Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

Forum

45449. 
No proszę! Jak to można ładnie samemu wybijać się kosztem publicznych pieniędzy.
Pan Piotr Pancer, dyrektor SOK w Suszu przyjechał robić denne imprezy do Susza, na których nie ma odbiorców, ale co tam - ważne, że można potem opowiadać jakie to wspaniałe rzeczy się robi.
A nikt przecież nie pamięta później jaki był smród w trakcie. Na zdjęciach tego nie czuć.
Może kogoś w końcu zastanowią te śmieszne hasztagi? #Olsztyn???
Panie dyrektorze, coś się Panu pomieszało, dalej jesteś Pan w Suszu!
 Obserwator
 Susz, Wtorek 12-03-2024

45448. 
Odnośnie wpisu numer: 45443

A gdzie się podziała szanowna Pani Ewa Wiśniewska? Gdzie jest, jak pamiętam, zwolniona z pracy przez nowego burmistrza nasza wspaniała dyrektorka ICK?
Pytam, bo tylko ONA jedna miała szanse rozbić w Iławie partyjną paczkę odgórną KO dwóch wilczków z Dawidem Kopaczewskim oraz Michałem Młotkiem na czele.
Katastrofa! Katastrofa! Rety! Kto temu winien? Kto to wymyślił?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 12-03-2024

45447. 
Odnośnie wpisu numer: 45429

Zostałam "oceniona" ja, mój program oraz dwoje kandydatów do rady z komitetu "Wspólnie Tworzymy Gminę Susz". Z reguły nie wchodzę w interakcję z kimś, kto chowa się pod anonimami, ale Mieszkańcom należą się wyjaśnienia.

1. Nie przedstawiłam jeszcze kandydatów z okręgu 14. i 15., bo mamy szereg zajęć - dom, praca. Zostałam poproszona przez Pana Mariusza, żebyśmy jego prezentację zrobili w sobotę, więc już dzisiaj będzie dostępna na stronie naszego komitetu. Do wyborów jeszcze prawie miesiąc i nie zabraknie i ostatniej prezentacji z okręgu 15, z którego startuje Pan Miłosz.

2. Uciekinier z Komitetu Marcina Mądrego? Pan Grzegorz Tomaszewski nigdy nie należał do komitetu Pana Marcina. Z tego co wszyscy wiemy startował z komitetu Niezależnych i go przez sporą część obecnej kadencji reprezentował. A to, że nie chciał dalej współpracować z Panem Marcinem podyktowane pewnie jest istotnymi argumentami, o które warto zapytać samego kandydata z okręgu nr 1.

3. Z rachunkiem sumienia zgadzam się w 100%, mnie też oburza fakt, że o losie nas wszystkich decydują ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o czym jest mowa, bo nawet nie zajrzą do materiałów, które są im przygotowywane, o merytorycznym podejściu nie wspomnę. I nie mówię tu tylko o naszym lokalnym podwórku.

4. Program Pana Przemka już jest dostępny, do Mieszkańców trafiają ulotki, a sam kandydat na pewno zechce go udostępnić również na swoim i komitetu profilu.

5. Pierwszy punkt mojego programu, to w głównej mierze ułożenie priorytetów, aby inwestycje, które nie są niezbędne nie brały góry nad tymi koniecznymi tu i teraz. Proszę pojechać drogą przez Brusiny do Januszewa, do Żakowic, do Jawt Małych. I wtedy wrócić do mnie na rozmowę o tym punkcie.

6. Punkt Obsługi Inwestora ma być ukierunkowany na pomoc mniejszym podmiotom gospodarczym i docelowo mieć jeszcze jedno istotne zadanie, ale to już po ewentualnej wygranej.

7. Ochrona środowiska - ujęłam tam zagadnienie dotyczące wód opadowych, temat ciągle odsuwany, burzówki popodłączane do kanalizacji, a potem efekt bajora na ulicy. Gospodarka tymi wodami to będzie dla nas oblig, nie wybór.

8. To prawda, że z Programu Czyste Powietrze może skorzystać każdy, ale nikt z zewnątrz nie wypełni papierologii za darmo. Mój program zakłada jego kontynuację, bo możemy go realizować, a nie musimy. Pracownik pomaga to robić Mieszkańcom za darmo. Program Ciepłe Mieszkanie już nie jest możliwy bez udziału gminy, dlatego chciałabym, aby Gmina Susz do niego przystąpiła, aby Mieszkańcy mogli skorzystać z opcji dofinansowania w zabudowie wielorodzinnej.

9. Doskonale wiem, że posiadamy punkt wypożyczalni sprzętu wodnego, bo co roku planujemy środki w naszym budżecie dla osoby obsługującej wypożyczalnię. A pod pojęciem rowerów nie kryły się rowery wodne, tylko jednoślady, i to one mają być też ważnym elementem rozwoju naszej turystyki, bo Gmina Susz to nie tylko jezioro, które na dodatek nie jest jej własnością.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu, bo - tak jak napisałam we wstępie do swojego programu na ulotce - skupiłam się na zadaniach, o których najczęściej mówicie, a każdy punkt mogę rozwinąć, jednak nie było to możliwe na sześciu stronach ulotki.
 Lucyna Górnik, kandydat na Burmistrza Susza
 Susz, Poniedziałek 11-03-2024

45445. 
Żyjemy w XXI wieku. Na rynku jest dostępnych pierdyliard środków antykoncepcyjnych. Na liście środków refundowanych są pigułki antykoncepcyjne a prezerwatywy dostępne są wszędzie.

Dlaczego wściekle macice zamiast antykoncepcji chcą aborcji? Bo to jest wielomilionowy biznes. Tu nie chodzi o żaden wybór czy prawo a o pieniądze. Lobby aborcyjne pierze mózgi małolatom wychowując sobie potencjalne klientki.

Dlatego zamiast poddawać się cywilizacji śmierci trzeba otwarcie mówić młodym, że seks zawsze musi być związany z odpowiedzialnością i szacunkiem do partnera/ki. Uczmy nasze dzieci myślenia o konsekwencjach ich czynów i poszanowania drugiego człowieka. Uczmy nastolatki myśleć przed a nie po. Dzięki temu unikniemy wielu dramatów i dylematów.
 Jowita
 PL, Poniedziałek 11-03-2024

45444. 
Kandydatka na burmistrza Lucyna Górnik w wyścigu o największy baner, obłożyła [...] centrum miasta Susza.
[...] Przez tyle lat bycia zastępcą chowała się za Burmistrzem, wiecznie tylko tłumacząc się, że co ona może [...]. To od czego jest zastępca i po co? [...]
 mieszkanka SuszANKA
 Susz, Poniedziałek 11-03-2024

45443. 
Jestem mega wkurwiona! Roman Brzozowski wystawiony przez PiS jako kandydat na Burmistrza Miasta Iławy? Czy to jest jakiś żart?!

Pomijam już, że Brzozowski pojawia się zawsze, gdy tylko zbliżają się wybory [...]. Widzę również, że tym razem foruje swoją córkę. [...]

Niech no Roman Brzozowski najpierw wyjaśni swoje dawne zachowanie z ośrodka w Jażdżówkach, gdzie działali [...] razem z Piotrem Jackowskim. [...] Ich zachowania [...] budziły [...] i konsternację. [...]

Ludzie [...] zaczynają mówić. Nie tylko o Brzozowskim, ale też o innych wysoko postawionych [...] [...] [...]. Proszę Was! Nie głosujecie na niego, bo to bardzo zły człowiek jest. [...] Proszę Was!
 obserwatorka
 Iława, Niedziela 10-03-2024

45442. 
Odnośnie wpisu numer: 45240

Szalona żądza stołka demaskuje prawdziwą naturę ludzi...

Patrzę do gazety "Kurier" i oczy przecieram ze zdumienia, bo Burmistrz Ryszczuk składa życzenia z Dniem Kobiet. Oczywiście jestem pewien, że musiał zapłacić za publikację ogłoszenia.

Jeszcze niedawno dla klanu Ryszczuków redakcja "Kuriera" to był chyba największy wróg, lamentowali po całej gminie i powiecie wszem i wobec, że "Kurier" to taki, śmaki i owaki [...]. Gęsto się lały wyzwiska, konfabulacje i wulgarne pomówienia.

Dziś ruszyła kampania wyborcza i nagle Ryszczuki płacą [...] kasę swemu największemu wrogowi...?! Dla zdobycia władzy gotowi są zjeść nawet własną... kupę! Polityczni oszuści i krętacze! Wyborcy powinni ich kopnąć w "4 litery”.

