Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

Forum

35375. 
Odnośnie wpisu numer: 35366

Dziękuję Panie Aleksandrze.
Teza o Patriotyzmie w sercu a nie na koszulkach jest mi znana i myślę, że stosuję się do niej. Może być Pan pewny, że prze tyle lat nikomu nie udało się zmienić moich poglądów więc tym bardziej mój krótki wypad na emigrację tylko pogłębia moją miłość do ziemi Polskiej. Nie wyjechałem na kilka lat tylko na 3 miesiące.
Pan o pseudonimie "Polak" niech się tak nie martwi o mój patriotyzm tylko zastanowi się nad swoim, bo cóż Pan zrobił dla Ojczyzny, Narodu i jego historii? Jeśli uczy Pan innych "prawdziwego patriotyzmu" to liczę, że pochwali się Pan teraz swoim zaangażowaniem w sprawy Polskie. Inaczej będę mógł rzec "psy szczekają, karawana jedzie dalej".
 Łukasz Tulwiński
 EMIGRACJA, Czwartek 23-06-2016

35374. 
Odnośnie wpisu numer: 35367

Cytat z Pana Dąbrowskiego:
"(...) zaangażowaniu i pracy kogo? Kiedy? Na czym ono niby polegało? Historia iławskiej obwodnicy to serial niekończących się zaniechań, braku inicjatywy nawet w doraźnych sprawach niewymagających zbyt wielkiego wysiłku (wspomniane wiadukty czy przebieg 16 w granicach miasta)".

Pan jest zwyczajnie nieszczęśliwe dziecko pozostawione w zawiniątku na wysokiej skale, hen gdzieś daleko na zachodnim wybrzeżu Europy, gdzie Atlantyk swoją pieśń gra...
Nie wiem, czy ganić czy tylko współczuć...
To jest poniżej czegokolwiek żeby taki bankrut, podatkowy uciekinier za granicę i etyczny rozszczepieniec wystawiał świadectwa moralne ludziom posiadającym uznany dorobek. [...]
Człowieku, nie masz elementarnej wiedzy na tematy co dzieje się w Iławie przez ostatnie 26 lat, a śmiesz sadzić się, pyszczyć, rozliczać kogokolwiek.
Temat "dużej obwodnicy" dla miasta Iławy jest od lat dokładnie pilnowany, chuchany, monitorowany, dopieszczany, chodzony i mocno wspierany.
Chłopcze - nie podskakuj, grzecznie pytaj i potakuj.
 urzędnik
 Iława, Czwartek 23-06-2016

35373. 
Odnośnie wpisu numer: 35362

Budowa obwodnicy Iławy i S5 może być bardzo rozwojowa dla regionu. Będzie to rezygnacja z DK16 na rzecz S5.
Byłbym pozytywnie zaskoczony drogą klasy S, taką jaka łączy np. Ostródę z Elblągiem. Moim zdaniem bardzo potrzebna jest tego rodzaju droga, która otworzy wrota Warmii i Mazur.
Widać na mapie, że blok wschodni jest odcięty jeśli chodzi o drogę do Małopolski, a taka trasa na pewno wpłynęła by pozytywnie na rozwój gospodarczy i turystyczny regionu.
 Aleksander Krygier, lat 40
 Iława, Środa 22-06-2016

35372. 
BUDŻET OBYWATELSKI
harmonogram spotkań z mieszkańcami:

1. Centrum Iławy - Urząd Miasta Iława, 16 czerwca, godz. 17:00
2. Osiedle Lubawskie - świetlica osiedlowa, 17 czerwca, godz. 17:00
3. Osiedle Podleśne - SDK Polanka, 20 czerwca, godzina 17:00
4. Osiedle Lipowy Dwór - Ekomarina, ul. Kajki, 22 czerwca, godz. 18:00
5. Centrum Iławy - Włodkowic, ul. Kościuszki, 27 czerwca, godz. 17:00
6. Osiedle Ostródzkie, kościół zielony, 28 czerwca, godzi. 17:00
7. Ośrodek Psychoedukacji, ul. Chełmińska, 29 czerwca, godz. 18:00

