Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Wakacyjne promocje w instytucie IMAGE
Woźnicki rozmawia z kierowcami (sierpień)
Gabinet Urologiczny Michał Borowik
Woźnicki rozmawia z kierowcami (lipiec)
Jak osiągnąć efekt „angielskiego” trawnika
Woźnicki rozmawia z kierowcami (czerwiec)
Powody do wymiany okna
Woźnicki rozmawia z kierowcami (maj)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (kwiecień)
Wstydliwy kłopot? Nie bój się lekarza
Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem
Woźnicki rozmawia z kierowcami (marzec)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (luty)
Market BricoMarche radzi jak odświeżyć stare meble
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Na zajęciach dla pań ciężarnych
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (50)
„Doktor Pijawka” w akcji!
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (46)
Więcej...

kogel-mogel

2007-01-13

Również dla idiotów


Po przebrnięciu przez tekst Piotra Tymochowicza pt. „Nie dla idiotów”, pod moim niezbyt monumentalnym sklepieniem czaszki zapanowała rewolucja. Pierwsze co zrobiłem, to pobiegłem do lustra ażeby potwierdzić potencjalny komfort, iż mogę bez żadnego stresu refleksyjnego, cokolwiek to znaczy, spozierać na siebie.


Andrzej Kleina


Niestety. Batalię tę przegrałem. Spoglądała na mnie gęba faceta, który już w podstawówce zamiast tranu pobierał wódę. Czy mam dodawać, że spoglądała na mnie gęba faceta, który w tym samym okresie dokonał gwałtu na papudze pana od matematyki?

Żeby się nie pogubić w niezwykle obszernym tekście Piotra Tymochowicza, tekście, którego wiele wątków intelektualnych mnie przerasta, skoncentruję się w zasadzie na dwóch.


1. AUTOKREACJA

Powiada Tymochowicz, że nie zależy mu na promocji. I jako dowód w sprawie, przykład cytuje, iż gdyby rzeczywiście tak było, to niewykluczone, że zacząłby od słów: „Jestem polskim patriotą... Jestem dumny, że reprezentuję katolickie wartości” itp. Czy rzeczywiście taki pijarowy obraz sielsko-anielski przysporzyłby mu większe rzesze zwolenników, klientów, a także, co najważniejsze, przychylność rządzących, a więc tych posiadających kasę?

Nie podzielam tego poglądu. Powiem nawet więcej. Jest on kosmicznie błędny. Jest on błędny z mocy definicji. Bo po pierwsze mówienie o swojej polskości i patriotyzmie byłoby nośne w stosunku do sotni moherowo-ortalionowej z kręgów ojca Rydzyka, a jest to grupa, którą Tymochowicz nie jest przecież absolutnie zainteresowany.

Rządzących z kolei nie interesują jednostkowe poglądy Tymochowicza, a jego skuteczność. Mówienie więc, iż podstawowym standardem zwiększającym pozytywny wizerunek autokreacyjny przekładający się na zwiększanie ilości klientów jest kategoria patriotyzmu i wartości katolickich, jest ze wszech miar infantylnie naiwne a jednocześnie nieprawdziwe... Gol samobójczy!


2. PSYCHOLOGIA I OKOLICE

Chcąc w miarę precyzyjnie ustosunkować się do kawałka wypowiedzi dotyczącej polskich psychologów, kawałka będącego jednym wielkim zdaniem negatywnie ocennym – zacytuję wypowiedź Piotra Tymochowicza:

„Wielokrotnie publicznie wypowiadałem się na temat polskich psychologów i terapeutów (nie psychiatrów natomiast, których szanuję za rzeczywiste kompetencje) twierdząc, że zdecydowaną większość z nich należałoby posłać natychmiast do psychiatrów, ponieważ większość nie tylko jest dość słaba intelektualnie, ale przede wszystkim nie radzi sobie z własnymi kompleksami i problemami. A ludzie ci, nie tylko uzurpują sobie prawo do pouczania, ale i niestety do leczenia innych”.

W jednym z moich wczesnych tekstów opublikowanych w Kurierze stwierdziłem:

„Dla wypowiadającego się publicznie (w gazecie, ale nie tylko) istnieje spore niebezpieczeństwo, mające związek z specyficznym ekshibicjonizmem, polegającym na odsłonięciu nie tylko „plusów dodatnich”, ale również „plusów ujemnych”. Odkrywa się wykształcenie piszącego, nie zawsze kompletne, jego poglądy, a nawet ich brak... odsłania się inteligencja i wiedza, temperament i charakter, marzenia i fobie. Co tu dużo mówić – odsłania się siebie, a nawet uzewnętrznia zapotrzebowanie terapeutyczne. Tak jak w określonym wieku pewne części własnej anatomii należy eksponować z umiarem, tak trzeba być niezwykle uważnym w eksponowaniu wnętrza swego mózgu i osobowości na forum publicznym...”.

