Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2012-04-04

Susz musi zapłacić prawie milion złotych odszkodowania


W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku odczytano wyrok, który nakazuje gminie Susz zapłatę prawie miliona złotych odszkodowania ostródzkiej firmie budowlanej Ekobud. Wyrok jest prawomocny, a burmistrz zapowiada zaciągnięcie przez gminę kredytu i zgłoszenie sprawy do prokuratury.


Przypomnijmy. Sprawa swój początek ma w październiku 2005 roku, kiedy to urząd ogłosił przetarg na budowę hali sportowej. Ostródzka firma Ekobud przegrała go z iławskim IPB o kwotę 200 tys. zł.

Po rozstrzygnięciu przetargu Ekobud zaskarżył wygraną ofertę do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Skarga dotyczyła tego, iż IPB nie uwzględniło w kosztorysie niektórych wymogów specyfikacji, co zaniżyło cenę w ofercie. Skargę uznano za bezzasadną.


EKOBUD NIE ODPUŚCIŁ

Ówczesny burmistrz Susza Jan Sadowski podpisał umowę na budowę hali z iławską firmą. W tym czasie ostródzki Ekobud zaskarżył decyzję prezesa UZP do Sądu Okręgowego w Elblągu. Zapadł wyrok w tej sprawie nakazujący gminie Susz powtórzenie przetargu, którego jednak – według informacji udzielonych nam jesienią zeszłego roku przez obecnego burmistrza Krzysztofa Pietrzykowskiego – nie rozpisano ponownie i przekazano plac budowy IPB.

Ekobud w konsekwencji zażądał rekompensaty za utracone korzyści i poniesione straty. Sąd w Elblągu 26 czerwca 2007 roku uznał roszczenie za zasadne. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadł po 4 latach – 21 września 2011 roku. Sąd nakazał gminie Susz zapłatę odszkodowania ostródzkiemu przedsiębiorstwu w wysokości 487.373 zł oraz 300 tys. zł odsetek i 53 tys. zł tytułem pokrycia kosztów procesu. Urząd gminy wydał również 83 tys. zł na zatrudnionych do tej sprawy adwokatów z Warszawy. W sumie koszty związane z tą sprawą wynosiły łącznie 923 tysiące zł!

Obecny burmistrz Krzysztof Pietrzykowski uważa, że sprawa wypłaty odszkodowania dla Ekobudu jest tylko i wyłącznie winą jego poprzednika. Odwołał się jednak od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Jan Sadowski z kolei nie ma sobie nic do zarzucenia.


WYROK W MOCY

20 marca w gdańskim sądzie został ogłoszony wyrok w powyższej sprawie. Podtrzymano wyrok Sądu Okręgowego z Elbląga. Ostatecznie nakazuje się prawomocnym postanowieniem gminie Susz wypłacenie Ekobudowi odszkodowania.

Kwota, jaką suski magistrat jest winien przedsiębiorstwu z Ostródy, to: 487.373 zł należność główna tytułem odszkodowania, odsetki 319.000,11 zł oraz koszty procesu I i II instancji w wysokości 58.400 zł. Do tego dochodzą koszty wynajętych adwokatów w wysokości 120 tys. zł. Łącznie daje to kwotę prawie 985 tys. zł!

– Musimy zapłacić tę kwotę – informuje nas Pietrzykowski. – Zwróciłem się do Ekobudu, aby nie wszczynał postępowania komorniczego. Zadeklarowałem, że gmina zapłaci. Będziemy musieli wziąć niestety kredyt na ten cel.

Pietrzykowski zapowiada, że po zapłaceniu odszkodowania zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Sadowskiego, który naraził gminę na tak wysokie koszty.

TOMASZ SŁAWIŃSKI


Burmistrz Krzysztof Pietrzykowski informuje, że gmina będzie zmuszona zapłacić zasądzone odszkodowanieHala w Suszu w ogólnym rozrachunku
wyszła droższa o prawie milion złotychByły burmistrz Jan Sadowski podczas otwarcia
suskiej hali we wrześniu 2007 roku

  2012-04-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98489349REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.