Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

Forum

31300. 
Odnośnie wpisu numer: 31296

...i zgoda Panie. Należałoby wyborcom zaprezentować przynajmniej jakie zadania stoją zawsze przed burmistrzem. Zadania, a nie programy, bo one są fikcją na wyrost i pod publiczkę.
Pierwsze muszą być cele, ale to już idealizm wynikający z wizji osobistej, gdyż wizja to już perspektywa. Po celach są zadania, po nich - sposoby realizacji, a więc metody i środki. Dalej tylko treści tzw. programu, zaś na koniec ogląd społeczny, tzn. ocena społeczna.
Cele wynikają z aksjologicznych fundamentów osobnika starającego się na burmistrza. Fundamenty aksjologiczne są twardymi przyjętymi przez człowieka wartości, jaki onże hołduje. I już jesteśmy w domu. Jaki ten człowiek jest względem etyki zasad moralnych, ile w nim dobra, prawdy i piękna.
Tak bym w skrócie to ujął, czym mają kierować się wyborcy stawiając krzyż na drogę do, załóżmy, Ratusza.
 Marszałek
 Iława, Sobota 25-10-2014

31299. 
Może ktoś z szanownych Forumowiczów wyjaśni mi tutaj zamysł i logikę nowego "węzła rondowego" przy dworcu w Iławie.
Bo mnie do głowy przychodzi tylko możliwość powiększenia parkingu przy skarbówce.
A może chodzi w tej komedii tylko o to, żeby były dwa nowe ronda do nadania imienia zasłużonym przy budowie tego tworu. To jednak trochę drogo wychodzi...
Czy już nie ma w naszym umierającym mieście Iławie naprawdę bardziej potrzebnych inwestycji niż porty towarowe, ścieki i zespoły rond donikąd?
 kierowca
 Iława, Sobota 25-10-2014

31298. 
Odnośnie wpisu numer: 31292

Rozumiem, że sprawiedliwy Marszałek z czystej troski się zainteresował tym miejscem. Tak naprawdę to prawidłowa reakcja społeczna, ale... śmieci nie posypały się nagle. Miejmy nadzieję, że to co piszemy przełoży się na czynną, bezpartyjną reakcję.
Swoją drogą to teraz gmina przeprowadzi tam pewnie nalot dywanowy. Całkiem możliwe, że właściciel śmieci w zębach do kontenera będzie je nosił i przepraszał jednocześnie.
W innych czasach to ten gość, zaraz po tym wpisie z fotografią bystrą, salutowałby do własnych rąk i po prostu posprzątał.
 pułkownik
 Iława, Sobota 25-10-2014

31296. 
Odnośnie wpisu numer: 31290

Wielce szanowny, stary czytelniku Kuriera. Spowodował Pan u mnie refleksję. Zacząłem się zastanawiać co oznaczają dwa magiczne słowa "program wyborczy". Starałem się policzyć w pamięci, ile razy w swoich kampaniach wyborczych posiłkowałem się tym uwodzicielskim: "wiecie, rozumiecie" albo "myśmy, powinniśmy".

I wie Pan do jakiej doszedłem konkluzji? Bardzo by się Pan zdziwił! Tylko raz wystąpiłem publicznie ze swoim programem wyborczym. Zdarzyło się to w 2002 roku. Jeśli ktoś nie pamięta, to przypomnę: przegrałem wówczas wybory - nie obroniłem się na stanowisku burmistrza. We wszystkich innych wyborczych rozstrzygnięciach skupiałem się na psychologicznym obrazie moich kandydatów - w konsekwencji na zaprezentowaniu samego siebie. I może Pan osądzić taką postawę bardzo surowo, ale ostateczny efekt był dla mnie zawsze bardzo przyjemnie frapujący.

Okazało się, że błogosławionych płonną nadzieją wyliczanek w stylu
"CO ZROBIMY DLA NASZEJ LOKALNEJ WSPÓLNOTY" nikt a nikt nie czyta! Natomiast jacy my, kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów, posłów tak naprawdę jesteśmy - niejednego wyborcę mocno intryguje...

Starannie policzyłem. Od 1990 roku będą to moje jedenaste wybory, szóste samorządowe. Powtórzę: za wyjątkiem feralnego dla mnie 2002 roku, nigdy programu wyborczego mieszkańcom Iławy i całego powiatu nie przedstawiałem - a mimo to każdy wyborczy wynik był dla mnie sukcesem. Jaki może z tych moich doświadczeń płynąć ważny, by nie powiedzieć fundamentalny wniosek? Pokuszę się o taką oto odpowiedź.

Wydaje mi się, że to kwestia zaufania wyborców do kandydata aspirującego do publicznych funkcji. Tenże wyborca wcale nie oczekuje od swojego wybrańca fantastycznego bajania o świetlnej dla nas wszystkich przyszłości. On chce oprzeć się na czymś trwałym, logicznym, sprawdzonym - dającym asumpt do zmian na lepsze. Tylko tyle i... aż tyle.

Stąd, pomimo że głowa mi trzeszczy od systemowych, kluczowych, niekonwencjonalnych dla Iławy (i całego powiatu) pomysłów, tych przeznaczonych dla edukacji, kultury, sportu, lokalnej przedsiębiorczości i wielu innych dziedzin naszego codziennego życia - o żadnym z nich nie będę piał do wyborców z zachwytem. Bo będą to tylko słowa, słowa, słowa... jakich spadnie na skołatanych wyborców bez liku. Istny wodospad cudownych wiadomości - ekscytująca licytacja, kto więcej zaoferuje czarownych, uwodzicielskich rozwiązań dla lokalnej wspólnoty.

Dlatego po raz kolejny zaryzykuję i trzymać się będę swojego utartego, wyborczego szlaku. Daję mieszkańcom Iławy (i całego powiatu) wszystko, co we mnie i w moich kandydatach najlepsze: naszą ofiarność i pasję do samorządowego działania - bez wygłaszania programowej litanii! Końcowy bilans, to werdykt wyborców - nie stopniujący naszych talentów w skali erudycji, elokwencji, roztaczania wizji, marzycielskiego rozmachu, ale przede wszystkim naszą wiarygodność oceniający...
 Adam Żyliński
 okolice Iławy, Piątek 24-10-2014

31294. 
Odnośnie wpisu numer: 31291

Chciałbyś jeszcze od kandydatów wymagać, żeby za pół darmo była komunikacja? I jeszcze ulgi? Na wszystko!
A kto, jak nie ty i ja będziemy musieli to spłacać. I jeszcze wnuki nasze udławią się tym - bo przecież nie Platforma zadowolonej z życia i siebie Hordejukowej i Rygielskiego. Oni nie wyjmą z kieszeni i nie zapłacą za swoje, lecz to my, iławscy Obywatele.
Nas to czeka, że wyższe będą podatki, że będą nas doić niemiłosiernie.
Żartów nie ma.
 Marszałek
 Iława, Piątek 24-10-2014

31293. 
Odnośnie wpisu numer: 31290

Kochaaaaaaaaaanyyyyyyyyyyyyy! O jakich ty "programach" mówisz...?
Od 25 lat te same uniki pod publikę.
Pokaż mi z tych lat wstecz chociażby jeden jakiś "program". Umiesz?
Bo ja nie.
Ty patrz kto to on jest. Czy dobrze mu z oczu patrzy. Co dotąd działał.
Co dotąd osiągnął. I czy posiada choćby minimum inteligencji.
 Marszałek
 Iława, Piątek 24-10-2014

31292. 
Odnośnie wpisu numer: 31289

Wiem, wiem...
Najłatwiej jest umyć ręce od problemu...
Skoro nie potraficie zaprowadzić porządku z tym śmietnikiem na kompanii w Rudzienicach, no to odmeldować mi się! Ale już! I do rezerwy - marsz.
Migiem odmaszerować.
Gmina wiejska bez wójta jest jak ten zarośnięty hektar bez gospodarza.
Wiem, wiem...
Trzeba tak robić, żeby się nie narobić, a jednak dobrze i lekko zarobić.
 Marszałek
 Iława, Piątek 24-10-2014

31291. 
Odnośnie wpisu numer: 31288

[...] Rodziny wielodzietne nie mogą w Iławie skorzystać z żadnych ulg, bo Rada Miejska [rządzi PO] nie podjęła uchwały, która przyczyniłaby się do pomocy, zwłaszcza dzieciom.
Najmłodsi iławianie od kilku lat nie chodzą do kina. Nie wiedzą jak wygląda basen od wewnątrz. Odebrano darmowe bilety komunikacji miejskiej dla dzieci dojeżdżających do szkól spoza miasta.
Spójrzcie w internecie jak w innych miastach wspomaga się rodziny np. Olsztyn, Gdynia itd.
Może nasi nowi radni, a także nowi kandydaci na burmistrza miasta wypowiedzą się w tej sprawie.
 Marek, lat 56
 Iława, Piątek 24-10-2014

