Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2006-04-05

Nie dam się pochować


Ponad 3 lata ciągłego stresu w Radzie Miejskiej Iławy nadszarpnęło mi zdrowie. Chciałem – o naiwny! – być współbudowniczym Iławy, a jestem – z innymi radnymi – stójkowym, pilnującym (zresztą mało skutecznie) niespójnych pomysłów władzy wykonawczej, czyli burmistrza.


Maciej Rygielski


Myślę, że jestem człowiekiem świadomym, a więc również świadomym nieuchronności końca istnienia. Trzustka rozwalona, płuca ciężkie od substancji smolistych, a ja nie wiem co zrobić z własnym ciałem.

Rodzina sekretarza miasta Andrzeja Dzieniszewskiego opanowała biznes pochówkowy, co uniemożliwia mi spokojne zejście lub – jak kto woli – dojście do kresu. Nie dam się pochować sekretarzowi. Przez co najmniej trzy lata męczyć się będę na tym ziemskim padole. Rodzinie zapowiedziałem – a czytelnicy „Kuriera” są tego świadkami – że jeśli w najbliższych trzech lata nie dostąpię zaszczytu „bycia”, to mają mnie wywieźć byle jak i byle gdzie, byle mnie nie powierzać byle komu.

Sekretarz miasta to nie byle kto, lecz faktyczny dyrektor ratusza, czyli również zwierzchnik – boss! – tych pracowników, którzy mają pieczę nad prawidłowością przetargów miejskich. Jedną z twardych zasad wolnej gospodarki jest jednakowa dostępność do informacji dla wszystkich podmiotów. W tym wypadku, i nie tylko tym, zasada ta jest brutalnie łamana. Gdzie jest równość szansy dla innych? A wszystko to pod bokiem burmistrza Jarosława Maśkiewicza, który prawo ma w wielkim „szacunku” i „poważaniu” (wieczny oskarżony, który boryka się z sądami od zarania).

Spotyka mnie często zarzut, iż jestem idealistą, a machlojki część ludzi odbiera jako swoistą normalność, od dorwali się do władzy, a przysłowiowa przyzwoitość to archaizm, który już nikt nie docenia. W społeczeństwie konsumpcyjnym w pierwszej fazie rozwoju, zwykłych cwaniaków często okrzykuje się mianem przedsiębiorczych. Ba, może mój idealizm łączy się z wychowaniem, może jest mi on dany przez obcowanie z kolegami z dzieciństwa pośród uczciwej acz biednej braci kolejarskiej, a może któryś ze starych belfrów uzmysłowił mi ważność słowa „przyzwoitość”.

Nie można robić interesów za wszelką cenę i ze wszystkimi! Tak panowie z lewa i z prawa, nawet bardziej z prawa, których znam i mógłbym wyrecytować wasze szlachetne nazwiska. Jak łatwo za garść srebrników sprzedawać sumienie i poglądy, robiąc geszefty i geszefciki z tymi, których się niby brzydzicie.

Karawana jedzie dalej, aby do jesieni, aby do wyborów. I znów durne i płytkie obietnice – boisko przy każdym domu, mieszkanie za czapkę śliwek i praca dla wszystkich, a zarobki „palce lizać”. Społeczeństwo żąda od elit klarownych i uczciwych postaw, ale samo bezsilnie daje przyzwolenie różnym hochsztaplerom i kłamcom.

Nieraz w poświacie księżyca, sam nie wiem na jawie czy we śnie, widzę pogrzebowy karawan z zaprzęgiem cudaków. Jeden, ten niedociosany, z piórkiem orlim czy gęsim (z daleka nie widać), a drugi – przyciężki w ordunku, na jednym ramieniu z sierpem i młotem (dziś mocno je skrywa), na drugim – z klęcznikiem tak ciężkim, że zgięte ma oba kolana. Kierują się na prawo, bo dziś bardziej przystoi. Już są dość daleko, mijają opłotki. Widać strzechę niestrojną, lecz dla nich swojską i przaśną...

Maciej Rygielski


  2006-04-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102693963REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.