatelskości w bezrozumnym pędzie.
Mądrość życiową nabiera się z doświadczenia, a to - z wieku. Nigdy z cyfry 18 lat, chyba że o doświadczenie seksualne mu szło, jeśli inicjacja nastąpiła w wieku 12 lat.
Oto macie przykład, jacy mądrzy dobierają się do Ratusza. Za wszelką cenę chcą opanować Iławę na zasadzie wymieńmy starych na młodych.
Ja wam tzw młodzi powiem tak.
Jeśli starzy ustąpią wam na zasadzie naturalnego zejścia, wówczas nastąpi na was czas do zajmowania stanowisk w samorządach. Jednak duraki pamiętajcie, na najniższym szczeblu społecznym znów będą młodsi od was o 50 lat. I koło się zamyka.
Powtórzę: nie o wiek chodzi, lecz umiejętności. Nie ośmieszajcie się.
 Marszałek
 Iława, Środa 15-10-2014

31169. 
W Przedszkolu Miejskim nr 4 w Iławie na początku "roku przedszkolnego" pani dyrektor zaapelowała wszem i wobec, iż dzieci z najstarszej grupy "Kłapouszki" będą miały angielski - za darmoche zupełną! Potem były nawet zapisy i... cisza.
Na tym się skończyło, odbyła się jedna lekcja i koniec. Bo pani podobno ciągle ma: a to "chore dziecko", a to sama "jest chora" i ogólnie nikt nic nie wie co dalej.
Kurierzy! Wybadajcie temat. Tak być nie może.
 zatroskany tata
 Iława, Środa 15-10-2014

31168. 
Odnośnie wpisu numer: 31163

Obecnie informacja Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) jest niepełna. Wszystkie siedem zarejestrowanych komitetów wystawiło kandydatów do Rady Powiatu Iławskiego we wszystkich 4 okręgach - także my "Nowa Prawica". Pełna informacja zostanie opublikowana przez PKW dopiero w piątek 17 października.

Dwaj najbliżsi mi wiekiem konkurenci zmobilizowali do walki o samorząd odpowiednio 12 i 14 ludzi. My wystawiamy osób 40 (13 do miasta, 26 do powiatu i 1 na sejmik województwa). Spośród nich tylko jeden członek jest z mojej rodziny - mama, Katarzyna Echt - która nie jest żadną zapchajdziurą, a jedynką i motorem napędowym listy nr 3 do powiatu.

Nie wcisnąłem na listy żadnego kolegi z klasy, studiów czy podwórka, co możecie z łatwością zweryfikować. Wykonałem niezwykle ciężką pracę, praktycznie od zera. Nie opierałem się na starych znajomościach i kontaktach towarzyskich. Dla mnie kryterium była i jest ideowość, zdolność do poświęceń dla społeczności lokalnej, a nie to, czy się umiemy ładnie poklepywać po ramionach i czy razem piliśmy piwo. Nikomu niczego nie obiecywałem poza tym, że będę ciężko i skutecznie pracował.

Na naszych listach są ludzie różnych zawodów, uczniowie, studenci, drobni przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, rencista i tylko budżetówki u nas niemal nie uświadczysz. Nie dlatego, że ich nie chciałem. Przeciwnie. Ludzie Ci jednak są zaszczuci, boją się o swoją pracę. Nie wolno im startować z list opozycji, albo naraziliby się na szykany. Najbezpieczniej jest oczywiście na listach PO i PO-bis (czyli "Porozumienia Lokalnego"); i tam sfera budżetowa ma niezwykle silną reprezentację.

Jesteśmy jedyną prawdziwą opozycją w tych wyborach, a o naszej skuteczności niech świadczą listy naszego komitetu. Wyjątkowa mieszanka młodości i dojrzałości, pierwiastków żeńskiego i męskiego. Żaden z naszych 40 kandydatów nigdy wcześniej nie był radnym i poczytuję to jako nasz ogromny atut w realiach Iławy targanej samorządową wojenką, wolą odwetu jednych i determinacją utrzymania status quo za wszelką cenę. To my dajemy nadzieję na nowe otwarcie.

Chcieliście młodych, zaangażowanych, społeczników, nieuwikłanych, z czystą kartą? Lepszej okazji możecie już nie mieć. Trzeba tylko wyrwać się z wyniszczających schematów i zagłosować odważnie.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Środa 15-10-2014

31167. 
Odnośnie wpisu numer: 31163

A najbardziej perfidny numer z listami kandydatów na radnych wykonuje cudowne iławskie PO.
Dla gawiedzi, która już nie trawi Partii Obłudników stworzyli drugi komitet nazywający się dla niepoznaki "Porozumienie Lokalne" (zwane też "listą Rychlika"). Więc jeden obok drugiego udają chłopaki i dziewczęta, że nie mają nic wspólnego z trójcą Hordejukowej, Rygielskiego i Ptasznika (PO).
Kumedia, mówię wam...
Tak oto rozłazi się rak kumoterstwa i żywi się jak huba. Podlegli służbowo urzędnicy - pracownicy gminy, miasta czy starostwa - byli i są poniekąd zmuszani do określonego zachowania się. Oczywiście oni wszyscy się "zgadzają dobrowolnie", gdyż co by ich czekało gdyby odmówili...?
[...] [...] [...]

