Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2006-05-17

Nowe zwyczaje


Drogi Zygmuncie, nie doczekasz się! Spławik nie drgnie. Jest z betonu. Beton idzie na dno. Wszak pisałeś wiele razy o tym, jak to iławianie mieli być piękni, zdrowi i bogaci, a najbardziej ci, którzy za namową pewnego posła-meblarza głosowali na Przybysza z Lubawy.


Wiesław Niesiobędzki


Przybysz gwarantował każdemu dobrze płatną pracę, tanie mieszkania, bogate szkoły i bezpieczne boiska sportowe na wszystkich osiedlach. No i teraz wszyscy mają „wszystko”. Tylko dzieci mają najgorzej. Nie wierzysz? Drogi Zygmuncie, sam zobacz. W głowie ci się zakręci, gdy zobaczysz te hektary podwórek, boisk i placów zabaw na osiedlach i szkołach, zabetonowane, okrawężnikowane, wybrukowane i zastawione setkami aut, tudzież innego złomu.

Kiedyś rozbrzmiewał gwar wesoły dzieciarni bawiącej się w piaskownicach i na huśtawkach lub za piłką biegającą po trawiastych boiskach. Dzisiaj zaś – w czwartym roku rządów Pana z Lubawy, który wiele obiecywał – wszędzie tylko cisza martwa, ciasnota, smród spalin i narzekania dzieci panują. Ale co tam dzieci, kto by sobie nimi głowę zawracał. One głosu nie mają! Nie mają gdzie się bawić? To do lasu z nimi, albo do piwnicy, bo jeszcze lakier na autku podrapią lub piłką szybkę wytłuką albo reflektor.

Dzieciaki wypatrzyły, że na osiedlu jest przychodnia zdrowia, a dookoła chyba z hektar pustego placu porośniętego trawą i ogrodzonego płotem. Po co lekarzom potrzebne tyle placu pustego i ogrodzonego w środku osiedla zabetonowanego, nie wiadomo. Dzieciaki umiejące czytać, odkryły, że zdrowia nic tak nie poprawia, jak zabawa w piłkę i gonitwa po trawie. A jeśli tak, to co w tym dziwnego, że po powrocie ze szkoły biegną na plac koło przychodni i przeskakują płot. Bo po co tu on w środku osiedla i kogo przed kim chroni? Lekarzy z przychodni osiedlowej przed mieszkańcami, czy mieszkańców przed lekarzami? Przeskakują więc przez ten płot z poprzedniej jeszcze epoki i stosownie do swego wieku z zapałem wielkim kopią piłkę, biegają tam i nazad, regenerując siły.

Lekarzom się jednak nie podoba ta dbałość dzieciaków o kondycję i zdrowie, i dlatego – mimo biedy i znanego braku środków na leczenie – zatrudnili sobie pana dozorcę. On tylko czeka na to, kiedy te dzieciaki przez płot przejdą i się bawić zaczną, a gdy już się rozbawią, to wtedy piłka im gdzie poleci. Wtedy on cap i już ma tę piłkę, a czasem nawet to i któregoś z chłopaków złapie i nakrzyczy, nawrzeszczy, tudzież policją zastraszy. Taki on sprawny.

Straszny bohater z tego dozorcy w przychodni. Czy on sklep z piłkami chce otworzyć? Bo już zabrał dzieciakom niejedną. Może sklep z odzieżą chłopięcą mu się marzy. Bo gdy tylko wychyli się ze swego kantora i wrzeszczeć a straszyć zacznie, to przestraszone dzieciaki zmykają ile sił w nogach, zostawiając na placu sweterki, skafandry i inną odzież.

Takie to mamy nowe zwyczaje i sposoby na zajęcia sportowe dla naszych dzieci i dorabianie się dozorców, więc jednak w tej naszej Iławie da się jakoś żyć i zarabiać.

Byleby tylko nie bać się dzieci...

Wiesław Niesiobędzki

  2006-05-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103726551REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.