Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
REKLAMA
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Zaproszenie na wyjątkową wystawę
Pilnuj komina! Pożary i... kary
Marek Żyliński: Budżet powiatu to cynizm i kpina
Powiat. Gdzie ten miód i mleko?
Bez przetargu na pływalni. Skargi na dzierżawę siłowni
Ciężarówka zamiast lalki Barbie
Hordejuk puszczają nerwy
Uwaga na złodzei kieszonkowców w sklepach
Skarga na szpital. Nie ma chętnych do zwrotu
Z jezdni pompują wodę wytrwale...
Dekomunizacja. Osiedle „XXX-lecia PRL”
Skargi na kolejki do laryngologa
17-letni skejt z mamusią
Szpital i seria zgonów. Sprawdzamy postępy w śledztwach
Susz. Koniec przebudowy drogi wojewódzkiej 521
Heroizm szpitala
Skarga na szpital. Ziółka i do domu
Brak piątej klepki
Skargi na POL-MAK. Hałas i opary
Biegam maratony na wesoło
Więcej...

Forum

37554. 
Odnośnie wpisu numer: 37551

Wiara, że rozrywka i handel przynoszą dobrobyt jest złudna. Co jest w UK, co w USA i jak Niemcy zbudowali sukces?
W niemieckim Rossmanie nawet głupia szczoteczka do zębów jest wyprodukowana w Niemczech!
A w UK przemysłu już nie ma. Rowery brompton to chyba jeden z ostatnich zakładów produkujących cokolwiek w UK. A w USA centra handlowe są masowo zamykane. Kto ma w nich kupować? Gdzie zarabiać pieniądze? Detroit zbankrutowało (stolica motoryzacji). Produkcja przeniosła się do Chin.
Nie łudźmy się, że kolejny hotel cudownie ożywi miasto. Co konkretnie dał mieszkańcom hotel Tiffi? Ale konkretnie? Nie, że promocja itd. itp. Pytam ile konkretnie miejsc pracy stworzył, ile rodzin utrzymuje, jakie dał ludziom płace?
Nie widzę przeszkód w powrocie do industrializacji. Był Techmatrans, był IZNS, była kolej i PKS. Fabryka domów, stolarnie i tapicernie. Ryby w jeziorze też pływały i to więcej. Przemysł nie niszczy Mazur, daje ludziom robotę i sens życia.
Czy w hotelarstwie można dooracować do emerytury tak jak w stolarni? Bez żartów! Droga Mikołajek jest błędna. Iława ma tradycje przemysłowe. Może reaktywować browary? Może uruchomić małą mleczarnię? Hotele to ślepa uliczka. Już dziś te hotele co są i ich fajerwerki o północy rujnują życie mieszkańcom. Kto normalny chce żyć w lunaparku?
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Wtorek 24-10-2017

37553. 
Projekt na mural miejski, jaki pokazał Ratusz, jest... kpiną.
I nie chodzi mi nawet o tematykę lecz o sam projekt. Kolory ciemne, smutne... rybki jak petroglify, a żaglówki wyglądają jakby je dzieci w wieku 3-letnim namalowały. Zastanawiam się jednak czemu ratusz nie pytał mieszkańców o to co chcieliby na takim muralu i jak miałby to wyglądać? Może wystarczyło zorganizować konkurs na projekt muralu i na oficjalnej stronie Iławy dać sondę do głosowania ? Można było, ale po co... jeżeli mamy wydać kilka tysięcy (bo tak trzeba liczyć) to wydajmy je na solidną pracę a nie podwórkową. W innym razie lepiej zostawcie w spokoju te ścianę bo nawet w obecnej formie już wygląda to lepiej niż to co proponujecie.
 Łukasz Tulwiński
 Iława, Wtorek 24-10-2017

37552. 
Odnośnie wpisu numer: 37548

Innowacyjność polega wielokrotnie na diametralnej zmianie.
Wyciąg nart wodnych nad Jeziorakiem wcale nie musi być połączony z motorówkami. Wiele osób nawet z zagranicy przyjeżdża do Ostródy, aby skorzystać z tego rodzaju rozrywki. Skoro coś działa, to może warto w to zainwestować.
Co do parku rozrywki, to w okolicy nie ma nic podobnego i to jest, w moim odczuciu, szansa.
Dla przykładu hala wystawowa EXPO-ARENA w Ostródzie też początkowo była inwestycją kontrowersyjną, a czas pokazał, że jednak stała się strzałem w dziesiątkę.
Może, Panie Pawle, ma Pan pomysł na inną lokalizację pomysłu jaki poddałem pod dyskusję odnośnie parku rozrywki połączonego z aquaparkiem. Może plac, za stacją na Sienkiewicza? Bliskość parku linowego i całej infrastruktury rekreacyjnej tworzyłaby dobrą całość?
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Wtorek 24-10-2017

37551. 
Odnośnie wpisu numer: 37548

Słuszność ma kolega Paweł.
Obecnie do Rady Miasta pchać się chce "Nowa Zmiana", taka piknikowa, zabawowa i właśnie z ich "fajnymi" pomysłami. Luzik, zabawa, spontan, parki, ślizgawki, zjeżdżalnie, baseny w basenach itp. Świat z reklamy batonika Snickers. Kolorowo, wiatr we włosach, dużo szumu i w treści kompletna cisza. Pustka.
Ludzie, opamiętajcie się z takimi bredniami! To nie jest silnik, który ciągnie gospodarkę.
W iławską wyspę Wielką Żuławę należałoby zainwestować z mostem łącznie co najmniej ze 200 kawałków, ale euro, dopiero wtedy da efekt. Dopiero wtedy będzie z tego owoc. Macie tyle?
Ha, najlepiej sprzedać Niemcom za darmo, w ramach przyjaźni, co...?
 Marszałek
 Iława, Wtorek 24-10-2017

37550. 
Odnośnie wpisu numer: 37547

Wójta Krzysztofa Harmacińskiego parlamentarne preferencje wyborcze w elektoracie politycznym (w latach 2001-15).
 bazalt
 skorupa ziemska, Poniedziałek 23-10-2017

37549. 
Odnośnie wpisu numer: 37539

RADNY PACJENTEM – HEROIZM W SZPITALU

W imieniu iławskiej rady przewodniczący Wojciech Szymański wysłał do szpitala podziękowanie za „heroiczną walkę o życie” radnego Jerzego Płuciennika. Na podstawie leczenia kolegi uważa on, że krążące w opinii publicznej negatywne opinie na temat lecznicy „nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”... O kulisach tematu czytaj na stronie 7.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 23-10-2017

37548. 
Odnośnie wpisu numer: 37544

Nie, nie i jeszcze raz nie!
Serce by mi chyba pękło, gdyby przepiękną, wręcz bajkową scenerię nad akwenem Małego Jezioraka rozrywał huk nart wodnych i motorówek.
Bardzo zły pomysł!
Wbrew pozorom, dziewiczą Wyspę odwiedza dużo turystów, zachwycając się ciszą, spokojem i jej dzikością.
Takie miejsce nie powinno być zniszczone parkiem rozrywki i to takiego formatu! Skąd te pomysły kompletnie oderwane od obecnego charakteru tych miejsc?
 Paweł
 Iława, Poniedziałek 23-10-2017

37547. 
Odnośnie wpisu numer: 37542

Tak przebiegało w latach 2001-15 mocowanie się świata konstrukcji (PiS) ze światem destrukcji (PO) na terenie miasta Lubawa, czyli po "polskiej" stronie powiatu iławskiego za rzeką Drwęcą.
 bazalt
 skorupa ziemska, Poniedziałek 23-10-2017

37546. 
Odnośnie wpisu numer: 37541

Szanowni mieszkańcy Osiedla Piastowskiego!
Hałas nowej fabryki produkcji papieru higienicznego to nie koniec świata.
Można zaradzić. I nie tylko tłumiki odpowiednie na dachu i ogrodzeniu.
Można zawołać na pomoc... przyrodę!
Należy w całym pasie drogowym wzdłuż ul. Ziemowita, czyli przed fabryką POL-MAK, na odcinku od obwodnicy średnicowej aż po osiedle domków Księżnej Dobrawy, zasadzić szybko-rosnącą roślinność liściastą, najlepiej brzozę, ale gęsto, pasem wijącym się jak wąż, ale szerokim na minimum 10-metrów, niemal jak lasek.
Będzie naprawdę piękna, zdrowa, skuteczna oraz fajna naturalna zasłona wygłuszająca nie tylko fabrykę, ale również inne firmy przeładunkowe oraz tartaczne wokół z tej strony węzła kolejowego, bo stamtąd też idzie hałas nocny na osiedla mieszkaniowe.
Ja wiem co mówię, bo pomagałem w takich akcjach np. w Ostródzie przy starej drodze krajowej numer 7.
Nuże kochani! Pisać wniosek zbiorowy mieszkańców osiedla do ratusza o kompleksowe nasadzenie roślinności. Będzie dobrze! Ormowiec to wie.
 Ormowiec, również ogrodnik
 Iława, Poniedziałek 23-10-2017

