Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

opinie
Olszewski: Mój chiński telefon
Olszewski: Odgrzebana notatka, a jaka paleta ludzi!
Gonzalez: Wybory 2019. Iława może zostać na lodzie
Gonzalez: Czy inni nie zasłużył w Iławie na pomnik?
Gonzalez: Wszystkie grzechy Krzysztofa Sadowskiego
Olszewski: Miasto w sosie własnym do przeglądu
Kurpiecki: SoundLake, czyli festiwal muzyki dawnej
Gontarz: Panoramiczne spojrzenie sąsiedzkie z boku na Iławę
Chaburski: Piękno na uboczu, czyli Zwiniarz
Kurpiecki: O tym, co finansujesz, jeżdżąc widlakiem
Reich: Jak już się tam urządzi w niebie, to może odpocznie
Olszewski: Wilczy Szaniec doinwestowany, aż ciarki suną
Olszewski: Lubawa ma silne karty w ręku
Olszewski: Bookcrossing, co to? Stymulator głowy!
Kurpiecki: Uwaga – natura!
Olszewski: Kontrola, rzecz święta, wyjmuj dokumenta!
Kurpiecki: Niepoprawne myśli z kraju kiszonego śledzia
Olszewski: Gwiazda Karen Edwards zachwycona regionem Iławy
Olszewski: Słynny pan Macyra i inni w branży
Rochowicz: Zwyczaje swawolne
Więcej...

opinie

2018-10-24

Gonzalez: Trafnie przewidziałem wyniki. Zaczyna się polityka


Kilka tygodni temu napisałem, że według mnie w Radzie Miasta Iławy będzie układ 6/6/6/2/1. Co do burmistrza, pełne zaskoczenie. Cóż, najbardziej przegrał chyba Piotr Żuchowski, a wygrał najmniej znany Maciej Mikołajczyk. Finał 4 listopada w dogrywce II tury. Jaki będzie kierunek jazdy?


Piotr Żuchowski był dla wielu liderem, wprowadził do rady 6 radnych. Dawid Kopaczewski wprowadził jedynie dwóch i jest w drugiej turze. Pełne zaskoczenie! Jak rządzić nie mając za sobą radnych? Kto wygra ostatecznie, nie wiem. Stabilizacja czy nieznane? Czy Kopaczewski jest w stanie zapewnić sobie większość w radzie?

Te problemy rozstrzygną wyborcy 4 listopada. W Radzie Miasta Iławy jest duże zróżnicowanie, różne poglądy, odmienne koncepcje rozwoju miasta mają swoich przedstawicieli. Kultura osobista radnych zdecyduje czy pięć lat upłynie pod znakiem bicia piany czy spokoju.

Demokracja wygrała, choć jak to w demokracji sztuka kompromisu zdecyduje o jakości naszego życia. Stawianie na swoim prowadzi donikąd. To od tego jak bardzo cofną się radni, jak bardzo potrafią ze sobą rozmawiać, będzie zależeć następne pięć lat.

W radzie nie ma wygranych, jest równowaga i o przyszłej koalicji zdecyduje układ w powiecie i województwie. To tez napisałem kilka tygodni temu. Reasumując te wybory, każdy pogląd ma swojego przedstawiciela. No i dobrze.

Możliwy jest scenariusz cichej koalicji radnych Żylińskiego z radnymi Żuchowskiego, tym bardziej, że obie grupy wywodzą się ze środowiska Platformy Obywatelskiej. Jest to scenariusz „zatrzymać PiS”. W ramach tego scenariusza Platforma Obywatelska utrzyma stanowiska w powiecie a burmistrz będzie miał spokój w mieście.

Możliwy jest również scenariusz koalicji PiS i Żylińskiego, choć trudniejszy w osiągnięciu. PiS wziąłby powiat a obecny burmistrz miasto z pewnymi ustępstwami. Wszystko zależy od wyników w województwie i powiecie, których jeszcze nie znamy.

To jednak dzielenie skóry na niedźwiedziu. Ciągle nie wiadomo na pewno kto zostanie burmistrzem.

Wyobraźmy sobie, że Dawid Kopaczewski wygrywa wybory. Nie ma większości w radzie, nie ma żadnego oparcia w powiecie. Musi negocjować poparcie. Naturalnym partnerem są radni Żuchowskiego, którzy tanio skóry nie oddadzą. Może będą chcieli Michała Młotka w roli wiceburmistrza? Dawid stanie się niewolnikiem radnych i nic bez ich zgody nie osiągnie.

Jego wynik to oczywiste kuriozum. Jak potencjalny burmistrz może nie mieć poparcia w radzie? Widocznie wyborcy, którzy oddali na niego głos, nie rozumieją mechanizmów wyborczych. Myśleli może, że jak Kopaczewski będzie burmistrzem to wszystko sam zmieni. Niestety burmistrz bez radnych nic nie może. Szkoda trochę, że w naiwności oddali głos na Kopaczewskiego ale nie na jego radnych. To lekcja demokracji dla młodych i niedoświadczonych wyborców. Trzeba być konsekwentnym i jak się glosuje na burmistrza to i na radnych z tej samej listy.

Wynik Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo dobry. Maciej Mikołajczyk zdobył ponad 2 tysiące głosów startując z poziomu zerowej rozpoznawalności. To kapitał polityczny na przyszłość i karta przetargowa do zagospodarowania.

Największym przegranym jest były minister Piotr Żuchowski. W normalnej demokracji zachodniej wygrałby bez problemu. W Polsce przegrał. Wprowadził radnych sam nie osiągając celu. Radni z jego listy to w dużym stopniu ludzie Platformy Obywatelskiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę życiorys Żuchowskiego, jego niewątpliwe dokonania na polu zawodowym i publicznym to wynik na poziomie Kopaczewskiego i tylko 600 głosów lepszy od Mikołajczyka jest klęską. I to jest ciekawe. Łatwiej zostać ministrem niż burmistrzem. Jednak powrót Włodzimierza Ptasznika do rady miasta pokazuje, że raz na wozie raz pod. Dziś Żuchowski leży ale jutro otrzepie kurz i pójdzie dalej. Przecież sejmik może pozostać w rękach PSL – PO i Piotr Żuchowski z pewnością pozostanie w obiegu.

Powiat stanie się w najbliższych tygodniach polem ciężkich, zakulisowych walk, przez dwa tygodnie nie poznamy koalicji bo ciągle nie wiadomo kto będzie burmistrzem Iławy.

Adam Żyliński pokazał, że jest graczem nr jeden w powiatowej polityce. Nikt nie jest w stanie mu dorównać. Skreślony w internetowej kampanii, obrażany codziennie przez klaunów pod różnymi pseudonimami, wygrał pierwszą turę z ogromną przewagą i na 99% jest burmistrzem na kolejne pięć lat. Mało tego, to właśnie Żyliński będzie po 4 listopada rozdawał karty w powiecie. Mam nadzieję, że zrewanżuje się politycznym zdrajcom za 2014 r.

Co jeszcze ciekawego z tych wyborów? Ja osobiście mam nadzieję, że schronisko w Iławie zyska obiecaną lecznicę, że bezdomnym zwierzętom będzie lepiej. Liczę na to, że nowi radni będą kreatywni i skoncentrują się na pchaniu wózka do przodu a nie trzymaniu hamulca. Pięć lat to bardzo długo…

BARTOSZ GONZALEZ

  2018-10-24  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
125786068


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.