"Mężowie stanu" od siedmiu boleści, bez moralnych zasad, pozbawieni kręgosłupów. Dno!
 Janusz, ale nie od Więcków
 Kisielice, Sobota 09-03-2024

45441. 
Odnośnie wpisu numer: 45439

Podobno PO przygotowuje skompromitowanego Tomasza Woźniaka do powrotu na stanowisko dyrektora ICK.
[...]
Skandaliczne jest to, że ten [...] znowu pcha się dalej do tzw. władzy [...] oraz [...] która nigdy nie była i nie będzie jego.
Swoją drogą [...]
 Ma gdzie ale nie ma z kim
 Iława, Sobota 09-03-2024

45439. 
Odnośnie wpisu numer: 45431

Proszę powiedzieć dlaczego nie został upubliczniony audyt finansowy z działalności ICK w czasie, kiedy dyrektorem był TOMASZ WOŹNIAK, za panowania Ptasznika i Hordejukowej (2006-2014), a dziś, o zgrozo, kandydat KO do rady miejskiej z komitetu Michała Młotka.

Pracownicy ICK do dziś wspominają o wielu nieprawidłowościach, a nawet szokujących przekrętach finansowych w tamtym czasie.

Gdy po nich nastał Burmistrz Adam Żyliński (2014), to najpierw owszem złożył doniesienie do prokuratury, ale potem je nagle... wycofał! Wszyscy byli zdumieni, co się dzieje. A ofiarą został główny księgowy ICK, Leszek Rybiński, człowiek uczciwy i godny szacunku.

Dlaczego zamieciono ten temat pod dywan? Przypominam, że audyt jest informacją jawną. Tylko "Kurier" trochę pisał na ten temat, czym zapewne przysporzył sobie wrogów w iławskiej PO.

Nota bene, następny burmistrz Dawid Kopaczewski, złote usta jawności i transparentności [...], również odmówił upublicznienia tego szokującego audytu. Motywy były oczywiste - grał nim na własny partykularny użytek. Jako lewak potrzebował głosów radnych PO do utrzymania się na fotelu.

Gdy patrzę dziś na ich gęby, to mnie zbiera na wymioty.
 pracownik ICK
 Iława, Sobota 09-03-2024

45438. 
A to dobry cyrk przebierańców...
Dlaczego Konfederacja ukrywa swoją tożsamość startując pod zmienioną nazwą "Nadzieja dla Iławy"?
Czego się chłopcy i dziewczęta wstydzą? Pochodzenia narodowego?
 radny prawicowy
 Iława, Piątek 08-03-2024

45434. 
Odnośnie wpisu numer: 45411

Wszędzie wysyp banerów z twarzami kandydatów. Twarze nienaturalnie, poprawione komputerowym Photoshopem. I te nieszczere uśmiechy. Populistyczne hasła, puste słowa, jakieś serduszka w tle...

Zastanówmy się kim naprawdę są ci ludzie. Warto się im przyjrzeć z innej strony - moralnej i etycznej.

Kandydaci na stanowiska publiczne powinni cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Wzorem osoby cieszącej się tym określeniem jest osoba uczciwa, konkretna, rzetelna, odpowiedzialna, która przedkłada interes publiczny nad prywatny.

W rzeczywistości jest inaczej. Ograniczone umysły, które dbają wyłącznie o własne interesy, oddzielające moralność na rzecz bezwzględnego postępowania i podłego traktowania ludzi w otoczeniu. Fałsz, intryga, podstęp - oto ich prawdziwa twarz.

Wyborcy! Zastanówmy się bardzo uważnie na jakiego kandydata chcemy oddać głos. Sprawdźmy ich moralność i prawość.
 Madonna
 Iława, Piątek 08-03-2024

45432. 
Powiatowy Szpital w Iławie dziękuje Michałowi Młotkowi za... wolontariat sprzed 2 lat. Parodia.
Czekam na podziękowanie z SP1, że w 1996 wymienił spłuczkę w WC.
 zjawa
 Iława, Piątek 08-03-2024

45431. 
Odnośnie wpisu numer: 45424

Co za niebywałe chamstwo i arogancja nazywać kandydatów (jak mniemam - kontrkandydatów) "ludźmi wątpliwej reputacji"! No tak, tu, bez facjaty możesz sobie Babo Jago poużywać prawda? Zabolało?

A tak - powiem Ci, że to są lotne umysły, które wymyśliły i organizowały m.in. lotniczą majówkę, koszykarski broken ball, muzyczną famę, jazz, swego czasu hipp hop, niedziele w parku - amfiteatr iławski tętnił życiem.

To, jak dziś wygląda dziś Iława to zasługa burmistrza Żylińskiego, który przez 4 lata jednej tylko kadencji zrobił o wiele więcej niż obecny w prawie 6 lat - no tego nie da się zaprzeczyć.

I nie, nie będę uchybiał kandydatom z obozu aktualnego burmistrza Kopaczewskiego, by docenić tych, którzy startują od Pana Michała Młotka, bo samymi swoimi dotychczasowymi osiągnięciami biją ich na głowę. Bo wszystko, cokolwiek masz, oprócz słynnego, ale jednak sieciowego festiwalu SoundLake, wszystko wymyślili poprzednicy. Na ich tle Kopaczewski wypada blado jak pergamin i żadne słowa tego nie zmienią.

A teraz nadciąga Młotek, który przez lata uczył się, dojrzewał, rósł, by w pełni świadomie i odpowiedzialnie sięgnąć po stery. Nie dla zabawy, nie dla zdjęć na Facebooku, nie dla udowodnienia, że bezpartyjny jest lepszy, ale dlatego, że mu zależy na naszym mieście Iławie.

Przez ostatnią kadencję ciężko pracował na swoją pozycję, na zaufanie mieszkańców. Wiele osiągnął, wielu do siebie przekonał, wielu uznało, że warto na tego konia postawić. Nie ma dziś w Iławie drugiej takiej osobowości, która chwyciłaby za stery z takim rozsądkiem, pewnością i pomysłem w którym kierunku pożeglować statkiem Iława. Dosyć tej flauty!

Jeszcze jedno, Babo Jago! Czy wiesz za co spalił Cię Jaś? Za to, że byłaś taka paskudna. A chcąc być myśliwym, stałaś się zwierzyną. Uważaj, bo chatka na kurzej łapce trzęsie się w posadach, aż spadają te lukrowane pierniczki, obnażając ohydę obskurnego murka. Ups... a może różowego pałacyku, którego nie miałaś odwagi wyremontować i stał się hańbą iławian? No cóż, pora więc by zmienił lokatora, skoro ten dbał o niego niewystarczająco.

Piec coraz gorętszy, uważaj więc Babo Jago, bo już parzysz paluszki... Zbieraj zabawki z piaskownicy, już czas.
 Maurycy
 Iława, Piątek 08-03-2024

45429. 
Odnośnie wpisu numer: 45341

Suscy absolwenci Collegium Tummanum czekaliście? Nie mam zamiaru się nad Wami znęcać. Wasze zdjęcia po "spotkaniach" wyborczych mówią wszystko. Plan B już wdrożony w życie?

Dzisiaj na tapetę trafia jedyna kandydatka, Lucyna Górnik i jej drużyna. Niestety, do dzisiaj nie zaprezentowała wszystkich swoich przyszłych radnych. Może strategia ze zrobieniem pamiątkowego zdjęcia w okręgu zawiodła? Zaczyna słabo, bo już w okręgu nr 1 ma uciekiniera z komitetu Marcina Mądrego w poprzedniej kadencji. Pan Grzegorz Tomaszewski, bo o nim mowa, miał ogromną szansę. Wystarczyło przedstawić swoje 3-5 osiągnięć z ostatniej kadencji oraz przedstawić plan na przyszłość. Zabrakło obu tych składników, więc sukcesu nie wróżę.

Każdy obecny radny powinien, do diaska, zacząć od rachunku sumienia. Nie masz sukcesów, to do widzenia! Większość obecnych radnych ani be ani me na sesjach. Interpelacji zero, wniosków zero. Może temu Panu się nieco dostało, ale uważam, że słusznie. Wystarczy wspomnieć innego kandydata Lucyny Górnik - Przemysław Tuliński. Nie boi się pytać, dociekać, mówić. To brzmi absurdalnie, ale w suskim samorządzie przeważają niemowy. Szczerze życzę Panu Przemysławowi powodzenia. Tylko gdzie jest Pański program wyborczy?

No właśnie... W tym jest problem komitetu Pani Górnik - brak programu. W tym, który możemy przeczytać brakuje konkretów.

Pierwszy punkt to plan inwestycyjny. Znowu? Ile jeszcze mamy planować. Tu trzeba działać! Punkt obsługi inwestora to jedno wielkie buahahahaha. To Susz odwiedzają jacyś inwestorzy? O ochronie środowiska i odnawialnych źródłach energii lepiej nie wspominać. Pani Lucyno, z programu Czyste Powietrze może skorzystać każdy, i do tego ani Pani ani Gminy pomoc nie jest potrzebna.

