Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Wakacyjne promocje w instytucie IMAGE
Woźnicki rozmawia z kierowcami (sierpień)
Gabinet Urologiczny Michał Borowik
Woźnicki rozmawia z kierowcami (lipiec)
Jak osiągnąć efekt „angielskiego” trawnika
Woźnicki rozmawia z kierowcami (czerwiec)
Powody do wymiany okna
Woźnicki rozmawia z kierowcami (maj)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (kwiecień)
Wstydliwy kłopot? Nie bój się lekarza
Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem
Woźnicki rozmawia z kierowcami (marzec)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (luty)
Market BricoMarche radzi jak odświeżyć stare meble
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Na zajęciach dla pań ciężarnych
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (50)
„Doktor Pijawka” w akcji!
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (46)
Więcej...

kogel-mogel

2007-03-16

Nie zgadzam się na antypolskość


Stanisław Michałkiewicz, prawnik, eseista, publicysta i felietonista, przypomniał niedawno pewnego idiotę, jak go określił, a mianowicie Protagorasa z Abdery, który wykrztusił w swoim czasie, iż „człowiek jest miarą wszechrzeczy”. Ponoć mieszkańcy tej mieściny uchodzili za wyjątkowych tępaków nazywanych abderytami, jako synonimem głupoty. Z Abdery pochodził też atomista Demokryt, umysł wyjątkowy, więc jak powiada Stanisław Michałkiewicz „niech będzie to dla nas przestrogą przed stosowaniem odpowiedzialności i w ogóle ocen zbiorowych”.


Andrzej Kleina


Doskonały felietonista Kuriera, Leszek Olszewski od dłuższego już czasu propaguje system uogólnień, z którego jednak on sam się... wyłamuje. Powiada na przykład, iż stanowimy „nację nie umiejącą samodzielnie myśleć”. Powiada dalej, iż „ciasnota i ciemnota ma się więc nieźle, czego beneficjentami są np. księża”. Wygłasza też nieprawdziwą tezę, że w „Polsce nie ma miejsca na dyskusję, ciemnogród więc trwa”.

Jasne, wypowiedzi te są wyrwanymi z kontekstu, niemniej nie chcę dyskutować jeszcze z panem Leszkiem na temat księży o których negatywnie z lubością się wyraża, czy też o wyższości prawdziwego Zachodu, o czym rzekomo stanowi prawo do eutanazji (?), zawierania związków homoseksualnych (?), legalizacji marihuany (?) lub „prawa do posiadania jej w celu osobistego wypalenia dla lekkiego zrelaksowania wewnętrznego”.

Nie zgadzam się jedynie w tej chwili z twierdzeniem, jakoby polska nacja była ucieleśnieniem „Polaka-patrioty jako konserwatywnego katolika”. Polska nacja jest konglomeratem 38 milionów ludzi, wielu poglądów (często też ich braku zapewne...), szerokiego spektrum wykształcenia (w tym wykształciuchów, niedokształciuchów i najzwyklejszych tumanów), różnych światopoglądów, nie tylko konserwatywnych katolików i wiele, wiele więcej... Polacy są wysocy i niscy (to o Masajach można stwierdzić, że są nacją ludzi wysokich, bądź o rasie żółtej, że jest skośnooka...), mądrzy i głupi, pracowici i leniwi, asertywni i empatywni, tchórzliwi i bohaterscy, okuci i szczodrzy, bruneci i blondyni itd. – z całą gamą różnych siwali jak ja i stanów pośrednich...

Nie zgadzam się po prostu na tak płaskie postrzeganie i ocenianie rzeczywistości, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że człowiek ma prawo do posiadania jakichkolwiek poglądów i jakiejkolwiek formuły ich wypowiadania... Nie zgadzam się też z wcześniejszym stwierdzeniem pana Leszka w innym felietonie zawartym, iż „Polska jest generalnie krajem ludzi ograniczonych mózgowo, nie nauczonych i niezdolnych do samodzielnego myślenia”. Nie zgadzam się i jednocześnie przestrzegam przed jakimikolwiek ocenami zbiorowymi, gdyż z gruntu są one fałszywe, gdyż z mocy definicji prawdziwymi być nie mogą.

Kategoria „nie zgadzam się”, którą wypowiadam, ma charakter subiektywny i nie na tym koniec. Zaniepokojony jestem jednak bardzo, że wypowiedzi pana Leszka mało tego, że są niepochlebne, to one są niemal wrogie wobec polskiej społeczności.

