Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

INFORMACJE

2013-08-14

Prawdopodobny trup. Zabrakło prawdopodobnie karetki


Do 63-latka, który utonął w Szałkowie w Jezioraku nie przyjechała karetka wodna. Jak twierdzi rzecznik dyspozytorów karetki zgłoszenie dotyczyło osoby, która... „prawdopodobnie utonęła”, a do takiego przypadku mogą być wysyłani jedynie strażacy.


Przypomnijmy. W jednym z poprzednich numerów „Kuriera” pisaliśmy, że w Szałkowie utonął 63-latek, który chciał wejść z mostu do przycumowanego jachtu. Mężczyzna pośliznął się i wpadł do wody. Zgłaszający powiedział policji, że gdy usłyszał plusk, to wskoczył do wody i próbował znaleźć poszkodowanego – bezskutecznie.

Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy, którzy oświetlili teren, zwodowali przyciągnięta przez siebie łódź, przeszukali teren wokół jachtów i wyciągnęli 63-latka po około 25 minutach od zgłoszenia.

Następnie tonącego przejął zespół medyczny, który przyjechał karetką. Po tym, jak podjęte czynności reanimacyjne nie przyniosły skutku, lekarz stwierdził zgon. Prokuratura odstąpiła od czynności i nie przeprowadzono sekcji zwłok. Świadkowie zdarzenia mówili nieoficjalnie, że denat pił wcześniej alkohol.

Na miejscu zdarzenia byli strażacy z PSP i OSP, pogotowie i policja. Dlaczego nie zadysponowano karetki wodnej, która cumuje w odległości około 6 kilometrów – przy Omedze przy ul. Sienkiewicza w Iławie? Ambulans, którego silnik ma 225 koni mechanicznych, byłby na miejscu tragedii po kilku minutach.

Aleksander Hepner, rzecznik prasowy spółki Falck Medycyna, której wodny ambulans pływa po Jezioraku, powiedział nam, że to olsztyński dyspozytor decyduje, jakie siły i środki zostaną zadysponowane do zdarzenia.

Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie Krzysztof Kisiel odsłuchał nagranie, gdzie zgłaszający rozmawia z dyspozytorem. Powiedział nam, że CPR przekazało informację o zdarzeniu dyspozytorni medycznej w ciągu 2 minut.

– My jedynie filtrujemy informacje i przekazujemy je dalej – powiedział nam Kisiel. – Dyspozytor zrobił to szybko i sprawnie. To nie od nas zależy, jaka karetka zostanie zadysponowana.

O tym decyduje już Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Zapytaliśmy tamże, dlaczego do zdarzenia pojechali strażacy, a nie ratownicy Falcka.

– Do zdarzenia wysłana została karetka z Iławy (ze szpitala - red.), ponieważ czas dotarcia na miejsce, w przypadku tego ambulansu, był krótszy, niż czas dotarcia karetki wodnej, stacjonującej na jeziorze Jeziorak – odpowiedziała nam Maja Bezuch, rzecznik prasowy WSPR. – Zgłoszenie dotyczyło osoby, która według osoby zgłaszającej znalazła się pod wodą, nie wypływała i prawdopodobnie utonęła, a do takich poszukiwań mogą być wysłani jedynie strażacy.

Jak dodała Bezuch, decyzję o wysłaniu takiej, a nie innej karetki podejmuje dyspozytor medyczny po zebraniu wywiadu, a na miejsce wysyła ambulans, który może dotrzeć do zdarzenia jak najszybciej.

NATALIA ŻURALSKA
zdjęcie: Bartosz KlubaAmbulans wodny Falck Medycyna na Małym Jezioraku


  2013-08-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101357510REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.