31290. 
Odnośnie wpisu numer: 31272

Fajnie, że ukazały się [poniżej] kandydatury na najwyższe stanowiska burmistrzów i wójtów.
Najważniejsze są jednak ich programy wyborcze, plany na przyszłość dla miasta czy gminy. Same ulotki nie wystarczą. Jak sama nazwa mówi, są ulotne, mało zobowiązujące.
Programy zaś, czytane za jakiś czas będziemy mogli weryfikować nie tylko w trakcie trwania kadencji, ale nawet po latach. Jakże ciekawe są one w wydaniu choćby kandydata na burmistrza Adama Żylińskiego z Iławy, albo Jana Sadowskiego z Susza... Wrócę do nich na forum.
 stary czytelnik Kuriera
 region, Piątek 24-10-2014

31289. 
Odnośnie wpisu numer: 31266

Ty, Marszałek, a Ciebie po 20 latach nagle oświeciło? Natchnienia dostałeś po wywiadzie z Żuchowskim?
Naucz czytać się ze zrozumieniem. Doskonale wiesz kto to kupił i wiesz, że facet był już upominany. Tam pewnie jest też sołtys, ale może są wybory i MOŻE O CO INNEGO CHODZI :)
Tak naprawdę to właściciel tej śmieciarni powinien się do roboty zabrać.
 pułkownik
 Iława, Piątek 24-10-2014

31288. 
Odnośnie wpisu numer: 31287

Nie wiem jak to w Iławie wygląda, ale w wielu miastach ludzie starsi i rodziny wielodzietne są na różne sposoby wspierani.
Starsi mają na przykład tańsze bilety - nawet do filharmonii czy teatrów.
Ważne jest, żeby zapełnić jakoś czas seniorom, żeby mieli możliwość spotkania się w swoim gronie, mieli kluby seniora czy uniwersytety trzeciego wieku.
Rodziny wielodzietne zaś często mają kartę dużej rodziny, na którą dzieci i rodzice mają tańsze lub darmowe wejścia na basen, do kina, komunikację miejską itp.
Istnieje coś takiego w Iławie?
 Michał
 zp, Piątek 24-10-2014

31287. 
Czy lepiej jest być młodym, pięknym i bogatym, czy starym brzydkim i biednym? Pytanie jest retoryczne, odpowiedź oczywista. A czy w RP, nie mając pieniędzy i będąc już w wieku starszym, można liczyć na pomoc – ogólnie ujmując urzędników? Tu odpowiedź jest już mniej oczywista.

Felieton: „Iława to nie miasto dla starych ludzi”
http://www.kurier-ilawski.pl/opinie/Lotz-Ilawa-to-nie-miasto-dla-starych-ludzi/4225
 TADEUSZ LOTZ
 Iława, Piątek 24-10-2014

31286. 
Odnośnie wpisu numer: 31242

Miałam to wielkie szczęście zdobywać doświadczenie zawodowe pod nadzorem Pana Adam Żylińskiego, którego - mimo wielu minionych lat i wielu minionych szefów - wspominam jako dobrego szefa w kategoriach „najlepszy menadżer Iławy” oraz „szef, który uczył, że jesteśmy dla iławian, a nie iławianie dla nas”.
Jako była mieszkanka, cieszę się, że Iława ponownie ma szansę na włodarza z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że mieszkańcy tej szansy nie zmarnują i postawią na Pana Adam Żylińskiego, bo nie ma bardziej kompetentnego kandydata na to miejsce. Najpoważniejszych konkurentów znam! Żałuję bardzo, że nie mogę oddać głosu na „swój typ” na liście.
Jedno jest pewne: czas już: żeby w Iławie przestały rządzić koterie, królować intrygi i panować nieprzewidywalne. Wierzcie mi Państwo, ich „zapach” czuć nawet 70 km od Iławy.
Jeśli, ktoś uzna, że moja wypowiedź to laurka dla Pana Żylińskiego, to mnie ucieszy. Nie mam trudności w mówieniu dobrze o ludziach, których znam i cenię.
Panie Adamie szanowny, trzymam kciuki za Pana wygraną!
 Maria
 Olsztyn, Piątek 24-10-2014

31282. 
Kandydat na burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego:

* * *

BLANK JÓZEF
wiek: 55, KWW „Z mieszkańcami”
 skaner redakcyjny
 KURIER NOWOMIEJSKI, Czwartek 23-10-2014

31281. 
Kandydaci na wójta gminy wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie:

* * *

ANDRZEJEWSKI Andrzej Tomasz
wiek: 43, KW Ziemia Nowomiejska

BULIŃSKI Marcin
wiek: 33, Komitet Wyborczy PSL

SAMSEL Andrzej
wiek: 43, KW Prawo i Sprawiedliwość

WARUSZEWSKI Tomasz
wiek: 38, KWW Tomasza Waruszewskiego
 skaner redakcyjny
 KURIER NOWOMIEJSKI, Czwartek 23-10-2014

31280. 
Kandydaci na wójta gminy Kurzętnik:

* * *

DERESZEWSKI Wojciech
wiek: 41, Komitet Wyborczy PSL

PIĄTEK Piotr
wiek: 51, KW Prawo i Sprawiedliwość

ZĄBKIEWICZ Marek
wiek: 52, Komitet Wyborczy Wyborców „Ząbek”
 skaner redakcyjny
 KURIER NOWOMIEJSKI, Czwartek 23-10-2014

31279. 
Kandydaci na wójta gminy Biskupiec Pomorski:

* * *

CZAJKA Stanisław Andrzej
wiek: 57, KWW „Nasza Gmina Biskupiec”

DOBEK Arkadiusz
wiek: 38, KWW „Porozumienie Samorządowe Razem”

MARKOWSKI Mariusz
wiek: 31, KWW „Ziemia Nowomiejska”

ROMANOWSKI Marek Jan
wiek: 53, KW Prawo i Sprawiedliwość

SKOLMOWSKI Eugeniusz Ludwik
wiek: 53, KWW Eugeniusza Skolimowskiego „Razem dla Gminy”

WITKOWSKI Grzegorz
wiek: 38, Komitet Wyborczy PSL
 skaner redakcyjny
 KURIER BISKUPIECKI, Czwartek 23-10-2014

31278. 
Kandydaci na burmistrza Prabut:

* * *

BUSSLER Ewelina
wiek: 34, KW SLD Lewica Razem

OCHAŁ Andrzej
wiek: 34, KWW Niezależne Prabuty

PAWŁOWSKI BOGDAN Józef
wiek: 50, KWW Prabuty Razem

SZULC MAREK Bogdan
wiek: 61, KWW OPS

ZAWADZKI ZBIGNIEW Stanisław
wiek: 59, KWW Odnowa
 skaner redakcyjny
 KURIER PRABUCKI, Czwartek 23-10-2014

31277. 
Kandydaci na burmistrza Kisielic:

* * *

KOPROWIAK Tomasz
wiek: 58, KWW „Straż - Gmina - Rozwój”

RYSZCZUK Rafał
wiek: 37, KWW „Gospodarność - Uczciwość - Zmiany”
 skaner redakcyjny
 KURIER KISIELICKI, Czwartek 23-10-2014

31276. 
Kandydaci na burmistrza Zalewa:

* * *

FELCZAK Marcin
wiek: 31, Komitet Wyborczy PSL

GŁOZAK Grzegorz
wiek: 33, KWW „Przyjazny Samorząd”

ŻYLIŃSKI Marek Błażej
wiek: 62, KWW Marka Żylińskiego „Zalewo 2020”
 skaner redakcyjny
 KURIER ZALEWSKI, Czwartek 23-10-2014

31275. 
Kandydaci na wójta gminy wiejskiej Lubawy:

* * *

EWERTOWSKI Tomasz
wiek: 43, KWW Porozumienie Obywatelskie Gminy Lubawa

GRANACKA Katarzyna
wiek: 26, Komitet Wyborczy PSL
 skaner redakcyjny
 KURIER LUBAWSKI, Czwartek 23-10-2014

31274. 
Kandydaci na burmistrza miasta Lubawy:

* * *

RADTKE Maciej
wiek: 43, KWW Macieja Radtke

SZAUER Mateusz
wiek: 32, KWW Porozumienie Lokalne
 skaner redakcyjny
 KURIER LUBAWSKI, Czwartek 23-10-2014