Najbardziej groteskowa jest jednak turystyka i sport. Po co to wszystko, skoro jezioro nadal jest jednym wielkim syfem? Czy nie byłoby lepiej zamiast budować nowych pomostów za 800 tys., które niczym nie różnią się od starych, zainwestować w oczyszczenie jeziora? Znowu dzień po triathlonie zostaną wywieszone zakazy kąpieli? Jaka tu turystyka i zwiększenie rangi triathlonu. A punkt o utworzeniu wypożyczalni sprzętu wodnego to przykład totalnej ignorancji. Dla Pani wiedzy: taki punkt w Suszu istnieje i działa od wielu lat.

Najciekawszy punkt programu: jedyny konkret czyli przebudowa kotłowni miejskiej. Najgłupszy: atrakcyjna turystyka nad brudnym jeziorem.
 Suski Komentator Wyborczy
 Susz, Czwartek 07-03-2024

45428. 
Koalicja Złodziei!

Nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wraz z koalicyjnym kolegą wojewodą warmińsko-mazurskim Radosławem Królem (Trzecia Banda) iście po platformersku postanowili napchać sobie kieszenie publicznymi pieniędzmi i powołali się nawzajem do rad nadzorczych obu funduszy wojewódzkich ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Zasiadanie w takiej radzie nadzorczej przysparza 4,7 tys. zł dodatkowego miesięcznego dochodu.
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 07-03-2024

45427. 
Odnośnie wpisu numer: 45420

Mój ulubiony postulat kandydata Zdzisława Zdzichowskiego - rewitalizacja Starego Miasta w Suszu.
Zadam pytanie - kto był zastępcą burmistrza, gdy barbarzyński plan zniszczenia pięknej starówki (zieleń, skwer, żywopłoty, drzewa) został zaakceptowany i wdrożony w życie? Odpowiem - kandydat na burmistrza Susza Zdzisław Zdzichowski.
Wybór Zdzisława Zdzichowskiego to przedłużenie marazmu, beznadziei i straconych lat, które razem z Krzysztofem Pietrzykowskim wprowadzali przez wiele lat. Susz stał się miastem brzydszym, betonowym, niezachęcającym do spędzania w nim czasu.
 Krzysiek
 Susz, Czwartek 07-03-2024

45426. 
Odnośnie wpisu numer: 45422

Każdy burmistrz albo wójt, po 2-krotnej kadencji, łapie przymusową przerwę 5 lat, po której może jednak ponownie wystartować znowu na dwie kadencje.
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Czwartek 07-03-2024

45425. 
Znowu.
Ryży fiut, niemiecki lokaj, szatniarz Brukseli poszczuł Polaków policją.
Znowu.
Dlaczego ludzie pozwalają sobie na coś takiego...?
Czyżby syndrom zeszmaconej, bitej, maltretowanej żony...?
 anty-bolszewik
 Iława, Środa 06-03-2024

45424. 
Odnośnie wpisu numer: 45413

[...] Co za hipokryzja! Co za fałsz!
Pytam, które to "lotne umysły" potrafiły się dogadać? Czyżby kandydaci do rady miejskiej o wątpliwej reputacji z komitetu Michała Młotka?
Ma Pan ludzi za głupców?
Oby się Pan nie przeliczył i Pana protegowany Michał Młotek.
 Baba Jaga
 Iława, Środa 06-03-2024

45422. 
Ludziska!
Od czasu upadku komuny w roku 1990 głosujecie ciągle na tych samych ludzi! Oni tylko zmieniają nazwę partii lub komitetu i dalej do przodu w swoim interesie!
Patrz: włodarze z Iławy! Te same facjaty lub ich młodsi aparatczycy na posyłki (np. nowy kandydat na burmistrza).
Postulat: maksymalnie jedna kadencja 5 lat i won, bo już zacznie się zdobywanie kolejnej kadencji z zasiedzenia i wyrobionych układów! (patrz: burmistrz i wójt).
Jak nie zmądrzejecie to czeka nas Polaków średniowiecze, a dla nich tytuły szlacheckie i wręczanie im medali na imprezach przez nich sponsorowanych. Z naszych podatków!
 wyrobnik szlachty
 Iława, Środa 06-03-2024

45421. 
Odnośnie wpisu numer: 45335

Ktoś pytał o hit kampanii wyborczej.
Mam!
KIEROWNIK PIASKOWNICY [...], zwany również [...] Tęczowym Rowerem, włażący w dupę mieszkańców z ludu pisowskiego, zwłaszcza moherowych beretów.
Czego to jeszcze lewacki szmaciarz nie zrobi dla zatarcia i wyczyszczenia swoich matactw finansowych i utrzymania się na stołku...
 radny prawicowy
 balkon, Środa 06-03-2024

45420. 
Dziwne jest to, że na burmistrza Susza startuje osoba, która praktycznie całe życie jest związana z urzędem, a dalej nie ma pojęcia jak funkcjonują instytucje publiczne.
Panie Zdzisławie Zdzichowski! Jak frekwencja na spotkaniu z wyborcami w Emilianowie? Czemu stamtąd nie ma zdjęcia?
Zwykły populizm, obietnice, których nie da się zrealizować. A to dziwne skoro działa pan od nastu lat w instytucjach publicznych.
Co więcej, pełnił Pan rolę zastępcy burmistrza Susza przez wiele lat, więc wydaje mi się, że powinien mieć Pan ogląd jak wygląda uchwała rady miasta, określająca wpływy z najmu świetlic wiejskich, które obiecuje Pan zrobić "za darmo".
Proszę przestać zabierać ze sobą na wiece wyborcze radnych, którzy odpowiadają na pytania za Pana. Potrzebujemy w Suszu włodarza a nie zwykłą pacynkę z długopisem.
 Typek z Emilianowa
 Susz, Środa 06-03-2024

45418. 
Mam niepłonną nadzieję, że dziennikarze Kuriera dokładnie się zajmą analizą kandydatów na włodarzy i radnych w powiecie iławskim i w poszczególnych gminach. Może jakiś cykl nieoczywistych i dociekliwych pytań.
Na początek zapraszam do Kisielic.
 kielarek
 Kisielice, Środa 06-03-2024

45417. 
Odnośnie wpisu numer: 45402

Jak można po raz kolejny głosować na burmistrza, który po aferze w MOPS kojarzy się z patologiami i przekrętami, bo nie upilnował złodziejstwa podległych pracowników.

Jeden braciszek to [...]
[...]
[...]
A drugi to bezrobotny i do niczego się nie nadaje, handluje [...] i bez żadnych skrupułów konsumował pieniądze, które z MOPS kradła jego żona.
 Janem
 Kisielice, Wtorek 05-03-2024

45416. 
Odnośnie wpisu numer: 45408

Burmistrzem powinna być osoba omnibus. Bynajmniej umieć gasić wiedzą takie osoby z rady, które kąsają jak dzikie osy.
[...]
Obecny jeszcze Burmistrz Kopaczewski niepotrzebnie wymienił 5 lat temu panią od prowadzenia rachunków, co wielu zaniepokoiło.
[...]
Hasła w stylu "Wszytko oddam dla Iławy" to tylko czcze zamiary i ułuda.
 radny bezradny
 Iława, Wtorek 05-03-2024

45415. 
„Koalicja 13 Grudnia” sama się wyżywi i wyjeździ

„Zrobimy z tym porządek! Koniec z Bizancjum! Za pieniądze Polaków rządzący żyją jak pączki w maśle”. Tak przemawiają na wiecach i w mediach politycy opozycyjni, ale gdy tylko stają się politykami władzy zaczynają mówić zupełnie inaczej. To demagogia! Przecież nie możemy chodzić na pieszo? Posłowie i ministrowie też mają rodziny i coś muszą jeść! Odwieczny polityczny rytuał, którego powtarzalność można porównać jedynie do niezawodnych cykli wschodu i zachodu słońca.

Cała „Koalicja 13 Grudnia” wyrażała święte oburzenie, gdy ministrowie z PiS „rozbijali się limuzynami”, czasami niestety dosłownie. Najsłynniejsza i jednocześnie nieudana podróż miała miejsca 10 lutego 2017 r., wtedy to rządowa limuzyna premier Beaty Szydło, na skrzyżowaniu w Oświęcimiu, zderzyła się z Fiatem Seicento, którym kierował Sebastian Kościelnik. Po jednym z dłuższych postępowań w historii w wypadków drogowych, winnym uznano kierowcę Seicento, ale sprawę umorzono. Sebastian Kościelnik próbował nawet na lewecie z Seicento wjechać do Sejmu, jednak wyborcy uznali, że udział w wypadku i to z własnej winy nie jest wystarczającym świadectwem kompetencji, jakim powinien się wykazać poseł.

