Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2009-11-11

Czy grozi nam świńska grypa?


Na świecie ogłoszono pandemię grypy A/H1N1 zwanej potocznie świńską grypą. Zmarły już tysiące osób, ostatnio wybuchają nowe ogniska zachorowań w Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i w Bułgarii. Ilości te idą w setki tysięcy zachorowań – zbliżają się już do miliona. Są ofiary śmiertelne tej choroby.


Kazimierz Kowalski


Środki masowego przekazu: radio, telewizja i prasa codzienna alarmują o nowych zachorowaniach u naszych sąsiadów. Wzbudza to niepokój mieszkańców naszego kraju. Dosyć mieszane uczucia wywołuje fakt, że ministerstwo zdrowia dopiero zastanawia się nad wyborem szczepionki, którą ewentualnie zakupi. W chwili obecnej w Polsce na świńską grypę zachorowało ponad 200 osób. To głównie osoby, które podróżowały za granicę i tam się zaraziły. Jak sprawy się mają w naszym powiecie iławskim, dowiedziałem się z rozmowy, jaką przeprowadziłem z Marią Jaworską, dyrektorem wydziału zdrowia starostwa powiatowego oraz Grażyną Bittel z iławskiego sanepidu.

Na początku rozmowy usłyszałem bardzo pocieszającą informację, że na terenie naszego powiatu jeszcze nie stwierdzono zakażenia wirusem A/H1N1. Nie można jednak wykluczyć, że to nie nastąpi – mieszkańcy naszego regionu podróżują po kraju i wyjeżdżają za granicę, więc możliwości zakażenia tą drogą istnieją. Dowiedziałem się, że ministerstwo zdrowia wydało zalecenia, aby unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, katar, ból gardła. W przypadku wystąpienia takich objawów lepiej pozostać w domu. Podczas kaszlu i kichania trzeba zasłaniać usta i nos chusteczką oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust. W okresie zachorowań zachować trzeba też szczególną higienę osobistą – myć często ręce wodą z mydłem.

Wszelkie wypadki zachorowań należy niezwłocznie zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz ograniczyć kontakty chorego z innymi osobami. Jedynie lekarz może podjąć decyzję, czy chory może być leczony w warunkach domowych lub hospitalizowany. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o hospitalizacji, to wówczas kieruje chorego do najbliższego szpitala posiadającego oddział zakaźny.

Dla mieszkańców naszego powiatu najbliższe szpitale z oddziałami zakaźnymi znajdują się w Elblągu i Giżycku. Transport chorych nie powinien w żadnym wypadku odbywać się środkami transportu zbiorowego ale takimi, które muszą podlegać właściwym zabiegom sanitarno-higienicznym. Tyle ogólnych wytycznych ministerstwa zdrowia.

Myślę, że logiczną decyzją dla wszystkich jest unikanie wyjazdów w rejony zagrożone chorobą. Jak poinformowały mnie moje rozmówczynie: Jaworska i Bittel, na wypadek epidemii zostały opracowane i zatwierdzone odpowiednie procedury. W razie zachorowań lekarze mają obowiązek natychmiast poinformować Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która z kolei natychmiast o zdarzeniu powiadamia Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz starostę. W razie szybkiego rozszerzenia się choroby zostaną wszczęte przewidziane prawem procedury: starosta powoła powiatowy zespół zadania kryzysowego, w skład którego oprócz niego wejdą powiatowy inspektor sanitarny, powiatowy lekarz weterynarii, dyrektor szpitala powiatowego, komendant powiatowy policji, komendant powiatowy straży pożarnej oraz inni odpowiedzialni za poszczególne dziedziny gospodarki. Zespół w tym składzie będzie mógł podjąć wszystkie ważne decyzje.

Mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, gdyż, jak większość czytelników Kuriera, również jestem optymistą. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna od września przesyła informacje do szkół wszystkich szczebli, organizowane są pogadanki z dziećmi, młodzieżą oraz kadrą pedagogiczną.

Skontaktowałem się telefonicznie z zastępcą dyrektora szpitala w Iławie d/s lecznictwa – Stanisławem Gralem. Dyrektor oświadczył, że szpital wykona wszystkie zalecenia, jakie w razie epidemii otrzyma od starostwa, któremu podlega i na którym to właśnie ciąży obowiązek wprowadzenia odpowiednich procedur. Zapytałem pana doktora, czy warto się szczepić przeciwko zwykłej grypie, gdyż jak podały centralne media na grypę szczepi się tylko 5% naszego społeczeństwa i – co bardzo ciekawe – tylko 6% pracowników służby zdrowia. Dyrektor Gral stwierdził na to, że warto się szczepić. Szczególnie ważne jest, by poddała się szczepieniu młodzież oraz ludzie narażeni w swojej pracy na częste kontakty z innymi. Zapytałem jeszcze dyrektora, czy zaszczepił się przeciwko zwykłej grypie – odpowiedział mi, że jako świadomy zagrożeń lekarz już to zrobił.

Podsumowując mój artykuł pragnę stwierdzić, że powiat iławski jest przygotowany do odparcia ataku świńskiej grypy. Ustalono procedury w razie zagrożenia. Wszystkie apteki w naszym regionie posiadają szczepionki przeciwko zwykłej grypie sezonowej oraz masę innych preparatów przeciwgrypowych. Chcę dać sygnał naszym szanownym czytelnikom, że warto wziąć przykład z pierwszego lekarza naszego powiatu Stanisława Grala i tak jak on zaszczepić się przeciwko grypie. Ja osobiście nie czekałem i już się zaszczepiłem w moim ośrodku zdrowia w Suszu. Zachęcam wszystkich do tego zabiegu – koszt to w sumie niewielki ale spodziewane efekty mogą być znaczne.

Warto też przestrzegać zaleceń, które wydało ministerstwo zdrowia. Szkoda tylko, że w naszym kraju nie ma i chyba szybko nie będzie szczepionki przeciwko grypie A/H1N1. Za to karygodne zaniedbanie ponosi odpowiedzialność kiepsko działające ministerstwo zdrowia, a nie nasze władze regionalne. Kończąc mój felieton, jeszcze raz przypominam, że najważniejsza jest profilaktyka, znacznie tańsza i bezpieczniejsza od samego leczenia.

Ostatnio oglądając telewizję usłyszałem, jak profesor medycyny stwierdziła, że grypa A/H1N1 jest mniej groźna od zwykłej grypy sezonowej. Zdumiało mnie to, choć może to i prawda, ale nie chciałbym tego sprawdzać na sobie.

KAZIMIERZ KOWALSKI

  2009-11-11  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667828REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.