31273. 
Kandydaci na wójta gminy wiejskiej Iławy:

* * *

HARMACIŃSKI KRZYSZTOF
wiek: 56, Komitet Wyborczy Wyborców „Wspólna Gmina”

MAŁEK JERZY Franciszek
wiek: 61, Komitet Wyborczy PSL
 skaner redakcyjny
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 23-10-2014

31272. 
Kandydaci na burmistrza miasta Iławy:

* * *

AMBROZIAK PIOTR Robert
wiek: 41, Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Ambroziaka

DĄBROWSKI TOMASZ Kiejstut
wiek: 36, KWW „Nowa Prawica Powiatu Iławskiego”

EWERTOWSKI JERZY Zbigniew
wiek: 58, Komitet Wyborczy „Prawo i Sprawiedliwość”

HORDEJUK BERNADETA Justyna
wiek: 49, Komitet Wyborczy „Platforma Obywatelska”

KLUBA BARTOSZ Grzegorz
wiek: 31, Komitet Wyborczy Wyborców Bartosza Kluby

WĄS IRENA Maria
wiek: 65, Komitet Wyborczy Wyborców „Solidarnie Narodowo Razem”

ŻYLIŃSKI ADAM Jacek
wiek: 56, Komitet Wyborczy Wyborców Adama Żylińskiego
 skaner redakcyjny
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 23-10-2014

31271. 
Kandydaci na burmistrza Susza:

* * *

GÓRNY MARIAN Ryszard
wiek: 62, KWW Forum Samorządowe

PIETRZYKOWSKI KRZYSZTOF Stefan
wiek: 60, KWW Samorządowe Porozumienie Obywateli

SADOWSKI JAN
wiek: 65, KW Prawo i Sprawiedliwość
 skaner redakcyjny
 KURIER SUSKI, Czwartek 23-10-2014

31270. 
Czy to prawda, że na ostatniej sesji w Kisielicach, przewodniczącemu Rady Miejskiej [...] wypomniał sprowokowany Rafał Ryszczuk to, że występował na pierwszej stronie Kuriera z paskiem na twarzy jak [...], kiedy po pijaku prowadził lekcje w szkole?
Biedny [...] zakończył karierę w radzie, jak i w szkole - w swoim stylu, czyli bez stylu.
Żegnaj dyrektorze, przewodniczący, prezesie naszego klubu łu-bu-du-bu.
 Łuki
 Kisielice, Czwartek 23-10-2014

31268. 
Odnośnie wpisu numer: 31260

Szkoda, że radny Piotr Żuchowski nie pochwalił się swoją frekwencją na posiedzeniach Rady Powiatu Iławskiego!
Kiedy był w zarządzie województwa w Olsztynie to charakterystycznym dla niego było to, że [...][...][...].
Pewnie jego [...][...][...].
Szkoda, że w tym wywiadzie tego nie wyczytałem. Wszystkie powyżej fakty są do sprawdzenia, więc mam nadzieję, że MODERO-KURIERO nie wytnie mojego tekstu.
Ach, i jeszcze jedno! Kiedy Pan Piotr Żuchowski odchodził z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, to [...][...][...].
O wspólnych [...][...][...] już nie wspomnę, bo i po co.
Ale mimo wszystko - powodzenia!
 [anonim]
 brak lokalizacji, Czwartek 23-10-2014

31266. 
Odnośnie wpisu numer: 31265

Zaraz Panie prezes: jak to "nic do tego"...?!
Pan Harmaciński jako wójt winien z racji gospodarza całej gminy wiejskiej Iławy mieć bystre oko i chama za pysk chwycić.
Ja jestem tylko czułym obywatelem, którego ten widok mierzi, bynajmniej dlatego, że droga, kiele której ten burdel kwitnie, prowadzi na cmentarz naszych setek rodzin.
Ciekaw jestem, dlaczego akurat Pana jako prezesa spółdzielni ubódł mój ten komentarz, hę? Czyżbyś Pan miał z tym burdelem związek jaki, czy co? Hę?
To Pan zapewne wie, kto jest tego [na zdjęciu] syfu właścicielem, więc proszę wespół z wójtem Harmacińskim odwiedzić bałaganiarza i chórem powiedzieć mu co należy. Jeśli nie posłucha, to nasłać mu odpowiednie służby porządkowe.
Ale wy tylko... aby od siebie. I milion wytłumaczeń.
Minister Żuchowski, mówiąc we wczorajszym dla Kuriera wywiadzie, że "Harmacińskiego interesuje tylko własny portret", miał wielką rację. Ja chętnie zaproponuję Harmacińskiemu i Panu wspólną fotkę na tle tego burdelu po byłym kółku rolniczym w Rudzienicach. Macie na tyle odwagi? Chcecie się przekonać co ludzie powiedzą?
 Marszałek
 Iława, Czwartek 23-10-2014

31265. 
Odnośnie wpisu numer: 31173

Szanowny Panie!
Teren, o którym Pan pisze, od 25 lat należy do prywatnej osoby. Może warto byłby w pierwszej kolejności porozmawiać z prawnym właścicielem tej posesji. Nie bardzo wiem co ma z tym wspólnego wójt Harmaciński. Istnieją odpowiednie służby, które mogą wpłynąć na porządek w tym miejscu.
 Piotr Jaskulski, prezes Spółdzielni Rolniczo-Usługowo-Handlowej
 Rudzienice, Czwartek 23-10-2014

31263. 
Franciszek Małek (PSL) w 2010 roku w wyborach na Wójta Gminy Iława uzyskał 37% głosów. PSL do rady gminy uzyskał tylko 13% mandatów. Elektorat Pana Małka głosuje nielogicznie, bo jak potem nowy wójt ma współpracować z obcą sobie radą?
 wyborowy
 Ziemia Iławska, Środa 22-10-2014

31262. 
Odnośnie wpisu numer: 31261

Nie chcę sugerować od kogo z powiatowych radnych miałem informację o koalicyjnej "zgodzie" w powiecie w sprawie powołania na stanowisko Starosty [Rygielskiego] sprzed 8 lat.
Ten z prawicy człowiek oznajmił mi wówczas, że "u nas pomiędzy radnymi jest zaufanie i zgoda, my nie politykujemy, my działamy dla powiatu, a polityka prowadzona jest na górze".
Nie spodziewałem się wówczas, czym te postawy miały skutkować. Okazało się, ze podziałem władzy i stanowisk po równo, by wilk (ludki PO - Rygielski) był syty, i owca (komuna) cała.
 Marszałek
 Iława, Środa 22-10-2014

31261. 
Odnośnie wpisu numer: 31257

Dobre pytanie. Czego boi się Pan Henryk Dzierzęcki? Czego boi się każdy z nich?
Ano tego, że się wszystko wyda, a każdy z nich ma coś na sumieniu. Podejmują ważne decyzje (akty prawne). Proponuję od czasu do czasu przejrzeć BIP Starostwa Powiatowego w Iławie. Jaki tam bałagan panuje! A dotyczy ledwo kilku jednostek organizacyjnych.
Oj Panie starosto Rygielski, kogo żeś Pan pozatrudniał. Wstyd!
 MRJ
 Iława, Środa 22-10-2014

31260. 
Pan minister Piotr Żuchowski udzielił dziś wywiadu na łamach Kuriera.
Ostro dostało się wójtowi Harmacińskiemu...
Nikt jeszcze po nim tak, jak Pan Piotr, nie "przejechał się" publicznie.
Cała prawda. [strona 7]
 czytelnik
 Iława, Środa 22-10-2014

