Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Ratusz się sypie, ale musi poczekać
Auto policjanta. Atmosfera gęstnieje
Kasjerka została bez pracy
Marek Kałuża: „Mam w sobie tęsknotę za pięknem”
Nie miał prawka, więc uciekł
Niedziela bez handlu. Spacer zamiast marketu
Parking tylko dla urzędnika?
KODEKS WYBORCZY. Nowelizacja
Kierowca bez mandatu za ucieczkę
Ząbrowo wymaga uwagi
Fabryka POL-MAK zabiera głos
Trujące chmury nad miastem
CZŁOWIEK ROKU 2017. Oto nominacje!
A siódmego dnia odpocznij od zakupów
Miał być raj, a jest wojna!
Jakub Chiżyński. Wspomnienie
CZŁOWIEK ROKU 2017. Zgłoś swoich kandydatów
Zaproszenie na wyjątkową wystawę
Pilnuj komina! Pożary i... kary
Marek Żyliński: Budżet powiatu to cynizm i kpina
Więcej...

Forum

37518. 
Odnośnie wpisu numer: 37500

Pytasz w jakich latach był remont linii kolejowej Warszawa-Gdynia?
Bodajże od 2006 do 2014.
Wtedy, tak samo jak nieprzerwanie do dziś, tu i teraz, Iławą i powiatem rządzi Platforma. Burmistrzem Miasta Iławy przez dwie kadencje był Pan Ptasznik, zastępcą Pani Hordejuk, a spowiednikiem i kardynałem - Pan Rygielski. Kawę im parzył młody Pan Młotek, a gazety do biura przynosił chyba Pan Polański.
Ich wszystkich nie ma co już rozliczać, bo nie ma z czego. Oni są już skompromitowani i odpłyną w niebyt.
To zadziwiające jest, że dziś nie ma chętnych żeby pamiętać, iż prawie wszystkie te postaci do lokalnego życia politycznego wprowadzał właśnie ten sam Adam Żyliński.
Nawet podczas nieobecności w Iławie, gdy był posłem w Warszawie oraz członkiem Zarządu Województwa w Olsztynie, to ci ludzie nadal - takie są fakty - jechali po ścieżce Żylińskiego.
Podobno pokłócili się i podzielili na dwie grupy przed kolejnymi wyborami lokalnymi w 2014 roku. Podobno poszło o duże ambicje, małe ambicyjki i brudne sprawy jednego z dzieciaków, ale plotek nie będę powtarzał, bo podobno ostro tutaj cenzurują, więc pass. Wiadomo jedynie, że aspiranci chcieli pokąsać swego mistrza.
Dlatego rozumiem, że teraz będzie naprawiał Żyliński również, a może przede wszystkim własne zaniechania i nie tylko z budową wiaduktu przy białym kościele, ale również swe pomyłki personalne. Zgadza się, grzech zaniechania to jeden z grzechów głównych.
Czyżby, oprócz kilku lat remontu trasy kolejowej, zegar czasu przestał tykać w Iławie? Czyżby przed i po tym remoncie Iława już nie posiadała własnej historii? Czyżby przed i po nie rządził nią człowiek z całą machiną Ratusza i nie pobierał za to sowitego wynagrodzenia? Czyżby to była jakaś kolejna abdykacja od odpowiedzialności?
 epileptyk
 Iława, Wtorek 17-10-2017

37517. 
Odnośnie wpisu numer: 37516

Pytasz co znaczy "wójt dał rozkaz"? Nie kumasz? To znaczy, że wójt oraz dyrektorzy w gminie to jedna sitwa. [...]
Zło rozpoczęło się w końcówce lat 90. Rzadko kiedy dyrektorem zostawał mocny nauczyciel, bowiem przyszedł czas na luzactwo w szkole, zatem dyrektor musiał być odpowiedni. Popatrzcie na teren, cofając się 20 lat w tył, kto i gdzie zostawał dyrektorem szkoły.
* * *
W szkole w Szwarcenowie był syf i malaria, o czym mądrzejsi mieszkańcy wiedzieli, jak się uczy, jakie w szkole są zwyczaje, ile godzin niektórzy nauczyciele opuszczali lekcję, jak je prowadzili, kiedy odrabiali, jak kombinowano z wynajmowaniem sali gimnastycznej, za ile tzw. orlika podwykonawca wykonał. Wielu mądrych mieszkańców ucieszyło się aferze "umarłych" na listach wycieczkowych, bo liczyli ze nastanie porządek w szkole. Też podpisałbym listę w ciemno zawierzając dyrektorowi. Ale wpadli. Natomiast co wydarzyło się dalej, że niby winni a niewinni, że zwolniono dyra ze stanowiska i nauczycieli z pracy, to sprawa sprawiedliwości, by latami na jasne rozwikłanie czekać. [...]
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Wtorek 17-10-2017

37516. 
Odnośnie wpisu numer: 37515

Zwolnienia nie były bezpodstawne. Ci, którzy zostali pozbawieni pracy mają to na własne życzenie. Nauczyciele nie potrafią czytać co podpisują? To po co biorą się za uczenie?
Zwalniał dyrektor, ale szkoła z dyrektorem podlega bezpośrednio pod wójta gminy. Zastanówmy się kto dał rozkaz?
Po drugie, rozkaz był słuszny, bo źle rzeczy działy się w tej szkole.
Po trzecie. Ci, którzy wrócili do pracy, to tylko żeby chorować. Każdy robi co chce udając aniołka. I jeszcze modlą się w stylu retro-arab-party.
 Jurek
 Wonna, Poniedziałek 16-10-2017

37515. 
Odnośnie wpisu numer: 37513

Gdyby sąd uznał te osoby za "winne" to czy przywracałby je do pracy i zasądzał zaległe wynagrodzenia? Jeżeli ktoś jest uznany za winnego, to zostaje ukarany. Czy widziałeś wyrok sądu, który uznał te osoby za winne, czy powtarzasz plotki?
 mieszkanka
 Szwarcenowo, Poniedziałek 16-10-2017

37514. 
Odnośnie wpisu numer: 37512

A nie przyszło Ci do głowy, że Pani prowadząca SKAMĘ jest również a może przede wszystkim Mamą i np. poświęcając swój prywatny czas na wyjazdy, chce go również spędzać ze swoim Synkiem?
Poza tym logiczne jest, że prawdziwi pasjonaci dzielą się swoimi pasjami a ideałem jest, jeżeli ich najbliżsi podzielają ich zainteresowania. Uważam, że tak jest również w tym przypadku i nie ma sensu drążyć tematu.
 suszanin z wyboru
 Susz, Poniedziałek 16-10-2017

37513. 
Odnośnie wpisu numer: 37511

Widać, że nie znasz się na przepisach kto może w szkole zatrudniać i zwalniać. Taką władzę ma tylko dyrektor szkoły.
A słyszałeś czasami o takim wyroku "winny" ale ze względu na niską czynu szkodliwość sąd stwierdza, że odstąpi od ukarania, co? Ale to nie znaczy, że ktoś nie jest winny. Oznacza to tylko tyle, że nie zostanie ukarany. [...]
 mieszkaniec
 Szwarcenowo, Poniedziałek 16-10-2017

37512. 
W Suszu powstała fajna inicjatywa dla dzieci SKAMA.
Wszystko dobrze, tylko zadziwia jeden fakt. Czemu na wszystkie ciekawe wyjazdy prowadząca zabiera swojego syna? Czy nie ma dzieci w Suszu?
 suszak
 Susz, Niedziela 15-10-2017

37511. 
Odnośnie wpisu numer: 37510

Cała gmina Biskupiec wie, że wójt A. Dobek ze szkoły w Szwarcenowie zwolnił nauczycieli w trybie natychmiastowym, czyli dyscyplinarnie. I póki co przegrał, bo sąd w maju nakazał ich przywrócić do pracy w ciągu 7 dni od orzeczenia, to jak mogli być winni? I nakazał wypłacić zaległe pensje.
Wójt natomiast odwołał się wyżej zatrudniwszy adwokata na koszt gminy.
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Niedziela 15-10-2017

37510. 
Odnośnie wpisu numer: 37507

[...] Po pierwsze, nie wójt zwolnił nauczycieli. [...]
Po drugie, zapomniałeś napisać, że sąd uznał ich winnymi czynu.
Po trzecie, mieszkańcy cieszą się, że ich nie ma. Przynajmniej teraz dzieci są w końcu uczone, a nie jak za czasów poprzednika.
 mieszkaniec
 Szwarcenowo, Piątek 13-10-2017

