Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2012-02-08

Felerna drabina ratunkowa, czyli ratujmy... strażaków


Do pożaru górnych kondygnacji kamienicy przy ul. Jagiełły w Iławie ściągano podnośniki z ochotniczych jednostek straży aż w Lubawie i Kisielicach. Okazało się, że 30-metrowa drabina hydrauliczna iławskiej komendy PSP jest zepsuta od września. Dziś stolica powiatu ma podnośnik – pożyczony z... Kisielic.


Rozmowa z MACIEJEM JASIŃSKIM, komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Iławie


OLA KROTOWSKA: – Jakim sprzętem obecnie dysponuje Państwowa Straż Pożarna w Iławie?

Bryg. MACIEJ JASIŃSKI: – Komenda w Iławie wyposażona jest w 4 pojazdy gaśnicze i 8 specjalistycznych. Taki jest normatyw wyposażenia jednostek tej wielkości. Od kilku lat sprzęt iławskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej jest sukcesywnie wymieniany na spełniający nowoczesne wymagania. Kosztowny proces wymiany musi być siłą rzeczy logicznie rozłożony w czasie. W pierwszej kolejności zastępowany jest sprzęt potrzebny najczęściej, a więc samochody gaśnicze. Pozostały – starszy – poddawany jest bieżącym naprawom i konserwacjom w celu zachowania jak najdłużej wymaganej sprawności.

– Jesteśmy w posiadaniu 30-metrowej drabiny. Dlaczego i kiedy uległa awarii?

– Została wycofana we wrześniu ubiegłego roku. Uszkodzeniu uległ jeden z elementów hydraulicznego sterowania obrotem drabiną. Gdyby chodziło o usterkę podwozia, to na terenie samej Iławy wykonalibyśmy naprawę w kilku firmach. Jednak w przypadku naprawy mającej bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ratowników i ratowanych nie znaleźliśmy na terenie kraju wyspecjalizowanego zakładu, który podjąłby się tego zadania. Dlatego zwróciliśmy się do niemieckiego producenta drabiny z prośbą o dokonanie oględzin, wycenę i naprawę uszkodzenia. Wstępny kosztorys, jaki otrzymałem, mówi o kwocie co najmniej 40 tys. zł.

– Jak długo potrwa naprawa?

– Czas przywrócenia samochodu do użycia jest uzależniony od możliwości przyjazdu serwisu firmowego, ale według zapewnień wykonawcy nie powinien być dłuższy, niż kilka tygodni. Niezależnie podjąłem decyzję – na podstawie porozumienia z burmistrzem Kisielic – o czasowym przeniesieniu podnośnika z OSP Kisielice do JRG w Iławie.

– Dlaczego PSP w Iławie nie jest wyposażona w mobilne podnośniki hydrauliczne, które posiadają zarówno OSP w Lubawie, jak i Kisielicach?

– Zaspokajając zbiorowe potrzeby swoich mieszkańców, samorządy tych gmin podejmują określone działania. W ramach tych działań wszystkie gminy powiatu – samodzielnie bądź na zasadzie współpracy z Komendą Powiatową PSP w Iławie – pozyskują nowe pojazdy i sprzęt pożarniczy na wyposażenie swoich jednostek OSP, jak również mogą udzielić Komendzie Powiatowej PSP w Iławie wsparcia finansowego na zakup sprzętu wyspecjalizowanego, na przykład nowoczesnego podnośnika.

– Dlaczego na miejscu, w stolicy powiatu i największej aglomeracji regionu, nie jesteśmy wyposażeni w sprzęt ratujący życie?

– Do ratowania osób, zwierząt i mienia z wysokości stosowane są dwa – równoważne sobie pod względem mobilności – pojazdy: samochód-drabina (wysięgnik 30 m) i samochód-podnośnik (18 m). Przy lokalizacji tego typu sprzętu bierze się pod uwagę maksymalną wysokość budynków i innych obiektów, jakie występują na danym terenie. W Iławie zabudowania są wyższe, więc jest samochód-drabina z 30-metrowym wysięgnikiem.

– Jak pan skomentuje fakt, że podczas pożaru na ul. Jagiełły nie można było użyć potrzebnego sprzętu. Należało czekać, aż przyjedzie, co powodowało zagrożenie życia mieszkańców tego budynku.

– Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane podnośniki z OSP Lubawa i OSP Kisielice, jak również z iławskich firm, które przybyły wcześniej, ale wykorzystywane były tylko do gaszenia pożaru. Jeszcze przed ich przyjazdem jako kierujący działaniem ratowniczym, biorąc pod uwagę warunki miejscowe, tj. ukształtowanie terenu, oblodzenie podłoża, bliskie sąsiedztwo napowietrznej linii energetycznej i trakcji kolejowej – wykluczyłem możliwość bezpiecznego rozstawienia podnośnika do ratowania osób i wydałem polecenie dotarcia do uwięzionych po klatce schodowej.

– Czy jest szansa na zakup nowego sprzętu?

– W planach zakupowych Komendy Powiatowej PSP w Iławie znajdują się kolejne elementy wyposażenia specjalistycznego. Na pierwszym miejscu jest nowoczesny podnośnik hydrauliczny o wysięgu 25 metrów. Koszt zakupu takiego pojazdu to kwota około 1 mln złotych. Nie są to środki, którymi iławska Komenda dysponuje w swoim rocznym budżecie. Potrzeba tu szeregu zabiegów i współpracy, aby zebrać taką kwotę. Chcielibyśmy, aby nowy pojazd pojawił się u nas nie później niż w 2013 roku.

OLA KROTOWSKAMaciej Jasiński, komendant powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej w IławieDo pożaru górnych kondygnacji kamienicy
przy ul. Jagiełły w Iławie awaryjnie ściągano
strażackie podnośniki z ochotniczych jednostek
aż w Lubawie oraz w Kisielicach

  2012-02-08  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98664633REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.