31257. 
Odnośnie wpisu numer: 31254

Panie "iławiak", trafne spostrzeżenie. Ryszard Zabłotny miał zawsze taką ilość zwolenników, która gwarantowała dwa mandaty dla SLD z miejskiego okręgu do Rady Powiatu. To kolejny przejaw buty Macieja Rygielskiego, który de facto wydaje polecenia działaczom iławskiej lewicy - Dzierzęckiemu i Bieleckiemu.
Zabłotny był niepokorny i chodził własnymi ścieżkami - z perspektywy tych osobników nie nadawał się, już nie mogli go dłużej zdzierżyć. Podobno dostawał zaproszenia na inne listy, ale nie mógł przyjąć żadnej propozycji. Momentalnie "załatwiliby" mu żonę, która jest wieloletnią pracownicą starostwa, a jej bezpośrednim przełożonym jest czołowy działacz Platformy i kandydat na radnego Ryszard Kabat. Ci ludzie nie żartują i nie cofną się przed niczym. Oto jakie dno osiągnęło życie publiczne w Iławie!
I jeszcze jedno. SLD nie wystawiło swojego kandydata na burmistrza po to, by poprzeć w pierwszej turze Bernadetę Hordejuk. Taki jest plan, by z każdej strony osaczyć Żylińskiego, tak bardzo boją się wietrzenia we wszystkich urzędach.
Widzę to niemal codziennie jak najważniejsi iławscy stratedzy nerwowo rozglądają się po korytarzu, zanim zamkną się szczelnie w gabinetach starostwa. Biedny jest ten Maciuś Rygielski. Nieszczęsna, skołowana do cna Beniusia Hordejuk. Otumaniony doszczętnie i nie mniej przerażony Henio Dzierzęcki (czego on się boi?).
Odrzucenie Zabłotnego, brak wystawienia kandydata na burmistrza i poparcie budzącej negatywne emocje Hordejuk, definitywnie pogrąży SLD, które obok lokalnego PiS jest najwierniejszym sojusznikiem iławskiej PO. Lewica nie weźmie nawet jednego mandatu w mieście i z miejskiego okręgu do Rady Powiatu. Tak kończy każda formacja, gdy na własne życzenie pozbawia się politycznego kręgosłupa.
 belfer z przypadku
 Iława, Środa 22-10-2014

31255. 
Ciekawa jestem jak tam ostatnio ma się wizerunek szpitala.
Taka cisza, a tyle się dzieje. Dyrekcja i niedorzecznik milczą.
 ciekawska
 Iława, Wtorek 21-10-2014

31254. 
Co ciekawego mi się rzuciło w oczy: nigdzie nie widzę Ryśka Zabłotnego.
Co to oznacza...? To tak, jakby od SLD odczepić lokomotywę i doczepić drezynę w postaci Dzierzęckiego. Zabłotny sam na listę zbierał ponad tysiąc głosów lub i więcej. Brak Zabłotnego może oznaczać poważne kłopoty stołkowego koalicjanta Rygielskiego. Oj chwieją się posady...
 iławiak
 Iława, Wtorek 21-10-2014

31253. 
Panie wójcie Harmaciński!
Panie burmistrzu Ptasznik!
Wytrzyjcie łzy! Bezrobocie w Iławie spada na łeb, na szyję!
Tak więc pomocników do pracy (przy betoniarce i na stolarni) potrzeba.
 biznesmen z Iławy, lat 46
 Nowa Wieś, Wtorek 21-10-2014

31246. 
Odnośnie wpisu numer: 31242

Drobiazg, Panie Kamilu.
Cała przyjemność po mojej stronie. Druga połowa października i cały listopad to w parlamencie czas szerokiego zakresu prac nad budżetem naszego państwa. A ja jestem członkiem sejmowej komisji finansów publicznych, co mnie do stolicy, w gorącym wyborczym okresie, solidnie przygwoździło.
Ale na wysmarowanie kilku zdań na forum, pomiędzy jednym a drugim posiedzeniem komisji, zawsze mi czasu musi wystarczyć. Za taką możliwość kontaktu z rozmówcami jestem moderatorom Kuriera bardzo wdzięczny.
Tym bardziej, że bardzo lubię forum Kuriera - za inteligentne, dowcipne, czasem denerwujące, prowokujące pozytywnie, ciekawe, ważne, często ładną polszczyzną okraszone wypowiedzi wielu forumowiczów.
 Adam Żyliński
 Iława, Wtorek 21-10-2014

31245. 
Odnośnie wpisu numer: 31234

Fałszowanie wyborów to nie tylko wykroczenie, a wprost przestępstwo. Można za taki czyn trafić do więzienia. Może zbyt często ten szczegół przywołuję, ale przy unifikacji prawa wyborczego przepracowałem w parlamencie kilka lat - co pozwoliło mi poznać mechanizmy wyborcze z każdej strony.

Wypaczenie przebiegu wyborów może zdarzyć się tylko w jednym miejscu - w punkcie zero, czyli w samym lokalu wyborczym. Choć w moim przeświadczeniu, jest to prawie niemożliwe. Jednakże temu "prawie" kilka zdań poświęcę.

Otóż jedynym zbrodniczym narzędziem w obwodowej komisji może być... długopis. Jeśli członkowie komisji nie wykażą należytej staranności, najsprytniejszy z nich może zręcznie przy kartach pomajstrować. Możliwości są dwie.

Pierwsza, to zaznaczenie kandydata na czystej karcie - wrzuconej przez wyborcę do urny z nonszalancją, bez wytypowania jakiejkolwiek kandydatury na którejkolwiek liście (kandydatów na burmistrza, radnego miejskiego, powiatowego, sejmiku).

Druga możliwość jest znacznie groźniejsza. To produkowanie nieważnych głosów. Na dwa sposoby. W przypadku wyborów na burmistrza i na radnych w okręgach jednomandatowych - wystarczy dodatkowo zaznaczyć, obojętnie które, drugie nazwisko i głos staje się nieważny. Chcąc unieważnić głos na kandydata do rady powiatu i sejmiku trzeba dokonać innej sztuczki - postawić znak przy kandydacie z innej listy.

Piszę o tym, aby członków komisji ze wszystkich komitetów wyborczych wybitnie na te niuanse uczulić. Nie ma nic bardziej obrzydliwego w akcie wyborczym od manipulacji przy kartach wyborczych po wysypaniu ich z urny.

Osobiście w takie ohydne praktyki na naszej iławskiej ziemi nie chcę wierzyć. Chodzę na wszystkie wybory - odkąd uzyskałem pełnoletność i za każdym razem widzę w lokalach wyborczych w Iławie, przy stolikach suknem przykrytych, budzące zaufanie przyzwoitych ludzi twarze.
 Adam Żyliński
 Iława, Wtorek 21-10-2014

31244. 
Urząd Miejski w Kisielicach [burmistrz Tomasz Koprowiak, PO] umorzył komunalce prawie 250.000 zł w tym roku. To chyba największe umorzenie w całym powiecie. Czy to nie jest zwykła niegospodarność i marnowanie publicznych pieniędzy?
 ja
 krajan, Wtorek 21-10-2014

31243. 
Odnośnie wpisu numer: 31173

Rudzienice. [...]
Z oglądu fotki wynika, że taki stan burdelu przed nekropolią rudzienicką istnieje już kilka lat.
Jest to pewnie teraz teren prywatny.
By przekonać się o prawdziwości tej fotki, pojechałem do Rudzienic, mimo dalekiej drogi. Naoczny widok przeraził mnie jeszcze bardziej, przerósł moją wyobraźnię. Przecież to są przedmieścia i slamsy Kalkuty lub Meksyku. Czy takie widoki mają oglądać uczestnicy konduktów żałobnych podążających na cmentarz w Rudzienicach?
 wyborowy
 Ziemia Iławska, Poniedziałek 20-10-2014

31242. 
Odnośnie wpisu numer: 31233

Panie Adamie! Dziękuję za to, że wprowadził Pan trochę wyborczego życia, werwy takiej.
Te całe towarzystwo rządzące już dawno spoczęło na laurach i myślało, że wybory znowu mają z urzędu wygrane, a tu nagle pojawił się znowu Pan Adam Żyliński. Jak tak czytam przedwyborcze wpisy, to mi się buzia śmieje i miód na moje serce ta cała panika w rządzącym obozie. Nie szkoda mi ich w ogóle, gdyż niewiele zrobili dla Iławy. Nie identyfikuję się z nimi.
Myślę, że nie tylko ja.
Czekam na niedzielę 16 listopada.
 Kamil
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31241. 
A mnie najbardziej bawi sytuacja, jak to wszelka sfera budżetowa walczy teraz o mandaty. No tak, trzeba sobie zapewnić zatrudnienie, bo - a nuż widelec - przyjdzie nowa władza i będzie chciała wstawić swoich ludzi na ich miejsce.
Jak widzę na listach takie osoby, to znowu pytam: dlaczego posiedzenia rad nie odbywają się w późnych godzinach popołudniowych? W końcu przecież nie płacimy urzędnikowi, nauczycielowi, lekarzowi, policjantowi etc. pensji za to, żeby w czasie swojej pracy wcinał paluszki i lansował się na salonach. Chcesz coś robić społecznie - rób to po godzinach pracy!
 bobbi
 world, Poniedziałek 20-10-2014

31238. 
Odnośnie wpisu numer: 31232

Jako gość starszawy, ale jeszcze w kwiecie wieku żywotności tak zwanej polityczno-biologicznej, mówię Panu Adamowi Iławskiemu, iż podobnie było w epoce Towarzysza Edwarda Gierka. Wówczas również pozowali członkowie partii do podobnych fotek, jakże niezbędnych do legitymacji PZPR. Szkopuł w tym, że tylko 20% spośród tychże było duszą "za", reszta "przeciw" lub indyferentnych wobec idei socjalizmu w Polsce.

