Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
PKO Bank Polski w nowej wersji
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Piraci złapani na drona
Udana akcja łowców pedofilów
Radny Sławiński zwolniony za karę?
Trzeci oddział szpitala też do zamknięcia?
EKRAN (s)PADŁ
Energetyka Cieplna nie zna litości
Więcej...

Forum

43401. 
Odnośnie wpisu numer: 43396

Strażacy suscy kolejnego dnia opublikowali film z potrącenia na ul. Iławskiej w Suszu, ale o Piastowskiej nawet nie wspomnieli. Ja czuję się mocno tym zawiedziony.
Burmistrz i radni mogą sobie milczeć, bo to polityka, ale strażacy mają wśród mieszkańców ogromny szacunek. Liczę, że się ogarną. A "Kurier" im w tym pomoże publikując ich odpowiedź na pytanie, dlaczego nic nie napisali o zdarzeniu drogowym z 4 listopada...?
 czytelnik
 Susz, Poniedziałek 08-11-2021

43400. 
Odnośnie wpisu numer: 43396

Zastanawiam się dlaczego ludzie są tak bardzo negatywnie nastawieni jedni do drugich. Pytanie dlaczego i dlaczego.
Wypadki się zdarzają i niestety będą się zdarzały. Nie bronię tu nikogo, ale uważam gazetę "Kurier Iławski" i redaktorów za osoby kompetentne i znające się na rzeczy. Od wyjaśnienia są odpowiednie organy. A może ten Pan właśnie wykonywał swoje obowiązki i jechał służbowym samochodem? Wielu ludzi pracuje po godz. 15 i dłużej.
Wyczuwam w tym wpisie dużą nutkę złośliwości.
 Zbigniew 59
 Iława, Poniedziałek 08-11-2021

43399. 
Szkoła Podstawowa nr 2 w Iławie ("zielona").
Dzieci przyjeżdżają rowerami i gdzie stawiają rowery? Na chodniku przy żółtej barierce. Czy dyrekcja szkoły tego nie widzi? Nie można dzieciom wygospodarować miejsca na rowery na terenie szkoły w ludzkich warunkach?

* * *

Cmentarz komunalny przy ulicy Ostródzkiej w Iławie jest nieprzyjazny dla rodziców z wózkami i dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Dostać się z dołu do góry lub odwrotnie dla tych osób jest niewykonalne z powodu schodów na alejach cmentarnych. Brak podjazdów.
 Piotr
 Iława, Niedziela 07-11-2021

43398. 
Znany trefniś z okolic powiatu iławskiego Tomasz W. [...] jest zadłużony w różnych instytucjach na kilkaset tysięcy zł, ścigany przez komorników, więc cwaniaczek postanowił podreperować swój budżet wykorzystując dramat na granicy Polski z Białorusią.
Jakim trzeba być krańcowym zerem i bydlakiem żeby wykorzystywać taką tragedię, która się tam rozgrywa.
A może znajdą się idioci, którzy nie znając jegomościa i jego przeszłości zechcą wpłacać na jego prywatne konto podane pod adresem [...]
 Janek
 Kisielice, Niedziela 07-11-2021

43396. 
A mnie ciekawi bardzo dlaczego nasza lokalna gazeta milczy w sprawie niebezpiecznego wypadku drogowego [...], do którego doszło w Suszu [w czwartek 4.11] w którym uczestniczył dyrektor suskiego centrum sportu Jarosław Piechotka.
Tuż koło przejścia dla pieszych potrącona została przechodząca kobieta, a dyrektor jechał po pracy służbowym samochodem.
 suszarka
 Susz, Piątek 05-11-2021
Odp. 
...może dlatego, że gazeta „Kurier Iławski” ukazała się jak zawsze w środę, wypadek miał miejsce w czwartek, a kolejne wydanie gazety ukaże się znowu jak zawsze w kolejną środę.
 [moderator dyżurny]
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 06-11-2021

43395. 
Odnośnie wpisu numer: 43393

Chłopiec tyle krzyczał, tyle wyśmiewał poprzednika Adama Żylińskiego, zarzucał niegospodarność, kolesiostwo, stracone lata dla Iławy. A co nam zaoferował w zamian? Hotele dla pszczółek, lodówkę dla bezdomnych żuli z jedzeniem vege i kolesiostwo 100% w perfidny sposób. Piękna sprawa, mili Państwo...
Czy jest ktoś jeszcze w Iławie, kto uważa, że wybór tego jegomościa na włodarza miasta był dobrym pomysłem?
A wyobrażacie sobie takie combo – tęczowy i Kiejstut? Gorzej chyba już by nam było z naczelną iławską feministką-krzykaczką.
 Witek
 Iława, Piątek 05-11-2021

43394. 
Co roku chętnie wypinają piersi do orderów i odznaczeń policjanci, wojskowi, strażacy, więziennictwo, nauczyciele, samorządowcy, pracownicy administracji państwowej...
Czy za należycie wykonywaną pracę i solidnie opłacaną w ramach swoich obowiązków służbowych potrzeba aż bić medale? Obciążać i tak ciężko zipiące finanse publiczne?
Naród wykształcił tych ludzi, daje im jeść, trzynastki, czternastki, premie, awanse... Co innego wybitne jednostki, ale w takiej Iławie co rok słyszymy aż po kilkadziesiąt i więcej nazwisk?
Żenujące gdy się to czyta i frustrujące dla tysięcy zaharowanych obywateli.
 pozabudżetowy
 Iława, Piątek 05-11-2021

43393. 
Co dziś o Burmistrzu Iławy Dawidzie Kopaczewskim można powiedzieć na okoliczność upływu 3/5 bieżącej 5-latki kadencyjnej? Spójrzmy na to od innej strony, niźli patrzy na niego ta "wredna rada miejska".

Mówią, żeby nie lubić naszego Burmistrza. Zawsze lubiłem poprzedniego Adama Żylińskiego i tak mi zostało, bo Adam nauczył, że trzeba lubić każdego Burmistrza, choćby nawet diabeł z piekła nam go zesłał. Co jednak można powiedzieć dziś dobrego o młodym młokosie, który przejął Ratusz i... co zrobił? Jak pociągnął zaczęte i rozkręcone sprawy? Co wniósł nowego? Co załatwił nowego? A może niebiosa nie zesłały? Czy wie ktoś?

Ciąg dalszy będzie...
 MARSZAŁEK
 Iława, Czwartek 04-11-2021

43392. 
Niech mi ktoś powie, czy czynnik społeczny typu radnego powinien być zaszczepiony przed covidem19-tym, czy nie? Bo już nawet nie pytam o człowieka na stanowisku burmistrza.
Słychać na wsi naszej miejskiej, że w składzie rady iławskiej niewielu jest radnych zaszczepionych. [...] Taki przykład dajecie, mądrale...?
 radny skrzydłowy
 Iława, Środa 03-11-2021

43391. 
Obwodnica dla Iławy to nie jakieś pierdoły. Tylko jedna jedyna taka może być na przestrzeni dziejów.
Niech leci z Rudzienic na Kałduny, dalej na Dół od wschodu, przecina drogę w lesie Iława-Lubawa, dalej na kierunek lokomotywowni, omijając ją, dalej na okolice Wikielca i wychodzi w okolicy Stradomna, gdzie połączy się ze starą DK-16 na kierunek Kisielice i Grudziądz.
Cena około 2 mld. Tu musi być czuć piniądz...
[...]
Ja na miejscu Burmistrza Kopaczewskiego duszę bym Bogu i rządowi centralnemu PiS w Warszawie za takie rozwiązanie oddał. A on co robi? Śpi, albo politycznie atakuje rząd. Oszalał? Sodówka do głowy uderzyła?
 radny skrzydłowy
 Iława, Wtorek 02-11-2021

43390. 
„Chętnie przejmę do najmu (albo kupię) sklep spożywczy lub monopolowy w Iławie. Kontakt: kom. 783-246-918”
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 29-10-2021

43389. 
Panie Burmistrzu! Obiecywaczu złotousty!
[...]
Na Osiedlu Piastowskim przy ul. Ziemowita jest oczko wodne do zrobienia jak należy. Trzebaby je wybagrować i oczyścić, za hodować odpowiedni gatunek rybek i roślinności, wybudować wokół oczka spacerownik z ławeczkami i jeden choćby pomost, by móc oglądać rybki.
Tego oczekują mieszkający tam obywatele.
Gadają ludzie z Ratusza i wokoło, że podobno jednak zbagatelizował Pan walkę o specjalne finanse z programu "Polski Ładu". Prawda to, czy nie?
 MARSZAŁEK
 Iława, Piątek 29-10-2021

