Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2005-11-09

Jeziorak, dar od losu


Na ile wykorzystujemy nasz skarb? Pośród 75 jezior, ozdób krajobrazu okolic Iławy, króluje Jeziorak. Jego nazwa, zanotowana jako niemieckie Geserich w dokumencie z 1305 roku, wywodzi się od pruskiego słowa „geeysa” i oznacza czaplę.

Wiesław Niesiobędzki

Carl Fredrich Giese, słynny burmistrz Iławy w latach 1910-33, czyli w czasach, gdy Iława z maleńkiej pruskiej mieściny przekształciła się w miasto nazywane perłą Oberlandu. W swoich wspomnieniach spisanych w Świnoujściu, gdzie – po złożeniu urzędu burmistrza Iławy – pracował jako adwokat i mieszkał aż do śmierci 5 marca 1945 roku. Związki Iławy z Jeziorkiem, polegające na wzajemnym uzależnieniu miasta i jeziora, określił następująco: „Usytuowanie Iławy nad Jeziorakiem było zawsze określane jako dar losu”.

Trzeba powiedzieć, że lata 1910-1933 były złotym okresem w nowożytnych dziejach miasta nad Jeziorkiem, okresem do dzisiaj niedościgłym. Wtedy właśnie, gdy w Iławie obowiązywała dewiza Gise’go („Iława nie może stać tyłem do Jezioraka”) w mieście powstały wszystkie do dzisiaj najważniejsze obiekty turystyczne, rekreacyjne i sportowe.

W roku 1910 zbudowano kąpielisko miejskie. W 1912 roku ratusz. W latach 1916-22 teatr (obecnie kino). W 1922 roku przystąpiono do budowy (pomiędzy teatrem a Małym Jeziorakiem) parku tarasowego oraz Promenady Nadbrzeżnej (okrążającej Mały Jeziorak) z pomostami dla wędkarzy i kajakowiczów oraz ławkami dla spacerowiczów.

W 1916 roku zaczęto budowę stadionu sportowego z kortami tenisowymi na terenie miejskiego lasu. Tam też wybudowano tarasową restaurację „Zameczek Leśny” oraz nad brzegiem Jezioraka gospodę młodzieżową (obecnie „Omega”). Na wyspie zaś powstała letnia restauracja „Scholtenberg”.

W roku 1927 rozbudowano miejskie kąpielisko, które po modernizacji i wybudowaniu restauracji (dziś „Kormoran”) stało się najpiękniejszą w Prusach Wschodnich miejską plażą, nazywaną Klein Zopott (Mały Sopot). Na przykład na torach pływackich trenowali późniejsi reprezentanci Iławy na olimpiadę w Berlinie.

Wszystkie te inwestycje do dzisiaj służą mieszkańcom.

A jeśli jeszcze dodamy, że wtedy w mieście Iławie funkcjonowało aż sześć hoteli, w tym trzy w obrębie Starego Miasta i trzy poza tym rejonem, to z przykrością trzeba stwierdzić, że od 1932 roku żaden z kolejnych włodarzy miasta nie może się mierzyć z burmistrzem Gise. Żaden bowiem, tak jak burmistrz Gise, nie rozumiał niepowtarzalnych warunków, jakie miastu daje jego naturalne usytuowanie nad najdłuższym w Polsce jeziorem i żaden nie umiał wykorzystać tych warunków dla rozwoju miasta. Być może właśnie dlatego do dzisiaj nie ma w Iławie ulicy noszącej imię tego, tak zasłużonego dla miasta, człowieka.

Jeśli jestem w stanie zrozumieć iławskich władców z okresu PRL-u, gdy nic nie mogło się stać bez wiedzy towarzyszy z Olsztyna lub Warszawy, to już wcale nie potrafię wybaczyć tego fatalnego stanu rzeczy „geniuszom” miłościwie nam panującym po 1989 roku.

Wiesław Niesiobędzki


  2005-11-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103726176REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.