Dlatego fraza Piotra Tymochowicza jest niebywała. Fraza to uzewnętrzniająca niebywale siebie. Ale czytelna jest nie dla wszystkich. Czytelna jest dla ludzi posiadających pewne narzędzia...

Psycholog nie uzurpuje sobie prawa do leczenia innych. Psycholog, po skończeniu 5-letnich studiów i zdobyciu kolejnych certyfikatów będących formalnym potwierdzeniem jego kompetencji, ma prawo do wykonywania psychoterapii a więc leczenia „duszy”. Nie jest to więc kategoria uzurpacji do wykonywania stosownego zawodu. Porównywanie kompetencji psychiatrycznych z kompetencjami psychologicznymi czy psychoterapeutycznymi to jak dyskusja o wyższości świąt Bożego narodzenia nad świętami Wielkiej nocy...

Jeszcze inaczej mówiąc (w skrócie niebywałym, średnio adekwatnym): psychiatra zajmuje się psychozami, psycholog kliniczny czy psychoterapeuta – neurozami, a więc diametralnie różnymi obszarami zainteresowania (w stosownym słowniku znaleźć można różnice...). Takie rzeczy kreator wizerunku, nie spin doctor, a communicator winien wiedzieć bezwzględnie...

Czy rzeczywiście większość psychologów „jest dość słaba intelektualnie”. Skąd taka teza i jakie dowody Tymochowicz na temat ten posiada?

Konstytucja nie tylko amerykańska, zapewnia każdemu niezaprzeczalne prawo do robienia z siebie kompletnego głupca. Jasne, można twierdzić, że ziemia jest płaska, że śruba i okręt to śrubokręt, ale żeby posiłkować się tego typu uogólnieniem, że większość psychologów to matołki, to dowód niezwykłej wręcz traumy dostarczonej Tymochowiczowi przez reprezentantów tego zawodu.

Ale to w sumie nic odkrywczego. Kto bowiem jak nie psycholog, wyposażony w stosowną wiedzę o człowieku, w stosowne narzędzia diagnostyczne, ma prawo oceniać człowieka w warstwie związanej z osobowością, temperamentem charakterem, uzdolnieniami etc. Psychiatra, prawnik, szewc czy polityk? Proszę sobie odpowiedzieć samemu. Przecież po krótkiej znajomości Tymochowicza, polegającej na zapoznaniu się z jego pierwszym tekstem, stwierdziłem to, tamto i owo. Nie ustosunkował się Tymochowicz do tego kompletnie. Twierdzi natomiast, że psycholog to człeczyna tępa, zakompleksiona, nie mająca prawa leczenia duszy.

Niewykluczone, że stosowny psycholog w ramach interpersonalnego rewanżu mógłby powiedzieć Tymochowiczowi, że jego poglądy na temat psychologów są niestety konsekwencją całego balastu osobniczego dotyczące wczesnej psychoanalizy, pogłębione w późniejszym okresie książkami z serii „Tygrysa”, czy nawet „Poczytaj mi mamo”...


3. PODSUMOWANIE

Logiczna teoria języka, czyli logika formalna odpowiada na pytanie: jaka wiedza jest wystarczająca i niezbędna do tego, aby z pełną świadomością można było podjąć czynność zakomunikowania faktu.

Żeby stwierdzić, iż „większość psychologów jest słaba intelektualnie, a przede wszystkim nie radzi sobie z własnymi kompleksami i problemami”, trzeba po pierwsze znać reguły składniowe języka, a ponadto trzeba wiedzieć jakie fakty odpowiadają poszczególnym zdaniom oznajmującym. Czyli trzeba posiadać wiedzę stricte psychologiczną, ażeby wiedzieć co w języku operacji znaczy inteligencja, problemy i kompleksy.

I ostatnie już zdanie (niewykluczone, że jeszcze kiedyś włączę się w dyskusję). Jestem przekonany, że Piotr Tymochowicz traktuje kompleksy jako spowolniacze zachowania, co nie jest prawdą, a w lwiej części przypadków jest zdecydowanie inaczej (inteligencję i problemy świadomie pomijam)...

Andrzej Kleina

  2007-01-13  

Wróć   Góra strony
125373610


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.