Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

Forum

35274. 
Odnośnie wpisu numer: 35273

Polecam czytać Kuriera.
Już drugi artykuł napisałem na ten temat. ICSTiR nie ma nic do plaży.
To jest plac budowy w rękach Spomeru do dnia odbioru przez miasto.
 Bartek Gonzalez
 Iława, Niedziela 05-06-2016

35272. 
Odnośnie wpisu numer: 35224

Ich święto...
 anty-bolszewik
 Iława, Sobota 04-06-2016

35273. 
Odnośnie wpisu numer: 35180

UWAGA!!! ICSTiR jeszcze raz UWAGA!!!
To już trwa kilka tygodni. Zabawa na placu budowy, placu zabaw dla dzieci na dzikiej plaży. Matki, babki, ojce i wujki przesadzają dzieciaki przez ogrodzenie i zabawa się odbywa.
Zadziałacie czy macie to totalnie w nosie...?!
 ratownika nic nie tyka
 Iława, Sobota 04-06-2016

35271. 
Czy tym razem też będzie [...] awantura na sali obrad podczas zebrania wyborczego PSL w Iławie?
Czy będą służby chroniące porządek wyborów? Czy wójt K. Harmaciński wraz z Witoldem Sochą z Gromot znów będą chcieli obalić prezesa PSL, Ryszarda Jurkiewicza?
To są pytania moje, obywatela i obserwatora.
 obywatel IV RP
 Rudzienice, Czwartek 02-06-2016

35270. 
ZAGINĘŁA 16-LETNIA SYLWIA

Pomóżcie! Rodzina poszukuje SYLWII PAWELSKIEJ z Bronowa koło Susza, która w czwartek 26 maja (święto Bożego Ciała) wieczorem wyszła do sklepu i do tej pory nie wróciła do domu.
Wszelkie informacje można przekazywać rodzinie (tel. 535-026-212) lub policji.
O szczegółach czytaj na stronie 2 w bieżcym wydaniu Kuriera.
 KURIERZY
 Iława, Środa 01-06-2016

35266. 
Odnośnie wpisu numer: 35264

Posadzonych jest w Iławie ponad tysiąc młodych dorodnych drzew.
Drzew z naszego tradycyjnego krajobrazu, gdyż są nimi buki (te wąskie), lipy, klony, ale kasztanów nie ma, są tez akacje i głogi, jak tez jarzębiny czerwone...
Nie można powiedzieć ze nie dbają o nowe nasady. Widziałbym w niektórych miejscach, np. przy Ratuszu np. cisy i złote tuje też, hojny kanadyjskie, czy rozłożyste świerki istebniańskie.
Jednak krytycznie odnoszę się do nasadzeń przy prywatnych posesjach, działkach. Przeważnie są nimi iglaki, co jest błędem; rzadko z liściastych.
 Marszałek
 Iława, Środa 01-06-2016

35265. 
Odnośnie wpisu numer: 35262

Drzewo - to ono jest winne wypadkom, alergiom, liściom opadającym.
To ono jest winne temu, że nie widać przez okno "czy ten Pan i Pani są w sobie zakochani" i czy auto pięknie stoi... :)
 Beata
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35264. 
Odnośnie wpisu numer: 35261

Czy któryś krytyk wszystkiego pochodził po Iławie i zobaczył ile jest nowych nasadzeń w ostatnich latach?
Dąbrowskiego, Lubawska, Szeptyckiego, ścieżki nad Jeziorakiem, ścieżki nad rzeką Iławką, wzdłuż obwodnicy średnicowej itd.
Stare drzewa nie są wieczne tak jak człowiek, stare drzewa mają często puste pnie i trzeba wycinać.
 Wojtek
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35263. 
10 lat temu a dziś.
Tośmy się w tej UE wzbogacili...
 Kolega Skaner
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35262. 
Odnośnie wpisu numer: 35257

Proszę nie zaburzać rytmu medytacji administracji.
Sprawa znowu sama się zrobiła pięknie, przyszedł ciut silniejszy wiaterek i problem starych słabych drzew załatwił jak należy, wystarczy pozamiatać.
Urzędnika spółdzielni proszę nie niepokoić.
A że komuś przypadkowemu spadający drąg kiedyś wreszcie kark złamie, też jakoś to będzie. Tyle razy się udawało, więc czemu nie i tym razem...
 Antonio
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35261. 
Odnośnie wpisu numer: 35251

Wytnijcie te wszystkie drzewa w cholerę. Posadźcie je w wazonach, a najlepiej w nocnikach.
Radna Jackowska czuwa. Gdzieś tam była, coś powiedziała. Kandydatka na burmistrza miasta.
Drzewo po zewnętrznym wyglądzie może wyglądać zdrowo, ale wewnątrz jest spróchniałe.
Taki młody i gładki chłop dobrze wyglądał... Za kilka dni śpiewają: "Dobry Jezu, a nasz Panie. Daj mu wieczne spoczywanie". Tak też czasami jest z żywotem drzewa.
 bazalt
 skorupa ziemska, Wtorek 31-05-2016