W ostatnich dniach media opisywały dwie inne podróże limuzynami, pierwszym kursem do weterynarza pojechała Kinga Duda ze swoim pupilem. Druga trasa była znacznie dłuższa, bo z Warszawy do Krakowa i tym razem w limuzynie siedział Marszałek Sejmu, który jechał na wiec Szymona Hołowni. Dawni politycy opozycyjni bardzo szybko przyzwyczaili się do nawyków, jakie wcześniej krytykowali u rządzących i nic nie wskazuje, żeby chcieli z „Bizancjum” rezygnować. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji świadczących, że nowa władza dopiero się rozpędza i to nie byle czym:

„Dostarczonych ma być w sumie 77 maszyn w najmie na dwa lata. Trafią do 24 instytucji, nie tylko ministerstw, ale też m.in. Głównego Urzędy Statystycznego i Urzędu Patentowego. Najwięcej aut, dziesięć, otrzyma Ministerstwo Finansów”.

Nowiutkie „fury” mają w sumie kosztować ponad 10 mln zł, co ciekawe podobny przetarg odbył się dwa lata temu w 2022 r. i wówczas po całym Internecie roznosiły się gromy ciskane przez tych, którzy teraz będą z nowego taboru korzystać. Pocieszające jest to, że wyborcy „koalicji 13 grudnia” w sporej części nie są zachwyceni zakupami, a najbardziej narzekają oszukani obietnicami wyborczymi właściciele jednoosobowych firm.

Nieżyjący już Jerzy Urban, czołowy propagandysta komunistyczny z czasów PRL, wygłosił niesławne hasło: „Rząd się sam wyżywi”. Aktualnie rządzący jeszcze po tę klasykę nie sięgnęli, ale z tej samej „szkoły” korzystają pełnymi garściami i wcale nie chodzi o to, że 10 milionów zrujnuje Polskę. Być może rzeczywiście te samochody są potrzebne, w końcu to tylko środki transportu, które się zużywają, ale chodzi o prymitywną demagogię podpartą hipokryzją i to niestety u polityków się nigdy nie zużywa.
 Piotr Wielgucki
 PL, Wtorek 05-03-2024

45414. 
Odnośnie wpisu numer: 45408

Kandydat PO na burmistrza Iławy Pan Michał Młotek posiada dyplom MBA której uczelni? [...]
 Agaton
 Iława, Wtorek 05-03-2024

45413. 
Odnośnie wpisu numer: 45393

Ciebie zastanawia, wyborco z Iławy, kręgosłup moralny Pana Adama Żylińskiego? Zapewniam Cię, że jest, był i będzie na tym samym miejscu co zawsze, niezmiennie od lat - prosty i w centrum iławskich spraw.

Być może to właśnie niektórzy ówcześni rywale zrozumieli, że betonowanie z sensem a bez sensu jak choćby ostatnia wycinka drzew pod nikomu niepotrzebną w tym miejscu ścieżkę na 1 Maja, jest różnicą pomiędzy prawdziwą inwestycją i rozwojem a chaotycznym działaniem na oślep. Żylińskiemu zarzucano betonowanie placu przed dworcem, który dziś wygląda estetycznie i jest przepiękną wizytówką miasta, w miejsce ogromnej kałuży, która była koszmarem przez wiele lat. Drugim zarzutem była galeria jazzowa, która wkomponowała się w to miejsce jakby była tam od zawsze i spełnia swoją rolę znakomicie. Brakuje w niej tylko jakiś mini koncertów i tu jest przestrzeń do zagospodarowania.

Mnie cieszy, że tak lotne umysły, potrafiły się ze sobą dogadać bo mamy mieszankę pasji z doświadczeniem, młodzieńczej ekspresji ze znajomościami i wiedzą, pomysłów ze sposobami realizacji. To świetne połączenie dające szansę na rozwój, na brak stagnacji, na "dzianie się". Kto z kim będzie to robił, nie ma znaczenia. ważne że potrafią działać wspólnie dla miasta, które tego potrzebuje. To też rokuje na przyszłość, że mimo spornych zdań, są w stanie wypracować kompromis. To również wyjście ponad przyjęty szablon - z Tobą nie będe się "bawił". Dobrze to rokuje!
 Maurycy
 Iława, Wtorek 05-03-2024

45412. 
Odnośnie wpisu numer: 45379

Ma czy nie ma wyższego - nie ma żadnego znaczenia.
Ważne, że umie czytać budżet, a umie, co pokazała na sesji wytykając błąd skarbniczce.
No, w takim kluczowym momencie jak głosowanie nad przyjęciem uchwały budżetowej wychwycić błąd - chapeau bas, Pani Ewo! Można Panią lubić lub nie, ale dała Pani czadu. Brawo!
Mieć błąd w takim momencie w tak ważnych dokumentach - wstyd dla pracowników Burmistrza.
 Maurycy
 Iława, Wtorek 05-03-2024

45411. 
Halo kandydaci na radnych!

Gdzie wy wszyscy byliście przez ostatnie lata? Nikt z Was nie pojawiał się na sesjach radnych, na spotkaniach i konferencjach, które decydowały o wielu istotnych sprawach dla miasta, gminy i powiatu. Teraz przed wyborami macie takie wspaniałe pomysły? Ciekawe... Śmiem przypuszczać, że to tylko przedwyborcze slogany.

W sprawie szpitala i oddziałów brak z waszej strony odzewu. Nigdy Was nie było. Co chcecie teraz zrobić jak nie macie odwagi się przeciwstawiać? Wam nie zależy na rozwoju miasta, gminy, powiatu, a tylko na karierze politycznej.

Drogi, ścieżki rowerowe, place zabaw, przedszkola, szkoły nie będą potrzebne jak zabraknie dzieci i młodzieży, bo jest coraz starsze społeczeństwo, coraz mniej urodzeń. Nawet wśród kandydatów na radnych widzę starsze osoby zabierające miejsce młodym.

Zastanówcie się ci siedzący pod miotłą czy chcecie się zajmować naszą Małą Ojczyzną bo teraz biegniecie jak pszczoły do ula po zyski i diety.
 Katarzyna
 Iława, Wtorek 05-03-2024

45410. 
Odnośnie wpisu numer: 45402

Pan [...] z obciążeniem bratową w MOPSie wydaje się być jedynym wyborem - zgadzam sie, przeciez ukrasc co najmniej 200 tysiecy z zapomogi dla ludzi potrzebujących to nic takiego.
Brat wykolejeniec zaopatrywujacy cala gmine w narkotyki, w miedzyczasie bije zone - ot taka rozrywka. Stad jego ksywka "peżot" w kryminale?
O drugim tasiemcu nie warto nawet wspominac.
[...] tez lubi przypudrowac nosek - wystarczy spojrzec na jego wykrzywiona, niewyparzona facjate.
Banda cpunow i popaprancow.
 GonicTeBydlo
 Kisielice, Poniedziałek 04-03-2024

45409. 
Odnośnie wpisu numer: 45401

Czy wy, obywatele mieściny Iławy, zapomnieliście o jednym już przejściu pod torami dla pieszych? A dlatego, że z tego przejścia bardzo mało osób korzysta, a już kobieta z wózkiem i dzieckiem to wcale. Takie to przejście uciążliwe.
Za czasów jakiego był to wyczyn burmistrza, tego jakoś nie pomnę.
[...]
A tu znów szykuje się robota za prawie 100 milioników. A może by tak fabryczkę postawić, która by zyski przynosiła?
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Poniedziałek 04-03-2024

45408. 
Czy redakcja Kuriera mogłaby zbadać, którą uczelnię ukończył burmistrz DAWID KOPACZEWSKI z komitetu swojego imienia "Łączy Nas Pieniądz", by móc zasiadać i dorabiać na boku w radach nadzorczych u znajomych samorządowców w pobliskich i dalszych gminach?

Czy to nie była przypadkiem ta słynna aferalna Collegium Humanum, na której handlowano lewymi dyplomami?

Czy to prawda, że sfinansował sobie te studia z pieniędzy budżetowych, czyli z pieniędzy podatników Iławy?

Jeśli to prawda, to te pieniądze powinny zostać natychmiast zwrócone do budżetu miasta z odsetkami, a sprawa do wyjaśnienia przez prokuraturę!
 dociekliwa
 Iława, Poniedziałek 04-03-2024

45407. 
Odnośnie wpisu numer: 45402

Dużo rozmawiam z ludźmi i ewentualne kandydatury w Kisielicach są dość egzotyczne, by nie powiedzieć komiczne.

Jak np. jedna pani [...] może w ogóle myśleć o starcie w wyborach? Ta kobieta w atmosferze skandalu zostawała [...], ale głaskanie po brzuszku [...] pomogło. Zresztą zdjęcia z ich wielce bliskiej relacji są nawet u niej na profilu FB. Osoba, która [...] nie daje przykładu, miałaby zostać burmistrzem?! Ludzie, świat się kończy!