43388. 
Odnośnie wpisu numer: 43381

Na sesji Rady Miasta Iławy dało się słyszeć kretyńskie komentarze kilku radnych ws. zakażenia wirusem.
Niektórzy ludzie to durnie. Niewielu obecnie nosi maseczki na nosie tam, gdzie konieczność, czyli w pomieszczeniach zamkniętych. Prosty sposób na dalsze rozsiewanie wirusa. [...]
Zobaczcie, co było w hali widowiskowej na meczu siatkówki w niedzielę. Toż to kryminał, co o pomstę do niebios woła. Ponad 95% widowni bez maski, ściśnięci. Za doprowadzenie do takiej sytuacji Burmistrzem Kopaczewskim powinien się zająć prokurator. [...]
 radny skrzydłowy
 Iława, Piątek 29-10-2021

43387. 
Zwyrodnialec skatował kobietę.
Jak się potem tłumaczył?
Gazeta #KurierIławski. Strona 3.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 28-10-2021

43386. 
Odnośnie wpisu numer: 43385

A w Iławie konkurs na dyrektorkę powiatowego "Portu Iława" wygrała radna miejska Aneta Rychlik, znana iławska wodniarka, żeglarka, słynna menadżer od zarządzania wodnego i turystycznego, pokonując w cuglach mężczyzn.
Niech płynie z całą ferajną PO-Lewica i życzę jej stopy wody pod kilem.
 lotnik
 Iława, Środa 27-10-2021

43385. 
Odnośnie wpisu numer: 43380

Niech ta informacja brzmi i brzmi.
Niech ludzie patrzą i wyciągają wnioski.
W wyborach partyjnych do lokalnych władz Platformy Obywatelskiej w całej Polsce nie wygrała ani jedna kobieta. Ani jedna kobieta. Ani jedna kobieta. Ani jedna...
 Jan
 Zalewo, Wtorek 26-10-2021

43384. 
"W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma" - pisze brytyjski Daily Telegraph.
 Jan
 Zalewo, Wtorek 26-10-2021

43383. 
Odnośnie wpisu numer: 43369

Załóżmy, że rząd jednak zdecydował się przepuszczać nachodźców, choćby tylko tranzytem do Niemiec, tworząc coś na kształt korytarza – wtedy opozycja totalna by wyła pod niebiosa o "terrorystycznym zagrożeniu" albo o "narażaniu wschodniej granicy UE" oraz "o napływającej krytyce z Zachodu".
Pomyleńcy. Element obcy. Samozwańcza lumpen-nibyelita.
 Agent J-23
 Iława, Poniedziałek 25-10-2021

43382. 
STUDIUM MEDYCZNE to była wizytówka Iławy. Ta szkoła wykształciła kilka pokoleń białego personelu, który do dziś pracuje nie tylko w Polsce, ale nawet po całym świecie. #ElżbietaNalewajko (1979-2001) to już legenda. Spotkała się ze swoimi absolwentkami po kilku dekadach na „starych śmieciach”. Rzewnym wspomnieniom nie było końca.
Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 11.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 25-10-2021

43381. 
Odnośnie wpisu numer: 43380

Podczas sesji iławskiej Rady Miejskiej wyraźnie zaznaczyła się zadra, a może już wyraźna rysa pomiędzy Burmistrzem Dawidem Kopaczewskim (KO), a jego niedawnym sprzymierzeńcem [...], Przewodniczącym Rady Michałem Młotkiem (PO). Pamiętacie dogrywkę w II turze wyborów lokalnych 2018, pamiętacie?
Wychodzi na to, że to już wojna w rodzinie. Zaczęło się podgryzanie pod dywanem. [...] Odczuwalny był delikatny, ale wyraźny atak PO Młotka na KO Kopaczewskiego za niespełnione nadzieje i obietnice oraz brak odpowiednich kompetencji. [...]
 radny skrzydłowy
 Iława, Poniedziałek 25-10-2021

43380. 
Odnośnie wpisu numer: 43373

No masz ci babo placek. Strzeliłam w 10.
[...]
Radna miejska Aneta Rychlik "nieoczekiwanie wygrała konkurs" na kierownika w powiatowym "Porcie Iława"!
Kampania wyborcza ruszyła na całość. Michał Młotek kupuje sprzedajnych radnych za stołki. Kolesiostwo polityczne ze starostwa go w tym wspiera [koalicja PO oraz PSL i Lewica]. [...]
 salowa
 Iława, Poniedziałek 25-10-2021

43379. 
Czujne oko rodziców. Przy szkołach w Iławie i Lubawie zauważono nieznanych mężczyzn, którzy poza zasięgiem kamer monitoringu mieli próbować słodyczami wabić najmłodsze dzieci do ukrytego w pobliżu samochodu.
Prześwietliliśmy sytuację. Jakie podjęto kroki?
Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 5.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 25-10-2021

43378. 
Tak wygląda magel w Kraju Przywiślańskim.
Niemiecki portal „Der Onet” alarmuje, że ceny gazu rosną w tempie galopu i podaje przykład miast i gmin w Wielkopolsce wokół Poznania. Sugeruje, że winni są operatorzy państwowi.
Prawda jest taka, że drakońskie podwyżki wprowadza właśnie niemiecka spółka, dla której infrastrukturę energetyczną sprzedały wcześniej władze samorządowe kierowane w przygniatającej większości przez działaczy PO oraz lewicowych koalicjantów.
To podobna sytuacja jak w Iławie, gdzie podczas pełnienia urzędowania burmistrza Włodzimierza Ptasznika i wiceburmistrz Bernadety Hordejuk nasze lokalne towarzystwo liberalno-lewicowe wokół partii PO, sprzedało jeden z najważniejszych elementów lokalnego bezpieczeństwa i kurę znoszącą złote jaja, czyli „Energetykę Cieplną” za kwotę, mówiąc delikatnie, śmieszną nawet na tamten czas.
Fachowcy.
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 25-10-2021

43377. 
Brawa wielkie i sążniste za niegdysiejszy odważny pomysł, kilkuetapowy projekt i wreszcie załatwienie funduszy oraz kopniak dla kontynuacji od czasu byłego Burmistrza Żylińskiego. [...] Wielkie dzięki Panie Adamie!
Rozpędzony ciąg dalszy dziś.
Ścieżki nad Doliną Iławki na etapie III-im "za torami kolejowymi" są już gotowe do chodzenia i jeżdżenia. Ludzie nie pytają czy są już otwarte i włażą jak krowy niecierpliwie w zboże. [...]
 lewy skrzydłowy
 Iława, Niedziela 24-10-2021

43376. 
Odnośnie wpisu numer: 43371

Niechże Ratusz przygotuje miasto do walki z wirusem, który - podobnie jak w ubiegłym roku - idzie wielkimi krokami.
Panie Burmistrzu Kopaczewski, rządzisz...?! Czy tylko pozorujesz? [...]
Czy znowu będziesz atakował rząd za swój brak umiejętności oraz kolejne zasłanianie pleca "nie da się"? Albo znowu będziecie z ratownikiem karetki radnym Sławińskim spijać sobie z dzióbków wzajemnie przyznając medale za... No właśnie: za co?! Czyżby za to coś jak maseczki plastikowe czarne, co ludzie podejrzewają szemrane źródła i podtrutkę? [...]

Na poniedziałek (25.10) sesję Rady Miejskiej zwołano ale na miejscu w sali plenarnej. Czy nie powinni odstąpić od zebrania i obradować zdalnie?
Panie Przewodniczący Młotek, czuwasz...?! Bo w szpitalach niektórych już się aż kotłuje od zwożonych zarażonych.
 Marszałek
 Iława, Sobota 23-10-2021

43375. 
Nigdy takiego zarządzenia nie było ze strony rządowej, zatem mamy wierutne kłamstwo rozpowszechniane parszywie przez Internet, że niby "prawicowy rząd nakazał również w niedzielę pracować marketom Dino". Taką otrzymałem wiadomość od skołowanych sprzedawców z samej firmy.
Żałosny zamęt.
Oczywiście terminy kilku pracujących niedziel handlowych określa ustawa.
 Marszałek
 Iława, Sobota 23-10-2021

43374. 
Praca w pełnym wymiarze godzin:

* pielęgniarka, asystentka stomatologiczna
* higienistka stomatologiczna

#Iława, ul. Wojska Polskiego 22.
Dzwoń: kom. 603-684-377.
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 21-10-2021

43373. 
Odnośnie wpisu numer: 43371

Słyszałam, że fuchy nie tylko w Ratuszu miejskim są w cenie.
Nawet w Starostwie powiatowym upychają radnych miejskich.
[...] Karuzela się rozkręca, konkurs piękności trwa!
 salowa
 Iława, Środa 20-10-2021

43372. 
Odnośnie wpisu numer: 43371

Owszem, czuje się jakieś pukanie do skorupki jaja zalęgłego.
Na arenie krajowej są poważne przypuszczenia o przyśpieszeniu nowego rozdania kart wyborczych.
W sytuacji szalonego i bestialskiego ataku na obecny rząd, szaleńczy sprzeciw totalny, ohydne ataki na milczący Kościół, to mamy przed sobą albo Stan Wyjątkowy w całym kraju, albo nowe wybory, potwierdzające kogo wreszcie Polacy chcą mieć za rządzących. [...]
 Marszałek
 Iława, Środa 20-10-2021