37509. 
Odnośnie wpisu numer: 37505

Koleś, który od kilku dni, tygodni czy miesięcy jest rezydentem i udaje lekarza, zdążył już protestować w "obronie sądów", zaliczyć paradę gejów i zorganizować strajk głodowy w sprawie podwyżek płac, które i tak by dostał od 1 stycznia, bo rząd te ogromne pieniądze odzyskane z łapania złodziejstwa chce przerzucić też na szpitale.
Delikwent w białym kitlu na praktykę i wypracowanie doświadczenia nie ma czasu, ale nieważne, bo i tak planuje wyjechać do Niemiec zaglądać w kiszkę starym esesmanom i młodym islamistom.
No dobra, niech jedzie sobie być lekarzem gdzie indziej, ale delikwent powinien najpierw zwrócić nakłady, które w kwocie kilkuset tysięcy państwo polskie, czyli my wszyscy, ponieśliśmy na jego edukację.
Przez dwie kadencje bandyckich rządów malarza kominów Tuska i lekarki Kopaczowej rezydenci nie dostali ani grosza podwyżki, a jednak nie było protestów. Niezadowolenie zaczęło się dopiero od momentu, kiedy rządy przejęła prawica. Na dodatek protesty są podkręcane przez Kopaczową (PO) i Arłukowicza (SLD), czyli ministrów, którzy doprowadzili opiekę zdrowotną na skraj zapaści.
Monty Python by tego nie wymyślił.
W tym strajku udział KOD-omitów i wszelkiej maści lewackich celebrytów oraz brak dialogu mimo propozycji podwyżek, dopełnia całości obrazu.
Znam sytuację w służbie zdrowia na tyle, aby wiedzieć, jak jest. Dlatego znowu należy przyznać rację Kaczystom, że uczeń nie może zarabiać tyle samo co mistrz, a ta zadufana w sobie gówniarzeria żąda nawet więcej!
Widzę to tak.
Zbierajcie swoje inteligentne dupska w troki i wypad z Polski. Damy radę bez was. Tylko, zanim wsiądziecie do samolotu, oddawać kasę za naukę!
 Zbigniew
 Bydgoszcz, Piątek 13-10-2017

37508. 
Odnośnie wpisu numer: 37505

Ześlizgnąłem się na schodach, ścięgno Achillesa zabolało na tyle, że zgłosiłem się na SOR. Lekarka młoda i piękna, zapytawszy co dolega i nie dotykając ścięgna, ale okiem tylko błysnąwszy, wydała kuriozalną ordynację: "Zerwanie ścięgna i skręcenie stawu skokowego. Gips!".
No to ja do niej: "Zerwane ścięgno trzeba zszyć, a nie od razu w gips pakować". Wiedząc jak się zachowuje stopa po pełnym zerwaniu ścięgna rzekłem, że nie zgadzam się na gips i proszę o rentgen i skierowanie do specjalisty. Bardzo była niezadowolona z moich wymądrzeń, lecz nie wiedząc z kim może mieć przyjemność, wypisuje mi kwit do prześwietlenia w szpitalu. Tam, pani wykonująca prześwietlenie, niczego złego w stawie nie spostrzegła. Opis fotografii rentgenowskiej następujący: "Naderwane ścięgno i skręcenie stawu skokowego". Uparcie dążę dalej do wypisania mi skierowania „pilne!”, czemu już specjalnie nie upierała się, ale odstręczając słowami: "I tak będzie pan czekał tydzień". Moja odpowiedź była natychmiastowa: "Nie będę, już umówiony jestem na jutro". Tak było. Specjalista zanim zapytał, czy mam prześwietlenie. Po wnikliwym dotyku ścięgna, ordynuje: "Ma pan zapalenie ścięgna, przepisuję olfen". Ja jednak uporczywie pytam się go, czy tu nie jest coś gorszego, czemu bardzo się zdziwił i zapytał: "A ma pan prześwietlenie i opis?" Odpowiedziałem, że mam, po wczorajszej wizycie na SOR. Jak zdjęcie obejrzał i opis przeczytał, to uśmiał się bez miary razem ze mną, dodając: "Bardzo dobrze, że nie pozwolił Pan założyć gipsu, gdyż groziłoby nawet amputacją stopy".

Uważajcie wiec na rezydentów. Wiadomo, że studia medyczne, lekarskie są niełatwe, ale i nie za trudne, pod warunkiem kto się wybiera. Jeśli masz głowę do nauki biologii, chemii, ciągnie cię do wiedzy od przedszkolaka, potem sam chętnie penetrujesz ją dla ciekawości, jesteś za nauką, nie dla kasy, a dla pasji i powołania nawet (niekoniecznie ono musi być), to wówczas pomyśl o medycynie. Ale, jeśli rodzina cię wysyła, załatwia korepetycje, by dostać się na ten wydział, to daruj sobie, bo jesteś zwyczajnie niegodny tego zawodu.
 Marszałek
 Iława, Piątek 13-10-2017

37507. 
Sprawa zwolnionych dyscyplinarnie nauczycieli wraz dyrektorem szkoły w Szwarcenowie dwa lata temu przez Wójta Gminy Biskupiec Pomorski Arkadiusza Dobka (PO).
Wedle orzeczenia Sądu Pracy, zostali przywróceni do pracy. Jednak Wójt odwołał się do instancji wyższej.
Sprawa w sądzie toczy się dalej. Minęło już 2 miesiące się od odwołania, a wyników nie ma. Mieszkańcy Szwarcenowa, zaniepokojeni, czekają finału, bowiem niektórzy nauczyciele są bez pracy i środków do życia.
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Piątek 13-10-2017

37505. 
Odnośnie wpisu numer: 37502

Czy w słynnym iławskim szpitalu też pracują młodzi lekarze-rezydenci?
Czy również przyłączyli się do strajku ws. podwyżek zarobków?
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 12-10-2017

37504. 
Platfusy to mafia na usługach Berlina i Moskwy.
Od roku 2007 z budżetu płacili haracz aż 60 milionów dolarów odsetek (rocznie!) za dostęp Polski do kredytu, którego... nigdy nie wzięliśmy!

Rygielski - won!
Hordejuk - won!
Polański - won!
Kastrau - won!
Pietrzykowski - won!

Platfusy, wszyscy won! Wszyscy won! Wszyscy won! Wszyscy won!
 anty-PO
 Susz, Czwartek 12-10-2017

37503. 
Odnośnie wpisu numer: 37501

Dlaczego ocenzurowaliście mój wpis?
Nic nie było obraźliwego.
[...] [...] [...]
 Jan
 Iława, Środa 11-10-2017
Odp. 
Owszem: „Nic nie było obraźliwego”. Było o wiele-wiele gorzej. Ordynarnie łżesz.
Obszerna relacja ze spotkania w ratuszu była opublikowana w Kurierze. Cytowaliśmy najważniejsze postulaty mieszkańców Starego Miasta, a następnie zobowiązanie, którego podjęli się urzędnicy ratusza oraz spółdzielni.

* * *

Przy tej okazji kosmetyczne słowo z laboratorium do wszelkiej maści niziołków. Możecie na Forum Kuriera wypowiedzieć nawet najbardziej piramidalną bzdurę, niedorzeczność czy kłamstwo, a nawet obelgę. Ale pod jednym warunkiem: podpiszcie się swoimi prawdziwymi personaliami, aby szerokie audytorium wiedziało, kto jest autorem lotu w otchłań.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 12-10-2017

37502. 
LEKARZ DO PACJENTKI: DO DOMU POPIJAĆ ZIÓŁKA

Renata zgłosiła się do szpitala w Iławie z silnym bólem brzucha. Badanie, kroplówka i wypisano ją do domu z zaleceniem jedzenia... karczocha. Jednak stan kobiety pogarszał się tak bardzo, że bliscy dowieźli ją tym razem do prywatnej kliniki w Mszanowie. Tu szok! Konieczna operacja ratująca życie. Teraz poszkodowana domaga się zwrotu kosztów leczenia prywatnego. Co na to szpital? Rzecznik jak zwykle milczy.
Czytaj więcej w bieżącym wydaniu Kuriera od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 11-10-2017

37501. 
Odnośnie wpisu numer: 37494

Na spotkaniu w ratuszu z burmistrzem w sprawie działki po kotłowni na Starym Mieście było ok. 35 mieszkańców. Ja być nie mogłem niestety, ale popieram sąsiadów, którzy byli. [...]
Zgłosiliśmy postulat żeby burmistrz wydzielił kawałek z tej działki, by zrobić kilka miejsc parkingowych i zieleni trochę.
[...]
A na spotkaniu konsultacyjnym w spółdzielni było chyba 44 osoby, więc porównywalna ilość osób. I to nie było "olanie tematu", jak pan to określił.
Teraz my, mieszkańcy zostaliśmy z niczym, bo spółdzielnia wstrzymała swoje działania [...].
 Jan
 Iława, Wtorek 10-10-2017

37500. 
Odnośnie wpisu numer: 37498

Ha ha ha!
Jak tak dokładnie pamiętasz to przypomnij w jakich latach był remont linii kolejowej? Dobrych kilka lat po Żylińskim.
Zadziwiające, że dziś nie ma chętnych do rozliczenia władz samorządu z okresu panowania burmistrza W. Ptasznika i wiceburmistrz B. Hordejuk.
Grzech zaniechania to jeden z ich grzechów głównych.
 Piotrek
 Iława, Wtorek 10-10-2017

37499. 
DZIESIĘĆ LAT DLA PEDOFILÓW

Wyrok w sprawie pedofilów z Nowego Miasta Lubawskiego. Sąd skazał ich na 10 lat więzienia. Dwaj mężczyźni wykorzystywali chłopców w wieku od 8 do 13 lat. Obcowali z nimi płciowo i nagrywali filmy pornograficzne. Płacili chipsami i słodyczami.
Szczegóły tej bulwersującej sprawy publikujemy w bieżącym wydaniu Kuriera od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 10-10-2017

