Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Mowa ciała prawdę powie. Burmistrz Dawid Kopaczewski
Jest wykonawca drogi ekspresowej S5 Ornowo-Wirwajdy
Pechowy spacer fatalnym chodnikiem
Sprytni obrońcy bagienka zawołali urzędników od środowiska
Sklep Ekologiczny „Zdrowo Nacudowane”
Viola Nowasielska o telewizyjnej przygodzie na wyspie Bali
Najlepsza myjnia w mieście!
Starostwo. Skargi na kolejki w Wydziale Komunikacji
Więcej...

CZYTAJ

2012-04-04

Susz musi zapłacić prawie milion złotych odszkodowania


W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku odczytano wyrok, który nakazuje gminie Susz zapłatę prawie miliona złotych odszkodowania ostródzkiej firmie budowlanej Ekobud. Wyrok jest prawomocny, a burmistrz zapowiada zaciągnięcie przez gminę kredytu i zgłoszenie sprawy do prokuratury.


Przypomnijmy. Sprawa swój początek ma w październiku 2005 roku, kiedy to urząd ogłosił przetarg na budowę hali sportowej. Ostródzka firma Ekobud przegrała go z iławskim IPB o kwotę 200 tys. zł.

Po rozstrzygnięciu przetargu Ekobud zaskarżył wygraną ofertę do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Skarga dotyczyła tego, iż IPB nie uwzględniło w kosztorysie niektórych wymogów specyfikacji, co zaniżyło cenę w ofercie. Skargę uznano za bezzasadną.


EKOBUD NIE ODPUŚCIŁ

Ówczesny burmistrz Susza Jan Sadowski podpisał umowę na budowę hali z iławską firmą. W tym czasie ostródzki Ekobud zaskarżył decyzję prezesa UZP do Sądu Okręgowego w Elblągu. Zapadł wyrok w tej sprawie nakazujący gminie Susz powtórzenie przetargu, którego jednak – według informacji udzielonych nam jesienią zeszłego roku przez obecnego burmistrza Krzysztofa Pietrzykowskiego – nie rozpisano ponownie i przekazano plac budowy IPB.

Ekobud w konsekwencji zażądał rekompensaty za utracone korzyści i poniesione straty. Sąd w Elblągu 26 czerwca 2007 roku uznał roszczenie za zasadne. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadł po 4 latach – 21 września 2011 roku. Sąd nakazał gminie Susz zapłatę odszkodowania ostródzkiemu przedsiębiorstwu w wysokości 487.373 zł oraz 300 tys. zł odsetek i 53 tys. zł tytułem pokrycia kosztów procesu. Urząd gminy wydał również 83 tys. zł na zatrudnionych do tej sprawy adwokatów z Warszawy. W sumie koszty związane z tą sprawą wynosiły łącznie 923 tysiące zł!

Obecny burmistrz Krzysztof Pietrzykowski uważa, że sprawa wypłaty odszkodowania dla Ekobudu jest tylko i wyłącznie winą jego poprzednika. Odwołał się jednak od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Jan Sadowski z kolei nie ma sobie nic do zarzucenia.


WYROK W MOCY

20 marca w gdańskim sądzie został ogłoszony wyrok w powyższej sprawie. Podtrzymano wyrok Sądu Okręgowego z Elbląga. Ostatecznie nakazuje się prawomocnym postanowieniem gminie Susz wypłacenie Ekobudowi odszkodowania.

Kwota, jaką suski magistrat jest winien przedsiębiorstwu z Ostródy, to: 487.373 zł należność główna tytułem odszkodowania, odsetki 319.000,11 zł oraz koszty procesu I i II instancji w wysokości 58.400 zł. Do tego dochodzą koszty wynajętych adwokatów w wysokości 120 tys. zł. Łącznie daje to kwotę prawie 985 tys. zł!

– Musimy zapłacić tę kwotę – informuje nas Pietrzykowski. – Zwróciłem się do Ekobudu, aby nie wszczynał postępowania komorniczego. Zadeklarowałem, że gmina zapłaci. Będziemy musieli wziąć niestety kredyt na ten cel.

Pietrzykowski zapowiada, że po zapłaceniu odszkodowania zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Sadowskiego, który naraził gminę na tak wysokie koszty.

TOMASZ SŁAWIŃSKI


Burmistrz Krzysztof Pietrzykowski informuje, że gmina będzie zmuszona zapłacić zasądzone odszkodowanieHala w Suszu w ogólnym rozrachunku
wyszła droższa o prawie milion złotychByły burmistrz Jan Sadowski podczas otwarcia
suskiej hali we wrześniu 2007 roku

  2012-04-04  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129009002


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.