Czyż nie mamy paralelnej sytuacji na tych "fotografiach poparcia PO" (chyba zaparcia) z Rygielskim i Hordejukową na czele obiektywu?

Jako człek wojska, któren przeszedł różne eszelony, poligony, wykłady oficerki, ataki nocne, desant zachodnich imperialistów, zwiady i zasadzki, mam w zanadrzu różne ciekawe pomysły nagradzania wyróżniających się żołnierzy za czyny bojowe na poligonach. Pierwszą nagrodą byłaby fotka obywatela szeregowca na tle dowódcy pułku. Dlatego też proponuję towarzyszom komunistom z PO, aby podległych i wyróżniających się członków partyjnych nagradzano:

* za I miejsce - fotka z Bernadetą Hordejuk (może być ubrana)
* za II miejsce - fotka z Maciejem Rygielskim (koniecznie w kasku)
* za III miejsce - fotka z Włodzimierzem Ptasznikiem (trzeba zasilacz)

---------------------------------------------------------------------

Ale sami popatrzcie na te zdjęcie. Cyrku nie trzeba! Cymes, gitara!

http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Podwojna-PLATFORMA-wzajemnego-poparcia/4228
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31237. 
Odnośnie wpisu numer: 31233

Ja na miejscu Pana Wójta Harmacińskiego wcale nie martwiłbym się o przegraną, skoro poselstwo było jego marzeniem. Każdy człek ma swoje wizje i misje życiowe. Oby tylko nie wykoleił się ten Pan na obślizgłej drodze wyborczej.
Odniosę się krótko do Pana Piotra Amroziaka, ponoć młodego kandydata na krzesło burmistrza Iławy wyłożone kolczastymi różami (choć tak po prawdzie to niewiele młodszego od Pana Żylińskiego). Rzucił on swoje materiały propagandowe w miejsca zasiedlone przez większość młodzieży. Na jednym z nich hasło: rozwój+praca=edukacja. Nijak jakoś ono brzmi, gdyż należało: praca+edukacja=rozwój. I to jest to: praca i nauka to dobrobytu źródło.
Ja znam lepsze hasło. Oto ono: władza rad + elektryfikacja = komunizm. Hasło, które poznałem z książki, ucząc się fizyki w I klasie liceum Eylau.
Dziś przestawiłbym hasełko tak:
Demokracja w Polsce = władza rad z Platformy Obywatelskiej + internet szerokopasmowy.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31235. 
Odnośnie wpisu numer: 31231

Teodorze, coś mi się zdaje, że bratnia duszo!
Podtrzymuję swoją opinię, że Bernadeta Hordejuk popełniła karygodny błąd, kandydując równocześnie na burmistrza miasta Iławy i do sejmiku.
To taktyka prowadząca wyborców na manowce.
Pogardliwe dla mieszkańców Iławy założenie, że są leniwi i nie zadadzą sobie trudu, by zastanowić się z jakiej racji mają oddawać na Panią Hordejuk nie jeden, a dwa głosy. Przecież któryś z tych głosów będzie zmarnowany!
Panowie Piotr Żuchowski i Marcin Woźniak składają wyborcom znacznie uczciwszą ofertę. Wiele zależy od tego, czy obaj kandydaci będą potrafili namówić iławian, by ci nie ulegali politycznym przyzwyczajeniom, a większą uwagę zwrócili na konkretnego człowieka.
 Waldemar
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31234. 
Odnośnie wpisu numer: 31231

Panie Adamie - a w jaki sposób zamierza Pan przypilnować uczciwości liczenia głosów w tych wyborach?
Pytam, bo doświadczenia wyniesione z obserwacji Pana marnotrawnych dawnych kolegów i koleżanek mniejszych (z PO) są jednoznacznie powalające na posadzkę.
Z tego co ja słyszę, ludzie naprawdę serio obawiają się o fałszerstwa.
Nie bez podstaw.
Towarzycho, które dotychczas było w stanie pogryźć rękę pańską, dziś zdolne będzie do najgorszych rzeczy. Oni stoją pod ścianą i chyba do ich zakutych łbów dotarło tuż przed metą, że mogą przegrać wszystko.
Zaczęli panikować i dlatego są bardzo groźni - nieobliczalni.
 Fancus Adamcus
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31233. 
Odnośnie wpisu numer: 31223

Z żalem, ale muszę sprostować, drogi Marszałku!
Od 2001 roku nie można łączyć funkcji posła/senatora ze stanowiskiem wójta/burmistrza.
Miałem to szczęście, że w latach 1997-2001, byłem w gronie kilkunastu posłów z całej Polski, którzy równocześnie wykonywali pracę w gminnym samorządzie. Oczywiście, byłem wtedy posłem niezawodowym. Ale wtedy to była ostatnia taka kadencja.
Obecnie, jeśli faktycznie zostałbym burmistrzem Iławy - tracę mandat automatycznie, bez wyrażania swojej woli. Stałoby się tak np. we wtorek po wyborczej niedzieli, z dniem ogłoszenia wyników wyborów w dzienniku urzędowym.
Panu Krzysztofowi Harmacińskiemu najszczerzej jak tylko można życzę, aby w Warszawie mnie zastąpił. Nie ma potrzeby wyjaśniać, jak bardzo taki obrót sprawy leży w moim interesie.
Ponadto muszę jeszcze dodać, że nigdy nie zdarzyło mi się na Wiejskiej pić koniak, jeść kawior i langustę - dla odmiany wprost przepadam za przyrządzoną domowym sposobem golonką na kapuście.
 Adam Żyliński
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31232. 
Odnośnie wpisu numer: 31212

Sympatyczna i niewątpliwie dzielna forumowiczko Olu Mała! Śpieszę Panią pocieszyć, że nie tylko Pani tata był zbulwersowany wyborczą hucpą urządzoną przez Panów Ilińskiego i Kopańskiego. Otrzymałem kilka sygnałów od zdezorientowanych takim obrotem sprawy kolejarzy, równie rozdrażnionych spektaklem zafundowanym przez związkowców, pospołu z Maciejem Rygielskim i Bernadetą Hordejuk.

Ja tego rodzaju spotkaniami specjalnie się nie martwię, bo one w efekcie przeradzają się w anty-spotkania. Są zbyt nachalne i grubo ciosane.

Przykre jest jednak to, że tak bezwstydnie, bez skrupułów - w wyborczą grę wciągane są środowiskowe grupy z naszego miasta. Z ubolewaniem patrzę na iławskie Amazonki, harcerzy, strażaków (OSP), pozujących do propagandowego zdjęcia dla PO. Z wielką przykrością obserwuję kilku społeczników-działaczy, których zawsze traktowałem (i będę traktował!) z wielką atencją.

Trudno mi powiedzieć ile w tym zachowaniu jest przymusu, a ile braku wyobraźni i beztroski. Tak jednak nie wolno postępować! Jakiż to fatalny przejaw samodestrukcji całej naszej lokalnej wspólnoty - w myśl niszczycielskiego hasła: „PO NAS CHOĆBY POTOP!”

Organizacje pozarządowe w swej istocie mają obowiązek trzymać się jak najdalej od polityki. Nie stawać w trakcie obojętnie jakich wyborów po żadnej stronie. Tak się dzieje w całym cywilizowanym świecie. Wszelkie organizacje mają pełne prawo i przywilej od każdej władzy pomocy oczekiwać, ale żadnej wprost nie wspierać, bo to niszczy sens istnienia takiego stowarzyszenia.