Nie ma co narzekać na promocję tego wydarzenia.
Przekażcie wszystkim znajomym, niech każdy kto chce kasy "za darmo" dla swojej okolicy, powalczy o nią.
 Aleksander Krygier
 Iława, Środa 22-06-2016

35370. 
Odnośnie wpisu numer: 35355

SZKOŁA MOGŁA NARAZIĆ DZIECI

Trudno zrozumieć tę sytuację. Podstawówki zostały poinformowane, że do Iławy zbliża się trąba powietrzna (piątek 17 czerwca br.). Dla przykładu „czwórka” i „dwójka” zachowały zimną krew.
Natomiast chaos informacyjny zdominował szkołę „trójkę”. Dziś dyrekcja się tłumaczy, a rodzic ucznia złożył doniesienie do prokuratury.

Więcej przeczytacie w bieżącym wydaniu KURIERA na stronie 7.
 KURIERZY
 Iława, Środa 22-06-2016

35369. 
Odnośnie wpisu numer: 35344

Panie Kryger kochany! Piękna łopatologia!
Taaak! Pełna racja z tymi "Ogrodami Jordana" przy blokach mieszkalnych.
Deweloper instaluje "na odwal się" placyki 10x10 dla maluśkich do lat 5 (prawo na więcej nie zmusza). No i starczy. Potem wyrastają i rozbiegają się po osiedlu, a mamusia chce nowe ogrodziki i płacze, że "nikt nie zadbał o infrastrukturę", ale już zapomniała, że sama jest sobie winna, bo zapłaciła za mieszkanie aż o "x" złotych mniej niż w centrum. Te słowo "mniej" oznacza właśnie brak np. boisk!
Dzieciarnia starsza wcale nie garnie się aż tak do sportu, jak tego mamuś sobie myśli. [...] Następuje specjalizacja. Część dzieciarni rodziciele sami wysyłają do szkółek piłkarskich, jak np. u Tomasza Zakierskiego, albo na sporty walki, albo do pływackich rekinów u Radka Burzy na basenie.
[...] Wtedy wszystko jest jasne ile dokładnie kto komu płaci i dlaczego.
Porządek jest.
A wszystkie te nieporozumienia i braki zrozumienia skupiają się dalej na urzędnikach ratusza od burmistrza i radnych miejskich. Nonsens.
 Marszałek
 Iława, Środa 22-06-2016

35367. 
Odnośnie wpisu numer: 35362

Już się pogubiłem. Dla ktosikowej jestem nieudacznikiem, a tu dla odmiany ktoś mi zarzuca, że cwaniakuję. Jeśli prawda leży po środku to mogę spać spokojnie.

Otóż może Pan, Panie urzędniku, prześledzić nie tylko tu na forum, ale i w drukowanym "Kurierze", że tematyką szeroko rozumianej infrastruktury interesuję się na co dzień. Podnosiłem temat braku wiaduktu na "16-ce" kilkukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Jestem stałym gościem i komentatorem forów branżowych. Obserwuję temat na bieżąco i żaden cynk od zaprzyjaźnionego urzędnika nie jest mi do niczego potrzebny.

Jak słusznie Pan zauważył, Rząd ogłosił nowe plany, korzystne dla Iławy. Prawdopodobnie możemy to zawdzięczać jednej, konkretnej osobie i nie jestem nią ja, a Pan Jerzy Szmit z Olsztyna, który od lat niestrudzenie lobbuje na rzecz modernizacji DK16 na całej jej długości w granicach województwa warmińsko-mazurskiego. Obecnie pracuje w Ministerstwie Infrastruktury i, jak widzimy, zadziałał skutecznie.

