Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2019-12-04

Starosta powiatu zlekceważył jubileusz 35-lecia OPZZ


Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych istnieje od 1984 roku. Przez ten czas centrala związkowa swoim zasięgiem objęła cały kraj. Rocznica 35-lecia odbyła się także w Iławie, gdzie mieszczą się powiatowe struktury organizacji. Jednak władze starostwa powiatowego zafundowały związkowcom skandal.

Obchody jubileuszu poprowadził Leszek Jankowski, przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Iławie.

W STAROSTWIE, ALE BEZ... STAROSTY

– Witam wszystkich, którzy przyszli na obchody tegorocznego jubileuszu. Niestety, nie każdy skorzystał z naszego zaproszenia – mówił Jankowski – Nie ma z nami starosty iławskiego Bartosza Bielawskiego, ani wicestarosty Marka Polańskiego. Do tej pory nasze posiedzenia odbywały się w urzędzie miasta, dlatego zorganizowaliśmy jubileusz tym razem w budynku starostwa w nadziei, że władze powiatu zaszczycą nas swoją obecnością. Prawdopodobnie nie odpowiada im obecność jednej z gazet na dzisiejszych obchodach. Zaproszenia wysłałem dość wcześnie, tak, aby nie mieli innych planów. Tym bardziej dziękuję tym, którzy skorzystali z zaproszeń.

Prawdopodobnie przyczyną nieobecności przedstawicieli władz powiatu była publikacja w „Kurierze” sprzed kilku miesięcy pt. „Uniki ze starostwa?”, który zaczynał się następującymi słowami:

„Oświata była jednym z głównych tematów na posiedzeniu Rady Powiatowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Pytania w tym zakresie chciano zadać także m. in. staroście Bartoszowi Bielawskiemu. Niestety, mimo zaproszenia, zabrakło go na spotkaniu, co zebrani komentowali bardzo negatywnie”.

– Co do starostwa, to nie chcę tego komentować – cytowaliśmy w tym samym tekście publiczną wypowiedź przewodniczącego Jankowskiego. – Tradycyjnie są uniki.

ODZNACZENIA

Obecni na spotkaniu wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski oraz zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie Agata Steiner-Dembińska z okazji jubileuszu otrzymali statuetki Przyjaciół Związku Rady Wojewódzkiej OPZZ.

Wyróżniony został również prezes zarządu zakładów meblarskich „MM Szynaka-Living” Dariusz Miśtal, ale z powodu pilnego wyjazdu służbowego za granicę nie mógł pojawić się na obchodach 35-lecia.

Z kolei w imieniu Leszka Lubiejewskiego, właściciela firmy „Dolux-M” z Boreczna, statuetkę odebrała jego córka.

Leszek Jankowski otrzymał zaś od wójta Harmacińskiego statuetkę w dowód uznania całokształtu działań. Wójt podkreślił, jak ważna jest współpraca gminy z OPZZ.

– Dynamiczny rozwój gminy Iława to także wasza zasługa – powiedział Harmaciński. – Wspólnie potrafimy ze sobą współdziałać, dzięki czemu nasz region ma dobrą opinię w Polsce, a nawet za granicą. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Powinniśmy zawsze zdawać sobie z tego sprawę i rozwiązania problemów szukać w dialogu, a nie konflikcie.

BUDŻETY GMINY I MIASTA

Wójt Harmaciński poruszył m.in. kwestie związane z budżetem gminy na 2020 rok.

– Najbliższy rok uda się zamknąć bez deficytu i nie trzeba będzie brać kredytów na finansowanie określonych zadań – mówił. – Nie wszystko da się jednak zrealizować, bo nie dotarły pieniądze na modernizację szkoły w Lasecznie, które nam obiecano.

Wójt wyraził gotowość do zaciągnięcia kredytu w przypadku finansowania inwestycji oświatowych. Dodał, że pozostałym wydziałom w budżecie, związanym z kulturą, bezpieczeństwem, infrastrukturą czy administracją, zabezpieczono normalne funkcjonowanie. Poza tym zwrócił uwagę na zabezpieczenie energetyczne w gminie – na przyszły rok planowany jest rozwój fotowoltaiki w Siemianach.

Także burmistrz Dawid Kopaczewski podziękował za wyróżnienie przez OPZZ i wyraził nadzieję na dalszą współpracę. Przeszedł następnie do kwestii związanych z budżetem miasta oraz inwestycjami.

– Cały budżet szacowany jest na około 200 milionów złotych, z czego wydatki opiewają na kwotę 160 milionów, mamy zatem nadwyżkę wynoszącą 40 milionów. Na inwestycje planujemy wydać 37 milionów. Największą z nich jest wdrażana przy dworcu Iława Główna. Planujemy zakończyć ją w czerwcu przyszłego roku – powiedział burmistrz Iławy.

O BEZROBOCIU

Agata Steiner-Dembińska z PUP poruszyła z kolei kwestię bezrobocia w powiecie iławskim.

– W powiecie zarejestrowanych jest około 1500 bezrobotnych – powiedziała. – To druga najniższa stopa bezrobocia w województwie, po mieście Olsztyn. Przyczyną tak niskiego bezrobocia jest wzrost miejsc pracy dzięki inwestycjom, a także zwiększenie się liczby osób, które podjęły się założenia własnej działalności gospodarczej. Dochodzi do tego także demografia – maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, w ciągu ostatnich czterech lat było to 1000 osób. Bezrobocie liczymy bowiem w stosunku do osób w wieku produkcyjnym.

Po zakończeniu związkowcy oraz goście jubileuszu udali się na uroczysty obiad w jednej z miejscowych restauracji.

MARCIN ŚWIĘCIŃSKI


Leszek Jankowski otrzymał od wójta gminy Iława
statuetkę za całokształt działań

Wójt Gminy Iława
Krzysztof Harmaciński
poruszył kwestie
dotyczące
budżetu gminy
Burmistrz Iławy
Dawid Kopaczewski
wypowiedział się
na temat inwestycji
w Iławie oraz
przyszłorocznych
wydatków  2019-12-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103677177REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.