Często rozmyślam jak to będzie dalej w naszej Iławie - jeśli te wybory rzeczywiście wygram. Jak nam, wszystkim iławianom, przyjdzie się pozbierać. Jak szybko będziemy umieli uwolnić się od tych, pozbawionych jasnych reguł i klarownych zasad, fatalnych zachowań...
 Adam Żyliński
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31231. 
Odnośnie wpisu numer: 31211

Szanowny Waldemarze, przeczytawszy Twoją wypowiedź stwierdzam, że nasze myśli i poglądy idą w tym samym kierunku.
Nie wiem tylko czy Ty zgodzisz się ze mną, że przy tych manewrach Pani Hordejuk osłabieni zostają inni kandydaci do sejmiku z Iławy (z innych partii). Myślę tu o myśliwym ministrze Żuchowskim i o młodym lewicowym Marcinie Woźniaku. [...]
Elektorat PO nie odbiega tak do końca od elektoratu SLD. Biorąc pod uwagę centrolewicowe poglądy Marcina Woźniaka to właśnie on może być stratny w tej kombinacji Hordejukowej. [...]
 Teodor
 Iława, Poniedziałek 20-10-2014

31229. 
Odnośnie wpisu numer: 31208

Forum naszego Kuriera Ilawskiego ma juz swoja renome. Smiem ocenic, ze wielu uczestnikow ma bardzo ciekawe wpisy, bardzo interesujace, szczere i odpowiedzialne.
Wierze, ze forum bedzie mialo duzy wplyw na zblizajace sie wybory samorzadowe w pozytywnym swietle - ulatwi wielu wyborcom podjac najlepsze decyzje przy urnach wyborczych.
 tez emigrant
 Ilawa, Niedziela 19-10-2014

31228. 
Odnośnie wpisu numer: 31193

...a kto wyda polecenie koszenia poboczy i rowów dróg powiatowych, takich jak Rudzienice-Tynwałd, Iława-Zalewo, albo Iława-Biskupiec... itd. Aż strach jechać, gdyż pobocza to same krzaczyska po szyję, drapią niemiłosiernie po lakierze samochodowym. Już nie wspomnę, że nagle może wskoczyć zwierz.
Kiedyś takie drogi strzyżono regularnie. Porządek był. Bo chodził dróżnik, który obcinał drobniejsze gałęzie drzew. Podobnie też gospodarze, których pola przylegały do dróg, zobowiązani byli przy drogach kosić chwasty. Podobnie był nakaz koszenia chwastów na miedzach. Pod groźbą kary pieniężnej.
Panowie, wówczas była inna Polska, ORMO-wcy nad porządkiem czuwali. Teraz na nic nie ma pieniędzy i jeden wielki burdel. [...]
 ORMO-wiec
 Iława, Niedziela 19-10-2014

31227. 
Może ktoś wie, jaka jest oficjalna lista kandydatów na burmistrza Iławy.
 Jarek
 Iława, Niedziela 19-10-2014
Odp. 
Nie tylko z terenu Iławy, ale również z wszystkich miast i gmin
naszego regionu – kandydatów poznasz w środowym wydaniu
papierowym tygodnika „KURIER IŁAWSKI”.
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 20-10-2014

31224. 
Odnośnie wpisu numer: 31207

Możliwy przebieg wydarzeń po 16 listopada, przedstawiony przez internautę "nowego" pokazuje, że sprawiedliwość jeszcze jest na tym świecie. Adam Żyliński burmistrzem Iławy, Jerzy Małek wójtem gminy, Krzysztof Harmaciński posłem na Sejm... Każdy z nich otrzymałby to, do czego od kilku lat dążył.
Małek kandydował na wójta już w poprzednich wyborach. Żyliński oficjalnie zapowiedział swój udział wiele miesięcy temu, a Harmaciński dwa miesiące po wyborach samorządowych w 2010 roku rozpychał się w środowisku PO, by spełnić swe marzenie życia i zostać posłem. Ten jego wielki sen o Warszawie zakończył się totalną klapą, ale teraz może się nieoczekiwanie urzeczywistnić. Wyborcy z gminy wiejskiej, jeśli mają dobre serce i potrafią okazać swą szlachetność i wspaniałomyślność, powinni Panu Harmacińskiemu pomóc w realizacji jego marzeń i głosować na... Pana Małka.
A sympatyczny i bardzo przez wszystkich lubiany Pan Krzysio nie powinien protestować z tego powodu, bo w ten sposób musiałby się przyznać, że 3 lata temu w wyborach parlamentarnych wcale nie myślał o mandacie poselskim. Chciał jedynie - powiadają, że z polecenia Rygielskiego i Hordejukowej - zaszkodzić Żylińskiemu...
Wsi wesoła, wsi straszna...
 belfer z przypadku
 Iława, Niedziela 19-10-2014

31223. 
Odnośnie wpisu numer: 31207

Na miejscu Harmacińskiego modliłbym się, aby Burmistrzem Iławy został nasz Adam Żyliński i zrzekł się poselstwa (może być dalej, ale na pewno zrezygnuje, zapowiedział publicznie).
Pan Harmaciński mógłby być i Wójtem, i Posłem, szlifując się do wygranej za rok w posłowaniu RP.
No co...?... Salony z koniakiem, rakami i langustą na podsmyczkę przy Wiejskiej, to nie wystawka przy wiejskiej remizie z golonką w kapuście i białą wyborową. No nie!?
No ale... onże idzie na udry i w zaparte, lecz - moim zdaniem - w cuglach weźmie kolejną kadencję Pana na włościach gminy iławskiej. Dlatego, że taki ktoś, mentalnie i zachowaniem bliski duchem plebejskiej społeczności jest im potrzebny jak maślanka lub ukwaszone mleko do podsmażonych ziemniaków z koperkiem.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 19-10-2014

31220. 
No i mamy komplet kandydatów na burmistrza Susza. Marian Górny, Jan Sadowski, Krzysztof Pietrzykowski - będą nas uszczęśliwiać. Czekamy na ich programy wyborcze.
Problemy są większe niż się wydaje. Dziś nie wiemy, że trzeba również zbudować kanalizację podziemną, której ułomności dziś jeszcze nie widać. Ileż takich problemów mamy jeszcze, bo na razie nie tylko ich widać, ale nie wiemy o ich istnieniu. Czas na zmiany!
 suszak
 Susz, Sobota 18-10-2014

31219. 
Odnośnie wpisu numer: 31192

Szanowny Panie "scott", dziękuję Panu za życzliwość i cenne uwagi. Pozwolę sobie wyrazić swój pogląd do, w mojej skromnej ocenie, mocno już zdartego pomysłu na wystawienie przez lokalną PO dwóch list do Rady Powiatu Iławskiego. W moim odczuci ten manewr ani jest sprytny, ani skuteczny. To raczej przejaw skłonności do publicznie dokonywanego politycznego samobójstwa.

Obowiązująca w wyborach ordynacja do rad powiatowych potrafi być bezlitosna. Ma charakter proporcjonalny i liczona jest metodą DHondta - faworyzującą duże (zwycięskie) ugrupowania. W wyborach do iławskiego powiatu jest bardzo ciasno. Kandydatów na radnych zgłosiły komitety PO-1, PO-2, SLD, PSL, PiS, Nowa Prawica Korwina-Mikke i mój cichutki, skromniutki Komitet. W samej Iławie to blisko sto nazwisk!

W takiej stawce uzyskanie kilkuset głosów na konkretnego kandydata to nie lada wyczyn. Tym bardziej, że - jak nauczyło mnie moje wieloletnie wyborcze doświadczenie - wynik uzyskany na danego kandydata na burmistrza dość wiernie przekłada się na całą powiatową listę tego samego komitetu. Taka jest wyborcza logika, przypominająca sprawnie działającą kosiarkę - równo ścinającą trawę w przydomowym ogrodzie. Dlatego tak ważne są rozstrzygnięcia w rywalizacji kandydatów na burmistrza.

W świetle tych uwag, proszę odpowiedzieć sobie samemu na pytanie: jaką szansę w takiej stawce ma komitet, który wystawił reprezentację tylko do rady powiatu i na dodatek obciążony jest piętnem PeOwskiego satelity? Jedynym osiągnięciem tej, tylko na czas wyborów skleconej formacji, okaże się bratobójcza walka z iławskim PO-1 o głosy tych samych wyborców.