37545. 
Odnośnie wpisu numer: 37539

Panie Henryku!
Niech Pan przestanie się krygować, bo od początku kadencji tejże Rady Powiatu [...] nie raz i nie dwa był Pan o to pytany i tyle samo razy odpowiadał Pan, że się tym zajmie.
Tymczasem kadencja upływa spokojnie i bez żadnych przeszkód...
 Paweł
 Iława, Poniedziałek 23-10-2017

37544. 
Odnośnie wpisu numer: 37494

[...] skoro jesteśmy na fali, to może warto iść za ciosem i pomyśleć poza potrzebnymi inwestycjami w infrastrukturę (przejazd Wyszyńskiego, drogi, chodniki i place zabaw) o inwestycjach w przyszłość. Na przykład wyciąg nart wodnych na małym Jezioraku oraz bardzo duża inwestycja, która na pewno się zwróci, mianowicie park rozrywki na wyspie Wielka Żuława w stylu: http://www.energylandia.pl
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ, aby się wybić trzeba wychodzić poza schematy. Proszę o opinie, czy taki park rozrywki w sąsiedztwie Iławy to ciekawy kierunek rozwoju dla miasta?
 Aleksander Krygier
 Iława, Niedziela 22-10-2017

37543. 
Odnośnie wpisu numer: 37538

Ustawki na stanowiskach sutych znam z nasłuchu i nie tylko.
Oczywista sprawa, że rozchodzi się tym cwaniakom o sporawe podbicie emerytury, bo 4 lata na stanowisku starostów to chyba nie lada gratka i coś przyrasta, no nie?
Ale co innego wam zdradzę.
Otóż niektórzy z PO, PSL, a nawet SLD już ustawiają się do Rady Powiatu z pierwszego miejsca startować, co bankowo mają np. z listy PiS, aby tylko się załapać do budżetówki dobrze płatnej
Niebawem będziecie wiedzieć kto... ale ja wiem już dziś. Może opowiem.
 Ormowiec
 Iława, Niedziela 22-10-2017

37542. 
Odnośnie wpisu numer: 37536

Lęki i nadzieje mieszkańców miasta Iławy w latach 2001-2015.
Wybory do Sejmu RP.
 bazalt
 skorupa ziemska, Niedziela 22-10-2017

37541. 
Fabryka POL-MAK za Osiedlem Piastowskim wciąż hałasuje.
W wypowiedzi na łamach Kuriera właściciel Pan Dariusz Makowiak lansuje się na altruistę. Tym samym uspakaja.
Jednak zakład po opublikowanym artykule w KI pracował cicho tylko przez dwa tygodnie, tzn. w czasie, w którym przeprowadzano badania na emisję hałasu. Wyniki miały zadecydować o założeniu (bądź nie) tłumików przemysłowych.
Od kilku dni znowu tragedia! Zakład ponownie wystartował pełną parą i znów nie przestrzega decybeli. Czyli w czasie badania normy wypadły pomyślnie, a więc tłumików nie założono. Obecnie nie można tutaj normalnie spać, ani odpoczywać.
A właściciel fabryki zastanawia się, czy obok nie wybudować kolejnej hali, bo Iława, jak stwierdza, to miasto "jak mało które przygotowane jest na nowe inwestycje". [...]
Ciekawe, co zrobi w obecnej sytuacji nasz "przygotowany inwestycyjnie" Urząd Miasta Iławy...?
Poziomy dopuszczalne hałasu określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Środowiska (50 Hz w dzień, a w nocy 40 Hz). Cieszę się, że granicząc ze strefą ekonomiczną nie musimy cierpieć, bo za nami stoi polskie prawo! [...]
 personalia do wiadomości redakcji
 Iława, Niedziela 22-10-2017

37540. 
ZBYSZEK MA POMYSŁ NA SZLABANY

Zmora kierowców i pieszych: przejazd kolejowy przy białym kościele w Iławie. Zbigniew Przepiórski wpadł na pomysł, który problemu pod szlabanem nie rozwiązuje, ale zniecierpliwionym mógłby ułatwić czekanie. Czy faktycznie to dobra myśl?
O szczegółach czytaj w Kurierze na stronie 4.
 KURIERZY
 redakcja, Niedziela 22-10-2017

37539. 
Odnośnie wpisu numer: 37533

Dla mnie też to niepojęte.
Zrobię wszystko, by dowiedzieć się i ujawnić publicznie, jak możliwe było założenie tzw. "koła radnych PiS" w powiecie, gdy nie ma wśród nich (!) ani jednego członka PiS.
Miejmy nadzieję, że maksyma: liczy się tylko kasa, będzie funkcjonować tylko w układach kolesiowskich. Nie znajduję innego wytłumaczenia na to, co dziś jeszcze funkcjonuje w Radzie Powiatu.
Takie precedensy w sposób niezasłużony osłabiają wizerunek partii PiS, której jestem pełnomocnikiem.
Zapewniam, że przenikanie stanowisk na linii PO do jakiegoś zmyślonego "klubu PiS" nie ma nic wspólnego z dzisiejszym prowadzeniem działalności iławskiego PiS.
 HENRYK WITKOWSKI, pełnomocnik Komitetu Terenowego PiS
 Iława, Sobota 21-10-2017

37538. 
Odnośnie wpisu numer: 31775

Pani "mieszkanko"!
Świetna odpowiedź znajduje się pod wpisem nr 31775, opublikowanym tuż po ostatnich wyborach samorządowych w roku 2014.

* * *

„[...] W powiecie iławskim dokonała się swoista Targowica. Ewenement na skalę kraju, który trzeba nagłaśniać. Okazało się, że oddając głos na opozycję w stosunku do PO, mimo głosowania na PiS de facto wyborcy wsparli PO.
Mamy więc na stołku starostę wydmuszkę z PiS i całe PO razem wzięte. Hordejukowa zostaje na stanowisku doradcy za 140 tys. rocznie a niejaki zarząd starostwa to cała wierchuszka PO - z Taborek, Standarą oraz Rygielskim na czele. Mało tego, Rygielski został etatowym pracownikiem tegoż urzędu. Już widać kto tu będzie pociągał za sznurki. Zanim Polański się obejrzy, Hordejukowa z Rygielskim trzy razy go obskoczą a on nie będzie wiedział i tak gdzie są. [...]”

* * *

Czytaj dalej - w odnośniku [numerycznym - powyżej].
 bazalt
 skorupa ziemska, Sobota 21-10-2017

37537. 
Odnośnie wpisu numer: 37533

Zobaczymy przy zbliżających się wyborach lokalnych w przyszłym roku.
Zobaczymy czy mamy inteligencję czy patologię.
 iławianin [349]
 Iława, Sobota 21-10-2017

37536. 
Odnośnie wpisu numer: 37483

Poparcie w wyborach lokalnych na stanowisko Wójta Gminy Iława.
Krzysztof Harmaciński:

56,60 % - 2002
70,10 % - 2006
63,10 % - 2010
56,00 % - 2014

Najpierw dominacja, a ostatnio przewaga tendencji spadkowej.
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 20-10-2017

37533. 
Odnośnie wpisu numer: 37529

Panie Henryku Witkowski!
Dowiaduję się w Pana wpisie, że Jarosław Piechotka, radny powiatu oraz jednocześnie dyrektor Centrum Sportu w Suszu, nie ma nic wspólnego z członkostwem w partii PiS.
Dziwne, bo w Suszu właśnie radny Piechotka jest kojarzony z partią PiS.
Czy jest możliwość wytłumaczenia tego?
Jak to możliwe, że członek klubu radnych PiS w Radzie Powiatu Iławskiego objął tak ważne stanowisko jak zarządzanie i koordynacja sportu w Suszu? Bo przecież miastem Susz, jego wydziałami i instytucjami (CSiR) zarządza oraz nominuje dyrektorów burmistrz Pietrzykowski, który jest członkiem Platformy.
Nic z tego nie rozumiem. O co w tym wszystkim chodzi?
 mieszkanka Susza
 Susz, Czwartek 19-10-2017

37532. 
Odnośnie wpisu numer: 37526

Panie i Panowie, oto oficjalne stanowisko Burmistrza Miasta w temacie przejazdu kolejowego w centrum Iławy.
Interpretuję je tak: NIE BĘDZIE ANI WIADUKTU ANI TUNELU.
Takie jest rządzenie ponad 30-tysięcznym miastem. Ani poprzedni, ani ten burmistrz nie dźwigają tematu! Żaden z nich już niczego nie poprawi, ale bądźmy skorzy do poprawy tego, kto na tym stanowisku [pracuje] za najwyższą z możliwych w kraju wypłat - przyznając ją sobie samemu.
Turystyka? Rozwój? - chyba nie w Iławie.
 kolejowy
 Iława, Czwartek 19-10-2017

37531. 
ON JEDEN MI POMÓGŁ!

Pani Halina Świerczewska (83 l.) mieszka samotnie, dlatego nie mogła sobie poradzić z dokuczliwym problemem w mieszkaniu. Sytuację pomógł rozwiązać policjant dzielnicowy. Aspirant Tomasz Grysz sam wyczuł, że coś jest nie tak. Kobieta, w podzięce za bezinteresowną pomoc, opowiedziała gazecie może i banalną, ale wzruszającą historię. Tak niewiele trzeba, a jak wiele...
Czytaj na stronie 3.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 19-10-2017

37530. 
Ooooj będzie się działo podczas najbliższych wyborów samorządowych.
Wreszcie pojawi się w ordynacji wyborczej zakaz równoległego startu na różne stanowiska w różnych organach.
Komisje wyborcze od lat były/nadal są zdominowane przez malwersantów z PO-PSL, które zasłynęły w całym kraju cudami nad urną, zwłaszcza w roku 2014 na poziomie zbiorczym do sejmików wojewódzkich, dlatego rząd wprowadza:
- przezroczyste urny do głosowania
- kamery w lokalach wyborczych
- jednolite karty wyborcze
 anty-bolszewik
 Iława, Czwartek 19-10-2017

37529. 
Odnośnie wpisu numer: 37421

Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego
Szanowny Pan MICHAŁ MŁOTEK

W związku z rozbieżnościami w oświadczeniach majątkowych radnego powiatu Jarosława Piechotki z Zalewa, w trosce o dobre imię rady powiatu iławskiego, proszę o odpowiednie (zgodne z przepisami o samorządzie terytorialnym) kroki formalne wobec wyżej wymienionego radnego.

