Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2008-12-10

Satysfakcja


Przebywając u znajomych w województwie pomorskim, zostałem przyjemnie zaskoczony wyrazami wielkiego uznania i pochwał pod adresem naszego iławskiego szpitala. Właściwie to zazdroszczono mi, że mieszkam w okolicach Iławy i w razie potrzeby mogę skorzystać z usług tak znakomitego szpitala.


Kazimierz Kowalski


Czytelnicy Kuriera wiedzą, co oznacza słowo „satysfakcja”. Wyraża ono zadowolenie z dokonań własnych, naszych bliskich, drużyn sportowych, którym kibicujemy, czy z faktu, że firmy działające na naszym terenie, z którymi się utożsamiamy, osiągają sukcesy, są pozytywnie postrzegane.

Okazało się, że mój znajomy został skierowany na zabieg okulistyczny w Iławie. Trafił na „chirurgię okulistyczną 1 dnia”, gdzie dr Janusz Adamski przeprowadził zabieg usunięcia zaćmy. Dowiedziałem się, że oko, na które już prawie nie widział, po tym zabiegu działa znakomicie.

W dalszym ciągu opowiadania, właściwie ciągłych zachwytów, usłyszałem, jaka to w tym szpitalu jest doskonała i kulturalna obsługa oraz jaki panuje tam porządek i czystość. Muszę się przyznać, że słuchałem tego z prawdziwą przyjemnością i sprawiało mi to, jako mieszkańcowi powiatu, dużą satysfakcję.

Postanowiłem dowiedzieć się więcej o najnowszych działaniach Szpitala Powiatowego w Iławie. O rozmowę poprosiłem dyrektor Elżbietę Gelert. Przedstawię to, czego się dowiedziałem. Myślę, że przybliży to naszym czytelnikom wiedzę na temat iławskiego szpitala.

Działają w szpitalu następujące oddziały szpitalne: oddział chorób wewnętrznych na 56 łóżek i pododdział intensywnego nadzoru kardiologicznego na 5 łóżek, oprócz tego na tym oddziale znajduje się stacja dializ – 8 stanowisk dializacyjnych; oddział neurologiczny na 30 łóżek; oddział anestezjologii i intensywnej terapii – 4 łóżka; oddział rehabilitacyjny – 20 łóżek; oddział ginekologiczno-położniczy – 30 łóżek; oddział chirurgiczny, ogólny – 36 łóżek; oddział psychiatrii „A” – 32 łóżka; oddział psychiatrii „B” – 32 łóżka; oddział terapii uzależnienia od alkoholu – 32 łóżka. Poza tym: blok operacyjny – na 4 stoły operacyjne, sterylizatornia, izba przyjęć, apteka i prosektorium.

W szpitalu działają następujące pracownie diagnostyczne: laboratorium diagnostyczne – a w nim laboratorium analityczne, pracownia serologii, pracownia serodiagnostyki chorób wewnętrznych i pracownia bakteriologii; zakład diagnostyki obrazowej – podlega mu pracownia rentgenodiagnostyki ogólnej, pracownia tomografii komputerowej i pracownia ultrasonografii; zespół pracowni endoskopowej; zespół pracowni diagnostyki nieinwazyjnej układu krążenia i oddechowego; pracownia krwi i tkanek. Działają poradnie związane ze specjalizacją „choroby wewnętrzne”: poradnia endokrynologiczna, poradnia alergologiczna, poradnia nadciśnienia tętniczego, poradnia medycyny paliatywnej.

Poradnie związane z innymi specjalizacjami zachowawczymi to: poradnia dermatologiczna, poradnia wenerologiczna, poradnia neurologiczna, poradnia gruźlicy i chorób płuc, dział fizjoterapii, poradnia rehabilitacyjna oraz poradnia ginekologiczno-położnicza.

Poradnie związane ze specjalizacjami zabiegowymi: poradnia chirurgii ogólnej, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradnia otolaryngologiczna, poradnia okulistyczna, poradnia logopedyczna.

Poradnie związane z psychologią, chorobami psychicznymi i uzależnieniami: poradnia zdrowia psychicznego, poradnia terapii uzależnień i współuzależnienia od alkoholu oraz poradnia promocji zdrowia.

Opiekę doraźną sprawuje oddział ratunkowy – 6 łóżek. Oddziałowi ratowniczemu podlegają: zespół wyjazdowy ogólny w Iławie, zespół wyjazdowo-reanimacyjny „R” w Iławie oraz zespoły wyjazdowo-wypadkowy „W” podstawowe w Iławie, Lubawie, Suszu i Zalewie.

W szpitalu działa jeszcze zespół transportu sanitarnego. W razie nagłych wypadków szpital może poprosić o pomoc pogotowie lotnicze. Całością działań szpitala kieruje dyrektor Elżbieta Gelert, zastępcą do spraw leczniczych jest dr Przemysław Ramel, zastępcą ds. pielęgniarskich jest Anna Raczkowska, o finanse dba główna księgowa Anna Pietruszewska.

W Szpitalu Powiatowym w Iławie zatrudnionych jest na dzień dzisiejszy 92 lekarzy, 217 pielęgniarek i położnych oraz 316 pozostałych osób personelu – łącznie 625 osób. Szpital w Iławie jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Zapytałem jeszcze dyrektora o kierunki rozwoju na przyszłość – usłyszałem, że najważniejsze zadanie to doposażenie szpitala, poprawa jakości usług tzw. hotelarskich, rozszerzenie zabiegów na oddziale ginekologiczno-położniczym o ginekologię onkologiczną, doposażenie neurologii, stworzenie centrum ortopedycznego świadczącego usługi dla naszego regionu i okolic, doprowadzenie rehabilitacji do takiego poziomu, aby mogła w pełni realizować potrzeby centrum ortopedycznego i oddziału neurologicznego.

Przykładem prawidłowego działania szpitala w Iławie jest na pewno „chirurgia okulistyczna 1 dnia” – to najnowszy produkt naszego szpitala, bardzo na czasie ze względu na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że dyrektor szpitala Elżbieta Gelert jest jednocześnie dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu i ma duże możliwości „ściągnięcia” stamtąd wysokiej jakości fachowców, specjalistów. Takim właśnie przykładem jest tu doktor Janusz Adamski, dzięki któremu możliwe było uruchomienie „chirurgii okulistycznej 1 dnia”, co jak na razie stanowi rzadkość w innych szpitalach powiatowych.

Nam, potencjalnym pacjentom, wypada się tylko cieszyć z coraz bogatszej i obszerniejszej oferty naszego szpitala. Cieszy fakt, że coraz więcej badań, zabiegów medycznych i konsultacji będziemy mogli uzyskać na miejscu, w Iławie i nie trzeba będzie szukać pomocy w innych ośrodkach medycznych kraju. Coraz lepsza oferta szpitala satysfakcjonuje mieszkańców regionu i pozwala ze spokojem myśleć o naszym bezpieczeństwie zdrowotnym, co jeszcze nie tak dawno nie było wcale takie oczywiste.

Trzeba stwierdzić, że Szpital Powiatowy w Iławie ma szansę stać się wizytówką stolicy naszego powiatu. Potrzebna jest jednak dalsza pomoc władz powiatowych i lokalnych. Zwracam się z apelem do „rządzących” wszystkich szczebli w naszym powiecie. Szpital w Iławie ma wspaniałego patrona: Władysława Biegańskiego, wybitnego lekarza, filozofa, logika i społecznika – nam zostało wprowadzić w czyn jego przesłanie.

KAZIMIERZ KOWALSKI

  2008-12-10  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144868REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.