Teza o gromadnych siłach lokalnego establishmentu, jest, tak na mój gust, zbyt karkołomna. Iławą nie da się zarządzać metodą rozdawania synekur i tworzenia gęstej sieci zależności i powiązań. To zbyt duże miasto. Paradoksalnie - to jest całe nasze szczęście...
 Adam Żyliński
 Iława, Sobota 18-10-2014

31218. 
Odnośnie wpisu numer: 31111

Nie wiem czy miałeś na myśli "pomoc" właścicieli iławskich hoteli, której udzielają Panu kandydatowi Piotrowi Ambroziakowi.
Osobiście odczuwam niepokój, bo gdyby ta persona została Burmistrzem Miasta, to właściciele mieliby "swojego człowieka" i wiadomo kto by stawiał budynki na wyspie Wielka Żuława.
Mieszkańcy powinni o tym wiedzieć, jeśli to jest oczywiście prawdą.
 podmiot
 Iława, Sobota 18-10-2014

31217. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Szanowni komentatorzy (choć na takie tytuły nie zasługujecie), czy nie zrozumiecie zasady wygrany-wygrany. Ta biznesowa zasada powinna przyświecać samorządowi i kandydatom do władzy. Władza ma służyć.
 HK007
 Iława, Sobota 18-10-2014

31216. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Mości Teodorze, kwestia sejmiku.
Co 4 lata uwaga mieszkańców koncentruje się na elekcji burmistrza lub wójta. Jeszcze w miarę widocznym tle wybieramy radnych gminnych, miejskich oraz powiatowych.
Najbardziej mechaniczny charakter, pozbawiony prawdziwych emocji, ma wybór radnych do sejmiku. W lokalu wyborczym wyborca dostaje cztery kartki. Oddaje głos na burmistrza, na kandydatów do rady miasta oraz rady powiatu. Czwarta kartka, właśnie ta z kandydatami do sejmiku, budzi jego najmniejsze zainteresowanie. Statystyki dowodzą, że w każdych wyborach kilkanaście procent sejmikowych kart do głosowania jest nieważnych, bo nie został zaznaczony żaden kandydat. To wielkie marnotrawstwo wyborców! Sejmik województwa jest potężnym organem o wielkim wpływie na nasze codzienne sprawy. Jak tu rozumieć taki brak zainteresowania wyborców?
W Iławie do sejmiku kandyduje kilka osób, z których większa część to tzw. wyborcze słupy, czyli Obywatele, którzy dali się wystawić, by taktyczne uzupełnić listę. Faktycznych bojowników o wojewódzki mandat jest tylko troje. Tylko te kandydatury wypada rozpatrywać poważnie i wokół nich koncentrować lokalną uwagę.
Na czoło wyścigu do Olsztyna wybija się osóbka niestety niegrzesząca nadmiarem skromności, powszechnie znana ze swej władczości oraz [...] usposobienia. To oczywiście Pani Bernadeta Hordejuk (PO). Niedoszła Eurodeputowana, w tych wyborach równoczesny kandydat na burmistrza Iławy, dodatkowo poobwieszana jak choinka licznymi dobrze opłacanymi funkcjami.
Twardo z nią rywalizować będą dwaj Panowie - Piotr Żuchowski (PSL) i Marcin Woźniak (SLD). Pierwszy to uznana w całym regionie firma. Drugi kozie spod ogona też nie wypadł.
Mieszkańcy Iławy mają zatem interesującą możliwość wyboru i niech nie przegapią okazji [...], aby w olsztyńskim urzędzie marszałkowskim reprezentował nas ktoś godny!
 belfer z przypadku
 Iława, Sobota 18-10-2014

31215. 
Pytania do Pana Piotra Ambroziaka:
1. Jakie filmy fabularne i dokumentalne tworzył [...] Pan Rafał Musiński?
2. Pani Magdalena Bromberg gdzie jest (może była) menadżerem branży hotelarsko-gastronomicznej? [...]
To jest dla mnie ważne gdyż interesuję się tymi kandydatami, a nic na ten temat nigdzie konkretnego nie znalazłem. [...]
 iławski wyborca
 Iława, Sobota 18-10-2014

31214. 
Rafał Ryszczuk, kandydat na burmistrza w Kisielicach, ruszył z kampanią na całego - festyny z [...], kiełbaską, ciastem. [...] Orkiestra przygrywa, baloniki rozdają, no kampania jak w wielkim świecie.
W Łęgowie było ponad 100 osób. Kandydat Ryszczuk przemówił, trochę go ludzie wypytali. Trafił się nawet jeden nasłany przez ludzi burmistrza Koprowiaka, który próbował smrodzić, jednak poległ niestety i w końcu kiełbasę Ryszczuka zjadł.
Niech demokracja zadziała w naszym mieście i rozsądzi tych dwóch.
 miłośnik ziemi tutejszej
 Kisielice, Sobota 18-10-2014

31213. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Panie Waldemarze szanowny!
Powód, dla którego nie zgłosiłem swojej kandydatury na radnego miasta, powiatu czy sejmiku, jest bardzo prosty.
Od ponad roku, bez krygowania się, w jasny sposób deklaruję, że chcę zostać Iławy burmistrzem z odpowiednim do tych aspiracji personalnym zapleczem. Tylko takim pełnym rozstrzygnięciem jestem zainteresowany. Każde inne rozwiązanie nie może być przedmiotem uwagi, bo eliminuje to, co dla mnie jest najistotniejsze.
Pod własnym imieniem i nazwiskiem chcę wziąć pełną odpowiedzialność za przyszłość miasta Iławy. Dlatego kalkulowanie - jak nie burmistrz, to może chociaż radny - w moim przypadku uznałbym za niedorzeczne.
 Adam Żyliński
 Iława, Sobota 18-10-2014

31212. 
Odnośnie wpisu numer: 31149

Wyłącznie we własnym, tylko prywatnym imieniu niech się wypowiadają panowie maszyniści Iliński i Kopański, a nie maszynistów czy związków zawodowych na PKP albo szerokiego gremium braci kolejarskiej, bo nikt ich nie upoważniał do wygłaszania deklaracji politycznych w wyborach samorządowych.
Mój rozsądny Ojciec wrócił z tego zebrania bardzo zdenerwowany. Najbardziej zabolało go to, że panowie związkowcy przez tyle lat niczego konkretnego nie zrobili dla kolejarzy, a dziś znowu próbują wchodzić w jakieś dziwne relacje z politycznym trupem PO. Przecież to ta sama PO odpowiada politycznie za rozmontowanie pociągów w całej Polsce przez ostatnie 8 lat!
Kolejna sprawa. Dlaczego u licha farbowani związkowcy PKP wchodzą w politykę nawet na poziomie wyborów samorządowych w Iławie?! Przecież taki burmistrz czy wójt nie ma wspływu na decyzje w zarządach spółek kolejowych. Takie tematy można rozwiązywać jedynie w ministerstwie transportu. Dlaczego więc panowie Iliński i Kopański nigdy nie wystąpili z prośbą o wsparcie problemów załóg kolejowych do naszego posła Adama Żylińskiego, żeby ten uderzył w Warszawie w drzwi ministerialne, cholera dlaczego?
Ja wiem dlaczego. Bo trzymali sztamę z Rygielskim i Hordejukową, a ci od zawsze kopali dołki pod posłem Żylińskim, więc gdy trzeba było wysłać Żylińskiego w konkretnej sprawie do ministra z jakąkolwiek interpelacją poselską, to było im zwyczajnie głupio odezwać się do Żylińskiego. Takie są skandaliczne efekty, panowie i panie, waszych małych podwórkowych gierek.
Wszystko to odbija się na interesie społeczeństwa Iławy. Sądzę, że nie tylko kolejarzy, ale wielu grup zawodowych. Tak nie może dalej być!
Apel do Pana posła.
Szanowny Panie Adamie, proszę posprzątać z Iławy te towarzystwo!
 Ola Mała
 Iława, Piątek 17-10-2014

31211. 
Odnośnie wpisu numer: 31202

Teodorze, manewry Bernadety Hordejuk i całej reszty tego PO-wskiego towarzystwa świadczą o upadku. Już teraz wyraźnie widać jak bardzo Pani Hordejuk przekombinowała.
W Iławie będzie musiała Hordejuk prowadzić jednostronną kampanię na burmistrza, bo gdy zacznie coś tam przebąkiwać o sejmiku województwa - stanie się niewiarygodna. Szanujący się wyborca nie lubi takich dwuznacznych sytuacji. Oznacza to tyle, że głosy, jakie uzyska Pani Hordejuk w naszym mieście do sejmiku będą bardzo przypadkowe. Wobec takiego rozwoju sytuacji, nasza wybitna kandydatka (która jeszcze w maju br. nieudanie kandydowała do Europarlamentu) będzie zmuszona szukać wsparcia dla swych wojewódzkich ambicji poza Iławą, a to już będzie bardzo trudne.
Sądzę, że w ostatecznym rozrachunku, będąc teoretycznie lokomotywą listy Platformy w naszym okręgu, Bernadeta Hordejuk radną sejmiku minimalnie, ale zostanie. Jednak bardzo osłabi wynik całej listy, co może PO kosztować utratę drugiego mandatu.
Jak na ironię, Pani Hordejuk na objęcie funkcji burmistrza Iławy nie ma żadnych szans. Może wejść najwyżej do II tury, w której jednak swego dorobku już nie powiększy. I wiedziałaby o tym, gdyby wytknęła swój nos na iławską ulicę. Ona jednak woli karmić się podszeptami pochlebców.
Ale... zacny Teodorze, to już nie jest nasze zmartwienie.
 Waldemar
 Iława, Piątek 17-10-2014