Przeszkodą w odpowiednim stosowaniu prawa nie może być zasłanianie się terminem „niedopatrzenie” przy podawaniu dwóch różnych oświadczeń majątkowych dla jednej osoby.

Nawet jeśli „tylko” niedopatrzeniem było podanie dwóch różnych zeznań, nie może to być traktowane jako zwolnienie od jego odpowiedzialności i wykonywania obowiązków radnego w zgodzie z przepisami o samorządzie terytorialnym.

Chciałbym też wyraźnie zaznaczyć, w trosce o dobre imię partii „Prawo i Sprawiedliwość”, że radny Jarosław Piechotka nie jest członkiem PiS.
 HENRYK WITKOWSKI, pełnomocnik Komitetu Terenowego PiS
 Iława, Czwartek 19-10-2017

37528. 
GWAŁT W CENTRUM MIASTA

Rafał K. (32 l.) wyszedł z więzienia. Nożem zmusił chłopaka siedzącego na ławce do uległości i wykorzystał go seksualnie. Jak to możliwe w centrum miasta...?!
O szczegółach czytaj na stronie 2 w bieżącym wydaniu Kuriera od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 18-10-2017

37527. 
Odnośnie wpisu numer: 37525

Jednemu i drugiemu, od najmłodszych lat, rodzice podawali siarę od krowy na wzgląd zawartości immunoglobulin i właściwości pozytywnie wpływających na naturalne mechanizmy obronne organizmu.
Chłopy wyrosłe zdrowe jak dęby - nie takie ja wy, rachityczne osobniki.
 Marszałek
 Iława, Środa 18-10-2017

37526. 
Odnośnie wpisu numer: 37453

Szanowna Pani.
Dziękuje za Pani życzliwe zainteresowanie naszymi iławskimi problemami. Przesłany przez Panią materiał dotyczący programu dodatkowych środków na remonty linii kolejowych analizowaliśmy już wcześniej i niestety nie wpisujemy się w ten program, gdyż obejmuje on jedynie inwestycje poprawiające parametry linii kolejowych. Budowa wiaduktu koło "białego kościoła" nie przełoży się na poprawę żadnego z problemów wskazanych w powyższym programie.
Pragnę jednak poinformować, iż wciąż czynimy starania aby rozwiązanie problemu skrzyżowania linii kolejowej E65 i drogi wojewódzkiej 536 przy "białym" kościele stało się elementem Krajowego Programu Kolejowego (KPK). W tym celu złożyłem stosowne uwagi do KPK, które zostały potraktowane jako wstęp do dalszych rozmów.
W chwili obecnej prowadzimy w tej sprawie intensywną korespondencję z Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie.
Jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie oraz liczę na dalszą życzliwość.
Z poważaniem:
 Adam Żyliński
 Iława, Środa 18-10-2017

37525. 
W felietonie z ubiegłego wydania pt. „Rzeczpospolita ludowa jak kostka” Bartosz Gonzales pisze o dwóch takich, co... na wsi się urodzili w kraju za miastem.
Wychowali się tam, nauczyli się pierwszych liter, a po kilkunastu latach zostali doktorami. Wykarmieni zostali na surowym, niepasteryzowanym mleku, swojskim chlebie, serze, twarogu, maśle, a przede wszystkim na szpeku.
Pierwszy to Roman Żuralski z Kazanic, czyli z „Polski”, jak dawniej zwykło się mawiać, doktor nauk medycznych. Drugi to Feliks Rochowicz z Kałdun, czyli z „Prus”, od „Krzyżaków”, doktor nauk sportowych.
Sport i medycyna – logiczna całość, bo sport to zdrowie. Żuralski dodaje do tego jeszcze „ćwiczenia” odpornościowe. Podkreśla, że normalny człowiek musi czasami przebywać w mikroklimacie chlewni, obory, kurnika, by tam wśród miliardów bakterii zdobyć naturalną odporność.
 wyborowy
 Gorzelnia Gminna Iława, Środa 18-10-2017

37524. 
Odnośnie wpisu numer: 37520

Chlał gdzie i jak popadło, bez umiaru.
Jeździł samochodem nawalony jak meserszmit w locie nurkowym.
Cwaniakował, popisywał się, wygrażał, świrował, szpanował, ustawiał.
Okładał kobietę pięściami, przekupywał urzędników, opluwał dzieci.
Wyzywał nawet sprzątaczkę na cmentarzu, bo niby źle omiotła aleję.
Jak chłopczyk w piaskownicy, gdy uderzył w samochód, wiał jak tchórz.
A gdy go ludzie dorwali w pościgu, skomlał o litość jak pies bez łapy.
ZERO.
 dzban bez ucha
 NML, Środa 18-10-2017

37523. 
TAKIEGO „KAPERA” PAMIĘTA JESZCZE WIELU

Dzisiejsza restauracja „Kaper” nad Małym Jeziorakiem pełniła przed wojną funkcję stajni i wozowni. Prawdopodobnie była tu również pierwsza w Iławie poczta. Obiekt jeszcze w latach 80. wyglądał tak, jak na zdjęciu.
O tym i innych budynkach z ulicy Sobieskiego opowiedzieli przewodnicy Dariusz Paczkowski i Michał Młotek.
Foto-relacja z wyprawy w bieżącym wydaniu Kuriera! (od środy 18.10).
 KURIERZY
 redakcja, Środa 18-10-2017

37522. 
Odnośnie wpisu numer: 37514

Nie wiem, czy ktokolwiek w Suszu zorganizował tyle wyjazdów dla dzieciaków i w tak dalekie miejsca, nawet przez cały okres swojej pracy, co Pani Paulina przez te niecałe dwa lata.
Moje dzieci chodzą na zajęcia praktycznie od samego początku. Jesteśmy bardzo zadowoleni, dzieci z chęcią biegną na zajęcia i wracają z nich szczęśliwe. Oprócz wyjazdów ciągle Pani Paulina wymyśla im jakieś niespodzianki i atrakcje. Od wielu lat tak wiele się nie działo w Suszu dla dzieci, a to wszystko za sprawą tylko jednej osoby. Tak naprawdę to robi naszym dzieciom ogromną przysługę, bo wiele razy, kiedy mogłaby zabrać syna i jechać z nim sama, to zabiera również nasze dzieci i zapewnia im masę atrakcji, bo oprócz gier dzieciaki wiele zwiedzają i odwiedzają ciekawe miejsca. Co więcej własnym samochodem i nawet złotówki nie chce od rodziców...
Zamiast wesprzeć i docenić, że komuś się chce, pomóc... to jeszcze się krytykuje. [...]
 Mag.
 Susz, Wtorek 17-10-2017

37521. 
Odnośnie wpisu numer: 37518

[...] Jeszcze raz przypominam powiedzenie.
"Nie dzieje się krzywda, kto ją chce"!
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Wtorek 17-10-2017

37520. 
NAWALONY MAJSTER-KLEPKA NABROIŁ I ZWIAŁ

Znany biznesmen drzewny i sponsor piłkarzy KS „Drwęca” po pijaku w centrum Nowego Miasta spowodował wypadek i uciekł. Teraz prezesowi firmy parkietowej Zygmuntowi D. grozi odsiadka i wysoka grzywna. Jeśli jeszcze w stanie brzemiennym pokrzywdzona straci dziecko, to prezes będzie miał przechlapane.

http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Brak-piatej-klepki-/5086
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 17-10-2017