43371. 
Trwają przygotowania do walki w Ratuszu.
Oczywiście walczy tam Rower z Trzonkiem o przyszłość burmistrzowania w następnej kadencji [od 2023].
Podobno kupczą stanowiskami dla ludzi, których chcą mieć na listach wyborczych. Stanowisko za lojalność i oddanie. Czas pokaże kto w synekurach będzie się pławił.
[...] Obserwujcie czujnie radnych, urzędników oraz ich rodziny, również w zakładach samorządowych podległych Ratuszowi! [...] Centrum Kultury, Centrum Sportu, ITBS, ZKM, Wodociągi, przedszkola i szkoły, a nawet psycho-ośrodek.
 imadło z przerzutkami
 Iława, Środa 20-10-2021

43370. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Pani łobuz często parkuje w ten sposób od rana i blokuje dojazd na podwórko, a np. dostawcy mebli muszą ciężary nosić aż z ulicy, bo nie mogą podjechać z ładunkiem pod klatki schodowe. A jak ma dojechać karetka albo strażacy? Pani kierowca tutaj nie mieszka. Pracuje w biurowcu ITBS”.

#Iława, ul. Jagiellończyka 16A.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 19-10-2021

43369. 
Odnośnie wpisu numer: 43361

Komisja Europejska mówi jak jest: "Konstytucje państw członkowskich co prawda są i owszem, ale się ich już nie stosuje. Niby, że to przeżytek."

KON STY TUC JA!
KON STY TUC JA!
KON STY TUC JA!
 anty-bolszewik
 Iława, Wtorek 19-10-2021

43368. 
Odnośnie wpisu numer: 43364

Sprawdziliśmy to.
Licząc od terenów gdzie są huśtawki i inne zabawowe ciekawostki na cyplu Młynówki do tunelu nad którym jeżdżą pociągi Iława-Olsztyn, naliczyliśmy około 20 uschniętych drzew. Na dodatek jeszcze 5 sztuk położonych jest przez bezwzględne bobry.
Hallo ratusz! Miejsce spacerowe musi jakoś wyglądać i byłoby dobrze by te suche drzewa wyciąć zawczasu.
Jakoś dziwnie wygląda na tym cypelku tabliczka informacyjna wetknięta na około 10 metrów przed niby "pomnikiem" niesuchej a jednak suchej wierzbiny.
Jakieś dziwolągi w tej Iławie...
 leśnik
 Iława, Wtorek 19-10-2021

43367. 
„Obrzydliwa hiena cmentarna ukradła z grobu naszego ukochanego Tatusia piękną wiązankę, którą 2 tygodnie temu szczególnym staraniem ułożyliśmy na pierwszą rocznicę śmierci. Nie chodzi nam o pieniądze, ale nie możemy przeboleć jak można dla zysku zbezcześcić grób Człowieka...? Czyżby już wstrętne żniwo złodziejskie na handelek przed 1 listopada?”

BEATA GIERKO

#Iława, cmentarz przy ul. Ostródzkiej.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 18-10-2021

43366. 
Odnośnie wpisu numer: 43365

Błądzisz kolego!
[...] Zaszczepiony jesteś, ale chroń się dalej przez złem, człowieku.
Jeśli masz broń to nie myśl, że cię nie dopadną i nie zastrzelą.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 18-10-2021

43365. 
Odnośnie wpisu numer: 43362

A ja mam niezaszczepionych "w nosie".
Jestem ja i cała moja rodzina zaszczepieni, nie boimy się covida. Dlatego ja nie noszę maseczki nigdzie. Niech się chronią nieszczepieni. Szczepienia są za darmo i jak przyjdzie czas to wezmę trzecią dawkę.
 Piotr
 Iława, Poniedziałek 18-10-2021

43364. 
Przysłuchiwałem się dyskusji w sprawie "huśtawki pod kluczem" na Wyspie Młyńskiej.
Takie spory to jakieś nieporozumienie. Owszem, bujaczka należy do nie całkiem bezpiecznych zabawek: można się zerwać i spaść albo o coś zawadzić. [...] Zawsze dzieci należy pilnować.
Mnie zaś niepokój budzi co innego i groźniejszego w tym pięknym terenie. Czy zauważyliście jakie niebezpieczeństwo grozi nam, kiedy się złamie konar usychającej Wierzby Młyńskiej? Tego nie widzicie? Ale nie tylko to niebezpieczeństwo.
Idąc dalej przez kładkę miniemy kilka przy ścieżce suchych brzózek i innych drzew. Nad rzeką Iławką od strony cmentarza też są dwie brzozy zeschłe. Ktoś powie, że nas te drzewa suche nie dotyczą bo należą do Wód Polskich. A więc mamy już z Młynówką jasność kto beknie kiedy mu na głowę zsunie się suchy gruchot.
A popatrzcie cię po całej Iławie. Toż to las suchych drzew. Tegoroczny wyjątkowy wysyp. Podobno ścinka to duże pieniądze, ale kiedy same runą od wiatru to sprzątanie jest darmowe... Jakoś to będzie. Jak zawsze.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 18-10-2021

43363. 
Czwartek.
Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Dokument był rozpatrywany w trybie pilnym, gdyż presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej z dnia na dzień rośnie. Dokument trafił do Senatu.
Piątek.
Dziennikarze zapytali marszałka senatu, kiedy projekt trafi pod obrady izby wyższej. "Ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Senat zajmie się w stosownym czasie" - odpowiedział Tomasz Grodzki. Dopytywany, czy stanie się to bez zbędnej zwłoki, odparł, że "to słowa popularne w prosektorium".
 Agent J-23
 Iława, Niedziela 17-10-2021

43362. 
Co na taką sytuację czynią władze miasta Iławy w ratuszu oraz powiatu iławskiego w starostwie? [tu i tu rządzi koalicja liberalno-lewicowa KO].
Mamy w regionie niesamowity atak grypy, na który nakłada się na atak zmutowanego wirusa Covid-19.
Tymczasem ludzie kpią sobie z tego, nie noszą masek w lokalach sklepowych itd. Młodzież zaraża się grypą w szkołach, nauczyciele również. [...]
Niezaszczepieni bardzo podatni na zarażanie.
 radny skrzydłowy
 Iława, Sobota 16-10-2021

43361. 
Oto jest prawdziwe oblicze "praworządności europejskiej".
Nie przecierajcie ekranu.
Niemieckie organizacje biznesowe wymownie biją na alarm i otwartym tekstem ostrzegają Komisję Europejską na łamach niemieckiej prasy (np. najbardziej poczytny "Der Spiegel"):
"Opóźnienia w wypłacie środków unijnych dla Polski znacząco uszczuplą portfele zamówieniowe niemieckich firm działających w Polsce i Europie. Polska to ogromny, chłonny i coraz szybciej rozwijający się rynek".
 anty-bolszewik
 Iława, Środa 13-10-2021

43360. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Paniusia najpierw idzie sobie środkiem ulicy, wzdłuż jezdni, i rozmawia przez telefon. Chyba wracała z zakupów. Gdy zatrąbiłem lekko żeby się ocknęła, to była taaaaka oburzona, bo przecież mogła wpaść pod samochód, ojeny-ojeny. Właśnie! Mogła! A następnie patrzę, jak pięknie zaparkowała na strefie wyłączonej, ale bezczelnie twierdzi krzykiem, że jest inwalidką i może. Bzdura!”

#Iława, ul. Jagiellończyka, zjazd z ronda Poczta Główna.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 12-10-2021

43359. 
Odnośnie wpisu numer: 43355

Uważam, że schroniska i przytuliska to ważna sprawa. Człowiek bierze zwierzę do domu, po czym wymarzony pupil nagle przeszkadza. To nie wina psa lub kota. Co innego wybieg dla psów. Ów wywalczony obiekt świeci pustkami, a właściciele nadal wyprowadzają psy pod bloki i nawet nie sprzątają. A tyle pieniędzy podatników...
Miasto powinno nakładać solidne kary za takie zachowanie, póki co właściciele czworonogów obrażają tego, co zwraca uwagę. Pod posesją znajomego, przemądrzały "miłośnik" psa po zwróconej uwadze wysypał śmieci. Podłość ludzka nie zna granic.
 Maryśka
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43358. 
Nie jestem za tym, by w mieście Iławie co skrzyżowanie było rondo z imieniem. Owszem, ale ronda przy ważnych krzyżówkach i miejscach.

Mam propozycję odważną, by rondo przed Ratuszem nazwać imieniem zasłużonego burmistrza przedwojennego, ale jeszcze niemieckiej Iławy (Deutsch Eylau), którym był szanowny Friedrich Giese.

