Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Więcej...

INFORMACJE

2005-01-26

Budżet powiatu: zdrowie najważniejsze


Wyposażenie nowej bryły szpitala, instalacje wind w DPS Lubawa i starostwie, zmiana systemu ogrzewania w Zespole Szkół w Suszu oraz przebudowa internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – to kilka z największych wydatków w budżecie na 2005 rok powiatu iławskiego. Będą też wydatki drogowe. Ponadto w DPS Susz kończona jest budowa przeszklonego tarasu z windą, a w szpitalu pojawi się nowy rentgen.

W tegorocznym budżecie powiatu iławskiego planuje się 49,2 mln zł dochodów. Wydatków będzie o 5,4 mln zł więcej. Powstały deficyt pokryją kredyty.

W tym artykule przedstawiamy przede wszystkim największe wydatki inwestycyjne powiatu, które w tegorocznym budżecie stanowią prawie 10% wszystkich kosztów. Reszta pieniędzy idzie na bieżącą działalność powiatowych instytucji (wynagrodzenia i koszty utrzymania obiektów).

SŁUŻBA ZDROWIA

W tym roku aż 3 mln zł z budżetu powiatu przeznaczonych zostanie na dofinansowanie wyposażenia nowej bryły iławskiego szpitala.

– Chcemy w ciągu najbliższych dwóch lat dokonać inwestycji w służbie zdrowia, by spełnić wszystkie wymogi sanitarne oraz bezpieczeństwa radiologicznego – mówi starosta iławski Ryszard Zabłotny. – Na przykład są decyzje nadzoru o wyłączeniu z użycia dwóch przestarzałych aparatów rentgenowskich, które znajdują się w naszym szpitalu. Dlatego w ubiegłym roku pozyskaliśmy unijne środki na nowy, cyfrowy rentgen. W tym tygodniu podpisujemy stosowne porozumienie w tej sprawie i nowa aparatura pojawi się jeszcze wiosną.

Aparat kosztować ma 1,4 mln zł, z tego unijna dotacja wyniesie aż 1,1 mln zł.

Powiat zamierza także w lutym złożyć dwa wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla szpitala. Jak mówi starosta, już przy uznaniu jednego wniosku uda się kupić sprzęt dla oddziału chirurgicznego i traktu porodowego, które znajdą się na I i II piętrze nowej bryły szpitala.

Jesienią natomiast zostanie złożony wniosek o fundusze unijne na ostateczną adaptację pomieszczeń w nowym budynku (ścianki działowe oraz instalacje). Optymistyczny plan zakłada, że do końca 2006 roku w nowej bryle szpitala zacznie funkcjonować porodówka i chirurgia.

– Następnym krokiem będzie przeniesienie oddziału dziecięcego z poddasza starego gmachu na miejsce zwolnione po oddziale chirurgicznym – mówi Ryszard Zabłotny.

POMOC SPOŁECZNA

W tym roku w DPS Susz zostaną zakupione nowe pralnice (30 tys. zł) oraz samochód towarowo-osobowy (dofinansowanie powiatu 30 tys. zł). W DPS Lubawa przy ul. Grunwaldzkiej pojawi się winda za blisko 60 tys. zł oraz garaż i pomieszczenia gospodarcze (20 tys. zł).

Pensjonariusze o największym stopniu upośledzenia przebywają w Domu Pomocy Społecznej w Suszu. Dlatego właśnie kończone są w tej placówce dwie inwestycje rozpoczęte jeszcze w zeszłym roku – instalacja windy oraz budowa na piętrze, od strony południowej, przeszklonego tarasu.

– Dzięki temu niektórzy pacjenci po raz pierwszy będą mieli szansę przebywać w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, a dzięki windzie niektórzy po raz pierwszy od lat zjadą na trawę nad jezioro Suskie – mówi starosta.

Inwestycje finansowane są ze środków powiatu i województwa. Zakończenie prac już w lutym.

