Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2004-10-18

Kredyt na szpital


Kredyt, jaki powiat zaciągnie na rozbudowę szpitala w Iławie, nie wyniesie 10, ale 3 miliony złotych. Reszta pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej. Opozycja w powiecie podkreśla jednak, że i tak 3-milionowy kredyt jest za duży. Tym bardziej, że strajkami grozi personel szpitala, domagając się podwyżek płac.

Jak deklaruje starosta iławski Ryszard Zabłotny, celem powiatu jest pozyskanie z zewnątrz na szpitalne inwestycje aż 75% potrzebnych środków.

– A inwestycje są konieczne, ponieważ ich brak doprowadzi do degradacji Szpitala Powiatowego w Iławie, a co za tym idzie ograniczenia kontraktów i redukcji zatrudnienia – podkreśla Zabłotny.

Owe milionowe inwestycje w iławskim szpitalu polegać mają – mówiąc ogólnie – na wyposażeniu nowego bloku szpitala, w którym dziś jedynie na parterze mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wyższe piętra stoją puste. Za pozyskane pieniądze na jednej kondygnacji powstanie trakt porodowy, na drugiej blok operacyjny, a jeszcze wyżej maszynownia. Nowy budynek nie posiada wewnątrz także jeszcze wszystkich niezbędnych instalacji i ścianek działowych.

– Według kosztorysu koszt inwestycji w szpitalu wynosi 9,5 miliona złotych – informuje starosta. – Uznaliśmy, że taka kwota jest możliwa do pozyskania w ramach korzystnego kredytu, którego spłata rozłożona byłaby na 20 lat. Dlatego na poprzedniej sesji wystąpiliśmy do rady powiatu o wyrażenie zgody na zaciągnięcie takiego kredytu w wysokości 10 milionów złotych.

Rada taką uchwałę podjęła we wrześniu, jednak jak poinformował nas starosta, zmieniły się uwarunkowania w koordynowanym przez samorząd wojewódzki unijnym programie pomocowym, z którego można dofinansować szpitalne inwestycje.

– Jeśli w konkursie zadeklarowalibyśmy, że posiadamy całą kwotę na inwestycję w szpitalu, szansę na pozyskanie jakichkolwiek środków mielibyśmy niewielkie – mówi starosta. – Dlatego zmieniamy kwotę kredytu z 10 na 3 miliony.

Według starosty, jeśli wszystko pójdzie dobrze, inwestycje w szpitalu ruszą w połowie przyszłego roku.

OPOZYCJA KRYTYKUJE

W ubiegłym tygodniu rada powiatu uchyliła starą i uchwaliła nową uchwałę – tym razem o zaciągnięciu kredytu w wysokości 3 mln zł. Środki te zabezpieczają wykonanie inwestycji w pierwszym kwartale jej realizacji. Kredyt spłacany będzie do końca 2012 roku.

Pomimo zmniejszenia kwoty kredytu, opozycja zaatakowała starostę z trzech stron.

Krzysztof Cieślak, przewodniczący klubu radnych „PSL-Samorząd 2002”, odczytał oświadczenie: „Panie Starosto, jesteśmy zadowoleni, że uchwała wprowadzona kuchennymi drzwiami kończy swój żywot, uchwała szkodliwa dla budżetu powiatu oparta na bardzo wątpliwych wyliczeniach (...)”.

Dlaczego „kuchennymi drzwiami”? – pytamy.

– Bo nie było żadnych symulacji na piśmie – odpowiedział nam radny Cieślak.

MURY I LUDZIE

– Przejmujemy się murami, a zapominamy o ludziach – wytykał z kolei radny Artur Szymczyk z tego samego klubu, przypominając o konflikcie pracowniczym w Iławskim szpitalu.

O co chodzi? Otóż w połowie sierpnia trzy związki zawodowe pracowników szpitala zwróciły się do przewodniczącego rady z prośbą o pomoc w poprawie warunków płacy i pracy. Jak piszą związkowcy, dotychczasowe negocjacje z dyrekcją placówki i starostą nie przyniosły skutku. W 2004 roku płace zostały obniżone o 35 zł miesięcznie. Związki nie godzą się, by obecny dobry wynik ekonomiczny szpitala (brak długów, co w kraju jest ewenementem!) okupiony był wyrzeczeniami ze strony załogi. Jeśli wynagrodzenia nie wzrosną, dojdzie do strajku lub spraw sądowych – ostrzegają związki. Dziś w całym szpitalu pracuje ok. 550 osób.

Jak poinformowano na sesji, 22 września odbyło się posiedzenie komisji zdrowia z pracownikami szpitala. Ustalono, że mają oni wraz z dyrekcją przeanalizować finanse placówki i znaleźć jakieś porozumienie. Jest na to czas do końca listopada – potem sprawa wróci na komisję.

– Z tego, co wiem, zeszłoroczną nadwyżkę dyrektor szpitala rozdysponował pomiędzy pracowników – zakończył na sesji dyskusję radny Zbigniew Kozak. Nikt do tej informacji już się nie odniósł.

WYPOWIEDŹ DYLETANTA

Radny Szymczyk w kontekście planowanego 3-milionowego kredytu zacytował także prasową wypowiedź starosty Zabłotnego sprzed półtora roku, w której już wtedy mówił on o dużym zadłużeniu powiatu iławskiego i jego trudnej sytuacji finansowej.

– To była wypowiedź dyletanta nie znającego sprawy – skomentował starosta. – Nasz wniosek o wsparcie inwestycji w szpitalu musimy złożyć jako pierwsi.

Ataki ze strony opozycji w temacie szpitala zdenerwowały radnego Stanisława Siłkę.

– Ja proszę, żeby ci radni, którzy są przeciw zaciąganiu kredytu na szpital, powiedzieli to jasno: że nie chcą szpitala w Iławie – mówił radny Siłka. – Nasz mieszkaniec ma prawo leczyć się tak jak Europejczyk. A może koledzy wiedzą, jak bez tej pożyczki odbudować szpital?... Te 3 miliony są konieczne, by leczyć w lepszych warunkach, a nie jak teraz na oddziale dziecięcym. To nie dla nas, ale dla chorych ludzi, chorych dzieci.

– Proszę nie dzielić radnych na wrogów i przyjaciół szpitala – odparł Szymczyk. – Jako radny nie przysięgałem wierności tylko i wyłącznie szpitalowi.

Ostatecznie uchwałę o zaciągnięciu 3-milionowego kredytu na szpital poparło 12 radnych, 5 było przeciw, a 1 się wstrzymał.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2004-10-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104519223REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.