Co w owym czasie zrobili w temacie obwodnicy iławscy samorządowcy? ZERO. Cały ich dorobek materialny to jakaś zakurzona mapa z 2003 roku, z ledwie widoczną, wyblakłą linią oznaczającej orientacyjny przebieg trasy, którą mogłem sobie obejrzeć kilka dni temu podczas wizyty w Urzędzie Gminy. Gdzie przez te wszystkie lata byli burmistrzowie i wójt? Jaką wykonali pracę? Rzucili się nagle zgodnie na jednorazową wycieczkę do GDDKiA do Olsztyna, bo jakiś tam Dąbrowski chce sobie "wypłynąć" na ich trudzie i dorobku? A ja śmiem zapytać: dlaczego dopiero teraz tam pojechali? Dlaczego nie jeździli tam uparcie od lat co najmniej kilka razy do roku?

Otóż między wierszami przypisał Pan mi intencje, które podświadomie przypisuje owym dwóm, zacnym samorządowcom. Czyli zerwali się do działania nie z powodu autentycznej potrzeby lokalnej społeczności, ale tylko i wyłącznie powodowani strachem przed polityczną konkurencją? Jest Pan bardzo surowy w tej ocenie. Nawet ja bym aż tak mocno tego nie opisał. Przecież i Pan Wójt i Pan Burmistrz też bywają kierowcami, prawda?

Bo wszystko jest polityką i ciężko uwierzyć, że ktoś może interesować się sprawą dlatego, że sam chce jeździć wygodniej, szybciej i bezpieczniej. Odwalam właśnie robotę: maile, telefony po instytucjach, żeby zwrócić uwagę na ten iławski drogowy niedowład. To robota, która jest zakichanym obowiązkiem władz samorządowych.

Pisze Pan o jakimś zaangażowaniu i pracy. Kogo? Kiedy? Na czym ono niby polegało? Historia iławskiej obwodnicy to serial niekończących się zaniechań, braku inicjatywy nawet w doraźnych sprawach niewymagających zbyt wielkiego wysiłku (wspomniane wiadukty, czy przebieg 16-ki w granicach miasta Iławy).

Ok. Wójt Harmaciński na swoim gminnym odcinku zrobił to, co do niego należało, przynajmniej w zakresie niedawnej przebudowy linii kolejowej Warszawa-Gdańsk. Jednak sama Iława wyszła na tym jak Zabłocki na mydle. Nie dostaliśmy dwóch wiaduktów choć były na nie pieniądze. Po półtorarocznej obserwacji mogę stwierdzić z całą stanowczością: Burmistrz Żyliński jest kontynuatorem Polityki Drzemki poprzednika. Przez ten czas jego jedyny "sukces" to zablokowanie budowy ekranu akustycznego w formie zasłaniającej pasażerom pociągów Pendolino widok panoramy Iławy. Doprawdy spektakularna sprawa.

Nie wiem co tam sobie roisz w głowie, Panie urzędniku, ale to Twój problem. Interesuję się sprawą jako kierowca i miłośnik rozwoju infrastruktury. Są ludzie, którym wszystko się kojarzy. Akurat Panu zaangażowanie społeczne kojarzy się z brudną, cyniczną, manipulatorską grą obliczoną na polityczne korzyści. Cóż, każdy sądzi podług siebie.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Środa 22-06-2016

35366. 
Odnośnie wpisu numer: 35348

Panie Tulwiński, patriotą jest ten, kto ma orła w sercu, nie na koszulce.
Jedzie Pan zarabiać. Nie będę pisał wykładu jak wpływa Pana praca na rozwój państwa, ale przytoczę pewien kawał:

Siedzą w kupie dwa robaczki, tatuś i synek.
Synek pyta:
- Tato, tyle lat mieszkamy już tutaj, w tym gównie... A moglibyśmy pomieszkać w jabłuszku?
- Tak synku, moglibyśmy.
- A moglibyśmy mieszkać w gruszeczce?
- Tak synku, w gruszeczce też.
- A w brzoskwince?
- W brzoskwince też.
- A na przykład... w winogronku?
- W winogronku tez byśmy mogli.
- To czemu ciągle mieszkamy w tej kupie?
- Bo to jest nasza OJCZYZNA.