35260. 
"Kłamstwa i manipulacje urzędników"
Zdecydowana większość rodziców posłała 6-latki jednak do zerówki.
 Tata Muminka
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35259. 
Odnośnie wpisu numer: 35258

Brawo dla Pana Marszałka!
Ma Pan rację, wyciąć jeszcze tą garstkę drzew, która pozostała w Iławie i nasadzić kępy czegoś, albo zabetonować, lub też sztuczną trawę rozwinąć. Przez całe moje dzieciństwo proszę sobie wyobrazić w Iławie rosły drzewa, latem pachniały i uginały się do zabawy, jesienią dawały kasztany i żołędzie oraz masę pomysłów na wykorzystanie, a zimą tworzyły piękny pejzaż...
Co się stało, że dzisiaj człowiek warczy na nie...?
 Beata
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35258. 
Odnośnie wpisu numer: 35256

Mam dla was pomysł. Wszystko wytnijcie, tak jak zrobili w Lubawie pod przewodnictwem doktora nauk przyrodniczych.
Przecież każde z drzew można odpowiednio postrzyc bez szkody dla niego, co nie oznacza, że wiatr może je wywrócić.
Zatem wszystko wyciąć na zero, łącznie z wielkim dębem przy kościele czerwonym, bo on też może przecież przywalić katolików niedzielnych za grzechy niewyspowiadane.
Mego wuja takie nieszczęście trafiło, że w drewianym kościele podczas sumy na głowę cegła mu spadła... Ja nie żartuję. A wy nie wariujcie, ludzie!
 Marszałek
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35257. 
Odnośnie wpisu numer: 35251

Dziś z samego rana byłam w tej sprawie w biurze administracji osiedla [Stare Miasto]. Dostałam zapewnienie, że do sprawy podchodzi się bardzo poważnie. Widziałam z balkonu całe zajście i to naprawdę cud, że temu dziecku nie stała się krzywda. Mam nadzieję, że działania spółdzielni będą skuteczne i w rozsądnym czasie.
 Ewa Jackowska
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35256. 
Odnośnie wpisu numer: 35251

To już kolejne takie niebezpieczne wydarzenie przy Mierosławskiego, drugie w tym miesiącu.
Po ostatnim stan drzew był przez kogoś sprawdzany, niestety zrobiono to nierzetelnie. Narażono zdrowie ludzi, szczególnie dzieci, które bawią się na tym podwórku. Czy ktoś za to odpowiada? Czy potrafi przyznać się do błędu? Jestem tego ciekaw.
 Michał
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35255. 
Odnośnie wpisu numer: 35251

Na placu zabaw przy ul. Mierosławskiego [na Starym Mieście] bawiło sie sporo dzieci. Około godz. 18:00 silny podmuch wiatru złamał gruby konar starej wierzby przed wejściem na podwórko.
Moje bawiące się tam dziecko odskoczyło w ostatniej chwili i tylko dlatego jest całe i zdrowe.
To jest trzeci przypadek w tym roku (2 tygodnie temu drzewo spadło na samochód, kilka metrów od niego, parę miesięcy wcześniej na trawnik runęło pół wierzby, od razu je wycięto).
Chyba jasne więc jest, że sąsiadujące drzewa będące w podobnym stanie również mogą się przewrócić.
Pytam się KTO jest winny zaniechania wycinki tych starych, zagrażających ludziom drzew? Urzędnik, który zaniechał wydania tej decyzji powinien ponieść surowe konsekwencje karne, bo sytuacja (nadal) stwarza zagrożenie dla życia ludzi.
Nie wiem na jaką tragedię czeka ta osoba?! Na ten plac zabaw przychodzi mnóstwo dzieci, także z okolicznych szkół, chodzi tamtędy dużo ludzi do szkoły, internatu, przychodni. Czekamy…
 matka
 Iława, Wtorek 31-05-2016

35253. 
Odnośnie wpisu numer: 35245

Jedni nazwą to rują wyborczą, inni zainteresowaniem lokalnymi sprawami w okresie również międzywyborczym. Nie wyskoczyłem z obwodnicą Iławy jak ten przysłowiowy filip z konopi. Temat jest na czasie bo, jak już wspominałem, rząd właśnie ogłosił korektę w planie budowy ekspresówek i dotyczy ona właśnie nas!

Możemy w niezbyt długiej perspektywie cieszyć się trasą S5 omijającą nasze miasto, wyprowadzającą z naszych ulic konwoje biedronkowych tirów, transporty specjalne dewastujące nasze ronda i wszelkich innych zmotoryzowanych, tranzytowych intruzów niewiozących nam nic poza hałasem i spalinami.

