Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2006-03-15

Kabel nikogo już nie popieści


Nad przesmykiem między jeziorami Jeziorak i Płaskie wreszcie zawisła nowa linia energetyczna, i to wyżej niż stara. Teraz więc już nie powinno dojść do wypadku porażenia prądem, jaki półtora roku temu spotkał żeglarzy jachtu.


– Pamiętny wypadek żeglarzy spowodował, że inwestycja polegająca na wymianie słupów na skrzyżowaniu z jeziorem Płaskim została przyśpieszona – mówi Grażyna Banasiewicz-Burdal, rzecznik prasowy Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. w Olsztynie.

Przypomnijmy. Na początku sierpnia 2004 roku na przesmyku między Jeziorakiem a Płaskim doszło do groźnego wypadku. Między linią wysokiego napięcia a metalowym masztem przepływającego pod nią jachtu wytworzył się tak zwany „łuk elektryczny”. Prąd zdrowo popieścił wtedy wszystkich pasażerów jachtu. Żeglarze wylądowali w szpitalu. Na szczęście nikt nie zginął.


ODLEGŁOŚĆ BYŁA DOBRA

– Postępowanie prokuratury, a także wewnętrzne w naszej firmie, nie wykazało błędu ani co do wysokości zawieszenia przewodu, ani co do oznakowania skrzyżowania – podkreśla rzecznik. – Odległość pionowa przewodu linii 15 tysięcy woltów od powierzchni wody była prawidłowa. Oznakowanie skrzyżowania również.

Zgodnie z przepisami odległość między przewodami linii elektroenergetycznej o napięciu 15 kV a najwyższym znanym poziomem wody powinna wynosić co najmniej 4,1 m (najwyższy znany poziom wody podają administratorzy dróg wodnych).

Teraz, w lutym, w opisywanym miejscu odległość tafli lodu od przewodu – przy 3 stopniach mrozu – wynosiła 16,3 m (niska temperatura „ściąga” metal).

– Oznacza to, że latem, w wysokich temperaturach, odległość przewodu od poziomu wody będzie wynosiła ponad 6 metrów, czyli będzie dobrze – wylicza Banasiewicz-Burdal.


SŁUPY Z FINLANDII

Przed podjęciem inwestycji rozważano też ułożenie nowego kabla na dnie jeziora. Byłoby to rozwiązanie najwygodniejsze dla żeglarzy. Ze względu na wysokie koszty odstąpiono jednak od tego pomysłu.

Linię osadzono za to na nowych, drewnianych słupach i to aż z... Finlandii! Mają one 18 metrów wysokości.

– Czekaliśmy na nie 3 miesiące – opowiada rzecznik. – Niestety żadna polska firma nie miała takich słupów w tym czasie. A dlaczego Finlandia? Otóż po pierwsze jest niedaleko, a to oznacza niższe koszty transportu, zaś po drugie kraj ten ma wieloletnie doświadczenie w impregnacji drewna dla energetyki, no i po trzecie: podobne warunki klimatyczne. Wiele krajów na świecie stosuje słupy drewniane, np. państwa Bliskiego Wschodu, Hiszpania, Kanada czy USA.

W ramach przebudowy wymieniony został także przewód aluminiowy na stalowo-aluminiowy.


ILE TO KOSZTOWAŁO?

Inwestorem przebudowy był koncern ENERGA S.A., oddział w Olsztynie. Wykonawca został wybrany w przetargu. Ile kosztowała inwestycja? – pytamy.

– Kwota, na jaką została podpisana umowa, jest objęta tajemnicą handlową – tłumaczy rzecznik. – Dlatego mogę podać jedynie informację szacunkową, że koszt przebudowy przekroczył 50 tysięcy złotych.


JUŻ PO PRZEGLĄDZIE

ENERGA jesienią i zimą przeglądała także inne skrzyżowania swoich linii z drogami wodnymi. Sprawdzane też były znaki ostrzegawcze.

– Dodatkowo dla lepszej widoczności linii umieszczone zostały na przewodach kule ostrzegawcze o jaskrawym pomarańczowo-czerwonym kolorze – dodaje Grażyna Banasiewicz-Burdal. – Dodatkowo kule te mają zapobiegać kolizjom ptaków z przewodami. Kule również kupione zostały w Finlandii. Stosuje się je w fińskich parkach narodowych.

Przebudowana linia ma ważne znaczenie dla zasilania kilku miejscowości, nie tylko samych Siemian.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Ostatnie lato: linia energetyczna, jeszcze na starych słupach, wywoływała niepokój u przepływających dołem żeglarzy


  2006-03-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102140518REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.