Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2016-03-30

Konflikty sąsiadów. Sposób na samotność?


Zawsze znajdzie się kłopotliwy sąsiad, który jest bardziej rozrywkowy od innych. Słucha często głośnej muzyki, włącza pralkę o 5 rano bądź zakłóca spokój innym przez ciągłe libacje alkoholowe. Jak sobie radzić z tym problemem?

Spacerując po iławskiej Galerii Jeziorak usłyszeliśmy wiele odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej spodobało nam się zdanie Małgorzata Macegoniuk.

– Konflikty sąsiedzkie często mają związek z ludźmi, którzy mają do nich predyspozycje – uważa pani Małgorzata. – Jeśli się zacznie coś niemiłego i nie umie się tego ładnie skomentować, odpowiedzieć i zakończyć, powoduje to nieporozumienie, które narasta. Z czego się to bierze? Z tego, że ludzie mają w sobie dużo złości.

Kobieta była razem z córką Anną, która na stałe mieszka w Chinach, a w Iławie była tylko na urlopie.

– Także dysproporcje majątkowe są powodem konfliktów – uważa córka. – Gdy mieszkańcy osiedla mają podobne majątki, to nie będą się kłócić. Konflikty można rozwiązywać indywidualnie – wychodząc do sąsiada i rozmawiając, bądź odgórnie, zwracając się do władzy. Ja skłaniam się ku pierwszemu.

SŁOWO PO PIJANEMU

W nieco odmienny sposób podeszła do problemu pani Barbara z ul. Jagiełły w Iławie. Pytana odpowiedziała w sposób rzeczowy i zwięzły.

– Niepotrzebnie sąsiad ingeruje w życie drugiego – uważa. – Jeden sąsiad coś powie po pijanemu drugiemu i już jest problem, gdy oczerniona osoba się o tym dowie.

O zdanie zapytaliśmy też matkę 2-letniego chłopczyka. Często zdarza się, że głośne zabawy dzieci stanowią dla sąsiadów problem.

– Ludzie są różni. Jednym przeszkadza źle zaparkowany samochód, drugim coś innego. Jak ktoś jest czepliwy, to czepi się wszystkiego. Zależy od człowieka – mówi młoda mama.

Nie sposób pominąć zdania młodych ludzi. Przecież problem dotyczy każdego.

– Kłótnie z sąsiadami wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego zachowania, na przykład poprzez brak dozoru nad swoim psem, który biega po sąsiedniej posesji – mówi reprezentantka młodzieży. – Konflikty sąsiedzkie w blokach wynikają z braku akceptacji głośnych zabaw dzieci, złego ustawiania wózków na klatkach schodowych i tym podobnych spraw.

RÓŻNICE KULTUROWE

Konflikty zdarzają się przede wszystkim w blokach i domach wielorodzinnych. Pani Ewa widzi przyczyny nieco odmienne.

– Konflikty sąsiedzkie biorą się z zazdrości o dobra materialne drugiego – mówi. – Sąsiadom przeszkadzają szczekające psy, które pod nieobecność właścicieli są pozostawiane w mieszkaniach. Ludzie z braku zajęcia szukają też problemów tam, gdzie ich nie ma.

O problemie w sposób oryginalny i obrazowy opowiedziała nam Irena Wąs.

– Iława jest terenem, gdzie zamieszkują ludzie wielu narodowości. Konflikty sąsiedzkie wynikają z różnic kulturowych – zauważa. – Po wojnie, gdy mieszkańcy byli podobnego stanu majątkowego, nie było tak częstych konfliktów. Polacy są narodem, który w wyniku porażek się mobilizuje i łączy, jednak gdy już komuś wiedzie się lepiej, następuje zawiść. Niech sąsiadka coś kupi, to już inna liczy, ile ona ma czapek, butów i skąd wzięła na to pieniądze.

CO MOŻE WŁADZA

Zapytaliśmy o zdanie także kierowników iławskich osiedli. Administratorzy chcieli pozostać anonimowi.

– Podejmujemy działania dotyczące spraw czysto technicznych, jak zalewanie sąsiadów, zepsuta brama garażowa czy domofon albo insekty czy szczury w piwnicach – mówią. – Do sąsiadów, którzy są uciążliwi dla innych, kierujemy pisma albo interweniujemy osobiście. Często zwykła rozmowa sąsiedzka wystarczy, ale z uwagi na fakt, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, zgłaszają te problemy nam.

A sprawy są różne: hałaśliwe psy, głośno działająca pralka, pozostawiane rowery czy wózki na klatkach schodowych. Częste wizyty gości u sąsiadów w godzinach wieczornych też są problemem.

Także policja służy pomocą, gdy nie da się porozumieć w grzeczny sposób.

– Do konfliktów sąsiedzkich zalicza się w szczególności zakłócenia spokoju i porządku publicznego, gdzie wyliczać można słuchanie głośnej muzyki, szczekające psy w mieszkaniach oraz źle zaparkowany samochód przez posesją sąsiada – informuje Joanna Kwiatkowska, rzecznik iławskiej policji.

W 2015 r. w powiecie iławskim doszło do takich i podobnych 1.558 wykroczeń.

KAMILA KOSOBUCKA

Małgorzata Macegoniuk
Anna Macegoniuk

Mama z 2-letnim synkiem

Pani Ewa
Irena Wąs
Reprezentantka
młodzieży
  2016-03-30  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144421REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.