To, że korytarz pod tę inwestycję jest zarezerwowany od ponad 30 lat, to rzecz powszechnie wiadoma. Tyle że te piękne plany spokojnie zalegają sobie czwartą dekadę w szufladach Urzędu Miasta i Urzędu Gminy.
Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie są regularnie publikowane i weryfikowane, bo przecież życie dynamicznie się zmienia i bez wątpienia trzeba z upływem lat aktualizować różnego rodzaju założenia planów.

Można szydzić, że to jest stara i z założenia "niezałatwialna" sprawa, albo też zastanowić się czy część winy za ten marazm nie leży też po naszej stronie. Znacznie większe od nas ośrodki czekały na swoje obwodnice przez całe dziesięciolecia, ale prawidłowość jest prosta: wszędzie tam gdzie jest determinacja, żeby dopiąć temat do końca obwodnice powstają wcześniej niż tam gdzie samorząd brutalnie pisząc olewa temat.

Z natury rzeczy ten temat jest bliższy Wójtowi K. Harmacińskiemu, bo obwodnica w niemal całości będzie biec poza obszarem miasta Iławy.
I od postawy Wójta wiele tutaj zależy. Trzeba jednak zauważyć, że o ile gospodarz gminy wiejskiej ma już na koncie kilka wymiernych sukcesów w zakresie infrastruktury drogowej, to Burmistrzowi Żylińskiemu wyraźnie z asfaltem i ruchem kołowym nie po drodze [...]

Ja traktuję temat infrastruktury drogowej jako strategiczny, którym samorząd ma zakichany obowiązek zajmować się w pierwszej kolejności choćby dlatego, że najczęściej sam nie jest w stanie udźwignąć kosztów budowy. Musimy być zabójczo konsekwentni i nieustępliwi w lobbingu w ośrodkach decyzyjnych w tej sprawie, a przy tym wypracować lokalny konsensus. Kiedy przyjdzie do konkretów, będą spory, protesty o przebieg dróg serwisowych, lokalizację węzłów, zjazdów etc.

Kochani samorządowcy. To jest robota na teraz! Już! Na wczoraj. [...]
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35251. 
Tak więc czekamy dalej na naprawdę wielką tragedię.
[stare drzewa łamały się od porywistego wiatru jak zapałki]
Moje dziecko w ostatniej chwili uciekło przed spadającym konarem.
Jakość zdjęcia słaba, ale jeszcze trzęsą mi się ręce.
 matka
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016
Odp. 
Prosimy o pilny kontakt e-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl
Albo najlepiej telefonicznie: kom. 608-177-158.
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 30-05-2016

35250. 
Odnośnie wpisu numer: 35249

Panie kochany!
Na temat pustynnienia iławskiego środowiska przyrodniczego gęgałem od wielu lat i nic po moim biadoleniu.
Weź Pan popatrz na przykład na wyrąbanie tylu dorodnych drzew przy ul. Kopernika (przed internatem szkoły budowlanki). Oni tam w starostwie jak nasadzą drzew doniczkowych w okowach stalowych, to myślą sobie na pocieszenie, że wszystko jest wspaniale.
A nie jest! Dyletanci!
Czy gość za biurkiem, nazywający siebie urzędnikiem lub inżynierem lub planistą, nigdy nietrzymający łopaty i niemający pojęcia o sadzeniu drzew może podjąć trafną decyzję co do zielonej architektury...? Ech, napisałbym dosadniej, ale znowu mnie ocenzurują. Może i dobrze.
Bez żartów proszę, bądźmy poważni.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35249. 
Odnośnie wpisu numer: 35248

Pani Beato, nigdy w życiu bym nie pozwolił na zabetonowanie nam lasu.
Mnie już serducho boli jak widzę częstą wycinkę drzew w Iławie. Proszę mi uwierzyć, że kocham lasy i uważam je za nasze dobro narodowe. Chodzi tylko i wyłącznie o ścieżkę tuż przed.
Poza tym lasy należą do skarbu Państwa więc samorządy nie mają za wiele do powiedzenia. [...]
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 30-05-2016

35248. 
Odnośnie wpisu numer: 35237

Ścianę lasu za Osiedlem Podleśnym proponuję zostawić w spokoju i obecnym kształcie. "Człowiek z betonu" jeszcze tam nie zawitał na stałe? Miasto zostało wystarczająco ogołocone z dających tlen i cień latem drzew. A teraz pora na "cały las"?!
Ławeczki, kosze na śmieci, żwir - to na dobry początek, tak? Następny krok to betonowe parkingi i wycinka drzew, bo przecież "człowiekowi z betonu" będą liście opadały, albo będzie miał alergię na naturę, która zawsze z nim przegra.
 Beata
 Iława, Sobota 28-05-2016