37518. 
Odnośnie wpisu numer: 37500

Pytasz w jakich latach był remont linii kolejowej Warszawa-Gdynia?
Bodajże od 2006 do 2014.
Wtedy, tak samo jak nieprzerwanie do dziś, tu i teraz, Iławą i powiatem rządzi Platforma. Burmistrzem Miasta Iławy przez dwie kadencje był Pan Ptasznik, zastępcą Pani Hordejuk, a spowiednikiem i kardynałem - Pan Rygielski. Kawę im parzył młody Pan Młotek, a gazety do biura przynosił chyba Pan Polański.
Ich wszystkich nie ma co już rozliczać, bo nie ma z czego. Oni są już skompromitowani i odpłyną w niebyt.
To zadziwiające jest, że dziś nie ma chętnych żeby pamiętać, iż prawie wszystkie te postaci do lokalnego życia politycznego wprowadzał właśnie ten sam Adam Żyliński.
Nawet podczas nieobecności w Iławie, gdy był posłem w Warszawie oraz członkiem Zarządu Województwa w Olsztynie, to ci ludzie nadal - takie są fakty - jechali po ścieżce Żylińskiego.
Podobno pokłócili się i podzielili na dwie grupy przed kolejnymi wyborami lokalnymi w 2014 roku. Podobno poszło o duże ambicje, małe ambicyjki i brudne sprawy jednego z dzieciaków, ale plotek nie będę powtarzał, bo podobno ostro tutaj cenzurują, więc pass. Wiadomo jedynie, że aspiranci chcieli pokąsać swego mistrza.
Dlatego rozumiem, że teraz będzie naprawiał Żyliński również, a może przede wszystkim własne zaniechania i nie tylko z budową wiaduktu przy białym kościele, ale również swe pomyłki personalne. Zgadza się, grzech zaniechania to jeden z grzechów głównych.
Czyżby, oprócz kilku lat remontu trasy kolejowej, zegar czasu przestał tykać w Iławie? Czyżby przed i po tym remoncie Iława już nie posiadała własnej historii? Czyżby przed i po nie rządził nią człowiek z całą machiną Ratusza i nie pobierał za to sowitego wynagrodzenia? Czyżby to była jakaś kolejna abdykacja od odpowiedzialności?
 epileptyk
 Iława, Wtorek 17-10-2017

37517. 
Odnośnie wpisu numer: 37516

Pytasz co znaczy "wójt dał rozkaz"? Nie kumasz? To znaczy, że wójt oraz dyrektorzy w gminie to jedna sitwa. [...]
Zło rozpoczęło się w końcówce lat 90. Rzadko kiedy dyrektorem zostawał mocny nauczyciel, bowiem przyszedł czas na luzactwo w szkole, zatem dyrektor musiał być odpowiedni. Popatrzcie na teren, cofając się 20 lat w tył, kto i gdzie zostawał dyrektorem szkoły.
* * *
W szkole w Szwarcenowie był syf i malaria, o czym mądrzejsi mieszkańcy wiedzieli, jak się uczy, jakie w szkole są zwyczaje, ile godzin niektórzy nauczyciele opuszczali lekcję, jak je prowadzili, kiedy odrabiali, jak kombinowano z wynajmowaniem sali gimnastycznej, za ile tzw. orlika podwykonawca wykonał. Wielu mądrych mieszkańców ucieszyło się aferze "umarłych" na listach wycieczkowych, bo liczyli ze nastanie porządek w szkole. Też podpisałbym listę w ciemno zawierzając dyrektorowi. Ale wpadli. Natomiast co wydarzyło się dalej, że niby winni a niewinni, że zwolniono dyra ze stanowiska i nauczycieli z pracy, to sprawa sprawiedliwości, by latami na jasne rozwikłanie czekać. [...]
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Wtorek 17-10-2017

37516. 
Odnośnie wpisu numer: 37515

Zwolnienia nie były bezpodstawne. Ci, którzy zostali pozbawieni pracy mają to na własne życzenie. Nauczyciele nie potrafią czytać co podpisują? To po co biorą się za uczenie?
Zwalniał dyrektor, ale szkoła z dyrektorem podlega bezpośrednio pod wójta gminy. Zastanówmy się kto dał rozkaz?
Po drugie, rozkaz był słuszny, bo źle rzeczy działy się w tej szkole.
Po trzecie. Ci, którzy wrócili do pracy, to tylko żeby chorować. Każdy robi co chce udając aniołka. I jeszcze modlą się w stylu retro-arab-party.
 Jurek
 Wonna, Poniedziałek 16-10-2017

37515. 
Odnośnie wpisu numer: 37513

Gdyby sąd uznał te osoby za "winne" to czy przywracałby je do pracy i zasądzał zaległe wynagrodzenia? Jeżeli ktoś jest uznany za winnego, to zostaje ukarany. Czy widziałeś wyrok sądu, który uznał te osoby za winne, czy powtarzasz plotki?
 mieszkanka
 Szwarcenowo, Poniedziałek 16-10-2017

37514. 
Odnośnie wpisu numer: 37512

A nie przyszło Ci do głowy, że Pani prowadząca SKAMĘ jest również a może przede wszystkim Mamą i np. poświęcając swój prywatny czas na wyjazdy, chce go również spędzać ze swoim Synkiem?
Poza tym logiczne jest, że prawdziwi pasjonaci dzielą się swoimi pasjami a ideałem jest, jeżeli ich najbliżsi podzielają ich zainteresowania. Uważam, że tak jest również w tym przypadku i nie ma sensu drążyć tematu.
 suszanin z wyboru
 Susz, Poniedziałek 16-10-2017

37513. 
Odnośnie wpisu numer: 37511

Widać, że nie znasz się na przepisach kto może w szkole zatrudniać i zwalniać. Taką władzę ma tylko dyrektor szkoły.
A słyszałeś czasami o takim wyroku "winny" ale ze względu na niską czynu szkodliwość sąd stwierdza, że odstąpi od ukarania, co? Ale to nie znaczy, że ktoś nie jest winny. Oznacza to tylko tyle, że nie zostanie ukarany. [...]
 mieszkaniec
 Szwarcenowo, Poniedziałek 16-10-2017

37512. 
W Suszu powstała fajna inicjatywa dla dzieci SKAMA.
Wszystko dobrze, tylko zadziwia jeden fakt. Czemu na wszystkie ciekawe wyjazdy prowadząca zabiera swojego syna? Czy nie ma dzieci w Suszu?
 suszak
 Susz, Niedziela 15-10-2017

37511. 
Odnośnie wpisu numer: 37510

Cała gmina Biskupiec wie, że wójt A. Dobek ze szkoły w Szwarcenowie zwolnił nauczycieli w trybie natychmiastowym, czyli dyscyplinarnie. I póki co przegrał, bo sąd w maju nakazał ich przywrócić do pracy w ciągu 7 dni od orzeczenia, to jak mogli być winni? I nakazał wypłacić zaległe pensje.
Wójt natomiast odwołał się wyżej zatrudniwszy adwokata na koszt gminy.
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Niedziela 15-10-2017

37510. 
Odnośnie wpisu numer: 37507

[...] Po pierwsze, nie wójt zwolnił nauczycieli. [...]
Po drugie, zapomniałeś napisać, że sąd uznał ich winnymi czynu.
Po trzecie, mieszkańcy cieszą się, że ich nie ma. Przynajmniej teraz dzieci są w końcu uczone, a nie jak za czasów poprzednika.
 mieszkaniec
 Szwarcenowo, Piątek 13-10-2017

37509. 
Odnośnie wpisu numer: 37505

Koleś, który od kilku dni, tygodni czy miesięcy jest rezydentem i udaje lekarza, zdążył już protestować w "obronie sądów", zaliczyć paradę gejów i zorganizować strajk głodowy w sprawie podwyżek płac, które i tak by dostał od 1 stycznia, bo rząd te ogromne pieniądze odzyskane z łapania złodziejstwa chce przerzucić też na szpitale.
Delikwent w białym kitlu na praktykę i wypracowanie doświadczenia nie ma czasu, ale nieważne, bo i tak planuje wyjechać do Niemiec zaglądać w kiszkę starym esesmanom i młodym islamistom.
No dobra, niech jedzie sobie być lekarzem gdzie indziej, ale delikwent powinien najpierw zwrócić nakłady, które w kwocie kilkuset tysięcy państwo polskie, czyli my wszyscy, ponieśliśmy na jego edukację.
Przez dwie kadencje bandyckich rządów malarza kominów Tuska i lekarki Kopaczowej rezydenci nie dostali ani grosza podwyżki, a jednak nie było protestów. Niezadowolenie zaczęło się dopiero od momentu, kiedy rządy przejęła prawica. Na dodatek protesty są podkręcane przez Kopaczową (PO) i Arłukowicza (SLD), czyli ministrów, którzy doprowadzili opiekę zdrowotną na skraj zapaści.
Monty Python by tego nie wymyślił.
W tym strajku udział KOD-omitów i wszelkiej maści lewackich celebrytów oraz brak dialogu mimo propozycji podwyżek, dopełnia całości obrazu.
Znam sytuację w służbie zdrowia na tyle, aby wiedzieć, jak jest. Dlatego znowu należy przyznać rację Kaczystom, że uczeń nie może zarabiać tyle samo co mistrz, a ta zadufana w sobie gówniarzeria żąda nawet więcej!
Widzę to tak.
Zbierajcie swoje inteligentne dupska w troki i wypad z Polski. Damy radę bez was. Tylko, zanim wsiądziecie do samolotu, oddawać kasę za naukę!
 Zbigniew
 Bydgoszcz, Piątek 13-10-2017

