Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

opinie
Olszewski: Mój chiński telefon
Olszewski: Odgrzebana notatka, a jaka paleta ludzi!
Gonzalez: Wybory 2019. Iława może zostać na lodzie
Gonzalez: Czy inni nie zasłużył w Iławie na pomnik?
Gonzalez: Wszystkie grzechy Krzysztofa Sadowskiego
Olszewski: Miasto w sosie własnym do przeglądu
Kurpiecki: SoundLake, czyli festiwal muzyki dawnej
Gontarz: Panoramiczne spojrzenie sąsiedzkie z boku na Iławę
Chaburski: Piękno na uboczu, czyli Zwiniarz
Kurpiecki: O tym, co finansujesz, jeżdżąc widlakiem
Reich: Jak już się tam urządzi w niebie, to może odpocznie
Olszewski: Wilczy Szaniec doinwestowany, aż ciarki suną
Olszewski: Lubawa ma silne karty w ręku
Olszewski: Bookcrossing, co to? Stymulator głowy!
Kurpiecki: Uwaga – natura!
Olszewski: Kontrola, rzecz święta, wyjmuj dokumenta!
Kurpiecki: Niepoprawne myśli z kraju kiszonego śledzia
Olszewski: Gwiazda Karen Edwards zachwycona regionem Iławy
Olszewski: Słynny pan Macyra i inni w branży
Rochowicz: Zwyczaje swawolne
Więcej...

opinie

2018-11-14

Nowak: Nie ten pomnik, nie ten orzeł


Trudno opisać to, co się czuje gdy najcenniejsze święto narodowe i państwowe sprowadza się do poziomu trywialnych uników i wymuszonych kompromisów, które w istocie stają się profanacją tego, co polskie. Zrodził się spór iście tragikomiczny i smutny zarazem. Chodzi o okolicznościową tablicę na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która trafiła na poniemiecki pomnik przy stadionie miejskim w Iławie.

We wtorek (6.11.2018) około południa w ratuszu na ręce odchodzącego burmistrza Iławy Adama Żylińskiego trafiło moje pismo z prośbą o zmianę lokalizacji ulokowania okolicznościowej tablicy. Dostarczyłem je osobiście. Burmistrz w chwili odbierania dokumentu poinformował, że nic w planie obchodów nie zmieni, bo jest to decyzja rady i jest już za późno na zmiany.

W związku z taką postawą burmistrza Żylińskiego, po wyjściu z z ratusza natychmiast napisałem list otwarty do mieszkańców miasta i zaniosłem go do pobliskiej redakcji „Kuriera Iławskiego” na Stare Miasto.

Niemal w tym samym momencie treść listu opublikowałem również na Forum internetowym „Kuriera”.

Już następnego dnia sprawa staje się na tyle głośna, że dziennikarz TVP OLSZTYN poprosił mnie o wypowiedź przed kamerą na temat sporu. Odmówiłem. Mimo tego za chwilę RADIO OLSZTYN nagłaśnia kulisy konfliktu.

Burmistrz Żyliński przyspiesza działania, nie czeka. W czwartek ekipa jednej z firm budowlanych błyskawicznie montuje tablicę. Jest już po temacie. Moja prośba o wstrzymanie została zignorowana.

To był dla mnie szok. Nie rozumiem i nigdy już nie zrozumiem dlaczego odchodzący burmistrz miasta wiesza tak szybko tablicę na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na niemieckim pomniku, na uboczu miasta, przy krzakach z boku na stadionie. Czy to miejsce ma dla niego szczególne znaczenie?

Pomnik ten najpierw upamiętniał niemieckie ofiary pierwszej wojny światowej. Później, przez sąsiedztwo stadionu, stał się w 20-leciu międzywojennym miejscem manifestacji nazistowskich, a po II wojnie (po 1945 roku) przejęli go komuniści z Iławy i powiatu (suskiego). Dwa totalitarne systemy, które mordowały i niszczyły Polaków, wyniszczały nasze rodziny.

W Iławie jest 100 innych miejsc na tablicę niepodległości. Ale żeby tutaj...?

Od tego momentu powieszenia nowej tablicy na pomniku wszystko wymyka się spod kontroli. Sprawa przestaje być tylko lokalną dyskusją. Dziennikarze umawiają się na cichą akcję. Chcą dyskretnie nagrać burmistrza Żylińskiego wraz z towarzyszami jak odsłaniają w dumie i chwale tablicę (w niedzielę 11 listopada o godz. 9:30 na stadionie miejskim). Jednak burmistrz Żyliński, przeczuwając niebezpieczeństwo kompromitacji, wstrzymuje i zawiesza odsłonięcie tablicy (w piątek 9.11). Sprawę przekazuje do IPN w Gdańsku, które ma „zająć stanowisko w tej sprawie”.

Trudno powiedzieć co ma orzekać IPN. Czyżby to, czy pomnik jest bardziej niemiecki czy polski? Jakie fakty historyczne ma naginać? Co ma przesądzić? Czyżby wykluczyć zabory, albo pierwszą i drugą wojnę światową? A może ofiary PRL, PZPR, oraz ich siepaczy stalinowskich z UB oraz SB...? Czy gapa na pomniku jest bardziej rzymska, germańska, pruska czy nazistowska?

Przecież widać, że jest to rzymski „orzeł żelazny”, do którego tak chętnie nawiązywali naziści z niemieckiego SS. Czy do tego są potrzebni Żylińskiemu aż specjaliści z IPN? Teraz będzie spartakiada na opinie i dokumenty? A co z historią tego miejsca? Uważam, że zwykły ludzki szacunek, honor i nasza narodowość polska wskazują co należy zrobić.

Dziękuję wszystkim, którzy mnie poparli i przyłączyli się do protestu. Dziękuję redakcji „Kuriera Iławskiego” za udostępnienie łamów oraz Forum internetowego. Presja ma sens.

LESZEK NOWAK  2018-11-14  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
125786043


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.