Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2016-12-21

Witkowski: Fakty, wizje i mrzonki


Antoni Macierewicz jednak nie dał rady przyjechać do Iławy na 35. rocznicę internowania w stanie wojennym. Felietonista Bartosz Gonzalez wysnuł tezę, że z przyczyn „dyplomatycznych”, choć nie znał i nie podał faktycznych powodów, ale nie przeszkodziło to w snuciu fantazyjnych teorii. Szkoda, bo niepotrzebnie zaniżył wartość swojego ciekawego tekstu.

Jako przewodniczący powiatowych struktur PiS w Iławie poczułem się wywołany do dyskusji. Wyjaśniam więc, że minister Antoni Macierewicz nie wybierał się do Iławy w celu „udzielenia poparcia” lokalnym strukturom PiS. Wizyta była planowana z powodu okrągłego jubileuszu internowania. Miała to być podróż osobista posła i ministra, który w roku 1981 również trafił do Iławy na zsyłkę.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez komunistyczny reżim PRL świętowana jest w Iławie cyklicznie. W tym roku przypadł okrągły 35. jubileusz, więc było bardzo uroczyście. Zaczęło się pod bramą więzienną iławskiego Zakładu Karnego przy płycie upamiętniającej ludzi „Solidarności” – internowanych działaczy opozycyjnych, którzy bronili ideałów wolności.

Czas roku 1981 wielu internowanym „połamał” całe ich późniejsze życie: przymusowe wyjazdy bez możliwości powrotu do kraju, brak możliwości godnego zarobku, choroby „na ciele i duchu”... czy nawet wymuszane w więzieniu zdrady wobec kolegów, przyjaciół, a nawet rodzin. Aparat komunistycznego przymusu mścił sie okrutnie – torturami psychologicznymi, biciem, szantażem.

Mimo skromnie prowadzonego dziś życia, internowani znów licznie przyjechali do Iławy na tradycyjne spotkanie „pod bramą” i zorganizowany potem przy stole poczęstunek.

Głównym organizatorem rocznicowego zjazdu internowanych jak zawsze było Stowarzyszenie „Pro Patria” z Olsztyna. Podkreślam to, bo nie była to okazja do spotkań zorganizowana przez działaczy „Prawa i Sprawiedliwości”. Oczywiście wspieraliśmy całość iławskich uroczystości. A przy okazji mieliśmy umówione spotkanie z posłem oraz Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Wiceprezes PiS miał w planie specjalne spotkanie z członkami iławskiego PiS. Żałujemy, że do spotkania ostatecznie nie doszło.

Doskonale rozumiemy zmianę decyzji ministra, trzeba było jak najgodniej uczcić w Warszawie ponowny pogrzeb dwóch zapomnianych już patriotów polskich. Wolą tych oficerów było to, by ich prochy powróciły do Ojczyzny. Z inicjatywy MON oraz IPN sprowadzono z USA ciała bohaterów II wojny – płk Ignacego Matuszewskiego oraz mjr Henryka Floyar-Rajchmana.

Podziwiamy determinację ministra Macierewicza w przywracaniu pamięci historycznej Polski wobec skrywania jej za atrapami „patriotów” i „żołnierzy” chętnie służących rosyjskiemu imperializmowi – dziś objawionemu w nowych szatach.

Lokalne iławskie PiS pod bramą więzienia było „tylko” z wiązanką kwiatów złożoną pod pamiątkową płytą. Jednak codzienna mrówcza praca w iławskim PiS niczym nie jest zakłócona. Będziemy pracowali – już pracujemy – nad zdobyciem jak najszerszego poparcia w przyszłych wyborach samorządowych i bezpośrednich wyborach na Burmistrza Miasta Iławy. Pokazujemy chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami, stowarzyszeniami czy ugrupowaniami dla dobra całego powiatu, gminy i miasta Iławy.

Gratuluję, szczególnie wyróżniającemu się małżeństwu państwa Kałudzińskich (społecznikom z „Pro Patrii”, czyli „Dla Ojczyzny”) dobrej organizacji rocznicowych obchodów stanu wojennego, czyli wewnętrznej wojny wypowiedzianej narodowi przez Wojciecha Jaruzelskiego – osobnika, któremu pewnie wreszcie państwo polskie odbierze epolety generała za krecią robotę na rzecz rosyjskiego imperializmu. Za takie potraktowanie Polaków – jak najbardziej należy się pogarda ówczesnym „generałom”.

Jednocześnie spóźniona o wiele lat sprawiedliwość (znów ukłony dla Antoniego Macierewicza) niech jest nauczką i przestrogą dla przyszłych ewentualnych zdrajców.

Na rozpoczęciu uroczystości 13. grudniowych przy zakładzie karnym byli, oprócz internowanych i zaproszonych gości, również mieszkańcy Iławy. Odbyli „żywą” lekcję historii podpartą elementami inscenizacji stanu wojennego: samochód milicji, oddział ZOMO uderzający pałkami o tarcze bojowe... Uderzeniami mogli wytworzyć stan grozy, tym razem jednak grozą nie powiało, widać było lekki uśmiech na twarzach „zomowców”.

Dziś i mury więzienne jakby mniej straszą. Pracownikami zakładu karnego dowodzą już inni ludzie. Ludzie młodsi, którzy stan wojenny widzieli nie przez pryzmat rozkazów „ślepo-wrony”, ale z pozycji ucznia czy studenta, któremu obijali (brutalnie – w realu!) kolegów i pakowali do „suki” za ulotki znalezione w kieszeni, czy okrzyki dezaprobaty dla podłego traktowania Polaków.

„Żywa” historia z 1981 roku miała też przedłużenie przy iławskim ratuszu. Prócz zobaczenia „koksownika”, milicyjnej „suki” i wozu bojowego była też możliwość wysłuchania ładnych słów wypowiedzianych przez wojewodę z Olsztyna, Pana Artura Chojeckiego.

Spod ratusza już blisko do czerwonego kościoła na mszę patriotyczną z udziałem wielu pocztów sztandarowych i delegacji. Każdego uczestniczącego we mszy musiały poruszyć słowa homilii skierowane do modlących się za Ojczyznę.

HENRYK WITKOWSKI

  2016-12-21  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102170170REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.