Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2014-03-05

Kto chce tutaj wpuścić Rosjan?


Radni wyrazili wolę przyłączenia naszych terenów do strefy małego ruchu granicznego (MRG) z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. W samorządach Iławy i Nowego Miasta większość mają politycy PO-PSL. Jednak czy, biorąc pod uwagę niedawne wtargnięcie Rosji na terytorium Ukrainy, to dobry moment na taką inicjatywę, która budzi kontrowersje?


Umowa o Małym Ruchu Granicznym (MRG) między Polską a Federacją Rosyjską obowiązuje od lipca 2012 roku. Strefą został objęty cały Obwód Kaliningradzki, a także północne powiaty województwa warmińsko-mazurskiego (bez iławskiego i nowomiejskiego) i pomorskiego (szczegóły na mapce poniżej). W efekcie mieszkańcy tej strefy mogą przekraczać granicę bez wiz.


DWA GŁOSY SPRZECIWU

W ubiegłym tygodniu wolę przystąpienia naszego powiatu do opisywanej strefy wyrazili w głosowaniach radni Iławy (w formie apelu) i powiatu iławskiego (uchwała).

Z obu rad tylko dwaj miejscy radni stanowczo opowiedzieli się przeciwko poszerzeniu strefy – Jerzy Ewertowski i Wojciech Szymański, zaś Wiesław Burdyński (wszyscy PiS) wstrzymali się od głosu.

– Nie ma dziś żadnych dowodów ekonomicznych na to, że strefa powoduje zwiększenie wpływów z podatku VAT, bo Rosjanie kupują głównie w supermarketach, które są w zagranicznych rękach – mówi Kurierowi Ewertowski. – Czytałem artykuły, że mały ruch graniczny spowodował zwiększenie przestępczości na przykład w Olsztynie.

– Pod względem ekonomicznym zwiększenie strefy jest zdecydowanie wskazane, ale nie wszystko można przeliczyć na pieniądze – komentuje z kolei Szymański. – Chodzi o bezpieczeństwo naszych obywateli. W dniu, kiedy zagłosowaliśmy nad tą inicjatywą, rosyjski parlament dyskutował nad ograniczeniem dostępu do broni ich obywateli. Dziś w Rosji dochodzi do sytuacji, że zwykła sprzeczka kierowców na drodze kończy się strzelaniną. Ja nie chcę, by takie rzeczy działy się u nas. Dla mnie to jest kraj bandycki, dlatego bym im całkowicie uniemożliwił wjazd do Polski.


NIEZRĘCZNY MOMENT?

Głosowanie w mieście i powiecie nad poszerzeniem strefy MRG wyszło z inicjatywy odpowiednio – burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika i zarządu powiatu, na czele ze starostą Maciejem Rygielskim (obaj PO).

Od kilku dni międzynarodowa opinia publiczna, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska i przywódcy wielu państwa na świecie stanowczo potępiają decyzje prezydenta Rosji Władimira Putina o wejściu na Krym wojsk rosyjskich, co narusza suwerenność Ukrainy. Sam Putin z kolei – o wspomaganie bojówek ukraińskich oskarża Polaków i Litwinów.

Czy z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową lokalne samorządy nie powinny wstrzymać się z inicjatywą poszerzenia strefy MRG? Chcieliśmy o to zapytać burmistrza i starostę, jednak obaj zgodnie poinstruowali nas, że jakiekolwiek pytania mamy do nich kierować na piśmie. Tak też zrobimy.

W trakcie sesji w iławskim ratuszu i starostwie Ptasznik i Rygielski mówili, że są zwolennikami poszerzenia strefy, choć obaj nie wierzą, że ten cel uda się osiągnąć. Dlaczego? Bo decyzje w takich sprawach zapadają na wyższych szczeblach. Po co więc były oba głosowania? By wyrazić swoją wolę i przekazać ją dalej: marszałkowi, wojewodzie, parlamentarzystom i eurodeputowanym – twierdzą samorządowcy.


WOJEWODA JUŻ
PISZE DO MINISTRA

Spytaliśmy Mariana Podziewskiego (PSL), wojewodę warmińsko-mazurskiego, co stanie się z uchwałą radnych powiatowych i apelem radnych Iławy.

Rzecznik wojewody Edyta Wrotek poinformowała nas, że na to pytanie odpowie dopiero wtedy, gdy wojewoda zapozna się z podjętymi dokumentami i ich uzasadnieniami.