W Polsce oczywiście nie jest tak źle jak w tym kawale. Jest dużo lepiej, ale obrazuje jakie niektórzy mają priorytety.
Patriotyzm to stawianie Ojczyzny ponad siebie, a nie odwrotnie, Panie Tulwiński. Pod zaborem np. niemieckim pewnie żyłoby nam się lepiej, ale jednak nasi przodkowie walczyli.
Oby zachód nie odmienił Pana tak jak niektórych użytkowników forum.
 Aleksander Krygier, lat 40
 Iława, Środa 22-06-2016

35365. 
Odnośnie wpisu numer: 35348

Panie Łukaszu, kompletnie nie zrozumiał Pan przesłania.
Zacytuję: "Może to głupie, naiwne ale najlepiej smakuje własny chleb choćby i ze smalcem niż cudza ciabata z oliwkami. To moje miejsce na świecie. Pięknymi hasłami można sobie gębę wycierać ale harować na własnej ziemi - to już nie."
A Pan, Panie Łukaszu, niech dalej "rzuca doniczkami w katechetów" klękając w obcym kraju i obnosi się obłudnie ze swoim patriotyzmem...
THE END.
 Polak
 Iława, Wtorek 21-06-2016

35362. 
Odnośnie wpisu numer: 35309

Jesteś Pan drobnym cwaniaczkiem, Panie Dąbrowski!

Napiszę z pracy, ale z oczywistych powodów zafałszuję źródło lokalizacji komputera, więc proszę moderatora, aby zrozumiał moją motywację i przyświecające mi jednak dobre intencje.
Krótka historia pewnego kombinatora, który czyha i bezceremonialnie podłapuje czyjeś pomysły, zaangażowanie i nawet pracę, próbując na tym zbić kapitał polityczny na kolejne wybory samorządowe. Oto niedawno w rzeczywistości równoległej tuż pod naszym nosem...

WTOREK.
Rząd PiS na posiedzeniu podejmuje kluczowe decyzje infrastrukturalne i transportowe, nowelizuje Program Budowy Dróg Krajowych. [...] Oprócz wreszcie zmiany zapatrywania na całą Ścianę Wschodnią, nowa strategia kładzie nacisk na rozbudowę dróg szybkiego ruchu również na Warmii i Mazurach. [...] Trasa "szesnastka” będzie modernizowana do poziomu ekspresówki. [...] W tym planie zyskuje również region Iławy, ponieważ odcinek z Grudziądza do Ostródy będzie również rozbudowywany jako S-5, dlatego pojawia się realna szansa, aby Iława zyskała wreszcie dużą obwodnicę miasta. Sygnał z Warszawy błyskawicznie idzie w dół.

PONIEDZIAŁEK.
Błyskawicznie w kolejnym tygodniu [...] Burmistrz Miasta Iławy oraz Wójt Gminy Iława bez zbędnego rozgłosu spotykają się z dyrektorem GDDKiA w celu omówienia założeń do pierwszego etapu projektowania inwestycji, czyli tzw. studium korytarzowego, mówiąc wprost: którędy i jak droga S-5 ma przebiegać wokół Iławy.

ŚRODA.
Pan Dąbrowski „wyczuwa pismo nosem” (prawdopodobnie dowiedział się od któregoś z urzędników), więc błyskawicznie ogłasza publicznie wszem i wobec, że jest niemalże ojcem budowy Dużej Obwodnicy Miasta Iławy, przypinając sobie flagę wskrzesiciela i jednocześnie już prawie kierownika placu budowy, a ludność tubylcza nic tylko powinna złożyć się na zakup specjalnej „tuby przewodnika” dla Pana Tomasza, żeby mógł głośno i wyraźnie informować o swoich postępach w chłostaniu urzędników. [...]

