Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Kuriozalny wypadek
Kłódka niezgody
Napadali na stacje paliw aż wpadli
Żegnaj dyrektorze szkoły „budowlanki”
Komisarz przejął gminę
Rezygnacja konsula
Dwaj kuzyni stracili życie
Zobacz schron od środka
Dość hałasu na obwodnicy!
Odwołany zakaz wstępu do lasu
Którędy do schronu?
Czesław Odnowiciel
Piątkowe pisanie debiutanckie
Wspomnienia. Anna Zakrzewska
Pijany gliniarz spowodował wypadek. Osądzony jako winny
Skarga na Oddział Ginekologii
Wyjątkowo smutny Dzień Kobiet
Pierwszy konwój pomocy humanitarnej Iławy dla Ukrainy
WOJNA! POMOC DLA UKRAINY!
Władza trafiła w zawiasy
Więcej...

INFORMACJE

2006-03-15

Kabel nikogo już nie popieści


Nad przesmykiem między jeziorami Jeziorak i Płaskie wreszcie zawisła nowa linia energetyczna, i to wyżej niż stara. Teraz więc już nie powinno dojść do wypadku porażenia prądem, jaki półtora roku temu spotkał żeglarzy jachtu.


– Pamiętny wypadek żeglarzy spowodował, że inwestycja polegająca na wymianie słupów na skrzyżowaniu z jeziorem Płaskim została przyśpieszona – mówi Grażyna Banasiewicz-Burdal, rzecznik prasowy Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. w Olsztynie.

Przypomnijmy. Na początku sierpnia 2004 roku na przesmyku między Jeziorakiem a Płaskim doszło do groźnego wypadku. Między linią wysokiego napięcia a metalowym masztem przepływającego pod nią jachtu wytworzył się tak zwany „łuk elektryczny”. Prąd zdrowo popieścił wtedy wszystkich pasażerów jachtu. Żeglarze wylądowali w szpitalu. Na szczęście nikt nie zginął.


ODLEGŁOŚĆ BYŁA DOBRA

– Postępowanie prokuratury, a także wewnętrzne w naszej firmie, nie wykazało błędu ani co do wysokości zawieszenia przewodu, ani co do oznakowania skrzyżowania – podkreśla rzecznik. – Odległość pionowa przewodu linii 15 tysięcy woltów od powierzchni wody była prawidłowa. Oznakowanie skrzyżowania również.

Zgodnie z przepisami odległość między przewodami linii elektroenergetycznej o napięciu 15 kV a najwyższym znanym poziomem wody powinna wynosić co najmniej 4,1 m (najwyższy znany poziom wody podają administratorzy dróg wodnych).

Teraz, w lutym, w opisywanym miejscu odległość tafli lodu od przewodu – przy 3 stopniach mrozu – wynosiła 16,3 m (niska temperatura „ściąga” metal).

– Oznacza to, że latem, w wysokich temperaturach, odległość przewodu od poziomu wody będzie wynosiła ponad 6 metrów, czyli będzie dobrze – wylicza Banasiewicz-Burdal.


SŁUPY Z FINLANDII

Przed podjęciem inwestycji rozważano też ułożenie nowego kabla na dnie jeziora. Byłoby to rozwiązanie najwygodniejsze dla żeglarzy. Ze względu na wysokie koszty odstąpiono jednak od tego pomysłu.

Linię osadzono za to na nowych, drewnianych słupach i to aż z... Finlandii! Mają one 18 metrów wysokości.

– Czekaliśmy na nie 3 miesiące – opowiada rzecznik. – Niestety żadna polska firma nie miała takich słupów w tym czasie. A dlaczego Finlandia? Otóż po pierwsze jest niedaleko, a to oznacza niższe koszty transportu, zaś po drugie kraj ten ma wieloletnie doświadczenie w impregnacji drewna dla energetyki, no i po trzecie: podobne warunki klimatyczne. Wiele krajów na świecie stosuje słupy drewniane, np. państwa Bliskiego Wschodu, Hiszpania, Kanada czy USA.

W ramach przebudowy wymieniony został także przewód aluminiowy na stalowo-aluminiowy.


ILE TO KOSZTOWAŁO?

Inwestorem przebudowy był koncern ENERGA S.A., oddział w Olsztynie. Wykonawca został wybrany w przetargu. Ile kosztowała inwestycja? – pytamy.

– Kwota, na jaką została podpisana umowa, jest objęta tajemnicą handlową – tłumaczy rzecznik. – Dlatego mogę podać jedynie informację szacunkową, że koszt przebudowy przekroczył 50 tysięcy złotych.


JUŻ PO PRZEGLĄDZIE

ENERGA jesienią i zimą przeglądała także inne skrzyżowania swoich linii z drogami wodnymi. Sprawdzane też były znaki ostrzegawcze.

– Dodatkowo dla lepszej widoczności linii umieszczone zostały na przewodach kule ostrzegawcze o jaskrawym pomarańczowo-czerwonym kolorze – dodaje Grażyna Banasiewicz-Burdal. – Dodatkowo kule te mają zapobiegać kolizjom ptaków z przewodami. Kule również kupione zostały w Finlandii. Stosuje się je w fińskich parkach narodowych.

Przebudowana linia ma ważne znaczenie dla zasilania kilku miejscowości, nie tylko samych Siemian.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Ostatnie lato: linia energetyczna, jeszcze na starych słupach, wywoływała niepokój u przepływających dołem żeglarzy


  2006-03-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
91709119


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.