Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2007-06-27

Pomiędzy dwoma szefami


„Potrzebuję czyjejś rady w skomplikowanej dla mnie sprawie, dlatego piszę do Pani. Pracuję w dosyć dużej firmie na samodzielnym stanowisku. Jestem potrzebna dwóm szefom dwóch ważnych działów. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że owi szefowie nie znoszą się serdecznie i jeden drugiemu chętnie by zrobił na złość.


Katarzyna Echt: Psycholog radzi


Ja jestem między jednym i drugim i obaj próbują przeciągnąć mnie na swoją stronę mówiąc źle o przeciwniku. Chodzi o szefa zasiedziałego i całkiem nowego. Krótko mówiąc obaj chcą, żebym przestała współpracować z tym drugim. Teoretycznie mogę to zrobić, ale w każdym wypadku coś tracę.

Prawdą jest, że ten szef zasiedziały ma trudny charakter i specjalnie się mną nie przejmował przez minione dwa lata, ale w sprawach podstawowych był w porządku. Nowy szef jest bardzo miły w obejściu i na dodatek zawdzięczam mu poparcie w ważnej sprawie.

Zastanawiam się nad tą sytuacją już ponad miesiąc i nie widzę z niej wyjścia. Cokolwiek zrobię, to ktoś będzie niezadowolony. Ma Pani może jakiś pomysł?” – pyta Irena.

* * *

Zdaje mi się, że Twoim podstawowym problemem Irenko jest chęć zadowolenia wszystkich. A takiej sztuki nie udało się jeszcze nigdy i nikomu. Tobie więc też się nie uda. Tak na prawdę, to jest jedna osoba, o której zadowolenie, satysfakcję i szacunek powinnaś dbać bez względu na wszystko: tą osobą jesteś TY.

Zacznijmy więc od początku. Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: Jakie zachowanie leży w Twoim interesie? Czy tworzenie koalicji ze Starym, a może z Nowym Szefem? Co zyskujesz, a co tracisz w obu wypadkach? A tak w ogóle to reprezentujesz zdroworozsądkowo interesy własne i firmy. Jak więc dla Twoich interesów miał by się wybór jednej opcji?

Podejmowanie decyzji jest zawsze związane z ryzykiem. Im większe spodziewane zyski, tym większe jest wstępne ryzyko. W twoim wypadku Irenko zastanawiam się, czy rozważałaś możliwość zachowania stanowiska neutralnego?

Myślę, że możesz nie dać się wciągać w sprawy, które Ciebie bezpośrednio nie dotyczą. Obaj szefowie działów mają do spełnienia swoją ważną misję, Ty również ją masz. Są potrzebni firmie, dla której pracują i nie Twoim zadaniem jest weryfikacja ich przydatności. Od tego jest ich szef, a nie Ty.

Młynarski pisał w swojej piosence „Tata, róbmy swoje” i to jest przesłanie, które przekazuję ze swej strony. Oczywiści obrona swoich interesów może zaowocować niezadowoleniem jednego lub obu szefów. I to jest właśnie cena wolności i niezależności. Jeśli jesteś gotowa jej bronić, to Twoje wystąpienie mogłoby brzmieć jakoś tak:

„Szefie, cenię sobie współpracę zarówno z Panem, jak i z drugim Szefem. Wiem, że się Panowie nie lubicie, ale ze mną ma to niewiele wspólnego. Może szef na mnie liczyć w sprawach, co do których umówiliśmy się. Uważam ponadto, że moja uczciwa współpraca z obu panami, przynosi korzyści firmie jako całości. Dlatego będę współpracować z obu Panami”.

I jak Ci się to Irenko podoba? Sprawdź przed lustrem spokojną, asertywną kwestię.

Może się oczywiście zdarzyć, że narobisz sobie wrogów. Sadzę jednak, że Twoimi szefami są mądrzy ludzie i potrafią docenić nie tylko Twoją odwagę, ale i zastanowią się nad możliwością współpracy lub zdrowej rywalizacji w miejsce podjazdów i wzajemnych animozji.

Firma potrzebuje i jednego, i drugiego. Skoro reprezentują różne działy, to znak, że obaj pracują dla firmy na swój sposób. I nie można powiedzieć, który ze sposobów jest lepszy. Kto na przykład powie, który dział jest ważniejszy, ten co robi sprzedaż, czy ten, który dba o wizerunek firmy? Im większa różnorodność – tym lepiej.

Możliwe, że istnieją jakieś inne względy, które utrudniają Ci podjęcie decyzji. Pisałam już kiedyś o sposobie podejmowania decyzji rodem z zarządzania. Wypisujesz wszystkie „za” po jednej stronie kartki, wypisujesz wszystkie „przeciw” po drugiej stronie, a następnie każdej pozycji dajesz rangę na skali np. 10 punktowej.

Oczywiście Twoja praca musi być szczera. Jeśli na przykład nowy Szef podoba Ci się, to jego zadowolenie z Ciebie może mieć bardzo wysoką rangę i przebić wszystkie inne :-). Później wystarczy policzyć i odpowiedź znajdziesz od razu w rubryce o większej ilości punktów. Życzę powodzenia.

KATARZYNA ECHT
tel. 501 24-26-91


  2007-06-27  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103194579REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.