 Marszałek
 Iława, Środa 15-10-2014

31165. 
[...] Co mnie tam najbardziej uderza, to wyścig poszczególnych iławskich komitetów, by wykazać, że ma się najniższą średnią wieku kandydatów.
To taka rozpaczliwa próba nadania swoim kandydatom wyjątkowego sznytu.
Ale samego siebie przerósł Pan Tomasz Kiejstut Dąbrowski, u którego na listach do Rady Miejskiej w Iławie jest aż czterech 18-latków! Przy całym szacunku do naszej iławskiej młodzieży, ale wciąganie w grę wyborczą takich dzieciaków to gruba przesada.
Ale... jakby nie patrzeć na te nasze lokalne wybory, to od wielu lat aż tak interesujących w Iławie nie było, jak właśnie teraz.
 belfer z przypadku
 Iława, Środa 15-10-2014

31164. 
Odnośnie wpisu numer: 31158

Szanowny Panie Kamilu, spieszę wyjaśnić dlaczego nie kandyduję.
Otóż godziny sesji rady są barierą nie do przeskoczenia na tę chwilę. Obowiązki zawodowe mocno by z tym kolidowały.
Od Pana Żylińskiego oczekuję mrówczej pracy i szerokich horyzontów.
Pan Dąbrowski nie ma nawet polotu w swoich wypowiedziach, o sensie i całej reszcie nie wspomnę.
Nikogo nie dyskredytuję, po prostu taka jest odwieczna prawda, że mądrość życiową nabiera się z doświadczenia a ono zaś z wieku. W wieku 24 lat nie można mieć wielkiego doświadczenia a co za tym idzie mądrości życiowej.
Od radnych oczekuję rozsądnej pracy a nie hurra-optymizmu.
O roszczeniowym pokoleniu entera dyskutować nie będę.
 iławianka53
 Iława, Środa 15-10-2014

31163. 
Patrząc na listy kandydatów do rady powiatu i poszczególnych gmin można wywnioskować:

1/. W wyborach do powiatu, miasto Iława ma tzw. maksymalne pełne obłożenie zawodników przez wszystkie komitety (dwukrotność liczby radnych wybieranych w danym okręgu).

2/. Komitety wyborcze: PO, PiS, PSL i Porozumienie Lokalne (filia PO) wystawiły we wszystkich okręgach pełną pulę kandydatów (21 mandatów x 2) = 42. [...]

3/. Nie ma na listach kandydatów na radnych: Adama Żylińskiego i Krzysztofa Harmacińskiego. Idą na całość. Albo tron albo nic.

4/. Franciszek Małek, kandydat PSL na wójta gminy Iława, startował do Rady Powiatu Iława w 2010 roku z poz. 6 na liście. Był to błąd strategów lokalnych struktur PSL. Wyciągnęli wnioski i w tym roku Małek jest już na jedynce listy PSL.
 wyborowy
 Ziemia Iławska, Środa 15-10-2014

31162. 
Odnośnie wpisu numer: 31131

Mieszkańcy iławskiej Starówki jak widać, to bardzo rozsądni ludzie, którzy zapoznają się z kandydatami na swoich radnych. Dlatego też pozwolę sobie przybliżyć kandydaturę Pani Ewy Jackowskiej z komitetu wyborców Pana Adama Żylińskiego (nie mylić z inną Panią Jackowską, nauczycielką).

Ewę znam od dłuższego już czasu. Młoda mężatka, szczęśliwa mama trójki wspaniałych dzieciaków, już dziś sięgających w sporcie po puchary wioślarskie z najwyższej półki. Dlaczego ona? Dlatego, że nie chyli czoła przed żadnym wyzwaniem, niezależnie od tego, co los jej przyniesie, podwija rękawy i bierze się z życiem za bary. Nieważne czy to jest zdrowie jej dziecka, czy walka z szefem o każdego pracownika w byłym zakładzie w którym pracowała, czy troska o rozwój własnej firmy.

Zapewne ci, którym przyszło z nią razem pracować mieliby osobną i ogromną laurkę do napisania. Dodam tylko, że bezcennym jest w dzisiejszych czasach ktoś, kto nie bacząc na konsekwencje potrafi walczyć o innych, o ich prawa.

Wśród nich jest również mój tata, który po 45 latach pracy tylko dzięki bezkompromisowej i niezłomnej postawie Ewy, został potraktowany jak człowiek. Ale do tego potrzeba właśnie wewnętrznej siły, kryształowego charakteru i determinacji w działaniu a przede wszystkim złotego serca i ludzkiego podejścia. Za to Ci Ewo pięknie dziękuję.

Kto, jak nie taka właśnie osoba, będzie lepiej reprezentowała interesy mieszkańców? Społecznik, zaangażowana w życie mieszkańców, z osobistymi pasjami, oddająca serce wszystkiemu czego się dotknie - czyż nie idealna kandydatka na radną miasta?