Ale mamy jeszcze w opcji szemranego pana zza zasieków w środku miasta. Tu dopiero materiał na powieść gangsterską. Majątek po ojcu przepuszczony, ludzie pooszukiwani, działalność prowadzona na krawędzi bankructwa i nagle... kandydat na publiczne stanowisko. Olaboga, rety!

No i wreszcie jaśnie Kisielicom panujący organizator ubawu dla ludu. Ten to dopiero jest okaz. Dokonał tyle, że jego Facebook nie wytrzymuje treści przez niego samego zamieszczanych. Mistrz samochwała bez żadnych zahamowań. Szkoda gadać.

Ludzie kochani, jak iść na wybory...? Na kogo głosować...?
 wyborca
 Kisielice, Poniedziałek 04-03-2024

45406. 
Odnośnie wpisu numer: 45405

A czego się przestraszył Kopaczewski na koniec kadencji?
Aż tak bardzo trzęsie portkami przed nieuchronną weryfikacją wyborczą?
Ale dlaczego? Skąd te nerwy i paniczny straaaach?
Rety!
Przecież tyle razy chwalił się tyloooma „dokonaniami” i „sukcesami”.
Rowerki dwa, piaskownica, chodniczek, traweczka i lampeczka itp. itd.
Co? Niby, że za mało...?
No dajcie chłopakowi spokój... Że też macie wymagania wyśrubowane...

:-D)
 Jarosław
 Iława, Poniedziałek 04-03-2024

45405. 
Podobno burmistrz Dawid Kopaczewski zdecydował się na zatrudnienie profesjonalnego zespołu PR i speców od marketingu politycznego. Ciekawe kto im płaci? Tak chce zapewnić sobie kolejną kadencję w ratuszu z niemałą pensyjką.
Jedno z zadań nowo zatrudnionej ekipy spin-bajerantów to opluwanie kontrkandydatów.
To jednak nie koniec. W jego kampanię zaangażowana jest nieformalnie spora grupa urzędników z iławskiego ratusza, opłacanych z naszych podatków, co rodzi pytania i zastrzeżenia o wykorzystanie środków publicznych na cele wyborcze.
On stawia wszystko na jedną kartę w kontekście kwietniowych wyborów.
 iławianin
 Iława, Poniedziałek 04-03-2024

45404. 
Czy jest w tej chwili na ziemi fajniejsze miejsce do życia niż Polska?

- agresywni murzyni nie plądrują nam sklepów
- na ulicach nie ma pickupów z Arabami i flagami
- nikt nie strzela z broni automatycznej do ludzi i nie porywa kobiet
- rakiety nie spadają na domy
- nie płoną masowo auta na ulicach
- język urzędowy to nadal język polski
- wojsko pilnuje naszej granicy i nie wpuszcza dziczy
- gospodarka prężnie się rozwija a nie zwija
- inwestycje zagraniczne walą drzwiami i oknami
- zwiększamy rezerwy złota
- planujemy inwestycje zamiast wyprzedaży majątku
- mamy największe lasy w całej UE i wciąż się powiększają
- piękna przyroda od morza do Tatr
- inteligentni i zdolni obywatele
- cyfryzacja wyprzedza inne kraje
- armia się rozwija zamiast zwijać
- mamy własną walutę
- szanujemy kobiety, przepuszczamy w drzwiach, całujemy w rękę
- polska Miss to nadal kobieta
- nie ma legalnej eutanazji i duszenia poduszkami
- mamy dobre, zdrowe jedzenie
- robimy w domu przetwory, typu: kiszone ogórki, powidła, gruszki w occie i inne smakołyki
- wigilię obchodzimy w domach z rodziną a nie w restauracji ze znajomymi
- ...itd. Jak coś zapomniałem, to zapraszam dopisywać.

Głupio by było teraz to zaprzepaścić, bo komuś wkręcono, że Jarek ma łupież, więc musimy się oddać Niemcom.
 Polonofil
 PL, Niedziela 03-03-2024

45403. 
Opinia o kwiaciarni Azalia!
Zamówiłam wieniec na pogrzeb i zaznaczyłam, że zależy mi na tym, aby kwiaty były świeże. W dniu odbioru wieńca okazało się, że został on zrobiony z róż, które na pewno miały kilka dni i odstały w chłodni. Róże miały pożółkłe i przyschnięte kwiaty...
Zadzwoniłam do kwiaciarni i przekazałam swoje spostrzeżenia na ten temat. Pani w kwiaciarni oświadczyła, że wieniec został zrobiony z kwiatów jakie miała... Poproszono mnie o wysłanie zdjęć, w odpowiedzi otrzymałam informacje, że wysłałam zdjęcia przypadkowych kwiatów. Szczyt absurdu! Poproszono o zdjęcie całego wieńca. Jechałam wówczas na pogrzeb i nie w głowie mi były dalsze dyskusje - widząc podejście do sprawy tych Pań.
Nie wiem jaka jest polityka tej kwiaciarni, ale chyba wyszli z założenia, że jak na 20 róż włożą do wieńca 10 bardzo wątpliwej świeżości, to taki numer przejdzie...
Nie polecam zakupu tam jakichkolwiek kwiatów, szkoda czasu i nerwów.
 Sylwia
 Iława, Niedziela 03-03-2024

45402. 
W Kisielicach cyrk wyborczy.

Kontrkandydaci do obecnego włodarza Ryszczuka jeszcze się nie ujawnili, ale wieść niesie, że bardzo by chcieli. Skąd ta konspiracja?

[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]

Zakładam, że oni obawiają się jak zostaną przyjęci przez suwerena.

W tej sytuacji pan z obciążeniem bratową w MOPSie wydaje się być jedynym wyborem. Ot demokracja - wybór między syfilisem a opryszczką.
 Czytelnik
 Limża, Niedziela 03-03-2024

45401. 
Odnośnie budowy przejazdu pod torami.
Jeśli ta inwestycja ma kosztować dziś nawet 90 milionów zł, to poczciwy iławianin mówi NIE! Nic innego jak ABSTRAKCJA - rzecz nierealna.
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Sobota 02-03-2024

45400. 
Odnośnie wpisu numer: 45393

Psy szczekają a karawana jedzie dalej... można by rzec ;)
Takie teorie spiskowe na temat kto z kim i gdzie, to już słychać było [...]
 pociąg do władzy
 Iława, Sobota 02-03-2024

45399. 
Odnośnie wpisu numer: 45380

Pamiętaj lewaku, ekologiczny pomyleńcu!
To przez takich jak ty, gdzieś na świecie ginie wieloryb, który się udławił twoją nakrętką oderwaną od butelki!

Słowo wyjaśnienia dla normalsów. Chodzi o kolejny durny przepis wysłany z Brukseli (Berlina), by nakrętki były na stałe przytwierdzone do butelki. Pierdolec ideologiczny to jedno, ale po drugie chodzi też o to, by firmy branży recyklingu doiły z nas jeszcze większą kasę.
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 01-03-2024

45398. 
Bezczelność! Sztandarowy produkt Platformy Obywatelskiej Michał Młotek ukrywa swoją rodową partię KO/PO i chce jako przyszły burmistrz zbawiać Iławę.
Od lat bierze udział we władzach miasta i powiatu. Do tej pory jakoś nie widział zakorkowanych ulic miasta. Ale szczycił się pracą w Inkubatorze Technologicznym (PUP).
Jakoś nie przyszło mu do głowy np. ściąganie inwestorów, budowanie zakładów produkcyjnych. Obudził się teraz i przy pomocy takich tuzów jak Żyliński czy Kolmanowa chce zbawiać miasto.
A swoją drogą dziadersom-emerytom już dziękujemy. Iławy, w której oni działali już nie ma! Czas na młodsze pokolenie. Zmiany klimatyczne, cyfryzacja, sztuczna inteligencja to na pewno nie ich bajka.
 Agaton
 Iława, Piątek 01-03-2024

45397. 
Odnośnie wpisu numer: 45394

Nie znam sprawy, ale myślę.
Jeżeli ktoś mówi i widzę, że ma coś do powiedzenia w tej sprawie to wykształcenie nie jest najważniejsze.
Jest mnóstwo ludzi z tytułami, którzy nie mają nic do powiedzenia, ale zabierają głos w każdej sprawie.
 Jan
 Iława, Piątek 01-03-2024

45396. 
U licha nie wiem czym on się do tej pory tak naprawdę zajmował, ale po 5 latach Kierownik Piaskownicy, zwany też "Mordercą o Twarzy Dziecka", rozpoczął masowe rozkopywanie okolicy żeby zasugerować wyborcom, że jednak coś robi i nie za darmo przytulał co miesiąc po 30 tys. złotych.
 Jarosław
 Iława, Piątek 01-03-2024

45395. 
Mam pytanie zasadnicze w sprawie tegorocznych wyborów na stanowisko Burmistrza Miasta Iławy.
Coś tak dziwnie, bo nagle ciach i ucichło po stronie towarzyszy z prawicy o trzeciej osobie tego wyścigu, kobiecie, która miała zostać Czarnym Koniem tych wyborów.
Gdzie ona chowa się? Mówcie! A żywo!
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Piątek 01-03-2024

45394. 
Odnośnie wpisu numer: 45392

Może Obywatel wyborca zapyta się Pani Ewy, kto Ją kształcił z ekonomii w szkole średniej zawodowej "mechanik".
Otóż Pani "wykładowczyni" była po studiach w filii w Brodnicy. Podobnie jak w Iławie setki po Włodku. [...]
Ale Pani Ewa Jackowska na sesjach i komisjach brylowała, jakby była po SGH w Warszawie. Widać "mocne" szkoły zaliczyła. Wirtualnie.
 Lewy skrzydłowy
 Iława, Piątek 01-03-2024

45393. 
Zastanawia mnie jak poskładać w całość obecność Adama Żylińskiego w komitecie Michała Młotka z hasłem: "Odbetonujemy Iławę".