31210. 
Odnośnie wpisu numer: 31201

Iława nie jest miastem na prawach powiatu, jest tylko siedzibą powiatu iławskiego.
Miastem na prawach powiatu jest np. Olsztyn i twój paragraf odnosi się właśnie do takiego miasta. W Olsztynie wybiera się radnych do miasta według ordynacji sejmowej (proporcjonalnej).
Dlatego też w Iławie przez kandydatów asekurantów może teoretycznie dojść w poszczególnych okręgach do ponownych wyborów rady miasta.
Nie może być inaczej. Przecież na liście każdego komitetu jest w okręgu tylko JEDNA kandydatura (nie ma tu więc mowy o automatyźmie wejścia
następnej osoby, bo takiej... nie ma).
Takie są uroki dość głupawej, w pewnych fragmentach, naszej ordynacji wyborczej.
 wyborowy
 Ziemia Iławska, Piątek 17-10-2014

31208. 
Chciałbym pochwalić niezależne medium lokalne, które w obecnej PO-lsce stanowi niestety ZJAWISKO. Do takich zaliczamy niewątpliwie i tygodnik "Kurier Iławski".
Kurier jest solą w oku rządzącej Iławą ekipy. Ogromna poczytność tej niezależnej gazety, i to w regionie rządzonym przez monopartię PO, jest niewątpliwe ogromnie dla władzy nie na rękę. Bo do pełni szczęścia dyktatorskiego zabarkowało im już tylko kontroli nad niezależnymi mediami, czytaj: Kurierem.
I gdzie tu się w takiej bidnej Iławie teraz lansować przed wyborami...? (zostały słupy i gałęzie, w sam raz na powieszenie).
[...]
W POlsce nastały takie czasy, że wiadomości telewizyjnych zwyczajnie nie oglądam. Są to bowiem, rodem z PRL, dzienniki telewizyjne ze starannie ocenzurowanymi newsami, a główny nurt medialny to biuletyn rządowy. Poziom komunikatów można śmiało porównać do propagandy w "Russia Tooday". Niestety, ale lemingi podawane codziennemu praniu mózgów nie widzą innej rzeczywistości niż ta kreowana przez zakłamany reżim. Dlatego nie tracę czasu na "dzienniki telewizyjne", w które nasz rząd pompuje ogromne miliony, co jak pokazują sondaże się im opłaca.
[...]
Chciałbym Was uczulić na to co czytacie i oglądacie. Jeśli korzystacie tylko z mediów głównego nurtu (ścieku) to przekaz jaki odbieracie jest ściśle wyreżyserowany tak oderwany od rzeczywistości, że można go określić mianem science fiction.
Są jednak tacy, którzy mówią nam jak jest, ale mają ograniczone możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców. Ale próbują to robić. Dostęp do takich treści jest w zasięgu ręki praktycznie każdego z nas dzięki internetowi. Kochani zapoznajcie się z ukrywaną przed nami prawdą. Nabierzcie obiektywizmu. Zwłaszcza przed wyborami. Zobaczcie jak jesteśmy okłamywani i manipulowani. [...]
 emigrant
 Iława, Piątek 17-10-2014

31207. 
Odnośnie wpisu numer: 31163

Jeśli chodzi o brak startu Pana Harmacińskiego do rady powiatu, to raczej nie akt odwagi, a czysta kalkulacja i strach.
Zakładając porażkę w gminie wiejskiej na stołek wójta oraz zwycięstwo Pana Żylińskiego w Iławie, ewentualny mandat radnego powiatu jest dla Harmacińskiego przeszkodą do uzyskania mandatu poselskiego po Panu Żylińskim. I to chyba jest już cały plan Pana Wójta na wybory. Sprytnie?
 nowy
 Iława, Piątek 17-10-2014

31205. 
Odnośnie wpisu numer: 31201

Uwaga, błąd formalny i dezinformacja!
Przywołany przez Pana przepis dotyczy reguł dotyczących obejmowania mandatu według ordynacji PROPORCJONALNEJ, natomiast wybory do rady miejskiej w Iławie odbywać się będą w okręgach 1-mandatowych, czyli według ordynacji WIĘKSZOŚCIOWEJ.
Dlatego w Iławie rezygnacja np. z mandatu radnego z powodu wyboru jednoczesnego na burmistrza skutkuje rozpisaniem ponownych wyborów (tylko w tym okręgu). Innej opcji nie ma.
Pamiętam, jak kiedyś pisał o tym wyczerpująco mój najlepszy kandydat na burmistrza, Adam Żyliński. Zresztą pracował nad zmianami ordynacji.
Wielka chwała mu za to, bo pracując w komisji sejmowej przyczynił się do przełamania oporu i wprowadzenia po raz pierwszy metody wyboru bezpośredniego na radnych. To będzie zupełnie nowa jakość! Wszystko jest teraz w rękach głosujących.
 Waldemar
 Iława, Piątek 17-10-2014

31202. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Szanowny Waldemarze.
Czy nie uważasz, że Pani Hordejuk startując do sejmiku wojewódzkiego z wielkim niepokojem podchodzi do równoczesnego startu na burmistrza Iławy? Na co może być obliczona ta gierka?
Sprawa prosta: jeśli nie zostanie burmistrzem, to kolesie z PO załatwią jej w Olsztynie fuchę w sejmiku (jeżeli się dostanie). Taka spryt budzi we mnie konwulsje, bo ile strachu trzeba mieć, żeby tak dwulicowo się zabezpieczać? Mam nadzieję, że mieszkańcy Iławy nie dadzą się zrobić w konia [...]
Zauważyłem że Pan Ambroziak zaczyna kąsać Pana Żylińskiego. Czyżby był tak pewny swego? (a może to już rozpacz?). Każdy kij ma zawsze dwa końce, acz jestem przekonany, że Adam Żyliński wzniesie się ponad taki styl wyborczy!
Mam jeszcze tylko jedną uwagę natury moralnej do Pana Ambroziaka. Ciekawy jestem jak bardzo uczciwie będzie w dalszej części kampanii wyborczej prezentował swoje morale. Są tacy, co mogą więcej w tej sprawie powiedzieć, ja znam to z drugiej ręki. Może oni zabiorą głos.
 Teodor
 jeszcze z Iławy, Piątek 17-10-2014

31201. 
Odnośnie wpisu numer: 31191

Waldemarze, nie doczytał Pan dokładnie [ordynacji wyborczej]:

Art. 387.
§ 1. W przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu wyborczym dla wyboru rady w mieście na prawach powiatu oraz mandatu radnego powiatu lub województwa komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Przy równej liczbie głosów stosuje się odpowiednio art. 233. Przepisy art. 383 § 2a zdanie drugie oraz art. 386 § 1 i 5 stosuje się odpowiednio.

W skrócie: wybory nie są powtarzane, a radną/radnym zostaje kolejna osoba pod względem ilości otrzymanych głosów...
 Ja
 Iława, Piątek 17-10-2014

31199. 
Odnośnie wpisu numer: 31186

Nie jestem stronnikiem Pana Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego, lecz w jego wpisie jest dużo prawdy.
Każdy z nas wszak był młody, uczył się - i cały czas uczy nowych rzeczy. Nikt od razu nie urodził się samorządowcem. Genialna będzie mieszanka młodości z doświadczeniem, a - co najważniejsze - zmiana mentalności w kierowaniu miastem.
Jak to mój dziadek mówi: jak człowiek ma podejście na "nie", to i działać też będzie w taki sposób.
 Kamil
 iława, Piątek 17-10-2014

31198. 
Odnośnie wpisu numer: 31186

Nie do mnie ten tekst, Kiejstucie Dąbrowski, nie do mnie...
Bo ja przypomnę ci, jakich "przedsiębiorców" miałeś dawniej w radach:

Andrzej U. - producent mebli ogrodowych, a dziś zbieracz uliczny złomu.
Jerzy H. - też producent drewnianych klamotów, a dziś pyskaty bankrut.
Zygmunt D. - kombinator drewniny, dwukrotnie kasowany przez CBŚ.

Kiejstucie Dąbrowski! Czy tacy się tobie śnią w iławskiej radzie? Gdzie oni kiedyś wielcy dzisiaj są, no gdzie...?!
Ty stawiasz na zbyt młodych, a inne ugrupowania stawiają na starszych. Wyjdzie średnia około 50 lat.
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-10-2014


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 54 55 56 ... 106 107 108 109 110 111 112 113 114 ... 232 233 234 ... 357 358 359 następna ] z 359130613024


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.