Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Urzędnicy przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Pedofile są wśród nas
Więcej...

INFORMACJE

2011-01-19

Kontrowersyjna stacja paliw jednak będzie mogła powstać


Mimo protestów mieszkańców przy ul. Dąbrowskiego w Iławie, stacja paliw powstanie. W miejscu IZNS-u będą mieszkania lub markety, a przy nowym hotelu nad Jeziorakiem – apartamenty. Nie wszystkim zmiany się podobają: – Gdybyśmy je wprowadzili przed wyborami, wielu z nas już by tu nie siedziało! – grzmiał radny Dembek.


Mieczysław Hoffmann, twórca planu zagospodarowania przestrzennego Iławy, na sesji w ratuszu przedstawił radnym zmiany, jakie mogą być wprowadzone w każdej części miasta.

– Tworząc plan, kierowałem się jednym zdaniem: nie chodzi o twoją działkę, ale o miasto, w którym żyjesz – powiedział Hoffmann.


MIESZKAŃCY SĄ PRZECIW

Budowa stacji paliw na ulicy Dąbrowskiego (między marketami Intermarche i Bricomarche) znów wywołała dyskusję. Na sesji byli obecni przedstawiciele mieszkańców osiedla, którzy nie chcą, by obiekt powstał w tym miejscu. Jak powiedział sam projektant planu, lokalizacja sieciowej stacji benzynowej stała się „kością niezgody”.

– Wprowadzono w planie lokalizację małej stacji na ulicy Dąbrowskiego – powiedział Hoffmann. – Oznacza to, że będą tam maksimum 3 dystrybutory i zakaz sprzedaży gazu. Nie będzie tam też pawilonu handlowo-gastronomiczno-usługowego.

Magdalena Abramowicz i Adam Barwiński, przedstawiciele mieszkańców, wyjaśnili radnym jeszcze raz, że nie chcą w swojej okolicy stacji benzynowej, bo kiedy kupowali drogie działki na spokojnym osiedlu domków jednorodzinnych, nie było jej w planach. Poza tym jedyny dojazd do stacji prowadzić będzie ulicą Kajki, która jest wąska i będą się tworzyły korki.

– Popieram mieszkańców! – powiedział radny Eugeniusz Dembek. – Gdybyśmy wprowadzili te zmiany przed wyborami, wielu z nas już by tu nie siedziało.


BURMISTRZ TANKUJE W OSTRÓDZIE

Radna Anna Zakrzewska poprosiła burmistrza o przedstawienie swojego zdania.

– To radni zadecydują, czy stacja paliw powstanie w tym miejscu – oznajmił burmistrz Włodzimierz Ptasznik, który jednak na komisji przed sesją optował za powstaniem stacji, o czym pisaliśmy tydzień temu. – Mieszkam na ulicy Kochanowskiego i będę widział stację z okna. Nie będzie mi to przeszkadzało. Sam jeżdżę do Ostródy, by tankować na stacji Intermarche, bo paliwo jest tam tańsze niż w Iławie.

– Nigdy, choćby nie wiem, o ile było taniej, jako szef tego miasta nie tankowałbym w Ostródzie – wytknął burmistrzowi Dembek. – Pan nie powinien się w ogóle do tego przyznawać. Ja tankując wzmacniam rodzime podmioty.

– Rozumiem, że pan tankuje swój rower? – zapytał Ptasznik.
– Nie, ja też mam samochód! – odpowiedział Dembek, który na sesje do ratusza najczęściej dojeżdża rowerem.

Radni: Wojciech Szymański, Edward Bojko i Włodzimierz Harmaciński zwrócili jeszcze uwagę, że wąski wjazd ulicą Kajki – którędy droga wiedzie na osiedle i „dziką” plażę – będzie niebezpieczny.


CO Z WYSPĄ?

– Długo dyskutowałem z radnymi poprzedniej kadencji o tym, co zrobić z wyspą Wielka Żuława – powiedział Hoffmann. – Musimy zastanowić się, czy chcemy masowej turystyki czy czegoś z najwyższej półki. Najlepiej, gdyby powstał tu hotel o wysokim standardzie, który prowadziłby całoroczną działalność.

Według zmian w planie, na wyspę będzie można przejść lub dostać się samochodem, bo dopuszcza się budowę mostu, który będzie prowadził od strony wyjazdu z Iławy na Susz (tuż za przystanią statku-śmieciarki). W związku ze zmianami będą zlikwidowane domki kempingowe, które są na wyspie.

Jeśli chodzi o teren należący do IZNS – sporą połać ziemi między Lidlem przy ul. Kościuszki a ul. Grunwaldzką – i tu zmieniono zagospodarowanie. W miejscu tym będzie mogło powstać osiedle z budynkami wielorodzinnymi (do 5 kondygnacji) lub wielki obiekt handlowy.

