Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Wakacyjne promocje w instytucie IMAGE
Woźnicki rozmawia z kierowcami (sierpień)
Gabinet Urologiczny Michał Borowik
Woźnicki rozmawia z kierowcami (lipiec)
Jak osiągnąć efekt „angielskiego” trawnika
Woźnicki rozmawia z kierowcami (czerwiec)
Powody do wymiany okna
Woźnicki rozmawia z kierowcami (maj)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (kwiecień)
Wstydliwy kłopot? Nie bój się lekarza
Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem
Woźnicki rozmawia z kierowcami (marzec)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (luty)
Market BricoMarche radzi jak odświeżyć stare meble
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Na zajęciach dla pań ciężarnych
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (50)
„Doktor Pijawka” w akcji!
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (46)
Więcej...

kogel-mogel

2005-05-18

Odpowiedzi 5 Romanowi Dociekliwemu


Jako ekspert śmiecianologii stosowanej, a także doktor honoris causa wysypisk śmieci w Polsce Północnej, czuję się zobowiązany do odpowiedzi na 5 pytań zadanych publicznie przez Romana Dociekliwego – wójtowi lubawskiej gminy wiejskiej, Tomaszowi Ewertowskiemu, też magistrowi.


Odpowiem nie dlatego, że wójt utylizacji poddany został i nie ma kto odpowiadać. Po prostu odpowiem dlatego, że bluesa śmieciowego coraz bardziej czuję i na specjalistę powoli wyrastam. A wójt, jak chce, niech po swojemu odpowiada.

1. Dlaczego – pyta Roman Dociekliwy vel Krauze ze sławnej wsi Rumienica – wójt poinformował radnych o rozmowach z miastem na temat wysypiska dopiero w listopadzie, a wiadomo, że rozmawiał na ten temat już w marcu 2004 roku?

No, właśnie wójcie, czy macie coś na swoją obronę? Bo rozumiem, że Roman Dociekliwy uważa, iż lepszym terminem byłby październik, miesiąc Rewolucji, a i też oszczędzania w epoce minionej. A dlaczego nie maj, kiedy miłość na ogół rozkwita zielona, albo lipiec zwyczajny? Podejrzany ten listopad, podejrzany...

2. Dlaczego wójt nie poinformował radnych, że zlecił koncepcję modernizacji wysypiska śmieci w Sampławie i ile to kosztowało?

No i jak wy wójcie teraz wyglądacie? Niby za Rudnem jesteście, a po cichu zlecacie robotę koncepcyjną modernizacji wysypiska śmieci w Sampławie. I kosztowało to pewnie kosztowało niemało. Na pewno na wymianę okien w starej szkole w Rumienicy wystarczyłoby z okładem...

3. Dlaczego do dzisiaj radni nie pojechali na wysypisko śmieci w Kurzętniku i Ciechanówku? Wójt obiecał na spotkaniu z radą miasta w listopadzie 2004 roku, że taki wyjazd będzie zorganizowany? Czy wójt się boi, że radni zobaczą, że małe wysypiska mogą działać i dobrze służą mieszkańcom, jak np. wysypisko w Ciechanówku, które jest zmodernizowane?

Co wy, wójcie, taki niesłowny jesteście i z tym listopadem tak ciągle kombinujecie? Czy to przypadkiem krewniak wasz jaki nie jest, albo tajny współpracownik azali? A przynajmniej, czy wy imienin wtedy nie macie? A skoro obiecaliście, to powinniście się wywiązać, bo ludzie was przecież zaufaniem darzą. A skoro nie możecie autobusu podstawić, na wycieczkę zorganizowaną, to zrefundujcie chociaż bilety autobusowe w pojedynkę, bo prawie 10 zł z własnej, wątłej kieszeni radnego, to nie tak hop-hop... I potrzeby poznawczej też radnym zaspokoić nie chcecie. Niech ludziska coś też małego, funkcjonalnego, a i ciekawego zobaczą. A nie tylko cały czas robota znojna i dopłaty bezpośrednie opóźnione. Chociaż... gdyby radnym powiedzieć gminnym, że Mandaryna na wysypisku w Kurzętniku występuje zgoła (nie goła, a zgoła), to w te pędy by chłopaki polecieli za swoje nawet, o czym przekonany jestem.

