Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

Opinie
Dział OPINIE tymczasowo zawieszony
Dumne cztery pokoje burmistrza (oklaski)
Dekalog dla wyspy Wielka Żuława
Sezon na grzyby
Po co segregować odpady? Egzamin z dyscypliny
Czy teraz lubi się wracać do szkoły?
LGBT w radzie miejskiej Iławy?
Pozostały tylko obietnice
Epidemia paradoksu
Połowa wakacji minęła, nastroje raczej słabe
Burmistrz zamyka amfiteatr i ma spokój!
Nic się nie stało. Jedziemy!
Ciemność widzę!
Turystów może to nie irytować?
Śmieci nasze powszednie
Dziennik końca świata (7). Powrót do normalności
Ulica księcia Surwabuno
Ewa Wiśniewska, czyli „Powrót Smoka”
Na młode wilki obława…
Serdeczny szwindelek
Więcej...

Opinie

2017-12-20

Chaburski: Dwa chrześcijańskie jubileusze Lubawy


Dekanat lubawski Anno Domini 2017. Tegoroczne XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Lubawie miały charakter jubileuszowy, stąd więc obfitują w liczne i ciekawe wydarzenia. Składają się na nie: projekcja filmu, spektakl teatralny, wieczór autorski, wykład i kilka koncertów.

Film pt. „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata prezentuje mało znane fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego, zaczynając od szczęśliwych dni dzieciństwa, aż do tragicznej, bohaterskiej śmierci. W rolę ojca Maksymiliana wciela się Adam Woronowicz, któremu towarzyszy cała plejada polskich aktorów.

Kolejny już koncert chórów „Appasjonata” z Lubawy i „Camerata” z Iławy w kościele pw. św. Jana jest nie tylko wydarzeniem artystycznym i religijnym, ale także integrującym.

Podobny charakter ma spektakl teatru rapsodycznego z Ostródy „Gietrzwałdzka opowieść” w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Scenariusz i reżyseria jest dziełem Krystyny Andrzejewskiej, lecz swoją rolę ma w nim także wieloletni, lubawski reżyser teatralny Andrzej Lewicki.

Warty zauważenia jest również wieczór autorski Anny Humięckiej „Wiersze o Bogu” w lubawskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Mnie osobiście jako historykowi najbliższy jest temat prelekcji dr Wiesława Skrobota noszącej tytuł „Głębia dziejów z głębi ziemi”. W auli zespołu szkół przedstawi on źródła archeologiczne o początkach chrześcijaństwa na Ziemi Lubawskiej.

Także wielbiciele muzyki znajdą jeszcze coś dla siebie. Pozytywne wrażenia zapewni im koncert – interpretacje muzyki kościelnej w wykonaniu Macieja Kacprzaka (akordeon) oraz Iwony Cender (gitara klasyczna) w kościele pw. św. Jana. Ostatni punkt programu również będzie miał charakter muzyczny. Będzie to koncert zespołu Pax et Bonum pt. „Brat słońce”, który zakończy całość XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Lubawie Apelem Jasnogórskim.

Tak się składa, że w tym roku obchodzone były również w toruńskiej katedrze św. Janów wcześniejsze uroczystości z okazji 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej z udziałem wielu znakomitych gości. Miało to związek z wydaną 25 marca 1992 roku bullą „Totus Tuus Poloniae populus”.

Papież Jan Paweł II ustalił w niej nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Miało to swoje konsekwencje także dla Ziemi Lubawskiej.

Pod względem administracyjnym w całym okresie powojennym znajdowała się ona w granicach diecezji pelplińskiej. Na mocy nowej bulli cała historyczna Ziemia Lubawska przeszła w skład diecezji toruńskiej. Objęła ona swym zasięgiem 7 dekanatów. W całości były to dekanaty: Lubawa, Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie i Rybno, a także częściowo Lidzbark Welski, Brodnica oraz Górzno. W ten sposób na obszarze Ziemi Lubawskiej znalazło się 36 parafii. Diecezją toruńską zarządzał ordynariusz ks. bp Andrzej Suski najpierw wraz z ks. bp. Janem Chrapkiem, a następnie – po odejściu bpa Chrapka do diecezji radomskiej – z ks. bp. Józefem Szamockim.

