Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
REKLAMA
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

opinie, felietony
Rochowicz: Symbioza czy debiloza?
Olszewski: Dlaczego urozmaicam, gdzie i co się da
Olszewski: Sny o powrocie do dawnej potęgi
Rochowicz: Marzenia spełnione, lodowisko po dachem
Chaburski: Dwa chrześcijańskie jubileusze Lubawy
Olszewski: Kroi się wielce obiecujący rok 2018
Gonzalez: „Ale za to niedziela...” będzie dla nas
Olszewski: Przetestujmy niedziele wolne od handlu
Gonzalez: Śnięta ryba. Rzecz o lokalnej kuchni
Gonzalez: Pustka jako pomnik
Witkowski: Kolejne kłamstwo z serii kłamstw
Gonzalez: Złoty domofon burgemajstra
Witkowski: Nie da się „bez polityki”
Dąbrowski: Komu przeszkadza „różaniec do granic”
Olszewski: Czwarty poziom wtajemniczenia
Gonzalez: Słowa na wiatr. Kto zrobił kasę na wiatrakach
Gonzalez: „Wspólna Iława”, prywatna sprawa
Olszewski: Typy i typki wokół nas...
Gonzalez: Gumowy fitness
Gonzalez: Dla kogo jest noc w mieście?
Więcej...

opinie, felietony

2017-12-20

Chaburski: Dwa chrześcijańskie jubileusze Lubawy


Dekanat lubawski Anno Domini 2017. Tegoroczne XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Lubawie miały charakter jubileuszowy, stąd więc obfitują w liczne i ciekawe wydarzenia. Składają się na nie: projekcja filmu, spektakl teatralny, wieczór autorski, wykład i kilka koncertów.

Film pt. „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata prezentuje mało znane fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego, zaczynając od szczęśliwych dni dzieciństwa, aż do tragicznej, bohaterskiej śmierci. W rolę ojca Maksymiliana wciela się Adam Woronowicz, któremu towarzyszy cała plejada polskich aktorów.

Kolejny już koncert chórów „Appasjonata” z Lubawy i „Camerata” z Iławy w kościele pw. św. Jana jest nie tylko wydarzeniem artystycznym i religijnym, ale także integrującym.

Podobny charakter ma spektakl teatru rapsodycznego z Ostródy „Gietrzwałdzka opowieść” w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Scenariusz i reżyseria jest dziełem Krystyny Andrzejewskiej, lecz swoją rolę ma w nim także wieloletni, lubawski reżyser teatralny Andrzej Lewicki.

Warty zauważenia jest również wieczór autorski Anny Humięckiej „Wiersze o Bogu” w lubawskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Mnie osobiście jako historykowi najbliższy jest temat prelekcji dr Wiesława Skrobota noszącej tytuł „Głębia dziejów z głębi ziemi”. W auli zespołu szkół przedstawi on źródła archeologiczne o początkach chrześcijaństwa na Ziemi Lubawskiej.

Także wielbiciele muzyki znajdą jeszcze coś dla siebie. Pozytywne wrażenia zapewni im koncert – interpretacje muzyki kościelnej w wykonaniu Macieja Kacprzaka (akordeon) oraz Iwony Cender (gitara klasyczna) w kościele pw. św. Jana. Ostatni punkt programu również będzie miał charakter muzyczny. Będzie to koncert zespołu Pax et Bonum pt. „Brat słońce”, który zakończy całość XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Lubawie Apelem Jasnogórskim.

Tak się składa, że w tym roku obchodzone były również w toruńskiej katedrze św. Janów wcześniejsze uroczystości z okazji 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej z udziałem wielu znakomitych gości. Miało to związek z wydaną 25 marca 1992 roku bullą „Totus Tuus Poloniae populus”.

Papież Jan Paweł II ustalił w niej nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Miało to swoje konsekwencje także dla Ziemi Lubawskiej.