Dodała, że w poniedziałek 3 marca wojewoda już skierował do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego list intencyjny „w sprawie możliwości poszerzenia strefy MRG o obszary powiatów ełckiego i ostródzkiego oraz pozostałych południowych powiatów województwa warmińsko-mazurskiego”.

Spytaliśmy rzeczniczkę wojewody, czy z uwagi na napiętą sytuację międzynarodową jest to odpowiedni moment na takie wystąpienie.

– To jest po prostu czysty przypadek – odpowiedziała Wrotek. – Już w styczniu w Ełku, na wniosek prezydenta, radni podjęli taką inicjatywę, także proszę tutaj nie wyciągać tak daleko idących wniosków.

– Tu nie chodzi o wyciąganie wniosków, tylko zastanowienie się, czy nie należało poczekać do momentu, kiedy sytuacja się uspokoi – odpowiedzieliśmy.

– To za bardzo dyplomatyczna sprawa i myślę, że nie na takim poziomie powinniśmy się dziś do tego odnosić. Jeżeli już, to powinien to zrobić pan minister Sikorski, a nie my – usłyszeliśmy.

W takim razie o zdanie Kurier też zapyta pisemnie ministra.


ŻUCHOWSKI DYPLOMATA

W sesji powiatowej tradycyjnie już nie uczestniczył radny Piotr Żuchowski, kolega partyjny wojewody (PSL), który jest wiceministrem kultury i jednocześnie mieszkańcem podiławskiego Szałkowa. Zapytaliśmy go, jak by zagłosował na sesji rady powiatu i czy to w ogóle dobry moment na taką inicjatywę.

– Zagłosowałbym „za”, bo płyną z tego korzyści – odpowiedział. – Powiaty, które należą do małego ruchu, są z tego zadowolone. Jest większa rotacja Rosjan przyjeżdżających z Obwodu Kaliningradzkiego. To jest podobno dobry klient dla hotelarzy i dla gastronomii. Kupują też u nas wiele rzeczy.

Ale czy moment inicjatywy, gdy coraz głośniej mówi się o agresji Rosji na Polskę, jest odpowiedni?

– Moja ocena tego, co dzieje się dzisiaj na Krymie i wschodzie Ukrainy w przypadku działań rosyjskich jest bardzo negatywna, ale ja bym tych rzeczy nie łączył – mówi wiceminister. – Skojarzenie jest oczywiście jednoznaczne, ale w sensie merytorycznym to rzeczy niezależne.


POLAŃSKI ZMIENIA ZDANIE

Skontaktowaliśmy się też z Markiem Polańskim (PiS), członkiem zarządu powiatu, który – w przeciwieństwie do swojego politycznego szefa Jerzego Ewertowskiego z rady miasta – był za poszerzeniem strefy MRG.

– W świetle ostatnich wydarzeń uważam, że nasze stanowisko powinno zostać zmienione, o czym mówiłem na dzisiejszym zarządzie powiatu – powiedział w ostatni wtorek Polański. – Jeżeli dalej Rosja będzie się tak zachowywała, to trzeba będzie granicę zamknąć, a nie rozszerzać.

A jak Polański komentuje to, że zagłosował inaczej, niż jego polityczny szef?

– Nie konsultujemy, jak kto będzie głosował na poszczególnych sesjach rady. Nie ma u nas takiej dyscypliny – odparł Polański. – Ale muszę przyznać, że Jurek w tym przypadku był bardziej przewidujący ode mnie.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF

Kiedy chcieliśmy zapytać burmistrza Włodzimierza Ptasznika
i starostę Macieja Rygielskiego, czy moment wyjścia
z inicjatywą poszerzenia strefy Małego Ruchu Granicznego
jest odpowiedni, obaj poinstruowali nas, abyśmy
przekazali im pytania na piśmieW ostatni poniedziałek wojewoda Marian Podziewski skierował do ministra spraw zagranicznych list intencyjny dotyczący poszerzenia strefy o pozostałe powiaty Warmii i Mazur. Według rzecznika wojewody to czysty przypadek, że dokument został wysłany w momencie, gdy cały świat potępia Rosję za interwencję na Ukrainie
Zielonym kolorem zaznaczony jest Obwód Kaliningradzki
oraz powiaty, które obecnie objęte są strefą
Małego Ruchu Granicznego  2014-03-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104520269REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.