35247. 
Odnośnie wpisu numer: 35238

Z Iławy do Ostródy, zamiast jechać "szesnastką", można pojechać na Sampławę, i "piętnatką" koło Lubawy dojechać do obwodnicy Ostródy. Czasowo i kilometrażowo wychodzi prawie to samo.
 TL
 Den Bosch, Sobota 28-05-2016

35246. 
Odnośnie wpisu numer: 35241

Gdyby piszący te słowa o umorzeniach podatkowych znał choć trochę przepisy, a znać powinien z racji pełnionej funkcji, to nie siałby fermentu i nie nastawiał negatywnie mieszkańców do pracodawców prowadzących działalność gospodarczą.
Umorzenia tak, ale takie, które pomogą w dalszym rozwoju, a nie dla bankrutów - i to jest logiczne.
 podatnik
 Iława, Piątek 27-05-2016

35245. 
Odnośnie wpisu numer: 35228

Od kilku tygodni na forum pojawiają się wpisy, które sygnalizują nadejście rui wyborczej, a ta dopiero w 2018 roku. Dobitnym tego przykładem jest wpis Pana Tomasza Dąbrowskiego w sprawie sławetnej obwodnicy Iławy (Rudzienice-Karłowo, Dziarny, Wikielec).
Obwodnica ta obrosła już własną historią. Wiele pokoleń roślin, kwiatów śródpolnych, sekretarzy partii komunistycznej, komitetów niezliczonych przeminęło. Jest w „budowie” dłużej niż elektrownia atomowa w Żarnowcu, a tą zaczęto budować w 1982.
Pan Dąbrowski planuje tą obwodnicą wjechać do ratusza iławskiego prosto na fotel burmistrza. Ale burmistrzem Iławy będzie Adam Żyliński wiele jeszcze długich lat.
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 27-05-2016

35244. 
Już nie wiem, czy płakać czy też śmiać się. [...]
"Koncepcja zagospodarowania terenów miejskich – plac przy ul. Stare Miasto" [w Suszu].
Dookoła brud smród i ubóstwo, a tutaj ma być - no właśnie! Czy ludziom już naprawdę odbiło? W jednym mieście szklane gabloty, w drugim placyk, drzewa, itd.
Kilka dni temu na miejskiej plaży w Suszu wycięto 19 drzew, odrapane ławeczki, budynek brudny, okna przeżarte kornikiem, chodnik wołający o pomstę do nieba. O co tutaj chodzi?
 Kamil 28
 Susz, Piątek 27-05-2016

35243. 
Odnośnie wpisu numer: 35231

Prowadzone są już prace przygotowawcze koło miejscowości Wirwajdy, Samborowo i Stanowo, żeby spiąć obwodnicą Ostródy drogi krajowe "16" oraz "15". [...]
 sonar
 tu, Piątek 27-05-2016

35241. 
Umorzenia podatków [strona 5].
Zawsze z utęsknieniem czekam na coroczną listę umorzeń podatkowych w naszym mieście Iławie. Można by pomyśleć, że są na tej liście osoby słabo uposażone, nieradzące sobie finansowo, rodziny wielodzietne czy firmy w upadłości. Nic bardziej mylnego - to swoista lista [...] 10 najbogatszych w mieście...
I te zapewnienia, że każdy przypadek jest dogłębnie analizowany... [...]. Polecam lekturę i własną analizę przypadków.
Trzeba tu dodać, że umorzenia są na wniosek zainteresowanych. Co tam wstyd gdy można zaoszczędzić parę lub kilkaset tysiączków.
 obserwer
 Iława, Czwartek 26-05-2016

35238. 
Odnośnie wpisu numer: 35231

Zatem dla nas z Iławy do Olsztyna przez Ostródę jadącym, i z powrotem - mimo, jak mówisz, powstania nowej obwodnicy Ostródy za setki milionów, trzeba będzie jak dawniej przecinać całą Ostródę, albo dojechać do jej rogatek i cofać się kilka kilometrów DK 15 do Ornowa żeby wjechać na nową obwodnicę. To przecież debilizm i tyle w temacie.
 podróżny
 Iława, Środa 25-05-2016