Jednego tylko żałuję. Ewa jest z okręgu staromiejskiego, ja niestety z innego, więc nie mogę na nią głosować. Mam za to nadzieję, że mieszkańcy Starego Miasta skorzystają z tej możliwości.
 Justyna Kowalewska
 Iława, Środa 15-10-2014

31160. 
Rozbawiło mnie święto edukacji narodowej i pasowanie pierwszaków.
To, co dzieciaki dostały w nagrodę - rozwaliło mnie na łopatki.
Deskorolki za najniższą cenę, czyli desperacja radnych, by zachęcić do korzystania z skateparku. Żenada.
Może w mopsie powinni deski rozdawać, by zachęci do korzystania w godzinach nocny, by raczyć się tanim winem.
 rodzic pierwszaka
 Susz, Środa 15-10-2014

31159. 
Znane są już listy kandydatów do powiatu oraz do rad poszczególnych miast i gmin w regionie.
W wyborach do rady powiatu powrócono do podziału na okręgi z 1998 r. Przez trzy ostatnie wybory gmina wiejska Iława była w jednym okręgu z miastem Lubawą i gminą Lubawa. Teraz gmina wiejska Iława stanowi samodzielny okręg, któremu przypadają 3 mandaty.
W tym okręgu w wyborach 2006 i 2010 lista PSL uzyskała odpowiednio głosów: 968 i 1013, lista PO: 535 i 534, lista PiS: 305 i 316.
Nie wdając się w szczegóły metody ilorazów można przewidzieć, że PSL bierze tu 2 mandaty. [...]
 wyborowy
 gmina Iława, Środa 15-10-2014

31158. 
Odnośnie wpisu numer: 31154

Pani iławianko! A czy od Pana Adama Żylińskiego oczekiwać będziemy cudów na stanowisku burmistrza?
Pani Emila Bartkowska jest kandydatką na radną w Iławie i nie wygrała jeszcze. Nawiasem mówiąc mam nadzieję, że wygra, gdyż mam już po dziurki w nosie tych samych twarzy, które niewiele robią. Na sesjach zajmują się jakimiś pierdołami.
A czemu Pani nie kandyduje? Ma Pani tyle ciekawych wpisów, wchodziła Pani w tyle ciekawych polemik. Pytanie dlaczego zaprzepaściła Pani taką szansę na zrobienie czegoś dla Iławy?
To taka nasza bardzo nieładna cecha zdyskredytować kogoś zanim nic jeszcze nie rozpoczął. Ocenimy jej dokonania jak wygra i wejdzie do Rady Miasta Iławy.
I proszę nie obrażać młodych ludzi. Bo młodzi widzą bardzo wiele błędów. Gdyby tylko ta nasza aktualna pseudowładza PO ich słuchała, to też by inaczej było w naszym mieście Iławie.
 Kamil
 Iława, Wtorek 14-10-2014

31156. 
Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać żeby nie zmodyfikować plakatu PO na bardziej prawdziwy i oddający rzeczywistość.
Sorry, ale taką mamy Partię Obietnic i kumoterstwa.
 grafik z bunkra
 Iława opustoszała, Wtorek 14-10-2014

31155. 
Myślałem, że koledzy i koleżanki Hordejukowej i Rygielskiego z PO będą bardziej kreatywni w kolejnym czarowaniu ludzi i otumanianiu wyborców, a oni nawet własnego hasła wyborczego nie są dziś w stanie wymyślić na kampanię samorządową.
No cóż, po długich 8 latach ciągłych obiecanek i notorycznych kłamstw czy można jeszcze w tej partii wymyślić jakieś nowe cudne kłamstwo?
No to poszli po najprostszej linii oporu - ordynarnie ukradli stare hasło zwyżkującemu w sondażach PiS. [...]
 anty-bolszewik
 Iława, Wtorek 14-10-2014

31154. 
Odnośnie wpisu numer: 31150

Panie Dąbrowski, jak się czyta Pańskie wpisy na forum to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.
Najpierw Pan powołuje się na program partii, potem odcina się Pan od lidera partii, by w końcu wystawić komitet pod nazwą Nowa Prawica a do tego wmawia Pan wszystkim, że praktycznie jesteście bezpartyjni. Albo cierpi Pan na rozdwojenie jaźni, albo ma Pan kompletny brak szacunku dla inteligencji wyborców.
Najpierw napisał Pan tutaj, na tym forum, że wkrótce poznamy Pana program, potem odsyłał nas Pan na swojego bloga, po to by w końcu oświadczyć, że na program na rozwój trzeba poczekać aż się "szlachta" rozsiądzie w Radzie Miasta - po to, by zobaczyć co, z kim i w którą stronę ruszyć.
Dla mnie jest to jasny sygnał - nie masz Pan kompletnie pomysłu na rozwój naszego miasta, ale koniecznie ze swoją ferajną chce się Pan dopaść do stołu pańskiego. Czy myślisz Pan, że tą udawaną pokorą osiągnie Pan sukces?
A na koniec jeszcze ta Pana bardzo doświadczona mądrością życiową kandydatka na radną miasta. Te 24 lata to doprawdy wiek nad którym należy się pochylić i uwierzyć, że jest to osoba, która bardzo mądrze, pragmatycznie rozwiąże wszelkie problemy mieszkańców.
Nic tylko boki zrywać!
 iławianka53
 iława, Wtorek 14-10-2014