37498. 
Odnośnie wpisu numer: 37491

Z tego co pamiętam, to Adam Żyliński był burmistrzem Iławy przez 12 lat w serii kolejno trzech kadencji od roku 1990 do roku 2002:

- od 1990 do 1994
- od 1994 do 1998
- od 1998 do 2002

Rozumiem zatem, że teraz będzie naprawiał również, a może przede wszystkim własne zaniechania z budową wiaduktu przy białym kościele.
 epileptyk
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37497. 
Odnośnie wpisu numer: 37491

Oby się udało, Panie Adamie.
POWODZENIA :-)
Doświadczony samorządowiec wie co ludzi boli (a zwłaszcza kierowców).
 Kaśka U.W., lat 28
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37496. 
Odnośnie wpisu numer: 37493

SOWA & SOWA tym razem w Starym Spichlerzu zgarnia kolejną wiedzę tajemną. Pod młotek poszedł Pan [...] ze Starostwa.
Tajemnicza Sowa przyczajona w kawiarence nad brzegiem Małego Jeziorka zapisała w pamięci słowa pomiędzy stolikami wypowiadane o kandydaturze wspólnej, antyburmistrzowskiej, szykowanej w Starostwie w osobie Pana [...]. Tędy, och jaka szkoda, nie wchodzi w rachubę Pani radna-zaradna, by nie rozbijać głosów.
Klinem, który wbije się pomiędzy dwie strony ma być kandydat PiSowski, czyszcząc przedpole w drugiej turze obecnemu burmistrzowi, aby na okoliczność wypadnięcia kandydata PiS z dalszej edycji wyborów, zlegować mu głosy.
Taka to misterna gra szykuje się za rok na wybory samorządowe.
 Ormowiec
 Działki na Lipowym, Poniedziałek 09-10-2017

37495. 
Złodzieje mają nowy sposób: na "kontrolę jakości wody".
Żeby nie wzbudzać podejrzeń, do mieszkania dzwonią dwie sympatyczne kobiety, żeby wyglądało to na np. wizytę ze spółdzielni lub administracji. Wybierają zwłaszcza starsze i najlepiej samotne osoby, pod pretekstem sprawdzenia jakości wody.
W czasie wizyty fałszywa kontrolerka woła właścicielkę mieszkania np. do łazienki, gdzie najczęściej jest zainstalowany wodomierz, a jeśli nie, to inscenizuje pobranie próbki wody do zbadania.
W tym czasie druga z oszustek przeszukuje lokal. Zanim ofiara zorientuje się, że została okradziona, sprawców już nie ma w mieszkaniu.
 Agent J-23
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37494. 
Odnośnie wpisu numer: 37461

Jak się ma pieniądze to wszystko można zrealizować, także Pan, jako społecznik, zapewne dobrze był zorientowany w jakim stanie była/jest kasa miejska Iławy. Niechże więc Pan zastanowi się trochę, dlaczego "procedury" tyle trwają.

Mam gratulować czy co? Delegatów związków zawodowych znam na pęczki, sam kiedyś nim byłem. Wspólnot mieszkaniowych w Iławie jest kilkadziesiąt, więc zaszczytu zasiadania w zarządzie doświadczyła rzesza ludzi. Konsultantem ds. IBO został Pan bo widocznie "despota" nie jest takim despotą, jakiego próbują namalować, m.in. Pańskie ugrupowanie.

5 minut to aż nadto czasu na autoreklamę, zwłaszcza, że nie proponował niczego nowego, co nie byłoby już w prawie przewidziane. Taka krzywda?

Uważam, że nie trzeba być politykiem, wystarczy być społecznikiem by zorganizować festyn i nie robić z tego gwoździa programu, no chyba że już liczymy na głosy w wyborach, więc jak to dawniej bywało "igrzysk i chleba" dla ludu! Festyn a inwestycje to dwie bajki i dlatego ten pierwszy jest po prostu pierdołą i nie manić wspólnego z moim stosunkiem do ludzi! No trochę powagi!

Ja nie jestem fachowcem, to Pan mieni się iławską osobistością więc chyba pamięta Pan plany burmistrza? Jak nie poszperać w Kurierze, tam było na pewno. Ja nie aż tak ciekawym.

Szacun za przyznanie się do błędu ws. kosztów sprzątania ratusza.

Odnośnie wiaduktu - najpierw dyskusje "by się przydał wiadukt" a kiedy dochodzą głosy, że ratusz od roku działa w tej sprawie, nagle nie ma o co kruszyć kopii? Zapewne nie jest to złośliwość?

Ponownie ponawiam pytanie - po cholerę było zamieszanie w sprawie parkingu na Starówce?
 Piotrek
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37493. 
Odnośnie wpisu numer: 37492

Czyżby w Iławie otwarto filię restauracji "Sowa i Przyjaciele"...?
 bazalt
 skorupa ziemska, Poniedziałek 09-10-2017

37492. 
Podsłuchane...
Pewne towarzystwo rozprawiało takie "zdanie", że w przyszłym roku z ratusza "popędzimy Żylińskiego". Główny pejcz w ręku już trzyma i smaruje ta, no, wszędobylska radna [...].
Tak gawędzili przy kuflu w pewnym, wydawało się im, pewnym miejscu.
Jeden z nich zgasił ich jednak koncertowo, że jeśli Hordejukowa ostatnio Żylińskiemu nie dała rady w 2014 roku, to radna [...] też nie da rady.
Po czym był głupi śmiech, skośny dowcip i rozeszli się po chałupach [...].
Było też o [...].
Takie mamy mocarne elity, które mówią o sobie "młode pokolenie".
 Ormowiec
 Działki na Lipowym, Poniedziałek 09-10-2017

37491. 
NAPRAWA NIEUDOLNOŚCI POPRZEDNIKÓW

Burmistrz Miasta Iławy ADAM ŻYLIŃSKI pilotuje budowę bezkolizyjnego skrzyżowania na przejeździe koło białego kościoła. Okazję do zdobycia funduszy daje aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego przez ministerstwo infrastruktury.
O szczegółach czytaj na stronie 18 w informacjach z ratusza.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 09-10-2017

37489. 
Odnośnie wpisu numer: 37485

W samorządzie Iławy widzę wyjątkową koncyliacyjność.
Ugodowość występuje w każdej sprawie, czasem nawet za dużo jest tej ustępliwości. Myślę tu o dwóch postaciach: Burmistrzu Adamie Żylińskim i Przewodniczącym Rady Wojciechu Szymańskim.
Gdyby tak dalej zostało, to mamy wszyscy wygraną sprawę dla Iławy.
"Jeden drugiego brzemiona noście".
 Marszałek
 Iława, Niedziela 08-10-2017

37488. 
Odnośnie wpisu numer: 37428

Piszę sprostowanie do mojego postu.

"Jako smaczek utrzymanie porządku kosztowało 2015 roku 248 000 zł, a w 2016 już 685 000 zł. Czyli sprzątanie podrożało o 437 000 złotych."

Skontaktował się ze mną Pan Mariusz Korpalski [z Urzędu Miasta Iławy] i poinformował "kwota za sprzątanie biur ratuszowych dotyczy okresu 3 lat, a poprzednia była zawarta na okres jednego roku".
Pragę podziękować Panu Mariuszowi za kontakt i wyjaśnienie sprawy.
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Sobota 07-10-2017

37487. 
Ludzie! Mamy lodowisko jak ulał.
Tak szybkobieżnej inwestycji tośmy jeszcze w Iławie nie obserwowali.
Czyżby jakieś ważne wydarzenia nas czekały?
 Marszałek
 Iława, Sobota 07-10-2017

37485. 
Odnośnie wpisu numer: 37479

Jedyną szansą dla Iławy w nadchodzących wyborach jest człowiek, który będzie tak formalnie czy też nieformalnie powiązany z ugrupowaniem rządzącym.
To być albo nie być dla miasta, ludzi tutaj zamieszkujących i planujących swoją przyszłość z tym miastem.
Zostało niewiele czasu, aby uporządkować i sporządzić plany wyborcze!
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Sobota 07-10-2017

37483. 
Odnośnie wpisu numer: 37474

Moce i niemoce wójta Krzysztofa Harmacińskiego.
Wyniki głosowania w obwodach na Wójta Gminy Iława.

2010

44,9 % - Ławice
46,6 % - Franciszkowo
55,5 % - Gałdowo
57,6 % - Gromoty
60,1 % - Laseczno
62,9 % - Wikielec
66,9 % - Rudzienice
69,8 % - Nowa Wieś
71,0 % - Wola Kamieńska
71,1 % - Ząbrowo
73,6 % - Frednowy
75,5 % - Siemiany

2014

33,0 % - Franciszkowo
42,6 % - Laseczno
48,8 % - Ławice
54,1 % - Gałdowo
56,8 % - Rudzienice
57,0 % - Siemiany
59,3 % - Frednowy
59,4 % - Wikielec
60,7 % - Gromoty
62,3 % - Nowa Wieś
62,9 % - Ząbrowo
64,0 % - Wola Kamieńska

Największe spadki poparcia wyrażone w punktach procentowych:

18,5 p.p. - Siemiany
17,5 p.p. - Laseczno
14,3 p.p. - Frednowy
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 06-10-2017

37482. 
Odnośnie wpisu numer: 37453

W raporcie GDDKiA widać, że będzie budowana trasa ekspresowa S5 od Grudziądza przez Iławę do Ostródy.
[fragment od: 3m30s]
Moim zdaniem nie warto kruszyć kopii o wiadukt w lesie na DK-16, tylko mocno walczyć o wiadukt Wyszyńskiego/Grunwaldzka, a najlepiej o tunel pod torami.