Jako Polak, z szacunkiem do patriotycznego wątku, pragnę przypomnieć, że należymy do wspólnoty narodów europejskich. Przeto czyż grzechem będzie sięgnąć do przeszłych czasów Iławy i dla szacunku pamięci o ważnej osobistości, nadać jej imieniem rondo przed ratuszem?

Tym bardziej, że Friedrich Giese był burmistrzem Iławy przez 23 lata (od 1910 aż do 1933 roku), ale narażając się hitlerowcom został pozbawiony rządów w Iławie.

Burmistrz Giese został zapamiętany jako dobry zarządca i budowniczy oraz znakomity, odważny polityk, doskonale prowadzący miasto. Czyż nie racja w tym względzie? Czy imię Fryderyka Giese nadane jednemu z rond może nas boleć?
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43357. 
Na policję zgłosił się kluczowy świadek tragicznej szarpaniny na DK-16 koło #Laseczno (w piątek 8.10).

Po zatrzymaniu pojazdów doszło do gwałtownej kłótni, aż 22-latek z ciężarówki popchnął 69-letniego kierowcę osobówki, a ten wpadł pod koła akurat nadjeżdżającego renaulta i zginął na miejscu.

Sprawca z ciężarówki był pod wpływem narkotyków. Prokuratura #Iława przedstawiła mu zarzut zabójstwa, a sąd osadził go w areszcie.

Kluczowy świadek – mężczyzna, który próbował udzielać ofierze pierwszej pomocy, a poruszał się mercedesem z #Grudziądz (CG), złożył zeznania. Na policję zgłaszają się też inni świadkowie.

O szczegółach przeczytacie w gazecie #KurierIławski (od środy).
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 12-10-2021

43356. 
Odnośnie wpisu numer: 43355

Ot i całe lewaki i neoliberały.
Wolą bardziej dbać o zwierzęta niż o drugiego człowieka...... :-(
 Bishop 341B
 Iława, Wtorek 12-10-2021

43355. 
Przymroziło.
Ba! Kolejne lewicowo-liberalne władze samorządowe Iławy od 1990 roku doprowadziły miasto przez 31 lat do takiego stanu socjalno-opiekuńczego, że nie mamy dziś już ANI JEDNEGO przytuliska nawet dla rzeczywiście pokrzywdzonych przez los.
Przybywa więc dramatycznie bezdomnych LUDZI pod gołym niebem i rośnie liczba wstydliwych zgonów pod schodami.
Jest coraz gorzej.
Za to schronisk, przytulisk, hoteli i wybiegów dla psów lub kotów – to dopiero ci dostatek! Zbiorowy obłęd rozregulowanych resztek uzwojenia mózgowego.
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 11-10-2021

43354. 
Robert Bąkiewicz na głośnej kontrmanifestacji patriotów pytał zwolenników Donalda Tuska, czy mają odwagę krzyknąć "Polska", bo alternatywą jest, że za chwilę będą krzyczeć "Deutschland", dlatego że prowadzą ich folksdojcze. Odzewu nie było słychać...

Bardzo zwięzła analiza programu opozycji i jego prawdopodobnych skutków. Donald Tusk koniecznie chciał w roku 2005 wygrać wybory prezydenckie i zostać zwierzchnikiem sil zbrojnych. Dzisiaj został zwierzchnikiem komediantów "Homo Komando". Co za upadek... :-D)

Szymon Hołownia zorganizował konkurencyjny wobec Donalda Tuska protest przeciw rządowi prawicy. Jakiś program? Znowu płacz? A może jakieś oryginalne treści? Nie ma treści. On musi szybko zasygnalizować Berlinowi swoją jeszcze większą gotowość do kolaboracji.

W poniedziałek wstałem wcześnie rano i patrzę, wytężam wzrok, ale Rudy znowu kłamał. Nie ma żadnego polexitu.
 Jan
 Zalewo, Poniedziałek 11-10-2021

43353. 
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 10-10-2021

43352. 
Chciałem przez stronę internetową zamówić nową receptę od naszego Ośrodka Zdrowia "Rodzina" w Iławie, ale dostałem taki komunikat:

"Przepraszamy, Twoja placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej obecnie nie realizuje usługi zamawiania recept z IKP".

Nie wytrzymam... Coś jest chorego w tej Pana prywatnej firmie podobno leczącej i pomagającej, Panie Romanie Żuralski, doktorze kochany...
 Piotr
 Iława, Niedziela 10-10-2021

43351. 
Trybunał Konstytucyjny RP potwierdził nadrzędność polskiej Konstytucji nad prawem UE i tym samym skutecznie unieważnił (zresztą zgodnie z art. 4 i 5 TUE) wyroki TSUE w dziedzinach wykraczających poza zakres kompetencji UE (ultra vires).
 bezprawnik
 Lubawa, Sobota 09-10-2021

43350. 
Sędziowie z partii politycznej "Justitia Wolne Sądy", za pośrednictwem NSA orzekli, że wszystkie wybory po 2018 roku są nieważne.
Wynika z tego ogłoszenia Nadzwyczajnej Kasty, że nie mamy parlamentu, prezydenta ani rządu. Pozostaje tylko jeden krok: NSA mianuje Donalda Tuska oczywiście bezapelacyjnym Królem Polski. Zapanuje powszechna sprawiedliwość dziejowa, bo "niezawiśli sędziowie" będą mogli wszystko, oczywiście przez roztargnienie...
 Zbigniew
 Iława-Bydgoszcz, Sobota 09-10-2021

43349. 
Po pijaku szarżował na parkingu Galerii Jeziorak #Iława. Świadkowie chcieli zabrać mu kluczyk, ale zrobił się agresywny i wulgarnie zaatakował nawet kobiety. Gonitwa przeniosła się na ulice miasta. Doskoczyli policjanci. Delikwent gnał na zabój i próbował się ukryć na parkingu aż Osiedla Podleśnego. Proboszcz ks. Marian Florek chyba podziękował Panu Bogu, że o centymetry uchronił kościół św. Brata Alberta.

A sprawcę skandalu, wyjątkowego pajaca (bandytę drogowego), zobaczycie w gazecie #KurierIławski na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 08-10-2021

43348. 
Frontex UE przyjechał na wizytację granicy i natychmiast polskojęzycznej GazoWni oraz WSI-24 zawiesiły się serwery. Ani słowa w eter. Dlaczego? Frontex pochwalił polski rząd, płot będzie wzmacniany i rozbudowywany.

Dzieci z Michałowa się znalazły (foto-idioci...).

Opieka medyczna zapewniona wszystkim.

Rosyjskiej Murzynce zapewniono udany poród.

Kolejne konwoje humanitarne PL pojechały na legalne przejście graniczne.

Kombinujcie dalej, totalni szmaciarze. Więcej, mocniej...
 Zbigniew
 Iława-Bydgoszcz, Środa 06-10-2021

43347. 
NIE CHCĄ KASY ZA „MANDAT”...?

„Dostałem mandat na płatnym parkingu pod Starym Spichlerzem przy ul. Sobieskiego w Iławie, ale kwitek był włożony za wycieraczkę (po prawej stronie), więc na trasie wyleciał. Czy orientujecie się jak nawiązać kontakt z zarządcą? Numer telefonu na parkometrze jest wyłączony. Na adres e-mail też nikt nie odpowiada. Chcę zakończyć temat, ale jak?”

Czy również mieliście coś takiego? Co w takiej sytuacji począć? Co można poradzić temu kierowcy?
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Środa 06-10-2021

43346. 
Odnośnie wpisu numer: 43341

To żadna nowość na tej ulicy. Powiedziałbym raczej "standard".
Kiedyś to jeszcze Policja reagowała, teraz już nie.
 Clipper
 Iława, Środa 06-10-2021

43345. 
Odnośnie wpisu numer: 43340

Awaria globalna portalu Facebook uświadomiła wielu ludziom, jak bardzo są uzależnieni od sztucznego świata.
Jak marionetki...
Co gorsza, wielu ludzi poczuło dyskomfort, zaniepokojenie, pragnienie zanurzenia się, oderwania od rzeczywistości. Jak żyć? Dramat.
Marionetki...
 Jan
 Zalewo, Wtorek 05-10-2021

43344. 
To mówicie, że wszystkie świnie utaplane w antypolskim błocie głosowały w sejmie przeciw obniżeniu podatków? Nawet konfederacja targowicka? No to pięknie.
KOD-omicka banda czworga w całej krasie.
Dajcie im władzę. Oni już nawet nie kryją co by zrobili, gdyby dobrali się do finansów. Nawet złoto z największych w historii rezerw budżetowych wyparowałoby jak to z afery Amber Gold.
 Jan
 Zalewo, Wtorek 05-10-2021

43342. 
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Wtorek 05-10-2021
Odp. 
– Tekstów pisanych uporczywie wersalikami (dużymi literami) nie publikujemy.
– Brak wpisania numeru odnośnika. Nie wiadomo do którego tekstu się odnosi.
 [moderator dyżurny]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 05-10-2021

43341. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Iława, ulica Królowej Jadwigi. Czy kierowcy tego pięknego audi wolno wszystko? Piękne auto i piękny umysł?”

