Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2014-09-03

Szklany biznes zatrudni 50 osób?


Znany lubawski producent szkła i luster dla przemysłu meblowego i budownictwa planuje otworzyć kolejny zakład na wylocie z Kisielic w kierunku Iławy. Urzędnicy przekształcają właśnie działkę z rolnej na budowlaną, a przedsiębiorca szuka dotacji na inwestycję. Jednak pokonywanie problemów biurokratycznych przypomina „syzyfowe prace”.


O planach budowy zakładu lubawskiej firmy Szkłomal na terenie gminy Kisielice pisaliśmy, gdy na sesji radny Rafał Ryszczuk wytknął kisielickim urzędnikom z magistratu, że działają opieszale w sprawie załatwiania formalności.

Burmistrz Kisielic Tomasz Koprowiak odpierał wtedy krytykę informując radnych, że odpowiedź na pismo przedsiębiorcy Piotra Truszczyńskiego z Lubawy, dotyczące przekształcenia jego działki z rolnej na przemysłową, jest sporządzana. Niedługo później burmistrz spotkał się z inwestorem.


ZAŁATWIAJĄ
FORMALNOŚCI

– Trwają prace administracyjne związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego – powiedział nam burmistrz. – Zanim formalności zostaną zakończone, plan musi zostać wyłożony do publicznego wglądu. Wszelkie procedury powinny się zakończyć w połowie przyszłego roku, o czym informowałem inwestora.

Zakład ma powstać po prawej stronie drogi krajowej nr 16, wyjeżdżając z Kisielic w kierunku Iławy. Administracyjnie to już teren wsi Ogrodzieniec. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się firma transportowa.

– Budowę i rozruch firmy chciałbym rozpocząć i zakończyć w 2016 roku – powiedział w rozmowie z Kurierem właściciel Szkłomalu. – Planuję, by w ciągu pięciu lat od otwarcia zatrudnienie wyniosło 50 osób. Zbliża się nowa perspektywa unijna, w trakcie której będzie do pozyskania sporo środków na obszary wiejskie. Stąd moja decyzja o budowie oddziału w Ogrodzieńcu. W przyszłym roku będę chciał pozyskać dotację na inwestycję.


SZUKAJĄ PRACOWNIKÓW

Truszczyński nie tylko ze względów na pozyskanie pieniędzy z Unii postanowił zainwestować na obszarze wiejskim. Przedsiębiorca szuka też nowych pracowników i wspólnie z Zespołem Szkół w Kisielicach chce kształcić przyszłą kadrę,
która zasili szeregi nowego oddziału firmy.

– Na wiosnę chcę zaprosić do mojego zakładu w Lubawie gimnazjalistów, aby pokazać im, że czeka na nich ciekawa praca – zdradza plany przedsiębiorca. – Oby tylko mieli chęci nauczyć się zawodu. Ja ze swojej strony zapewnię im praktyki i szkolenia.

Szkłomal powstał w 1990 roku w Lubawie. Obecnie zatrudnia około 150 osób.

Ponad połowa produkcji trafia na rynki zagraniczne, z przeznaczeniem dla przemysłu meblowego, budownictwa oraz wyposażenia wnętrz.

Firma wykonuje również na indywidualne zlecenie klienta szklane schody, balustrady, czy panele kuchenne.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Kisielice. Piotr Truszczyński z Lubawy chce w 2016 roku
zbudować zakład pracy przy drodze krajowej nr 16,
który w ciągu pięciu lat od otwarcia zatrudni 50 osób
Lubawa. Znajdujący się przy ul. Unii Europejskiej w Lubawie
Szkłomal zatrudnia dziś około 150 osóbJeden się uparł i nie sprzeda

Obecnie trwają także procedury związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej z Kisielic do Ogrodzieńca. Sprawy komplikuje mieszkaniec gminy, który jako jedyny nie sprzedał kawałka swojej ziemi pod inwestycję.


Według założenia, chodnik i ścieżka rowerowa mają powstać po prawej stronie krajowej „16”, jadąc z Kisielic do Ogrodzieńca. Za wszystko ma zapłacić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), do której należy droga.

Aby inwestycja została zrealizowana, władze gminy musiały spełnić pewne warunki – odkupić od osób mieszkających przy drodze po kawałku ich ziemi (pod budowę), a następnie przekazać ją GDDKiA.

– Jeden właściciel ziemi nie zgodził się na sprzedaż i wszystko wskazuje na to, że decyzji nie zmieni – mówi burmistrz Tomasz Koprowiak. – Ta sytuacja nie powinna zagrozić inwestycji, ale może ją opóźnić. Bez względu na to nie ma szans, aby budowa została zrealizowana w tym roku. Będę zabiegał, aby generalna dyrekcja wpisała ją do planu inwestycyjnego na 2015 rok.


  2014-09-03  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98536816REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.