W 1994 roku dekanat lubawski łącznie obejmował powierzchnię 359 km2. Zamieszkiwało tutaj 23.460 mieszkańców, z czego 23.414 było parafianami. Dekanat lubawski tworzyły wówczas następujące parafie: Grabowo Lubawskie, Grodziczno, Hartowiec, Kazanice, Lubawa, Prątnica, Rożental, Rumian, Sampława, Złotowo, Zwiniarz.

Decyzją biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego z 2 grudnia 2001 roku do nowo erygowanego dekanatu rybieńskiego zostały wyłączone parafie: Grodziczno, Hartowiec, Rumian, Zwiniarz. Po tej zmianie w 2003 roku dekanat lubawski liczył 17.530 mieszkańców, w tym 17.469 wiernych (99,7%). Aktualnie dziekanem dekanatu lubawskiego i jednoczesnym proboszczem parafii św. Jana w Lubawie jest ks. dr Marcin Staniszewski.

Z okazji jubileuszu diecezjalnego powstaje właśnie album „25 lat diecezji toruńskiej”, dotyczący miejsc związanych z tym obszarem i Kościołem diecezji toruńskiej.

Znajdzie się w nim także nowo wybudowana kaplica w Mortęgach. Jest ona częścią odrestaurowanego w latach 2013-2016 zespołu pałacowo-parkowego, położonego we wsi Mortęgi koło Lubawy. Choć jest to budynek nowy, nawiązuje do kaplicy, wybudowanej jeszcze za czasów Mortęskich. Była to wówczas kaplica grobowa, która znajdowała się przy domu. W 1619 roku ksieni Magdalena Mortęska przeniosła zwłoki pogrzebanych przodków i umieściła w kaplicy Mortęskich w kościele farnym w Lubawie. Kaplica w Mortęgach po tym czasie była używana w celach religijnych, a w roku 1630 bp Zadzik zezwolił na odprawianie w niej mszy świętych także w dzień powszedni.

Współczesna kaplica znajduje się pod opieką parafii pw. św. Jana w Lubawie, a msze odbywają się tu regularnie. Patronką obiektu jest służebnica Boża Matka Magdalena Mortęska, wobec której podjęta została aktualna próba beatyfikacji. Proces znajduje się na etapie diecezjalnym. Zakończono już etap zbiórki materiałów historycznych, które zostały przekazane do opracowania komisji teologicznej. Aktualnie zajmuje się ona gromadzeniem informacji od wiernych na temat łask wyproszonych u Boga za pośrednictwem Magdaleny Mortęskiej oraz o duchowo-modlitewnej więzi z nią. Informacje takie można jeszcze przekazywać do parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie na ręce dziekana dekanatu lubawskiego ks. dr. Marcina Staniszewskiego.

Po zakończeniu etapu działań diecezjalnych całość materiałów zostanie wysłana do Rzymu. Przewiduje się, że nastąpi to do końca 2017 roku. Sam proces w Rzymie może trwać rok lub dłużej, a o jego wyniku zadecyduje Watykan. Sprawami administracyjnymi zajmuje się postulator z ramienia dekanatu lubawskiego ks. prałat Sławomir Oder, który jest ekspertem prawa kanonicznego w Rzymie.

LESZEK CHABURSKI


Mortęgi. Kaplica z zewnątrz


Mortęgi. Dzwon przed wejściem do kaplicy


Mortęgi. Wnętrze kaplicy

  2017-12-20  

 TWOJE ZDANIE

Wróć   Góra strony
95932813REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.