Od redakcji: Czy parkowanie na ścieżce rowerowej to jedyne wykroczenie na tym zdjęciu? Kto wskaże i opisze kolejne?
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Wtorek 05-10-2021

43340. 
Spekulacja...
Mamy rok 2050. Nowoczesne miasta sterowane za pomocą apki w smartfonie. Padają serwery - pada całe miasto. Z nowoczesnego SmartCity w sekundę robi się obrzydliwe ShitCity.
Ergo. My jeszcze sobie sprawy nie zdajemy z tego, jakie problemy nam stworzy postępująca cyfryzacja...
Dom zamknięty, lodówka pusta, samochód zablokowany, zero kontaktu z pozostałymi członkami rodziny... Psychiatrzy bezradni...
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 05-10-2021

43339. 
Odnośnie wpisu numer: 43337

Jestem za!!! Ale co tam się ograniczać!
Kto wpadnie pod samochód, ten sam pokrywa koszt leczenia, bo mógł lepiej się rozglądać, albo mógł odskoczyć.
Kto ma raka płuc, sam płaci za leczenie. Mógł nie palić lub nie przebywać wśród palących, unikać toksycznego otoczenia.
Kto złamie nogę, płaci za leczenie sam. Mógł przecież nie wychodzić z domu, stąpać uważniej, lepiej rozglądać się przy przechodzeniu przez ulicę...

Jestem ogólnie za tym, by ludzie byli odpowiedzialni za swoje zdrowie i życie. Może czas skończyć z socjalizmem i o tym im przypomnieć?
 nemo
 Iława, Wtorek 05-10-2021

43338. 
Burmistrz Ryszczuk obiecywał przed wyborami złote góry.

Od 1 lipca 2021 roku zaczęła funkcjonować w Kisielicach nowa przychodnia zdrowia "MediPunkt". Obietnice obietnicami a jednak tak nie jest, jak zapewniano. To, co tam się wyrabia jest tragedią i niedługo to nikt nam nawet nie będzie miał udzielić pomocy specjalistycznej.

Minęło już trochę miesięcy kiedy pożegnaliśmy po 20 latach pracy doktora Mandacha. Był bardzo dobrym lekarzem, w porządku dla każdego bez wyjątku. Każdego traktował jednakowo.

Dzwonię w poniedziałek do ośrodka ponieważ moja starsza mama potrzebowała lekarza, ale w przychodni lekarza w tym dniu nie było i księżniczki z okienka mówią "proszę dzwonić do pogotowia, bo prawdopodobnie lekarza w tym dniu nie będzie, a będzie przyjmować pediatra". Po prostu tragedia.

Burmistrz Ryszczuk obiecywał w sierpniu, że od 1 września wszystko będzie działać jak w szwajcarskim zegarku, ale nadal jest tragedia:
- wizytę do lekarza rodzinnego trzeba planować z 5-dniowym wyprzedzeniem, bo z dnia na dzień nikt nie udzieli nam pomocy
- pielęgniarki zapracowane piciem kawki i wprowadzaniem ludzi w błąd
- lekarzy ciągle brak

Plusem jest tylko to, że mamy bardzo dobrego pediatrę. Przynajmniej dzieci mają pomoc.
 Marek
 Kisielice, Poniedziałek 04-10-2021

43337. 
Ponad 75% durnych ludzi kpi sobie z maseczek i kpi ze szczepienia, a wirus podnosi łeb i szaleje.
Wprowadziłbym restrykcję taką oto: kto zachoruje na wirusa, a nie był zaszczepiony, ten płaci z kieszeni za leczenie oraz, przede wszystkim, za pobyt w szpitalu.
Koniec będzie żartów z respiratorów itp.
Proste? Porządek nastanie wzorcowy, zobaczycie.
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Poniedziałek 04-10-2021

43336. 
TVN rozmawia z Markiem Borowskim, starym komunistą. Czerwony kacyk narzeka i utyskuje jak to niedobry prawicowy "rząd PiS ukrywa na granicy tragedię uchodźców". Stara, moskiewska szkoła narracji. I ani słowa o cukierkach rzucanych dzieciom w Michałowie na potrzeby wykonania fotografii i filmików propagandowych. Coś jak banany rzucane małpom w ZOO przy aplauzie wycieczki szkolnej z intelektem na poziomie trzeciej klasy podstawówki. "Cała prawda całą dobę".

TVN krytykuje prawicowy rząd za wszystko: "Czy minister Kamiński musiał pokazywać, że ci uchodźcy to zoofile i pedofile?" TVN ma pretensje, że szef MSW, pokazując prawdę, przedstawia w złym świetle preferencje nachodźców i co robi? Odwołuje się do "zdrowego rozsądku Polaków". Typowa propaganda lewackiej ideologii gender. Marks i Engels to byli pikusie.

Według TVN oraz polityków Platformy i Lewicy, rzucenie propagandowego zdjęcia dziecka na podłogę jest "niesłychanym bestialstwem", ale wyrzucenie nienarodzonego, abortowanego dziecka do kibla lub kosza (nie zdjęcia, ale żywego dziecka) jest "prawem do wolności i dobrodziejstwem". Wszystko odwrotnie.
 Jan
 Zalewo, Poniedziałek 04-10-2021

43335. 
Ratusz miejski #Iława, najważniejszy budynek dumnej stolicy powiatu, coraz bardziej przypomina latrynę. Czy miasto nad #Jeziorakiem już nie zasługuje na godną reprezentację – coś więcej i bardziej solidnego niż tylko jakże symboliczne, rozpadające się dziadostwo...?

Po roku znowu pytamy o remont magistratu. Burmistrz Dawid Kopaczewski ponownie w swoim stylu wykonuje unik i znowu ceduje odpowiedź na pracownika. Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 6.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 04-10-2021

43334. 
Burmistrz Dawidek "Rower" Trzaskowski chciałby w miejskich szkołach podstawowych i nawet przedszkolach uczyć deprawacji Wasze nawet najmłodsze roczniki dzieci. [...] Oto fragment szkolenia dla terapeutów:

"Dzieci sięgają w stronę narządów intymnych i spotykają tam w sposób naturalny przyjemność (...) ja bardzo zachęcam do tego (…) aby rodzic eksponował ciało dziecka na możliwość dotykania tego ciała przez dziecko (...). Jeśli dziecko samo się nie dotyka, to bierze się jego łapki i się dotyka i się nazywa poszczególne części (...)"

[...]
Reszty nie da się nawet cytować.
Czy tego chcecie w przedszkolach i podstawówkach Iławy?
 Archanioł Gabriel
 Warszawa-Iława, Niedziela 03-10-2021

43333. 
CZY ROLNIK WYBIERZE JANINĘ...?

Janina Wiecierzycka (55 l.) z #Lubawa zawodowo jest kucharzem, więc uważa, że idealnie odnalazłaby się na gospodarstwie rolnym. Uwielbia wstawać skoro świt, cieszyć się porankiem i śpiewem ptaków. W jej życiu wiara odgrywa istotną rolę. Jest wulkanem energii, kobietą pewną siebie. Rozwiodła się, ale wie, czego chce od życia. Czy nasza krajanka oczaruje rolnika Krzysztofa? Czytajcie w gazecie „Kurier Iławski” na stronie 14.

Oglądajcie program telewizyjny „Rolnik szuka żony TVP1”
(niedziela, godz. 21:15).
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 03-10-2021

43332. 
Codziennie, stojąc w korku samochodów, oglądam stary spichlerz przy ulicy Sienkiewicza [w Nowym Mieście], sąsiadujący z Ogrodem Róż, z wejściem od ul. 3 Maja, naprzeciw marketu Netto.

Bardzo mi żal, że budynek niszczeje, od frontu na części zachodniej widać poważne uszkodzenia dachu. Czy moglibyście się dowiedzieć, czyją własnością jest ten budynek? Czy właściciel ma wobec niego jakieś plany?

Uważam, że lokalizacja i sam budynek mają dużo walorów. Jest to zabytek, jego odnowienie i adaptacja na pewno pociągnęłyby ogromne koszty. Jednak teraz można pozyskać środki z różnych źródeł. W NML nie ma muzeum a, patrząc na ten budynek, zawsze myślałam o muzeum...

