Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2019-09-18

Gonzalez: Wszystkie grzechy Krzysztofa Sadowskiego


Przez cały kraj przetacza się dyskusja o domniemanych przypadkach molestowania dzieci przez Krzysztofa Sadowskiego, wieloletniego organizatora festiwalu jazzu tradycyjnego Złota Tarka w Iławie.

W tej sprawie nie zapadł jeszcze wyrok, na razie mamy do czynienia z medialnym szumem i postępowaniem prokuratury. To potrwa.

Krzysztof Sadowski poza lakonicznym oświadczeniem zaprzeczającym wszystkim zarzutom – milczy. Za to mówią – bardzo głośno i coraz większym chórem – osoby podające się za ofiary molestowania przez znanego muzyka.

Sadowski jest pianistą jazzowym, kompozytorem. W latach 90. współtworzył program telewizyjny „Tęczowy Music Box”. Dzieci, które uczestniczyły w tym programie, miały być ofiarami molestowania seksualnego. Pedofilia miała mieć charakter również homoseksualny.

Sprawę nagłośnił reporter Mariusz Zielke, który dotarł do kilku kobiet twierdzących, że Sadowski je molestował.

Na wyrok sądowy poczekamy długo. Sprawa dotyczy lat 90., wydarzeń sprzed niemal 30 lat.

Sadowskiemu, jego rodzinie, jak i potencjalnym ofiarom zależy na sprawiedliwości. Tak mówią.

W programie telewizyjnym „Uwaga TVN” znana i ceniona wokalistka jazzowa Aga Zaryan powiedziała, że w środowisku mówiło się o zachowaniu Sadowskiego wobec dzieci. Według artystki sprawa była dość znana, jednak... przy swoistej „tolerancji środowiskowej” jednak nie reagowano.

Pisałem kiedyś o środowisku artystycznym w kontekście pedofilii w Kościele katolickim. Od księdza wymaga się więcej niż od przeciętnego człowieka, od artysty wymaga się mniej.

Dla przykładu reżyser Roman Polański jest pedofilem skazanym prawomocnie w USA. I co? I nic. Seks geniusza Polańskiego z dzieckiem nikomu, zdaje się, nie przeszkadza, bo robi „wspaniałe filmy”. Dziecko zgwałcone przez wybitnego reżysera cierpi mniej niż te zgwałcone przez zwykłego człowieka?

Sprawa Sadowskiego niestety również dotyczy mieszkańców Iławy i sąsiednich miejscowości odwiedzających w minionych latach Złotą Tarkę. Sadowski bywał regularnie w Iławie jako muzyk i organizator festiwalu jazzu tradycyjnego.

Pozostaje wierzyć, że jeśli również u nas jakieś dziecko spotkał dramat molestowania, nie będzie milczeć i powie to głośno.

Minęły lata, ówczesne dzieci są dziś dorosłymi ludźmi. Nie chodzi o zemstę, chodzi o to, by chronić dzisiejsze dzieci przed wszelkimi nieszczęściami. Sprawcy molestowania muszą wiedzieć, że jeśli nawet nie dziś i nie jutro, to prawda w końcu zostanie ujawniona.

Jedna z kobiet, z którą rozmawiał Zielke, dokładnie opisała zachowanie Sadowskiego. Według niej, artysta swoje zachowanie tłumaczył zasadami show-biznesu. Ciało drogą do sukcesu. Również ciało dziecka. Ciężko się słucha relacji, które – o ile prawdziwe – na pewno zrujnowały delikatną psychikę dziecka na całe życie.

Prokuratura i sąd mają trudne zadanie ustalenia prawdy, w tym konkretnym przypadku. Jednak dzieci na całym świecie cierpią w rękach złych ludzi, dla których są przedmiotem.

Niewyobrażalne cierpienie spada na ufne, otwarte na świat dzieci całego świata, które w rękach nauczycieli, rodziców, przypadkowych ludzi stają się zabawkami. Czyn taki zasługuje na najwyższy wymiar kary. Tacy ludzie nie mają prawa chodzić po ulicach ani wrócić do społeczeństwa. Nic nie naprawi psychiki skrzywdzonego w ten sposób dziecka, można jedynie chronić kolejne przed podobnym losem.

To trudna sprawa. Pamiętać należy o absurdalnych lękach na Zachodzie. Mężczyźni w obawie przed oskarżeniem o molestowanie seksualne unikają komplementów wobec kobiet. Nauczyciele boją się dotknąć uczniów. Uczniowie wymyślają różne historie, by zemścić się na nielubianych nauczycielach.

Dzieci, kobiety i mężczyźni mają prawo czuć się swobodnie w każdej sytuacji. Jednak czy komplement jest przestępstwem, czy tradycyjne całowanie w rękę jest molestowaniem?

Zostawiam śledczych i prawników z tą sprawą, mając nadzieję, że ją wyjaśnią do spodu.

BARTOSZ GONZALEZ
  2019-09-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103182345REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.