4. Dlaczego wójt nie chce modernizować swojego wysypiska tylko narażać mieszkańców na koszty budowy wysypiska w Rudnie?

No właśnie wójcie Tomaszu. Co tutaj jest grane? Najpierw cichcem zlecacie koncepcję modernizacji wysypiska śmieci, a później narażacie... Bo dla was modernizacja wysypiska to wprowadzenie linii segregacyjnej tylko – tu kapsle, tam flaszki, a jeszcze w innym miejscu – puszki po szprotach; a wy chcecie, jak widać wyraźnie, pomnik sobie w Rudnie pobudować za życia...

A tak ciut bardziej poważnie. Urok niebywały pytanie to zawiera i trudno wręcz też za jego epickim rozmachem nadążyć. Roman Dociekliwy w dalszym ciągu nie rozróżnia pojęcia „wysypisko” od „zakładu utylizacji”. To po pierwsze. Po wtóre zaś niestrawność ogarnia człowieka, kiedy pytanie takie tanią metafizykę, rodem z pogranicznych wiosek, zawiera. Jego twórca posiada niezwykle naiwną wiarę w atrakcyjność własnych dywagacji i zapomina, że dojrzałość polega na tym między innymi, że człowiek wie, gdzie kończą się jego możliwości. Z pytania tego bowiem wynika jednoznacznie, że wysypisko w Sampławie zmodernizuje się „samo”, bez kosztów żadnych, Rudno zaś do trzeciego pokolenia rozłoży budżety lokalne. Mimo iż wielokrotnie burmistrz Edmund Standara wyraźnie mówił, że koszt modernizacji Sampławy wynosić będzie 2,1 dużej bańki, natomiast Rudna 2,3. Czy z pytaniem takim można dyskutować? Przecież definicyjnie ludzką inteligencję obraża!

5. Dlaczego wójt manipuluje mieszkańcami Sampławy i wmawia im, że wysypisko to dla nich zagrożenie ekologiczne, a chce na wysypisku budować oczyszczalnię ścieków i nie informuje o tym mieszkańców wsi? Czy oczyszczalnia to większe dobrodziejstwo?

Jak to pozory mylą. Taki na oko ten wójt skromny, grzeczny, poukładany, i ładniutki też taki jest, a tu taki manipulator z niego wyłazi. No, no, no... Że też Roman Dociekliwy nie sprawdził, czy ta oczyszczalnia też z listopadem związku nie ma jakiego podejrzanego? Kto wam wójcie doniósł, że Drwęca niedaleko płynie i wmówił, że wysypisko, czyli segregacyjna dziura nadal na śmieci, to bomba ekologiczna potencjalna? Jacy wy wójcie łatwowierni jesteście. Chlapnie jęzorem ktoś, a wy zaraz wierzycie i tę swoją wiedzę na innych przenosicie. Szczęście, że mamy takiego Romana Dociekliwego, który swój rozum ma i na waszą manipulację zgoła odporny jest niezwykle... Aaaa, i z burmistrzem się chronicznym Lubawy zaprzyjaźnił, więc dojście do „Głosu Magistrackiego” ma, to i list czasami otwarty podrzuci, a i zamknięty też, więc wasze, wójcie, manipulacje pod kontrolą są zgoła publiczną. I byle oknami się już w szkole w Rumienicy nie opędzicie...

Wszystkim zainteresowanym – ze śmieciarskim pozdrowieniem:

Andrzej Kleina


  2005-05-18  

Wróć   Góra strony
125339237


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.