Jeszcze mam inne "zmartwienie". Czy jest Wam wiadome, co stanie się budynkiem poczty przy ul.Działyńskich? To również jest zabytek. Może Zarząd Poczty Polskiej rozważyłby powstanie muzeum poczty z salą interaktywną dla przedszkolaków, przecież kto nie bawił się w pocztę...
 Anita
 NML, Sobota 02-10-2021

43331. 
REUMATOLOG: NOWY ADRES

Specjaliści reumatologii diagnozują i leczą choroby często mylone przez innych lekarzy z chorobą zwyrodnieniową stawów lub schorzeniami ortopedycznymi. Nieleczone mogą prowadzić do degradacji funkcji ruchowych, co w konsekwencji znacząco ogranicza lub eliminuje chorego z aktywności zawodowej, społecznej i rodzinnej.
Ale zaufaj specjaliście! Nie musisz żyć dłużej z bólem! Zbadaj się.

dr Anna Bazela-Ostromecka
#Iława, ul. Andersa 2c, gabinet na parterze bloku koło prokuratury (naprzeciwko szpitala). Rejestracja codziennie pod numerem telefonu:
kom. 608-202-021
kom. 602-466-155
tel. (55) 649-10-10
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Sobota 02-10-2021

43330. 
Polskojęzyczni politycy, którzy żarliwie klaskali towarzyszowi Leszkowi Balcerowiczowi, gdy jego „reforma” w pierwszych latach 90-tych głodziła całe miasta i wsie, wyją dziś nad głodem i losem dzieci podrzuconych do Polski przez reżim Łukaszenki i Putina.
Ohyda.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 01-10-2021

43329. 
Skandal w komisjach wyborczych w Niemczech.
W niektórych dzielnicach Berlina w wyborach parlamentarnych oddano cudownie aż 150% głosów. Ale demokracja jest zagrożona nie tam, ale oczywiście w Polsce i na Węgrzech, oczywiście... oczywiście... A żeby było jeszcze zabawniej, to wyniki w 22 komisjach wyborczych jak robiono? Uwaga: szacowano, a nie liczono (wszędzie były identyczne wyniki). To po prostu wyższy poziom demokracji, którego takie dzikusy jak my na wschód od Odry nie rozumieją...
Innych wyborów już nigdy nie będzie.
Bezkarne fałszerstwa komunistów na amerykańską skalę dały zielone światło dla wszystkich nieśmiałych do tej pory. Nasz koalicyjny z liberalnymi komunistami PSL z 25-procentowym poparciem to było bardzo ostrożne badanie rynku.
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 30-09-2021

43328. 
INWAZJA GRYZONI

Plaga małych szkodników w #Iława trwa. Włażą dosłownie wszędzie. Mieszkańcy czują się już naprawdę zmęczeni. Co najbardziej zastanawia, to fakt, że problem dotyczy głównie mieszkań miejskich (komunalnych). Jak tę sytuację tłumaczą urzędnicy ratusza? Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 4.

Napiszcie jak wygląda sytuacja u Was.
 KURIERZY

redakcja@kurier-ilawski.pl
 redakcja, Czwartek 30-09-2021

43327. 
Odnośnie wpisu numer: 43317

Nie przypuszczałem, że nazywanie rond w Iławie drążone będzie przez co najmniej dwie kadencje, a może i trzecią. Rada nie rada, musiała z nimi mierzyć się ponownie.

Umęczone iławskie kobietki, w imieniu wszystkich „źle traktowanych” w Polsce pań, mają chęć, by najważniejsze rondo iławskie przybrało ich nazwę "Rondo Praw Kobiet". One tak chcą i basta! Bowiem czują się umęczone przez obecny rząd, mimo że prawica nigdy w Iławie nie rządziła w samorządzie - ani miasta, ani gminy, ani powiatu, ani województwa.

Gdy radni długo obradowali nad nazwą ronda przy poczcie głównej, wpadłem na szatański pomysł, by sprawę załatwić polubownie: rada godzi się na Pań nazewnictwo, ale w zamian, by drugie po najważniejszym iławskim rondzie nazwać "Rondem Danuty Siedzikówny Inki" i ciekawy jestem, co powiedzą na to radni rządzącej większości z PO i LEWICY.

Zastanawiałem się nie raz, że nazywając ronda po imieniu potwierdzamy naszą więź z miastem, z jego osiągnięciami. Osobiście mam specjalne względy do nazw od nazwisk iławian. Mamy wielu obywateli z nie lada karierami i takich, którzy wiele dla miasta i nawet dalej uczynili.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 29-09-2021

43326. 
W powiatowym "PORCIE IŁAWA" przy plaży "prawdziwej" konkurs na dyrektora rozstrzygają w sztabie PO-PSL-SLD, a Kurier co tak cicho?
Ciekawe jaka ustawka tam pójdzie...?
 rybak
 Szałkowo, Wtorek 28-09-2021

43325. 
Odnośnie wpisu numer: 43324

Panie Komendancie Powiatowy Policji - ruszcie się z porządkowaniem takich codziennych problemów [...].
To samo Osiedle Piastowskie. Na parkingu przy ul. Zielonej stawiają rupiecie jak np. przyczepki dwukołowe. Co ciekawe, że Policja kontroluje ten teren w swoim służbowym samochodzie, ale nic nie widzi. A może nie chce widzieć, bo sporo tutaj po cywilnemu mieszka właśnie... policjantów.
 radny osiedlowy
 Iława, Wtorek 28-09-2021

43324. 
MISTRZOWIE PARKOWANIA

„Bezczelność sięga zenitu. Nie dość, że parkują gdzie i jak popadnie bez żadnej kultury, to teraz jeszcze dochodzi coraz częstsze zastawianie dojazdu lub wprost stawanie na miejscach dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Zobaczcie: takiemu merolowi, oczywiście bez uprawnień, nawet na niebieskiej kopercie mało miejsca, bo jeszcze musiał przodem wjechać aż na chodnik”.

#Iława, Osiedle Piastowskie.
 [skrzynka czytelników]
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 27-09-2021

43323. 
Odnośnie wpisu numer: 43315

W iławskim ratuszu „nowoczesny powiew młodości” nie ma czasu na infrastrukturalne „pierdoły”, które decydują o jakości życia podatników.

Od początku tej kadencji (2018) ważniejsze są np. leżaki przed ratuszem, dwa rowery, hejnał-trąbka-live, usychające drzewo-chwast na Wyspie Młyńskiej, a naprawienie kilkudziesięciu metrów chodnika ogłaszane jest w opłacanych szczekaczkach szumnie z fanfarami jako... „INWESTYCJA”.

Burmistrz Dawid Kopaczewski oraz jego kierownicy jak np. Lidia Miłosz, najbardziej zajęci są malowaniem kredkami i pędzelkami chodników i tunelików (celebra przy suto zastawionym stole, aj!). Żeby było „fajnie”. Taka nowoczesna, współczesna piaskownica. Na koszt podatników.

Tymczasem Iławę i Kisielice czeka w przyszłym roku istna katastrofa transportowa. Zostaniemy rozjechani przez ciężarówki z transportu międzynarodowego. Jak do tego dojdzie? Jak to możliwe?

Proszę spojrzeć na mapę. Dotąd główny potok TIR-ów pędzących od Bałtów na Niemcy (i odwrotnie) kierował się do centrum kraju przez A2 oraz S8 i S61 (Poznań, Łódź, Warszawa, Białystok). Na nasze szczęście! Ale każdy fart ma swój koniec.

Niebawem, po dokończeniu S5 na odcinku Bydgoszcz-Grudziądz (to już jesienią przyszłego roku) ten potok TIR-ów szlaku nadbałtyckiego ruszy nowym, wygodnym i krótszym korytarzem, bo od Poznania na Bydgoszcz i Grudziądz oczywiście skieruje się w naszą stronę na Iławę i Ostródę, i po starym śladzie DK-16 dosłownie rozjedzie Iławę i Kisielice – na miazgę.

Spróbujcie się dowiedzieć w urzędach Iławy oraz Kisielic, jakie działania Kopaczewski i Ryszczuk podjęli w sprawie trasy „szesnastki” pomiędzy Grudziądzem a Ostródą – nieprzygotowanej na aż taką eskalację ruchu ciężarowego.
 Jarosław Synowiec
 Iława, Niedziela 26-09-2021

43322. 
ZARĄBAŁ BRATA SIEKIERĄ

Ten mord wstrząsnął całym krajem. Podczas domowej libacji doszło do kłótni, w której starszy brat zabił młodszego uderzając siekierą w głowę.
Co było powodem zatargu?
Gdzie sprawca ukrył siekierę?
Co teraz grozi mordercy?
Jak monitoring uliczny #Susz pomógł śledczym?
Jak zamordowanego Marka wspominają koledzy strażacy?
Czytajcie w gazecie #KurierIławski na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 25-09-2021

43321. 
Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że dochody budżetowe 2021 będą aż o 80 miliardów zł wyższe niż planowane i wystąpił do sejmu o nowelizację budżetu. Tego jeszcze nigdy nie było. To ogromna kwota wynikająca z dobrego zarządzania gospodarką. Kwota nie do wyobrażenia w czasach rządów PO/PSL, kiedy pieniędzy chronicznie brakowało, a złodziej siedział na złodzieju.