Żałosna manipulacja! Waść wstydu oszczędź sobie.
 urzędnik
 Iława, Wtorek 21-06-2016

35361. 
Ostatnio w TVP 3 wypowiadał się Dariusz Paczkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Iławskiej. Dobrze powiedział, że Iława to Jeziorak, a Jeziorak to Iława.
Mówił, że jest dumny z tego, że nad Jeziorakiem można odpocząć, bo nie ma tu tylu turystów co w innych miastach.
Tylko, Panie Paczkowski dzieje się tak dlatego, że w Iławie nie ma żadnych atrakcji, jest bardzo drogo. [...]
Centrum Iławy nawet w sezonie letnim jest uśpione, a brak turystów to brak pieniędzy. Więc z czego być tu dumnym?
 Waldek
 Iława, Wtorek 21-06-2016

35360. 
Odnośnie wpisu numer: 35347

Kiedyś takie prace konserwacyjne ciepłowni były robione w wakacje, ale przyspieszono termin na czerwiec żeby nasze "Turystyczne Miasto Iława" nie "witało" turystów wakacyjnych zimną wodą.
I to jest zrozumiałe.
Wystarczyło jednak przesunąć jeszcze o jeden tydzień wcześniej, żeby nie robić tego w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego w szkołach, gdy setki uczniów będzie odświętnie się ubierać, prasować, kąpać, robić włosy itd. do czego ciepła woda w kranach mocno ułatwia te działania.
 waldir69
 Iława, Wtorek 21-06-2016

35358. 
Odnośnie wpisu numer: 35355

Zebranie prezydium Rady Rodziców SP3 odbędzie się w środę 22 czerwca o godz. 17 w sali 005.
Mile będą widziani rodzice dzieci, które podczas burzy w piątek 17 czerwca zostały wysłane przez Panią dyrektor ze szkoły do domów.
 Małgorzata
 Iława, Poniedziałek 20-06-2016

35357. 
Odnośnie wpisu numer: 35355

Podobno największy zamęt uczyniła dyrekcja SP3.
Dyrektorka biegała od klasy do klasy, wydawała polecenia by natychmiast ewakuować się ze szkoły. Niektóre dzieci wpadły w histerię a nauczyciele myśleli, że w szkole jest bomba.
Przytomnie zachowali się nauczyciele klas młodszych którzy sprzeciwili się wypuszczeniu dzieci na deszcz.
 Maria Wesołowska, lat 58
 Iława, Poniedziałek 20-06-2016

35355. 
Odnośnie wpisu numer: 35342

Zamiast narzekać jaką niefrasobliwością - żeby nie powiedzieć: głupotą - wykazała się dyrektor szkoły SP3, może trzeba się zastanowić co można zrobić żeby w przyszłości nie powtórzyła się taka sytuacja, nie mówiąc już o rozliczeniu winnych szokującej sytuacji.
Informuję, że o zaistniałej sytuacji została dziś zawiadomiona przeze mnie Prokuratura Rejonowa w Iławie, a także Kuratorium Oświaty w Olsztynie i oczywiście bezpośredni przełożony Pani dyrektor, czyli Burmistrz Miasta Iławy (na urlopie).
Na dyrekcji i nauczycielach spoczywa obowiązek dbania o bezpieczeństwo naszych pociech im powierzonych - i nie zależy to od ich widzimisię...
Takie jest prawo!
Smutne w tej całej sytuacji jest to, że nauczyciele są tak wytresowani, że mimo skrajnie głupiej decyzji Pani dyrektor Barbary Żuchowskiej nikt nie próbował zareagować i wybić jej z głowy takie postępowanie.
 Sylwester Niedźwiecki, lat 45
 Iława, Poniedziałek 20-06-2016

35352. 
Odnośnie wpisu numer: 35342

Jaką logiką kierowała się dyrekcja szkoly nr 3 wysyłając dzieci do domu tuż przed burzą? Czy nie byłoby bezpieczniej przeczekać nawałnicę w szkole pod opieką nauczycieli? Nie rozumiem...