31153. 
Odnośnie wpisu numer: 31150

Przerażasz mnie Panie Tomaszu Kiejstucie Dąbrowski, kandydacie na burmistrza Iławy.
Zastanawiam się jakie jeszcze personalne atuty trzymasz w zanadrzu i jakich argumentów użyjesz prezentując mieszkańcom Iławy kolejnych kandydatów na radnych.
W każdym zdaniu widać, że nie znasz człowieku iławskich realiów, nie znasz ludzi, ich zawodowego dorobku, życiowej drogi. Co proponujesz naszemu czcigodnemu miastu? Anarchię? Odrzucenie wszystkich zasad, rezygnację z transparentności, z poczucia elementarnej przyzwoitości i społecznej sprawiedliwości?
Rodzina Bartkowskich mieszkająca na wyspie Wielka Żuława to dobry przykład jak można cwaniactwem i nieuczciwością robić z siebie męczennika. Na koszt podatnika! Po to, by od tego podatnika zażądać kosztownej rekompensaty!
Jeśli nadal nie rozumiesz Panie Tomaszu Kiejstucie do czego piję, to wybierz się do odpowiedniej komórki w urzędzie miasta lub do ITBS-u. Tam Ci opowiedzą całą historię zamieszkiwania wyspy przez rodzinę Bartkowskich - od dziadków, po wnuczkę Emilię. Jak już się wszystkiego dowiesz, to nadal pisz na forum, ale ponoś odpowiedzialność za każde napisane słowo.
I nie wycieraj sobie gęby, Panie Tomaszu Kiejstucie, aktualną władzą, bo ich za chwilę już nie będzie, a problem "pokrzywdzonych" Bartkowskich z ich córką (lat 24, kandydatką na radną z Twej "Nowej Prawicy") do rozwiązania innym pozostanie.
I tak już z okazji nadchodzących wyborów życzliwie coś Panu poradzę:
nie posuwaj się Panie kandydacie zbyt daleko w obszary tupetu, bo nawet program polityczny Janusza Korwina-Mikke tego nie wytrzyma.
 zorientowany
 Iława, Wtorek 14-10-2014

31152. 
Odnośnie wpisu numer: 31149

Widać, że maszyniści kolejowi to ludzie bez mózgu, skoro w te brednie przedwyborcze uwierzyli.
No ale tamci politykierzy - Hordejukowa i Rygielski z PO - cóż mogli im powiedzieć mądrego...
A te biedaki kolejowe, jak ich już ta granda dopadła, chcieli uwierzyć we wszystko. Tylko wszyscy przemilczeli, że taki burmistrz czy starosta nic absolutnie zrobić konkretnego nie może dla iławskiego węzła, zwłaszcza gdy pochodzi ze skompromitowanej PO, która zapisze się w historii kraju jako grabarz kolejnictwa.
Maszynista zawsze był KIMŚ. I nie wierzę, iżby dziś miało być inaczej.
Mniemania o sobie nie zmienili, tyle że znowu pobłądzili.
 wujek
 Jamielnik, Wtorek 14-10-2014

31150. 
Odnośnie wpisu numer: 31131

Panu Ptasznikowi przyjdzie się zmierzyć na okręgu nr 7 [do Rady Miejskiej w Iławie] z konkurentką, która odeśle go na zasłużoną emeryturę.
Emilia Bartkowska, 24-letnia dziewczyna, która od urodzenia mieszka na wyspie Wielkiej Żuławie - pełna życia. Pełna zrozumienia czym jest dola młodego pokolenia w naszym mieście, którą nigdy nie opuszcza poczucie humoru mimo trudów życia związanych z życiem na wyspie, bez stałego połączenia z lądem.

To jedyna z kandydujących do Rady osób, która jest w pełni uprawniona do wypowiadania się na temat naszej mitycznej wyspy. Ona tam żyje od lat, odcięta od świata w miesiącach zimowych. Pragnie, by nasza wyjątkowa wyspa stała się wreszcie integralną częścią Iławy, a nie kartą przetargową w kolejnych wyborach samorządowych.

Młoda, a jednocześnie pragmatyczna do bólu. To jest ktoś kto może odmienić oblicze naszej Rady i naszego miasta. Ptasznik, Rygielski i inni tacy doradcy z PO jak Hordejukowa chcieli jej rodzinę - jedyną mieszkającą na stałe na wyspie - wyrzucić, odcinając jej prąd, żeby łatwiej było sprzedać Wielką Żuławę jakiemuś szemranemu biznesmenowi za byle jaką kasę. Nic z tego Panowie.

Niezależnie od wyniku wyborów, to się nie uda. Wielka Żuława była i będzie częścią Iławy, a jedyna rodzina, która tam od lat mieszka będzie tam mogła mieszkać tak długo, jak będzie chciała. Kolejni kandydaci w wyborach samorządowych od lat bajdurzą coś o Wielkiej Żuławie, ale dopiero Nowa Prawica jako pierwsza w historii Iławy wystawia do Rady Miasta kogoś, kto stamtąd naprawdę pochodzi!