W poprzedniej kampanii samorządowej Michał Młotek szedł z liderem Piotrem Żuchowskim do wyborów z hasłem: "Stop betonowaniu Iławy". Zarzucali wówczas urzędującemu Żylińskiemu betonowanie Iławy. [...] Pamiętam jak opluwali Pana Adama między innymi za galerię jazzową, za sprzedaż ziemi pod budowę tak potrzebnych bloków mieszkalnych.

Dziś Adam Żyliński nagle stoi w jednym szeregu z Młotkiem i Jackowską - pierwszymi swoimi opluwaczami z poprzedniej kampanii - żeby teraz znowu "odbetonować Iławę". Ironizując, odbieram to jako karę dla Pana Adama, który zaraz po wyborach dostanie worek z nasionami trawy i będzie obsiewał Iławę tam, gdzie trawa nie rośnie. Potem dadzą Adamowi młotek (bez aluzji) i przecinak, a były burmistrz jak w kamieniołomach będzie skuwał beton tam, gdzie raczył go wylać będąc burmistrzem. Kupią też Żylińskiemu łopatę i bidak będzie sadził drzewka.

Panie Adamie! Jeśli wymyślił Pan przemianę pańskich dawnych oponentów z komitetu, z którego Pan dziś kandyduje do rady miejskiej, to jest Pan w ogromnym błędzie. [...] Myślę, że jako polityk z dużym doświadczeniem powinien Pan to wiedzieć, że ludzie się aż tak nie zmieniają - zwłaszcza w polityce.

Chcę Pana zapytać: gdzie pański honor? Gdzie pańska prawdomówność? Przecież oświadczył Pan publicznie składając mandat radnego, że kończy pan z polityką!

Jak Pan się czuje dziś obok Tomasza Woźniaka, którego zwolnił Pan z pracy i oddał go Pan w ręce prokuratora? Jak się Pan czuje obok Ewy Jackowskiej, która z pianą na ustach zajadle Pana atakowała? Jak Pan się czuje obok Michała Młotka, który żywo Pana nienawidził? Gdzie Pana moralny kręgosłup? [...]
 wyborca z Iławy
 Iława, Piątek 01-03-2024

45392. 
Odnośnie wpisu numer: 45379

Ja bym się zastanowił czy radna Ewa Jackowska ma nie tylko wyższe wykształcenie, ale czy ma chociażby maturę.
Ludzie robią w dzisiejszych czasach masę podyplomówek, a pani Ewa nic a nic się nie uczy. Z drugiej strony trudno się dziwić, bo - będąc takim omnibusem jak radna - po co komu podyplomówka?
 wyborca z Iławy
 Iława, Piątek 01-03-2024

45391. 
Odnośnie wpisu numer: 45384

Nikt Was nie będzie pytał, czy chcecie, czy nie chcecie wojny. Dlatego nie ma nic durniejszego do powiedzenia w kwestii wojny niż "na żadnej wojnie nie będą umierał".
To jest zaproszenie dla wojny.
Nie wiem co się dzieje, ale nagle pół Polski pierdzi takimi truizmami, nie zdając sobie sprawy, jak tym "ociepla klimat" wojenny.
 Piotr Wielgucki
 PL, Czwartek 29-02-2024

45390. 
Odnośnie wpisu numer: 45384

Komuniści z Brukseli i Berlina dopłacali rybakom, żeby nie łowili dorsza. No i teraz nie mamy ani rybaków, ani dorsza.
To samo będzie z rolnictwem.
Władzę nad światem trzyma ten, kto kontroluje żywność i energię.
 Jarosław
 Iława, Czwartek 29-02-2024

45389. 
Tymczasem szpitale przepełnione, oczekiwanie na przyjęcie miesiącami. Dlatego my, obywatele dbajmy o nie, przecież nie jest takie trudne. Pamiętajmy, że w 50. procentach zdrowie mamy we własnych rękach, dlatego należy wzmóc społeczną edukację, której źródłem od zawsze była szkoła.

Brak nauczania o zdrowiu w szkołach, wyrugowanie z nich lekarzy o specjalności medycyny szkolnej, stomatologa i pielęgniarki, przyniosły smutne żniwo: wciąż zły stan zdrowia polskich dzieci i młodzieży.

Wiele nabytych wad wynika nie tylko ze złych warunków życia, ale ogólnej niedbałości rodziców w wychowaniu do prozdrowotnych nawyków dziecka. Elementarne wiadomości prozdrowotne można przeto uwypuklić w dydaktyce innych przedmiotów. Np. podczas lekcji fizyki na temat światła można omówić higienę oświetlenia w różnych aspektach (mieszkania, stanowiska pracy, w szkole).

Pytanie, czy nauczyciele wraz ze szkołą i rodzicami mają wpływ na poprawę stanu zdrowia naszych podwładnych, nie może pozostać retoryczne. W tym aspekcie słuszna jest opinia, że wychowanie zdrowotne jest zadaniem szkoły, jako całości, jako systemu wychowującego. Jakość tężyzny leży w zachowaniach i postawach prozdrowotnych.

Nazbyt często cenimy zdrowie w deklaracjach, albo w chwilach, gdy je tracimy, niż w autentycznej odpowiedzialności za zdrowie własne i otoczenia. Tymczasem nigdy nie jest za późno na to, by wkroczyć na drogę zdrowia. Powiada się, że nie tyle mamy mało czasu do wykorzystania, ile zbyt dużo czasu marnujemy. Zatem ducha nie gasić i jak najszybciej rozpocząć marsz ku krzepkiemu zachowaniu.

Pozostaje jednak inne pytanie: czy nauczyciel bez autorytetu, bez właściwego stylu życia będzie wzorem osobowym, by poszła za nim ku zdrowiu współczesna młodzież?
 Feliks Rochowicz
 Iława, Czwartek 29-02-2024

45388. 
Komuniści znają doskonale jedno prawo – prawo zapominania i przemijania. Wiedzą doskonale, że nikogo z ludzi pamiętających przeszłość nie przekonają. Należy więc ich tylko zmusić do milczenia i czekać na nowe, nieświadome historii zastępy młodzieży, dla których nienormalność będzie już właśnie normą.

(Stefan Kisielewski)
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 29-02-2024

45385. 
W TEMACIE WĘGLA

Rolnicy obarczeni byli płaceniem tzw. kontyngentów w postaci świni, czyli mięsa. Kiedy doszedł do władzy Edward Gierek, to zdjął owe kontyngenty z chłopa rolnego. Świnie były sprzedawane na "wolny rynek", ale po cenach ustawionych.
Ale pamiętam i to, że kto pojechał ze świniami do GS-ów czy innych punktów, by sprzedać, to mógł kupić ustaloną ilość węgla. Inaczej węgla kupić nie można było. Bo cały węgiel szedł na wschód, do Rosji.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 29-02-2024

45384. 
Hej Europejczycy!
Hej narodzie bez wyrazu!
Hej glino nowego komunizmu lepiona!

Zmęczycie się wojną, kiedy do was przyjdzie.
Ta obojętność niebawem i was dopadnie, i zabije...
 Jarosław
 Iława, Środa 28-02-2024

45381. 
Odnośnie wpisu numer: 45374

Widać, jak w Suszu prowadzona jest kampania co niektórych kandydatów i ich świty. To dopiero będzie "po trupach do celu", tylko czemu to wszystko będzie odbijało się na mieszkańcach?

Przyjeżdża facet [Piotr Pancer] z dużego miasta Olsztyna do pipidówy i w końcu SOK zaczyna się rozwijać, organizowane są koncerty światowego formatu, w każdym miesiącu jakieś wydarzenie i w dodatku za darmo... a nie jak w Iławie płacić dwa razy za to samo żeby coś zobaczyć!