Pesa Bydgoszcz zaprezentowała, tak tak, drugą na świecie, po Chinach, i pierwszą w Europie lokomotywę wodorową. Napęd przyszłości. W ofercie wkrótce pojawi się cała rodzina takich lokomotyw. W nisko-emisyjnym transporcie stajemy się znaczącym graczem, nie tylko montownią Niemiec. A jeszcze niedawno spółka była na skraju bankructwa, bo rząd PO/PSL nie interesował się takimi firmami.

Z raportu profesorów Krysiaka i Grosse wynika, że w latach 2004-20 do Polski z UE trafiło 593 mld zł, ale z Polski wytransferowano 1129 mld zł. Polska straciła 535 mld zł, czyli 33.4 mld rocznie. Oto prawdziwy i jedyny powód, dlaczego bogate kraje UE chcą zatrzymać polskie reformy i rozwój. Kasa. Czy kogoś to jeszcze dziwi?

A jeśli którykolwiek urzędnik TSUE zdecyduje, że Polska musi np. zasypać przekop Mierzei Wiślanej, albo zaprzestać poszukiwań gazu na szelfie norweskim, albo zrezygnować z budowy elektrowni atomowych? Czy mamy stać się terytorium zależnym Berlina i Moskwy rękoma Brukseli? Czy naprawdę mamy pozostać „tenKrajem”?

Pytanie nieco niżej matury. W sytuacji kiedy Białoruś/Rosja wprowadza ruch bezwizowy z Iranem, Pakistanem, Egiptem i Jordanią przez swoje zachodnie lotniska i zwiększa presję nielegalnej emigracji na granicy z UE, lecz UE nie podejmuje adekwatnych działań tylko walczy z Polską, to czym jest taka Unia Europejska?
 Jan
 Zalewo, Sobota 25-09-2021

43320. 
Jest fajna praca na stanowisku:
INSTRUKTOR KULTURY

Forma: umowa o pracę (pełny etat).
Dopytaj o szczegóły: tel. (89) 648-44-23.
 BIURO OGŁOSZEŃ
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 23-09-2021

43319. 
Ok, zgoda nawet na te 300% podwyżki dla medyków pod warunkiem, że jak pracuje w publicznej służbie zdrowia to nie może prowadzić prywatnej praktyki i wykorzystywać sprzętów szpitalnych. W wielu zawodach nie można łączyć pracy w publicznej i prywatnej firmie i jednocześnie prowadzić działalności.

GazoWnia twierdzi, że stawianie pomników Romanowi Dmowskiemu jest niewłaściwe, podobnie jakby Włosi czcili Mussoliniego, a Niemcy Hitlera.
Tak twierdzi gazeta, której redaktor naczelny pochodzi z rodziny stalinowskich zbrodniarzy narodowości żydowskiej.

Antypolskie "Europejskie Centrum Solidarności" w Gdańsku użyczyło miejsca na zjazd przedstawicieli sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia. Przybyli: Bolesław Elektryk, Owsik, Dulczessa. Zabrakło tylko Dudasza. Efektem zatrzymania reformy sądów jest konsolidacja antypaństwowej kasty. Rozkład wszelaki.

Polityka UE w pigułce. Aż 22% młodych Hiszpanów w wieku 18-24 lat nie uczy się, nie pracuje i nie szuka pracy. Rośnie pokolenie tamtejszych Ferdków Kiepskich, czyli ofiar socjalizmu, wyprania szkół i rodzin z wartości, epoki demotywacji i braku perspektyw. I pomyśleć, że za generała Franco kraj ten doświadczył cudu gospodarczego.

W USA tysiące policjantów odchodzi z pracy. Braki kadrowe paraliżują służbę. Efekt kampanii "policjant=morderca" został wprowadzony przez lewicę po sukcesie akcji "ksiądz=pedofil". Starannie przemyślane działania inżynierii społecznej. Pełzająca rewolucja marksistowska.
 Jan
 Zalewo, Środa 22-09-2021

43318. 
Odnośnie wpisu numer: 43314

No sami widzicie...
Jak byliśmy potulni, jak zamykaliśmy stocznie i oddawaliśmy cukrownie Niemcom, to wtedy TSUE się nami nie zajmowało!
Wtedy było fajnie, klepali nas, to znaczy Donalda Tuska, po plecach, zrobili go potem za zasługi szatniarzem Europy i mówili, że jesteśmy fajowymi Europejczykami...
 Jimmy
 Iława, Środa 22-09-2021

43317. 
Odnośnie wpisu numer: 43316

Wielkie brawa dla radnej Ewy Jackowskiej i radnego Ryszarda Forysia za publiczny i oczywisty sprzeciw na posiedzeniu komisji wobec próby siania w Ratuszu propagandy lewackiej ideologii gender pod przykrywką "walki o prawa kobiet".
[...] Na propozycję skierowaną do inicjatorki Dominiki Kasprowicz żeby wymieniła konkretnie jakie prawa kobiet są niby naruszane w Iławie [...], wulgarna kierownica-macica od czarnych marszów za mordowaniem dzieci, znowu się wściekła i próbowała porozstawiać radnych. Następnym razem zapewne przywiezie na głosowanie podczas sesji swoją wybitną szefową Martę Lempart i razem wykrzyczą wszystkim "wypierdalać". [...]
 radny skrzydłowy
 Iława, Wtorek 21-09-2021

43316. 
Odnośnie wpisu numer: 43307

Naprawdę nie chcę być niemiły dla młodego Burmistrza Iławy, ale muszę, bo dłużej utrzymać irytacji nie zdołam.
Na jaki grom wpakował on do porządku obrad na nadchodzącą sesję na poniedziałek 27.09, by na wniosek znowu Dominiki Wściekłej głosować nazwę ronda w głównym punkcie Iławy "Rondem Praw Kobiet"...? Cholera jasna! Jakież prawa obywatelskie są odbierane kobietom w Iławie...?
Panie Przewodniczący Michale Młotek!
Panu też odbija?
To są wasze, młodych, słowa. Pamiętacie? Samorząd lokalny miał się nie mieszać do polityki i ideologii. No i co teraz? Jak wyglądacie znowu?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 21-09-2021

43315. 
NOWE MIASTO BUDUJE, A IŁAWA CO ROBI...?

Tylko pozazdrościć! #NoweMiastoLubawskie zbliża się do finału budowy upragnionej obwodnicy (3/4 zaawansowania z 18 km). Do historii odchodzi totalnie zakorkowane centrum, niebezpieczny tranzyt TIR-ów, czy uciążliwe problemy z przejściem nawet po pasach. A Iława co robi?

Burmistrz #DawidKopaczewski na radnych miejskich, zadających trudne pytania o działania w sprawie marzeń o iławskiej obwodnicy, nasyła prawników i straszy sądami. Czego się boi? To oczywiste: porównań i katastrofalnej oceny. Gdzie nie spojrzeć dookoła regionu Iławy, wszędzie powstają ogromne inwestycje za pieniądze z budżetu centralnego, tylko #Iława pozostaje „białą plamą”, a kolejne miliardy przejeżdżają nam przed nosem.

Niedawna próba załatwienia kasy na wiadukt przy białym kościele, czy też na drugi, wylotowy wiadukt „leśny” (razem z burmistrzem Kisielic, Rafałem Ryszczukiem) skończyła się całościową kompromitacją, bo obydwa wnioski nie dostały się nawet do II fazy oceny merytorycznej, gdyż odpadły już na samym wstępie, i to ze względów... formalnych! Blamaż.

Obejrzyj materiał filmowy:
https://www.facebook.com/kurier.ilawski/posts/4821899421177111
 Jarosław Synowiec
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43314. 
Już następnego dnia po nałożeniu na Polskę przez jedną lewacką wariatkę z "Trybunału Sprawiedliwości UE" bezprawnych, skandalicznych, wręcz bandyckich kar finansowych w związku z działalnością niegroźnej kopalni w Turowie (oczywiście w porównaniu do czeskich lub niemieckich kopalni tego typu), komunistyczna Komisja Europejska informuje z pełną powagą, że dla np. zablokowania antyeuropejskiej budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu "Nord Stream 2" ona nie ma... żadnych uprawnień.