 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Piątek 06-10-2017

37481. 
Odnośnie wpisu numer: 37459

U ciebie inwestor nic nie wskórał a ja dałem się podejść, bo obiecywał mi złote góry. No i dostawałem tysiaka rocznie za kabelek a dzisiaj mam inwestora na hipotece, bo umowa niby przejrzysta, ale te małe paragrafy najważniejsze. Jak chciałem dodzwonić się do inwestora to telefon milczy.
A takich jak ja jest w Szwarcenowie wiele.
I to co mówisz, że jak nie wiatraki to kurniki albo fotowoltaika. To ma sens. Ciekaw jestem co powstanie na mojej ziemi? Ale pewnie ja już o tym decydować nie będę, tylko inwestor.
Ciekawe czy ziemia parafialna, na której miały stać dwa wiatraki, też nie pójdzie pod młotek.
A wszystkiemu winien jest oligarcha, Zielony Zbychu, bo to jego szprycha a ja miałem pecha, bo go posłuchałem i wpadłem jak śliwka w kompot!
 Egon
 Szwarcenowo, Piątek 06-10-2017

37480. 
Odnośnie wpisu numer: 37475

Jeżeli już coś piszesz, to rzetelne.
Żona owego radnego-policjanta nie pracuje w Urzędzie Miejskim, tylko w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Pensje są uwłaczające przy wykonywanej pracy i wykształceniu owych ludzi - żaden rarytas. [...]
 Mały Joe
 Susz, Piątek 06-10-2017

37479. 
Odnośnie wpisu numer: 37468

Nawet gdyby kandydat miał 80 lat, to go nie dyskwalifikuje.
Tu chodzi o zerowe działania w radzie miasta; o wyrazistość, ideowość.
Chodzi o konkrety.
Jakie pomysły na miasto Iławę ma kandydat Brzozowski? Ktoś wie...?
Bycie porządnym człowiekiem wystarcza? Prowadzenie własnego biznesu wystarcza? A może coś jeszcze?
Warto pamiętać, że doktor rolnictwa Włodzimierz Ptasznik nie był nawet przeciętnym samorządowcem zanim został burmistrzem. Ba, on w ogóle nie był samorządowcem! Ludzie nie bardzo wiedzieli kim i skąd jest.
A jednak poparcie PO wystarczyło.
Tak więc kto wie, jeśli ludzie zagłosują teraz "przeciwko Żylińskiemu", to ktoś inny, niekoniecznie nawet młodszy, ma szanse. Pytanie tylko: kto?
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Piątek 06-10-2017

37477. 
Odnośnie wpisu numer: 37476

W oświadczeniach majątkowych [rocznych] kierownictwa iławskiego starostwa powiatowego czytam:

MAREK POLAŃSKI, Starosta
wynagrodzenie za pracę - 144.529,08 zł
fundusz socjalny - 308,00 zł

STANISŁAW KASTRAU, Wicestarosta
wynagrodzenie za pracę - 126.695,78 zł
środki pochodzące z ZFŚS - 308,00 zł

MACIEJ RYGIELSKI, członek Zarządu
wynagrodzenie za pracę - 115.808,72 zł
środki pochodzące z ZFŚS - 478,00zł

Pomoc socjalna z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a jego adresatami są zwłaszcza ci o najniższych dochodach.
Pomoc powinna być kierowana do osób faktycznie jej potrzebujących, np. do pracowników lub emerytów, którzy osiągają niski dochód na jedną osobę w rodzinie.
 Jola
 Iława, Piątek 06-10-2017

37476. 
OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE: STAROSTWO

Sprawdzamy stan majątkowy dyrektorów wydziałów Starostwa Powiatowego w Iławie za ubiegły rok 2016. Pod lupą znaleźli się:

* Benedykt Dutka,
* Włodzimierz Harmaciński,
* Ryszard Kabat,
* Jadwiga Kolman,
* Jadwiga Syguła.

Czytaj na stronie 10.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 06-10-2017

37475. 
Odnośnie wpisu numer: 37410

Radni z Susza sami za wiele nie pomogą. BURMISTRZ Pietrzykowski trzyma ich wszystkich w garści.
Jeden z radnych wraz z żoną pracują w Centrum Sportu.
Kolejnego radnego (policjanta) żona pracuje w Urzędzie Miejskim.
Pozostali również bez zastanowienia, zaślepieni władzą, głosują wszystko, co im powie Pan Burmistrz. [...]
Jestem oburzony tym, co dzieje się w Suszu. [...]
 Darek
 Susz, Stare Miasto, Piątek 06-10-2017

37474. 
Odnośnie wpisu numer: 37466

Zestawienie do przemyślenia w iławskim PiS.

WYBORY PREZYDENCKIE 2015 w gminie wiejskiej Iława.
II tura według obwodów głosowania – Andrzej Duda:

64,7 % - Frednowy
63,4 % - Gałdowo
56,1 % - Gromoty
52,1 % - Wikielec
51,1 % - Franciszkowo
50,4 % - Rudzienice
49,4 % - Ząbrowo
49,0 % - Ławice
46,4 % - Laseczno
40,6 % - Nowa Wieś
37,6 % - Siemiany
33,3 % - Wola Kamieńska

WYBORY DO SEJMU 2015 w gminie wiejskiej Iława.
Wyniki głosowania na listę PiS według obwodów:

45,8 % - Gałdowo
44,5 % - Frednowy
41,2 % - Gromoty
33,2 % - Laseczno
33,0 % - Wikielec
32,5 % - Ząbrowo
31,7 % - Ławice
31,4 % - Franciszkowo
27,2 % - Siemiany
26,6 % - Rudzienice
23,1 % - Nowa Wieś
19,3 % - Wola Kamieńska
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 06-10-2017

37472. 
Odnośnie wpisu numer: 37468

Dobre sobie.
Gdy młody Adam Żyliński zostawał burmistrzem Iławy, to wtedy było ok.
Ale gdyby teraz ktoś młody miał zostać burmistrzem, to będzie beee.
Dziwna logika a raczej jej brak!
 Jan
 Iława, Piątek 06-10-2017

37470. 
KOMORNICZA LICYTACJA NIERUCHOMOŚCI

Iława i okolice.
Zobacz co, gdzie i za ile idzie pod młotek.

http://www.kurier-ilawski.pl/ogloszenia-modulowe/Licytacja-komornicza-6-pazdziernika/5068
 KURIERZY
 Biuro Ogłoszeń, Czwartek 05-10-2017

37469. 
Odnośnie wpisu numer: 37446

Panie Moderatorze.
Jak piszę ile co roku [...]
 Wojtek
 Iława, Czwartek 05-10-2017
Odp. 
B. E. Ł. K. O. T.
Pomyliłeś adresy.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 05-10-2017

37468. 
Odnośnie wpisu numer: 37465

Wy, Kasiu, powalczcie najpierw o 3-4 miejsca w radzie, przy czym niech nim/nią będzie osoba, nieopętana, a spokojna z refleksyjnym podejściem do spraw Iławy i otrzyma nie tylko mandat, a funkcję przewodniczącego komisji, może nawet z-cy przewodniczącego rady. Osoba ze znajomością 2-3 języków obcych, ale i z podstawowym autorytetem.

Jako taka postać niech poostrzy ostrogi, by za 4 następne lata zostać przewodniczącym rady a może nawet z-cą burmistrza. Taka powinna być droga do ostatecznego sięgnięcia po stanowisko burmistrza. Nie, jak teraz, że ktoś obcy, nie stąd, nawiedzony pomysłami na papierze, za sobą niczego nie wnoszący, mówi: "Idę po stołek burmistrza miasta".

