Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2008-05-28

O proteście lekarzy


Myślę, że mieszkańcy naszego powiatu wiedzą, kim był Hipokrates. Jednak gwoli przypomnienia: to grecki lekarz z wyspy Kos żyjący i leczący cztery wieki przed naszą erą. Powszechnie nazywa się go ojcem medycyny. Swoją działalność oparł na bardzo prostych i racjonalnych zasadach. Głównym jego celem było nieszkodzenie choremu i pomaganie uzdrawiającym siłom przyrody. Starożytny Hipokrates stał się twórcą zasad etyki lekarskiej, które wciąż obowiązują – także naszych medyków.


Kazimierz Kowalski


Od pewnego czasu w naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej w wielu miastach wybuchają protesty środowisk medycznych. Powód właściwie zawsze jest taki sam – podwyżka uposażenia. Najbardziej radykalni w swoich żądaniach są lekarze. Podczas akcji strajkowych mówi się o dobru nas wszystkich, czyli pacjentów – trzeba jakoś wszystko ubarwić. Politycy szczebla centralnego i samorządowcy prowadzą liczne dyskusje: jak uzdrowić służbę zdrowia i ulżyć losowi chorych.

Przed wyborami parlamentarnymi poszczególne partie prześcigają się w obietnicach, jak to oni po zdobyciu władzy uzdrowią sytuację. I co dalej? Po wygranych wyborach sytuacja nie zmienia się – trwa pozoracja: rośnie zadłużenie szpitali, frustracja chorych i personelu medycznego, aż do następnych wyborów. I tak jest od prawie 20 lat.

Przedstawiłem w wielkim, lakonicznym skrócie sytuację w kraju. Nas, mieszkańców powiatu iławskiego, najbardziej jednak interesuje sytuacja naszego szpitala. W ostatnich miesiącach ukazało się wiele publikacji o Iławie: w prasie, radiu i telewizji. Szkoda, że te liczne publikacje nie dotyczą naszych pięknych okolic, walorów turystycznych, czystych ulic, plaż oraz wielu pięknych jezior z Jeziorakiem na czele. Dlaczego przekazy medialne nie reklamują wspaniałych warunków turystycznych, nie zapraszają do naszego powiatu i jego stolicy Iławy? W ostatnich latach władze powiatu włożyły naprawdę dużo pracy w rozbudowę i modernizację iławskiego szpitala – potrzebne to jest nam wszystkim, mieszkańcom Iławy i okolicznych miejscowości. Coraz lepsza oferta turystyczna powinna uwzględniać również bezpieczeństwo przebywających u nas gości – turystów.

Niewielka grupa naszych mieszkańców jest jednak innego zdania. Sytuacja szpitala w Iławie coraz bardziej się pogarsza, a ostatnio sięgnęła prawie dna – zawieszono działalność kilku oddziałów szpitalnych. My, potencjalni pacjenci, nie mamy obecnie pewności, że nasze bezpieczeństwo zdrowotne jest zapewnione.

Ja, jak i inni mieszkańcy, zadajemy sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje i czy tak musi być dalej? Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo szybka. Problem szpitala w Iławie musi zostać rozwiązany w ekspresowym tempie – dla dobra nas wszystkich.

Ze zrozumieniem przyjmowałem zawsze żądania płacowe różnych grup zawodowych, w tym i lekarzy. W każdym zawodzie obowiązują określone reguły, jednak zawód lekarza to coś więcej – to misja, powołanie, wielka odpowiedzialność. W ręce lekarzy oddajemy to, co mamy najcenniejsze – nasze życie i zdrowie. Aby zostać lekarzem, trzeba najpierw ukończyć bardzo trudne sześcioletnie studia, zdać wiele egzaminów, ukończyć specjalizację i stale przez całe zawodowe życie doskonalić swoje umiejętności. Studia medyczne oprócz tego, że są trudne, są również kosztowne. Wysokie koszty studiów są w całości pokrywane przez państwo, czyli przez wszystkich pacjentów – podatników. Sądzę, że dla wszystkich zrozumiały jest fakt, iż tak odpowiedzialny i potrzebny zawód musi być właściwie opłacany.

Dotyczy to także średniego personelu medycznego. Używając terminologii wojskowej: lekarze to oficerowie, zaś reszta personelu to podoficerowie i szeregowcy. Wiadomo, że armia nie składa się z samych oficerów. Rolą organu założycielskiego – starostwa – jest zapewnienie właściwego kierownictwa placówce medycznej. Lekarze iławscy, nasi współobywatele, nie mogą stanowić enklawy; są częścią społeczeństwa i takimi muszą pozostać.

Ekonomiści przewidują, że wysokość naszych pensji, w tym i wynagrodzenia lekarzy, zrównają się z pensjami w najwyżej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej za około 25 lat. Normalne jest dążenie każdego człowieka do lepszego życia, trzeba jednak pamiętać, że nasze życie składa się z nieustannych kompromisów. Szanowni lekarze, my wszyscy was potrzebujemy. Jesteście po prostu niezbędni, ale chcemy was widzieć w szpitalu, przychodni i przy łóżku chorego, a nie jako bohaterów burzy medialnej. Dalsze przeciąganie struny może się źle zakończyć nie tylko dla nas, pacjentów, ale i dla was samych. Pracownicy służby zdrowia mogą mieć uwagi do pracy swoich szefów, ale tu też obowiązują określone procedury.

Według zebranych przeze mnie opinii, ponad 90% mieszkańców naszego regionu źle ocenia postępowanie lekarzy, którzy masowo odeszli z pracy w szpitalu. Trzeba przyjąć ten fakt pod rozwagę – żyjemy przecież w wolnym i demokratycznym kraju. Myślę, a wręcz jestem przekonany, że nasi medycy – jako ludzie inteligentni i chcący pełnić powierzoną im misję – przemyślą obecny kryzys i będą starać się odzyskać zaufanie swoich pacjentów.

Tytuł mojego felietonu „Przysięga Hipokratesa” dedykuję personelowi medycznemu Szpitala Powiatowego w Iławie.

Na koniec nasuwa mi się refleksja: dlaczego taksówkarze, drobni rzemieślnicy muszą posiadać obowiązkowo kasy fiskalne, a lekarze prowadzący prywatne praktyki i prawnicy biur prawnych, doradczych i adwokackich nie mają takiego obowiązku? Gdzieś słyszałem, że prawo jest jednakowe dla wszystkich. Kończąc, przesyłam ukłony tym, którzy je tworzą.

KAZIMIERZ KOWALSKI

  2008-05-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97321297REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.