Nasz pomysł na wyspę powstaje w oparciu o konsultacje z tymi ludźmi, a nie naciski lokalnego lobby turystycznego, które najchętniej zabudowałoby całą wyspę hotelami czy jakimś plastikowym badziewiem. Wielka Żuława, jeśli wyborcy nam zaufają, będzie za kilka lat nowoczesną częścią Iławy, nie skansenem, nie kurortem dla bogaczy, a tętniącą życiem dzielnicą łączą funkcje mieszkalne, usługowe, biurowe i turystyczne, do której każdy iławianin i iławianka będą mieli zawsze swobodny dostęp. To jest nasz cel i będziemy go konsekwentnie realizować.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 14-10-2014

31149. 
Odnośnie wpisu numer: 31143

Oj dzieje się, dzieje. Kampania wyborcza w Iławie nabiera coraz bardziej kuriozalnych rozmiarów.
Oto grupa miejscowych związkowców-maszynistów, z Panami Kopańskim i Ilińskim na czele, zaprosiła na wyborcze spotkanie Macieja Rygielskiego i Bernadetę Hordejuk. Od tej parki POgrobowców usłyszała brać kolejarska jak to muszą biedaczyska od 8 lat naprawiać to, co Żyliński ze swoją ekipą w Iławie zepsuł.
Publicznie wylewane żale zrobiły na dzielnych maszynistach najwyraźniej piorunujące wrażenie, bo gromko zapowiedzieli poparcie dla Hordejukowej i Rygielskiego.
Morał z tego wiekopomnego wydarzenia płynie taki: jeśli przespałeś dwie kadencje i nie masz nic do zaoferowania wyborcom, i w zamian próbujesz wywołać u bliźnich falę współczucia - udaj się do iławskich maszynistów. Tam, bez zadawania zbędnych pytań, troskliwie cię przytulą...
 Waldemar
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31148. 
Odnośnie wpisu numer: 31131

Jako mieszkaniec iławskiego „Starego Miasta” od urodzenia, czuję się obrażony.
Urodziłem się tutaj i żyję już 40 lat w tym miejscu, a człowiek z Lipowego Dworu, który nigdy tu nie mieszkał - nagle wymyślił sobie, że chce mnie reprezentować w Radzie Miejskiej?
Jaki trzeba mieć charakter aby [...] tylko po to, aby pozostać wciąż przy korycie w ratuszu!
 zniesmaczony
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31147. 
Uprzejmie informuję, że sesja Rady Miejskiej w Iławie (1 października br.) była pierwszej klasy komedią w wykonaniu PO rządzącej ratuszem oraz starostwem.
Sprawdźcie kto z ratusza wydał swego czasu warunki oraz pozwolenie budowlane ze starostwa na postawienie bloku mieszkalno-usługowego przy torach kolejowych. Chodzi o ten blok stojący na "polu zielonym" pomiędzy białym kościołem przy Wyszyńskiego a wiaduktem kolejowym nad ulicą Sobieskiego.
Inwestorem była Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość". Tutaj do akcji powinien wkroczyć natychmiast prokurator.
Ale komiczność sytuacji polegała na tym, że kilku sprawców siedziało na sali sesyjnej. Jeden patrzył gdzieś wysoko po suficie, drugi chował głowę już nawet nie w krocze, ale wprost w nogawki, a trzeci udawał, że coś bardzo pilnie czyta.
Powiadam: prokurator natychmiast! I cała iławska komitywa PO leży na pysku i kwiczy.
 urzędnik
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31144. 
Odnośnie wpisu numer: 31015

W odpowiedzi na wpis internetowy „zbulwersowanego ojca” oświadczam, że:

* Inicjatorem powstania klasy sportowej w SP 4 Iława była dyrekcja tej szkoły, a nie ja sam, jak stwierdza „zbulwersowany ojciec”. Starania o utworzenie tej klasy czynione były od kilku lat.

* Nabór do klasy sportowej prowadzony był zgodnie z zasadami rekrutacji opublikowanymi na stronie internetowej szkoły. O przyjęcie do klasy mogli ubiegać się chętni uczniowie ówczesnych klas trzecich, także z poza SP4. Na zorganizowanych spotkaniach z zainteresowanymi rodzicami przedstawiono zasady, według których miała być prowadzona nauka w tej klasie.

* NIEPRAWDĄ jest, że jednym z warunków przyjęcia do tej klasy miało być wstąpienie do klubu GKS Wikielec oraz, że startowało do niej cyt. „wielu fajnych chłopców”. Klasa sportowa o profilu piłka siatkowa dla dziewcząt oraz piłka nożna dla chłopców liczy 27 uczniów. Podania o przyjęcie do klasy złożyło 29 osób (12 dziewcząt i 17 chłopców), tyle samo dzieci przystąpiło do testów sprawności. Jedna dziewczynka zrezygnowała z nauki w tej klasie, natomiast kandydaturę jednego chłopca odrzucono z powodu dużej dysproporcji w wynikach testu sprawności w stosunku do pozostałej grupy (patrz dokumenty rekrutacji u dyrektora szkoły – protokoły).

* NIEPRAWDĄ jest, że uczniowie tej klasy mają po dwie szafki. Tak jak inne dzieci uczące się w tej szkole, korzystają oni z jednej szafki.

Ze swojej pracy w SP 4 Iława wywiązuję się równie sumiennie, jak i z pracy w klubie GKS Wikielec, o czym mogą świadczyć moje osiągnięcia sportowe – zarówno z uczniami szkoły, jak i zawodnikami klubu GKS. Powierzone mi przez pracodawców zadnia wykonuję rzetelnie, nie szczędząc sił i poświęcanego czasu.