Porównaj sobie to co było 5 lat wstecz i to co jest teraz. Kiedyś to dwa koncerty przez cały rok, świeczki i planszówki... Błagam, zdejmij klapki zazdrości i nienawiści do kogoś, kto coś zaczął dla nas tu robić w Suszu, przy okazji promując coś u siebie z czego każdy z nas powinien korzystać.

[Piotr Pancer] jest olsztyniakiem. Co w tym dziwnego, że tam będzie startował? Co nas to interesuje?! Jesteśmy w Suszu i to co tu mamy powinno nas interesować. Zaniedbane ulice, tereny zielone... Ktoś za to chyba dostaje pieniądze, prawda? Ale nie, po co na to zwracać uwagę, że śmieci latają po ulicach i osiedlach, że park miejski wręcz woła o pomoc!

Pewnie, lepiej trzymać się jednego tematu, bo ktoś komuś zaszedł za skórę zamiast otworzyć oczy i zobaczyć, że Susz to nie tylko jakiś SOK. Jakiś idiota chodzi po mieście bazgrając po czym się da, ale po co tym się zainteresować, lepiej zobaczmy co u Dyrektora, a w dupie z nim! Weźcie ludzie skupcie się na polepszeniu warunków lokalnego życia, a nie na tym, że Zenek u nas nie zaśpiewa. Na wioskach łatają dziury w asfalcie tylko jak triathlon idzie, a do Inco wciąż chodnika nie ma.
 Suszak z Iławy
 Iława, Środa 28-02-2024

45380. 
Mam codziennie straszliwe wyrzuty sumienia, że przez palenie węglem w piecu, zwłaszcza w salonowym kominku - mamy teraz, zamiast zimy, tak bardzo ciepły luty!
:-D)
 ekologiczny świr
 Iława, Środa 28-02-2024

45379. 
Odnośnie wpisu numer: 45375

Czy radna Ewa Jackowska ma wykształcenie wyższe?
[...]
Bo tak się wymądrza podczas sesji Rady Miasta Iławy na temat finansów miasta, że aż przykro słuchać.
[...]
 radny prawicowy
 Iława, Wtorek 27-02-2024

45378. 
Odnośnie wpisu numer: 45359

Radio Erewań.
– Czy to prawda, że odblokowano Polsce pieniądze z KPO?
– W zasadzie tak, ale nie odblokowano, tylko obiecano odblokować niebawem. Nie w tym roku, tylko w przyszłym. I nie pieniądze, a kredyt. Reszta się zgadza.
 Jaroslaw
 Iława, Wtorek 27-02-2024

45377. 
Odnośnie wpisu numer: 45376

Z lekcji historii znam inny przykład.

Oto nasz nauczyciel w iławskim liceum, elegancki gość, wykłada nam o Katyniu, że tej zbrodni dokonali rzekomo Niemcy. Tymczasem ja, jako mały jeszcze chłopiec, ale chodzący już do klasy 5-6 szkoły podstawowej, dowiedziałem się od dziadka twardo i zdecydowanie, kto pomordował tam polskich oficerów. Tym razem to nie byli Niemcy, lecz Rosjanie.

Tak oto było z nauczaniem historii w polskiej szkole. Czasy znowu zatoczyły krąg. Jednak dziś kłamstwo goni kłamstwo. Hańba...
 Marszałek
 Iława, Wtorek 27-02-2024

45376. 
Odnośnie wpisu numer: 45367

W szkołach zamiast lekcji historii czy matematyki nasze dzieci mają teraz pogadanki agitacyjne z błaznem propagandowej telewizji założonej przez agentów komunistycznej policji politycznej SB w czasach PRL.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 26-02-2024

45375. 
Jak tam nasi [menadżerowie] z dyplomami uczelni Collegium Humanum?
Kiedy zlot absolwentów :)
 manager z drogim dyplomem
 Susz, Poniedziałek 26-02-2024

45374. 
Jak to możliwe, że Pan Dyrektor kultury z Susza robi sobie "kampanię" i za pieniądze podatnika tak bezczelnie buduje własną markę i nikt z tym nic nie robi? Pcha się do samorządu. Po trupach do celu?

Nieudane plany, wydarzenia, które nie mają odbiorców? Zajęcia, których nie ma. Nietrafione pomysły i nadmuchiwane bańki, które pękają jedna po drugiej. Lansowanie się za publiczne pieniądze. Wiecznie niedociągnięcia. Konkurs najpierw zorganizowany na nowo, pod przykrywką przedłużenia, potem zapomnieli podać wyniki?

Od lat robiona kampania wyborcza obecnej władzy. Instytucje powinny być niezależne politycznie, otwarte i dostępne dla wszystkich i na wszystkich. A jak na razie to otwarte są tylko dla Pana Dyrektora, żeby mógł pomieszkiwać tam za jakieś śmieszne pieniądze, a jak się zaczyna robić o tym głośno to szybko zamiatanie śladów, żeby się nikt nie przyczepił.

Co z tego, że takie MIĘDZYNARODOWE festiwale, jak ilość uczestników tych imprez woła o atencję, że coś jest jednak chyba nie tak!

W końcu po wielu krzykach mieszkańców, że nic się nie dzieje, przed samymi wyborami marzec aż kipi wydarzeniami, i super, ale to chyba nie tak to powinno wyglądać?

Ciekawe kiedy do obecnej władzy dotrze, że ktoś tu lansuje się kosztem gminy, żeby czmychnąć za chwilę do Olsztyna, a ten bałagan zostawić innym do posprzątania? Dobrze przemyślane wyjście awaryjne na wypadek nieudanych wyborów? Najpierw przełożenie Olsztyna do Susza, prawie 1:1, ściąganie wydarzeń, pomysłów. A teraz nagle pisanie planów Olsztynowi, że może czas tam wprowadzić to, co w Suszu? Na miejscu Olsztyna nie dziwne by było, że mogliby się obrazić...
 Iławiak z Susza
 Iława, Poniedziałek 26-02-2024

45373. 
Odnośnie wpisu numer: 45362

Podstawowy składnik tej bomby chemicznej to octan uliprystalu.
Po zażyciu sieje w organizmie strasznie spustoszenie.
 lekarz
 Iława, Poniedziałek 26-02-2024

45372. 
Odnośnie wpisu numer: 45370

Na pytanie kto wygra, odpowiadam: Od czasów Józefa Stalina "nie ten wygrywa, co ma więcej głosów, a ten co głosy liczy".
KPW...?!
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 26-02-2024

45370. 
Były minister i wicepremier Mariusz Błaszczak w Iławie.
I po co? To koniec PiS.
 Adam
 Iława, Niedziela 25-02-2024

45369. 
Paliwo w hurcie stopniowo tanieje, ale na dystrybutorze ciągle drożeje!
Hallo Dawidek i Michałek! Hallo Koalicja Obywatelska!
Powiedzcie co się dzieje?!
 anty-bolszewik
 Iława, Niedziela 25-02-2024

45368. 
Odnośnie wpisu numer: 45366

Po zapoznaniu się z kandydatami startującymi do Rady Miasta Iławy z listy Koalicji Obywatelskiej, w tym z byłymi "sławami", oczekuję sensacyjnego wyniku.
Zakładam, że nie jedna gwiazda w ogniu wyborczego tarcia spłonie jak zapałka.
 Orzeł
 Iława, Sobota 24-02-2024

45367. 
Usunięto z programu nauczania:
"Uczeń rozpoznaje i rozróżnia środki perswazji i manipulacji w tekstach kultury i reklamowych, określa ich funkcję".
 belfer
 Iława, Sobota 24-02-2024

45366. 
Wstyd Panie Adamie Żyliński!
Poprzednio zakpił Pan ze swoich wyborców najpierw zdobywając mandat radnego, a następnie go porzucając.
Życzę tym razem jak najmniej głosów z listy KWW Michała Młotka KO.
 Wiktor
 Iława, Sobota 24-02-2024

45365. 
Studenci tak bardzo się starali...
A tu nie będzie ani akademików za 1 zł...
Ani nie będzie stypendiów po 1000 zł...
Ani darmowej pizzy...
Dramat...
Pała z logiki!
 anty-bolszewik
 Iława, Piątek 23-02-2024

45364. 
Średnia cena 1 kWh w Polsce w 2024 roku wynosi już około 1,15 zł.

Tylko 20 groszy to koszt produkcji!
- 15 groszy to koszt wydobycia węgla,
- 5 groszy to amortyzacja i koszty elektrowni,
- przeważająca reszta to unijne podatki CO2.