Wy tylko o jednym: "Władza dla nas, bośmy młodzi!". O nie! Nie ta droga, trzeba błyszczeć. Kiedy Pan Adam Żyliński sięgał po władzę w 1990 roku, był człowiekiem znikąd, ale to były jeszcze czasy swoistej rewolucji, inne warunki polityczne. Wówczas było tak: "Nie chcem, ale muszem".
Czyż nie tak było Panie Adamie Żyliński?
 Owidiusz
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37467. 
MODLIMY SIĘ ŻEBY NIE PADAŁO

Intensywny deszcz spowodował znaczne podniesienie wody na rzece Drwęcy. Było już naprawdę gorąco. To jednak nie koniec utrapienia dla mieszkańców Nowego Miasta i terenów wzdłuż rzeki. Meteorolodzy zapowiadają śnieżną zimę. Więcej przeczytasz w Kurierze.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 05-10-2017

37466. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

Na przyszły 2018 rok iławski PiS wystawia lokalnie kandydata na fotel Wójta Gminy Wiejskiej Iława. To pierwszy raz od początku istnienia PiS.
Poparcie w WYBORACH DO SEJMU w Gminie Wiejskiej Iława rosło:

2001 ......... 0095 głosów ......... 03,3 %
2005 ......... 0410 głosów ......... 15,5 %
2007 ......... 0825 głosów ......... 24,1 %
2011 ......... 0634 głosów ......... 20,5 %
2015 ......... 1124 głosów ......... 31,6 %
 bazalt
 skorupa ziemska, Czwartek 05-10-2017

37465. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

No to Pan ADAM ŻYLIŃSKI będzie ponownie BURMISTRZEM IŁAWY.
Myślę, że to dobrze, bo to człowiek doświadczony.
Ale może znajdzie się organizacja czy komitet, który wystawi młodego lub młodą wykształconą osobę... a nie emeryta. Tak bardzo my młodzi chcielibyśmy aby nowe pokolenie zostało dopuszczone do władzy.
 Kaśka U.W., lat 28
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37464. 
Odnośnie wpisu numer: 37458

Wściekłe Macice wykrzyczały w swym ulicznym Czarnym Tańcu, że zwykły kawałek drzewa ma... duszę.
Ale bijące serduszko malutkiego dzieciątka w łonie żywej matki nazywają tylko... zlepkiem tkanek.
W życiu nie słyszałam nic bardziej podłego i obelżywego wobec Człowieka.
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37463. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

Na miejscu iławskiego PiS postąpiłbym jak JK wystawił AD, czyli młodego, wykształconego i energicznego kandydata.
Z całym szacunkiem, ale Pan Roman Brzozowski przegra ten wyścig mimo ogólnie dobrych notowań PiS. Głosujemy lokalnie jednak na osobowość burmistrza. Odgrzewane kotlety nie wszystkim smakują.
 HK007
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37462. 
Odnośnie wpisu numer: 37458

Tak dla przykładu wrzucam małą ilustrację faktycznej "działalności"
femiNazistek parasolek...
 Grzegorz, lat 48
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37461. 
Odnośnie wpisu numer: 37449

"(...) czas realizacji projektu nie trwa tak długo (tzn. ile, według Pana, konkretnie?) (...)"
To zależy jaki projekt. Przykładowo, projekt przeniesienia biblioteki został ogłoszony niedługo po wygranych wyborach. Na stan obecny jest rozpisany konkurs na pomysł wyglądu.
W BIP czas zamówienia na projekt to 7 dni na zgłoszenie oferty i około 3 miesiące na realizację. Potem jest ogłoszenie przetargu na realizację przetarg - dwa tygodnie do miesiąca, w zależności od kwoty. Wybór oferty i czas na realizację projektu. Na halę daliście 7 miesięcy, załóżmy że realny termin realizacji takiej inwestycji to rok. Suma z tego to półtora roku (ale to są kamienie milowe, brakuje wielu kroków pośrednich, które zajmują zasłużmy 3 miesiące). A minęły trzy lata, a projekt przeniesienie biblioteki jest na etapie wstępnej koncepcji. Czyli gdybym był za to odpowiedzialny, to biblioteka by już stała, a w najgorszym układzie teraz bym przecinał wstęgę.

"(...) Niby mówi Pan we własnym imieniu a kilka linijek niżej, wychwala Pan bliżej nieznaną "szarą strefę działaczy (...)".
Wyrażam swoją opinię. Jeśli wypowiadam się w imieniu np. organizacji zamieszczam dodatkowo informację w imieniu jakiej organizacji. Może Pan nie wie w ilu organizacjach działam, m.in. jestem delegatem związku zawodowego, zasiadam w zarządzie wspólnoty, jestem członkiem komisji ds. IBO, działam we "Wspólna Iława".
Ale zawsze jestem wdzięczny osobom, które pomagają anonimowo i na zasadzie wolontariatu. Zwykła ludzka życzliwość, które w Iławie jest silna.

"(...) jacy działacze? Jakie sprawy? (...)"
Przykład Dawida Kopaczewskiego z inicjatywą uchwałodawczą i zachowanie przewodniczącego rady miasta Pana Szymańskiego. Aż się odechciewa cokolwiek robić dla miasta. 300 sekund ze stoperem w ręku, pomimo słów części radnych o możliwość dokończenia prezentacji. Odpowiedź na konsultacje społeczne "projekt nie przewiduje", konsultacje są po to, aby zastanowić się nad treścią, a nie stwierdzać, że proponowane zmiana jest niezgodna z treścią. Musi się różnić skoro jest zdaniem innym, oczywista oczywistość, ale lepiej taki wniosek odrzucić dla samej zasady.

"(...) Bo chyba nie chce Pan mówić o pierdołach jak np. festyn. (...)"
Tutaj pokazał Pan jaki stosunek ma Pan do mieszkańców. Festyn sprawił wiele radości młodym osobom, był dla nich przygodą, a nie pierdołą. Dla Pana radość dzieci uczestniczących w festynie to pierdoła, dla mnie najlepsza nagroda. Wstydzić to powinien się Pan, Panie Piotrek.

A teraz powtórzę moje pytanie. Jakie są planowane inwestycje miejskie na rok 2019 oraz 2020?
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37460. 
Odnośnie wpisu numer: 37452

"A jak wyglądałby taki rękopis wypracowania współczesnego absolwenta podstawówki?" - bazgroł.
Kiedyś zadałem pytanie czterem magistrom wydziału humanistycznego i kierunku na akademii z nazwą wieloczłonową, nie do zrozumienia - o datę Powstania Warszawskiego. Dwóch z nich o takim wydarzeniu nic nie słyszeli, zaś inny uczony w piśmie i mowie podał wrzesień 1939 roku. Nazywam to katastrofą aksjologiczną.
 Owidiusz
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37459. 
Odnośnie wpisu numer: 37454

No niestety tak się składa, że jak nie wiatraki to kurniki... Jak nie kurniki, to panele.
"Zastrzeżone prawnie" z tego, co mi wiadomo. Ludzie się jednoczą, bo po najazdach inwestorów do domostw wiążą fakty. U mnie byli i nic nie zyskali.
 Remik
 Czachówki, Czwartek 05-10-2017

37458. 
Odnośnie wpisu numer: 37448

Argumentacja sprzeczna z logiką.
Skoro warunki nie pozwalają rodzić dzieci, to kobieta musi mieć prawo do aborcji? Protest jest domaganiem się wolności wyboru? A gdzie protest przeciwko warunkom, które niech pozwalają rodzić więcej dzieci...?!
Pytam, no.
Parasolki obciąża wieloletnie milczenie w sprawach niskich rent dla rodzin, niepełnosprawnych dzieci, w sprawach braku pomocy państwa dla matek wychowujących dzieci i niepracujących (brak składek ZUS, ubezpieczenia).
Pytam, no.
A dlaczego feministki nie protestują przeciwko np. przyczynom aborcji?
Czemu domagają się tylko prawa do swobodnego usunięcia konsekwencji a nie usunięcia przyczyn? Dziecko nie jest winne! Nikt, nawet matka, nie może obwiniać dziecka.
Jakżeż można mówić o wolności jednego człowieka (!) ograniczając życie drugiego człowieka? Jak może matka wzywać do... zabijania? Czy matka nie jest symbolem nieograniczonej miłości? Czy feminizm nie powinien wznosić pomników matkom niepełnosprawnych dzieci?
Pytam, no.
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Środa 04-10-2017

37457. 
Odnośnie wpisu numer: 37452

Weź te przedwojenne rękopisy wystaw do oglądania jak w galerii sztuki pod chmurką dla tych wszystkich przedwojennie myślących iławian, którzy stoją i czekają przed szlabanem kolejowym. Będzie atrakcja.
 Tomek
 Iława, Środa 04-10-2017

37456. 
POZIOM PIERWSZY, PODSTAWOWY

Szpital w Iławie, podobnie jak w Nowym Mieście, zakwalifikował się raptem do 1. poziomu „sieci szpitali”.
Dla porównania, szpital w sąsiedniej Ostródzie znalazł się (!) na wyższym 2. poziomie lecznictwa.
Jakie weszły zmiany? Co to oznacza dla pacjenta? Czytaj na stronie 6.
 KURIERZY
 Iława, Środa 04-10-2017

37455. 
Wolna od handlu niedziela. Kolejne pole do wojny ideologicznej, mieszania ludziom w głowach. No i Kowalscy, Pawłowscy i Wiśniewscy skaczą sobie do oczu z powodu zasadniczo prostej sprawy.
Jeśli tak lubicie oglądać się za płot, to dlaczego nie wyciągacie wniosków jak rozwiązano ten temat u sąsiadów i nie bierzecie z nich przykładu? Austria, Szwajcaria, Włochy, Chorwacja, Francja, Niemcy. Wszędzie funkcjonuje sprawdzony model. W niedzielę i święta sklepy otwarte tylko z rana, żeby chcący mieli możliwość zrobienia najpilniejszych sprawunków. A potem dzień jest święty pod każdym względem.
Zróbmy to jak np. mądrzy Żydzi w Izraelu, którzy zaczynają handlować w świętą dla nich sobotę, ale dopiero po zachodzie słońca (po godz. 16), bo uznają, że wtedy skończył się już szabat. I szanują to wszyscy. Amen.
 Sokrates
 Iława, Środa 04-10-2017

