Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2004-10-18

Kredyt na szpital


Kredyt, jaki powiat zaciągnie na rozbudowę szpitala w Iławie, nie wyniesie 10, ale 3 miliony złotych. Reszta pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej. Opozycja w powiecie podkreśla jednak, że i tak 3-milionowy kredyt jest za duży. Tym bardziej, że strajkami grozi personel szpitala, domagając się podwyżek płac.

Jak deklaruje starosta iławski Ryszard Zabłotny, celem powiatu jest pozyskanie z zewnątrz na szpitalne inwestycje aż 75% potrzebnych środków.

– A inwestycje są konieczne, ponieważ ich brak doprowadzi do degradacji Szpitala Powiatowego w Iławie, a co za tym idzie ograniczenia kontraktów i redukcji zatrudnienia – podkreśla Zabłotny.

Owe milionowe inwestycje w iławskim szpitalu polegać mają – mówiąc ogólnie – na wyposażeniu nowego bloku szpitala, w którym dziś jedynie na parterze mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wyższe piętra stoją puste. Za pozyskane pieniądze na jednej kondygnacji powstanie trakt porodowy, na drugiej blok operacyjny, a jeszcze wyżej maszynownia. Nowy budynek nie posiada wewnątrz także jeszcze wszystkich niezbędnych instalacji i ścianek działowych.

– Według kosztorysu koszt inwestycji w szpitalu wynosi 9,5 miliona złotych – informuje starosta. – Uznaliśmy, że taka kwota jest możliwa do pozyskania w ramach korzystnego kredytu, którego spłata rozłożona byłaby na 20 lat. Dlatego na poprzedniej sesji wystąpiliśmy do rady powiatu o wyrażenie zgody na zaciągnięcie takiego kredytu w wysokości 10 milionów złotych.

Rada taką uchwałę podjęła we wrześniu, jednak jak poinformował nas starosta, zmieniły się uwarunkowania w koordynowanym przez samorząd wojewódzki unijnym programie pomocowym, z którego można dofinansować szpitalne inwestycje.

– Jeśli w konkursie zadeklarowalibyśmy, że posiadamy całą kwotę na inwestycję w szpitalu, szansę na pozyskanie jakichkolwiek środków mielibyśmy niewielkie – mówi starosta. – Dlatego zmieniamy kwotę kredytu z 10 na 3 miliony.

Według starosty, jeśli wszystko pójdzie dobrze, inwestycje w szpitalu ruszą w połowie przyszłego roku.

OPOZYCJA KRYTYKUJE

W ubiegłym tygodniu rada powiatu uchyliła starą i uchwaliła nową uchwałę – tym razem o zaciągnięciu kredytu w wysokości 3 mln zł. Środki te zabezpieczają wykonanie inwestycji w pierwszym kwartale jej realizacji. Kredyt spłacany będzie do końca 2012 roku.

Pomimo zmniejszenia kwoty kredytu, opozycja zaatakowała starostę z trzech stron.

Krzysztof Cieślak, przewodniczący klubu radnych „PSL-Samorząd 2002”, odczytał oświadczenie: „Panie Starosto, jesteśmy zadowoleni, że uchwała wprowadzona kuchennymi drzwiami kończy swój żywot, uchwała szkodliwa dla budżetu powiatu oparta na bardzo wątpliwych wyliczeniach (...)”.

Dlaczego „kuchennymi drzwiami”? – pytamy.

– Bo nie było żadnych symulacji na piśmie – odpowiedział nam radny Cieślak.

MURY I LUDZIE

– Przejmujemy się murami, a zapominamy o ludziach – wytykał z kolei radny Artur Szymczyk z tego samego klubu, przypominając o konflikcie pracowniczym w Iławskim szpitalu.

O co chodzi? Otóż w połowie sierpnia trzy związki zawodowe pracowników szpitala zwróciły się do przewodniczącego rady z prośbą o pomoc w poprawie warunków płacy i pracy. Jak piszą związkowcy, dotychczasowe negocjacje z dyrekcją placówki i starostą nie przyniosły skutku. W 2004 roku płace zostały obniżone o 35 zł miesięcznie. Związki nie godzą się, by obecny dobry wynik ekonomiczny szpitala (brak długów, co w kraju jest ewenementem!) okupiony był wyrzeczeniami ze strony załogi. Jeśli wynagrodzenia nie wzrosną, dojdzie do strajku lub spraw sądowych – ostrzegają związki. Dziś w całym szpitalu pracuje ok. 550 osób.

Jak poinformowano na sesji, 22 września odbyło się posiedzenie komisji zdrowia z pracownikami szpitala. Ustalono, że mają oni wraz z dyrekcją przeanalizować finanse placówki i znaleźć jakieś porozumienie. Jest na to czas do końca listopada – potem sprawa wróci na komisję.

– Z tego, co wiem, zeszłoroczną nadwyżkę dyrektor szpitala rozdysponował pomiędzy pracowników – zakończył na sesji dyskusję radny Zbigniew Kozak. Nikt do tej informacji już się nie odniósł.

WYPOWIEDŹ DYLETANTA

Radny Szymczyk w kontekście planowanego 3-milionowego kredytu zacytował także prasową wypowiedź starosty Zabłotnego sprzed półtora roku, w której już wtedy mówił on o dużym zadłużeniu powiatu iławskiego i jego trudnej sytuacji finansowej.

– To była wypowiedź dyletanta nie znającego sprawy – skomentował starosta. – Nasz wniosek o wsparcie inwestycji w szpitalu musimy złożyć jako pierwsi.

Ataki ze strony opozycji w temacie szpitala zdenerwowały radnego Stanisława Siłkę.

– Ja proszę, żeby ci radni, którzy są przeciw zaciąganiu kredytu na szpital, powiedzieli to jasno: że nie chcą szpitala w Iławie – mówił radny Siłka. – Nasz mieszkaniec ma prawo leczyć się tak jak Europejczyk. A może koledzy wiedzą, jak bez tej pożyczki odbudować szpital?... Te 3 miliony są konieczne, by leczyć w lepszych warunkach, a nie jak teraz na oddziale dziecięcym. To nie dla nas, ale dla chorych ludzi, chorych dzieci.

– Proszę nie dzielić radnych na wrogów i przyjaciół szpitala – odparł Szymczyk. – Jako radny nie przysięgałem wierności tylko i wyłącznie szpitalowi.

Ostatecznie uchwałę o zaciągnięciu 3-milionowego kredytu na szpital poparło 12 radnych, 5 było przeciw, a 1 się wstrzymał.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2004-10-18  

 TWOJE ZDANIE
Odpowiedzialność za funkcjonowanie szpitala
Zakończenie skrzydła szpitala jest konieczne. Mury które postawiono z czasem mogą kosztować...
~Iławianin od urodzenia.
2004-10-22
Święte słowa
Tak to już jest na świecie, że za ciężką pracę i poświęcenie tych na dole laury zawsze zabierają Ci
~Grzesiek W.
2004-10-26

Wróć   Góra strony
95928721REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.