Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Szkoda nas na szaszłyki, dlatego chłodźmy głowy!
Więcej...

Opinie

2018-03-28

Chaburski: Nowe życie baszty


Od pewnego czasu prowadzone są lokalne prace renowacyjne pn. „Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej – konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu\". Odrestaurowane muzeum w parafii św. Anny w Lubawie powróci do wikariatki.

Prace konserwatorskie przeprowadzane są w 9 kościołach naszego regionu: w Boleszynie, Brzoziu, św. Anny w Lubawie, św. Barbary w Lubawie, w Radomnie, Rożentalu, Tylicach i Złotowie.

Głównym partnerem jest parafia p.w. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i ona też jest największym beneficjentem tego projektu. Jego całkowity koszt wynosi ponad 18 milionów zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to kwota ponad 15 i pół miliona zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na rok 2019.

W ramach tego projektu zostaną odnowione nie tylko wybrane lubawskie obiekty sakralne. Dzięki niemu zostanie też odrestaurowane Muzeum Ziemi Lubawskiej w parafii św. Anny w Lubawie, które zostanie przeniesione z plebanii do wikariatki. Miejsce to ma już swoją tradycję jako obiekt muzealny.

W czerwcu 1983 roku z inicjatywy, ówczesnego Miejsko-Gminnego Domu Kultury, otwarto tam Izbę Historii i Tradycji Ziemi Lubawskiej. Było to ważne wydarzenie lokalne, mające nawet pewien wydźwięk regionalny. Świadczyła o tym obecność m.in. przedstawicieli władz miasta i gminy Lubawa oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie.

Nowo otwarta Izba Historii i Tradycji Ziemi Lubawskiej stała się miejscem rozmaitych wystaw. Dotyczyły one m.in. dziejów Banku Spółdzielczego w Lubawie, pamiątek po dr Teofilu Rzepnikowskim czy też losów harcerstwa na Warmii i Mazurach w latach 1919-1982. Poza tym prezentowano tam dawny sprzęt pożarniczy, rzeźby, amatorskie fotografie, kolekcję Kazimierza Heydy, pamiątki po lubawskim poecie – Teofilu Ruczyńskim, tkactwo ludowe w XIX wieku, dawne przedmioty codziennego użytku, np. antyczne biurko, lampa naftowa; obrazy z pleneru malarskiego „Lubawa ’87”, a także grafiki Kazimierza Napiórkowskiego. W 1987 roku dr Jerzy Szews ofiarował lubawskiemu muzeum własne eksponaty. Był to wózek ręczny, walizka drewniana, nożyce do strzyżenia owiec oraz manierka.

Muzeum przyjmowało gości aż 7 dni w tygodniu, a za przewodnika służyła im Hanna Dembicka. Wśród odwiedzających ten obiekt znajdowały się najrozmaitsze osoby. Należeli do nich uczniowie szkół miasta i gminy, harcerze, działacze społeczni, uczestnicy kolonii i ferii zimowych, wczasowicze, sportowcy, turyści z kraju i zagranicy. W księdze pamiątkowej z okresu działalności muzeum zachowało się wiele wpisów osób zwiedzających z podziękowaniami, wyrazami uznania, a także z merytorycznymi uwagami. Po kilku latach funkcjonowania obiekt ten, wraz z częścią zbiorów, przekazano na rzecz lubawskiej parafii św. Anny w Lubawie. Pozostałe eksponaty zwrócono ich pierwotnym właścicielom.

W roku 1990 nowym proboszczem w parafii św. Anny został ks. Mieczysław Rozmarynowicz. To właśnie z jego inicjatywy powstało w tamtejszej plebanii Muzeum Ziemi Lubawskiej, które oddano do użytku w dniu 2 lipca 1994 roku. Było to wydarzenie niezwykle prestiżowe, gdyż uroczystego otwarcia dokonał sam prymas Polski, ks. kardynał Józef Glemp. Był on wówczas obecny w Lipach na uroczystości jubileuszu 25-lecia koronacji figury Matki Boskiej Lipskiej z Dzieciątkiem Jezus.

W chwili oficjalnego udostępnienia obiektu muzealnego uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Lubawy Edward Standara i wójt Kazimierz Neumann, a także ks. biskup Marian Przykucki oraz inni zaproszeni goście.

Nowo otwarte lubawskie muzeum wypełniały dzieła sztuki sakralnej z terenu Lubawy i okolic. Znajdowały się tu plakiety wotywne, sukienki srebrne, naczynia liturgiczne, rzeźby i obrazy o tematyce religijnej. Wśród nich zobaczyć można było fragment renesansowego epitafium z około 1600 roku oraz epitafia obrazowe z XVII wieku. Należał do nich m.in. malowany na blasze miedzianej, z przedstawieniem dwóch dam herbu Nałęcz i Leszczyc, obraz epitafijny rodziny Tylickich oraz Ukrzyżowanie z Maryją i św. Janem, będące częścią epitafium Jakuba Mintzera.

Do szczególnie cennych eksponatów lubawskiego muzeum parafialnego reprezentujących sztukę złotniczą zaliczyć trzeba: ampułki mszalne z tacą z 1603 roku, barokowe kielichy mszalne, m.in. z 1637 roku oraz dwie monstrancje: barokową z 1689 roku z cechą imienną Jahabba I von Hausen i regencyjną z około 1700 roku. Z tego samego czasu był relikwiarz św. Apolonii z cechą miejską Torunia. Ponadto znajdowały się tu sukienki srebrne na obrazy oraz oprawa mszału. Całości dopełniały zabytki przemieszczone, znajdujące się w depozycie Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Należały do nich następujące obiekty z kościoła parafialnego w Lubawie: figury św. Piotra, św. Jakuba, św. Jana z około 1500 roku oraz Chrystusa w Ogrójcu.

Dzisiaj obiekt ten jest na co dzień zamknięty, a jego ekspozycje wymagają odnowienia. Niekiedy, na życzenie, jest on udostępniamy zwiedzającym. Wizytę taką należy jednak uzgodnić z proboszczem parafii i kustoszem obiektu, ks. Mieczysławem Rozmarynowiczem.

Po odpowiednim dostosowaniu wikariatki do nowej funkcji i przeniesieniu tam eksponatów odnowione Muzeum Ziemi Lubawskiej będzie ponownie do dyspozycji dla chętnych. Sprawa jest o tyle prostsza, że sam obiekt wikariatki został już wcześniej odrestaurowany i przeznaczony dla mieszkania dla księży.

LESZEK CHABURSKI


Lubawa. Dawna baszta miejska, dzisiejsza wikariatka

  2018-03-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103177449REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.