Radni zadecydowali również, że wspólnoty mieszkaniowe nie będą mogły grodzić swoich posesji, jak zrobiła to np. wspólnota za starostwem – więcej na ten temat w kolejnym wydaniu „Kuriera”.


APARTAMENTY PRZY TIFFI

Radni godzinę przed sesją mieli możliwość przedyskutowania swoich wątpliwości z twórcą planu i wtedy to radny Ryszard Kabat dopytał, czy prócz Hotelu Grand Tiffi na ul. Dąbrowskiego, na tym terenie przewiduje się wybudowanie apartamentowców, o czym pisaliśmy przed tygodniem.

Wiceburmistrz Mariola Zdrojewska potwierdziła tę informację. Warto dodać, że tydzień temu w piśmie do naszej redakcji wiceburmistrz zapewniła, że apartamenty będą ściśle związaną z funkcjami hotelowymi kompleksu stawianego przez małżeństwo Małgorzaty i Krzysztofa Grabowskich, właścicieli odzieżowego koncernu TIFFI.

– Moim zdaniem na tę zmianę jest za wcześnie – stwierdził Kabat. – Najpierw inwestor powinien wybudować hotel, a potem dopiero powinniśmy mu zrobić przyjemność i pozwolić na budowanie apartamentowców. A tak to nie wiemy, czy skończy hotel i czy w tym czasie nie zacznie budować apartamentowców.


JAK GŁOSOWALI

Mimo opisanych kontrowersji i protestów wszystkie proponowane zmiany w planie miasta zostały przez radę zaakceptowane. Za ich wprowadzeniem opowiedziało się 13 radnych: Edward Bojko, Eugeniusz Chomik, Gerhard Drapiewski, Roman Groszkowski, Włodzimierz Harmaciński, Ryszard Kabat, Andrzej Lewandowski, Jolanta Michalewska, Elżbieta Prasek, Jerzy Sochacki, Roman Waruszewski, Zdzisław Wielgos i Lech Żendarski, zaś 5 było przeciw: Anna Zakrzewska, Eugeniusz Dembek, Roman Przybyła, Jerzy Ewertowski i Wiesław Burdyński.
W głosowaniu nie wzięli udziału radni: Andrzej Pankowski (nieobecny na całej sesji) oraz Robert Zbysław i Wojciech Szymański (nieobecni podczas głosowania).

NATALIA ŻURALSKAPrzed sesją radny Ryszard Kabat zagorzale
dyskutował o planie zagospodarowania przestrzennego
miasta z jego twórcą Mieczysławem HoffmanemPodczas sesji mapy z planem
zagospodarowania miasta wyświetlono na ścianieMagdalena Abramowicz (od prawej) i Adam Barwiński,
przedstawiciele mieszkańców okolic marketów
Intermarche i Bricomarche, jeszcze raz tłumaczyli radnym,
dlaczego nie chcą koło siebie stacji paliw. Bez skutku– Nigdy jako szef tego miasta nie tankowałbym w Ostródzie
– wytknął burmistrzowi radny Eugeniusz Dembek.
– Ja tankując wzmacniam rodzime podmioty– Rozumiem, że pan tankuje swój rower?
– odbił piłeczkę Dembkowi burmistrz Włodzimierz Ptasznik

  2011-01-19  

 TWOJE ZDANIE
Po podwyżce ...
... wynagrodzenia burmistrza stać będzie na tankowanie auta w Iławie :)
~HK007
2011-01-28
tankowanie roweru radnego Dembka...
ot i wyszła słoma z butów Ptasznikowi, a i wąż z kieszeni łeb wychylił...
~trebor
2011-02-01
Zwykłe chamstwo
I tyle w temacie.
~xgrzesio
2011-02-03
Czerwony wykształciuch
...czyli chamisko
~duperel
2011-02-14
tankowanie
To już wiadomo dlaczego Burmistrz otrzymał podwyżke pensji, żeby biedak nie jezdził tankować do Ostr
~iławianka
2011-02-02
Burmistrz Ptasznik - wróg miasta Iławy
Ja kupuję w sklepach "Społem" i innych rodzimych firmach, tankuje również w Iławie. Co tylko mogę...
~Lipo
2011-02-03
Ptasznik na taczkę
Iławianie to wy wybraliście go na burmistrza - macie co chcieliście. On pod stołem dostaje w [...],...
~ja
2011-02-10
Ojciec
Burmistrz to ojciec miasta, a ojciec nieszanujący swojej rodziny, to ojczym. Oj kim Ty jesteś...
~honor
2012-01-30

Wróć   Góra strony
95817665REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.