Prąd zdrożał w 5 lat o 100 procent!
- 2023 - 0,85 zł
- 2022 - 0,77 zł
- 2021 - 0,74 zł
- 2020 - 0,68 zł
- 2019 - 0,61 zł

Jak wyglądałaby dziś polska gospodarka bez tych absurdalnych opłat...?
 Kolega Skaner
 KURIER IŁAWSKI, Piątek 23-02-2024

45363. 
Odnośnie wpisu numer: 45361

"Po twarzy poznajemy wartość człowieka".
Doprawdy?
Tylko krańcowo zepsuty prymityw mógł napisać tak potworne zdanie.
Książkę też oceniasz po okładce? [...]
Przyjrzyj się twarzom historycznych geniuszy i odpowiedz, co widzisz. Sokrates, Abraham Lincoln, Vincent van Gogh.
 Ola Mała
 Lubawa, Piątek 23-02-2024

45362. 
Trzeba mieć coś z głową, zupełnie nierówno pod sufitem, dziedziczny syf zamiast mózgu - żeby tabletkę "dzień PO", której działanie w istocie jest aborcją, zabiciem już zapłodnionego jajeczka - w jakikolwiek sposób łączyć z "szacunkiem dla kobiet".
Zwłaszcza, że 15-latka to jeszcze wciąż dziecko...
 Ola Mała
 Lubawa, Piątek 23-02-2024

45361. 
Odnośnie wpisu numer: 45352

[...]
Do drzwi gabinetu Burmistrza Iławy pukają jeszcze [...] inni kandydaci.
[...]
Wieść niesie o kobiecie. W końcu należałoby wyjść i odkryć swoją urokliwą twarzyczkę. A po twarzy poznajemy wartość człowieka.
 Orzeł
 Iława, Piątek 23-02-2024

45359. 
Czym jest KPO? ("Krajowy Plan Odbudowy").
Fatalną pożyczką, którą spłacimy z grubymi odsetkami i jednorazowymi dotacjami, za które zapłacimy tak po prawdzie nowymi podatkami i większym uzależnieniem.
Cena za socjo-manipulację. Świecidełka dla tubylców. Indiańskie oszołomienie konkwistą.
 Gucio
 NML, Piątek 23-02-2024

45358. 
Odnośnie wpisu numer: 45270

Szanowni Obywatele Miasta Iławy! Odnoszę nieco ryzykowne, ale chyba blisko trafnego wrażenie, że NIK przyjechała do ratusza iławskiego zbadać postępowanie Burmistrza Kopaczewskiego, ale za przyczyną w ramach kłótni koalicyjnej w KO.
Jak napisał w środowym felietonie Bartosz Gonzalez, mamy w Iławie wstydliwą "bójkę w rodzinie" KO o fotel Burmistrza Miasta Iławy.
[...]
Mocno na lewo - Pan Kopaczewski [burmistrz miasta].
Bliżej centrum od strony lewej - Pan Młotek [przewodniczący rady].
Ładnie się chłopcy "bawią" drogimi zabawkami na koszt podatnika Iławy.
 radny prawicowy
 Rada Miejska w Iławie, Czwartek 22-02-2024

45354. 
Odnośnie wpisu numer: 45341

Widzę w tym wszystkim tylko dwie możliwości. Autorem tekstu jest:
1. albo lokalny [...] fotograf [...],
2. albo lokalny [...] poszukiwacz [...].
Kozak w necie, pizda w świecie.
 radny nieporadny
 Susz, Środa 21-02-2024
Odp. 
Dwa „pytania” retoryczne.
1. Kpisz z anonimu, samemu chowając swoją tożsamość. To nawet nie jest śmieszne, lecz żałosne.
2. Wstawiasz skróty czyichś personaliów jakby byli jakimiś kryminalistami.
Jeśli nie odróżniasz co jest zgodnie z prawem, a co nie jest dozwolone – to nie udzielaj się na żadnym forum. A już na pewno nie na tym.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Środa 21-02-2024

45353. 
"Co dalej z Iławskim Pchlim Targiem?" - pyta na wzmożeniu iławski portalik burmistrzowy.
Gówno! Zjedz je równo! - można by rzec bez zastanowienia adekwatnym językiem skurwiałym.
[...] Cała kadencja 5-letnia w Iławie zmarnowana. Nawet targowisko rzeczy używanych nijak nie wychodzi w tym smutnym, zapomnianym przez Boga mieście.

Ps. Poprawka! Przecież ten lewacki oszołom tęczowo-rowerowy dostał rok gratis od Kaczora. Miał 6 lat. Podziękował harcerzyk grzecznie?
 radny prawicowy
 Iława, Środa 21-02-2024

45352. 
Odnośnie wpisu numer: 45347

Ma być jeszcze jeden kandydat - trzeci.
Kobieta. Brawa dla Niej.
 mieszkaniec
 Iława, Środa 21-02-2024

45351. 
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
 Narodowość POLSKA
 Susz, Środa 21-02-2024
Odp. 
Ruskie onuce polskojęzyczne udające Polaków – precz za Ural!
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Środa 21-02-2024

45350. 
To, że banda "niemieckiego agenta" [...] płaci internetowym prostytutkom - ich prawo i wolna wola.

To, że banda "niemieckiego agenta" [...] płaci internetowym hejterom za opluwanie przeciwników politycznych - śmierdząca sprawa.

To, że banda "niemieckiego agenta" [...] publicznie krzycząc oskarża prawicę o "język nienawiści" i "skłócanie Polaków", a jednocześnie płaci hejterom za internetowy hejt - to już historyczne skurwysyństwo.
 Jacek
 PL, Środa 21-02-2024

45349. 
Odnośnie wpisu numer: 45347

Owszem, będzie.
Mogę określić, że [...] będzie [...] z [...].
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
[...] [...] [...]
To wystarczy żeby tamtych dwóch chłopców rozdzielić.
 Orzeł
 Iława, Środa 21-02-2024

45348. 
To jest przewrót odśrodkowy.
Parki krajobrazowe, strefy natury, troska o żuczki, zakazy wycinki drzew.
Kraina ekologii? Bzdura.
Np. ustawa wiatrakowa będzie i basta: raptem 500 metrów od budynków mieszkalnych, zredukowane analizy oddziaływania na środowisko. Zaraz po wyborach samorządowych w kwietniu albo unijnych w czerwcu, żeby nie drażnić ludzi.
Lewacko-faszystowska V Kolumna rozsadza państwo od środka.
 Gucio
 NML, Wtorek 20-02-2024

45347. 
Czy w Iławie nie będzie więcej kandydatów na Burmistrza Miasta?
Panowie Kopaczewski i Młotek nie uzyskają mojego głosu.
 Piotr
 Iława, Wtorek 20-02-2024

45346. 
Odnośnie wpisu numer: 45342

Nie da rady w tym miejscu, bo Mały Jeziorak będzie znowu zagracony prywatnymi pomostami na zasadzie „każdy orze jak może”. Dlaczego?
Bo burmistrz Kopaczewski przespał zmianę przepisów i nie zabezpieczył interesu miasta. Szkolne zaniedbanie wydało się podczas sesji rady miejskiej. Cofniemy się o jakieś 30 lat jeśli chodzi o ład przestrzenny w Iławie.
 Jarosław
 Iława, Poniedziałek 19-02-2024

45345. 
Odnośnie wpisu numer: 45307

Nie tylko uczniowie!
Rząd chce zabrać laptopy także... nauczycielom!

W ramach programu "Laptop dla Nauczyciela" wydanych zostało blisko 330 tys. bonów na kwotę 2,5 tys. zł każdy, za które pracownicy oświaty mogli nabyć sprzęt elektroniczny.
Do tej pory zrealizowano niecałe 145 tys. z nich, ale bony miały być ważne do końca 2025 roku.
Teraz jednak okazuje się, że ci, którzy zwlekali z zakupem, mogą zaraz stracić szansę na laptopa z dofinansowania, gdyż rząd rozważa zawieszenie programu i unieważnienie niezrealizowanych dotychczas voucherów.
 Ola Mała
 Lubawa, Poniedziałek 19-02-2024

45344. 
Szef Narodowego Banku Belgii ostrzega!
Energia w UE będzie od lipca nawet 8 razy droższa niż w USA, a transformacja klimatyczna jest negatywnym szokiem podażowym, który radykalnie zmniejszy potencjał wzrostu.
Lewacka ideologia niszczy całą Europę, zwłaszcza strefę euro: drożyzna, ucieczka kapitału, drenaż mózgów. Komuna.
 Gucio
 NML, Poniedziałek 19-02-2024

45342. 
Ja z takim ciekawym pomysłem na atrakcje dla Iławy, może ktoś się zainteresuje.
Można by było zrobić wyciąg nart wodnych na Małym Jezioraku, idealne jezioro do takiego typy sportu.
W Ostródzie przynosi to korzyści, więc może i w Iławie by się udało. Liny od jednego brzegu na drugi.
 Marta
 Iława, Niedziela 18-02-2024


Strona [ poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 194 195 196 ... 387 388 389 następna ] z 389103676992REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.