* * *

Cóż za skrajna głupota ze strony dyrekcji! Nie ma wytłumaczenia na taką bezmyślność!
Do tego parking przy szkole w dniu "panicznej ewakuacji" był niedostępny (ze względu na imprezę w amfiteatrze?!).
To cud, że obyło się bez tragedii! Od dzieci wymagamy roztropności, a tymczasem piątkowy incydent to szczyt totalnego chaosu i bezmyślości.
 rodzic
 Iława, Poniedziałek 20-06-2016

35349. 
Odnośnie wpisu numer: 35339

... bo tym właśnie jest ten głośno wykrzykiwany na każdym kroku "patriotyzm".
Kiedyś ktosik pisał o tym, jak łatwo jest urządzić marsz a jak trudno jest w tej Ojczyźnie wytrwać i pracować, choćby dla dobra następnych pokoleń. Każde pokolenie ma swoje wyzwanie, niestety obecna młodzież jest roszczeniowa i wygodna. Ciężka praca za niewielkie pieniądze jest poniżej ich godności.
Żeby nie były to puste słowa - ktosik, mimo że daleko mu do półwiecza, doświadczył na własnej skórze luksusu dobrze płatnej pracy ale też i okresu życia bez pracy - z jednej pensji, oczywiście najniższej krajowej. Nie gardził i nie gardzi pracą za niewielkie pieniądze a przy tym wszystkim spłaca hipoteczny. Nie starcza na wiele rzeczy i przyjemności, raczej na skromne życie. Nie było i nie jest łatwo ale nigdy, przenigdy ktosik nawet nie pomyślał, by dla własnej wygody i lepszego standardu życia, oddychać cudzym powietrzem. Może to głupie, naiwne ale najlepiej smakuje własny chleb choćby i ze smalcem niż cudza ciabata z oliwkami. To moje miejsce na świecie.
Pięknymi hasłami można sobie gębę wycierać ale harować na własnej ziemi - to już nie.
 ktosik
 Iława, Niedziela 19-06-2016

35348. 
Odnośnie wpisu numer: 35339

Drogi Panie. Mnie smuci bardziej to, że nie miał Pan co napisać, to Pan napisał byle napisać.
Czy bycie Patriotą a nawet Narodowcem równa się z tym, że nie mam prawa wyjechać z kraju? Niech Pan nie będzie śmieszny. Znam wielu Narodowców i wielu Patriotów, którzy są za granicą. Mało tego, nawet tworzą struktury sowich organizacji Narodowych.
Tak wyjechałem, ale nie uciekłem. Pan już dramatyzuje. Spokojnie, wrócę, niech się Pan nie martwi. A pretensje o mój wyjazd proszę kierować do ratusza, który przez 26 lat nie zrobił nic, by zatrzymać młodych iławian.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Niedziela 19-06-2016

35347. 
Odnośnie wpisu numer: 35322

Dlaczego tej wody ciepłej z kranu zawsze nie ma w roku szkolnym?
Czy nie można zrobić tego w wakacje? Na przykład w pierwszy tydzień wakacji albo np. w sierpniu. Kiedyś chyba tak właśnie było.
 Ala
 Iława, Sobota 18-06-2016

35345. 
Odnośnie wpisu numer: 35234

Szanowny Panie Burmistrzu Iławy.
Jestem zadowolony z realizacji Pana zadań wpływających na kształtowanie przestrzeni publicznej, lecz nasuwa mi się na myśl klika inwestycji, miejsc, które powinny byc zagospodarowane.
Chodzi o kilka niezagospodarowanych działek terenu przy ul. Sienkiewicza (na wylocie teren po byłym tartaku). Jeśli to mozliwe, to fajnie byloby ruszyć tam inwestycję, gdyż teren jest wspaniały. [...]
 Paweł
 Iława, Sobota 18-06-2016

35344. 
Odnośnie wpisu numer: 35338

Orliki były budowane przed mistrzostwami Euro 2012. Mamy rok 2016.
Program jest dawno zakończony. [...] Wyjaśnię dlaczego, twoje żądanie jest nieuzasadnione względem reszty społeczności. [...]