35237. 
Odnośnie wpisu numer: 35234

Co do do ściany lasu za Osiedlem Podleśnym, jeżeli taki pomysł był, to się cieszę, tylko jestem ciekaw kiedy, bo nigdy o nim nie słyszałem. Czas go odkurzyć i pomyśleć co dalej.
Moja propozycja/wizja została przedstawiona i liczę, że poza ścieżką zagospodaruje się zaznaczone pola.
Ja ze swojej strony mogę poprosić kolegów z mojego środowiska o pracę nad wyceną i projektem. Może coś nam się uda stworzyć konkretnego, wtedy złożymy pomysł do Ratusza.
Panie Burmistrzu, o mój lokalny patriotyzm nie musi być Pan zatroskany.
Od dawna uważam, że Polska zaczyna się od małych miejscowości. Mój lokalny patriotyzm był tak silny, że nawet gdy mieszkałem w Warszawie stworzyłem pierwsze zrzeszenie patriotyczne w Iławie, by działać dla Iławy i mieszkańców. Czasami ten lokalny patriotyzm jest ślepy, bo wróciłem tutaj kierując się sercem niż rozsądkiem.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35236. 
WRESZCIE NOWY ZAKŁAD PRACY

Za rok przy ulicy Ziemowita ma być gotowy nowy zakład poligraficzny, który stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Ciężki sprzęt już pracuje. Rozpoczęło się przygotowanie drogi dojazdowej, a teren budowy jest utwardzany pod kontenery i pozostałe zaplecze specjalistyczne.

Zadowoleni? Będzie dobrze?
http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Ruszyla-budowa-nowej-fabryki-POL-MAK/4753
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35235. 
Odnośnie wpisu numer: 35233

Mieszkańcy mają całkiem prozaiczne, acz przyjemne dla ciała i ducha potrzeby - place zabaw dla najmłodszych, gdzie nasza dziatwa mogłaby się wyszaleć (fajnie gdyby jeden był większy), jak większej ilości ścieżek/traktów rowerowo/pieszych.
I nie muszą być one w asfaltowe, wystarczy dobre oznakowanie i wśród naturalnej przyrody również można z przyjemnością spacerować czy też śmigać.
Jest coraz więcej osób, które aktywnie i rodzinnie spędzają czas, a zapewnienie takich miejsc na pewno przyczyni się do tego, aby jeszcze więcej osób wyrwać sprzed telewizora.
Brakuje większej ilości znaczonych szlaków rowerowych w okolicach Iławy - miasto lub gmina mogłaby wejść w porozumienie z bike-maniakami, którzy znają te okolice na wylot i stworzyć mapę szlaków całego naszego powiatu o rożnych stopniach trudności, co byłoby fajnym magnesem przyciągającym turystów do nas (na pewno o niebo lepszym niż filmik reklamowy sławetnego działu promocji).
Świetną rzeczą byłoby opracowanie ścieżki rowerowej umożliwiającej swobodną komunikację na trasie Iława-Ostróda. Przecież dzieli nas tak niewiele kilometrów, a jedyną droga jest krajówka nr 16 gdzie uprawianie turystyki rowerowej nie jest miłe pomiędzy ciągnącymi tirami czy też innego ciężarowego transportu.
Chciałbym również, aby gmina wiejska bardziej przyłożyła się do poprawy stanu dróg, bo ich poziom jak i sposób łatania jest śmieszny, ale pewnie jest to marzenie ściętej głowy.
Tak, tak... Proszę się przejechać drogą Tynwałd-Sąpy, Mątyki-Ławice aby zobaczyć jak piękne wyboje i podlane dziury powodują dzwonienie zębów w czasie jazdy rowerem.
 bobbi
 world, Wtorek 24-05-2016

35234. 
Odnośnie wpisu numer: 35233

Panie Łukaszu, nawet Pan nie może się domyślać ile sprawił mi Pan przyjemności, iż na chwilę oderwał się od tej (tylko i wyłącznie!) narracji patriotycznej, która tak bardzo Pana charakteryzuje. Tu w żadnym razie nie kontestuję Pańskiej potrzeby artykułowania dumy narodowej. Jedynie akcentuję, że czasami warto zejść kilka pięter niżej i pogawędzić o innym patriotyżmie... tym lokalnym. Chociażby po to, by złapać moment oddechu i oddać się marzeniom: co by było gdyby... zadziało się tutaj, w wspólnocie nas wszystkich, tych z iławskim rodowodem.

Rzucił Pan nienowy pomysł, by zagospodarować ścianę lasu stanowiącą tło Osiedla Podleśne. Zapewniam więc Pana, że obok kilku innych projektów, analizowaliśmy taką możliwość. Na razie ograniczyliśmy działanie do dwóch elementów:

1. Rozpoczęliśmy prace koncepcyjno-dokumentacyjne nad projektem zagospodarowania terenu "Za wieżą" (w końcowej części ulicy 1 Maja).