37454. 
Odnośnie wpisu numer: 37446

...a kto na tym zarobił...?
Tu z wiatrakami w gminie Kisielice, zarówno jak z warszawskim miastem duchów, potrzebne jest powołanie komisji śledczej, bo to, że te wiatraki powstały to jawna samowolka.
Skoro wiatraki np. w Truplu powstały pod decyzję środowiskową gminy Biskupiec, która została uchylona przez NSA, a w gminie Biskupiec mimo unieważnienia decyzji środowiskowej dla powstania 24 turbin wiatrowych inwestor występuje do starostwa o pozwolenie na budowę - to co to ma być? [...] Jeden wielki przekręt.
Mają wójtowie i radni problem, bo mieszkańcy się jednoczą i walczą o swoje prawa w sądach. I tylko czekać dnia w którym trzej koledzy spotkają się w jednej celi.
 Egon
 Szwarcenowo, Środa 04-10-2017

37453. 
Odnośnie wpisu numer: 37362

Panie Burmistrzu!
Może to jest szansa na załatwienie wiaduktu koło białego kościoła.
Rząd przeznaczył dodatkowe 27 miliardów złotych na remonty istniejących linii kolejowych. Szczególnie tych, które jak dotąd nie zostały ujęte do modernizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK).

http://mib.bip.gov.pl/ogloszenia-mib/ogloszenie-o-konsultacjach-publicznych.html

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
 Ola Mała
 Iława, Środa 04-10-2017

37452. 
Odnośnie wpisu numer: 37445

"(...) małe dzieci wyjaśnią panu jak funkcjonuje teraz świat z tunelami, mostami, internetami, językami obcymi. Nowoczesny świat, taka powinna być Polska i Iława (...)".

Już wiele "nowoczesności" świat i Polska przeżyła. Do tej nowoczesności jeszcze dodam: komóreczki, dupeczki, smartfony, laptopy, tablety, FB, Nasze Klasy, 200 kanałów telewizyjnych... I co z tego....?
I co z tego....?
W takim świecie przeciętny mieszkaniec Iławy nie zna elementarnego faktu o własnym mieście. Dziwi się wielce, gdy przewodnik miejski mówi mu, że Iława nigdy nie należała do Polski.
Czy Pan Nowoczesny np. widział w jakim stylu przedwojenny absolwent powszechnej szkoły (7 klas) pisał wspomnienia ze służby wojskowej i wojny drugiej światowej? Pisał bez pomocy komputera, bez żadnych słowników. Ja widziałem ten rękopis.
A jak wyglądałby taki rękopis wypracowania współczesnego absolwenta podstawówki?
 bazalt
 skorupa ziemska, Środa 04-10-2017

37449. 
Odnośnie wpisu numer: 37433

Proszę mi w Pana postach pokazać palcem "argumenty", których zaciekle Pan się dopomina od innych.
Dla mnie Pańskie wpisy, poza dowaleniem Burmistrzowi, nie mają niczego innego na celu.
Pisze Pan o biciu piany, domagając się argumentów, a kilka linijek niżej pisze Pan ogólnie, że czas realizacji projektu nie trwa tak długo (tzn. ile, według Pana, konkretnie?).
Niby mówi Pan we własnym imieniu a kilka linijek niżej, wychwala Pan bliżej nieznaną "szarą strefę działaczy".
Żeby nie "odwracać wzroku", więc pytam - jacy działacze? Jakie sprawy? Jaka jest skala i waga tych działań? Co pożytecznego zrobili dla miasta i mieszkańców? Jakie strategiczne plany dla Iławy mają na najbliższe lata? Bo chyba nie chce Pan mówić o pierdołach jak np. festyn.
Wrzucił Pan "strategię dla miasta" i co?
Mnie akurat guzik obchodzą sporty, ale jest tam mnóstwo klubów, dla każdego coś miłego.
No i co dalej...? W jaki sposób zmienia to fakt, że w bitwie o parking na Starym Mieście kilka osób wywołało niemal bójkę w skali miasta, a potem mieszkańcy tegoż Starego Miasta kompletnie olali ten temat?
 Piotrek
 Iława, Środa 04-10-2017

37448. 
Odnośnie wpisu numer: 37440

Jak czytam takie teksty to jestem za aborcją.
Żal, kiedy każdy protest kobiet [...] jest traktowany jako polityka, wręcz uprzedmiotowienie kobiet i traktowanie ich poglądów jako najgorsze zło, które nie zgadza z poglądami większości.
Sytuacja socjalna-bytowa nie pozwala na wielodzietną rodzinę. Gdyby było tak cudownie to nie byłoby protestów. Nawet zwierzęta wiedzą, że jak jest dobrze to się rozmnażają.
Ale nasze panie walczą żeby ich np. córki miały wybór by nie czekał ich los kobiet zamkniętych w domu. Z sexu powinni czerpać przyjemność wszyscy i razem tworzyć rodzinę i planować.
 mąż żony (nie feministki)
 Susz, Środa 04-10-2017

37447. 
Odnośnie wpisu numer: 37410

Jedna z Pań na tym zdjęciu - Aniołków Pietrzykowskiego - to sołtys jednej z wsi koło Susza. Jest skazana przez sąd za jazdę po pijaku.
 anonim
 Susz, Środa 04-10-2017

37446. 
Pisze Pan Bartosz Gonzales [felieton w KI na stronie 31] bardzo wnikliwie o kosztach tzw. energii wiatrowej; oraz o przekrętach o fałszowaniu pewnych spraw.
Chamstwa i bezczelności, jakie wokół tej sprawy ma miejsce, doznało wielu gospodarzy ze Szwarcenowa. Nie godzili się, by wiatraki powstały w pobliżu ich gospodarstw. [...] Całe szczęście, że jest zmiana rządu i trwa wymiatanie złodziejskiego PO-miotu.
Jeszcze 15 lat temu prof. inżynierii chemicznej Jerzy Buzek - co na własne uszy słyszałem - powiadał, że najtańszą jest energia elektryczna z węgla, szczególnie brunatnego. Obecnie, dodawał, są niezwykle zaawansowane metody eliminujące zanieczyszczenia.
Tylko wdrożyć.
Obecna sytuacja instalacji wiatraków generuje z budżetu państwa potężne sumy, na czym zarabiają zagraniczne, przeważnie niemieckie konsorcja wiatrakowe, żerując na ciemnocie, ale mając w kieszeni sojuszników podobnych do Zielonego Oligarchy ze Szwarcenowa.
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Środa 04-10-2017

37445. 
Odnośnie wpisu numer: 37439

Panie Marszałku, emerycie.
Nie jestem z młodzieżówki i nie organizuję przedstawień dla przedszkoli.
Moja córka już z przedszkola wyszła...
Jeżeli nie widzi Pan problemu z tym przejazdem kolejowym, to proponuję wrócić do przedszkola i małe dzieci wyjaśnią panu jak funkcjonuje teraz świat z tunelami, mostami, internetami, językami obcymi. Nowoczesny świat, taka powinna być Polska i Iława.
Ludzi ubierają się kolorowo - za waszych czasów w mechaniku wszyscy nauczyciele i uczniowie wyglądali i mówili to samo. Świat się zmienia i rozwija, idzie do przodu, a przez ten szlaban - stoi w miejscu...
 kolejowy
 Iława, Środa 04-10-2017

37443. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

"Jest też kandydatka na Wójta Gminy Iława".
[...]
Panie i Panowie! Poloneza czas zacząć!
 bazalt
 skorupa ziemska, Środa 04-10-2017

37442. 
PIS WYSTAWIA NA BURMISTRZA I WÓJTA

Dzień dobry w środę!
Nasz news! ROMAN BRZOZOWSKI, przedsiębiorca oraz radny PiS, został wytypowany przez swoją partię do startu w przyszłorocznych wyborach na Burmistrza Miasta Iławy. Jest też kandydatka na wójta gminy. Szczegóły w najnowszym wydaniu Kuriera od środy.
Waszym zdaniem: to dobry kandydat do fotela burmistrza? A może znacie jeszcze lepszych...?...
 KURIERZY
 Iława, Środa 04-10-2017

37440. 
Smutne, sfrustrowane, pełne złości i takie mało kobiece feministki wyszły dziś znów na ulicę, żeby pochwalić się czarnymi "outfitami" i powygrażać parasolkami mężczyznom i tym kobietom, które - w przeciwieństwie do nich - wieszaki trzymają w szafie.

Własnym oczom nie wierzę na to dziwowisko. Dwie starsze panie dzierżą transparenty "Nie urodzę", choć w tym wieku ciąża to ostatnia rzecz, która mogłaby im "zagrażać".

Za to inne trzy młode wulgarne dziewczyny deklarują: "Moja cipa, moja sprawa", nie czując nawet, jak absurdalnie brzmi to hasło wywrzaskiwane w przestrzeni publicznej.

Ci sami ludzie, którzy za Trybunał Konstytucyjny daliby się pokroić, protestują dziś przeciwko orzeczeniu tegoż TK z roku 1997. Paranoja.