Developer kupuje ziemię od miasta i buduje pewną infrastrukturę.
Nie buduje infrastruktury pomocniczej, bo ta kosztuje i nie przynosi zysku bezpośrednio. Ludzie narzekają, że nie ma dodatków i miasto odkupuje "swoją" ziemię od developera, aby wybudować infrastrukturę pomocniczą. Ziemia jest o wiele droższa, bo już zabudowana. Poza tym developer zwęszył zysk od miasta, zamiast 100 złotych za metr chce 500. W końcu sprzedaje za 250. Miasto wydaje 3 500 000 na boiska i inne. Ludzie są szczęśliwi.

Renia, wiesz skąd się biorą pieniądze? Nie od męża, nie od szefa, od kontrahenta, od kupca. Każda firma świadczy jakieś produkty (usługa też może być produktem, chodzi o przedstawienie problemu). Ten produkt ktoś kupuje i za niego płaci. Pieniądze, twój, mój, każdy szef przekazuje dalej jako wypłatę. Szef nie ma pieniędzy, tylko pośredniczy w ich przepływie. Szef decyduje ile oraz gdzie pieniądze zostaną pokierowane. Skończy się źródło, to firma jest zamykana, bo żaden rozsądny szef nie będzie płacił z własnej kieszeni bez żadnych perspektyw zwrotu.

Skąd firma ma pieniądze? Wyprodukujemy coś i nie sprzedamy - nie ma kasy. Wyprodukujemy, sprzedamy i nie dostaniemy zapłaty - nie ma kasy. Wyprodukujemy sprzedamy i dostaniemy kasę - trzeba się podzielić z Państwem tą kasą. Budżetówka nie ma kasy, to jest kasa, która została "zabrana" od twojego, mojego szefa i została zabrana każdemu z nas. Godzimy się na to, ponieważ chcemy się dzielić pieniędzmi z kimś, kto realizuje potrzeby społeczności jaką tworzymy. Gdy widzimy marnotrawstwo powinniśmy reagować, ponieważ to nasze pieniądze, dobro ogólnonarodowe. Chuligan niszczący ławkę, czy śmietnik niszczy "nasze pieniądze", które trafiły do "budżetu narodu". Budżetówka ma realizować pewne cele, ale powinny być uzasadnione ekonomicznie, a nie zawsze są. Budżetówka, rząd nie ma pieniędzy, jedynie zabiera jednym, daje drugim, a po drodze zabiera swoje, za kierowanie tym strumieniem pieniędzy.

Przechodząc do meritum. Kupiłaś mieszkanie bez infrastruktury, bo był tańszy. Był tańszy, ponieważ developer zaoszczędził na budowie infrastruktury pomocniczej (a dzięki temu ty kupiłaś taniej metr swojego mieszkania). Pisz do developera, nie do miasta.

Osiedla luksusowe mają baseny, korty, monitoring, siłownie, parki, ponieważ ludzie za to zapłacili na początku. Kupiłaś tanio to co kupiłaś, więc narzekanie teraz na swój wybór jest nie na miejscu. Też chciałbym kupić samochód za 5000 złotych (np. pandę) i poprosić burmistrza, aby mi zmienił silnik na taki 3,6 litra dodatkowo. I ścigacza dorzucił na weekendy, bo chce pojeździć pod czyimś oknem. I dał za darmo kartę paliwową, bo przecież ktoś za paliwo musi płacić. Boisko=samochód motor=plac zabaw/park karta paliwowa=utrzymanie tego wszystkiego.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem dobitnie dlaczego miasto nie powinno budować nic na ziemi developera. Jeśli developer dostanie za darmo infrastrukturę pomocniczą, to tylko upewni się w przekonaniu, że postępuje słusznie. Jeśli ludzie zaczną wymagać infrastruktury pomocniczej przy kupnie nieruchomości to ona powstanie.