Apeluję o niewpisywanie na forum i na łamach Kuriera nieprawdziwych informacji i wzięcie odpowiedzialności za publikowane materiały z moim imieniem i nazwiskiem. Na moją reputację i dobre imię pracuję bardzo ciężko od wielu lat.
 Tomasz Demczak
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31143. 
Odnośnie wpisu numer: 31122

Belfrze, doskonała analiza sytuacji - brawo!!! Lubię to! Uzupełnię tylko jeszcze jedną informacją.
Pan Edward Bojko nie wystartuje na burmistrza, a jeżeli nawet to w turze drugiej SLD nie poprze Hordejukowej i Ambroziaka! Bo na poparcie SLD ewentualnie może liczyć Żyliński! A wiem co mówię bo jestem blisko tych spraw! Powiem więcej: na lewicy są nawet tacy, którzy chętnie poprą Żylińskiego już w pierwszej turze!
Po wyborach szykuje się mała rewolucja! Bo... jak to było... "Dzierzęcki musi odejść!" - czy jakoś tak... :-)
 Teodor
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31140. 
Odnośnie wpisu numer: 31131

Mnie w kandydaturze Włodzimierza Ptasznika na miejskiego radnego mierzi zupełnie coś innego.
Każdy szanujący się wódz odchodzący na, mniej czy bardziej, zasłużoną emeryturę usuwa się w cień nie mieszając się do bieżących spraw grodu. Tak jest na całym cywilizowanym świecie.
No może poza Białorusią.
Kandydowanie byłego już burmistrza Ptasznika do lokalnego samorządu świadczy o braku klasy.
Załóżmy na moment, że Pan Ptasznik tym radnym zostanie. Wtedy jak on będzie na posiedzeniach rady miejskiej się odnajdywał? A jak to będzie wyglądało, jeśli burmistrzem nie zostanie żaden z kandydatów przez niego protegowanych? Mam na myśli Bernadetę Hordejuk i Piotra Ambroziaka.
Dla wyborców Starego Miasta byłaby to katastrofa!
Niech ktoś spróbuje mi wytłumaczyć taką sytuację: Ptasznik, jako radny miejski, jak ma nadzorować czy też rzetelnie rozliczać pracę kolejnego burmistrza? Co powie podczas dyskusji i głosowania nad sprawami np. które sam wcześniej zaniedbał...?
Ktoś tutaj na forum napisał o Studium Upadku Człowieka, wpis dotyczył Pana Piotra Ambroziaka... A moim zdaniem, po ogłoszeniu informacji o kandydatach na radnych, więcej cierpkich uwag w takim studium można by zamieścić na temat Włodzimierza Ptasznika i jego popleczników (PO).
 belfer z przypadku
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31139. 
Odnośnie wpisu numer: 31129

Ludwik Detyna?
Dla kogo "swój" - dla tego "swój".
Ale jakim cudem człowiek Jarosława Maśkiewicza [SLD] został dziś szefem
Miejskiej Komisji Wyborczej w Iławie?
Mam nadzieję, że rządzące PO tego wszystkiego nie ustawia.
Tym bardziej, że Jarosław Maśkiewicz nie kandyduje teraz do miasta. [...]
 czytelnik tp
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31138. 
Odnośnie wpisu numer: 31129

A przypomnę wam Józefa Stalina maksymę:
"Nieważne kto i jak głosuje. Ważne jest, kto te głosy liczy".
 wyborca mm
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31137. 
Odnośnie wpisu numer: 31124

Panie Tomaszu Dąbrowski.
Szkodliwy tok myślenia to mają ci kandydaci do samorządu czy polityki, którzy chcą wygrać wybory na obietnicach bez pokrycia. I to nie dotyczy tylko Pana. Politycy są odbiciem społeczeństwa w którym żyją, więc każdy z nas powinien się zmieniać na dobre.
Jaki powinien być polityk albo samorządowiec, czego wyborcy oczekują - odpowie Panu wujek Google.
Mnie załamało to, co Pan napisał [...] na temat pozyskiwania inwestorów.
 HK007
 Iława, Poniedziałek 13-10-2014

31136. 
Odnośnie wpisu numer: 31126

Ja, Marszałek, do was mówię - do abnegatów politycznych, którym nie po mojej drodze pochód Żylińskiego na Ratusz.
Jeśli mielibyście olej w głowie, a sądzę, że macie za mało, bo jesteście zapiekli w konkurowaniu jak kogut z indorem na podwórku, gdzie burek szczeka, to wy zjednoczylibyście szyki z Adamem. [...] szlifując się na przyszłość.
Jednak wam zamarzył się widok jeno złotego runa, a więc szurajcie na własną rękę.
Wy młodzież, wcale nie taka młoda w kalendarzu, jeno często bardziej podstarzała i wyliniała, niż nasz szacowny kandydat Adam. Niejeden z Was dorasta Adamowi wiekiem, a zapomniawszy o dacie urodzenia. Znam takich.
Towarzyszka Benita Hordejuczka też uchodzi za kandydatkę młodych.
Jeśli tak, to "gratuluję".
Co do moich ocen, jaka postać z PiS czy SLD zagrozić może Adamowi, to jedynie ten, na kogo postawi dziadek i babcia moherowa. A wiem z rozmów pod kościołem, że wielu staruszków zagłosuje jednak na już sprawdzonego Adama Żylińskiego. Wiekowi są, i mądrzy.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31135. 
Nowo budowany parking przy ulicy Sobieskiego to będzie kolejny bubel budowlany w mieście Iławie.
Dokumentacja projektowa pokazuje jak mają być ustawione stanowiska parkingowe - najazd pod kątem 150 stopni względem ulicy Sobieskiego.
A realizacja jest w praktyce zupełnie inna - pod kątem prostym!
 Piotr
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31134. 
Odnośnie wpisu numer: 31098