Powtórka z historii dzieje się na naszych oczach.
Lewacka bolszewia niemiecko-rosyjska w natarciu.
IV Rzesza Europejska.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 20-09-2021

43313. 
Ależ to jest wstyd! Schody do marketu BricoMarche od strony ulicy Dąbrowskiego - znowu pełne śmieci. Straszny wygląd. Wstyd, wstyd!
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43312. 
Miłe zaskoczenie. Niedziela rano, godzina 10, a tu samochód zbiera worki śmieciowe z małych śmietników zlokalizowanych przy ścieżce nad Małym Jeziorakiem.
Mam tylko pytanie: dlaczego nie zbiera pół-pełnych koszy? Może to robota dla innej ekipy?
 Wojtek
 Iława, Niedziela 19-09-2021

43311. 
SIEKIEREZADA

Sobota, #Susz. W jednym z domów przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Prabuckiej znaleziono martwe ciało z poważną raną głowy 55-letniego Marka Nowickiego. Pierwsze oględziny wskazują, że denat mógł zostać zamordowany np. siekierą. Trwają poszukiwania sprawcy, który długo nie pochodzi na wolności, gdyż w pobliżu miejsca zbrodni był sprawny monitoring. Szybko wytypowano i pod nadzorem prokuratora zatrzymano dwie osoby. Szybko też znaleziono narzędzie zbrodni. Wstępne ustalenia są szokujące.
Ciąg dalszy: w gazecie #KurierIławski od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Sobota 18-09-2021

43310. 
Odnośnie wpisu numer: 43305

Co ty za głupoty wypisujesz? Dla jakich wybrańców? Każdy mógł przyjść i posłuchać, zobaczyć co się dzieje. [...] Najwięcej narzekają ci, którzy z niczego nie skorzystali.
Praktycznie co tydzień w SOK-u coś się działo, informacje były w internecie, w mieście - nawet zrobili specjalne słupy ogłoszeniowe z informacją co, gdzie i kiedy. Wystarczy przeczytać.
 Żwirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43309. 
Odnośnie wpisu numer: 43292

Problem iławskiego schroniska dla zwierząt jest o wiele głębszy i o wiele poważniejszy.
Jestem ciekawy, jak wypadła kontrola finansowa?
O odmowach przyjęcia zwierząt słychać jak Iława długa i szeroka. Pamiętam jak Kurier kiedyś pisał o kocie Uszko. Co dalej w tej sprawie? Zdjęcia były makabryczne.
 pytacz
 Iława, Piątek 17-09-2021

43308. 
Odnośnie wpisu numer: 43306

Te reklamowane Liceum Wojskowe jest o niebo wyżej niż różne klasy mundurowe pozakładane po kątach powiatu iławskiego. Nareszcie mamy doskonałe przedsięwzięcie.
Chętnych można rozpoznać po zachowaniu i podejściu do nauki w liceum. Widać czy chętni nadają się czy nie do przyszłej służby na całe życie w policji, wojsku, straży.
Jednak nie mam przekonania, czy na naszym wciąż jeszcze czerwonym i liberalnym terenie znajdzie się kadra typowo przygotowana do pracy z młodymi kandydatami na wojskowych, bo i sama nigdy koszar nie widziała, grochówki nie smakowała, a prochu nie wąchała. Nie mówiąc żeby była na przeszkoleniu żołnierskim.
Ale niech się dzieje! Niechże! Niechże! Bo od czegoś trzeba zacząć!
Bóg, Honor i Ojczyzna!
 Marszałek
 Iława, Piątek 17-09-2021

43307. 
I ZNÓW KOGOŚ NAWIEDZIŁO... z nazewnictwem rond w Iławie. Nawiedzonej babie od czarnych marszy wściekłych macic znowu zachciało się w centrum Iławy przy poczcie "Rondo Praw Kobiet".
A cóż to?! Od kiedy kobiety w Polsce lub Iławie nie mają praw?!
TU MA BYĆ RONDO, ALE CENTRALNE. [...]
Precz z ideologią komunistów!
Dlaczego radni w ogóle dyskutują nad tym projektem?! Kto rządzi Radą Miejską w Iławie?! Znowu komuniści?! Ich dzieci?! [...]
 woźny z ratuszowej baszty
 Iława, Piątek 17-09-2021

43306. 
Wspaniały pomysł na szkołę mundurową w Iławie. Ciekawy artykuł na ten temat ukazał się w "Kurierze Iławskim" [str. 18].
A może warto znowu wrócić do wychowywania młodych pokoleń według przedwojennych wzorców: "Bóg. Honor. Ojczyzna"? Nie tylko w szkołach profilowanych na wojsko. Co złego przynosi całemu społeczeństwu takie wychowanie?
 Anna
 Iława, Piątek 17-09-2021

43305. 
Suski Ośrodek Kultury Susz z dotacja 420 tys. zł... Czujecie to? Blisko pół miliona zł na jakieś imprezy na leżaku o których nic nie było wiadomo. Na których były garstki, wybrańcy.
[...] Ja o "Dniach Susza" nic nie słyszałem. Masakra, pralnia pieniędzy...
Może warto przyjrzeć się budżetowi ile jeszcze pójdzie kasy na niewypały.
 Mirek
 Susz, Piątek 17-09-2021

43304. 
Muszę się poskarżyć się na bardzo kiepskie nagłośnienie na iławskim stadionie. Podczas ostatniego meczu praktycznie nic nie było słychać. Chętnie bym poruszył ten temat na łamach gazety.
 Tadeusz
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43303. 
Doniesienie do Policji na... wywóz ziemi z budowy Parku Handlowego na rogu Alei Jana Pawła II z ulicą Ziemowita.
Wielkie ciężarówki, zjeżdżając w prawo w ulicę Ziemowita wręcz zsypują ziemią tę jezdnię aż do Alei JP II. Jest mokro i o poślizg nietrudno. Takie numery są niedozwolone. Zabrudzania błotem surowo zakazują przepisy ruchu drogowego.
Proszę Kurierów o interwencję.
Panowie Policja - do roboty i gonić dziadostwo. Porządek musi być!
 radny skrzydłowy
 Iława, Czwartek 16-09-2021

43302. 
Ten "właściciel" sklepu przy ulicy Królowej Jadwigi myśli, że cały Świat należy do niego!
Wokół sklepu od rana syf jakich w mieście mało, a on sam parkuje na środku chodnika.
Proszę zająć się delikwentem ;)
 Za Lando
 Iława, Środa 15-09-2021

43301. 
Odnośnie wpisu numer: 43290

O drzewach ciąg dalszy (część 4). Brzoza.

Brzoza to gatunek przedziwny pod wieloma względami. Występuje tylko na półkuli północnej, gdzie surowy klimat i ciężkie warunki. Brzozie nic się nie stanie po największych mrozach – da sobie radę. Brzoza wytrzyma wszystko, największe mrozy; to ona pierwsza wiosną wystrzeli zielonymi listeczkami na swych cieniutkich gałązeczkach. Kora brzozy zawiera ciekawy związek – betulinę, która nie przepuszcza wody. Jej kryształki także odbijają, rozpraszają światło. Stąd ta piękna, rozpoznawalna nawet na pierwszy rzut oka biel pnia brzozy. Dzięki białej korze brzoza jest odporna i, na mocne nasłonecznienie (słońce nie odbiera wewnętrznej wilgoci) i, na silne mrozy.

Prawdziwa matka założycielka lasu – powiadają leśnicy. Tworzy warunki dla innych drzew, a potem po prostu ustępuje im miejsca. Usuwa się w ich cień, pozostaje na obrzeżach lasu, w którym dominują już inne gatunki. Altruistka, jakiej ze świecą nie uświadczysz w przyrodzie. Brzoza taka była zawsze – i wiele tysięcy lat temu, kiedy po przejściu lodowca na pustym po horyzont, przeoranym poligonie zaczęła tworzyć LAS, i taka jest teraz. Wierna swojej naturze i Naturze.

Pierwsza pojawia się na najgorszych terenach: „sieje się sama”, rośnie szybko i zaraz nawadnia szczere piaski (byle złapała choć trochę wilgoci), osusza bagna, użyźnia najbardziej kamieniste gleby, bo długimi korzeniami kruszy spoiste warstwy i dostarcza tam tlen, a potem przyciąga mnóstwo gatunków, które kolonizują nowe środowisko.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 14-09-2021

43300. 
Czy Gmina Susz chce aby śmieci lądowały w lasach?
Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Stanisław Blonkowski, znany leśnik, przedstawił program sesji na czwartek 16 września. Wśród uchwał znajduje się zmiana sposobu odbierania śmieci od mieszkańców. Uchwała wprowadza limit odbioru śmieci budowlanych i poremontowych na... 1 tonę rocznie.
Czy ktoś tam zwariował?
Zwykły remont łazienki generuje minimum tonę śmieci. Uchwałodawca w żaden sposób nie wyjaśnia co się stanie po przekroczeniu limitu. Można założyć, że odpady nie zostaną przyjęte albo za kosmiczną opłatą. Gdzie więc trafią? Czy znowu do lasu?
Co ma zrobić mieszkaniec remontujący łazienkę? Czy to taki duży problem dla Gminy żeby takie limity ustalać?
Ilu mieszkańców w ciągu ostatnich 3 lat przekraczało 1 tonę? Jaki to był koszt dla Gminy, że zdecydowała się na wprowadzenie limitów?
 Mikołaj
 Susz, Wtorek 14-09-2021


Strona [ poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 187 188 189 ... 370 371 372 następna ] z 37292650881


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.