Pod względem administracyjnym w całym okresie powojennym znajdowała się ona w granicach diecezji pelplińskiej. Na mocy nowej bulli cała historyczna Ziemia Lubawska przeszła w skład diecezji toruńskiej. Objęła ona swym zasięgiem 7 dekanatów. W całości były to dekanaty: Lubawa, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie i Rybno, a także częściowo Lidzbark Welski, Brodnica oraz Górzno. W ten sposób na obszarze Ziemi Lubawskiej znalazło się 36 parafii. Diecezją toruńską zarządzał ordynariusz ks. bp Andrzej Suski najpierw wraz z ks. bp. Janem Chrapkiem, a następnie – po odejściu bpa Chrapka do diecezji radomskiej – z ks. bp. Józefem Szamockim.

W 1994 roku dekanat lubawski łącznie obejmował powierzchnię 359 km2. Zamieszkiwało tutaj 23.460 mieszkańców, z czego 23.414 było parafianami. Dekanat lubawski tworzyły wówczas następujące parafie: Grabowo Lubawskie, Grodziczno, Hartowiec, Kazanice, Lubawa, Prątnica, Rożental, Rumian, Sampława, Złotowo, Zwiniarz.

Decyzją biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego z 2 grudnia 2001 roku do nowo erygowanego dekanatu rybieńskiego zostały wyłączone parafie: Grodziczno, Hartowiec, Rumian, Zwiniarz. Po tej zmianie w 2003 roku dekanat lubawski liczył 17.530 mieszkańców, w tym 17.469 wiernych (99,7%). Aktualnie dziekanem dekanatu lubawskiego i jednoczesnym proboszczem parafii św. Jana w Lubawie jest ks. dr Marcin Staniszewski.

Z okazji jubileuszu diecezjalnego powstaje właśnie album „25 lat diecezji toruńskiej”, dotyczący miejsc związanych z tym obszarem i Kościołem diecezji toruńskiej.

Znajdzie się w nim także nowo wybudowana kaplica w Mortęgach. Jest ona częścią odrestaurowanego w latach 2013-2016 zespołu pałacowo-parkowego, położonego we wsi Mortęgi koło Lubawy. Choć jest to budynek nowy, nawiązuje do kaplicy, wybudowanej jeszcze za czasów Mortęskich. Była to wówczas kaplica grobowa, która znajdowała się przy domu. W 1619 roku ksieni Magdalena Mortęska przeniosła zwłoki pogrzebanych przodków i umieściła w kaplicy Mortęskich w kościele farnym w Lubawie. Kaplica w Mortęgach po tym czasie była używana w celach religijnych, a w roku 1630 bp Zadzik zezwolił na odprawianie w niej mszy świętych także w dzień powszedni.

Współczesna kaplica znajduje się pod opieką parafii pw. św. Jana w Lubawie, a msze odbywają się tu regularnie. Patronką obiektu jest służebnica Boża Matka Magdalena Mortęska, wobec której podjęta została aktualna próba beatyfikacji. Proces znajduje się na etapie diecezjalnym. Zakończono już etap zbiórki materiałów historycznych, które zostały przekazane do opracowania komisji teologicznej. Aktualnie zajmuje się ona gromadzeniem informacji od wiernych na temat łask wyproszonych u Boga za pośrednictwem Magdaleny Mortęskiej oraz o duchowo-modlitewnej więzi z nią. Informacje takie można jeszcze przekazywać do parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie na ręce dziekana dekanatu lubawskiego ks. dr. Marcina Staniszewskiego.

Po zakończeniu etapu działań diecezjalnych całość materiałów zostanie wysłana do Rzymu. Przewiduje się, że nastąpi to do końca 2017 roku. Sam proces w Rzymie może trwać rok lub dłużej, a o jego wyniku zadecyduje Watykan. Sprawami administracyjnymi zajmuje się postulator z ramienia dekanatu lubawskiego ks. prałat Sławomir Oder, który jest ekspertem prawa kanonicznego w Rzymie.

LESZEK CHABURSKI


Mortęgi. Kaplica z zewnątrz


Mortęgi. Dzwon przed wejściem do kaplicy


Mortęgi. Wnętrze kaplicy

  2017-12-20  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
113181932


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Informator: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | REKLAMA | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.