A mnie się to zdjęcie Kuriera bardzo podoba bo jest niezwykle użyteczne. Nareszcie wiem na kogo na pewno nie będę głosować. Żadna z osób nie będzie mnie zapewniać, że jest bezpartyjna lub że z nikim się nie układa.
 Julek
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31132. 
Odnośnie wpisu numer: 31096

Tomaszu Kiejstucie Dąbrowski. [...]
Szanowny kandydacie, Mazurami Zachodnimi równie dobrze, jak leżące w Pomezanii "Pojezierze Iławskie", można nazwać Kaszuby, bo też leżą na zachód od Mazur.
Dlatego na przykład proponuję Ostródę z przyległościami nazwać np. "Lubawszczyzną Północną".
 Komtur Jezioraka
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31131. 
Odnośnie wpisu numer: 31106

Kandydatura [byłego burmistrza Iławy] Pana Włodzimierza Ptasznika (PO) na radnego z okręgu Starego Miasta to kpina z mieszkańców starówki. Jak można startować z okręgu i chcieć go reprezentować, gdy się nie mieszka na Starym Mieście...?!
Same [...] nie wystarczy. Przecież mieszka ten Pan od lat na Lipowym Dworze! To tak, jak kandydat na Burmistrza Miasta Iławy Pan Ambroziak zameldował się w Iławie tuż przed wyborami. Po co? Odpowiedź sama się ciśnie na usta.
Nie róbcie z nas idiotów. O bolączkach, sprawach mieszkańców danego okręgu wiedzą tylko ludzie (kandydaci), którzy na co dzień zamieszkują w danym okręgu. Mają być naszymi reprezentantami. A wy kim jesteście?
 mieszkanka starówki
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31129. 
Ha ha ha [...]. Wszystko już wiadomo.
Otóż szefem Miejskiej Komisji Wyborczej w Iławie został "swój człowiek".
Ludwik Detyna.
 członek
 Iława, Niedziela 12-10-2014

31127. 
Odnośnie wpisu numer: 31107

Zwracam się do burmistrza Susza. Panie Krzysztofie [...]. Te skojarzenia, asocjacje, dla mieszkańców zbyt jawne, wskazują na wyborcze intencje Pana działań. Może ogłoszony program wyborczy więcej objaśni co Pan szykuje na przyszłość. Czekam.
Od konkurentów, a są chyba tacy, również oczekujemy upublicznienia w Kurierze swoich zamierzeń na przyszłość.
Panie Sadowski, zdrowa konkurencja nikomu nie zaszkodzi, odpoczął Pan na banicji w Gardei. Niech Pan jak najszybciej objawi swe plany, program dla miasta na przyszłą kadencję.
Większość mieszkańców ma tylko jeden interes - rozwój społeczny oraz gospodarczy swojego środowiska, miasta i gminy. Nie jest tak jak ogłosił przed 4 laty jeden z prezesów spółki gminnej: "Czas na zmiany"! W jego przypadku może teraz ziści się jego hasło wyborcze.
Mój skromny apel odnosi się również do pozostałych kandydatów na fotel burmistrza Susza. [...]
 suszak
 Susz, Sobota 11-10-2014

31126. 
Odnośnie wpisu numer: 31111

Oj nieładnie, nieładnie, mości Waldemarze....... Nie wolno tak miażdżyć żadnego z kandydatów na burmistrza naszego miasta Iławy. Nawet jeśli kandydat jest z zewnątrz.
Wygląda na to, że jest to wyborcza wojna pomiędzy kandydatami tego samego pokolenia, celującymi w ten sam elektorat. Zupełnie bez sensu! Aktywnych wyborców w przedziale wiekowym 25-45 lat nie ma w Iławie zbyt wielu. A jeśli znajdą się tacy, to będą głosować, jak reszta swojej rodziny, czyli wielopokoleniowo. A zasadnicza część rodzin zagłosuje albo na Żylińskiego, albo na Hordejukową. I może znajdą się jeszcze tacy, co z powodów ideologicznych zagłosują na kandydata PiS-u albo SLD.
Dla pozostałych kandydatów niewiele już pozostaje miejsca. O co więc się bijecie młodzi?
Pan Ambroziak powinien odciąć się publicznie od niektórych zarzutów, bo są zbyt poważne.
Trudno pojąć, dlaczego do tej pory tego nie zrobił. Bo co to za problem otwarcie zakomunikować, że od hotelu TIFFI, który planuje na Iławie wielką ekspansję (ponoć pobliskie ogrody, plaża, wyspa) NIE OTRZYMAŁ Ambroziak ani złotówki na wybory.
I dlaczego publicznie nie zaprzeczy Ambroziak, że z obecną władzą (PO) w ratuszu i starostwie on nie ma nic wspólnego, nie kolaboruje z nimi, nie przygotowują wspólnej wyborczej ustawki.
To są bardzo ciężkie oskarżenia i ma Pan Ambroziak święty obowiązek wytłumaczenia się przed wyborcami.
 także młody
 Iława, Sobota 11-10-2014