"Obrońcy konstytucji" domagają się aborcji na życzenie, nic sobie nie robiąc z art. 38 ustawy, którą jeszcze niedawno wycierali sobie usta.

"Wrażliwcy", którzy płakali nad ściętym drzewem, aborcję mają za ledwie "zabieg", a kiełkujące ludzkie życie nazywają "tkanką".

Świat oszalał? Absolutnie nie. Widzimy garstkę zaburzonych dziewojek.
Co nam pozostało? Śmiech i pewność, że sączący się dziś z nieba deszcz w końcu zmyje z polskich ulic te opary liberalno-lewackiego absurdu.
 niezapominajka
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37439. 
Odnośnie wpisu numer: 37436

Jeśli wasza młodzieżówka zaczyna od przedstawień dla przedszkolaków, to mam pytanie: co ona ma w głowie...? To samo, co na starość dziadki - zabawę w ciu-ciu babkę.
Młoda Rada nic nie wniesie do Rady Miasta poza piknikami, szanowny Panie młody, i wykrzykiwaniem.
Wnioskuję, aby do Rady weszli ślusarze, murarze, rzeźnicy, kolejarze (Stachu gołębiarz), by informacja lotem ptaka się roznosiła [...].
Oby się wam żyło lepiej...
 Marszałek
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37438. 
Odnośnie wpisu numer: 37434

Napisałem wyraźnie, że bez znajomości struktury długu [w mieszkaniach komunalnych] niewiele można wniosków wyciągać.
Napisałem, że w moim odczuciu starszak pt. "wirtualny kontener" dla tych, którzy - jak to Pan określił - "kochają jak narkotyk cwaniakować i hulać na czyjś koszt", nie działa.
Skoro są takimi cwaniakami, to przestraszą się wirtualnego kontenera?
W moim odczuciu - nie.
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37436. 
Odnośnie wpisu numer: 37429

Naszemu miastu Iławie POTRZEBNY JEST przejazd bezkolizyjny pod torami w centrum przy białym kościele bardziej niż:

LEGO INSPIRACJE
LOTNICZA MOJÓWKA
FESTIWAL DISCO POLO
ZAKAZ PRACY SKLEPÓW NOCNYCH
itp. itd. etc.

Jeżeli władze z Urzędu Miasta czy Starostwa nie czują tego korka, który powstaje w ciągu dnia i ludzie na obcych rejestracjach mówią, że przez wioskę jakąś przejeżdżają - to po prostu niech nie zarządzają już tym miastem. Wypad na emerytury, dziadki!
 kolejowy
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37435. 
KOMORNICZA LICYTACJA NIERUCHOMOŚCI.
Zobacz co, gdzie i za ile idzie pod młotek.
Iława i okolice.

http://www.kurier-ilawski.pl/ogloszenia-modulowe/Licytacja-komornicza-6-pazdziernika/5068
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37434. 
Odnośnie wpisu numer: 37416

Panie Krygier, sam Pan wystawiasz sobie świadectwo z każdym kolejnym wpisem. Cytuję: "(...) I co z tego? Jeden argument nie zmienia sytuacji."
To jest kompromitacja.
No przecież Pan nie przedstawił żadnych argumentów, poza ciśnieniem z rury wydechowej.
A ten bełkot o spadku bezrobocia to dopiero są "wyżyny rzeczowości".
W krainie popcornu lemingi, słoiki i bełkotniki nie mają bladego pojęcia, że największy wpływ na strukturę dłużników ma nie poziom zatrudnienia (bezrobocia), bo najbardziej kombinują z opłatami czynszowymi nie ci najbiedniejsi, którym brakuje żeby do gara przysłowiową kość wrzucić, lecz ci, którym niczego nie brakuje, ale kochają jak narkotyk cwaniakować i hulać na czyjś koszt, najlepiej sąsiada.
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37433. 
Odnośnie wpisu numer: 37432

Panie Piotrek, jeśli jest inaczej to można spokojnie przedstawić argumenty, a nie pisać post, który poza biciem piany, niewiele wnosi.
Wypowiadam się za siebie, jeśli będzie inaczej to wyraźnie zaznaczę, że mówię w imieniu kogoś lub jakiegoś ugrupowania.
Przygotowanie inwestycji trwa, ale nie tak długo jak Pan to przedstawił. Dziwnym trafem bardzo wiele gmin/powiatów odkłada środki na kolejne lata, aby potem na raz, a raczej na wybory wszystko wybudować i się pokazać. Firmy budowlane już dawno zauważyły ten trend, i dlatego ceny ofert w przetargach na rok i w roku wyborów wielokrotnie są wyższe od zamierzonych. Mało tego, tak dużo wszyscy chcą budować, że jest problem, ponieważ firmy nie mają mocy, aby to przerobić. Wtedy zaczyna się stres władzy, że jak to? Inwestycja realizowana, a wstęgę przetnie ktoś inny? Wiele władz to robi, Gminy, Powiaty, Burmistrzowie i Prezydenci miast. Ale kiedyś nie byłem tego świadomy, jak złe jest takie działanie, dlatego wielokrotnie pisałem o zrównoważonym rozwoju. Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać środki na inwestycje, że w Iławie powstanie coś nowego, tylko dlaczego po raz kolejny na wybory, a potem dwa lata stagnacji.
Może się mylę, ale przedstawi mi pan plany na 2019 lub 2020 rok, bo obawiam się, że o tym nikt nie myśli, poniżej link do strategii miasta:

http://bip.umilawa.pl/system/obj/9613_zal_AP_nr_XXXIII_293_16_Zalacznik1.pdf

"wspieranie lokalnych organizacji sportowych w rozwoju i wdrażaniu projektów mających na celu promowanie aktywności fizycznej i uczestnictwa w sporcie w grupach prowadzących siedzący tryb życia."

Bardzo dziękuje, ze informację odnośnie planów biegu w stylu runmagedon (bieg z przeszkodami doliną Iławki lub na wyspie Wielka Żuława), który zgłosiłem jako pomysł do budżetu na rok 2018 i śmiechu z pomysłu. W Iławie jest i działa już młode pokolenie, które chce i może pomóc. Wiele osób, które działa dla miasta i mieszkańców robi to na zasadzie wolontariatu. Jest wiele osób, które wolą pozostać anonimowe, ponieważ nie chcą być pomawiana o "celebryctwo". Można odwracać wzrok i twierdzić, że społeczeństwo się nie zmieniło, albo spróbować pójść z duchem czasu i otworzyć się na współpracę.
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Wtorek 03-10-2017

37432. 
Odnośnie wpisu numer: 37428

Rozumiem, że Pana ugrupowanie uwinęłoby się w ciągu roku od projektu, poprzez realizację, aż po zakończenie? Oj buta, pycha i brak realizmu przez Pana przemawia.
Chyba raczej oczywistym jest, że takie inwestycje potrzebują czasu. To nie kolorowy festynek, zorganizowany dla zabicia czasu ku uciesze sąsiadów, ale poważne inwestycje ze skomplikowanymi procedurami realizacji.
Wstydziłby się Pan!
Najpierw dyskredytowanie pomysłów burmistrza: "To tylko plany". Teraz, po zdobyciu środków na realizację, że "To kiełbasa wyborcza". Tak źle, tak niedobrze. Byle tylko zamieszanie robić! Owszem, cyframi można się nieźle bawić, tylko jaką rzeczywistość teraz Pan przedstawił? Uczciwą? Nieprawda! Czysto polityczną!
A skoro tak Pan grzebał w cyferkach i taki pilny z Pana obserwator, to czemu nie zapytał Pan jeszcze ratusza o koszty?
 Piotrek
 Iława, Poniedziałek 02-10-2017

37429. 
Odnośnie wpisu numer: 37370

Temat wiaduktu powraca i będzie dla Iławy coraz bardziej dokuczliwym problemem. Z niezrozumiałych powodów, mimo upływu czasu, wciąż żaden z lokalnych samorządowców nie zaangażował się na serio w lobbing w tej sprawie.

Wiadukt ten powinien był powstać wraz z przebudową trasy kolejowej, która miała ogromny budżet rządowy i dotacje unijne. Ta najbardziej oczywista inwestycja została jednak zaniechana po żenującym festiwalu umywania rąk przez wszystkie potencjalnie zainteresowane strony - od rządu PO, ministerstwa, PKP, przez GDDKiA, na powiecie i mieście Iławie skończywszy [finał: wrzesień 2014].

Rok temu otrzymałem pismo z Ministerstwa Infrastruktury, w którym stwierdzono, że wiadukt nie powstał ponieważ "będzie obwodnica" i po cóż niepotrzebnie mnożyć byty. Argument absurdalny, bo przecież wiadukty dostały nawet szutrowe drogi polne, a obecna 16-ka nawet jeśli kiedyś będzie tylko drogą lokalną - dojazdową do Stradomna - to wciąż krzyżuje się z jedną z najważniejszych dróg kolejowych, którą w założeniu pociągi mają mknąć 200 km/h. Brak tego przejazdu to również blamaż dla PKP, które za 9 mld złotych nie potrafił doprowadzić tak ważnej inwestycji do sensownego końca i zapewnić na trasie pełnej bezkolizyjności.