DROGI

W tym roku złożone zostaną trzy wnioski o unijne dotacje w powiatowym drogownictwie: na dokończenie modernizacji drogi Prątnica-Omule-Złotowo w miejscowości Omule (gm. Lubawa) długości 550 m (powiat zaciągnie kredyt 240 tys. zł, a 720 tys. chce pozyskać z zewnątrz), kapitalny remont wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi – ul. Wojska Polskiego (wyjazd na Radomno; wydatek 250 tys. zł) oraz remont drogi Ogrodzieniec-Trupel w gm. Kisielice (30 tys. zł; w tym przypadku prace mają się zakończyć w 2009 roku).

Budowa chodnika w Fijewie (droga Lubawa-Rumienica) ciągnąca się od 2000 roku, pochłonie w tym roku 50 tys. zł z budżetu powiatu. Ta najdłuższa inwestycja w powiecie ma się zakończyć ostatecznie w 2007 roku.

W tym roku ma zostać wykonana także dokumentacja modernizacji ul. Dąbrowskiego (za 70 tys. zł). Wiąże się to z opracowaniem przez miasto dokumentacji budowy obwodnicy północnej, która połączy ulice Dąbrowskiego i Ostródzką.

– Ulica Dąbrowskiego jest najbardziej obciążona ruchem pojazdów w Iławie, dlatego jest konieczne jej poszerzenie – mówi starosta. – Przy okazji poprawiony zostanie wyjazd z miejskiego przedszkola przy ul. Dąbrowskiego.

Zakupy za blisko 500 tys. zł zostaną dokonane w Powiatowym Zarządzie Dróg: przybędzie ścinarka poboczy, ciągnik oraz pług do odśnieżania.

– Zakup ścianki za 275 tysięcy złotych szybko nam się zwróci – mówi starosta. – Miesięcznie za ścięcie naszym sprzętem 14 kilometrów pobocza zapłacimy o ponad 28 tysięcy mniej, niż gdybyśmy mieli zlecać to w przetargu zewnętrznemu wykonawcy.

SZKOŁY

Tradycyjnie oświata pochłonie najwięcej powiatowych pieniędzy, bo aż 21,6 mln zł. Większość pójdzie na wynagrodzenia, ale nie zabraknie również inwestycji.

Za 550 tysięcy zł w czerwcu wykonany zostanie remont w Ośrodku Szkolno-Wychowaczym. W internacie OSW przy ul. Mierosławskiego w Iławie wyremontowana zostanie kuchnia. Teraz wszyscy uczniowie ośrodka żywić się będą w stołówce przy internacie.

– Dzięki modernizacji obiektu poprawią się warunki socjalne dla uczniów warsztatów iławskiego „mechanika”, które mieszczą się w piwnicy internatu – dodaje starosta.

Inną przygotowywaną inwestycją powiatu będzie wymiana systemu grzewczego w suskim Zespole Szkół (obiekt przy ul. Wiejskiej).

Prowadzone będą także bieżące remonty szkolnych budynków.

INNE WYDATKI

W tym roku zaplanowano także remont komendy straży pożarnej w Iławie. Ma być wymieniony dach, bramy wjazdowe dla wozów strażackich i karetki oraz ocieplone ściany. Oczywiście koszt tego przedsięwzięcia będzie wyższy niż 200 tysięcy przeznaczone w budżecie powiatu, dlatego starosta i w tym wypadku liczy na dotacje z budżetu państwa. Odpowiednie wnioski są już przygotowywane.

Planowane są także dalsze inwestycje w system informatyczny Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku straży. Rozwijany będzie także elektroniczny przesył informacji pomiędzy powiatowymi instytucjami, co ma usprawnić ich funkcjonowanie. Na ten cel zarezerwowano łącznie 116 tys. zł (I etap).

W budynku iławskiego starostwa zostanie zainstalowana winda za 253 tys. złotych. Ponadto klimatyzacja i wentylacja zostanie założona w Wydziale Komunikacji starostwa (8,5 tys.). Podyktowane jest to lawinowym wzrostem liczby klientów w związku ze zniesieniem cła na używane auta sprowadzane z Unii Europejskiej. Klimatyzacja ma ulżyć szczególnie latem zarówno klientom, jak i urzędnikom wydziału.

– Budżet 2005 roku jest moim zdaniem proinwestycyjny i ukierunkowany na dalszą poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego – podsumowuje starosta Zabłotny.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2005-01-26  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101245082REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.