Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2019-09-04

Gontarz: Panoramiczne spojrzenie sąsiedzkie z boku na Iławę


Podczas gry w szachy analiza mocnych i słabych stron oraz sposobu rozwoju własnych figur pomaga przewidzieć przebieg dalszej potyczki. Zdarza się, że dla uzyskania lepszej pozycji konieczny jest gambit, czyli poświęcenie własnych zasobów w celu uzyskania lepszego położenia na szachownicy. Bywa i tak, że jeden manewr może zadecydować o wygranej lub porażce w danej partii. Dlaczego o tym piszę? Dlaczego porównuję zarządzanie miastem do gry w szachy?

Podobny stan rzeczy tyczy się także rozwoju miast. Zanim zostaną podjęte kolejne działania, najpierw trzeba zbadać obecne warunki. Właśnie dlatego, postaram się dziś przedstawić Państwu krótką analizę społeczno-gospodarczą Iławy.

Badając literaturę przedmiotu takich specjalistów jak Chojnacki, Nermend czy Myrdal, wybrałem pięć czynników, które pozwolą w sposób panoramiczny ocenić spojrzeniem z boku miasto nad Jeziorakiem. Są to: * służba zdrowia, * infrastruktura, * krajobraz i turystyka, * wykształcenie i szkolnictwo, * zatrudnienie i wynagrodzenie.

Pierwsza kategoria i od razu skok na głęboką wodę – służba zdrowia. Jaka jest w tej sprawie diagnoza dla Iławy? Nie jest tak źle, a oddziały kardiologii inwazyjnej i rehabilitacji kardiologicznej zdają się to potwierdzać. Do stanu idealnego jeszcze bardzo daleko, ale dobrze wyposażone oddziały, nowoczesny SOR i lądowisko dla helikopterów na dachu szpitala dają określony, na ile to możliwe, obraz iławskiej służby zdrowia. Palącym problemem jest ilość skarg na traktowanie pacjentów.

Infrastruktura drogowa i kolejowa. Tu nie można powiedzieć, że nie jest tak źle, bo jest dobrze. Sieć dróg przebiegających przez Iławę jest odpowiednio gęsta, a stan nawierzchni raczej zadowalający.

Pora jednak na pierwszą z dwóch łyżek dziegciu w beczce miodu, czyli drogę krajową 16, która przez szokujące, bo dywersyjne działania niektórych samorządów (kojarzonych przeważnie z koalicjami PO/PSL/SLD) i pseudoekologów nie może stać się trasą ekspresową.

Czemu mają służyć opinie, w które wierzą chyba tylko sami opiniujący, że budowa ekspresówki „spowoduje wysychanie jezior”, albo że położone przy planowanej trasie „miasta będą narażone na hałas”...? Cytując Tadeusza Sznuka: „nie wiem, choć się domyślam”. Wszak historia dziejów jasno i wyraźnie pokazuje, że w miastach położonych wzdłuż dużych szlaków komunikacyjnych szybciej rozwija się przemysł, handel, ogólnie rzecz ujmując – cała gospodarka.

Teraz kolej na koleje żelazne. Zanim o zaletach, czas na drugą łyżkę smolistej prawdy. Dwa przejazdy kolejowe ze szlabanami w tak dużym mieście jak Iława oraz na wylocie DK-16 na Kisielice, to jednak ogromny wstyd dla władz lokalnych Iławy pod ówczesnym zarządem działaczy PO (2006-2010-2014), którzy nie wykorzystali epokowej szansy podczas remontu trasy kolejowej Warszawa-Gdańsk.

Pozytywy? Zawsze się znajdzie. Na iławskim dworcu, będącym habem komunikacyjnym, zatrzymują się pociągi z niemal całej Polski, w tym również sławne Pendolino. To spory plus dla miasta, ale z takim położeniem trudno żeby mogło być inaczej.

Krajobraz i turystyka. Do tego, że Iława jest naprawdę ładnym miastem nie muszę chyba nikogo przekonywać. Mały i Duży Jeziorak posiadają ogromny potencjał turystyczny. Możliwość odpoczynku nad pięknymi jeziorami w środku miasta, szeroki wachlarz sportów wodnych, dobrze rozbudowana baza hotelowa i takie imprezy jak „Szanty nad Jeziorakiem”, stanowią rewelacyjną wizytówkę tego grodziska.

Oczywiście, przydałyby się: ścieżka rowerowa, wokół najdłuższego jeziora w Polsce, która okalałaby cały akwen, czy też łatwiejszy dostęp na wyspę Wielka Żuława, ale w porównaniu do innych miast w regionie jest naprawdę dobrze, szczególnie, że stolica powiatu iławskiego ma jeszcze jeden atut, o którym z resztą już wspominałem, a którym jest dostępność komunikacyjna. Iławę łatwo odwiedzić, czy to pociągiem, czy samochodem, a mając do wyboru dwa, przypuśćmy równie urokliwe miasta, kto z nas wybrałby te, do którego przyjazd jest utrudniony? No właśnie i dlatego zrównoważony rozwój jest tak ważny.

Wykształcenie i szkolnictwo. Otóż zgodnie z ideą Marshall’a, w sprawie rozwoju regionalnego, władze samorządowe, powinny tak stymulować szkoły i uczelnie, aby powstawały kierunki odpowiadające potrzebom regionu i pracodawców. Stąd też brak profilu technik żeglugi śródlądowej w iławskich szkołach średnich ma się nijak do założeń tego wybitnego, brytyjskiego ekonomisty.

Rzecz ma się podobnie jak w przypadku braku kierunku technologii drewna na UWM. A podobno wszyscy wiemy, że aby budować lepszą przyszłość trzeba kształcić młodzież.

Zatrudnienie i wynagrodzenie. W Iławie i okolicy znajdują się spore przedsiębiorstwa, opierające swą produkcję na drewnie. Dlatego też wykształceni technolodzy drewna są na wagę złota, a ich zarobki znacząco przekraczają średnie wynagrodzenie w regionie.

Dodatkowo należy podkreślić, że zarówno w samej Iławie jak i w powiecie iławskim bezrobocie jest na wyjątkowo niskim poziomie, szybko zbliżającym się do poziomu bezrobocia naturalnego. Oznacza to, że rynek pracy przestał być już rynkiem pracodawcy, a stał się rynkiem pracownika.

Podsumowanie. Iława pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego wypada naprawdę nieźle, zwłaszcza w porównaniu do sąsiednich i nieco dalszych miast regionu Warmii i Mazur. Widać, że poprzednie lata zostały wykorzystane na plus i odpowiednio przepracowane.

Paradoksalnie, taki stan rzeczy jest zarówno największym zagrożeniem, jak i szansą. Iława musi uważać na pułapkę średniego rozwoju, a mieszkańcy powinni pilnować władz lokalnych, by te nie oferowały im jedynie ciepłej wody w kranie. Wsparcie przedsiębiorczości jak i zadbanie o kierunek kształcenia młodych ludzi stanowią ogromną szansę dla miasta, a sprzyjająca geografia, piękne jeziora i dobra dostępność komunikacyjna, przy odpowiedniej promocji mogą uczynić z Iławy wizytówkę całego województwa.

Jednak, aby taki stan rzeczy zaistniał, potrzeba dużo odwagi. Czy jej wystarczy? Mieszkańcy z pewnością to ocenią przy następnych wyborach samorządowych.

ROBERT GONTARZ

  2019-09-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104396187REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.