Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2005-11-09

Najazd dziennikarzy na Iławę


Pojezierze Iławskie gościło kilkudziesięciu dziennikarzy, członków Stowarzyszenia Polskich Mediów. Najdłuższe jezioro w Polsce, największa wyspa śródlądowa Europy, magiczny punkt energetyczny Ziemi, leśne centrum szkolenia kapitanów żeglugi wielkiej, powiew poniemieckiej historii oraz ambitne firmy lokalne – to najważniejsze punkty tej eskapady.

W sesji dziennikarskiej polskich mediów na Pojezierzu Iławskim udział wzięło kilkudziesięciu dziennikarzy oraz wydawców z redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych z całej Polski, a także przedstawiciele mediów polonijnych z Ukrainy, Niemiec i Szwecji.

W rolę przewodników wcielili się ludzie z tygodnika lokalnego „Nowy Kurier Iławski” (Helena Surmacz, Magda Majewska, Artur Fota, Radosław Safianowski) i oni to właśnie przygotowali organizacyjnie dwudniową sesję, która odbyła się w ostatni weekend października.


BEZ PTASIEJ GRYPY

Na pierwszy ogień podczas zwiedzania poszły Iławskie Zakłady Drobiarskie „Ekodrob”, zajmujące się ubojem i przetwórstwem indyków oraz gęsi. Surowca na tym terenie nie brak, bowiem od lat Warmia i Mazury, gdzie leży Iława, są polskim zagłębiem drobiarskim. Dziennikarzy najbardziej interesował problem ptasiej grypy w firmie.

– Jak każda duża firma tej branży kupujemy żywy drób wyłącznie od sprawdzonych dostawców – wyjaśnił Ryszard Waśniewski, dyrektor „Ekodrobu”. – Wszystko jest pod kontrolą i jedzenie drobiu ze sklepu nie zagraża naszemu zdrowiu.

Potem obejrzeliśmy Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w lasach pod Iławą – jeden z kilku takich w Europie. Ośrodek, kierowany przez dyrektora Jacka Nowickiego, przeszkolił w sumie ponad 2 tys. kapitanów żeglugi wielkiej i pilotów portowych z 26 krajów świata! Kapitanów szkoli się tam przy pomocy modeli statków na makietach rzeczywistych portów (np. Amsterdam) z różnymi konfiguracjami wejść i na różnych głębokościach.

Bi-es Cosmetic z kolei udowodnił zwiedzającym dziennikarzom, że jest nie tylko jednym z największych producentów perfum w Polsce, ale także firmą nowocześnie zarządzaną przez młodych współwłaścicieli – Beatę i Sławomira Piotrowskich.

Po 9 latach działalności Bi-es Cosmetic jest trzecim co do wielkości sprzedaży producentem kosmetyków zapachowych w Polsce. Rocznie tylko w naszym kraju sprzedaje kilkanaście milionów swoich wód toaletowych i dezodorantów.

Uczestnicy sesji wzięli także udział w spotkaniu z samorządowcami – władzami powiatu iławskiego (starostą Ryszardem Zabłotnym i wicestarostą Aleksandrą Skubij) i gminy wiejskiej Iława (wójtem Krzysztofem Harmacińskim). Oficjele przedstawili gościom atuty regionu, lecz nie zabrakło także rozmów o problemach, jakie napotyka rozwój lokalnej turystyki i gospodarki w naszym biednym regionie.

Innego sortu atrakcją był rejs statkiem wycieczkowym „ILAVIA” po Jezioraku – najdłuższym jeziorze w Polsce (28 km długości). Runda dookoła Wielkiej Żuławy, największej wyspy śródlądowej w Europie (powierzchnia 82 ha), na pewno zostanie każdemu w pamięci.


RELIKWIE I MAGIA

Nie zabrakło też kilku chwil z miejscowymi zabytkami – ruinami zamku w Szymbarku oraz pałacu w Kamieńcu, a przede wszystkim z gotyckim kościołem pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Tam właśnie, u ojców oblatów, gospodarzy świątyni, złożone są relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, znanej dziś w całym świecie apostołki Miłosierdzia Bożego oraz św. ojca Pio, franciszkanina z południa Włoch, pierwszego stygmatyzowanego kapłana w historii Kościoła. Przewodnikiem po świątyni był sam proboszcz Edward Ruszel OMI.

Ludzie mediów przez trzy dni zakwaterowani byli w luksusowym, odrestaurowanym pałacu w Bałoszycach koło Susza, gdzie można było także zażyć jazdy bryczką, spróbować swoich sił w siodle i posilić się przy staropolskich daniach. Szkołę tenisa stołowego dał odważnym sam Zenon Kastrau, I-ligowy trener zespołu ITR Iława.

Ciekawostką Bałoszyc jest leżący w pałacowym parku czakram bieli, odkryty kilkaset lat temu przez właścicieli pałacu, którzy utrzymywali kontakty z pruską lożą masońską. Czakram to tzw. „gruczoł energetyczny Ziemi”, w którym przebywanie choćby przez kilkanaście minut daje człowiekowi niesamowity przypływ sił witalnych.

Uczestnicy sesji wyjechali z wrażeniami, których nie zatrze czas. I z tego powodu, jak obiecali, zamieszczą w swoich mediach ciepłe relacje na temat pobytu na Pojezierzu Iławskim, promując tym samym nasze okolice w kraju i wśród Polonii za granicą.

RADOSŁAW SAFIANOWSKIOgromne zainteresowanie mediów wywołał nietuzinkowy
Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami
w Kamionce k. Iławy, który szkoli kapitanów żeglugi wielkiej
i pilotów portowych przy pomocy modeli statków
na makietach rzeczywistych portów (np. Amsterdam).Wizyta dziennikarzy w Bi-es Cosmetic w Kamieniu Dużym
pod Iławą, który jest jednym z największych
producentów perfum w Polsce.Gospodarze pałacu w Bałoszycach na pierwszej kolacji
podjęli dziennikarzy pieczonym dzikiem.


Sponsorzy sesji:
* Pałac Bałoszyce
* Bi-es Cosmetic
* Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska
* Starostwo Powiatowe w Iławie
* Gmina Wiejska Iława
* Iławskie Zakłady Drobiarskie „Ekodrob”


  2005-11-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102134119REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.