37508. 
Odnośnie wpisu numer: 37505

Ześlizgnąłem się na schodach, ścięgno Achillesa zabolało na tyle, że zgłosiłem się na SOR. Lekarka młoda i piękna, zapytawszy co dolega i nie dotykając ścięgna, ale okiem tylko błysnąwszy, wydała kuriozalną ordynację: "Zerwanie ścięgna i skręcenie stawu skokowego. Gips!".
No to ja do niej: "Zerwane ścięgno trzeba zszyć, a nie od razu w gips pakować". Wiedząc jak się zachowuje stopa po pełnym zerwaniu ścięgna rzekłem, że nie zgadzam się na gips i proszę o rentgen i skierowanie do specjalisty. Bardzo była niezadowolona z moich wymądrzeń, lecz nie wiedząc z kim może mieć przyjemność, wypisuje mi kwit do prześwietlenia w szpitalu. Tam, pani wykonująca prześwietlenie, niczego złego w stawie nie spostrzegła. Opis fotografii rentgenowskiej następujący: "Naderwane ścięgno i skręcenie stawu skokowego". Uparcie dążę dalej do wypisania mi skierowania „pilne!”, czemu już specjalnie nie upierała się, ale odstręczając słowami: "I tak będzie pan czekał tydzień". Moja odpowiedź była natychmiastowa: "Nie będę, już umówiony jestem na jutro". Tak było. Specjalista zanim zapytał, czy mam prześwietlenie. Po wnikliwym dotyku ścięgna, ordynuje: "Ma pan zapalenie ścięgna, przepisuję olfen". Ja jednak uporczywie pytam się go, czy tu nie jest coś gorszego, czemu bardzo się zdziwił i zapytał: "A ma pan prześwietlenie i opis?" Odpowiedziałem, że mam, po wczorajszej wizycie na SOR. Jak zdjęcie obejrzał i opis przeczytał, to uśmiał się bez miary razem ze mną, dodając: "Bardzo dobrze, że nie pozwolił Pan założyć gipsu, gdyż groziłoby nawet amputacją stopy".

Uważajcie wiec na rezydentów. Wiadomo, że studia medyczne, lekarskie są niełatwe, ale i nie za trudne, pod warunkiem kto się wybiera. Jeśli masz głowę do nauki biologii, chemii, ciągnie cię do wiedzy od przedszkolaka, potem sam chętnie penetrujesz ją dla ciekawości, jesteś za nauką, nie dla kasy, a dla pasji i powołania nawet (niekoniecznie ono musi być), to wówczas pomyśl o medycynie. Ale, jeśli rodzina cię wysyła, załatwia korepetycje, by dostać się na ten wydział, to daruj sobie, bo jesteś zwyczajnie niegodny tego zawodu.
 Marszałek
 Iława, Piątek 13-10-2017

37507. 
Sprawa zwolnionych dyscyplinarnie nauczycieli wraz dyrektorem szkoły w Szwarcenowie dwa lata temu przez Wójta Gminy Biskupiec Pomorski Arkadiusza Dobka (PO).
Wedle orzeczenia Sądu Pracy, zostali przywróceni do pracy. Jednak Wójt odwołał się do instancji wyższej.
Sprawa w sądzie toczy się dalej. Minęło już 2 miesiące się od odwołania, a wyników nie ma. Mieszkańcy Szwarcenowa, zaniepokojeni, czekają finału, bowiem niektórzy nauczyciele są bez pracy i środków do życia.
 Ziomal
 Nowe Miasto Lubawskie, Piątek 13-10-2017

37505. 
Odnośnie wpisu numer: 37502

Czy w słynnym iławskim szpitalu też pracują młodzi lekarze-rezydenci?
Czy również przyłączyli się do strajku ws. podwyżek zarobków?
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 12-10-2017

37504. 
Platfusy to mafia na usługach Berlina i Moskwy.
Od roku 2007 z budżetu płacili haracz aż 60 milionów dolarów odsetek (rocznie!) za dostęp Polski do kredytu, którego... nigdy nie wzięliśmy!

Rygielski - won!
Hordejuk - won!
Polański - won!
Kastrau - won!
Pietrzykowski - won!

Platfusy, wszyscy won! Wszyscy won! Wszyscy won! Wszyscy won!
 anty-PO
 Susz, Czwartek 12-10-2017

37503. 
Odnośnie wpisu numer: 37501

Dlaczego ocenzurowaliście mój wpis?
Nic nie było obraźliwego.
[...] [...] [...]
 Jan
 Iława, Środa 11-10-2017
Odp. 
Owszem: „Nic nie było obraźliwego”. Było o wiele-wiele gorzej. Ordynarnie łżesz.
Obszerna relacja ze spotkania w ratuszu była opublikowana w Kurierze. Cytowaliśmy najważniejsze postulaty mieszkańców Starego Miasta, a następnie zobowiązanie, którego podjęli się urzędnicy ratusza oraz spółdzielni.

* * *

Przy tej okazji kosmetyczne słowo z laboratorium do wszelkiej maści niziołków. Możecie na Forum Kuriera wypowiedzieć nawet najbardziej piramidalną bzdurę, niedorzeczność czy kłamstwo, a nawet obelgę. Ale pod jednym warunkiem: podpiszcie się swoimi prawdziwymi personaliami, aby szerokie audytorium wiedziało, kto jest autorem lotu w otchłań.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 12-10-2017

37502. 
LEKARZ DO PACJENTKI: DO DOMU POPIJAĆ ZIÓŁKA

Renata zgłosiła się do szpitala w Iławie z silnym bólem brzucha. Badanie, kroplówka i wypisano ją do domu z zaleceniem jedzenia... karczocha. Jednak stan kobiety pogarszał się tak bardzo, że bliscy dowieźli ją tym razem do prywatnej kliniki w Mszanowie. Tu szok! Konieczna operacja ratująca życie. Teraz poszkodowana domaga się zwrotu kosztów leczenia prywatnego. Co na to szpital? Rzecznik jak zwykle milczy.
Czytaj więcej w bieżącym wydaniu Kuriera od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Środa 11-10-2017

37501. 
Odnośnie wpisu numer: 37494

Na spotkaniu w ratuszu z burmistrzem w sprawie działki po kotłowni na Starym Mieście było ok. 35 mieszkańców. Ja być nie mogłem niestety, ale popieram sąsiadów, którzy byli. [...]
Zgłosiliśmy postulat żeby burmistrz wydzielił kawałek z tej działki, by zrobić kilka miejsc parkingowych i zieleni trochę.
[...]
A na spotkaniu konsultacyjnym w spółdzielni było chyba 44 osoby, więc porównywalna ilość osób. I to nie było "olanie tematu", jak pan to określił.
Teraz my, mieszkańcy zostaliśmy z niczym, bo spółdzielnia wstrzymała swoje działania [...].
 Jan
 Iława, Wtorek 10-10-2017

37500. 
Odnośnie wpisu numer: 37498

Ha ha ha!
Jak tak dokładnie pamiętasz to przypomnij w jakich latach był remont linii kolejowej? Dobrych kilka lat po Żylińskim.
Zadziwiające, że dziś nie ma chętnych do rozliczenia władz samorządu z okresu panowania burmistrza W. Ptasznika i wiceburmistrz B. Hordejuk.
Grzech zaniechania to jeden z ich grzechów głównych.
 Piotrek
 Iława, Wtorek 10-10-2017

37499. 
DZIESIĘĆ LAT DLA PEDOFILÓW

Wyrok w sprawie pedofilów z Nowego Miasta Lubawskiego. Sąd skazał ich na 10 lat więzienia. Dwaj mężczyźni wykorzystywali chłopców w wieku od 8 do 13 lat. Obcowali z nimi płciowo i nagrywali filmy pornograficzne. Płacili chipsami i słodyczami.
Szczegóły tej bulwersującej sprawy publikujemy w bieżącym wydaniu Kuriera od środy.
 KURIERZY
 redakcja, Wtorek 10-10-2017

37498. 
Odnośnie wpisu numer: 37491

Z tego co pamiętam, to Adam Żyliński był burmistrzem Iławy przez 12 lat w serii kolejno trzech kadencji od roku 1990 do roku 2002:

- od 1990 do 1994
- od 1994 do 1998
- od 1998 do 2002

Rozumiem zatem, że teraz będzie naprawiał również, a może przede wszystkim własne zaniechania z budową wiaduktu przy białym kościele.
 epileptyk
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37497. 
Odnośnie wpisu numer: 37491

Oby się udało, Panie Adamie.
POWODZENIA :-)
Doświadczony samorządowiec wie co ludzi boli (a zwłaszcza kierowców).
 Kaśka U.W., lat 28
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37496. 
Odnośnie wpisu numer: 37493

SOWA & SOWA tym razem w Starym Spichlerzu zgarnia kolejną wiedzę tajemną. Pod młotek poszedł Pan [...] ze Starostwa.
Tajemnicza Sowa przyczajona w kawiarence nad brzegiem Małego Jeziorka zapisała w pamięci słowa pomiędzy stolikami wypowiadane o kandydaturze wspólnej, antyburmistrzowskiej, szykowanej w Starostwie w osobie Pana [...]. Tędy, och jaka szkoda, nie wchodzi w rachubę Pani radna-zaradna, by nie rozbijać głosów.
Klinem, który wbije się pomiędzy dwie strony ma być kandydat PiSowski, czyszcząc przedpole w drugiej turze obecnemu burmistrzowi, aby na okoliczność wypadnięcia kandydata PiS z dalszej edycji wyborów, zlegować mu głosy.
Taka to misterna gra szykuje się za rok na wybory samorządowe.
 Ormowiec
 Działki na Lipowym, Poniedziałek 09-10-2017

37495. 
Złodzieje mają nowy sposób: na "kontrolę jakości wody".
Żeby nie wzbudzać podejrzeń, do mieszkania dzwonią dwie sympatyczne kobiety, żeby wyglądało to na np. wizytę ze spółdzielni lub administracji. Wybierają zwłaszcza starsze i najlepiej samotne osoby, pod pretekstem sprawdzenia jakości wody.
W czasie wizyty fałszywa kontrolerka woła właścicielkę mieszkania np. do łazienki, gdzie najczęściej jest zainstalowany wodomierz, a jeśli nie, to inscenizuje pobranie próbki wody do zbadania.
W tym czasie druga z oszustek przeszukuje lokal. Zanim ofiara zorientuje się, że została okradziona, sprawców już nie ma w mieszkaniu.
 Agent J-23
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37494. 
Odnośnie wpisu numer: 37461

Jak się ma pieniądze to wszystko można zrealizować, także Pan, jako społecznik, zapewne dobrze był zorientowany w jakim stanie była/jest kasa miejska Iławy. Niechże więc Pan zastanowi się trochę, dlaczego "procedury" tyle trwają.