Warto sobie w tym wszystkim uzmysłowić, że droga S5 z Grudziądza do Olsztyna wypadła z najbliższej perspektywy rządowej. Przyszła obwodnica Iławy ma być jej częścią, ale tak mijają kolejne lata i nic się w tej sprawie nie dzieje. Zostaliśmy wepchnięci do wiecznej poczekalni. Rodzi się obawa, że S5 Grudziądz-Olsztyn może nie powstać nigdy, bo przy totalnej bierności i braku lobbingu S5 skończy swój bieg na Wiśle, a dalej na wschód już powstanie S15. Ku uciesze Brodnicy, Nowego Miasta czy Lubawy. Czy Iława po raz kolejny ma zostać pominięta?

Znamienne, że właśnie teraz Warmia i Mazury straciła "swojego" ministra od dróg. Można wiele zarzucać Jerzemu Szmitowi, ale z pewnością był aktywny w przypominaniu w Warszawie, że system drogowy naszego regionu ma służyć przede wszystkim jego mieszkańcom, a nie tylko jako tranzyt dla Pomorza i Warszawy z i nad morze oraz Wielkie Jeziora.

Teraz będzie jeszcze trudniej, a czas ucieka. Nie dajmy sobie wmówić, że wiadukt nad kolejową E65 i drogowa obwodnica to tematy ze sobą ściśle powiązane. Wiadukt musi powstać w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Obwodnica to realnie rzecz biorąc perspektywa 8-10 lat.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Casares, Niedziela 01-10-2017

37428. 
Odnośnie wpisu numer: 37425

"(...) mnóstwo nowych inwestycji (...)"

Panie Piotrze, zawsze ktoś może rzucić: sprawdzam.
Tu pięknie widać kiełbasę wyborczą. Przetargi w 2016 roku to: 30 mln zł w przetargach, a z Iławką ponad 40 mln w stosunku do niecałych 12 mln w 2016 roku. Ponad 3-krotny wzrost inwestycji na rok wyborów. Zestawienie zrobiłem z BIP w dobrej wierze.
Jako smaczek utrzymanie porządku kosztowało 2015 roku 248 000 zł, a w 2016 już 685 000 złotych. Czyli sprzątanie podrożało o 437 000 złotych.
BRAWO WY!

http://bip.umilawa.pl/system/obj/7867_Ogloszenie_o_wyborze_ZP.271.43.2015.pdf
 Aleksander Krygier
 http://bip.umilawa.pl/system/obj/9497_Sprostowanie__oglos...
 Iława, Sobota 30-09-2017

37427. 
Odnośnie wpisu numer: 37425

Zamieszanie z parkingiem znowu rozprowadzała radna Ewa Jackowska.
Trzeba zapytać: kogo reprezentuje ta Pani?
Moim zdaniem już tylko grupkę "Wspólnych Znajomych".
Moim zdaniem działa w porozumieniu z grupą politykierów nic-nierobów ze starostwa powiatowego. Proszę o jakiekolwiek informacje co pozytywnego zrobiło kierownictwo powiatu. Proszę cokolwiek. Czym może się pochwalić Hordejukowa, Rygielski, Polański, Kastrau?
Przy byle okazji wściekłe ataki na Burmistrza Żylińskiego i jego otoczenie zamiast pozytywnej pracy w radzie miasta to osiągnięcie trzech lat. Proszę o informacje co pozytywnego zrobili tacy radni jak Ewa Jackowska albo Ryszard Kabat, albo Włodzimierz Harmaciński.
Komu zależy najbardziej na psuciu atmosfery w radzie miasta? Wszystkie wątki prowadzą do starostwa i ludzi z PO.
 Mucha Balkonowa
 Iława, Sobota 30-09-2017

37426. 
Odnośnie wpisu numer: 37425

[...] Tak się stało jak piszesz, że ludzi tak naprawdę nie obchodzą ani parkingi, ani żadne inne społeczne tematy.
A podlizywane pikniki pod publiczkę w wykonaniu jeden bardzo ciężkiej radnej, czyli parówa, bigos i grochówa, to takie przedszkolne zabawy w małymi dziećmi. [...]
Ze źródła sączy się informacja, że na działce po tartaku (5 ha ugoru) u wyjazdu z Iławy na Susz-Kisielice szykuje się nareszcie nowa wielka płyta na boisko, marzenie piłkarskiej rodziny. [...]
 Ormowiec
 Iława, Sobota 30-09-2017

37425. 
Z powodu nikłego zainteresowania okolicznych mieszkańców Spółdzielnia Mieszkaniowa "PRACA" wstrzymała budowę parkingu na Starym Mieście - fragment za Apteką Staromiejską.
Nie tak dawno ratusz na czele z burmistrzem odpierał wściekłe ataki za sprzedaż działki po starej kotłowni, ataki podobno poparte "większością mieszkańców".
Papier wszystko przyjmie i w tym przypadku doskonale się to sprawdziło. Zamieszania, krzyku, kukuryku - od cholery.
Pytanie [...] tylko: po co? Wiedziałem, że większość mieszkańców ma w głęboko w doopie co tam będzie, a cały spór był polityczną awanturą i służyć miał tylko kilku osobom.
Powiem tak. Wkurza mnie ciągłe pitolenie i narzekanie. W naszej Iławie DUŻO SIĘ DZIEJE - mnóstwo nowych inwestycji, miasto pięknieje, rozwija się i po kiego gwoździa te ciągłe awantury?
 Piotrek
 Iława, Piątek 29-09-2017

37424. 
Odnośnie wpisu numer: 37422

Jak to po co?
By obywatelom się żyło lepiej i bezpieczniej.
To co jest teraz, to stodoła posegregowana ścianami. Takie coś nie nadaje się do pracy policjantów. Oni nie mają warunków do nawet prowadzenia przesłuchań.
Należy wybudować porządny obiekt - tak samo jak zrobiono z nowym budynkiem sądu, by śledczy mogli skutecznie pracować.
 Ormowiec
 Iława, Piątek 29-09-2017

37423. 
Odnośnie wpisu numer: 37398

ODNALEZIONO CIAŁO ZAGINIONEJ KAMILI

Tragiczne wieści z Zalewa. Na jeziorze Ewingi zauważono dryfujące zwłoki kobiety. To ciało 34-letniej KAMILI KUJAWA, która w ostatnią sobotę wyszła z domu i znikła bez śladu.
Była widziana w okolicach ekomariny (na zdjęciu). Podczas poszukiwań w tym miejscu policyjny pies zgubił ślad.
 KURIERZY
 Iława, Piątek 29-09-2017

37422. 
Znów rozgorzała dyskusja o lokalizacji komendy policji.
Burmistrz Żyliński podczas sesji zaproponował Radzie Miasta Iławy żeby siedzibę policji przeprowadzić z ulicy Wiejskiej [Osiedle Podleśne] na plac przy rondzie Andersa i Wojska [naprzeciwko Urzędu Skarbowego].
Po co i na co? Ktoś wie?
 mikrofon
 Iława, Piątek 29-09-2017

37421. 
Odnośnie wpisu numer: 37415

Odnośnie Pana Piechotki.
Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym powoduje odpowiedzialność karną na podstawie art. 233 § 1 kodeksu karnego (art. 24l usg, art. 25g usp, art. 27g usw).
Przywołany przepis dotyczy odpowiedzialności za fałszywe zeznanie.
Zgodnie z nim, kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 Zdzichu
 Susz-Zalewo, Piątek 29-09-2017

37420. 
STRAŻACY SPÓŹNILI SIĘ O SEKUNDY

Dramatyczną walkę kota o przeżycie obserwowała z dołu spora grupa przejętych mieszkańców. Dzieci płakały...
Jak do tego doszło; dlaczego nikt nie zareagował wewnątrz mieszkania; co strażacy zrobili po akcji nietypowego – przeczytaj i zobacz na stronie 7 w papierowym wydaniu Kuriera.
 KURIERZY
 Iława, Czwartek 28-09-2017

37419. 
Odnośnie wpisu numer: 37408

Ciekawe, że przy tylu pasażerach jedzie mały bus.
Przecież firmie transportowej powinno zależeć na jak największej liczbie podróżnych. Większy bus = więcej biletów = więcej pieniędzy. Na czym polega problem? Na braku kierowców z uprawnieniami na duże autobusy.
Bo małym busem (do 3,5 t.) pojedzie praktycznie każdy kierowca, no a dużym autobusem - już nie.
Taki jest problem, że firma bierze się za usługi przewozowe, a nie ma do tego kierowców.
 Bartosz Gonzalez
 Iława-Londyn, Czwartek 28-09-2017

37417. 
Odnośnie wpisu numer: 37413

Skoro każdego wieczoru grupa "turystów" z wiejskiej gminy iławskiej zalewała się strugami wódy litewskiej, to jak oni funkcjonowali za dnia?
Co zwiedzili?
Jaki to ma sens? Być w takim miejscu... w takiej krainie "nad Niemnem".
 bazalt
 skorupa ziemska, Czwartek 28-09-2017


Strona [ poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 162 163 164 ... 317 318 319 następna ] z 319115541106


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.