Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie, felietony
Gonzalez: Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dąbrowski: Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Olszewski: Sezon na grzyby
Święciński: Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Olszewski: Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
Gonzalez: LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Gonzalez: Pozostały tylko obietnice
Święciński: Epidemia paradoksu
Gonzalez: Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Gonzalez: Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Gonzalez: Nic się nie stało. Jedziemy!
Orlicz: Ciemność widzę!
Olszewski: Turystów może to nie irytować?
Gonzalez: Śmieci nasze powszednie
Gonzalez: Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Tomasz Orlicz: Ulica księcia Surwabuno
Gonzalez: Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Olszewski: Na młode wilki obława…
Orlicz: Serdeczny szwindelek
Olszewski: Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie, felietony

2015-05-20

Witkowski: Chcę wspomóc nowych radnych


Warto jest mieć obok siebie takich, co nie obawiają się mówić o dostrzeżonych nieprawidłowościach… Po długiej przerwie zebrałem się, by znowu pisać o Iławie. Chcę wspomóc nowych radnych miejskich Iławy.

Iława jest po części odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym kraju. Chciałbym jednak, będąc odpowiedzialnym za kampanię Andrzeja Dudy w Iławie i powiecie (bez Lubawy), by nasi mieszkańcy znaleźli się bardziej po „prawej” stronie Polski.

Dziś chciałbym wspomóc dwoje nowych radnych miejskich – Jerzego Płuciennika i Ewę Jackowską. Są mi bliscy. Nie wynika to z pokrewieństwa. Nie sugeruję się również politycznymi zapatrywaniami. Bliscy są mi poprzez swoją pasję w pracy rady miasta. Też byłem w takiej sytuacji przed kilkoma laty. Doskonale rozumiem ich „dyskomfort”. Jak ja, tak i oni w „nagrodę” już po części, na początku kadencji, zapracowali na takich, co to „chyba nic nie rozumieją”. Ich energia, pasja pracy społecznej komuś szkodzi? Czy ktoś poukładał „klocki” i czuje się zagrożony? Funkcja kontrolna 100-milionowego budżetu to nie zabawa w „klocki”. To wielka odpowiedzialność za społeczne, ogromne sumy złotówek.

Więcej takich radnych! Tak bym wołał bardzo głośno... gdybym mógł. Nasz miejski budżet nie wyekspediował na księżyc ogromnego zadłużenia z chwilą objęcia funkcji burmistrza przez pana Adama Żylińskiego. W dalszym ciągu potrzebni są radni, którym nie braknie sił do pracy przy ochronie czy kontroli iławskiego budżetu.

Potrzebna była rzetelna kontrola wydatków, funkcjonowania i zatrudnienia w centrum kultury za 2014 rok.

Czy trzeba przypominać o kontrolnej funkcji radnych, którzy szczególnie mogą ją wypełniać poprzez pracę w komisji rewizyjnej? A jeszcze może wspomnę o kontrolnej funkcji radnych wobec działań burmistrza. Nikt nie powinien obawiać się tak pojmowanej idei funkcjonowania rady miasta.

Najgorsze, co może się stać, to odwrócenie ról – rolę kontrolną nad radnymi przejmuje burmistrz, a wykonawcami woli burmistrza są radni. Wtedy rada staje się parodią, kpiną.
Nie dziwię się, jak ludzie pytają: po co taka rada? Przychodzili do mnie swego czasu ludzie z pytaniem: co ty tam robisz?

Poznałem niedawno Jurka Płuciennika. Jest pełen pomysłów. Byle mu sił starczyło. Znam Ewę Jackowską – zawsze czuć w niej pozytywną energię. I takich dwoje radnych ma się przedwcześnie zniechęcić do wrodzonej im aktywności, bo ktoś napisał o Jurku, że zatrudnia tylko (!) dwóch pracowników? A stwórz chłopie „tylko” sobie samodzielne stanowisko pracy! Zobaczysz, jaki to niepewny byt. A tych dwóch (tylko!) pracuje tam już wiele lat.

A może chodzi tu o szefa komisji rewizyjnej, radnego Jerzego Sochackiego? Jakaś układanka, która może się rozsypać? Osoba jest tu mało istotna. Liczą się efekty działalności szefa. Jeśli „wypalił się”, a znaleźli się „bardziej ogniści” w wykonywaniu swych obowiązków, to trzeba taki „ogień” podtrzymywać. A może rozpalą jeszcze na nowo radnego Sochackiego?

Za wiele układanek w społecznym bycie. Nie dotyczy to tylko Iławy.

By ustrzec się błędów, pomyłek, warto jest mieć obok siebie takich, co nie obawiają się mówić o dostrzeżonych nieprawidłowościach. Moim zdaniem, ustawowo w komisji rewizyjnej powinien być ktoś bezkompromisowy. Jak go wyłuskać spośród radnych? Najlepiej oddać tę działkę obozowi opozycji. Ale przecież radny Jerzy Sochacki jest z opozycyjnego obozu PO(?). Skąd u burmistrza chęć zatrzymania radnego z PO w funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej?

Dobrze, że zabawę w „klocki” skończyłem wieki temu. Moja nieumiejętność zabawy w klocki jest usprawiedliwiona.

HENRYK WITKOWSKI
  2015-05-20  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130559682


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.