Być może jednak pan Leszek reprezentuje specyficzny ekstremizm intelektualny powiadający, iż „istnieje on sam tylko na wysokim poziomie, w tym intelektualnym, poza nacyjnym, jako polski rozumiany, cała reszta zaś jest jego wyobrażeniem”. Podobnie było w jakiejś mierze, w krańcowej formie idealizmu subiektywnego zwanego solipsyzmem, głoszącym: „istnieję tylko ja sam, a wszystko inne jest moim złudzeniem”.

Być może jednak, pan Leszek wyraża swoją, dość charakterystyczną fobię antypolską i antyklerykalną (podobne fobie zauważam w blogu Piotra Tymochowicza), a to byłoby już niestety mało sympatyczne.

Nie ukrywam więc, że czekam na bardziej rzetelną próbę udowodnienia, iż Polacy to nacja ciemniaków, bądź wycofania się z tego twierdzenia. Jest rzeczą dla mnie dość oczywistą, iż hipoteza ta opiera się na fałszywych przesłankach i jest nie do udowodnienia, niemniej jednak, chciałbym zobaczyć w całej okazałości i swej wyrazistości proces intelektualny pana Leszka, problem ów próbujący ogarnąć...

I z całkowicie innej beczki jeszcze, a może wcale nie takiej innej. W doskonałym eseju „Mojżesz i monoteizm” Zygmunt Freud, genialny przedstawiciel rasy semickiej, dokonuje krótkiej analizy wyższości ludu żydowskiego. Mówi, co następuje:

„Wiemy, że spośród wszystkich ludów żyjących w starożytności w basenie Morza Śródziemnego lud żydowski jest, być może, jedynym, który istnieje jeszcze z nazwy i w rzeczywistości. Z bezprzykładną siłą oporu stawiał on czoło nieszczęściu i prześladowaniu, rozwinął szczególne cechy charakteru (a jednak uogólnienie – uwaga moja) i zyskał sobie serdeczną niechąć wszelkich innych ludów... Zacznijmy od jednej cechy charakteru Żydów, która rządzi ich stosunkiem do innych ludzi. Nie ma żadnej wątpliwości, że mają oni bardzo dobrą opinię o sobie, uważają się za szlachetniejszych, reprezentujących wyższy poziom (sic!), górujących nad innymi, od których dzieli ich także wiele z ich obyczajów. Przy tym ożywia ich szczególne zaufanie do życia, jakie daje tajemne posiadanie cennego daru; jest to pewien rodzaj optymizmu. Ludzie wierzący nazwaliby to zaufaniem do boga. Znamy przyczynę tej ich postawy i wiemy, co stanowi ich cenny skarb. Wierzyli oni naprawdę, że są wybranym ludem boga; uważali się za szczególnie mu bliskich i to dawało im dumę i ufność”.

Co z tym fantem, bez mała intelektualnym, począć? Czy można dać wiarę generalizacji Freuda i zdać się na jego geniusz intelektualny i zawierzyć mu, że rzeczywiście Żydzi to geniusze (analiza list noblistów w dużej mierze to potwierdza...)? To co w takim razie z wcześniejszą moją negacją tez Leszka Olszewskiego...? O rany, ale sobie poplątałem...

Czy pan Leszek posiada też ten tajemny dar, jakim jest niezbywalny optymizm we własny intelekt i moc sprawczą własnego rozumu? I to pozwala mu wierzyć i twierdzić, że my, Polacy, stanowimy „ciemną nację”? Byłbym kontent, gdybym posiadł wiedzę na ten temat, a przynajmniej pan Leszek zadałby sobie trud, by mnie odrobię oświecić.

Dychotomiczny podział świata, proponowany przez pana Leszka, na „ciemnych polaczków” i „świetlisty Zachód” podsuwa mi pomysł, iż owi ciemni, a więc „obcy”, odgrywają rolę miernika własnej tożsamości pana Leszka.

W felietonie z ostatniego tygodnia pan Leszek kontynuje swoją antypolską fobię, mówiąc między innymi: „W Polsce podprogowo (bodziec podprogowy, nawiasem mówiąc, reakcji nie wywołuje – uwaga moja), ale daje się wyraźnie odczuć populacji, że jest ona generalnie bezmózgim bezhołowiem”.

Nie ma na takie bezsensowne uogólnienia mojego przyzwolenia... Po raz kolejny została przekroczona pewna granica przyzwoitości.

Sądzę też ponadto, iż redaktor naczelny Jarosław Synowiec winien przypomnieć obowiązującą formułę Kuriera, iż przedstawiane w nim opinie są prywatnym punktem widzenia piszącego, nie zaś redakcji. Nie może bowiem być Kurier postrzegany jako antypolski i antyklerykalny...

Andrzej Kleina

  2007-03-16  

Wróć   Góra strony
125373934


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.