2. Rozpoczęliśmy poważną współpracę z Wójtem Gminy Iława oraz Starostwem Powiatowym, by doprowadzić do wyprowadzenia ścieżek rowerowych z rejonu "końcówki" ogrodów działkowych (okolice ul. Kwidzyńskiej) na Wikielec. Brakujące ogniwo to posadowiony nad ogrodami las, będący własnością Skarbu Państwa i znajdujacy się we władaniu Nadleśnictwa Iława. W nieodległym czasie planuję rozmowy na temat zagospodarowania tej przestrzeni z Panią Nadleśniczy, która jest osobą otwartą i mam nadzieję, że uda się nam wspólnie przełamać niemoc związaną ze skomplikowaną materią stosunków własnościowych przypisanych do terenu, który był Pan uprzejmy wskazać.

Dodam również, Panie Łukaszu, że obok Lasku Miejskiego za stadionem przy ulicy Sienkiewicza przedstawimy rajcom miejskim i iławskiej opinii publicznej za kilka tygodni gotową dokumentację zagospodarowania brzegów rzeki Iławki i Jeziora Iławskiego. To będzie prawdziwy skok cywilizacyjny fragmentu miasta rozciągającego się od ulicy Kościuszki (rejon starego młyna) aż po pola filtracyjne na terenie za Ekodrobem.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi iławian na temat tego przedsięwzięcia, jak najbardziej również Pańskie...
 Adam Żyliński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35233. 
Odnośnie wpisu numer: 35229

[...] Czy był taki pomysł kiedyś? Nie wiem, nigdy o niem nie słyszałem.
A jeżeli był, to warto nad nim się zastanowić.
Skąd wziąć kasę? Nie wiem, dałem tylko swój luźny pomysł, który uważam lepiej by się przyjął w Iławie niż ta galeria jazzowa obok ratusza.
Powtarzam.
To tylko mój luźny pomysł. Może komuś z rady się spodoba, może będzie miał inną wizję, kto wie, ale uważam, że warto zagospodarować tamten teren.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 24-05-2016

35231. 
Odnośnie wpisu numer: 35228

Temat obwodnicy Iławy powinien być na forum publicznym już dawno. Przygotowania do jej budowy to długotrwały proces i wymaga dużej determinacji nie tylko ze strony władz samorządowych, ale i zwykłych mieszkańców, organizacji społecznych. Tego, że warto walczyć i wydeptywać ścieżki w ministerstwach dowiódł choćby Prezydent Grzymowicz, który swojego czasu sprawę obwodnicy Olsztyna postawił wręcz na ostrzu noża. Opłaciło się. Jak wiemy prace przy budowie obejścia stolicy naszego regionu idą już pełną parą.

Co do obwodnicy Ostródy to dotyczy ona także wielu mieszkańców naszego powiatu, dlatego chcę zwrócić uwagę na pewien istotny szczegół. Otóż obwodnica ta połączy na razie tylko DK16 w kierunku Olsztyna z DK15 w kierunku Torunia. Obecnie toczące się prace nie obejmują łącznika DK15 z DK16 w kierunku Iławy (wystarczyłoby raptem 3 km przez pola) ze wsi Ornowo za Wirwajdy obok Samborowa. To mogłoby być nawet rozwiązanie tymczasowe zanim nie znajdą się pieniądze na docelową obwodnicę Samborowa kończąca się już na terenie naszego powiatu w Stanowie. Jednak na próżno szukać w GDDKiA jakiejkolwiek informacji na ten temat.

Szykuje się tam kompletne drogowe kuriozum, bo mimo powstania nowej obwodnicy za setki milionów, jadąc z Iławy do Olsztyna trzeba będzie, jak dawniej przecinać całą Ostródę, albo dojechać do jej rogatek i cofać się kilka kilometrów DK 15 do Ornowa żeby wjechać na nową obwodnicę. Oczywiście można będzie ścinać przez Morliny, albo wręcz z Wirwajd przez Nastajki, ale wpychanie zmasowanego ruchu na wąskie, lokalne drogi nie wróży zbyt dobrze. Na naszym podwórku doświadczają tego codziennie mieszkańcy Wikielca, w których uderza rykoszetem brak wiaduktu na "szesnastce".

Te inwestycje dzieją się na naszych oczach i bardzo mnie dziwi, że problem dostrzega jak na razie tylko garstka pasjonatów. Ten temat powinni podnieść wspólnie i ostródzcy i iławscy samorządowcy, bo przecież wygodna i bezpieczna droga do Olsztyna leży w naszym wspólnym interesie.

Wracając do Iławy, zastanawia mnie czy to w GDDKiA nas nie lubią czy też po prostu nie ma komu zadbać o nasze interesy. Brak wiaduktu nad torami, czy uparta niechęć do przekierowania przebiegu DK16 z centrum na Obwodnicę Średnicową, wreszcie jakikolwiek brak zainteresowania tematem Dużej Obwodnicy - są znamienne. Kiedy wokół Iławy kipi wręcz od spektakularnych inwestycji drogowych, my nie mamy nawet projektu ani żadnego horyzontu czasowego na realizację naszej drogi życia.
Pora to zmienić!
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35230. 
WALNIESZ W STÓŁ A NOŻYCE SAME SIE ODEZWĄ!