Mam gratulować czy co? Delegatów związków zawodowych znam na pęczki, sam kiedyś nim byłem. Wspólnot mieszkaniowych w Iławie jest kilkadziesiąt, więc zaszczytu zasiadania w zarządzie doświadczyła rzesza ludzi. Konsultantem ds. IBO został Pan bo widocznie "despota" nie jest takim despotą, jakiego próbują namalować, m.in. Pańskie ugrupowanie.

5 minut to aż nadto czasu na autoreklamę, zwłaszcza, że nie proponował niczego nowego, co nie byłoby już w prawie przewidziane. Taka krzywda?

Uważam, że nie trzeba być politykiem, wystarczy być społecznikiem by zorganizować festyn i nie robić z tego gwoździa programu, no chyba że już liczymy na głosy w wyborach, więc jak to dawniej bywało "igrzysk i chleba" dla ludu! Festyn a inwestycje to dwie bajki i dlatego ten pierwszy jest po prostu pierdołą i nie manić wspólnego z moim stosunkiem do ludzi! No trochę powagi!

Ja nie jestem fachowcem, to Pan mieni się iławską osobistością więc chyba pamięta Pan plany burmistrza? Jak nie poszperać w Kurierze, tam było na pewno. Ja nie aż tak ciekawym.

Szacun za przyznanie się do błędu ws. kosztów sprzątania ratusza.

Odnośnie wiaduktu - najpierw dyskusje "by się przydał wiadukt" a kiedy dochodzą głosy, że ratusz od roku działa w tej sprawie, nagle nie ma o co kruszyć kopii? Zapewne nie jest to złośliwość?

Ponownie ponawiam pytanie - po cholerę było zamieszanie w sprawie parkingu na Starówce?
 Piotrek
 Iława, Poniedziałek 09-10-2017

37493. 
Odnośnie wpisu numer: 37492

Czyżby w Iławie otwarto filię restauracji "Sowa i Przyjaciele"...?
 bazalt
 skorupa ziemska, Poniedziałek 09-10-2017

37492. 
Podsłuchane...
Pewne towarzystwo rozprawiało takie "zdanie", że w przyszłym roku z ratusza "popędzimy Żylińskiego". Główny pejcz w ręku już trzyma i smaruje ta, no, wszędobylska radna [...].
Tak gawędzili przy kuflu w pewnym, wydawało się im, pewnym miejscu.
Jeden z nich zgasił ich jednak koncertowo, że jeśli Hordejukowa ostatnio Żylińskiemu nie dała rady w 2014 roku, to radna [...] też nie da rady.
Po czym był głupi śmiech, skośny dowcip i rozeszli się po chałupach [...].
Było też o [...].
Takie mamy mocarne elity, które mówią o sobie "młode pokolenie".
 Ormowiec
 Działki na Lipowym, Poniedziałek 09-10-2017

37491. 
NAPRAWA NIEUDOLNOŚCI POPRZEDNIKÓW

Burmistrz Miasta Iławy ADAM ŻYLIŃSKI pilotuje budowę bezkolizyjnego skrzyżowania na przejeździe koło białego kościoła. Okazję do zdobycia funduszy daje aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego przez ministerstwo infrastruktury.
O szczegółach czytaj na stronie 18 w informacjach z ratusza.
 KURIERZY
 redakcja, Poniedziałek 09-10-2017

37489. 
Odnośnie wpisu numer: 37485

W samorządzie Iławy widzę wyjątkową koncyliacyjność.
Ugodowość występuje w każdej sprawie, czasem nawet za dużo jest tej ustępliwości. Myślę tu o dwóch postaciach: Burmistrzu Adamie Żylińskim i Przewodniczącym Rady Wojciechu Szymańskim.
Gdyby tak dalej zostało, to mamy wszyscy wygraną sprawę dla Iławy.
"Jeden drugiego brzemiona noście".
 Marszałek
 Iława, Niedziela 08-10-2017

37488. 
Odnośnie wpisu numer: 37428

Piszę sprostowanie do mojego postu.

"Jako smaczek utrzymanie porządku kosztowało 2015 roku 248 000 zł, a w 2016 już 685 000 zł. Czyli sprzątanie podrożało o 437 000 złotych."

Skontaktował się ze mną Pan Mariusz Korpalski [z Urzędu Miasta Iławy] i poinformował "kwota za sprzątanie biur ratuszowych dotyczy okresu 3 lat, a poprzednia była zawarta na okres jednego roku".
Pragę podziękować Panu Mariuszowi za kontakt i wyjaśnienie sprawy.
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Sobota 07-10-2017

37487. 
Ludzie! Mamy lodowisko jak ulał.
Tak szybkobieżnej inwestycji tośmy jeszcze w Iławie nie obserwowali.
Czyżby jakieś ważne wydarzenia nas czekały?
 Marszałek
 Iława, Sobota 07-10-2017

37485. 
Odnośnie wpisu numer: 37479

Jedyną szansą dla Iławy w nadchodzących wyborach jest człowiek, który będzie tak formalnie czy też nieformalnie powiązany z ugrupowaniem rządzącym.
To być albo nie być dla miasta, ludzi tutaj zamieszkujących i planujących swoją przyszłość z tym miastem.
Zostało niewiele czasu, aby uporządkować i sporządzić plany wyborcze!
 Natasza_pegeerówka
 droczyn, Sobota 07-10-2017

37483. 
Odnośnie wpisu numer: 37474

Moce i niemoce wójta Krzysztofa Harmacińskiego.
Wyniki głosowania w obwodach na Wójta Gminy Iława.

2010

44,9 % - Ławice
46,6 % - Franciszkowo
55,5 % - Gałdowo
57,6 % - Gromoty
60,1 % - Laseczno
62,9 % - Wikielec
66,9 % - Rudzienice
69,8 % - Nowa Wieś
71,0 % - Wola Kamieńska
71,1 % - Ząbrowo
73,6 % - Frednowy
75,5 % - Siemiany

2014

33,0 % - Franciszkowo
42,6 % - Laseczno
48,8 % - Ławice
54,1 % - Gałdowo
56,8 % - Rudzienice
57,0 % - Siemiany
59,3 % - Frednowy
59,4 % - Wikielec
60,7 % - Gromoty
62,3 % - Nowa Wieś
62,9 % - Ząbrowo
64,0 % - Wola Kamieńska

Największe spadki poparcia wyrażone w punktach procentowych:

18,5 p.p. - Siemiany
17,5 p.p. - Laseczno
14,3 p.p. - Frednowy
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 06-10-2017

37482. 
Odnośnie wpisu numer: 37453

W raporcie GDDKiA widać, że będzie budowana trasa ekspresowa S5 od Grudziądza przez Iławę do Ostródy.
[fragment od: 3m30s]
Moim zdaniem nie warto kruszyć kopii o wiadukt w lesie na DK-16, tylko mocno walczyć o wiadukt Wyszyńskiego/Grunwaldzka, a najlepiej o tunel pod torami.

