Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2010-06-02

Mój koleś Kazimierz nie raz próbował rzucić ten majdan


Ukontentowana pozostaniem w II lidze iławska drużyna piłkarska rozdaje karty w grze. Komu bowiem chciałoby się 90 minut za piłką szaleć po murawie, osiągnąwszy wytyczony cel – byt na satysfakcjonującym poziomie. Inna rzecz, że kibice irytują się przegranym lub zremisowanym meczem.


Feliks Rochowicz


To sprawa etyki sportu, sportowca i działaczy. Cele, jakie wyznaczają sportowcy i działacze, bywają wzniosłe, hedonistyczne, ale i przyziemne, niskiego lotu. Tak zwany „niski lot” odnoszący się do celów strategicznych jest postawą samozachowawczą i na użytek wewnętrznej polityki sportowej. Polityki takiej, która nakazuje realizację pewnych standardowych działań w zakresie szeroko rozumianej kultury fizycznej. Niski lot w sporcie regionalnym znaczy nic więcej ponad to, co wytycza ustawa i samozadowolenie działaczy a nawet samorządowców. Sięganie wyżej, o czym przekonali się zaangażowani w sprawę trenerzy i działacze, po cele wzniosłe, jak sukcesy na skalę krajową, bywa uciążliwe i kosztowne. Stąd po latach pracy, pełnej kłopotów i potów, niejeden z nich ulega postawom bierności i uległości wobec problemów – nihilistycznemu podejściu.

Czy warto być trenerem, działaczem, a szczególnie już zawodnikiem w sytuacji miernych wyników? Czy nie byłoby lepiej, aby ci wszyscy „dziadkowie” – jak powiadają młodzi – łącznie z zawodnikami i działaczami złożyli „maszty” i zajęli miejsce na ławeczkach kibiców lub w roli doradzających. Problem jednak w tym, kiedy zasłużony w działaniu „dziadek sportowy” jest lepszy od wnuczka. Wówczas tenże rozdaje karty w grze; „dziadek” gracz, który z niejednego pieca wyjadał chleb, na boisku rej wodzi, rządzi młodymi, łącznie z klubowymi działaczami. Takie sytuacje mają miejsce wówczas, kiedy ponad możliwości bazowe za wszelką cenę utrzymywać chcemy drużynę lub ratować pozory wysokiego poziomu sportu kwalifikowanego.

Co począć z „dziadkiem” dyrektorem za biurkiem lub z „dziadkami” na boisku, którzy pozycję trzymają i radzą sobie w grze, a lepszych od nich „graczy” nie znajdziesz w klubie? Co czynić? Nie dają się usunąć? NIE! – proszę państwa. Wręcz przeciwnie! Dziadkowi składają propozycję, uniżenie kłaniają się, bo – co my bez Ciebie poczniemy? Młodej kadry piłkarzy jak na lekarstwo, o wychowanie trudno, gdyż młodzież niechętna i na szmal i inne konkretne zachęty czeka. Zaś ludzie do klubowej roboty administracyjnej też nie garną się. W ten sposób koło fortuny się toczy, ale jakby ugrzęzło w błocie polskiego „piłkarnictwa”.

Mój koleś Kazimierz nie raz próbował rzucić ten majdan. Ma widać uznanie i estymę, że przy sterze iławskiej piłki koleżeństwo klubowe GO zatrzymuje.

Tymczasem z wielu stron odzywają się połajanki typu: – Jak długo jeszcze ten pan, ci panowie; oni sami się wybierają; na nich nie ma siły i tentego...

Szanowni panowie kontestatorzy iławskiej piłki! Wy, którzy naprawy chcecie – powiadam Wam: od czego macie demokrację!?

Dawno temu Kornel Morawiecki krytykował Lecha Wałęsę – jeszcze prezydenta – za złe rządzenie i żeby ustąpił. Wówczas w swoim stylu odpowiedział mu, może nie dosłownie cytuję, ale tak: „Miałeś wybory demokratyczne! Trzeba było wygrać prezydenta i rządziłbyś panie”.

To samo odnoszę do wszystkich, którzy chcą zmian zarządzania w IKS. Można zgłosić się do iławskich mediów, tygodników i radia oraz zaprezentować program naprawczy, program lepszy dla naszej piłki niż ten dzisiejszy. To nie jest tak, iż tej władzy nie można zmienić.

Potrzebni są jednak ludzie odważni i realiści. Ludzie prawi, mądrzy, dobrzy wychowawcy i stojący na twardym gruncie. Potrzebne jest rozeznanie faktów, niedeklarowanie, iż dysponujemy potencjałem finansowym lokalnej przedsiębiorczości i utalentowaną w środowisku młodzieżą. Być może środowisko iławskie dysponuje energią, by wychować i utrzymać drużynę drugoligową, być może! Tymczasem każdemu się zdaje tylko, że jesteśmy wielcy. Nie należy – jak bywało dawniej – deklarować się w stylu: „Nie bójmy się tego powiedzieć, że my tu w Iławie chcemy I ligi”. I nie można też mówić, że korupcję w polskiej piłce nożnej wymyślili dziennikarze – jak powtarzał jeden ze znanych działaczy. Nieuczciwość ludzka, nawet w sporcie, kiedy sprzyjają temu warunki, wpisana jest w człowiecze słabości, które należą do nieodłącznych naszych grzeszków. Raz jeszcze zaznaczam – kiedy sprzyjają temu warunki.

Iławski sport kwalifikowany podąża w dobrym kierunku, mamy wiele bardzo dobrych osiągnięć, które łączą się z tytaniczną pracą niewielu trenerów w polepszających się, ale jednak trudnych warunkach. Zrozumienie społeczne nie zawsze wystarczy, konieczna jest wymierna pomoc materialna, której kołdra za krótka jak na nasze zamiary.

Dlatego szczególnie w czasach współczesnych sport oczekuje na sportowców, działaczy i trenerów takich, którzy żyliby zgodnie z wymaganiami pewnych wartości, aby w życiu również byli ludźmi prawymi i uczciwymi, którzy budzą zaufanie i nadzieję na przyszłość.

FELIKS ROCHOWICZ

  2010-06-02  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102179550REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.