Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2007-05-09

Rybacy czy raczej rozbójnicy?


Piszę do redakcji Kuriera w desperacji mojej ostatniej i na życzenie wielu kolegów wędkarzy z Iławy. Ostatnimi laty, w naszym jeziorze, tak pięknym i uroczym, niewiele zostało rybek. Jest coraz gorzej z roku na rok. Wytrzebianie ryb zaczęło się od czasu, kiedy jezioro popadło w dzierżawę pod kierownictwem Pana B.(…).


listy


Naprawdę w sezonie czasem nawet nie chce się wypływać na jezioro, bo z góry wiadomo, że znowu wróci się z połowu „o kiju”. I przecież nie chodzi tu tylko o „mięso”, bo powiedzmy sobie szczerze, niewiele tego jest. Więcej satysfakcji przyniósłby jakiś okaz, pewność spotkania jakiejś przygody. Niestety.

Jezioro omijają także turyści, którzy w swej wodniackiej przygodzie też chętnie posmakowaliby jakąś rybkę z Jezioraka. Chociaż, jak twierdzą niektórzy, oni i tak mają lepiej od miejscowych wędkarzy, bo stojąc na kotwicy nocną porą mają okazję jeszcze ostatnie sztuki węgorza, sandacza czy większego leszcza złowić. No a my...?

Najbardziej jednak, co nas, wędkarzy denerwuje, to wysokość opłat. Np. za połów z łodzi na Jezioraku trzeba zapłacić 310 zł. To jest skandal! Proszę sobie wyobrazić emeryta lub rencistę z dochodem np. 500-600 zł. Czy go na to stać?

Na moją wątpliwość w kwestii liczby wędkarzy chcących uiścić taką opłatę w tym roku, sprzedawca w sklepie wędkarskim poinformował mnie, że Pan dyrektor rozbudował straż rybacką i będzie pilnował jeziora jak jeszcze w żadnym roku. To nie lepiej zyskać sprzymierzeńców w wędkarzach w zamian za zmniejszenie opłat? Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze!

Pamiętam czasy, a było to w latach 60-tych ub. wieku, że wystarczył zwykły kij leszczynowy i haczyk byle jaki, a można było złowić sztukę, o jakiej dzisiaj tylko pomarzyć można.

Na koniec jeszcze kilka pytań. * Czy naprawdę jezioro musi być w dzierżawę oddane od tylu lat i trzebione do narybku? * Czy nie ogłosić moratorium na odłowy rybackie na 5, 10 lat? (niech się pogłowie ryb w tym czasie odbuduje i dorośnie!); * Czy nie lepiej opłaty wnosić do samorządu, a dzierżawcę tępiciela usunąć z dzierżawy?

Znalazłoby się jeszcze mnóstwo pytań. Na rozwagę zasługuje jedynie w tym kontekście fakt, że przecież prawdziwe dochody z gospodarki rybackiej odnosi się dzisiaj w hodowli ryb w stawach hodowlanych.

Rybacy, dajcie już Jeziorakowi spokój!

anonim

  2007-05-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98553345REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.