31125. 
Odnośnie wpisu numer: 31122

Doskonały komentarz belfra.
Panu Adamowi trudno będzie pierwszym uderzeniem zwalić na glebę całą resztę kontrkandydatów, ale może ich uśpić. Stracą przytomność i zanim się zbiorą na chuderlawe nogi, to drugie walnięcie będzie w weko od trumny [...].
Jednak konające zwierze rzuca się i może ostro zaatakować. Gdyby tak miało być, że PiS połączy się z PO i SLD w jedność, to już wielka hańba byłaby dla PiS i temu należy przedsięwziąć wszystko i zebrać swe szyki, uświadamiając wcześniej wyborcom PiS, by zastanowili się przed urną na kogo oddać głosy.
Listę Żylińskiego do powiatu ciągną wszak panie z najwyższej półki, które znane są wszystkim z bardzo dobrej strony. A zamyka listę prawdziwa lokomotywa [...].
Ale łaska wyborców na pstrej szkapie jedzie - wszystko jest możliwe.
 Marszałek
 Iława, Sobota 11-10-2014

31124. 
Odnośnie wpisu numer: 31114

Drogi użytkowniku HK007. Proszę napisać szczegółowo co konkretnie w problemie braku inwestycji w Iławie było takiego "załamującego"? Czy padły jakieś obietnice bez pokrycia? Napisałem jakie są oczekiwania iławian i to, w jaki sposób zamierzam wyjść naprzeciw.

Ściągnięcie dużego inwestora do Iławy nie będzie łatwe, ale nie jest niemożliwe. To Twoje "nie da się" to bardzo szkodliwy sposób myślenia, bo wtedy staje się samosprawdzającą przepowiednią. Zgodzę się, że znacznie bardziej prawdopodobne jest tworzenie miejsc pracy przez lokalnych przedsiębiorców zakładających zupełnie nowe firmy czy też rozwijający istniejące biznesy. Wykorzystuję już dziś każdą sposobność by wsłuchiwać się w głosy przedsiębiorców, z którymi mam okazję rozmawiać. Pytam ich wprost co wg nich może zrobić samorząd by zachęcić ich do inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Wszędzie przewijają się te same wątki: brak strategii, promocji turystyki, zadłużanie miasta ponad miarę na czystą konsumpcję (ronda, chodniki, basen), które nie tylko nie generują przychodów, a obciążają budżet.

Przedsiębiorców irytuje też nieuczciwa postawa obecnego samorządu faworyzującego wybrane podmioty umorzeniami podatkowymi przyznawanymi ad hoc, bez upubliczniania uzasadnienia. To podważa zaufanie do tej władzy. W takich warunkach nie ma mowy o dialogu i współpracy. A skoro tak jest iławscy przedsiębiorcy często wolą swoje nadwyżki wytransferować poza nasze miasto, albo przeznaczyć na konsumpcję dóbr, zazwyczaj nabywanych gdzieś daleko.

Złości mnie, że iławianie tak mało zarabiają, ale nie próbuj mi wmawiać, że postuluję odgórne narzucanie iławskim pracodawcom "średniej krajowej", zdając sobie sprawę, że specyfika przemysłu meblarskiego czy spożywczego to relatywnie niskie płace. Dlatego tak ważne jest, żeby wprowadzić do naszego miasta i inne gałęzie przemysłu i usług - te, na których opiera się współczesna gospodarka, generujące wysokie zyski: (elektroniczna, biotechnologiczna, usługi medyczne, etc.)

Niezależnie od wszystkiego musimy posiadać profesjonalną ofertę inwestycyjną na najwyższym poziomie. Trzeba szukać, próbować, dać się poznać inwestorom z różnych branż na całym świecie. Czyż można dziś na 100% przewidzieć jak się będzie kształtować światowa gospodarka za 2 lata? Nie. Jedno jest pewne: O Iławie ma być głośno, ma się dobrze kojarzyć, musi tu panować sprzyjający klimat społeczny i inwestycyjny. Wtedy z pewnością, prędzej czy później, pojawi się inwestor, który zaproponuje nam coś nowego, może nawet unikatowego, czego byśmy dzisiaj nawet sobie mgliście nie wyobrażali.

Uważasz, że powinienem mieć już dziś gotowy plan, kompleksowy pomysł na Iławę? Mam inne zdanie na ten temat. Nie znając wyników wyborów, składu Rady Miejskiej - wszystkie takie plany na dziś to wróżenie z fusów. Będę się upierał, że na szczegółowy plan, ułożenie strategii rozwoju miasta przyjdzie czas po wyborach. Wierzę, że nowa władza samorządowa, w której z woli wyborców być może będę miał udział, otworzy się z nieporównywalnie większym stopniu niż dotychczas na pomysły przedsiębiorców, społeczników, zwykłych mieszkańców.

W ich głowach już dziś jest ten plan. Mądry i pełen pokory burmistrz sięgnie do tego nieprzebranego bogactwa i wybierze to co dla naszego miasta będzie najlepsze, nakreślając kierunki, którym się będzie poświęcać najwięcej uwagi. Darzę wielką nieufnością wszelkie przedwyborcze "gotowce" pełne rozmachu i fajerwerków, ale gdy przychodzi czas realizacji tych planów okazuje się, że nie ma większości w Radzie, w budżecie dziura, brakuje społecznej akceptacji.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Sobota 11-10-2014


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 56 57 58 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... 236 237 238 ... 361 362 363 następna ] z 363131151601


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.