Ha ha! Podobno jeden z radnych opozycji PO zaatakował na sesji radnego Tadeusza Lotza o "podważanie autorytetu" w felietonie pt. "Prywata".
Swój nieudolny atak wyartykułował z kartki zmiętego papieru, jakby... sam nie wiedział o czym ma mówić.
Tymczasem autor felietonu nie zaatakował radnego personalnie z imienia i nazwiska, tylko anonimowo odniósł się do jego postawy ambiwalentności i niekonsekwencji pomiędzy czynami a w głosowaniach na sesji Rady Miasta Iławy.
No i o co ci gościu chodzi? Jak to jest być wtyką w ratuszu? Nie dotrwasz na ciepłym etacie w zapchlonym starostwie do smutnej emerytury. Za dwa lata [po wyborach] pójdzie taka miotła, że wam - towarzysze - czapki pospadają z pustych głów.

http://www.kurier-ilawski.pl/opinie/Lotz-Prywata/4745
 ORMO-wiec z ratusza
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35229. 
Odnośnie wpisu numer: 35227

Żaden problem w prześciganiu się na pomysły, żaden.
Ten jest jednak zabawny.
Pomysł o ścieżce południowej za Osiedlem Podleśnym wzdłuż skraju lasu, biegnącej prostopadle od drogi Biskupskiej aż po drogę na cegielnię, to bardzo stary pomysł.
Takich pomysłów, własnych i pożyczonych, mogę zebrać i zasypać forum.
Ale podaj [...] jak sfinansować te pomysły.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35228. 
Odnośnie wpisu numer: 35226

Jeśli to jednak Pan, zamiast Pani Ewy Jackowskiej, ma wygrać następne wybory na Burmistrza Iławy, to startuj Pan z obwodnicą jako obywatel iławski.
Ostróda faktycznie będzie mieć fantastyczną obwodnicę od południa w kierunku na Morliny.
Natomiast ta Brodnica nie jest akuratnym przykładem cudownego rozwiązania jej obejścia. Mają już obwodnicę od południa, a teraz od wschodu, która jest najważniejszą obwodnicą, lecz mimo wszystko spełnia funkcję wewnętrzną miasta. Podobnie jak ta nasza iławska obwodnica, która przestała być obwodnicą a stała się raczej raczej śródmiejską Trasą Średnicową.
Tymczasem w Iławie czeka na realizację trasa obwodowa z Rudzienic w okolice Kałdun, dalej na Dół, Dziarny, przecinając ulicę Lubawską w lesie i poleci dalej w okolice za lokomotywownią, przez Wikielec i wróci do DK-16 za Stradomnem. Obwodnica marzenie.
Jednak przy zwyrodnieniu rządów, trwonieniu środków, bez szacunku do podwykonawców, mamy niedokończoną dekadę. I, gdyby PO rządziło to zanosiło się, że każdy Polak miałby skrzydła z lotkami.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35227. 
Z radością przyjąłem wiadomość z iławskiego ratusza. A, jak dobrze wiecie rzadko mi się to zdarza. Lasek miejski, który jest za stadionem ma być zaadaptowany i przywrócony do życia dla mieszkańców Iławy. Jako że Ja osobiście bardzo sobie cenię nasze iławskie lasy i dość często po nich spaceruję pomysł ten jak najbardziej mi się podoba i kibicuję aby został czym prędzej zrealizowany.

Od dawna też myślę nad ścieżką przy lesie od strony os. Podleśnego. Tam spotkać mnie na spacerze nie jest problemem ale także wiem, że wiele iławian spaceruje ze swoimi czworonogami, partnerami czy przyjaciółmi. Teren fajny bo przy lesie, przy działkach no i widok na Iławę w miarę fajny. Wyobrażam sobie jednak, że tę ścieżkę można nieco poprawić. Myślę, że można poprawić nawierzchnię i wyłożyć ścieżkę żwirem (dróżka zaznaczona na czerwono). Ścieżka jest równa, przyjemna i teren nie będzie zabetonowany więc utrzyma w pewnym stopniu naturalność ;)
Dla przykładu daję link http://tnijurl.com/8415a936d356 na długości tej ścieżki postawić kilka ławeczek, śmietniczków i myślę, że będzie to przyjemne miejsce dla spacerowiczów, biegaczy, kolarzy itp.

Na obu końcach tej ścieżki są dwa fajne tereny. O ile one nie są w prywatnych rękach bo takiej wiedzy nie mam, można zrobić coś w stylu miejsca spotkań. Gdzie w wyznaczonych miejscach (mini grillach) można rozpalić ognisko i wypić piwko pod chmurką. Takiego miejsca w Iławie niestety brak a z mojego doświadczenia wiem, że takie miejsca są chętnie uczęszczane (np w Warszawie nad Wisłą od strony Pragi), można postawić nawet mini scenę do małych koncertów, może znajdzie się jakieś miejsce na małą gastronomię ?