 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Piątek 06-10-2017

37481. 
Odnośnie wpisu numer: 37459

U ciebie inwestor nic nie wskórał a ja dałem się podejść, bo obiecywał mi złote góry. No i dostawałem tysiaka rocznie za kabelek a dzisiaj mam inwestora na hipotece, bo umowa niby przejrzysta, ale te małe paragrafy najważniejsze. Jak chciałem dodzwonić się do inwestora to telefon milczy.
A takich jak ja jest w Szwarcenowie wiele.
I to co mówisz, że jak nie wiatraki to kurniki albo fotowoltaika. To ma sens. Ciekaw jestem co powstanie na mojej ziemi? Ale pewnie ja już o tym decydować nie będę, tylko inwestor.
Ciekawe czy ziemia parafialna, na której miały stać dwa wiatraki, też nie pójdzie pod młotek.
A wszystkiemu winien jest oligarcha, Zielony Zbychu, bo to jego szprycha a ja miałem pecha, bo go posłuchałem i wpadłem jak śliwka w kompot!
 Egon
 Szwarcenowo, Piątek 06-10-2017

37480. 
Odnośnie wpisu numer: 37475

Jeżeli już coś piszesz, to rzetelne.
Żona owego radnego-policjanta nie pracuje w Urzędzie Miejskim, tylko w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Pensje są uwłaczające przy wykonywanej pracy i wykształceniu owych ludzi - żaden rarytas. [...]
 Mały Joe
 Susz, Piątek 06-10-2017

37479. 
Odnośnie wpisu numer: 37468

Nawet gdyby kandydat miał 80 lat, to go nie dyskwalifikuje.
Tu chodzi o zerowe działania w radzie miasta; o wyrazistość, ideowość.
Chodzi o konkrety.
Jakie pomysły na miasto Iławę ma kandydat Brzozowski? Ktoś wie...?
Bycie porządnym człowiekiem wystarcza? Prowadzenie własnego biznesu wystarcza? A może coś jeszcze?
Warto pamiętać, że doktor rolnictwa Włodzimierz Ptasznik nie był nawet przeciętnym samorządowcem zanim został burmistrzem. Ba, on w ogóle nie był samorządowcem! Ludzie nie bardzo wiedzieli kim i skąd jest.
A jednak poparcie PO wystarczyło.
Tak więc kto wie, jeśli ludzie zagłosują teraz "przeciwko Żylińskiemu", to ktoś inny, niekoniecznie nawet młodszy, ma szanse. Pytanie tylko: kto?
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Piątek 06-10-2017

37477. 
Odnośnie wpisu numer: 37476

W oświadczeniach majątkowych [rocznych] kierownictwa iławskiego starostwa powiatowego czytam:

MAREK POLAŃSKI, Starosta
wynagrodzenie za pracę - 144.529,08 zł
fundusz socjalny - 308,00 zł

STANISŁAW KASTRAU, Wicestarosta
wynagrodzenie za pracę - 126.695,78 zł
środki pochodzące z ZFŚS - 308,00 zł

MACIEJ RYGIELSKI, członek Zarządu
wynagrodzenie za pracę - 115.808,72 zł
środki pochodzące z ZFŚS - 478,00zł

Pomoc socjalna z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a jego adresatami są zwłaszcza ci o najniższych dochodach.
Pomoc powinna być kierowana do osób faktycznie jej potrzebujących, np. do pracowników lub emerytów, którzy osiągają niski dochód na jedną osobę w rodzinie.
 Jola
 Iława, Piątek 06-10-2017

37476. 
OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE: STAROSTWO

Sprawdzamy stan majątkowy dyrektorów wydziałów Starostwa Powiatowego w Iławie za ubiegły rok 2016. Pod lupą znaleźli się:

* Benedykt Dutka,
* Włodzimierz Harmaciński,
* Ryszard Kabat,
* Jadwiga Kolman,
* Jadwiga Syguła.

Czytaj na stronie 10.
 KURIERZY
 redakcja, Piątek 06-10-2017

37475. 
Odnośnie wpisu numer: 37410

Radni z Susza sami za wiele nie pomogą. BURMISTRZ Pietrzykowski trzyma ich wszystkich w garści.
Jeden z radnych wraz z żoną pracują w Centrum Sportu.
Kolejnego radnego (policjanta) żona pracuje w Urzędzie Miejskim.
Pozostali również bez zastanowienia, zaślepieni władzą, głosują wszystko, co im powie Pan Burmistrz. [...]
Jestem oburzony tym, co dzieje się w Suszu. [...]
 Darek
 Susz, Stare Miasto, Piątek 06-10-2017

37474. 
Odnośnie wpisu numer: 37466

Zestawienie do przemyślenia w iławskim PiS.

WYBORY PREZYDENCKIE 2015 w gminie wiejskiej Iława.
II tura według obwodów głosowania – Andrzej Duda:

64,7 % - Frednowy
63,4 % - Gałdowo
56,1 % - Gromoty
52,1 % - Wikielec
51,1 % - Franciszkowo
50,4 % - Rudzienice
49,4 % - Ząbrowo
49,0 % - Ławice
46,4 % - Laseczno
40,6 % - Nowa Wieś
37,6 % - Siemiany
33,3 % - Wola Kamieńska

WYBORY DO SEJMU 2015 w gminie wiejskiej Iława.
Wyniki głosowania na listę PiS według obwodów:

45,8 % - Gałdowo
44,5 % - Frednowy
41,2 % - Gromoty
33,2 % - Laseczno
33,0 % - Wikielec
32,5 % - Ząbrowo
31,7 % - Ławice
31,4 % - Franciszkowo
27,2 % - Siemiany
26,6 % - Rudzienice
23,1 % - Nowa Wieś
19,3 % - Wola Kamieńska
 bazalt
 skorupa ziemska, Piątek 06-10-2017

37472. 
Odnośnie wpisu numer: 37468

Dobre sobie.
Gdy młody Adam Żyliński zostawał burmistrzem Iławy, to wtedy było ok.
Ale gdyby teraz ktoś młody miał zostać burmistrzem, to będzie beee.
Dziwna logika a raczej jej brak!
 Jan
 Iława, Piątek 06-10-2017

37470. 
KOMORNICZA LICYTACJA NIERUCHOMOŚCI

Iława i okolice.
Zobacz co, gdzie i za ile idzie pod młotek.

http://www.kurier-ilawski.pl/ogloszenia-modulowe/Licytacja-komornicza-6-pazdziernika/5068
 KURIERZY
 Biuro Ogłoszeń, Czwartek 05-10-2017

37469. 
Odnośnie wpisu numer: 37446

Panie Moderatorze.
Jak piszę ile co roku [...]
 Wojtek
 Iława, Czwartek 05-10-2017
Odp. 
B. E. Ł. K. O. T.
Pomyliłeś adresy.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 05-10-2017

37468. 
Odnośnie wpisu numer: 37465

Wy, Kasiu, powalczcie najpierw o 3-4 miejsca w radzie, przy czym niech nim/nią będzie osoba, nieopętana, a spokojna z refleksyjnym podejściem do spraw Iławy i otrzyma nie tylko mandat, a funkcję przewodniczącego komisji, może nawet z-cy przewodniczącego rady. Osoba ze znajomością 2-3 języków obcych, ale i z podstawowym autorytetem.

Jako taka postać niech poostrzy ostrogi, by za 4 następne lata zostać przewodniczącym rady a może nawet z-cą burmistrza. Taka powinna być droga do ostatecznego sięgnięcia po stanowisko burmistrza. Nie, jak teraz, że ktoś obcy, nie stąd, nawiedzony pomysłami na papierze, za sobą niczego nie wnoszący, mówi: "Idę po stołek burmistrza miasta".

Wy tylko o jednym: "Władza dla nas, bośmy młodzi!". O nie! Nie ta droga, trzeba błyszczeć. Kiedy Pan Adam Żyliński sięgał po władzę w 1990 roku, był człowiekiem znikąd, ale to były jeszcze czasy swoistej rewolucji, inne warunki polityczne. Wówczas było tak: "Nie chcem, ale muszem".
Czyż nie tak było Panie Adamie Żyliński?
 Owidiusz
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37467. 
MODLIMY SIĘ ŻEBY NIE PADAŁO

Intensywny deszcz spowodował znaczne podniesienie wody na rzece Drwęcy. Było już naprawdę gorąco. To jednak nie koniec utrapienia dla mieszkańców Nowego Miasta i terenów wzdłuż rzeki. Meteorolodzy zapowiadają śnieżną zimę. Więcej przeczytasz w Kurierze.
 KURIERZY
 redakcja, Czwartek 05-10-2017

37466. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

Na przyszły 2018 rok iławski PiS wystawia lokalnie kandydata na fotel Wójta Gminy Wiejskiej Iława. To pierwszy raz od początku istnienia PiS.
Poparcie w WYBORACH DO SEJMU w Gminie Wiejskiej Iława rosło:

2001 ......... 0095 głosów ......... 03,3 %
2005 ......... 0410 głosów ......... 15,5 %
2007 ......... 0825 głosów ......... 24,1 %
2011 ......... 0634 głosów ......... 20,5 %
2015 ......... 1124 głosów ......... 31,6 %
 bazalt
 skorupa ziemska, Czwartek 05-10-2017

37465. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

No to Pan ADAM ŻYLIŃSKI będzie ponownie BURMISTRZEM IŁAWY.
Myślę, że to dobrze, bo to człowiek doświadczony.
Ale może znajdzie się organizacja czy komitet, który wystawi młodego lub młodą wykształconą osobę... a nie emeryta. Tak bardzo my młodzi chcielibyśmy aby nowe pokolenie zostało dopuszczone do władzy.
 Kaśka U.W., lat 28
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37464. 
Odnośnie wpisu numer: 37458

Wściekłe Macice wykrzyczały w swym ulicznym Czarnym Tańcu, że zwykły kawałek drzewa ma... duszę.
Ale bijące serduszko malutkiego dzieciątka w łonie żywej matki nazywają tylko... zlepkiem tkanek.
W życiu nie słyszałam nic bardziej podłego i obelżywego wobec Człowieka.
 Ola Mała
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37463. 
Odnośnie wpisu numer: 37442

Na miejscu iławskiego PiS postąpiłbym jak JK wystawił AD, czyli młodego, wykształconego i energicznego kandydata.
Z całym szacunkiem, ale Pan Roman Brzozowski przegra ten wyścig mimo ogólnie dobrych notowań PiS. Głosujemy lokalnie jednak na osobowość burmistrza. Odgrzewane kotlety nie wszystkim smakują.
 HK007
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37462. 
Odnośnie wpisu numer: 37458