Renato, gdyby to ode mnie zależało to:
- w planie zagospodarowania przestrzennego ujął bym odpowiednie obszary pod boiska, parki, fontanny i inne.
- w umowie sprzedaży nieruchomości dodałbym wpis o obowiązku wybudowania infrastruktury pomocniczej w określonym terminie wraz z osiedlem i zostawił miejsce na np. przedszkole lub szkołę itp.

Można było to wszystko zrobić, ale osoba odpowiedzialna lata temu o tym nie pomyślała. Czy osoba, sprzedająca mieszkanie, mogła zapewnić Tobie boisko? Mogła, ale tego nie zrobiła (a ty nie sprawdziłaś tego).
 Aleksander Krygier, lat 40
 Iława, Sobota 18-06-2016

35342. 
SKANDAL !!! SKANDAL !!! SKANDAL !!!
[...] Jak można tak narazić dzieci na ogromne niebezpieczeństwo??? [...].
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 [w Iławie] postradała chyba rozumy!
[...]
Byłam w pracy, dzwoni do mnie moje dziecko: "Mamo przyjedź szybko, bo Pani kazała nam uciekać do domu. Wszyscy mówią, że podobno szkoła nie wytrzyma wichury i się zawali".
No i wszystkie dzieci w popłochu wybiegały ze szkoły, bo Pani tak kazała.
Deszcz leje jak z cebra, wiatr łamie drzewa, a nasza kochana dyrekcja - zamiast zabarykadować wszystkich w szkole - każe dzieciakom w taką pogodę zmykać samopas do domu.
[...]
Panie Burmistrzu! Oczekuję, że wyciągnie Pan konsekwencje służbowe!
 Magda
 Iława, Piątek 17-06-2016

35341. 
Odnośnie wpisu numer: 35334

Najlepsza w tych ogłoszeniach jest pełna dyspozycyjność i odporność na stres. Pracodawca wiele oczekuje, a pensja jest taka, jakby w twarz dano człowiekowi. Najlepiej liczyć na siebie.
A jeszcze, powiem wam, jaki numer. Mój przełożony w pracy w rozmowie na temat sytuacji ekonomicznej i zarobķów stwierdził, że młodzi ludzie są dzisiaj zbyt roszczeniowi, i jeszcze z tendencją do udogadniania.
A to ci śmieszek.
 Kamil
 Warszawa, Piątek 17-06-2016

35340. 
Odnośnie wpisu numer: 35338

Osiedle Ostródzkie.
Plac po starym betonowym boisku przejąć chce deweloper IPB na kolejny blok mieszkalny.
Programy państwowe dotujące budowę orlików już dawno nie funkcjonują.
Stamtąd kasa dawno wyschła, trochę zniknęła.
Natomiast teren wokół wyschłego stawu, tego przy DK16, rozważany jest jako teren pod rekreację i sport.
Natomiast te pole przy stawie, obecnie obsadzone ziemniakami, jest własnością prywatną pobliskiego rolnika.
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-06-2016

Fatal error: Call to undefined function autolink() in /guestbook.php on line 1288

35339. 
Odnośnie wpisu numer: 35315

Panie Łukaszu zasmuca mnie Pana "patriotyzm".
Osoba, która głosi hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" nagle czmycha z Polski?
Bo kaski brak...?
Przemawia przez Pana obłuda i mam wrażenie, że nie ma Pan pojęcia, co to patriotyzm... Polecam poniższą pieśń, może da Panu do myślenia.