Na drugim końcu też jest ciekawa górka i mały placyk (zaznaczone na żółto) tam myślę, że można zrobić miejsce do wybiegu dla naszych czworonogów. Niech te kochane zwierzęta też mają swoje miejsce gdzie zabierze ich swój opiekun, spuści ze smyczy, rzuci patyk itp. O takie miejsce w Iławie też jest niezmiernie ciężko, a za spuszczenie psa ze smyczy może grozić nam mandat. Mało tego, uważam, ze gdyby powstało takie właśnie miejsce możliwe byłby masowe szkolenia psów, pokazy itp.

Czy byłby to drogi interes dla miasta? Nie mam pojęcia ale myślę, że najdroższe w tym wszystkim byłoby wyłożenie nawierzchni spacerowej.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Poniedziałek 23-05-2016

35226. 
Jest zadanie dla iławskich samorządowców wszystkich szczebli. Nazywa się ono "OBWODNICA IŁAWY". Temat, który po latach zaniedbań ma szansę wrócić na pierwszy plan - zwłaszcza, że obwodnice zostały wywalczone tuż za miedzą: w Ostródzie, Nowym Mieście, Brodnicy...

Rząd ogłosił właśnie korektę do planu rozbudowy dróg ekspresowych. Iława ma wreszcie szansę zyskać nowoczesne drogowe połączenie o standardzie "S". Ta nowa "eska" będzie przedłużeniem drogi "S5" łączącej Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz z Olsztynem (i dalej jako S16). Fantastyczna wiadomość, ale żeby z niej wynikły dla nas konkrety musimy wziąć się do roboty i zacząć robić szum medialny poprzez konsultacje społeczne i negocjacje w zakresie szczegółowego przebiegu trasy.

Rodzi się znakomita okazja, żeby zacząć silny lobbing, by jako pierwszy odcinek na odcinku Grudziądz-Olsztyn powstała właśnie obwodnica Iławy.
Droga, której naprawdę potrzebujemy. Już dzisiaj, kiedy kolumny tirów mkną przez centrum miasta pod oknami ratusza, kiedy każdy transport specjalny wiąże się z rozbiórkami rond i niszczeniem elementów miejskiej infrastruktury; kiedy na przejeździe kolejowym na DK16 stoi ogromny korek - dotkliwie odczuwamy, że jesteśmy w drogowej czarnej dziurze.

Chyba pora zawalczyć o swoje. Dotąd kolejne ekipy samorządowe udawały, że problemu nie ma. Wystarczy poszperać w Internecie, żeby się przekonać, że pod hasłem "obwodnica Iławy" nie można znaleźć nic. Nawet skromnego szkicu, planu, czegokolwiek. Dzieje się tak ponieważ Iława cierpi na chroniczną krótkowzroczność swoich samorządowców. [...]

Pora zewrzeć szeregi i łomotać do drzwi Ministerstwa Infrastruktury i wszelkich innych decydentów, i przekonywać, że to jest inwestycja strategiczna nie tylko dla nas, ale i dla całej Polski północno-wschodniej.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Niedziela 22-05-2016

35225. 
Odnośnie wpisu numer: 35213

Zbliza sie juz III Zjazd Internowanych w Stanie Wojennym w latach 1981-82 w ilawskim Zakladzie Karnym.
Przygotowania do zjazdu (w grudniu 2016) juz ruszyly. Byli internowani wystapili z prosba do Prezydenta Andrzeja Dudy o objecie honorowym patronatem zjazdu.
Jestem przekonany, ze jedynie Burmistrz Zylinski i Przewodniczacy Rady
Szymanski potrafia zademonstrowac niezlomna wole i determinacje, by Ilawa godnie uczcila kolejna rocznice stanu wojennego, oddajac hold historii, i podziekowanie ilawianom za Solidarnosc z internowanymi, za kwiaty rzucane na druty murow wieziennych...
 kanclerz
 Ilawa, Sobota 21-05-2016

Fatal error: Call to undefined function autolink() in /guestbook.php on line 1288

35224. 
Uroczyście melduję miastu, że w piątek 20 maja Roku Pańskiego 2016
skończyła się w Polsce zafajdana Platforma Obłudy.
Publicznie - w najważniejszym miejscu Polskii, czyli z mównicy parlamentu - drąc uchwałę w sprawie suerenności Polski, strzeliła sobie w pusty łeb.
Niech jej gleba lekką będzie.
No i gdzie się teraz podzieją jej uczniowie butni - Bernadeta Hordejuk, Maciej Rygielski, Marek Polański...?