Tak dla przykładu wrzucam małą ilustrację faktycznej "działalności"
femiNazistek parasolek...
 Grzegorz, lat 48
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37461. 
Odnośnie wpisu numer: 37449

"(...) czas realizacji projektu nie trwa tak długo (tzn. ile, według Pana, konkretnie?) (...)"
To zależy jaki projekt. Przykładowo, projekt przeniesienia biblioteki został ogłoszony niedługo po wygranych wyborach. Na stan obecny jest rozpisany konkurs na pomysł wyglądu.
W BIP czas zamówienia na projekt to 7 dni na zgłoszenie oferty i około 3 miesiące na realizację. Potem jest ogłoszenie przetargu na realizację przetarg - dwa tygodnie do miesiąca, w zależności od kwoty. Wybór oferty i czas na realizację projektu. Na halę daliście 7 miesięcy, załóżmy że realny termin realizacji takiej inwestycji to rok. Suma z tego to półtora roku (ale to są kamienie milowe, brakuje wielu kroków pośrednich, które zajmują zasłużmy 3 miesiące). A minęły trzy lata, a projekt przeniesienie biblioteki jest na etapie wstępnej koncepcji. Czyli gdybym był za to odpowiedzialny, to biblioteka by już stała, a w najgorszym układzie teraz bym przecinał wstęgę.

"(...) Niby mówi Pan we własnym imieniu a kilka linijek niżej, wychwala Pan bliżej nieznaną "szarą strefę działaczy (...)".
Wyrażam swoją opinię. Jeśli wypowiadam się w imieniu np. organizacji zamieszczam dodatkowo informację w imieniu jakiej organizacji. Może Pan nie wie w ilu organizacjach działam, m.in. jestem delegatem związku zawodowego, zasiadam w zarządzie wspólnoty, jestem członkiem komisji ds. IBO, działam we "Wspólna Iława".
Ale zawsze jestem wdzięczny osobom, które pomagają anonimowo i na zasadzie wolontariatu. Zwykła ludzka życzliwość, które w Iławie jest silna.

"(...) jacy działacze? Jakie sprawy? (...)"
Przykład Dawida Kopaczewskiego z inicjatywą uchwałodawczą i zachowanie przewodniczącego rady miasta Pana Szymańskiego. Aż się odechciewa cokolwiek robić dla miasta. 300 sekund ze stoperem w ręku, pomimo słów części radnych o możliwość dokończenia prezentacji. Odpowiedź na konsultacje społeczne "projekt nie przewiduje", konsultacje są po to, aby zastanowić się nad treścią, a nie stwierdzać, że proponowane zmiana jest niezgodna z treścią. Musi się różnić skoro jest zdaniem innym, oczywista oczywistość, ale lepiej taki wniosek odrzucić dla samej zasady.

"(...) Bo chyba nie chce Pan mówić o pierdołach jak np. festyn. (...)"
Tutaj pokazał Pan jaki stosunek ma Pan do mieszkańców. Festyn sprawił wiele radości młodym osobom, był dla nich przygodą, a nie pierdołą. Dla Pana radość dzieci uczestniczących w festynie to pierdoła, dla mnie najlepsza nagroda. Wstydzić to powinien się Pan, Panie Piotrek.

A teraz powtórzę moje pytanie. Jakie są planowane inwestycje miejskie na rok 2019 oraz 2020?
 Aleksander Krygier, lat 34
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37460. 
Odnośnie wpisu numer: 37452

"A jak wyglądałby taki rękopis wypracowania współczesnego absolwenta podstawówki?" - bazgroł.
Kiedyś zadałem pytanie czterem magistrom wydziału humanistycznego i kierunku na akademii z nazwą wieloczłonową, nie do zrozumienia - o datę Powstania Warszawskiego. Dwóch z nich o takim wydarzeniu nic nie słyszeli, zaś inny uczony w piśmie i mowie podał wrzesień 1939 roku. Nazywam to katastrofą aksjologiczną.
 Owidiusz
 Iława, Czwartek 05-10-2017

37459. 
Odnośnie wpisu numer: 37454

No niestety tak się składa, że jak nie wiatraki to kurniki... Jak nie kurniki, to panele.
"Zastrzeżone prawnie" z tego, co mi wiadomo. Ludzie się jednoczą, bo po najazdach inwestorów do domostw wiążą fakty. U mnie byli i nic nie zyskali.
 Remik
 Czachówki, Czwartek 05-10-2017

37458. 
Odnośnie wpisu numer: 37448

Argumentacja sprzeczna z logiką.
Skoro warunki nie pozwalają rodzić dzieci, to kobieta musi mieć prawo do aborcji? Protest jest domaganiem się wolności wyboru? A gdzie protest przeciwko warunkom, które niech pozwalają rodzić więcej dzieci...?!
Pytam, no.
Parasolki obciąża wieloletnie milczenie w sprawach niskich rent dla rodzin, niepełnosprawnych dzieci, w sprawach braku pomocy państwa dla matek wychowujących dzieci i niepracujących (brak składek ZUS, ubezpieczenia).
Pytam, no.
A dlaczego feministki nie protestują przeciwko np. przyczynom aborcji?
Czemu domagają się tylko prawa do swobodnego usunięcia konsekwencji a nie usunięcia przyczyn? Dziecko nie jest winne! Nikt, nawet matka, nie może obwiniać dziecka.
Jakżeż można mówić o wolności jednego człowieka (!) ograniczając życie drugiego człowieka? Jak może matka wzywać do... zabijania? Czy matka nie jest symbolem nieograniczonej miłości? Czy feminizm nie powinien wznosić pomników matkom niepełnosprawnych dzieci?
Pytam, no.
 Bartosz Gonzalez
 Iława, Środa 04-10-2017

37457. 
Odnośnie wpisu numer: 37452

Weź te przedwojenne rękopisy wystaw do oglądania jak w galerii sztuki pod chmurką dla tych wszystkich przedwojennie myślących iławian, którzy stoją i czekają przed szlabanem kolejowym. Będzie atrakcja.
 Tomek
 Iława, Środa 04-10-2017

37456. 
POZIOM PIERWSZY, PODSTAWOWY

Szpital w Iławie, podobnie jak w Nowym Mieście, zakwalifikował się raptem do 1. poziomu „sieci szpitali”.
Dla porównania, szpital w sąsiedniej Ostródzie znalazł się (!) na wyższym 2. poziomie lecznictwa.
Jakie weszły zmiany? Co to oznacza dla pacjenta? Czytaj na stronie 6.
 KURIERZY
 Iława, Środa 04-10-2017

37455. 
Wolna od handlu niedziela. Kolejne pole do wojny ideologicznej, mieszania ludziom w głowach. No i Kowalscy, Pawłowscy i Wiśniewscy skaczą sobie do oczu z powodu zasadniczo prostej sprawy.
Jeśli tak lubicie oglądać się za płot, to dlaczego nie wyciągacie wniosków jak rozwiązano ten temat u sąsiadów i nie bierzecie z nich przykładu? Austria, Szwajcaria, Włochy, Chorwacja, Francja, Niemcy. Wszędzie funkcjonuje sprawdzony model. W niedzielę i święta sklepy otwarte tylko z rana, żeby chcący mieli możliwość zrobienia najpilniejszych sprawunków. A potem dzień jest święty pod każdym względem.
Zróbmy to jak np. mądrzy Żydzi w Izraelu, którzy zaczynają handlować w świętą dla nich sobotę, ale dopiero po zachodzie słońca (po godz. 16), bo uznają, że wtedy skończył się już szabat. I szanują to wszyscy. Amen.
 Sokrates
 Iława, Środa 04-10-2017

37454. 
Odnośnie wpisu numer: 37446

...a kto na tym zarobił...?
Tu z wiatrakami w gminie Kisielice, zarówno jak z warszawskim miastem duchów, potrzebne jest powołanie komisji śledczej, bo to, że te wiatraki powstały to jawna samowolka.
Skoro wiatraki np. w Truplu powstały pod decyzję środowiskową gminy Biskupiec, która została uchylona przez NSA, a w gminie Biskupiec mimo unieważnienia decyzji środowiskowej dla powstania 24 turbin wiatrowych inwestor występuje do starostwa o pozwolenie na budowę - to co to ma być? [...] Jeden wielki przekręt.
Mają wójtowie i radni problem, bo mieszkańcy się jednoczą i walczą o swoje prawa w sądach. I tylko czekać dnia w którym trzej koledzy spotkają się w jednej celi.
 Egon
 Szwarcenowo, Środa 04-10-2017

37453. 
Odnośnie wpisu numer: 37362

Panie Burmistrzu!
Może to jest szansa na załatwienie wiaduktu koło białego kościoła.
Rząd przeznaczył dodatkowe 27 miliardów złotych na remonty istniejących linii kolejowych. Szczególnie tych, które jak dotąd nie zostały ujęte do modernizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK).

http://mib.bip.gov.pl/ogloszenia-mib/ogloszenie-o-konsultacjach-publicznych.html

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
 Ola Mała
 Iława, Środa 04-10-2017


Strona [ poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 157 158 159 ... 312 313 314 następna ] z 314113181779


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Informator: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | REKLAMA | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.